DE ZAAK DOY EN-GAS PART Na da Staatsgreep in Duitschland DeStaatsgreep in Denemarken De 8-urendag in den Landbouw ECHTELIJK DRAMA TE BRUSSEL De werkstaking fn bet Gentrum DE DOODRIJDERS BOETSTRAFFELIJKE RECHTBANK VAN BRUSSEL De Aardappel en Suikerschandalen «togen de haven biBnen met eene lading ka toen. Hel schip, van zware tonnemaat, werd na den wapenstilstand, op de scheepswerven van Hoboken (New-York) op stapel gezet en kwam nu een paar maanden geleden klaar. De stoemer, de Pay, Attention is tan gemengd modelpassagiers en goederenver- toer. Hij werd gebouwd voor rekening der Ghent Farces Business Corporation eene afdeeling der American-Belgian Tralies Union dn voor doel beefi de opbeuring onzer nijverheid, van onzen handel en onze leevaartinrichtingen. De stoemer, door lurbienen bewogen, meet 6000 ton. Zijn reizigerskabienen zijn weelderig ingericht er zijn salons, rookka mers en zelfs éene zweminrichting aan boord De Pav Attention is thans gemeerd in den nieuwen Baseijn (Port-Arthur) waar hij een zijner ladingen lost. Hij zal een paar dagen in onze haven ver- loeven. om dan naar Antwerpen te stoomen ten einde er de rest zijner lading over te slaan. Mei de Pay Attention werd uit New- York een geschenk mede gestuurd voor den Dierentuin van Antwerpen. Het is eene gift van den Zoological and Tropical Garden van Chicago, door tus- scbekomsl van den heer John Bertelson ver kregen, namelijk een praehligen bosebman. Deze aap-mensch heeft reusachtige afmetingen en zijn vervoer was een heel karweitje. Voor een materiaal-kabion aan bakboord (dek) werd eene stevige traliën omheining, een soort hok gemaakt om het dier toe te laten af en toe wat frisse he lucht te nemen. Zijne verborging kostte ook heel wat moeite. Vervolgingen tegen afgevaardigde Traub Vooraleer in Paaschvacancie te gaan, heeft de Nationale Vergadering, met 145 stemmen tegen 71 en 7 onthoudingen, de toelating gegoten om vervolgingen in te spannen, te gen afgevaardigde Traub. Deze gewezen dominee was gedurende den oorlog con der razendste All-Duitschers ge worden en werd daarom uit de progressis- tische partij verbannen. liij had bij de staats greep deel gemaakt van het ministerie von Kapp. M. Mayer bij M. Millerand De Duitsche zaakgelastigd^ te Parijs, M. Mayer, heeft zich Donderdag morgend hij M. Millerand begeven, en dezen de laatste bijzonderheden medegedeeld over den toe stand in liet Roergebied. M. Millerand verklaarde, dat er aan de laatste nota niets kon bijgevoegd worden. De Bofsohewistische werking De Kolniscltc Volksieitung ontvangt vol gend telegram uit Essen De ronde hoofdraad van Westfalen is schier onophoudend per draadloozen telegraaf in verbinding met Moskou en het opperbevel van et Russische roode lecer. Do hoofdraad stemde cr in toe dat er overal in het Roergebied onder de burgerij gijzelaars genoifien worden. Er zijn ook reeds maatre gelen genomen voor het geval dat de Reichs- wehr troepen te^-en het roode leger zouden oprukken. De lijsten der gijzelaars zijn reeds gereed. Nog de onderhandelingen. BERLIJN, 1 April. De afgevaardigden van het gouvernement en de vertegenwoor digers der arbeiders zijn te Munstèr bijeen gekomen, onder voorzitterschap van commis saris Severing, om samen de middelen te beramen de orde in het Roergebied te her stellen. Er werd besloten het akkoord van Biele feld lot 2 April 's middags te verlengen. Tot dan toe zal er gecne militaire tusschen- komst plaats hebben. De toestand in het Roergebied. BERLIJN, 1 April. De nieuwe stoats- kommissaris voorde openbare orde. M. Weis- mann, deed aan de vertegenwoordigers der Berlrjnsche bladen volgende mededeeling, betrekkelijk den toestand in het Roergebied De toestand in het Roergebied is ernstig, omdat er benden plunderaars langs alle kan ten rondloopen. Hel