in Duitschiand Wie zijn de onderkruipers BE BRUID DER ZON Werkstaking der tramwegen Na de Staatsgreep -DAGBLAE Dinsdag S April Woensdag 7 April 1920 A merika en Duitschiand Afzonderlijke vrede of blokkade Een hoog Engelsch ambtenaar wkltart In Duitsch iand dit het vredesverdrag moet herzien worden. Dr von Kapp onder Engeische bescherming De Engelsche zaakgelastigde hij M. Millerand Kerkstraat, 9 en 22, Aalst.Tel. 114 XXVI* JAARGANG NUMMER 82 i "7 CENTIEMEN Uitgever: J. Van Ncffbl-De Gbndt H. Celostiuus jZoü op 5,29, onder G,3G H. Sixtus I Zon op 5,27, onder 5,37 Laatste Kwartier den 11 Publiciteit buiton het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot het Agentschap Havab, 8, Martelaarplein, te Brussel8, Place de la Bourse, Parijs en 105, Cheapside, Londen. Aan al de Staatswerklieden en Bedienden Het vraagstuk vau den 8-uren-dag en het overwerk. Het socialistisch Nationaal Syndicaat in lijn strijd tegen het Kristen Syndicaat spreekt steeds van gele onderkruipers. Onderkruipers *ijn een niet gewilde soort bij de arbeiders en terecht; daarop aast het N. S. ooi hel Kristen Synd. hatelijk te maken. Wemaken er ons niet zenuwachtig om en gaan kalm weg onzen gang, steunend op en strijdend voor het recht. Menigmaal noodigden we het Nat. Synd. uit, toch eens te zeggen, waar wanneer en hoe we ons bezondigden. Als eenigst antwoord bijten ze ons telkens toe go zijt onderkruipers 't ïs moedwil, dit blijkt klaar ze gingen terschole bij Voltaire: Lieg er maar op los, er blijft alleszins wat van over. Nationale? vrienden, we willen heden de rollen omkeeren. Nu zijn wij het, die u van ónderkruiperij beschuldigen. Doch in tegen stelling met u, zullen wij er den waar en wanneer en hoe bijvoegen. Op 15 October 1919 ter Gemengde Com missie vroeg Mr Segers van het Beheer of de Syndicaten'er bezwaar in vonden in de Stantswerkhub.en door het personeel over werk te laten leveren. Hij wees op de vol strekte noodzakelijkceid, gezien den slechten staat /an het materiaal en het te kort. M. Goeyens voor het kristen synd. verklaarde in te stemmen met hel princiep en oordeelde dat de zaak in de Gemengde Commissie verder kon besproken worden. Het N. S. was van een ander gevoelen en meende dat dit de Gemengde Commissie niet aanging, doch uit sluitend en rechtstreeks afhing van de Syndi caten. De Nationale? leiders legden hel er op aan om het Kristen Syndicaat buiten tc cijferen. Op 22 October in eene geschreven nota, betuigde het Kristen Synd. zijne instemming met overwerk op bepaalde en aangegeven voorwaarden. Eindelijk op 28 Januari kwam het N. S. ook U't zijne schelp. Het verklaarde insgelijks 't accoord te gaan met overwerk en stelde eveneens voorwaarden. Uit hetgene voorgaat, kunt ge reeds aflei den, hoe. lichtzinnig het N. S. te werk gaat. Doch stellen we nu enkele voorwaarden naast malkaar. Ilct Kristen Synd., wil, dat volstrekte vrij heid aan den werkman gelalen worde al of niet oveturen te doen het N. S. rept er niet van. Wil het ieder dwingen Het Kristen Synd. vraagt dat de overuren betaald zouden worden met eene verhooging van 50 op het loon van den werkman IIKT N. S. STELT VOOR 25 ®/0. Het N. S. eischt 50 voor naclB'Over werk, 60 voor Zondagwerk buiten de uren van den regelmatigen dienst en 75 °/0 voor Zondag- nacht-overwerk. Het Kristen Synd. duldt geen georganiseerd overwerk bij nacht of Zondag en dringt er gedurig en hardnek kig op aan, dat het. regelmatige nacht- en Zondagwerk in de mate van het mogelijke afgeschaft toorde. Nu stellen we de vraag op nieuw Wie zijn de onderkruipers Voor verstandige arbeiders hoeft geen antwoord. In een volgend artikel bewijzen we, dat de nationale? leiders onbevoegden zijn of wat erger is verraad pleegden altijd in zake den 8-urendag. Propaqandadienst van het Krist. Synd. Fontainasplaats, 9-11, Brussel. 