50 m DRIES, DE SAYOYAARD Na ds Staatsgreep Ministerie van Lantisverdeéigiag in Doitschiand Dinsdag Maart 1020 Aaü onze gasstabonn enten NACH BERLIN De Paus en Be!gië< Os Osiderdotnspensisensn Tegen het Socialism Herinzameling van Binnen scheepvaart materieel. Godsdienstplichten voor hst spoorwegpersoneel n- Kerkstraat, 9 en 22, Aalst. Tel. 114 XXVI» JAARGANG NUMMER 76 DAGBLAD 7 CENTIEMEN Uitgever: J. Van NüjJfel-De Gendt Publiciteit buitan h«t Arrondissement Aalst, zich te wenden tot het Agentschap Havas, 8, Martelaarplein, te Brussel8, Place de la Bourse, Parijs en 105, Cheapside, Londen. H. Amedus Zon op5,42, onder 6,26 Volle Maan den 3 Dezer dagen zullen wij de kwijtschriften voor de verschenen termijnen laten ontvangen. Daar deze kwijtsehrifien slechts éénmaal iten huize aangebeden worden, verzoeken wij ibeleefd ome abonnenten, de noodige voor- -zorgen te nemen, opdat do kwrjtschrifien niet oRbelaald zouden terugkeeren, ten einde aldus nulltlooie onkosten te vermijden. Degenen, wier abonnement verstreken is worden vriendelijk verzocht ons te laten we ten, of zij ons biad voort wenschen tc ent vangen. DE VOLKSSTEM. Het boek waarin te le3en staat wat bet vredesverdrag vail Versailles aan de duitschers en andere gewezen vijan den der verbondenen oplegt is ver schenen. Eindelijk staat hot gedrukt, zwart op wit,boe de overwinnaars door do overwonnenou bedrogen werden en nog worden. Wilsons sterre straalt of gloort bij na niet meer, sinds de Amerik&wischo Kamers bet met hom niet eens zijn en zijn plannen van toegeving mislukten. Waar gaan we daarmee naartoe Dat is af ie wachten, en hoelang Wanneer zullen de duitschers aan bet verdrag voldoen en op welko voor waarden Zo zijn leolijk bezig met kot van allo grijze duivels te houden. Hun ge tier tuit ons in do ooren. Hun gerucht wordt overal waargenomen. Hun slaan, stampen, geweldig zijn en bun schieten zelfs doet de grond daveren. Liggen za thans aan den band In dian ze nog niet bijten en schadelijk zijn laten ze hunne muilen wijd open staan en koopon hier en elders het bolchevismo uit om onvrede en onrust ovorai to stoken. Aantrekkelijke, boeiende belangrijko zaken staan in voormeld boeltje. Onder andere Willem II, gewezen keizer der moffen moot gevonnisd worden om de internationale zedelijk heid en 'tgewijdo gezag der verdragen te kort gedaan te hebben. Een bij zonder gerechthof zal zich daürmeê onledig houden. Vertelselkens 1 Mis Hij rente niert voort te Amerongen... Hot duitsch landsbestuur zal aan do verbondene mogendheden alle per sonen die iets tegen de wetten of ge bruiken van 't oorlogsvoeren mispik- keiden moeten uitleveren... Mis Niets te maken Leipzig is groot genoeg... Binnen de twee maanden, te begin nen met bel uitvoeren van bet verdrag, zullen de duitsche oorlogsschepen aan do overwinnaars gezonden worden... Mis Scapa-flow en nog ander fopperp. Op 10 Maart moest Duitscbland aan de Verbondenen geleverd hebben om door hen vernield te worden de wapens, do munitie?, bet oorlogsma- terieel en verdere toerustingen... Halt 1 Gaal zien naar Essen... Op 31 Maart 1950, ten allerlaatste, 21' VERVOLG. De Gravin in hare ellende te verloten, zoude do hoogste ondankheid wezen. Maak haast, aiijn vriend, en ontdoe u van mve rijkdommen. Gij moet het reeds ondervonden hehben, dat zij verre zijn van geluk aan te brengenuw broeder hebben zij reeds op den dwaalweg gebracht, en zij waren op het punt, om u voor altoos van mij af te scheiden koe gerust zal ik zijn, als gij geene schatten meer bezit Ik kuste Manelte nogmaals, en stond op het punt om haar te veriaten, toen haar va der binnentrad. Manetle liep naar hem toe, en weende en lachte in eenen adem. De brave man stónd versuft, en wist niet