gouvernement hoopt dal kommissa ris Severing er toe zal komen, door vrede- wen mondvoorraad in te nemen. Hij zelf betrok ondertussehen aan de monding eener rivier een kamp, dal zij inder haast met uit riet vervaardigde hutten had den opgericht. De moed der Spaansche avonturies had nu eene geruchte proef door le s'aan. De eene storm volgde op den anderen, door geweldige slagregens, aan wolkbreuken gelijk, vergezeld, en maakte iedere poging- om meer binnenwaarts in het land door te dringen onmogelijk. Overal bosschen en ■ntels dan bosschen en kreupelhout en moe rassen. Onuitsprekelijk leden de waaghalzen door vochtigheid, hongeren koorts. De ellen dige rieten hutten konden het doordringen Tan den vosrldurenden renen niet beletten. De kleederen hingen den mannen als lompen aan het lijf en wemelden van ongedierte, dat de lichamen der ongelukkigen dreigde te verteren, terwijl zij zeiven van honger om- kwamen. Slechts weinigen waren zoo geluk kig 1 ier cn daar oesters en andere schelpdie ren aan het strand tc vinden. De meesten moesten zich mei do bittere knoppen der palmboomen tevredenstellen of mei boschbes sen, die soms zoo vergiftig waren, dat zij hunne ingewanden vaneenreten en ondrage lijke marlen veroorzaakten. Reeds twintig Djkcn waren in dit vreemde en onherbergza me oord begraven. fn dezen nood had Pizavro eene afdeeling aoldaton uitgezonden, om den omtrek tc ver kennen, ofschoon het onophoudelijk regende. Deze lieden waren, nadat zij twee da?eo bevende middelen de orde te herstellen, doch het is onmogelijk met plunderaars le onder handelen. Een telegram uii Munster meldt, dat de werklieden zelf troepen vroegen. Hier valt op le merken, dat deze verkla ringen, welke grooten indruk maakten, in tegenstrijd zijn met de geruststellende tijdin gen, die heden ontvangen zijn. Volgens berichten, ontvangen in het Prui sisch ministerie van Binnenlandsche Zaken, blijkt, dat Donderdag middag, nog geen ak koord getroffen was iusschen Kommissaris- Severing en de werklieden. De onderhande lingen duren nog steeds voort. Vooruit neemt uit een Zwitserseh blad over, dat Teheko-Slovakie het eenige land ter wereld is, waar de Surendag.op den land bouw i6 toegepast sedert 13 Januari 1019, dus sedert ongeveer een jaar en drie maan de». Het Zvyitsersch blad zegt dat men tot bier toe den invloed niet heeft kunnen nagaan van het invoeren van den 8urendag op de voortbrengst. Dat is wel te verstaan; het zal maar na 10 of 15 jaren zijn dat men den algemeenen in vloed daarvan zal kunnen vaststellen. Er behoeft in acht genomen te worden dat in Teheko-Slovakie de landbouw in 't groot gedreven wordt en meer mekanisch. Daar is de 8urige arbeidsdag beter toe passelijk dan in een land waar al de hoeven klein zijn, zooals bijv. in België. Hier in Vlaanderen zou het invoeren van den 8urendag weinig invloed hebben, daar de landbouwers meest allen werken met eigen volk, en dus zoolang ze willen. Wat er ook van zij, als hier ooit het 8uren- werk ingevoerd wordt bij de boeren, zuilen wij melk, boter, eiers, aardappelen en groen ten 3 maal duurder betalen dan nu, en zal de helft van 't land braak liggen. Vrijdag morgend. rond 4 J/2 ure, bood eene vrouw wonende Peterseliestraat, te Brussel, zich op het pobciebureel aan en verklaarde er dal zij haren man verstikt had. De polieie begaf zich naar de aangeduide woning en vond er inderdaad den man zielto gend le bed. Een scherpe gasreuk vulde de slaapkamer. Ondervraagd, bekende de vrouw, dat ter wijl haren man sliep, zij de gaskraanijes in de kamer had opengedraaid, en daarna naai de keuken was teruggekeerd, alwaar zij wachtte tol de dood haar werk zou voltrok ken hebben. Het slachtoffer werd naar bet gasthuis overgebracht, doch bezweek onderweg. De moordenares is opgesloten. In de