Ministens van Openbare Werken. PIJNLIJKE WEEKLACHT Ministerie van Spoorwegen. Een slechte IheSg geknipt Akelige vondst te Oostende Eene verzending van 30,000 lijken De iirandkastd'evtm te Schaarbeek De zaak Gaspart'Doyen Generaal de Castelnau Da uitvoer van Belgiseha Paarden EEN REVOLVERHELD ONEERLIJKE INVALIED DE KAMER HggBBEg, Wag.-.3,a!«SBBaes; Te Ilallern, aan de splitsing der spoorbaan naar Recklinghausen en \Yesel, is een ge- oantserde trein, uit Munster naar het Roer bekken gestuurd, machteloos gemaakt, daar de spoorbaan voor en achter den trein opge blazen werd. In den sektor Dorlcn-Reckling- bausen-Dormund is alles kalm. Het gevecht van Aldershof. Nopens bet gevecht van Aldershof worden thans volgende bijzonderheden gemeld Tu.sschen Aldershof en Altglienicke be vindt zich een-groot depot van benzol, be waakt door een officier en een dertigtal man Zaterdag morgend kwamen de muiters in den depot en gaven aan de wacht een ultima turn af, bevel gevende er onmiddelijk van door te trekken. De officier weigerde, zog gendedathij de bevelen van het oud-gou vernement moest volgen. Rond den middag opende dc muiters het vuur. De wacht verdedigde zich dapper doch ten slotte bleven nog enkel de officier en vier zijner mannen ongedeerd. Zij moes ten zich overgeven. Een vlieger, die hel ge vecht opgemerkt had, verwittigde de gouver nement troepen. De muiters trokken zich in de richting van Aldershof terug. Daar ont stonden hevige straatgevechten, welke tot 'i avonds bleven voortduren. De vervolgingen Uil Berlijn wordt gemeldl, dat het gouver nement de aanhouding bevolen heeft van von Kupp, von Jagow, Pabst, kolonel Bauer en Ludendorff. Een oproep van maarschalk Fooh De Kolmsche Volkszeitung kondigt een telegram af, waarin gezegd wordt dal maar schalk Foei», na met de bevelhebbers der be zettingstroepen beraadslaagd te hebben, van den Oppersten Raad een gemeenschappelijk optreden tegen het Bolscbewism in Dunsch- Jand eischt, daar hij anders in de onmogelijk heid zou zijn, het verdrag van Versailles te doen naleven. Eene botsing mat Belgische troepen PARIJS 24 Maart. Volgens de mede werker van L'Echo de Paris te Menlz, .zou uit Duisburg gemeld geworden zijn, dat eene botsing heeft plaats gehad lusschen de Spar- lakisten en de Belgische bezettingstroepen. Te Berlijn PARIJS 21 Maart. Een telegram uit Berlijn aan de Coblenlzer Tageblalt meldt, dal Berlijn door de Spree in twee ie^erafdee iingen gescheiden i«. AI wat zich en Noor den van de rivier bevindt, is in handen der Spartakisten, die overal aanwervingsburee- len voor bet roode leger inrichten. Zij plun deren de wapendepots der burgerlijke wacht om er hunne soldaten mede te wapenen, De aanhouding van von Luttwitz bevestigd B LR LIJN *3 Maart. Officieel wordt verjaard, dal von Luttwitz en admiraal von Trotlia aangehouden zijn. Van von Kapp heeft men nog geen spoor ge<:dndën. Men rermoedt dat hij zich in Oost-Pruisen bevindt. Bericht. De Minister van Openbare' Werkcti laai Reten aan de eigenaars van motorvoertuigen dat, krachtens de voorschriften van hel Koninklijk Besluit van 10 Februari 1920, alle motorvoertuigen, rijtuig, vrachtwagen' wals trekrnachine, motorrijwiel, motoejcleite! en/., rijdende op den openbare weg, moet voorzien zijn van een nieuwe insctu-ijvin^s- plaat met volgnummer, binnen 10 dagen na afkondiging van dit bericht. Die plaat zal afgeleverd worden zooals vroe er, in de bureelen van de lieeren Gouverneurs der provincies, op dag en uur- door deze vastgesteld op vertoon door de belanghebbenden van een door hel Gemeente bestuur hunner woonplaats afgeleverd een- telvijiheidsstuk en mits bewijs van storting eener som van vijftien irank in handen van den Ontvanger der Belastingen van het gebied. Oe