M De herziening der verdragen vanJ839 Hos kannen dg landelijke goniedlenst en de landbouw kundigen tot de heropbanrlng van den landbouw bijdragen ANDRIES, OE SAVOYAABD Hieuwjaarsgifion voor Z. H. den Paus Woensdag Maart 1020 De zaak Gasgssirt-Doyen HOE LANG NOG? Belgie en Holland 8ELG/E ONDERWERPT ZICH! Doodelijk automobietongelak XXVI» JAARGANG NUMMER 71 Kerkstraat, 9 en 32, Aalst. Tel. H> A Gr JEi X-. A. H> 7 CENTIEMEN UilgeverJ. Van Nl-ffel-De Gendt Publiciteit bullen het Arrondlss.ment Aalst, zich to woinlon lot liet AgenHchap Havas, 8, Martslaarplein, te Brussel8, Place de ËT Eour.e, Parijs en 105, Gheapaiile, Londen." H. Sim oen Zon op5,56, onder 6,17 Eerste kwarlier den TT In eone redevooring die Lij uitge sproken liojf't gedurende eene verga dering van do Commissie tot verfraai ing van Lot landelijk leven, Leeft de Leer baron Ruzatte de aandacht zijner toehoorders getrokken op eene reeks vraagstukken die da stoffelijke en ze delijke heropbeuring van Let land in hoogo mate aanbelangen. Do aebtbare Minister Leeft aan de vergadering talrijke nieuwe inlichtin gen verschaft omtrent de taak die voorbehouden is aan de landelijke geniedienst, die bij koninklijk besluit van 13 November laatstleden inge richt werd. De opdracht van dit li chaam zal uitgespreid zijn. Het zal al do maatregelen onderzoeken die die nen genomen om do behoefte aan Landarbeid te beperken of om dezen heter te benuttigen. Het zal van dicht L'j do toepassingen moeten gadeslaan van do motokuituur, dio in al do bo staande stelsels eone omwenteling schijnt te zullen teweegbrengen, daar zo loolaat de moeilijkste beploegingen op tienmaal minder tijd uit te voeren, t i wijl bot personeel aanzienlijk zal kunnen verminderd worden. liet zal tevens do middelen moeten onderzoe ken om den handarbeid te vorminde- ren door eene gerieflijke schikking der landelijke gebouwen, door bot benuttigen der elektrische kracht voor de in de hoeve lo verrichten werken Andore middelen zullen ook moeten aangewend worden om op den buitan eene voldoende bevolking te weerhou den voor de verrichting der veldwer ken. De landelijke geniedienst zal voornamelijk de inrichting van werk beurzen, bestemd om de werkgevers en de land bouw werk lieden in betrek king te stellen, bestudeeren en, zoo mogelijk bevorderen de kleine bui se lij ka nijverheden op de dorpen op nieuw trachten te doen ontstaan de algemaene levensvoorwaarden op den buiten verbeteren al de maatregelen die tot do verfraaiing van hot lande lijk leven kunnen bijdragen, versprei den. Dit laatsto oogwit is van bijzonder belang op een tijdstip waar men de uitwijking riaar de steden door allo middelen traebt te bestrijden. Do beer baron Ruzette beeft zijne toehoorders uitgeuoodigd bet streven van den nieuwen dienst uit al hunne macht bij testaan. Het komt erop aan zegde hij bun, aan den buiten bet noo- digo werkvolk te verschaffen, aan de brave lieden, die aan den grond ver knocht blijven, de ontwikkeling en het gemak van loven te bezorgen, de welke te veel landlieden gaan vragen aan do stad, waar ze, helaas, dikwijls armzalige verdoolden worden, tot on- 16° vERrotc. Pieter ziet er zoo nog zoo wat boersch uit, hij heeft zijne kinderlijke lompheid nog niel geheel verloren'maar gij, Andries 1 wat staal gij daar vlug en toch zijt gij even goedhartig gebleven Menig blijk heb ik cr van omvangen Ik dank u, mijn kind se dert uw vertrek heb ik niet geweien, wat ge brek was. pieter zou hetzelfde gedaan hebben, moeder, maar een deugniet heeft hem hei geld ontnomen, dal hij voor u bestemd had. Ja, nat geloot'ik dat geloof ik zeker, kinderen, want