3* Vervolg Een vreemden smaak heeft dat goed, zeide Montenegro, terwijl hij zijn knevel op streek het is verduiveld sterk en ook lang geen Aguardiente, maar het smaakt toch werkelijk goed. Diabolo Wie zoud»l bij de Wilden gezocht hebben Begeerig rustten zijne blikken op den pompoen. Pizarro vulde zijne schalen op nieuw en zeide toen Het is maïsbier, dat de Indianen chicha noemen. Zij koken de fijngestampte maïs korrels met water, vullen daarmede de uitge holde pompoenen en dergelijken, bevestigen de deksels met hars en begraven het dan in de aarde, waar liet vocht begint te gisten Hoe langer de chicha in de aarde blijft, des tc beter wordt ze. Ik heb dezen drank leeren kennen, toen wij meer dan twintig jaren ge leden onder den roemrijken ridder Nunez de Balbao de bergtalworken der landengte van Panama bestegen.. Met welke bezwaren en moeilijkheden hadden toen te kampen Doch welk een plechtig oogenblik was het, toen wij daar op de bergrug twee Oceanen te ge lijk aanschouwden, het eerst van alle Euro peanen de eindelooze Zuidzee ontdekken Het gelaat der avonturiers nam eene ver hevcne uitdrukking aan, en de handen naai de Zuidzee uitstrekkend, ging hij vol geest drift aldus voort Op dat tijdstip heb ik een duren eed gezworen, dal ik hel onbekende land, dal t«e> Erussel Zaterdag avond heeft het personeel der Brusselsche tramwegen, der Chemins de fer economiques en der buurtspoorwegen de sta king uitgeroepen. De slaking is Zondag vroeg begonnen. De wattmen en ontvangers besloten de staking met 5600 stemmen tegen 60. Er blijft nog eene hoop, dat de staking za! kunnen voorkomen worden, aangezien de parlementaire commissie eene verhooging van 50 centiemen per uur voorstelt. Zondag morgend zijn de Brusselsche trams, de Bruine en de Buurtrams, in de depots gebleven. De gebeurtenis was wel een weinig onverwacht, en een goed aantal reizi gers die op den tram wachten om zich naar de statie te begeven mochten den weg te voet afleggen. Van een anderen kant waren veel 'reizigers, met de eerste morgendtreinen in de hoofdstad toegekomen, erg beetgenomen, en verwenschten de staking zooveel ze maar konden. Het was een buitenkansje voorde talrije taxis en de hnurkoelsen, die dan ook geweldig in de weer waren om haastige rei zigers naar hun bestemming te voeren. De toestand van Maandag De afgevaardigden van het personeel heb ben Maandag morgend, in gezelschap van de socialistische ministers, een onderhoud ge had met flU Ruzette, minister van landbouw. De kwestie van de verhooging der tarieven werd besproken. Het schijnt dat de tarieven van 1914 zullen verdubbeld worden. En zoo Zal het publiek de gebroken potten weer mo gen betalen. Maandag avond moest er een nieuwe bij eenkomst plaats hebben. De besprekingen zullen dan heden Dinsdag voortgezet worden. Maandag wandelden de stakersin groep door de stad. De eischen van het personeel. Ziehier de beslissing die het Stakiugs- komiteit meegedeeld heeft aan M. den be stuurder der Buurltrams, en aan M. den algemeenen bestuurder der Brusscelsche Trams c; Het personeel der trsms van Brussel heeft besloten dc staking voort to zetten tol het bekomen nebbe 1. De geheole betaling der stakingsdagen, wat ook de duur er van weze 2. De aanvaarding door de Kompagnie van eene gelijkaardige oplossing aan deze, aan genomen door de gemengde Kommissie der Tramkompagnies in de provincie, 't is te zeggen onmiddclijke betaling van het mini mumloon van 12.50 fr. met kiimmdhd loon volgens den vastgeslelden rooster, in 10 jaar, met terugwerkende kracht aanvang nemend den 11 Maart en te dragen door de kas der Maatschappij, onder voorbehoud aller rechten tot het hekomen van alle eischen, toegestaan of nog op het programma, dat ter gemengde Kommissie werd neergelegd in de zitting van den 11 Maart 3.