Gouverneur der provincie Oost-VIaan deren brengt ter kennis van bet publick dat de aflevering van de inschrijvingsplaten zal geschieden in hel Provinciaal Bestuur, alle werkdagen van 9 tot 11 ure, van af 22 dezer. Doodetijk tramongeluk Een vreeselijk ongelvk had Dinsdag mor gend plaals op de tramlijn van Jemeppo, nabij de slatie van Domartin. De lSjarige Louis Doyen, wilde er op een tram springen, ioen deze reeds met zekere snelheid reed. De siiyooizichtige miste de voettrede en kwam lusschen twee rijtuigen terecht. Hij werd een eindje medegesleept, doch vooraleer de watt man kon stoppen was hij onder de wielen geraakt. Het slachtoffer werd letterlijk in Iwee gesneden. De dood was oogenblikkelijk Te bandietenstreek te Laken Het parket ter plaat» Gisteren namiddag slapie het parket van Brussel (er plaatse af, om een onderzoek in te stellen naar de bandietcnstreck, die, een paar dagen geleden, de Molcnbeeksche straat ie Laken, in rep en roer zette. Het slachiof fer, de rentenierster Moreau, werd door de magistraten gehoord en gaf enkele bijzonder heden over de ophefmakende bandieten- streekDe moedige politieagent Declercq werd insgelijks ondervraagd en hartelijk ge- luk g?wenscht. Een ander moedig persoon, de heer Wil lem Van Maldercn, bediende te Brussel, snelde de arme vrouw ter hulp, doch werd door een der bandieten ten gronde geslingerd en ernstig aan bet oog gekwetst. De twee wetsdokters, die de heer Buy- dens, onderzoeksrechter, en Orts, substituut, vergezelden, ontdekten verscheidene knea- wngen, op de armen van de rentenierster. Beteekeni«voll« bekentenis van 6. Hervé. De heer Hervé, die zoo langen tijd een woedende anticlerical was, schrijft* deze be teel;enisvolie woorden in het dagblad «LA VICTOIRE»: Het puih der Republikeinsche burgerij was van meening, sedert Voltaire en Di derot, dat 's mensehen rede voldoende we zen zou om het rijk der rechtvaardigheid en den eerbied voor de zedelijke wetle doen heerschen. Zij is bezig inet vast te stellen, liet oog gericht op de gewetenloosheid der volksklasse van Frankrijk en op de teugge looze neigingen, welke door de schrikkelijke werkstakingen van den dag worden aan 't licht gebracht, dat de Fransche werklieden honderd en vijftig jaren na de Fransche Om wenteling, veertig jaren na de wet op het verplichtend onderwijs, in verstandelijk en zedelijk opzicht nagenoeg op dezelfde hoog te staan als de onbeschaafde boeren van Rusland. Zij vraagt zich af voor de eerste jï aal misschien, of de oude kerken met hun eenvoudige catechismussen, hunne gebrui ken zoo treffend voor de oogen der eenvou dige mensehen, hunne gemoedelijke zinne beelden en hunne soms wat werktuigelijke regeltucht, niet de noodzakelijke onmisbare afsluitingen waren om den heestigen mensch te beletten voortdurend de grondvesten van alle beschaving met geweld aan te vallenlll Zoo verre is :t gekomen 1 Men ging alles doen en alles doen geluk ken z >mler God Nu ziet men tot welk droevigen en schnkke lijken afgrond men de samenleving heeft ge leidlll Wij hebben het duizend maal gezegd en herhaald, zonder de vreeze Gods is er den mensch niets heilig. Van zoohaast hij niet overeenkomt met de eischen zijner neiging en driften't is al ikzucht en eigenliefde, heeraihzucht en zucht naar genot; en noch naastenliefde, noch eerbied voor.'t gezagof voor de grondslagen der samenleving, niets blijft van tel of waarde... Ieder weldenkend mensch openo de oogen terwijl het nog min of meer tüd is!' CROPS Bericht aan da verzenders. Het Beheer de»' Staatsspoorwegen vestigt de aandacht dei' verzenders, die wenschen produklen, voortanende van de stocks of den oorlogsbuit der geallieerde legers in Belgie, in Frankitjjk in te voeren, op het feil dat de Fransche