gij hebt uwe moeder altoos liefgehad. O, wat hen ik thans gelukkig Waarom mag mijn arme Jakob u ook niet in zijr.e armen drukken 1 Maar gij zijt nu hier, tn wij zullen te samen om hem treuren. Daar God u voor mij gespaard heeft ben ik immers toch aog eene gelukkige moeder? Wij traden uu de hut binnen, en ieder voorwerp, dat zich aan ons oog voordeed, aerinnerde ons de dagen onzer kindsheid. Zie, Pieter daar staat de groote stoel, waarin vader gestorven ishier lagen wij op onze kniccn om hem heen daar ie de plaats, waar hij gewoon was te zitten, en waar hij ons m zijne armen liet dansen. Ja, kinderen 1 zeker, zoo was het! zeïde mfeder, terwijl zij hare tranen afdroogde. öie goede, lieve iongen Zij herinneren zich ailes zij hebben niels vergelen 1 heil van hunne lichamelijke en zede lijke gezondheid. Een gedeelte der redevoering van den Minister had hotrek op do Staats- landbouwkundigon die alle op deze vergadering aanwezig waren. De Mi nister heeft van hunne aanwezigheid gebruik gemaakt om krachtdadig drukken op de noodwendigheid van de meerderheid der opbrengst, daar deze, bijzonder wat den landbouw be treft, een der bijzonderste faktors onzer ekonomischo beropbeuring is De landbouwkundigon kunneir in dit opzicht den landeüjken geniedienst nuttig bijstaan, bijzonder in grondverbeteringen, ontginning der braakgronden, verspreiding der land bouwmekaniek, en de doelmatige schikking der hoevegebouwen. De achtbare Minister heeft bijzon dor gedruktop do diensten die de land bouwkundigen zouden kunnen bewij zen met liet oog op de verhooging dei- opbrengst, mits aan de landbouwer bij middel van proefnemingen te be wijzen dat do opbrengsten aanzienlijk kunnen vermeerdord worden dank zij bef oordeelkundig gebruik der mest stoffen en der uitgelezene zaaizaden. En dit bracht er bom toe te spreken over de voordeelige uitslagen die men taog verhopen van de proefvelden, die reeds vóór den oorlog op bulletijns aangeteekend door dc landbouwkun digon zelf maar de <■- Kultur beeft bier huis gehouden en deze nota's zijn verdwenen. Zo zullen opnieuw moe ten opgesteld worden Om de gegevens van de wetenschap aan de massa aan te leeron, dient bot volksonderwijs op den buiten be ter ingericht te worden maar de landbouwwetenschap moet vooreerst aan do toekomende onderwijzers en onderwijzeressen van bet landbouw onderwijs in don 4'" graad medege deeld worden. Want, in hot landelijk gedeelte des lands, moet het onder wijs van den 4tu graad onbetwistbaar op den landbouw betrek hebben. Daal de kinderen het landbouwbedrijf zul len uitoefenen is het onontbeerlijk dat ze in bet onderwijs dal ze genieten een voldoende vorming vinden om bon de liefde van den buiten in te boezemen en ze den weg van den landbouw- vooruilgang te doen inslaan. Op dit gebied ook is de landbouw kundige geroepen een nuttige rol te vervullen. Niemand kent beter dan bij do gewestelijke teelt met hare gebre ken-en leemten. Niemand is dus heter in staat om de gemeentebesturen te helpen in den keus eu de vaststelling van het te vol gen programma. Aan den anderen kant kunnen de landbouwingenieurs de Iandbouwloeraren, de onderwijze- En kijk, Andries 1 riep Pieter, hier plachten wij te slapen maar ik geloof niet, dat er thans genoeg ruiitite voor ons zou zijn. Terwijl onze goede moeder druk bezig was om koeken voor ons Ie bakken, begaven Pie ter en ik ons naar het dorp, om te zien of wij nog eenige oude kennissen konden aantreffen. Maar allereerst gingen wij naar het kerkhof, om de graven van vader en Jacob te bezoe ken, welke dicht bij elkander waren. Het inwendige van een dorpskerkhof