EERSTE BEDEVAART J[Lbo"o.x*c3.ojs Eene goeda vanjsl aan de dokken HERZIENING der verdragen van 1839 Oase Veldwachters. onder het Eerevoorzitterschap van den Zeer Eerw. heet Kanunnik Roeiandts, Pastoor-Deken van Aalst. SLEUR ES3 SLEHTER Zondag toekomende'zal men ten^iuize het inschrijvingsrecht, 20 fr. voor I9 klas, 15 lr., voor 2.' klas en 10 fr. voor 3' klas komen ontvangen bij de inschrijvers welke nog niets belaald hebben, als ook bij de personen welke de volle som in eens betalen. De inschrijvers vreemd aan de stad Aalst, kunnen hunne stortin gen komen voldoen bij den Schatbewaarder Jan Van Nuffel, Kerkstraat 22, Aalst. Da siudantea dar Duitsche Hoogeschool. DE KAIVIER Uil Keulen seint men, dolde communisten meester rijn ie Eibèrfeld en te Barmen. Achttien duizend' gewapende farbeiders trekken op naar Dortniand. Een echte slag is aan gang. Ook artillerie is iu het gevecht gemengd, Men telt reeds een honderdtal dopden. ~Të Restock hebben gewapende arbeiders de kazernen en de openbare gebouwen bezet. Te Case! had eene botsing plaats lusschen troepen en betoogers. Een persoon werd ge dood. Hel gerucht loopt, dat men zinnens zou xjjn, eeHe sovjetischediktaiuur in te richten. Een later telegram meldt, dat een uitvoe renden communisti8chen raad aan 't bewind is te Cassel. Heel de streek in den omtrek tan Suklx is in opstand. Gewapende benden worden overal gevormd. Zij rukken op naar Meinin- gen, Eisaeh en Erfurt. In de buur» tan Kottbus hadden hevige gerechten plaats tusscben roode wachten en regelmatige troepen. Deze gebruikten artillerie om hunne te genstrevers te overmeesteren. De rooden had den zes dooden en 4 onlbrekenden. Er zijn verders nog een honderdtal ge kwetsten. BERLIJN, 18 Maart. Gisteren avond werden barrikaden opgericht aan de Koll- Jbuser-Tor, in het zuid-oosten tan Berlijn. De reguliere troepen kregen bevel deze •barrikaden te vernielen. De trroepen plaat sen mijnen onder de barrikaden. Door de ontploffingen werden talrijke mui ters gedood en gekwetst. In de Brunnerslrasse, heeft de menigte gewapend met messen, soldaten aangevallen en gekwetst. LONDEN, 18 Maart. Uit Berlijn wordt gemeld Heden namiddag om 4 ure, terza melden de Baltische troepen zich in de Wil- helmstrasse en Unter den Linden te Berlijn De soldalen waren met pak en zak beladen, gereed om te vertrekken. Eene aanzienlijke menigte bevond zich in de naburige straten, om het vertrek bij te wonen. Toen de troepen oprukten weiden zij dooi de menu te uitgejouwd. De soldaten schoten dan twee salvos in de menigte af. Er zijn vele slachtoffers. De Engelschen nemen hunne voorzorgen AKEN, 18 Maart. Men verwacht on lusten in Oost Pruisen en in Westfalen. Te Wit'sbaum, bij Trier, is de de Sovjet republiek uilgeroepen. De leider der onaf hankelijke socialisteu heeft den burgemeester afgesteld. De Engelschen Lebben daarop het stikhuis en het huis van den burgemeester bezet en er ecnige machiengewercn geplaatst. De eene is den andere waard. MENTZ, 18 Maart. Uil Berlijn wordt gemeld, dat de communisten een manifest hebben afgekondigd, meldende dat Je alge- niceilc werkstaking niel moet ophouden, daar de diktatuur van von Lutlwii* zal vervangen worden door de dik latuur van NoSke. De bewaking der Hohenzollerns In de officieele kringen te Londen, neemt men dc lijding, dat Holland maatregelen