machienBouwerijen v^n Baumé-Niar- pei:t, te Haine St.Pierre is eene werkstaking uitgebroken. Al de werklieden hebben het w.crk verlaten. pe oorzaak was, dat een der werklieden,' dié tevens bestendige afgevaardigdewas, weggezonden weid. De stakers hielden eene vergadering in de coöperatief van Jolimont. Daar ontstond eene hevige betwisting, daar de stakers hunnen bestendigen sekretaris het verwijt toestuur den, dat hij niet tijdig tusschen gekomen was, om de slaking te beletten. Er zijn dus twee geschillen het eene tus schen de werklieden en den patroon, en het andere, tusschen den beilendigen sekretaris en de werklieden. De werklieden eischen dat de sekretaris verontschuldigingen zou aan bieden of zijn ontslag geven. Donderdag morgend, rond 6 ure, stapte M. Camille Gourdinnè, 55 jaar oud, handels reiziger, over de Anspachlaan, te Brussel, toen hij omgeworpen en verpletterd werd door een automobiel welke in razende vaart in de richting der Noordstatie verdween. Het slachtoffer werd bewusteloos opgeno men en in der haast naar het St Pietersgast huis gebrach, doch alle zorgen bleven vruch teloos en M. Gourdinnè blies weldra den laatsten adem uit. Op den Getschesteenwcg te Berchem, werd het 3jarig dochtertje van de echtgenooten De zonder spijs of drank in de onafzienbare wildernis hadden rondgezworven, op de plek nedergevallen, waar Ventor, de bond hen op het spoor gekomen was. DERDE HOOFDSTUK Het Onweder Het was avond geworden, en, gelijk dit in de heete luchtstreek steeds het geval is, was de nacht er onmiddelijk op gevolgd. Het regende niet meer en daarom bivakeerden de Spanjaarden thans in de open lucht. De manschappen hadden lot dusverre in de klei ne rieten hullen vreeselijke dagen en nog vreeselijke nachten doorgebracht. Want nau wclijks hield de regen even op, of ontelbare zwermen kleine bloedgierige muskieten vie len op hen aan. Iedere steek brandde als een gloeiende naald. De luebt geleek een vurige, wemelende, gonzende, stekende, ondoor dringbare laag van gevleugelde insecten. De woedend in het rond slaande handen der vreeselijke gekwelde mannen, konden ze bij gansche klompen grijpen. Onder de milliar- den muskieten bevonden zich millioenen glimwormen, of zoogenaamde laniaarnvlin- ders, die eene helscfce verlichting teweeg brachten, en eene menigte bloedzuigende vlcdermuizcn (vampiers) fladderden als spooksels door hei duistere der snik heete nacht. j Dc uitgeputte mannen wentelden zich, jkermend onuitstaanbare pijnen, op de [natie aarde. Eenigen lachtenen brulden van maclitelopzc woede, Wederom anderen soron - Boodt, voor de ouderlijke' woning door eene kar overreden. De geleider van het voertuig iegde dadelijk de zweep op zijn paard en ver- dweeil in r&biing. van As«cne. Hef kind bezsveek cenige oogenblikken nadien. Hel par ket van Brussel heeft het signalement van den voerman in alle richtingen rondgestuurd. Protestmeeting tegen de Staatsgreep De sociaal derookraiische partij hield een groote protestvergadering .legen de handel wijze van den koning, waaraan ongeveer 50.000 personen deelnamen. Twintig sociaal-democratische sprekers voerden het woord tot de menigte en protes teerden tegen hel gedrag van den koning, daf als een inbreuk pp.jde grondwet werd ge kenschetst. Een republiek word* gedisoht Een sociaal-demoerajische partij heeft een oproep openbaar gemaakt waarin door de verkiezingen worden igéeiscbi; invoering van een democratische grondwet, invoering van de republiek en van het één-Kamersyslecm. verlaging van den kiesgerechtigden leeftijd tot 21 jaar, Een oproep der .cfpiervatieve partij De.conservatieve volkspartij deed. een op. roep.tot het peenschfe volk. Daarip wo^dt ge zegd dat de minister^, «Jie .zioh tusschen het volle en den koning plaatsten, door dezen verwijderd weiden. Het lot'van