heeft weinig dat de oplettendheid tot zich trekt. Men vindt er gcene kostbare gedekteekens of sckueren- de herinneringen. Eenige kruisen en vlakke sleenen, benevens eenige bloemkransen, zijn alles, wat ons degenen, die opgehouden heli- ben te leven, te binnenbrengtwant zij zijn even eenvoudig na bunnen dood, als zij ge durende hun leven geweestzijn. De dorpe lingen begaven zich naar het kerkhof, om te weenen over do vrienden, die zij verloren hebben, en geenszins om op prachtige graf ieekens te staren, of rleien'de opschriften te lezen. Nadat wij bij de graven van onzen vader en broeder hadden neergeknield, stapten wij langzaam naar het dorp voort, en bleven ge. durig stilstaan want iedere plaats, elk pad, was getuige geweest van onze kinderlijke vermaken. Hier hadden wij met sneeuwbal len geworpen. Kijk riep Pieter, bier hebt gij juist dc plek, waar ik er één vlak in mijn oog kreeg 1 Ach, nooit zal ik dien gelukkigen tgd ver geten 1 Niemand in het dorp herkende ons ressen van 't landbouw-huishoudonder- wijs, met volledige bevoegdheid, aan de onderwijzers en da onderwijzeres sen do bijzondere bereiding die hun ontbreekt verschaffen. De landbouw scholen en de landbouw-huishoud- scholen bezitten al do noodige inrich tingen om een aldoend onderwijs te geven. De Minister eindigde met de nood wendigheid aan te toonen een pro gramma van landbouwpolitiek te heb ben, aangepast op do nieuwe vereiscb- ton, en een plan van werking ten einde dit programma trapsgewijze uit te voeren. Hij deed, een beroep op de toewijding der landbouwkundigen die om zoo te zeggen do vorming der geestesrichting van de landbouwers in handen hebben. Hij uitte den wensch weldra, dank aan hunne waakzaam heid, ontegensprekelijke konteekeuen van eone volledige heropbeuring van don buiten te kannen vaststellen. oorlog. Do twintigste lijst brengt het totaal op 61,273 fr». 75. Dat is het beste antwoord dat de Katholieken kunnen geven aan de aanvallen door de ongodsdienstige pers tegon den Paus richt. De inschrijving al den Zondag na Pasohen gesloten worden. Wij verzoekon onze lezers,die nog hunnen penning niet gezonden hebben,zulks zonder uitstel te doen. Het is een plicht voor al de katholieken van zich aan te sluiten bij deze betooging van vorkleefdhcid aan hot zienlyk Iloofd der Kerk. De raadskamer der rechtbank van Brussel heeft Zaterdag haar oordeel geveld in zake Gaspart Doyen. De onderzoeksrechter M. Van Damme gaf een uitgebreid verslag over zijn onderzoek Daarna sprak substituut Janssens de Bisti.o ven een rekwisitorium uit waarin hij erop aandrong Gaspart en Doyen, zoon voor dc Boetstraffelijke Rechtbank te dagen en Doyen vader van de vervolgingen te ontslaan. Dc advokaten der betichten pleten langdu rig om de niet vervolging te bekomen Om 7 uur werden Gaspart en Doyen, zoon naar de Boetstraffelijke Rechtbank verzon den. Men denkt dat de zaak reeds in de eerste dagen van April zal opgeroepen worden. TWINTIGSTE LIJST. Overdracht der vorige lijsled fr. 59,021,45. M. P. de Lhoneux, Citadel Naman, 100 M. Godefroid Frederix, Scheut, 50 Mej. Phil. Rout che, Gouvy, 100 O. J., Brussel, 20 II. Har van Josus, ik heb vertrouwen in U, A.L.,25; Opdat hot H. Hart mijne gebeden zou veri;.to ren, 3 ter oare van hot FI. Hart on van den II. Joseph, Gent, 2 M. Em. Vigneaus, Avennes, 10 Oude belofte,'-Zefë, 25 M. D. S., Settegem, 2; H.'Hart van Jesus, bescherm België, 10: Naamloos, Sieydinge, 100 Leve de Paus, FIou- rus, 10 L. D. C., Eernaghem, 3 Naamloos, 2ü; Eene arme weduwe, Kortrijk, 5 Naamloos, Audenaarde, 10 Broederschap der Derde Orde van den H. Franciscus, Ath, 125 God bescherm mijne familie, 107 M. Fernand de la Serna en Mej. C. de la Serna, 200T. H.Antwerpen, 100; Ter nagedachtenis van mijne geliefde dooden id., 50 V. W., id., 5 Baron Phil, de Pélichy, 500 Baron en Barones Jozef Gilles de Pélichy, s Gravenwezel, 100 Z. E. H. Helsen, Antwer- oen, 100Naamloos, id., 25 Id., id., 20; Id., d,. 