taldienst in elk geval bet onweerlegbaar bc.ajjs van do herkomst dezer produhten eischt. lV Wanneer hel goederen van Duitschen oor sprong geldt, worden de inkomrechten in Frankrijk geheven volgens bet algemeen tarief. Anderzijds past de Fransche taldienst onverbiddelijk de reglementaire boelen toe op eiken invoer onder geallieerd etiket waar van de herkomst niet op onbetwistbare wijze is vastgesteld. De verzenders vaat voornoemde produklen gelieven dus met zorg in hunne talverklarin gen te venmij de», aan hunne bezendingen een Belgischen of geallieerden oorsprong toe te schrijven wanneeMij- niet bij machte zijn zulks volkomen le bewijzen. te Ai-raf. De Fransche rechterlijke brigade heeft de barakken van Arras, alwaar hij zich als herbergier had geplaatst, een Belg zekert Destombes aangehouden. Destombes, en laatst gewoond hebbende te Hèerne, had steeds',,met de Duitschers in de beste betrekkingen geleefd en bij hun aftocht was hij ze gevolgd pn verkocht hun vee, dat hij hij de inwoners van Heerne gestolen had Hij keerde laleivnaar Belgie terug werd aangeklaagd en door de Boetstraffelijke ichtbank van Doörnijk tol 4 jaar gevang roordeeld. j it a. t Do onmiddelijke aanhouding werd echter HstirdBidlnUö nOOfnStStil "iel bevolen en Destombes haastte zich, mei zijne familie naar Frankrijk te vlue ten. Oj aanvraag vun he' Belgisch gerecht komt hij nu te Anas geknipUe worden. Het ondLerïroeJt Dinsdag voormiddag is Dol parket van Brussel, onderzoeksrechter BaiMon met trif- lier Massart en de bh. wetsdokters Heger- Giibert en Marcel Heger, in liet lijkbuis te St. Joost-ten-Noode afgestapt, om de lijk schouwing van het slachtoffer, Mej. Peelers te doen. Twee revolverkogels zijn in het hoofd en een derde in den hals gedrongen. Naar vast stellingen is mej. Peelers dadelijk na den aanslae bezweken. Nadien hebben de magistraten lich naar h-1 Sint Jansgaslhuis begeven, om den dader te ondervragen. Karei Dc Vos verklaarde in zijn echtverbintenis niet gelukkig te leven. Toen hij Mej. Peelers ontmoette, werd hij innig op haar verliefd. Nadat hij onlangs van haar Ternomen had, dat zij hem wilde verlaten om te huwen, was hij door dal nieuws zoodanig builen zich zelve, dat hij er schier zinneloos van werd. De moordenaar Jiep slechts lichte verwon dingen op ëi» binnen éëijige dagen zal Ipj van het hospitaal naar de ziekeninrichiing van de gevangenis te Vórst worden overge-1 bracht. Dinsdag morgend werd op het wrak van het Engelse!» oorlogschip Vindictive in de vaargeul le Oostende gezonken, hel lijk ge vonden eener vrouw, schijnende rond de 30 jaar oud te zijn. De bewakers van het schip hadden niets verdachts bemerkt. Men denkt dan ook, dat het lijk bij hoo e tij in liet schip zal gedreven zijn. De identiteit der drenkelinge kon nog niet vastgesteld worden. Er zijn op dit oogenblik onderhandelingen gaande lusschen het Amerikaanse!» gezant schap en het beheer der Belgische spoorwe gen voor het overbrengen naar Antwerpen van al de Amerikaansche soldaten die tijdens den oorlog in Frankrijk en Belgie gesneuveld zijn. Hun aantal bedraagt 30,000. Daar Belgie tegenwoordig gebrek heeft aan wagons is de regeering der Vereenigde Staten van plan, spoorwagens van 30 ton te onzer beschikking te stellen en ook lijkkisten naar Europa te sturen om de overblijfsels der gevallen soldaten le berden. Men denkt dat er twee maanden noodig zullen zijn om al de lijken naar bier te brengen. NADERE BIJZONDERHEDEN. Bij vergissing werd gisteren medegedeeld dat de dienstbode van den h. Spriet, Daillj- laan, le Schaarbeek, aangehouden werd we gens mepeplichtigheid aan de inbraken te Aoderlecht en te Schaarbeek. Hel iseen20-jarige,rosse vrouw, iFinlje genaamd, die door de policie werd gevat en achter slot en