$Geenerlei strafmaatregel zal mogen ge troffen worden tegen dezen die aan dc staking hebben deelgenomen. In de provincie De bestuurders van al de tramwegcom pagnies en deleden van het personeel, van heel het land. vergaderden ook Zaterdag. De compagnies in de provincie hebben toe gegeven. op aanraden der regeering. aan hunne agenten te betalen, met terugwerkende kracht tot 11 Maart, een minimumloon van 12,50 en een maximumloon van 15 fr. De regeering beloofde aan de compagnies de tariefverhooging tegen 20 April. Bijgevolg zijn in de provinciën werksta kingen afgeloopen, of voorkomen, en het werk zal onmiddelijk hervatten. door dezen Oceaan in het verre Zuiden be- spoeld wordt, zoude betréden.... Drinkt dan, mannen, drinkt Wij zullen het goudland Peru, of hoe het andere heeten moge, niet alleen ontdekken, maar ook veroveren en in bezit nemen.... De romantische droom mij ner jeugd begint thans werkelijk te worden. In stille geestvervoering rustten zijne blikken op de uitgestrekte watervlakte des Oceaans. Met eerbied beschouwden de Spanjaarden echter den man, die als jonge ling in de Oude Wereld de zwijnen gehoed had en zich thans, nu de haren van ziju hoofd reeds begonnen te grijzen, in de wildernis bevond aan het strand des grooten Oceaans, om een onmetelijk fabelachtig rijk met nau- welijk- honderd man te veroveren. Een zeil 'in 't gezicht riep hij plotse lings opspringend, met krachtige stem. Oogenhlikkelijk stonden alle soldaten over eind. Aller oegen waren op zee gericht. Allen liepen naar het strand, en de woorden Een zeil een zeil klonken van mond tot mond Vol verwachting stonden zij daar. Was het hun eigen schip of een vreemd Vreese- lijk langzaam ging het eerste kwartieruurs om eindelijk vertoonde zich eene vlag aan den grooten mast, zij wapperde in den wind liet waren de bekende kleuren van Kastilic. In hetzelfde oogenblik rolde de don der van een kanonschot plechtig over de stille wateren. Hoezee hef is de Salamander was de algemeene kreet, en de gebaarde mannen lachten en sprongen als kinderen. Zoozeer Ter Kamer werd een motie, ingediend om het einde van den oorlogstoestand met Duitschiand af te kondigen. De president van Duitschiand zal uitge nood igd worden binnen 45 dagen den vredes toestand te erkennen en aan de Ver-Stalen alle voorrechten toe te staan hun door het Verdrag van Versailles toegekend. Weigert Berlijn dan zal de president het recht hebben de handeis-|an financieele blok kade van Duitschiand in te voeren. Men denkt dat de Kamer en Senaat de mo tie zullen stemmen. Hiermee zou het ambt van Wilson eindigen. Bloedige gevechten aan het roode front. Ondanks de gesloten overeenkomst blijft het roode leger doorvechten. Bij Wezel hebben de roode troepen op nieuw aangevallen. Zij zijn onder zware ver liezen aan dooden, gewonden en machienge- weren teruggeslagen. Aan de Lippe hebben de rooden getracht de bruggen in de lucht te laten vliegen. Zij verloren 80 dooden bij de spoorbrug te Haltern, door de rijkstroepen veroverd. Deze hebben ook de slad Felkum bezet. De rooden verloren 25 man bij Ailofeld. Bloedige geveohten werden bij Bönne en Flierick geleverd. Vele Bolschewisten die ge plunderd hadden werden terechtgesteld. Uit alle deelen van het industriegebied komen dringende beden om militaire bescher ming binnen. De rijkswee:baarheidstroepen, die Harnm zijn binnengerukt, werden door de bevolking met groote geestdrift ontvangen. Te Iserlohn wordt de dictatuur van het proletariaat uitgeoefend