het lam?,.ligt in handen van het volk, dat éich aaneensluiten moet tegen de staatsgevaarlijke en Ontbindende bewegin gen in het land. De sociaal-democraten bedreigen hel staats leven. Die gewelddadigheid moet van de hand gewezen worden,: Het Folkething en hflt nieuw kabinet. Aan het nieuwe kabinet blijkt de eisch ge steld in onderhandelingen te treden met het Folkething voor de ontbinding van hel par lement en b«t uitschrijven van nieuwe ver kiezingen. Wanneer de ministers de en eisch inwilligen, zal dit ten gevolge hebben, dat het Folkething een mótte van wantrouwen in de regeering indien?i< waarop het ministerie onmiddelijk zijn ontslag-zou moeten indienen. Het parlement zou dan ontbonden en nieu we verkiezingen uitgeschreven worden. De algemeene staking uitgesteld. De algemeene staking, waarbij zich de spoorwegen, posterijen, waterleiding en ver lichting aansluiten, is uitgesteld. De 6700 afgevaardigden van de samenwer kende arbeidersbonden 'zijn telegrafisch bij eengeroepen om eene beslissing in zake de staking te nemen. v Opwinding te Kopenhagen De troepen te Kopenhagen zijn geconsig neerd. De soeiaal-demók raten dreigen dade- Jijk bet spoorwegverkeer stil te leggen indien nog troepen naar de hoofdstad worden ge zonden* S| iö De bevolking is opgewonden. De- wicht parade-werd uitgefloten. De link er-socialisten mqken propaganda vooreen Raden republiek Te Kopenhagen koofnjedereen levensmid delen op en gisteren w.jjs er boter, brood, eieren, nóch petroleum meer te krijgen. Do toestand PARIJS, 2 Maart. Uit Londen wordt aan Le Journal gemeld Een telegram uit Kopenhagen seint, dat de algemeene werkstaking in Denemarken, eerst morgen zijne volle ontwikkeling zal hebben. Vreczende dal er broed zou te kort zijn, werden alle bakkerijen van 's morgends vroeg letterlijk Belegerd. Nergens is nog in eene bakberij iets te bekomen. Te kopenhagen werden kogelkardoezen aan de soldaten uitgedeeld. Tevens verklaar den dc officieren aan hunne manschappen, dat zij zich mogelijks van hunne wapens zou den moeten bedienen .tegen de beloogers. Dit bericht werd zeer slecht omvangen door de onderofficieren on veroorzaakte groote opschudding. Het nieuw ministerie heeft reeds de solda ten, die thans niet onder de wapens waren, opgeroepen, ten einde heb naar Schleswig te storen. i Dc bijzonderste dienstoversten van bet de partement van spoorwegen, hebben besloten hun ambt te verlaten, indien de algemeene werkstaking uitbreiding! neemt. gen als razenden in het rond en hieven met hunne zwaarden in de vergiftigen, wemelen den zwerm, waar het luchtruim in veranderd was, totdat zij geheel uitgeput nedervielen en van pijn als honden blaften. En daarbij heersclite er eene alles verslikkende en ver zengende hitte, zoodat er ongetwijfeld weder een onweder ophanden was. Het is hier eene bel I brulde Montene gro, de aanvoerder van de door Pizarro in het woud geredde afdeèling soldaten, en hij spjong, terwijl hij als een razende met het blanke zwaard in he,t rond zwaaide, en in zee. Daar werd de zwarte hémel vaneengereten, een blauwgele vuurzee doorkliefde de lucht, een, twee, drie ontzettende donderslagen deden de aarde tot opj hare grondvesten schudden. Als ware hij door een bijlslag geveld, stortte Montenegro injyilde sprongen aan don oever neder. Nu deed zich een geweld alsvan millioenen pistoolschoten hooren het waren de regen droppen, die ter groote van duiveneieren op de bladeren der booinen nedervielen. Men kon het woud hooren zuchten. Reusachtig© boomstammen stortten met een vreeselijk gekraak ier aarde. Sidderend zochten de ontelbare insecten een toevlachtsoord onder de bladeren en aan de stammen. Hooren en zien verging den sierkèö man Doch het *er- frisscbende water koelde'dc iielscbe jeuking van zijn vleescb af Hij kóh