grendel gedraaid. Een der aangehoudenen, aekeren Van Schoonland, heeft bekentenissen afgelegd, doch weigert zijn maal te verklikken, die steeds voortvluchtig is, doch wiens spoor men heeft ontdekt. Het onderzoek wordt ijverig voortgezel. Later vernemen wij nog, dat men in 't be zit van Van Schoonland, op hel oogenblik zijner aanhouding, eene som van 15.000 lr. vond, voortkomende van de diefte gepleegd in de chocolade fabriek Spriet, Daillylaan te Schaarbeek. De bankbriefjes waren nog in pakjes samengebonden met koortjes, waarvan de bestolene een staal aan den politieofficier overhandigd bad on konden dus gemakkelijk herkend worden. In de zaak der Baraplaals is het de hon denafrichter, die den te plegen slag had aan geduid. Voor de diefte der Daillvlaan, was het de rosse vrouw, die goed de ligging der plaatsen kende vermits »j in de chokoltde- fabriek werkzaam vrat De zaak GaspartDoyen is op de rol der Boetstraffelijke Rechtbank van Brussel inge schreven voor.. ff April. De Iwee aangehoudenen zullen gevonnist women door .VI. Scheyven, aelelend in de 15® Kamer. te OE ZAAL. Nooit heeft de zoal van den Dierentuin een aanblik geleverd als gisteren avond. Men mag zeggep flat de geheele Antwerp sche voorname wereld daar was de dames rn groot toilet, de heeren in habiet. Eene opgave der'aanwezigen te maken is, dus, niet- mogelijk.: Al dei generaals^ kolonels' en vele officieren <iflr bezetting, .geheel het consulaire, korps, ueheeren gouyerneuï-, li den der deputatie éfèhateurs en VolksvërU, genwoordigers, schepenen en genleenteraads leden enz. enz. Het was kwart Vooï'g uur toén generaal de Castelnau onder eeh Orkaanvan tóejur chincen zijne intrede deed, ingeleid door't inrichtingskomiteitr, Rechtstaande wqrden de «Marseillaise» en, «het Belgisch volkslied» op het orgel uitge voerd, aanhoord terwijl generaal de Castel nau het verhoog beklimt. Het was M. Edg. CASTELEIN, voorzitter der Handelskamer die de aanwezigen voor stelde aan den grooten Franschen generaal die hier in Belgie een zoo welverdiende po pulariteit geniet. Hij besloot zijne rede met in den pe»'soon van genraal de Castelnau de geheele Fran sche natie te huldigen. DE VOORDRACHT. De generaal is maar klein van gestalte, hij draagt de blauwe tuniek, roode broek, ge laarsd en hespoord.' de borst is met eeretee ken6 bezaaid, hij ziet er met den grijzen kop kloek en gezond uit; zijn woord klinkt door tot achter in de zaaj. Ik heb, zegde hij", eene halve eeuw lang met den Franschen, eenvoudigen, heldhafti gen soldaat geleefd en draag hem eene ein delooze vereering toe. Ik heb ook den Belgi schen soldaat leeren beminnen en waardee ren en ik houd er'aan, om te beginnen met den diepsten eerbied hun opperhoofd konine ALBERT te begroeten. De gansehe zaal Juicht vol geestdrift deze woorden toe. Dan spreekt den redenaar van de ziel van den Franschen soldaat, zoo nauw verbon den aan de ziel vap den Belgischen soldaat vereenigd in het lijden, maar ook verbon den in den roem en in de eer. En na een treffende hulde aan België de grond van vrijheid en geloof, en na er op gewezen te hebben dat het Thomisme, het bolwerk van godsvrucht van den oorlog was begon generaal de Castelnau zijn lofreden van den Franschép soldaat. Met woorden dié alleen een vader voor zijne kinderen wèet te vinden, schildert hij hun heldenmoed, hun uithoudingsvermogen hun onbezorgd karkater af, hoe met goede woorden hunne officierén het onmogelijke van ben gedaan krijgen. Hij beschrijft ze in den strijd voor de ver lossing van Nancy hunne opoffering voor Verdun. Hij buigt het hoofd voor de Fransche en Belgische moeder? die der vaderen deugden in hot hart der zonen wisten rn te prenten en aan den huiskrfng het zaad strooiden der edelste gevoelens, de