dooreen minderheid, die verschillende inwoners als gijzelaars in hechtenis heeft genomen. Volgens berichten uit Essen komen de regeeringstroepeu de overeenkomst niet na en nemen zij de terugtrekkende arbeiders - troepen onder vuur. De eersten zouden 10 tot 12 kilm. vooruit gerukt zijn. De cpmarsch der regeeringstroepen. Bij de regeering te Berlijn is herhaaldelijk ;cprotestecrd tegon het oprukken der regee- imgstroepen. De regeering antwoordde dat zij bevel gegeven heeft den opmaisch te staken. Zij richtte zich lot het commando le Munster, van waaruit geantwoord werd dat het bevel den opmarsen te slaken alle troepen nog niet bereikt had. De centrale raad beschouwt dit als een uitvlucht, beweert dat de regeering de troe- pen niet meer in haar macht heeft en deze op eigen macht handelen. De roode troepen stellen generaal von Walter verantwoordelijk. Anderzijds wordt gemeld dat de regeerings troepen wel het recht hebben binnen te ruk ken waar de arbeiders de orde niet hersteld hebben en de gewapende benden meester zijn. De regeering te Berlijn zou akkoord gaan met de Rijksvveer BERLIJN, 5 April. De bladen deelen mede dat de Reichswehr, die in het Roerge bied de Rooden achtervolgt, niet zooals eerst gemeld werd, in strijd zou handelen met de Rijksregeering te Berlijn. De bevelen zouden integendeel uitgaan van de regeering. De op inarsch heeft plaats in twee richtingen naar Duisburg en Ulla en Herne. De regeering heeft dus de overeenkomsten, te Munster en Bielefeld met de Rooden aangegaan, verbro ken, zoogezegd om hulp te brengen aan de plaatselijke besturen en de plundering van het Roergebied door de terugtrekkende Spartakisten te beletten. Toch werden zekere plaatsen in de omgeving van Duisburg, Mulheim en Gelsenkirchen geplunderd. Het stadhuis van Hallo door de Spartakis- ten genomen BERLIJN, 5 April. Een honderdtal kommumsten. uit Falkenstem per auto aan gekomen, hebben het stadhuis van Halle in Saksen 's nachts bestorrad en ingenomen. De bewoners der stad werden verzocht al hun wapenen in te dienen en bijdragen in geld voor de roode propaganda werden opgeeischt Eene vijandelijke daad tegenover dc ver bondenen De Fran8ehe zienswijze M. Millerand beeft verklaard, dat aangezien niets liet optreden der Reichswehr in het Roergebied wettigt, de verantwoordelijkheid dezer overtreding van het vredeverdrag dus geheel ten laste van het Duiisch gouverne ment blijft. Zulks zal ook gelden voor de vernielingen welke in het inijngebied zouden gebeuren. Alle Fransche bladen zijp het eens om te verklaren, dat Duitschiand nu eindelijk het masker heeft afgeworpen en dat het Duitsch gouvernement enkel een voorwendsel zocht om openlijk in strijd te komen met de ver bondenen. Indien de verbondenen aarzelen is Frankrijk gereed alleen op te treden De Parijzer bladen zijn van oordele, dat Frankrijk reeds besloten is handelend op te treden. LEcho de Paris drukt den wensch uit, dat de verbondenen gezamentlijk zouden op treden. Daaromtrent is echter nog niets beslist en de Figaro zegt dan ook Daar wij het meest belang hebben in deze zaak, zullen wij alleen oprukken indien de verbondenen aarzelen. De Franschen zullen de streek Frankfurt- Darmstadt- Hanau bezetten, ten einde de ver bondenen toe te laten, waarborgen te nemen als vergelding voor de overtreding van het redesverdrag door het Duitsch gouverne ment. Indien de verbondenen nieuwe gebieden bezitten, zal het buiten het Roergebied zijn, om aldus de Reichswehr niet te ontmoeten. Volgens Le Matin verklaarde M. Millerand aan eene groep dagbladschrijvers, dat de v.aak nu in handen der militairen is. Het blad voegt er bij, dat de troepen van genreaal Desgoulte sinds Maandag morgend gereed zijn