ge inen heeft, om den gewezen keizer van nabij te bewaken, slecUs onder voorbehoud aan. Men is van oordeel, dat de Verbondenen deze tooi zorgmaai: egden onvoldoende zullen vim'e;), en dat met het oog op de huidige gebeurtenissen in Duitschland, zullen eischen dat Willem II in een eiland der Antillen, waar.cchij]il;jls*in Cum«;ao zal geïnterneerd worden. Men hoopt dal het llollandsch gouverne- ment zich rekenschap zal geven dal liet ver blijf van Willem II in Europa onmogelijk geworden is. Overigens, heeft het Engelsch gou-orne ment uit zekere bron vernomen, dat het mi nisterie Bauer de verwijdering van Willem II niet meteen slecht oog zou aanzien. Wel is waar is dc gewezen keizer onder verstandelijk opzicht wel achteruit gegaan, en dus niet meer gevaarlijk op zich zeiven, doch het is zeker dat hij in handen der reak- tionairen toch nog steeds de man zou zijn, waarrond al de Duitsche rechlsparlijen zich louden samensluiten TE ANTWERPEN De politie der dokken heelt gisteren a.und lene buitengewone vangst gedaan, niet zon der moeite of gevaar op nummer 70. Aan hel Kanaaldok liggen vele vaten of ijzere trom mels met alcool, dat nu om zijnen hoogen prijs nog meer gezocht wordt als vroeger.' Daar er zoovele klachten wairen ingekomen Jenden zich een viertal agenten in hinderlaag. Bond 8 ure kwam er eene bende af en begon dadelijk eenen aanval op alcool. Zij werden door de agenten verrast. Revol verschoten werden gelost, die van uit de ben de werden beantwoord. Een deel ervan ging op de vlucht, doch verscheidene bleven in banden derpolicie. Nadat ze ten polioiebureele waren gebi t gingen de agenten terug naar het aanlokkend goedje, en verrasten weer eene bende op roof. Een gevecht in regel ontstond, waarbij weer revolverschoten werden gewisseld. Gelukkig, zoo verre men weet werd nie mand getroffen. In 'l geheel had men 9schul digen te pakken gehad. l)e politieofficier De Mcuider, bel onderzoek doende, heeft op een paar der kerels revolvers gevonden en ver ders allerhande btnoodigheden voor do vaten alkooi leeg te pompen. De negen dokschnimers, Frans R., uit de KlampenstraatJan M., van Schooien Jan B., Albert D.. Vital De P., Petrus V.,Ar- mjmd R., Jank A. en Louis H., allen van Merxem, weiden ter beschikking van den procureur des konings opgesloten. De Commissie van Duiten* landsche Zaken weigort hei verdrag mei Holland goed te keuren. Nog da Commissiezitting van Woensdag. De parlementsleden, die deel uitmaken van de Kamer- en Senaatscommissies voor buitenlandsche zaken, schijnen bijzonder be lang te stellen in de herziening der verdra gen van i839. Zij vergaderden Woensdag voormiddag. Zij vergaderden Woensdag avond en Don derdag namiddag vergaderden zij opnieuw. De rede van M. Woeste blijft het belang rijkste voorval van Woensdag. Volksvene- genwoordigers van alle partijen waren het eens om den ouden Staatsman te prijzen om zijn helder doorzicht en zijne onbewimpelde uitspraak. Er ontbrak maar één ding aan, zei iemand) en dat was de aanduiding van de degelijke, wezenlijke waarborgen, die de verdragen van 1839 moeten vervangen. Door M. Segers vernamen de comm'ssio- ledenin bijzonderheden, hoe de onderhande lingen voor het dubbele economisch en poli tiek verdrag gevoerd werden. Dedeskundigen der groote mogendheden waren niet te vinden voor de aanneming van al