wat er gaande was. Vader! hij bemint mijhij wil mij trouwen, tl ij heeft het zelf gezegd hij bemint geen ander meer. Ik zal zijne vrouw worden! Gij geoft uwe toestemming niet waar O, zeg hot. vader, dat gij uwe toestemming geeft Bernard antwoordde, zoodra hij er tus- schen kon konten Ei, wat duivel maakt u zoo mal, meisje? Wie is het dan, dien gij met zooveel geweld trouwen wilt Wel. Audries, vader onze Amlries Meent gij dan, dat ik ooit iemand anders trouwen zou mag het leger van al de staten die het Duitsche rijk vormen niet iaeer dan 100,000 mannen, officieren inbegre pen, bestaan,.. Mis gaat eens zien naar Berlijn alleen 'tSpel is gespeeld. Ja woll. Binst dien tijd schijnt Holland zij tien ouden vriend te beschermen en bewaakt zyn slot. Daar ontvangt de korol, dé uitzendelingon van zijn ge wezen rijk, geeft zijne bevelen, luistert de minste nieuwsjos nopens de mili faire samenzweringen af en zoekt tus- scken de slormtjes heen weer te vlie- gon naar zijn oud nest... als hij er in veiligheid zal kunnen vertoovon. En de conferentie der verbondenen te Parijs schreeuwt op alle toonen dat zij meer dan ooit en vroeger de uit voering van het vredesverdrag zal eischen. Wij smeden plannen om de uitvoering er van to zien plaats grjj pen en de moffon lachen ons uit en trekken hun plan met al te veel go rucht. Want zeker zulten ze de uit voering verwezenlijken, dat beweerde von Lutlwitz, voor zooveel en voor wat liet redelijk is. Ik geloof dat ze ons welhaast hunne vredesvoorwaarden zullen opdringen en Wi'Uem of zijn zoon, de bloedhond op den Duitsehen troon zullen weer- hijschen. Zijn dé verbondenen niet te toege vend of wat Foch, de dappere en de wijze, bad de wending en het poetsenspelon voor zegd. Hij zal moeten zijn maarschalk stafje gebruiken en een stootje geven na bot pas or aan de verbondenen toegestuurd t.e hebben. De razende Duitsche koppigheid schijnt ta herleven. Waarom gaf men zooveel toe en luisterde rnon naar Wilson Het Recht moot ongeschonden blij ven nu bot gewroken is. Ginder ach ter den Rijn, waar zij genoeg bezitten om den vrede met eene bloedige om- wonteling te storen, staan er meer dan één millioon gewapende soldaten in hot gelid en gereed tot alles dan wan neer Duitscbland slechts honderd dui zend man zoude mogen onder de wa pens tellen. Dus, vooraleer de Duitschers te ge- looven, te ondersteunen, te helpen moeten zij eerst vooral de wapens neerleggen, do ijdele handen omhoog houden, wederom Kamerad roe pen, het bolchevismo afzweeren en zich gedragen als beschaafd volk. Anders... nack Berlin. De H. Vader stelt belang in al de kwesties die zijne trouwe kinderen onderling bezig houden, ook in het Vlaamsche vraagstuk. Do Paus kan natuurlijk in die kwestie geen standpunt aannemen. Onlangs verleende de H. Vader een bijzon der gehoor aan MM. Liebrecht, senator, en Pirmez, volksvertegenwoordiger van Charle roi en kwestor der Kamer. Hij sprak hun met ware liefde over België, vroeg hun inlieh. Ja, vader Bernard, zeide'ik nu op mijne beurt, het is zoo ik verzoek>i om Manette's hand, en ik beloof u, dat ik haar al mijn leven beminnen zal. Maar het is billijk, dat ik u meteen verklaar, dat al mijn vermogen verloren is, en dat ik niets meer bezit van het geen de heer Dermillv mij heeft nagelaten. Ik deelde hem nu alles mede, wat ik verno men had. Bernard luisterde met de grootste aandacht, en toen ik geëindigd had, nam hij Manette's hand, ïeide haar in de mijne, en drukte ons beide in zijne armen. Die brave man En dat, toen hij hoorde, dat ik niets in de wereld had Hoe menig vader zou mij geraden hebben mijn vermogen te behouden, en anders bevolen van de hand zijner dochter af te zien. Zonder een oogenblik te verzuimen, maak te