om op te rukken. Wat zullen de verbondenen doen De verbondenen zgn op de hoogte ge bracht van de inzichten van Frankrijk. Men weet tot hiertoe, dat president Wil son verklaard heeft, dat de Amerikaansche bezettingstroepen niet onder de bevelen staan van maarschalk Foch. Zulks schijnt min of meer aan le duiden, dat M. Wilson zich van de medewerking der Amerikaansche troepen zal onthouden. Wat Fngeland zal doen is nog niet gekend daar M. Lloyd George in vacancie is. In alle geval, zal het oprukken der Fran sche troepen zeer vlug plaats hebben ten ware Duitschiand zich rekenschap gaf van den gevaarlijken toestand welke net gezocht heeft en geraadzaam vond de troepen terug le trekken. Evenwel staat htt vast, dat de maatrege len door het Duiisch gouvernement genomen, reeds lang voorbereid waren. Daitschland zoekt nu zgn optreden te verklaren en te verrechtvaardigen, door de bewering, dat er behalve de Spartakisten ook nog benden de serteurs en anarchisten^ de streek onveilig maken. hadden de buitengewoone ontberingen hun nen geest ter neder gedrukt. Nog een kwariieruurs verliep er, dat wel eene eeuw scheen te duren. Toen daalde het scheepsanker met ratelend geweld in de diep te neder en spoedig daarop legde de sloep aan den oever aan. Het wederzien was treffend. De matrozen schrikten van de uitgehongerde gelaatstrek ken der soldaten, die zich zonder tijdverlies aan boord van het schip liete»; brengen. Toen zeilde de Salamander met gunstigen wind in zuidelijktfrichting verder. De maan kwam op. Niet onze Hollandsche sentimenieele,-bleeke maan, maar de tropi sche maan, de maan der verzengde lucht streek, een verbazend groote lichtkogel van Bengaalsch vuur, helder vlammend, 'land en zee in een waas van zacht gloeiend zilver hullend de Zon van den Nacht. Deze heerlijke maaescfign, de prachtige zomernacht en de kooto zeewind lokten de de geheele bemanning op bet dek. Nazes weken van bittere ellende hadden die lieden weder voor het eerst krachtig en gezond voedsel genooten, Arguardiente gedronken, en nadat het lichaam bevredigd was, keerde ook de geestkraeht terug. Eene vroolij ke stemming maakte zich zelfs van de naargees- tigste gemoederen meester, toen de laatste strooken lands in het niet verdwenen ea het schip zich geheel in open zee bevond. Want toen genoten zij eeo schouwspel van geheim zinnige, wondervolle pracht. Eerst waren er enkele lichtpunten in zee zichtbaar, die zich later in geheele eilanden van vlammen oplosten. Het duurde zeer kort of al het water, wat het oog overzien kon, was eene vlam, het schip liet eene vurige, kronkelende streep achter zich, fonteinen als bliksemstralen sprongen bij de zijden van het schip omhoog, de gansche zee was, zoo ver betoog reikte, tot in hare diepste diepte in een toovorachtig licht gehuld. En in dien plotseling verlichten eeuwigen nacht van den Zuidelijken'Oceaan openbaarde zich eene wonderbare wereld aan hunne sterflijke oogen. De roode koraalbergen en al die zon derlinge beelden der waterwereld, de zee sterren en ontelbare visschen, vloden, nu eens door een eigen luchtschijnsel omgeven, dan weder bloeiende bloemenruikers, door elkander en over elkander ben voorbij. Zelfs het voor den boeg bruisend rondspattend zeeschuim verstoof in een fonkelenden vuur regen. Een tooverwereld van licht en daarboven het ruime gewelf van den donke ren hemel met tal van diamanten sterren bezaaid, en goddelijk schoon vlamde in de eiudelooze, donkere ruimte het sterrenbeeld van het Kruis van het Zuiden, dat grootsche zogeteekenen der Christenheid over nachi en duisternis. Een godsdienstig gevoel, als zij nog nooit ondervonden hadden, stroomde van dat wonderbare sierrebeeld in de harten der