de Belgische voor stellen, betreffende de beschikking over de Scheldemonding. Volgens hen kon België de Schelde niet genoegzaam verdedigen, daar de duikboolen nu reeds al te gepei lëclion- neerd zijn Engeland kon onmogelijk een gedeelte van zijne vloot aan den ingang van de Schelde opstellen om deze te verdedigen, want aldus zou me aan de vijandelijke duikboolen een al te gemakkelijk schietschijf bezorgen. M. Hiibm deed dan opmerken dat, in deze voorwaarden, Antweren niet meer als het uiterste steunpunt van 's landsverdediging mocht aanzien worden. M. Segers legde dan ook nog uit hoe de princiepen van Wilson een hinderpaal waren geweest voor Belgiës politieke eischen: overdracht van grondgebied en het daarstel- len van Internationale dienstbaarheden waren verboden. Wat de waarborgen betreft, zijn wé nog een tijdje gerust Engeland wil nog vijf jaar onze onafhankelijkheid verdedigen. Frankrijk wil bet doen zoolang het noodig is. Zooals ik gisteren meldde, kon M. Ilymans de uiteenzetting van M. Woeste niet weer leggen. Hij deed zijn best om te bewijzen dat het dubbele verdrag ons ontegensprekelijke vobJ'deelen verleent en dat het politiek ver drag de toekomst voorbehoudt. Daar de tijd dringt Dinsdag reeds moeten onze afgevaardigden te Parijs bepaald - ja Of« neen zeggen kwamen de commissies dezen namiddag bijeen em zich uit te spreken. Een paar commissieleden zegden mij dal M. Huymans weinig kans zou hebben gehad zijn verdrag te zien goedkeuren, indien de commissies onmiddelijlj: na de redevoering van M. Woeste hadden moeten stemmen. Maar na de uitleggingen van M. -Segers en van M. Ilymans zelf, zijn sommige commis sieleden tot de overtuiging gekomen dat er eigenlijk niets anders opzit dan het verdrag goed te keuren en te leven., op hoop van een betere toekomstmisschien zullen onze boudgenooien, met wie wij nog 15 jaar heb ben saam te werken op den Rijn, misschien zal Holland zeil leeren inzien dat het zijn Duitsche grens moet beveiligen legen eeu gcbeurlijken inval. Andere commissieleden zouden willen wachten om eene beslissing te nemen tot dat dc toestand in Europa beter opgeklaard zij, totdat men het verloop van. dc Duitsche re volutie hebben kunnen nazien. Wie gaat het winnen 1 Of laten de éénen zich, op het laatste oogenblik nog door de andere bekëeren Gom missla zitting van Donderdag De zitting van Donderdag der commissies voor buitenlandsche zaken was nog roeri ger dan de vorige. Ten einde betreuren waardige beschei denheden te vermijden zoo er een com muniqué aan de pers worden overhandigd. In afwachting vernemen we toch al dat M. Hymansaande commissies geen stemming vraagt over de aanneming of de verwerping van het ontwerp van verdrag. De minister van buitenlandsche zaken, die zeker niet verwacht had zooveel tegenstand te ontmoeten in de commissies, deed een hevigeo uitval legen het - Komiteil voor Nationale Politiek a, dat hij vrij onzacht een i sovjetnoemde. Het officieel© communiqué luidt als volgt De commissie van buitenlandsche zaken van Kamer en Senaat vergaderden opnieuw om 1 ure 's namiddags, onder voorzitterschap van MM. deFavereau enfirunet. n Het meerendeel der aanwezige parle mentairen hebben hun gevoelen geuit om trent de verdragen in eene bespreking, die niet minder dan drie uren innam. Een zeker aantal onder hen spraken zich uit