ik de nalatenschap van den Heer Dermilly tot geld. De brieventasch, waarin alles be sloten was, gaf ik aan Lucille, om aan de Gravin, als van een vreemde komende, te overhandigen. Ik zelf huurde een klein ka mertje, en zette mij aan het werk, om eenigc schilderijen al te maken, welker verkoop ik mij vleide dat strekken zou, om dc kosten vun mijn huwelijk goed te maken, en de bruids kleederen voor mijne Manette te koopen. Ik werkte nu den gunsciien dag ijverig, cn bracht mijne gelukkige avonden met Manetle door doch toen mijne schilderijen voltooid waren, vond ik ongelukkig gecne kóopers meer. Met mijne fraaie en kostbare vertrek- tingen over de herstelling van het land en ook over de taalkwestie. De geest van liefdadigheid, zegde dc H. Vader, moet boven alles de katholieken bezielen en leiden. Deze geest zou op gelijke wijze al de Belgische katholieken moeten be zielen in de opzoekingen tot eene oplossing voor deze kwestie. Mij dunkt dat dit vraag stuk met wederzijdsebe inschikkelijkheid gemakkelijk kan opgelost worden. Ik wensch dat de Belgische katholieken dit belangrijk vraagstuk in don oprechtsten geest van ver zoening mogen oplossen. Het dragen van het schoudersnoer De Minister van Landsverdediging laat weten dat de geneesheeren, officieren-betaal meesters en almeezenicrs, werkzaam bij korpsen gedurende de gevechten waarvoor deze het schoudersnoer wonnen, persoonlijk recht hebben cp dit onderseheidingsteeken. Hij heeft besloten bovendien, dat het schou dersnoer voortaan niet meer zal gedragen worden, buiten den dienst. De oud-strijders alleen zullen dit onder scheidimgsleeken buiten den dienst, op hun wandel- of plechtigheidsuniform mogen dra gen. Burgerkleren voor de gedemohiiiseerdon Bij aanschrijving van 12 Juli 11., werden burgerkleederen ter beschikking gesteld der verminkte en gereformeerde soldaten. De Minister van Landsverdediging heeft besloten dit voordèel te verleenon aan al de gedemo biliseerde soldaten. Deze burgerkleederen, afgeleverd tegen bewijs onderteekend door de Provincie-Bevelhebbers, zullen uitgedeeld worden door Subsislentie-Kompagnieën, re spectievelijk gelegen Te Brussel, 17, Bodenbroekstraat. te Luik Soelierskaeerne, - te Brugge Peer- molen kazerne, (4° Linie). De belangheb benden moeten hunne aanvraag sturen naai den Bevelhebber der Provincie in dewelke zij woonachtig zijn. Deze hooge Overheid zal vaststellen welk gevolg dient gegeven aan de vragen der aanzoekers, op vertoon door de zen van bewijsstukken die hunuc hoedanig heid van gedemobitiseerden staven. Uet wetsontwerp, Vrijdag, ter Kamer neergelegd, door den ministeraad goedge keurd. Het beoogdd doel is van, te rekenen van 1 Januari 1921, ernstige ouderdomspen sioenen te verzekeren aan al de Belgen die 65 jaar oud geworden zij». Het wetsontwerp betreft alleen do ouderdomspensioenen daar de Bijzondere Kommissie der Maatschappe lijke Verzekeringen waarschijnlijk nog zoo spoedig niet hare werkzaamheden zal geëin digd hebben, en tfe in praktij kstelling van de verzekering tegen ziekte en onbekwaamheid tot werken nog een heelen tijd zal vragen. Eene afzonderlijke wet zal deze verzekering regelen. Het ontwerp sluit het gedacht van de ver- plichlendeverzekering voor het pensioen niet uit, doch deze verplichting zal in de al- gemeene wet op de maatschappelijke verze keringen geschreven worden. Daar bet oud stelsel van de ouderdoms pensioenen geen merkelijke uitslagen opgele verd heeft, is het nieuw ontwerp voor'zoo veel het de Staatsfinancen toelaten ge steund op de wetten die in Denemarke sinds 1891 en in Engeland sinds 1908 hunne proef hebben doorslaan. Men kan bet grondbegin der nieuwe- wet als volgt samenvatten een jaarlijksch en kosteloos pensioen