2,30 M. en Mev. Karei Stappers, id., 200 H. Hart van Jesus, verhoor mijn ge tied, Loke ren, 20 M. en Mcv. I)e Casterlé Antwerpon, 50; Baron en Barones Hendrik Gillós, 100 II. Hart an Jesus, verhoor onze"gebeden, Antwerpen, Opdat de Goddefljko Voorzienigheid ons be scherm©, Hamme, 5 St. Jozefsgesticht, lse- jhem, 35 M. en Mev. G. Blouckx-'Winters en hinderen, Sint-Huybrechfs-Lille, 25 N. V. Den- dermonde, 25 Ter etre der H. Harten van Je sus en Maria, Ruysbroock, 5 M. II. Prevoo, Me- cholen, 5 Voor oene gelukkige uitkomst, Duf fel, 5 A. D. S.. St. Joost-teu-Noode, 25 J. M. Geeraardsbergen.5 Eene familie van Gae- raard6borgen, uit erkentelijkheid aan het II. Hart, 10 fr. Totaal frs. 61,273,7s. ft ft Men kan de inschrijvingen zendon aan het bureel van liet blad of aan M. Leon Mullio, Secretaris van den Bond dor Katholieke Dag bladschrijvers van Belgie. 158, Belliurdstraat, De inschrijving voor de Nieuwjaarsgiften van den Paus bekomt zooveel bijval als vóór den wij waren genoodzaakt ons zelve bekend te maken, en dan l iepen de goede lieden Watzijn dat de kleine jongens van Maria Wel, zij zien er immers net als hee- en uit Maar spoedig bemerkten zij, dat onze har ten niet veranderd waren, en toen omhelsden zij ons, en behandelde ons op de vriendelijk ste wijze. Wij keerden naar onze moeder terug, die intusschcn den maaltijd bad gereed gemaakt Waarlijk, een schitterende maaltijd, voor zulk een gering dorp In langen tijd had ik zulk een honger niet gevoeld, en wij deden beiden oer aan het feest. Toen de maaltijd geëindigd was, verhaal den wij, elk op zijne beurt, wat ons al beje gend was, sedert wij het moederlijke dak verlaten hadden. De geschiedenis van Pieter behelsde weinig bijzonders maar de mijne hield ons langer bezig, daar mijne moeder tot hiertoe slechts zeer onvolkomen gehoord had wat met mij was voorgevallen; Zij zegen de mijne weldoeners, en smolt in tranen, toen ik haar den dood van den goeden heer Der- milly mededeelde. Veriel haar, hoe rijk gy zijlfluisterde Pieter mij in het oor ik verzeker u, dat zal haar wel troosten. Doch ik gaf Pieter een wenk om te zwijgen en nu prevelde hij goedhartig tusschen de tanden. Ook welnet zoo als ge wilt, Andries Moeder hoorde niet, wat hij zeide zij vermaande mij, nimmer de goedheid ie ver- Het Antwerpseh blad «Neptune» meldt, dat uit offieieele dokumenten blijkt dat er nog steers levensmiddelen uitgevoerd wor den. Zoo isde stoomer Flora» op 13 Maart laatstleden uil Antwerpen naar Londen ver trokken met 600.000 kgr boter en 100.000 kgr vet. I>e Engelsclie molorbootciy Kitona en Thamesalsook de Fransehen motorboot Gabi p zijn alle drie uit Gent vertrokken met ladingen aardappelen voor Soupthamp ton. Zal men misschien ook komen beweren dat die'boter, vet en aardappelen hier in Belgie bewerktgeworden zijn, zooals het met hefc uitgevoerd suiker het geval was??? In den ministerraad Zooals wij gisteren reeds beknopt meldden werd Maandag morgettd in liet ministerie van financen eene kabinetszitting gehouden. Wij vernemen daarover nog het volgende Aan de drukpers werd deze mededeeling gedaan De ministerraad heeft zich bezig gehou den met de herziening der Grondwet. Een iirusselsch confrater meldt daarover Er valt niet aan te twijfelen dat er daar hoofdzakelijk