Belgische moeder -Mater Dolorosageroet liij heel diep in de naam van geheel Frankrijk. En hier weet hij met den hoofdscheid van den Franschen edelman, Koningin Elisabeth moeder en bevrijdster van het Vaderland te huldigen. In naam van het werk der Fransche solda lengraven, voor dewelke hij zijne voordrach tenreeks geeft bedankt hij ten slotte zijne toehoorders en eindigt met eene pakkende slotrede, die met eindelooze daverende toe juichingen werd begroet. Het is de heer Caetelein die na afloop van de voordracht den grooten redenaar als veld heer bedankte. j, Heden Donderdag K Maart om 9 uren na middag zal generaal de Castelnau een voor dracht houden in de Franschen eO&ouwfcwg te Gent De Vereeniging Het Belgisch trekpaard had den bevoegden minister er naar gevraagd of de uitvoer van Belgische paarden mocht geschieden zonder aan de belangen van de gemeenschap schade te berokkenen. De minister van Landbouw was de mee® ning toegedaan, dat aan de wenschen van boogerge.noemde vereeniging voldoening kon geschonken worden. Machtigingen lot uitvoer mogen gezonde" worden aan den minister-ran Landbouw, die een bijzondere commissie belast heeft mei het onderzoek van de paarden bestemd voor den uitvoer. Deze brengt een verslag uit, op grond van hetwelk de aangevraagde machti ging geweigerd of toegestaan wordt. Tot nog toe heeft de commissie enkel het verzoek om uitvoer afgewezen voor enkele keurpaarden. Wanneer door middel van eten recupera tiedienst een voldoende aantalinerricn en m?rrieueulens weder in het land zullen zijn, zal de vereeniging wellicht haar vraag her halen. De uitvoerkwestie is van overgroot belang voor het land. Reeds bereidt de Vereeniging de propaganda voor hét buitenland. De vereeniging n Het Belgisch trekpaard hoopt dat de recupatie den herimamclings dienst) alles wat wij verloren hebben zal terugverkregen worden, namelijk 1* De 10,000 merriën en merrieveulens 200 hengsten, als afrekening op wat Duitcch- land ons verschuldigd is. 2* Al de paarden door de Commissien, als zijnde afkomstig uil Bekië, zullen berkend worden. 3* Het overige aantal paarden, hetwejk de Duitschers ons ontstalen hebben. Over dit punt zal beraadslaagd worden in de Commis sie van Herstel, welke te Parijs zetelt, en die naar luid van de bepaling van het Vredes verdrag, onzen dringenden nood en de leve- •ingsmogelijkheid van Duitschland zal tegen- >ver elkander Ip .«tpllAn hplifiart over elkander te stellen hebben In overleg met den minister beeft Herinzamelingseommissie besloten 50 t van het onder nr 1 vermelde aantal paarden naar de verwoeste streken te zenden. Vre@seü£jke val ts Luik pisleieii morgend waren eeuiKe schilders- gasten bezig den glazen koepel van het palei: ^an Schoone Kunsten, le Luik, te kuisschen Een hunner, de genaamde Lèun Pirnoy, 34 jaar oud, zoon van den ondernemer van bel werk, verloor eensklaps het evenwicht en plolte van eene hoogte van verscheidene me ers op den steenen vloer. Toen m«n den ongelukkige opnam,had hij reeds opgehouden ie leven. Het slachtoffer was het.uwd en vader van tamiiie- In onze Ministeries vóren en na de oorlog Onze lezers zullen zich herinneren dat dé heer WOESTE reeds in December 1919 een vraag aan de Regeering had gericht om te weten hoeveel ambtenaren er in elk depar tement waren bijgekomen en in wellte ver houding met 1914 de wedden waren tqege nomen. h Thans is voor elk ministerie een uitvoeri ge tabel als antwoord ingekomen. Daaruit halen we enkele cijfers. Voor liet ministerie van Buitenl. Zaken be liepi het personeel van het centraal bestuur in 1914 tot 103 ambtenaren, in 1919 tot L'35 terwijl er respectievelijk werden uitgekeerd 565,065 Irank en 1,721,000 frank. Deze ui tbr ei ding wordt toegeschreven aan dubbel