wordt op 6o jarigen ouderdom verleond aan al de Belgen waarvan de inkomsten nietdè som van overtreffen die als pensioen, vastgesteld op 720, 660, 600 en 510 fr., volgens de kategorie waartoe de belanghebbenden beUoorenuitgekeerd wordt. ken was ook mijn naam en roem als kunste naar verloren gegaan. Zoolang men meende, dat ik rijk was, raakte mijn werk doorgaans- vlug genoeg aan den man maar thans was ik uit de mode geraakt, cn niemand kwam mij meer opzoeken. IU begon reeds den moed te laten zakken doch Manette was altoos mijn vertroostende engel. Waartoe maakt gij u ongerust sprak zij. Hebben wij dan geld noodig Wij willen bij uwe moeder gaan leven, en zullen werken, bet land bebouwen den tuin beplanten, en voorzeker gelukkig zijn want wij zullen geeno eerzucht kennen. Ik keerde naar mijn kamertje terug, waar Pieter op mij stond tc wachten. De goedhar tige jongen deed zich/elven nieuwe verwijten wegens zijn woest en buitensporig gedrag, en bracht mij tegelijk een buideltje met tachtig francs, welke hij met moeite gespaard had, sedert hij zijn vorig ambacht weder had ter hand genomen. Terwijl wij weder met elkan der stonden te praten, trad een heer binnen, die na verscheidene fouten in mijne schilde rijen opgemerkt te hebben, waaromtrent ik het best achtte hem volkomen gelijk te geven, mij voor twee daarvan twaalfhonderd francs aanbood. Zooura hij vertrokken was danste mijn broeder van vreugde rondom de tafel, waarop bet goud lag uitgespreid, en het scheelde weinig of ik hield hem in gezelschap, zoo verheugd was ik over deze onverwachte uitkomst. Pieter bracht de schilderijen bij Voor de vaststelling van het bedrag der ouderdomspensioenen worden de gemeenten m 4 klassen verdeeld, volgens hunne bevol king. Een ouderling, die niet bemiddelt is, en te Brussel woont, ontvangt een pensioen van 720 fr. per jaar, 't zij 60 fr. per maand, doch, in gebeurlijk geval, zullen de inkemi-, sten, waarover bij beschikt, daarvan afge trokken worden. Voor wat de berekening der inkomsten betreft wordt er door het wetsontwerp in breeden zin rekening gehouden van zekere ekonomisehe, maatschappelijke en zedelijke toestanden. De minister is, inderdaad, van zin de gewone inkomsten niet uit te pluizen De last der ouderdomspensioenen zal voor taan gedragen worden voor 50 0/0 door den Staat, voor 3,8 door de gemeente en voor 1/8 door de provincie. Men weet dat de Engelsche eerste minis t»r M. Lloyd George over eertige dagen een uiterst strenge redevoering heelt uitgespit» ken tegen de SOCIALISTEN die de ontwik keling van het maatschappelijk leven verlam men. Minister Churchill komt nu, op zijne beurt, te wijzen op de noodzakelijkheid om pene nieuwe en sterke partij te vormen, om het socialism den grond in le boren. «Het is noodig, zegde M Churchill dat een dergelijke partij tot stand kome om het so eiahslisch gevaar welke opdaagt in de oo gen te kunnen zien. Die partij zou door het getal barer aankleven? bekwaam mae ten zijn om de geesten te stillen, met krach dadig op te treden en met het nakend ge vaar le weren. De socialistische partij heeft, een algemeen plan voor hare toekomstige gedragslijn. Het voorziet, onder andere de nationalisatie van al de voortbreng.?! middelen, alzoo heel het persoonlijk initiatief doodend door het aan slaan van het kapitaal. Al? bekroning van haar werk, wil die partij de diktatuur van het proletariaat over heel de wereld invoe ren. Dat programma is op heden, nu het Pruisisch rnüiiaxsru overwonnen is 't groot ste gevaar dat de beschaving bedreigt. De leiders van de Socialistische partij willen van geen enkel verbond hooren en ze heb beu slechts vrienden onder de leden van de revolutionnaire inrichtingen. Daar tegenover moet. er