is gesproken geworden, over de onderrichtingen te geven aan de Belgische gevolmachtigden die Dinsdag naar Parijs moesten om er bij de Kommissie der XIV net ellendig Belgisch-Hollandsch verdrag te gaan teeltenen. Indien het gouvernement er aan houdt, dat alles geheim gehouden wordt en dat het publiek van niels weet, dan is het eerst en vooral omdat het publiek niet zou weten, hoe zeer het kabinet verdeeld is. M. Hymans ver langde natuurlijk dat alles in de duisternis bleef, doch het is in de goed ingelichte krin gen te Brussel een openbaar geheim, dat onze minister van Buitenlandsche Zaken het ongelukkig verdrag wil doordrijven terwijl iedereen hem toeroept dat hij een halsbrekerij uithaalt, 't Is ook daarom dat hij er niet kon in gelukken de ministers Renkin, Janson Destréc en Jaspar tc overtuigen. Deze vier ministers willen wel het ekono- misch verdrag teekenen, doch van het poli tiek verdrag willen zij niet welen. M. Hymans verklaarde dan nogmaals dat het een met het andere moest gaan. De beraadslaging werd om 12 1/2 ure onderbroken en zou om 6 ure namiddag her nomen worden. Later vernemên wij, dat M. Jauson er toch in toegestemd hebben, het poiitiek ver drag tc leekencn. M. Van der Velde is M. Hymans ter hulp gesprongen ©n kwam spoken met een oorlog met Holland. Hij verklaarde ook, dat het verwerpen van het verdrag het aftreden van het minis terie voor gevolg zou hebben, hetgeen een ergen weerslag zou hebben op onze binnen- landsche politiek. Kortom niets werd verzuimd, om de «eten van mijne weldoenster, noch de vriend schap van Bernard en zijne dochter. Wat mij verwonderde, was, dat zij zoo weinig sprak van Adölphine, maar zich telkens met wellbeliugen over Manette uitliet, wier ka rakter haar moeder|ijk hart blijkbaar gewon nen had. Alles behaagd© haar in Manette. Ik had nog slechts enkel van hare goedheid gesproken maar toen Pieter uitweidde over hare schoonheid, haar bekoorlijk gelaat en innememend voorkomen, riep moeder verrukt uit O, welk een genoegen zou bet mij zijn, dat lieve kind aan mijn hart te drubken Er was in de buurt een aardig huisje te koop, met een tuin en een klein korenveld, eene duiventil en eene broeierij in één woord, een verblijf, waarin men, zoo als men zegt, knap op zichzelven konde wonen. Ik ging op zekeren morgen, terwijl mijn broeder nog sliep, vroegtijdig uit, en kocht dit gedoente voor onze moeder, terwijl ik den ouden tuinman weder inhuurde, om er het opzicht over te hebben. Moeder was spoedig in hare nieuwe woning gevestigd, en wij vierdon een kloio landelijk feest. Nu gingen Pieter en ik oin het zeerst aan het bouwen, plantenen verplanten; maar zijn hart bleef nog vol van Adölphine. Ik verlangde naar Parijs terug, en mijn broeder wilde mij vol strekt vergezgilen. Wij verlieten moeder in de gelukkigste omstandigheden, en met de hoop van haar spoedig te zullen wederzien. Hemel I welke berichten wachten mij in de hooidstad Adölphine stond op het punt, zienswijze van M. Hymans te doen aannemeq. Maandag avond vergaderden de minis* ters opnieuw. De bespreking der verdragen wordt voortgezet. Bij hel einde der tilting hebben de mini»' Iers uitgenomen Af.M. Renkin en Destrée eene. dagorde gestemd, verklarende, dal het gouvernement aan eiine gevolmachtigden, last gu,r in de Kommissie der XI V le verklann, dut Belgie xt akkoord was mei bepalinacn van het verdrag. De ministers weigerden allen uitleg. Het Handelsblad deelt nog mede, dat de bespreking zeer vinnig geweest was. 11 peren Destrée en Renkin vooral hebben aangedrongen, opdat dc onderleekening van het Hollandsch-Bclgisch verdrag uitgesteld