voor eene afwachtende houding. Zij steunden zich op de onvastheid van den toe stand waarin Europa zich thans bevindt. «Sommigen onder hen vragen dat de kwes ties door deze verdragen opgeworpen ver zonden worden naar den Volkenbond. MM. Hymans en Segers, ondersteund door een zeker aantal leden Yan de vejgade- ring bestrijden deze argumenten drukken de meening uit dat in de huidige politieke om standigheden, dé gezonde rede oplegt het verdrag te teekenen. Zooals men uit de mededeeling kan opmat ken zijn MM. Segers en Hymans er toch niet in kunnen gelukken de commissieleden to eene goedkeurende stemming te overhalen. De minister van buitenlandsche zaken heeft dan ook niet op eéne stemming aangedrongen. En wat gaat el; nu ebenren Ziehier de meaning van welingelichte personen Ofschoon de twee-derden der commissie leden het verdrag onvoldoende vinden, zul len onze afgevaardigden Dinsdag te Parijs toch teekenen. Maar dan blijft aan de kamer de mogelijk heid over de bekrachtiging van het verdrag te weigeren. r Ten ware, tegen tlien tijd de thans onvol dane commissieleden tot een ander inzicht kwamen. Anderzijds meldt een Brusselsch konfrater nog over deze zitting. Nadat M. Hymans hel komiteit van Nati onale Politiek uitgemaakt had voor «Sovjet vroegen M. Brunei en verscheidene andere leden der Koinnpssie dat de beslissing zou uitgesteld worden. M. Brunei voegde er bij, dal België zich op dit oogenblik niet kan verbinden, doch moet wachten cn andere zekerheidsmiddelen zoeken, namelijk i^n een militair verbond met Frankrijk. M. Woeste alhoewel zijne kritieken, daags te voren uitgebracht, behoudende, was even wel van oordeel, dat liet niet mogelijk is te weigeren het verdrag te teekenen. Hij voegde er bij, dat Belgié beter zou gedaan hebben zijne onzijdigheid «iet prijs te geven. M. Lafontaine daarentegen verklaarde zich overtuigd, dat de Volkerenbond de beste waarborg zal zijn voor België, MM. Dfeneflfe eff ftuissei, verklaarden zich tegen het verdrag, daar Bplgie's positie onder politiek opzicht onaanneembaar wordt. M. Digneffe sprak voor. een verdedigend verbond met Frankrijken Engeland. M. Hymans antwoordde, dat Bei-He niets kon winnen door te'wachten, daar de groot machten zich om doze zaak niet bekommeren en Holland voet bij stek houdt. Hij voegde er bij daler feitelijk een militair verbond be staat en wij dus niet moeten vreezen. MM. Spoyer eh Hubin verklaarden zich voor het onmiddelijk bekrachtigen van hel verdrag. Kortom, indien het gouvornement aan de Belgische «fgpvaardis/den te Parijs last geeft te teekenen, dan zal de bekrachtiging in het Parlement heel wat tegenkanting ontmoeten. De tegenstrevers van het verdrag wijzen er op, dut heeLeen thans in Duitschland ge beurt. ernstig, geiioegis,om stof tol nadenken te geven. Het bareel van liet Nationaal Verbond der Veldwachters van België Vereen tg d in buitengewone vergadering te Brussel, op Dinsda'g lO Maart, na kennis ge nomen ie hebben van het-wetsvoorstel"ter Kamer van Volksvertegenwoordigers, ons aangaande door MvMaenhaut en consoorlen neergelegd, besluit:. Hut Nationaal verbond de: Veldwachters van België, 1® teekenl ten hevigste verzet aab tegen, liet neerleggen van een bepaald voor stel als wanneer ter Kamer door een ander met onze belangen belast volksvertegenwoor diger eene interpellatie was