een vaste aan oonsluiting komen tusschen de regeerings partij en al de groepen die niet socialist zijn Ev is geen minuut te verliezen en alle aar zeling ware noodlottig M C.huehill besloot met. een dringenden op roep aan al de ware Vaderlanders om blok te vormen tegen liet Socialism. Het is vol strekt noodig wil men Engeland een schitte rende toekomst berokkenen. Doet men het niet, dan yalt het land ten prooi aan het Socialism, dat weldra zouontaarden in een al verslindend Bolchevism. De Minister van Spoorwegen, Zeewezen, Posterijen en Telegrafen brengt ter kennis van al de belanghebbenden dat op 8 April as. den termijn vervalt voor het inleveren van inlichtingen bestemd tot het opmaken van de lijst der verliezen, door België in zake bin nenscheepvaart materieel geleden. Paragraaf 6 van toevoegsel 111 deel 8 van het Vredesverdrag van Versailles bepaalt na melijk Duitschland verbindt zich, binnen een ter mijn van twee maanden na het in werking treden van onderhavig Verdrag en volgens eene wijze van uilvoering te bepalen door de Commissie van Herstel, aan de verbonden en geassocieerde Mogendheden in natura en in normalen staat van onderhoud terug te geven al de booten en andere beweegbare tuigen voor binnenscheepvaart welke sedert 1 Augustus 1914 op om 't even welke wijze in zijn bezit of in het bezit van een zijner on- derhooruen gekomen zijn en zulken kunnen vereenzelvigd worden Ten einde de uit oui 't even welke oorzaak gesproten verliezen aan riviertonnenmaat, die de verboadeu en geassocieerde mogendhe den gedurende den oorlog ondergaan hebben en die door de hierboven voorgeschreven den kooper,, en kwam toen bij ons in de ne derige woning van vader Bernard, werwaarts ik mij terstond begeven had. Ik stortte het geld in Manette's schoot en zeide opeen Irotschen toon Dit heb ik zeil verdiendhet is hot loon voor mqnen arbeid Ach, Manelte, voeg de ik er bij, hoe dankbaar behoor ik hen te zijn, dieThij eene goede opvoeding gegeven hebben, welke beter is dan de grootste schat- ten 1 Thans kan ik u zonder zorg trouwen, daar ikdc zekerheid heb van altoos mijn gezin te kunnen onderhouden. Ik wist wel, cfat.mijn mooders huis altoos voor mij open stond doch welk genoegen had ik kunnen smaken, wanneer ik mijnen tijd nutteloos en in ledigheid doorbracht en de hand, die sedert lang met eenen handschoen is bedekt geweest, is weinig geschikt om de spade te haüteereu. Thans heb ik een zeker middel van bestaan in mijne talenten, en ik zal deze met verdubbelden ijver aankweeken. In uw bijzijn, dierbaarste Manette, in uwe liefde, zal ik altijd de zoetste belooning voor mijne moeite vinden. Manelte was met minder verheugd dan ik zelf. Toen vervolgens vader Bernard binnen kwam, liep ik hem te gemoet en zeide: Nu kan ik uw zoon worden, zoowel in naam als in liefde. Ja, vader, ja, riep Manette: alles is eindelijk geschikt. Audries beeft zijne scliil-- derijcu verkocht. teruggaven niet kunnen hersteld worden, te vergoeden verbindt Duitschland zich, aan dc Commissie \an Herstel, een gedeelte van zij ne rivier vloot af te staan tot het beloon van bedoelde verliezen, mits deze afstand uc 20". t.h. niet overlrcffe van het totaal dezer rivier- vloot zooals ze bestond op datum van 11 No vember 1918. Al de personen die inlichtingen kunnen verschaffen nopens binnenschepen welke ver nield, verkocht, of naar liet buitenland wer den geleid, of door d.egeallieerden, neutralen of centrale mogendheden werden opgeeischt of weggenomen, zelfs met toestemming van de eigenaars, worden uitgenoodigd deze bij hoogdringendheid te sturen naar den Belgi schen afgevaardigde bij de Subcommissie der Binnenscheepvaart, 4, Hertogstraat, voor 5* April a.s. (portvrij). Zoo mogelijk