weder ademhalen. De luebt wertf weder zuiver en, ondanks zijne Donderdag is voor «le Boetstraffelijke recht bank van liruesel de zaak opgeroepen, ten Jaste van Doyen en Gaspart, de eerste be ticlit yan oinkoopcrii, de tweede van zich telaten omkoopen hebben. Rechter: de lieer Scheyyen; Openb. Min. Mr. Janssens de Bisthoven. Verdedigers: voi»' Moyn: Mrs. Hirsch en Jones; voor Gas part Mrs. Tb. Braun en Fr. Meyer. Doyen Henri is een 30jarige flinke kerel men herkent in hem een geslepen zakenman Gaspart, Eogène. is 50 jaar oud. Hij ziet eruit als een nïjvverig ambtenaar; hij was algemeen bestuurder bij jden bevoorradings dienst. Voor den oorlog was hij nfdëelings overste in bet Ministerie van Landbouw. Ondervraging van Gaspart. Gaspart wordt eerst ondervraagd. Aan zijn uitspraak herkent men dadelijk den Waai Gaspart die zeer bevoegd is. op landbouw gebied, heeft Doyen raad gegeven. Voor den 'oorlog reeds was hij.'in 'betrekkingen met hein en bewees hem diensten op technisch gebied, waarvoor, hij dan ook bezoldigd was Gaspart had zelfs geld in de zaak van Doyei belegd. De rechter vindt datzulks onvereenigbaar is met de bediening-van Staatsambtenaar in Doyen's zaak was Gaspart -.gekrediteerd voor 15.000 frank. "Volgens Gaaspart zou Jdj die. som téi'ug.stórlön 'door arbeid. Gaspart loochent- dat hij Doyen boven andere nijver hèidslieden zou begunstigd hébben. Ondervraging -Van Doyen. Dc rechter vraagt Doyen waaromhij zich tot Gaspart wende om geholpen te worden op technisch gebied. Doyen antwoordt dat hij jgeen reden had om van Gaspartls diensten af te zien. Voor den oorlog reeds trok Gaspart soms 3000 fr 's jaars. Nu de frank in waarde is gedaald was 15,000 fr per jaar niet te veel. De recbler doet opmerken dat. Doyen een zaak van bontwerk oprichte daarin luid Gas part toch geen bijzondere bevoegdheid. Doyen antwoordt dat hij de diensten van Gaspart noodig had wegens zijne bevoegd beid in zake boekhouding. Verhoor der Getuigen. M. VAN ÈRBEN. hoeft als deskundige de zaken, van Doyen onderzocht. In de hoeken van Doyen vindt men Gaspart gekredideerf voor aanzienlijke sommen, die hij nooit 11 de zaak gestort heeft. Het zou bi ijken dat Gaspart rekende op de winsten die de zaak zou opleveren. Hii heeft, kunnen vaststellen dat Gaspart, als raadsman optrad bij Doyen. Getuige beeft ook vastgesteld dat Doyen begunstigd werd bij de verleening van uit voérvergunningen van aardappelen; andere gunsten in den binnenlandschen aardappel handel werden Doyen toegestaan. Uit som mige stukken blijkt dat die gunsten van Gas part afhingen. M. HIRSCH trekt die beweringen in twij fel immers het betreft het tijdperk Novum ber December 1919. Gedurende dien'tijde was er geen officieele prijsverliooging. M. VAN ERBEN beweert vervolgens dat Doyen aanzienlijke meer hoeveelheden aai- dappcile» uitvoerde dan hem toegestaan W-as Suiker werd door Doyen ook in bezet gebied gcï-iv-crd: hij- rekende daarvoor bij het minis terio 3üccniiemen mee? dan bij andere klien ten. Een lange redetwist ontstaat tusschen ge huge en Mr. Hirsch aangaande kontrakten dio tusseben Doyen en het ministerie zouden geslotenv zijn in Januari 1920. Het openbaar ministerie doet opmerken, dat, de' beschuldiging enkel slaat' op feiten tusschen J Aug. 1019 en 1 Jan. 1920 Verschillende vragen worden den getuige nog gesteld door Mrs. Braun en Jones, die willen bewijzen dat Doyen door het ministe rie niet gunstiger behandeld werd dan ande ro handelaars in aardappels als Van de Wyn gaerde en Van de WaUe. Getuige BONHOMME legt- uit boe een hond van handelaars in November 1918 een aan vi-aag deed om uitvoer van 500 wagons aar dappelen. Dat werd geweigerd, maar Doyen kreeg de uitvoervergunning voor 500 wagon In die hoeveelheid werd nadien verandering ebracht. Mr. HIRSCH vraagt