worde, ten minste tot na dat de commissie van buitenlandsche zaken kennis genomen hebb© van heel de documentatie der Parijzer Conferentie. In den loop van den vooravond zijn, naar gemeld wordt, MM. Anseele, Vandcrvelde en Wauters, naar M. Destrée gegaan, om van hem te bekomen dat hij zou alzien van zijn verzet legen het verdrag. M. Destrée weigerde echter van zijn ziens wijze afstand te doen. In de avondzilting deed M. Hymans op merken, dat het hier eene solidariteitskwesiie gold. M. Renkin zegde dat, indien men de zaak zoo opvatte, hij liever afzag nog langer van de regeering deel te maken. De andere ministers zijn dan tusschen ge komen om te zeggen dat de zaalc voor hen niet bepaald opgelost zou zijn, voor de zaak door het parlement gestemd was. Daarop hebben de twee ministers verklaard dat zij in die voorwaarden aan het bewind bleven. De staatsminister M. Segers, eerste afge vaardigde der Hollandsch-Belgische confe rentie, te Parijs, en M. de Bassompierre, plaatsvervanger van den tweeden afgevaar digde M. Orts, .1 Maandag naar Parijs ver trokken, om te gaan teeltenen TE ANTWERPEN. Maandag middag slak een Amerikaansche auto de Austruweelsche baan over en reed zoo dicht nevens het kraam van eene leursler dat de kleederen der vrouw door den auto werden gegrepen. De ongelukkige werd ver scheidene meters verre meegesleurd vooral- leer de auto stil stond. Met een gadende wonde aan het hoofd en kneuzingen aan de bil werd de vrouw bewusteloos opgenomen. Na eene voorloopige verzorging in tNoorder- verbandhuis, werd zij naar het Stuyvenberg- gasthuis orergebracht. Het slachtoffer is de genaamde Louisa Van der Veken, 20 jaar oud, wonende Lepelstraat 61. Er word voor haar leven gevreesd. Oorlogsbuit f Gisteren avond kregen twee Brusselsch® a Ketjes rondleursters, twist aan den hoek der Adolf Maxlaan en Rogierplaats. Ten einde zich beier scheldwoorden naar het hoofd te kunnen slingeren, zetten zij hunne leurmand af. Van woorden kwam men tot daden ea 6poedig rolden zij ten gronde. Eensklaps weerklonk een geroep, dat aU een emmer koud water, hunne strijdlustige ge voelens kwam verkoelen Een policieagent naderde. Vooraleerde vluchtte nemen, wilden de ketjes hunne mand opnemen, doch tijdens het gevecht was een dief er reeds mede van door getrokkeu om een gedwongen huwelijk aan te gaan met haren neef, den Markies. Ik ontmoette dezen laatsten toevallig Hij beleedigde mij op dü onbeschaamste wijze wij vochten. Van de noodlottige plaats, waar ik den Markies zwaar, zoo met doodelijk gewond achterliet, ontvluchtte ik naar de woning van Bernard. Manette bevond zich alleen, en de tranen stroomden van hare wangen. - Wat scheelt er aan, Manette vroeg ik. - Pieter zeide ons dat gij zeer onstcld waart ingekomen, en gesproken hadt van niel te zullen terugkeeren. Ik was zoo ongerust, dat vader en uw broeder uitgingen, om u li zoeken. Doch thans zijt gij hier, en ik kan weder vrij ademhalen. Waar zijt gij geweest, Andries, en waarom hebt gij ons zulk een vreeselijken angst aangejaagd Wat ziet gij er bleek uit Hemel, zal ik u dan nimmer mei een gelukkig en tevreden gelaat weder zien Neen, lieve zuster neen t Nooit meer ziü er geluk voor mij bestaan. Nooit Andries spreek, wat ik bidden mag, zoo nietWelke nieuwe gebcurtenii heeft er dan plaats gehad Ik heb gevochten. Gevochten gij, die zoo goed, zoo zacht aardig zijt Hemel l Zoo gij er eens waart bij omgekomen Manette graep mijne handen hare oogei doorzochten mijn ganschen persoon, om zicï te overtuigen, dat ik niet gewond was. Hart ademhaling was belemmerd. (Vervolgt.)

De Volksstem | 1920 | | pagina 1