ingediend 2C Eischt de ontniddelijke terugtrekking van bovengemeld vöorstel 3® Drukt den wenscli uit de ons door twee opvolgende ministers, met name baron de Brocqueville en Benkin, beloofde gemengde commissie van onderzoek te zien tot stand komen. Namens het Nation. Verbond. VAN DE BEWONERS DER DENDERSTREEK SEPTEM 3ER 1920 Wij staan niet alleen, om den lammen gang te laken van de heiopbeuring van verwoest Vlaanderen. Ook de Standaart is van gevoelen dat de uity ijking in massa van onze werklieden veroorzaakt wordt door de traagheid, waar mede coinmiteitei) en commissies en ambte naars en andere omwegen hunne taak aan vatten of liever niet aanvatten. Het blad zegt Wie is verantwoordelijk te stellen voor liet gebrek van arbeid dat tbans hier te lande nog heerschtWij wijzen enkel op het werk van den heropbouw onzer verwoeste streken, dat maar niet vordert. Belgische metsers, bouwwerkers, schrijnwerkers, aangelokt dooi de hooge loonen die in Frankrijk uitbetaald worden, verhuizen in massa en helpen thans aan den heropbouw Yan verwoest Frankrijk mede. Wanneer een aanvang met den herop bouw van verwoest Vlaanderen zal gemaakt worden, zullen voor ons geen werkkrachten te viiiden zijn. De officieele sleur en slenter in zake het uitbetalen der oorlogsschadevergoe- ding dragen daarvan hoofdzakelijk de schuld» Onze Anlwerpsche confrater Neptune wijst eveneens op dien treurigen toestand, tevens meldende dat Woensdag melde Lapland 150 inwoners uit de verwoeste streken naar Ame rika vertrokken. Voor de reis van de Kroonland is een nog grooter getal inwoners uit Vlaanderen inge schreven. Na de onvergetelijke feesten van 8 Sep tember 1915, '16, 17 en 1918, ter eere van de Onbevlekte Moeder Maria, gevierd door plechtige Triduüms in onze prachtige Sint Martinuskerk; na de grootsche processiën die er plaats grepen, de aanroepingen en bet uitgalmen der Lovrdesxangen door ganse!» het tolk, hebben er velen den wcnscb uitge drukt, ja zelfs de belofte gedaan, naar de uitverkorene bedevaartplaats van O. L. \r. van Lourdes te reizen. Wij willen hunde gelegenheid verschaffen, gevolg te geven aan hunne vrome wcnschen. DOEL DER BEDEVAART. 1° God en zijne Heilige Moeder bedanken, om ons bevrijd te hebben van de groote onheilen die ons, onze famiiiën en onze lieve moederstad bedreigden, gedurende den ver- sehrikkelijken oorlog welke wij doorslaan hebben; 2" om de voortdurende bescherming van de i). Moeder Maria af tesmeeken; 3® om de bekeering der zondaren, gene zing der kranken en de eeuwige rielerust van de helden die hun leven offerden voor het Vaderland, maar bijzonderlijk voor degenen uit het Denderland, die sneuvelden op hel veld van eer. SCHIKKINGEN VOOR DE REIS. Vertrek uit Aalst, langs Ninove en Gee- raardsbergen, om in die plaatsen de bede vaarders der Denderstreek op te nemen. ZIEKEN. Wij rekenen op de vrljge vigheid onzer medeburgers, om het grootst mogelijk getal noodlijdende zieken te kunnen vervoeren. Een Komiteit van Danien is gevormd, om als ziekenverpleegsters de bedevaart te vergezellen en de verzorging der zieken te behartigen. Geestelijke leiding der Bedevaart. Twee geestelijke bestuurders zullen insge lijks de reis medemaken, de eene voor de vlaamschsprekende,deandere voor de fransen- sprekende bedevaarders. VOORWAARDEN On/,e reis naar Lourdes wordt toever trouwd aan de Agentie vThos. Gook en Son», de zeer voordeelig gekende Reis-Agentie van Londen. 