getuige of er prijsver hooging voor de aardappelen bestond van Oktober tot December 1919. De getuige antwoord bevestigend. Hij erkent dat hij, na de uitleggingen van Gaspart gehoord te hebben, geen begunst-i ging ziet in de wijze waarop Doyen behan dicld werd. Getuige DE BOUVRY legt uit dat Doyen met bet ministerie eene kontrakt had voor de openbaarmaking betreffende die aan ge Ie genheden in het Staatsblad. Dus kon Doyen jeterkoop koopen dan andere handelaars en zoo grooter winsten maken. Getuige BIRON doet opmerken dat Doyen voor den oorlog geen handelaar in aar dap pelen was en toch uitvoervergunningen be «wam. Getuige MEISTENS, handelaar, getuigt in natte kleederen, viel hij, door bovenmatige inspanning uitgeput, weldra in een diepen slaap. Toen hij ontwaakte, waren zijne oogleden nog zoo zeer opgezwollen, dat hij ze nauwe lijks ten halve konde openen. De dageraad brak aan. Half bewusteloos stond hij op ©n tuimelde voort, zonder te weten waarheen. Het toeval voerde hem op een door de natuur aangelegd pad in de wildernis, namelijk op een door het afstroomend regenwater gevorm- den hollen weg. Montenegro volgde dezen weg zoo lang, tot dat de honger en de ver moeienis hem dwongen stil te staan. Met bezorgdheid ontwaarde hij, dat hij zeer ver van het kamp zijner landslieden was afge dwaald, en hij besloot terstond langs den.» zelfden weg terug tc keeren. Eensklaps klonken er lang aangehouden doffe tonen door het woud. Zulke tonen had Montenegro nog nooit gehoord. Voorzichtig ging hij weder voorwaarts en kwam weldra aan den rand ecner opene plek in het bosch, waar hij eene kolonie van kleine kegelvor mige leemen hutten zag staan, die hij aanvan kelijk voor de woningen van termieten hield dewijl hij er «eene enkele opening kon in bespeuren. Bij opmerkzamer beschouwing ontwaarde hij, dat de hutten met graszoden en takken bedekt waren, waaruit hij opmaak te, dat hij een Indiaanse!) dorp voor zich had. Zijn eerste gevoel was dal van vreugde, mensehen aan te treffen. Doch spoedig gaf zijn verstand hem den raad, op zijne hoede te z»jn, Hij greep naar zijn zwaard; maar het denzelf'Ien zin. Menschen die voor den oor, lo^ handel in aardappelen dreven, bekwam^ geene vergunningen. Er bestonden vele nua brutkei). De uitgevoerde hoeveelheid stemde niet overeen met het cijfer waarvoor de ver gunningen gegeven werden. Hij had den indruk dat Gaspart den ven noot van Doyen was. De verdediging stelt den getuigen allerlei vragen niet het doel le bewij en dat getuige bij liet ministerie gunsten aangevraagd bad. Getuige GOUGET, beambte,in het ministe rie legt uit dat nien voor den uitvoer slécht^ vergunningen gut voor eene hoeveelheid, gt» lijk aan die welke de handelaar in het bui nenlend leverde. Doyen is op zekeren dag een hewijjsschriff komen vertonnen van oen levering te 'Forj geren. Een onderzoek heelt bewezen dat stuk valsch was eii dat de levering mét ge daan werd. Mr. HIRSCH vraagt of Gaspart daaraan schold beeft. Dat. kan getuige niet bevesi gen. Getuige, DEBRQUX, bpheerdci der gemeen te magazijnen en hoeven van Brosse! /egt, dat liet huis Doyen altijd eerlijk gehandeld heeft. Gedurende den oorlog leverde 'thuis Doyen veel groenten aan de stard Brussel. Dóyen had veel moeilijkheden met do bezet tonde overheid. Hij heeft nooit kunnen vaét stellen dat Gaspari, die raadsman was hij de g^meentemagizijnen en hoeven. Doyen bevoprdeeiigde. óp vraag van Mr. Fr. Mc-yer getuigt M. Debroux dat op voorstel van Gaspart ver schillige aanbiedingen van Doyen van hand gewezen werden. De zitting wordt om 12 uur geheven. Om 2 u. 30 werd de zitting hernomen. Getuige PETRE gemeenteraad .