zwa ren last en nieuwe diensten o. m. een dienst van dossiers over alle belangrijke kwestien Het personeel van diplomatieken is geklom men van 90 tot 104 terwijl de verhouding der wedden steeg van 1,552,980 frank tot fr. .3,645,816. Het aantal consulaierc agenten in tegendeel is gedaald van 75 tot 72 In het Ministerie van Landbouw is de uit breiding vanhet personeel niet opvallend groot. De wedden weiden er ongeveer ver dubbeld. Als nieuwe afdeelmg staat geboek het Hooger Vlaamsch Landbouwgesticht een ambtenaar hebbend; ook de School van lan delijke huishoudsters is nieuw. Het huishou delijk landbouwonderwijs telt 40 ambtena ren tegen 26 inv,1014 In Openbare Werken is de verhouding in het Middenbestuur van Bruggen en Wegen als volgt: in 1914,42 ambtenaren met eene totale wedde van 273,530 frank; in 1919, 54 ambtenaren met een weddecijfer van 531,045 Het Ministerie van Nijverheid, Arbeid en Bevoorrading heeft zijn personeel van 167 gebracht op 193; verhooging van wedden van 702,950 frank tot 1,387,100 frank. in Spoorwegen is het personeel van het algemeen secretariaat geklommen van 124 tot 151; de wedden van 515,100 frank tot fr 1,145,412 Het gezamenlijk aantal ambtena ren is echter gedaald van 14,330 tot 14,016 In het Ministerie van Koloniën is 'Je lof stand van ambtenaars en agenten de volgen de: in Juli 1914, 260 en op 1 Januari 1919, slechts 62 Voor de bijzondere diensten van dit departement is de toestand vrijwel de zelfde gebleven Voor bet middenbestuur van financien is liet personeel van 336 tot 396 geklommen; de wedden van J,284,635 frank tot 2,348,170 fr De andere diensten van dit ministerie heb ben weinig uitbreiding gekregen tenzij Re gistdement en Domeinen dat van 488 amb tenaren op 569 kwam Op de Groenplaats, te Antwerpen, geraak ten Maandag nacht twee koetsiers aan het wisten en wanneer deze aan den gang zijn, kan het er nog al gewellig toegaan. Een op- kooper van de dokkenwijk G. Laenens ge- heeten, om den twist te doen eindigen, vond niet beter dan een drietal revolverschoten met los poeder in de hieht te lossen. Het samengeschoolde volk, meenende dat Lae nens op de koetsiers had geschoten, wilde i»em le lijf. Laenens achtervolgd door de tierende menigte vluchtte en liep het policie- bureel der Groote Markt in, waar hij bescher ming vroeg. De achcrvolgers die nu verna men wat er gebeurd was trokken 'jf. Laenens was er echter nog niet van af, want bij kreeg nu nog een proces-verba al voor het dragen van verboden wapene en zijn revolver werd aangeslagen. Een oorlogsinvalied Karei Van E.., wo nende Begijnen vest te Antwerpen, was door vrouw Heylen. die in 't zelfde woont, gelast geworden eene som van 4700 fr. te gaan bestellen op den Mechelschen steenweg, n. 6. De man bood zich daar niet aan en is ver dwenen met het geld. Deze oneerlijke oorlogsinvalied wordt ieverig opgezocht. Het zal niet moeilijk zijn hem te vinden, daar zijn rechterbeen in een meetmiek toestel gevestigd is en hij aan den voet een stoffen schoen draagt. Verders is hij gekleed in kakkikosluum met officiersklak. Zittingen van Dijnsdag 23 Maart De morgendzitting wordt geopend om 10 ure, onder voorzitterschap van M. Carton de Wiari Het spoorwegverkeer M. POULLET minister van spoorwegen zet zijne uitleggingen voort. De minister wijst er nogmaals op dal hei reizigersverkeer aanzienlijk is toegenomen, terwijl men gebrek heeft aan locomotieven en reizigerswagens. Voor den oorlog liepen er 3000 treinen per dag thans zijn er nog maar 1700. In de werkhuizen mist men machienen om de herstellingen te doen. De locomotieven, die door de Duitschers wérden geleverd, zijn niet berekend op het verbranden van steen kolen. Z'j zijn spoedig onbruikbaar. De minister klaagt over de vernielzucht