1® Voorkei Ijzerenwegbiljet Aalst-Lour- desen terug betalen de inschrijvers: fkhis Ir400 2®klas fr.285 3«klas fr. 190 in 10 stortingen 28,50 19,50 in 30 idem 9,50 6,35 2° Voor hel ijzeren wigbiljet Aalst-Lour des en terug en 6 dagen verblijfkosten t® Lourdes 1® klas fr. 550 2'klas f»\ 410 3® klas fr. 275 in 10 stortingen 41,00 27 50 in 30 idem i 13.70 9,20 Voorde personen die enkel hunne inschrij ving betalen met 1 Oogst 1920, zal er een insehrjjvingsrecht geheven worden van 20 fr. voor de 1* klas, 15 fr. voorde 2® klas en 10 fr. voor de 3' klas. Voor alle inlichtingen wende men zich tot de Heeren van het uitvoerend komiteit. HET UITVOEREND KOMITEIT E. Heer De Witte, onderpastoor, Si Martinus. MM. ModestCercelet, Leopoldstraat, li. F. De Hert, burgemeester van Aalst F. De Loose, Botermarkt, 11. V. De Valkeneer, Esplanade. Eug. Moens de Hase, Keizer!. Plaats. Arth. Van Erlvelde, Moorselbaan. Pol. Van Gyseghem, Dirk Martensstr. Jan Van Nuffel, Kerkstraat, 22 Aan de studenten der tijdens de Duitscne bezetting te Gent in 'l leven geroepen Hooge school, is verboden zich voor de rruddenjurry aan te bieden. Het verbod mag in bijzondere persoonlijke gevallen geheven wórden door den minister van wolenschappen en kunsten op gemoti veerd advies van eene commissie, welke bij koninklijk besluit, zal ingesteld worden en welke nil een raadsheer van 't verbrekings hof en rectors der Hoogescholen van 't land Lof hunne afgevaardigden zal beslaan. Zittingen van Donderdag 18 Maart De inorgendzitting wordt geopend om 10 ure onder voorzitterschap van Af. Carton de Wiart Het spoorwegverkeer M. BERLOZ zet zijne interpellatie voort over het treinverkeer in het centrum Hij ver «ledigt voornamelijk de werklieden zijner streek, die niet over voldoende arbeidersirei- nen beschikken. M. OZERAY klaagt op zqne beurt over het gebrekkig treinverkeer in Luxemburg. M. GENDEBIEN wijst op de moeilijkhe den in liet treinverkeer in het arrondissement Thuin. M. CRICK dringt aan op betera verbin ding lusschen Brussel en Denderinonde. M. BUISSET doet hetzelfde voor de omge ving van Charleroi. In 't voorbijgaan klaagt hij erover dal er sedert 40 jaar uitsluitend Vlaamsche minis ters van spoorwegen zijn geweest. 'M. PONGËLET'vraagt op zijne beurt be tere spoorwegverbindingen voor Luxemburg. M. DE BRUYKER maakt zich de tolk van Kortrijk en omgeving. M. DEBUNNE spreekt over de moeilijk heden waamede de Belgische arbeiders te kampen Lebben, die in Frankrijk werken en heen en weer reizen tusscben hunne werk plaats en hunne woonplaats. M. RAMAEKERS vraagt verbetering in het spoorwegverkeer voor Limburg. M. VERGELS vraagt verbetering op de lijn Brussel-Leuven. M. WINANDY pleit ten voordeele van het arrondissement Verviers. M. POULLËT, minister van spoorwegen, belooft al de vragen aan een welwillend on derzoek te onderwerpen. Men boude echter rekening met het feit dal het reizigersverkeer ontzaglijk toeneemt, ja zelfs het verkeer van voor den oorlog overtreft, terwijl de admi nistratie nog altijd voor een onoverkomelijk tekort staat in lokomotieven en reizigerswa gens. Dit tekort staat ongeveer gelijk met eene vermindering van 50 p. h. Op 1 Augustus 1914 liepen er 3332 trei nen, in Juli 1919 liepen er 1127, in