-lid* St.Joost hield zich gedurende den oorlog met vele werken bezig Hij heeft dus betrekkingen ge had met Gaspart. Hij houdt hem voor een rechtvaardig man. Getuige LAMBEAU spreekt inden zelfden zin. Getuige VUYLSTEILE, die in de aankoop kommissiie voor graan werkzaam was naast Gaspart looft de groote arbeidskracnt van Gaspart. Getuige WARNANT verklaart dat Gaspari een eenvoudig, eerlijk man was. DE SU t KERK V/EST IE Mr. Hirsch stelt op dit oogenblik de vraag of de kwestie van suiker van kant gelaten wordt. Het Open .Min. Jal Getuige STUCKENS, Jid van de vergunnin genkommissie getuigt dat in den beginne al leen vergunningen verleend werden aan de handelaars die in 1914 als aard opelsuitvocr deiS gepantenteerd waren; op ven gegeven oogenblik Oktober of November 1919 veran derde zulks. Bedoelde kommissie besliste en kei over Legihselvragen. Getuige LEFEVRE, ambtenaar in het minis terie van Landbouw zegt-, dat enkel men schen die in 3914 als aardappelhandelaars gepunteerd waren toelating mochten hebben "óm aardappelen uit te voeren. .Y, Zoo weidcr in de verguimingskommissi© ook beslist. Later kwam men op dat besluit terug. w Getuige HAMBURSIN houdt Gaspart voor een eerlijk, werkzaam man. Doyen bood bet Volkshuisaardappelen tegen,.fr. 3.1.50 maar het verlies dat daaruit voortsprö.ot werd door Doyen ingewonnen door de'.hooge prijzen van de uitgevoerde aardappelen. M. DE VOORZITTER deed Doyen zulks niet om in de gunst, te staan van het Minis terie en van het publiek. M. DOPSY boekhouder bij Doyen verklaar dat, bet geen geheim was dat Gaspart werd betaald. M. HAECK, bediende bij Doyen spreekt in denzelfden zin. M. DE VOORZITTER. Men lieeft het toch niet verklaard aan den onderzoeksrechter. Mr. OCTORS, beheerder van het Maison du Peuplete Brussel verklaart dat Gaspart in de suikerkommissie steeds de algemeene belangen verdedigde. M. VAN KEULEN, ambtenaar, verklaart, dat liet aa-n de ambtenaars verboden is van handel te drijven M. VERSCHEUREN ambtenaar in het hii nisteric van Bvoorrading, was gelast met de ontvangst der handelaars De voorzitter vraagt, hem hoe hot kwam, dat hij slechts een beroep deed op de dagbladen om dehan del aars samen te roepen nadat Doyen reeds eer. kontrskt had. Getuige antwoordt dat het termijn voor t doen der aanvragen verlengd geworden waa DE VOORZITTER. Gij had dus twee werk wijzen, een voor Gaspart en een voor uw eigen zelfen. M. JONES. Wellicht was alles niet in den haak doch tusschen 25 November en 1 Decern hing niet aan zijne zijde. Waarschijnlijk had hij het in den dollen strijd met de muskieten verloren. Hij verschool zich daarom in een groot kreupelbosch en nam van daar de hut ten nauwkeurig op. Voor alle mogelijke ge vallen voorzag hij zich van een op den grond liggenden knoestigen boomtak. Weldra kwam er eene gedaante uit een der hutten kruipen want de daarin aanwe zige opening was slechts drie voel hoog en even breed. De gedaante richtte zich op hel was een mensch, tamelijk groot en wel gemaakt, zonder eenig ander bekleedsel dan zijne eigene kaperkleurige huid, die hier en daar met zwarte figuren beschilderd was. Om zijne lendenen had de Wilde een touw gebonden, waaraan zijn pijlkoker lung In de eene hand droeg hij den boog, in de an dere een lang, krom riet. Doch in de lang uitgerekte oorbellen, in hel neusbeen en in de onderlip fonkelde grove vcrsieisclen van goud. Hoe afschrikwekkend de Wildeer ook uitzag de Spanjaard had slechts oogen voor den gouden opschik. Echt goud Zoo zijn wij hier dan toch in het Goudland of cr dicht bij, mom pelde hij met van hebzucht glinsterende oogen. De Wilde zette het riet aan zijnen buiten gewoon wijden mond, en dezelfde afschuwe lijke lonen, die den Spanjaard hiereen gelokt hadden, lieten zich weder hooren. Spoedig werd dit geluid door andere ricthorens, van den anderen kant des wouds, doch nog ta melijk ver verwijderd beantwoord. (Vervolgt.)

De Volksstem | 1920 | | pagina 2