der reizigers, die vensters, banken, portels en lampen stuk maken uit louter plezier. Voldoening wordt beloofd aan den inter- pellant en aan de volksvertegenwoordigers, die over hel gebrekkig spoorwegverkeer in hun arrondissement hebben geklaagd. Het land van Waas zal van af 1 Mei be tere verbinding krijgen met Brussel, over Depdewnonde. Andere streken zullen op dien datum ook verbeteringen zien invoeren in het spoorwegverkeer. Wat de buurtspoorwegen aangaat, 2000 kilometers spoor op 4000 moeten hersteld worden. Weldra zullen 3000 kilometers in orde zijn. Na eenige opmerkingen van MM. Berloz, Manry en Bouchery wordt de bespreking ge- gesloten. De verwoeste gebieden. M. GLORIE ontwikkelt zijne ondervraging tot dén minister van Binnenlan Ische zaken, over den ellendige» toestand in de verwoeste gewesten, namelijk rond leperen. Hij klaagt over de ontoereikendheid vaiv. hét aantal barakken, de slechte hoedanigheid van het materieel, enz. enz. Ook wordt er bedrog gepleegd. Spreker beknibbeld de manier van werken der rechtbanken voor oorlogschade en vraagt dat in iedere gemeente eene rechtbank var. dien dard zou ingericht worden. De bevolking heeft niet veel vertrouwen, in de vtircoeding in nature en zal zulks enkel hebben, indien de verantwoordelijke ambtenaars, van dichtbij toezien. Eindigende drukt hij de hoop üit, dat de minister afdoende inlichtingen zal verstrek ken. De zitting wordt om 12 1/2 ure gehven. Namiddagzitting geopend om 1 3/4 ureonder voorzitterschap van M. Brunei Voortzetting der bespreking Af. VAN DROMME dringt op zijne beurt a3» en vraagt voorschotten voor de kleinhan delaars, die van alles beroofdzijn. M. COLAERT spreekt in denzelfden zin. Hij verwijt aan de regeering dat zij den raad niet heeft gevolgd van degenen, die van af 1915 barakken wilden in gereedheid bren gen voor den terugkeer. Nu zet men de Ypersche vluchtelingen aan terug te keeren en zij vinden niets voorbereid. Men kan de puinen van de Hallen wel eer biedigen in afwachting dat huizen herbouwd worden. De vreemden hebben niets te zien in het heropbouwen onzer steden. De BpJgen moeten daarin uitsluitend meester blijven. Wij willen niets weten van een herbouw *an Yper op eene andere plaats. Wij, Yperlingen zijn daarin de eerste belanghebbenden. En voor on9 beslaat er geen ander plan van her bouw van Yper dan datgene dat de minister van binnelandsehe zaken zeer wel kent en goedgekeurd heeft. Spreker vraagt ook om barakken voor de landbouwers en hun vee. M. RENKIN ministsr van Buitenlandsehe Zaken, antwoordt. Bij den wapenstilstand waren in West- Vlaanderen 46.677 vernielde gebouwen Over gansch België 80.000 huizen en 1100 open bare gebouwen. In andere gewesten is het niet beter gesteld met den heropbouw en 't is dus onrechtvaardig, te beweren dat West- Vlaanderen verwaarloosd wordt. De minister zegt dan wat de verschillende departementen gedaan hebben om het nor maal leven te herstellen in de verwoeste ge westen het spoorwegnet, de openbare wegen werden weer in orde gebracht. Het ministerie van binnenlandsche zaken heeft voor 25,160,000 fr. toelagen uitbetaald aan de teruggekeerde vluchtelingen. Het o Koning Albert Fonds hield zich bezig met het oprichten van noodwoningen. Spreker wijdt langdurig uit over het Ko ning Albert fonds. Tot heden zijn reeds 6500 noodwoningen opgebouwd, waarvan 4/5 in West-Vlaandercn. Men heeft alleen in den heropbouw ver waarloosd de krachten der bevolking aan te wenden. Spreker somt dan d£ verschillige maatre gelen op welke nog genomen zijn en eerst» ilaags in uitvoering zullen ^bracht worden. Terugkeerend op de kwestie in het alge meen, zegt spi eker dal bij oiu meer bouw materialen beschikbaar te hebben, den uit-

De Volksstem | 1920 | | pagina 2