Maart 1920 waren we reeds tot 1540 per dag ge komen, maar mgnc collegas vragen mij het antal treinen niet te vermeerderen met het oog op den kolennood. M. Poullet zal later voortgaan. De zitting wordt om half één geheven. Namiddagzilting geopend om 1 3/4 ure, onder voorzitterschap van M. Louis Bertrand In overwegingneming De Kamer neemt zonder betpreking, in overweging het wetsvoorstel betreffende de vereeniging van gemeenten tot nut van het algemeen het wetsvoorstel tot instelling yan eene parlementaire bezuinigingskommissie het wetsvoorstel houdende afschaffing van het artikel 298 van het Burgerlijk Wetboek- Pensioenen Na eene lange bespreking-tusscben burge meesters en schepenen van gemeenten en minister Van der Velde, worden de artikels goedgekeurd van het wetsontwerp waarbij ien behoeve van dö rechterlijke officieren1 en agenten, schikkingen genomen worden om hen, mei het oog op hun eigen pensioenen dat van hunne weduwen en weezen. liet voor deel te doen genieten van de diensten door de betrokkenen bij dc potieie eener gemeente bewezen. Uit de gedachtenwi8seling blijkt dat de gemeenten, door het afstaan der stortingen, door de belanghebbenden gedaan, in de uit- keering der pensioenen zullen moeten tus- sch enkomen. Voorloopige kredieten. Naar aanleiding van de bespreking van vooi loopide kredieten te gelden op de be grooting van 1920 vraagt M. MELCKMAN3 eene geruststellende verklaring betreffend# de gemeentefinanciën. M. DELACROIX, minister van geldwezen belooft dat de gemeenten het dubbel zullen ontvangen van haar vorig aandeel in de op brengst der belastingen. M. PEPIN licht dan de finaneieele moei- lijk heden toe, waarin de gemeenten zich bevinden. M. STRAUSS klaa?t er over dat de Staat aan de gemeenten belet zich inkomsten te verschaffen, ofschoon de Staat toch medo verantwoordelijk is voor den geldelijken toe stand der gemeenten. M. BRAUN vraagt dat de Staat aan de ge meenten de buitengewoone uitgaven zou vergoeden, die zij na 1 November 1918 heb ben moeten doen tengevolge der oorlogsom standigheden. Stemmingen. Bij naamafroeping wordt het regeerings- oorstel betreffende hel pensioen der rech terlijke officieren en agenten aangenomen. Zoo ook het wetsvoorstel betreffende de uitbreiding van het gemeene fonds tot de abnormale kinderen, de verminkten en de gebrekkigen. Nog meer naamafroepingen volgen, die leiden tot de stemming van de voorloopige kredieten te gelden op de begrooting van 1920, van de groote naturalisatie voor luite nant-kolonel Olsen, van het pensioen voor de weduwe van volksvertegenwoordiger Pil. Voor de sieohte vaderlanders. De Bespreking wordt geopend over het wetsontwerp dat tot doel heeft onder gerech telijk beheer te stellen de ondernemingen welke tijdens de oorlogsbozetting ongeoor loofde hulp aan den vgand verstrekt hebben. IA. VAN REMOORTEL bestrijdt dit wets ontwerp, voorgevend dat het geen oitslagea opleveren zal, gezien het slechts weinige-he den treffen kan. Zeldzaam ajjn de landverra ders die veroordeeld geworden zijn. M. DEJARRIN. Er zouden er meer veroordeeld zijn hadden er geen advokatea geweest om hen ie verdedigen. (Zeerwel) M VAN REMOORTEL. Het wetsont werp is ook ongrondwettelijk en «iet in over eenstemming met de Belgische rechtspleging. Dat maakt het feitelijk ontoepasselijk.

De Volksstem | 1920 | | pagina 2