gelieve men daarbij op le geven de koopers of huidige bezitters der schepen, hunne benaming en de haven waar zij thans ingeschreven zijn, benevens alle in lichtingen welke dienstbaar kuncen ziju bij het vereenzelvigen der schepen of de opzoe kingen om ze hetzij naar Belgie to doen te rugkeeren, hetzij bun teruggaven in natura of hun vervanging bij wijze van herstel ta eischen. Overeenkomstig de ministerieele onderrich tingen, heeft M. Tondelier, beheerder voor zitter van het st-aatsijzerenwogen, Jterrirmeidi dat gedurende de Paaachtijd, van 2« Maart tot 11 April, al de ambtenaars, be dienden en werklieden moeten leunnen beschikken over den noodigen tijd om indien ze verlangen hunne godsdienstplichten te vervullen. Gelijk vroeger zal de dienst derwijze ge regeld worden dat ze aan dit er'angea kun Ben voldoen.. Men zal voor eiken agent zelfs voor dia genen, die gedurende dien tijd over eenen rustdag be6chikken ten mins p oenen dag bepalen op welke liet werk niet voor acht uren begint. De bevoegde ambtenaars zijn gelast mei de uitvoering van die onderrichtingen waar van aan heel het personeel kennis moet go geven worden. In zekere bisdommen waar de Paaschlijtf 3 weken duurt hebben de oversten 3 weken tijd om hunne diensten te regelen naar deze voorschriften. Ernstige toestand In het industriegebied is de toestond ernstig Het roode leger teert op de laatste voorraden. De Nederlandsche regeering wil geen levens» middelen leveren en de aanvoer uit bet ove rige Duitschland naar het Ruhrgebied, dat 4 millioen inwoners telt, is niet verzekerd. In de steden wordt op kluarlichtcn dag geroofd en geplunderd, meest in wijnkelders cn beenhouwerswinkels. Op de dorpen gaat het nog erger toe, waar de gewapende benden ook den veestapel ste len. In vrachtautos met vijftig man trekken de roodc arbeiders er op uit. Zij zijn verge zeld door de misdadigers, uit de gevangenis sen door hen bevrijd. Aldus werden er hon derden dieven, roovers en moordenaars in vrijheid gesteld. De bevolking staat weerloos daar tegenover. Het roode leger Wezel is nog niet in handen der rooden. Duizenden vluchtelingen, Hollanders en Duit schers, vluchten naar Holland. Zij doen ver schrikkelijke verhalen over het schrikbewind der rooden, in granaten met auto's rondrii» dend. Zij zeggen dat een generaal en een hon derdtal Russische officieren den staf van bet ceramunisliscb leger vormen. Het roode leger lijkt een bende te zijn. Ik heb zelden zoo verhaalt een ooggetuige. Vader Bernard stondstilzwijgend voor ons want wij lieten hem niet aan liet woord komen, zoo druk hadden wij het met onze plannen en ontwerpen. Ik brandde van onge. duld, om den verloren tijd weder in le halen. Ik had Manette morgen ja, dien zelfden avond wel willen trouwen. Doch hoe verliefd ik ook zijn mocht, waren er eenige formali teiten, waaraan ik mij noodzakelijk moest onderwerpen. Den volgenden morgen was ik reeds met hot aanbreken van den dag op de been, om alles tot mijn huwelijk gereed te maken doch met al mijn ongeduld was ik niet ia staat, ééne enkele der formaliteiten te ont gaan, en ik moest nog tien dagen wachten, eer ik mij een getrouwd man kon noemen. Deze tien dagen schenen mij langer toe, dan de tien maanden, welke hen waren voorafge gaan want hoe nader wij aan het doel ko men, hoe ongeduldiger wij zijn, om hetzelve te bereiken. Doch ik had inkoopen tc doen, die mij ten minste voor hel oogenblik zouden bezighouden. Ik wilde Manette eene corbeilla aanbieden deze kon voorzeker niet kostbaaa zijn, want ik had er slechts vijfhonderd frank toe bestemd, daar het overige geld dienen moest om de kosten van het huwelijk en vau onze reis naar Savoye goed tc maken. O Vervolgd)

De Volksstem | 1920 | | pagina 1