avontaries neder en deed hen allen op de -knieën neder vallen. Wees gegroet, Maria I bad Pizarro met luider stem. En fluisteren antwoordde het, koor der honderd krijgslieden Bidt voor Eene nieuwe Duitsche nota Zondag heeft de Duitsche zaakgelastigd* te Parijs, eene nieuwe nota besteld aan M. Millerand. Het Duitsch gouvernement veri klaart daarin, dat het optreden der Duilschó troepen in het Roergebied op verre nu zotf belangrijk niet is, als beweerd wordt. Oofc' het getal troepen, zou ver overdreven zijnet Verder wordt nog gezegd, dat Frankrijk geene vergeldingsmaatregelen moet nemen; daar deze troepen niet lang in het Roerge bied zullen blijven. Het oprukken der Reichswehr Officieel wordt gemeld, dat Duisburg, Kar nap, Rcchlinghausen cn Oberhausen thans reeds door de Rechswehr bezet zijn. Volgens de Petit Journal rukken de Reichs wehr troepen langs twee kanten te gelijk op, namelijk in noordelijke en westelijke richting; Hun veizamelingspunt was Ulna. De houding der bevolking verschilt van', streek tot streek. Daar waar de Spartakisten plunderden of andere misdaden bedreven, worden de gou- vernementstroepen goed onthaald. Daar waar de overeenkomst van Bielefeld reeds een be gin van naleving had, heerscht nu de groot» ste onrust. In een gevecht van Duisburg zouden meer dan 200 man gesneuveld zijn. Volgens Le Petit Parisien zouden de Reicliswehrtroepen te Fronsbcrg binnenge rukt zijn onder liet geroep Leve de Keizer Volgens Duitsche bladen zou een hoog Engelsen ambtenaar te Wald bij Solingeo. het woord genomen hebben op eene meeting, en er gezegd hebben, dat de Engelsche open bare denkwijze de herziening van het vredes verdrag als noodzakelijk aanzag en dat Engeland hel noodige zou doen, om zulks te bekomen. Iiavas meldt: Volgens telefonisch bericht: uit Berlijn aan Le Journal gezonden, zou. von Kapp naar Dantzig gevlucht zijn en er zich onder bescherming van den Engelschca gouverneur geplaatst hebben, von Kapp zon verzekerd zijn dat de Engelsche overheden hem niet aan het Duitsch gouvernement zouden uitleveren. Hunne strijdwijze Uit Mcntz wordt gemeld dat de Reichi- wehrtroepen weinig verliezen hebben, daar zij over mitrailjeuien en kanonnen beschik-/ ken. De roode troepen kunnen het tegen het! artillerievuur niet houden. Hunne verliezen, zijn zeer aanzienlijk. De Reichswehr ge bruikt ook tanks, wanneer zij hevigen tegen- sland ontmoet. De opmarsch der Fransche troepen De Fransche troepen zouden heden mor gend Frankfort bezetten. Eenige troepenaf- deelingen waren gisteren reeds op weg. De Fransche troepen te Frankfort en ta Darmstadt MENTZ, 6 April. De Fransche troepeui zijn heden morgend, om 5 ure Frankfort binnengerukt. Er bevonden zich enkel eenige mannen yao, de Sicherheitwohr in de stad. Ook te Darmstadt zijn de troepen om 5 uren binnen gerukt. De bataljons der Reichwehr. welke ia garnizoen waren te Darmstadt, hadden om middernacht de stad verlaten, ten einde niet ia aanraking te komen met de Fransche troe pen. De Reichswehr ligt thans 10 kilome ters ten Oosten der stad. Maandag morgend werd M. George Gra ham, Engelsch zaakgelastigde, door M. Mil lerand ontvangen. ons, zondaars, nu cn in het uur van omen dood VIERDE HOOFDSTUK Do Strijd Pizarro waagde het niet rechtstreeks in open zee door te zeilen, en liet de Salamander daarom weder lanes de kust meer zuidwaarts- stevenen. Want de Spanjaarden waren met deze zee en met de ligging harer kusten niet bekend. Zij moesten den weg, ora zoo tc zeg gen, voet voor voet van te voren gissen. Eu zelfs bezaten zij van het doel, dat zij beoogden; geene nadere aanduiding, dan dat er ergens in het Zuiden een land lag, dat overvloeide van goud. Na niet lang zeilens bevond de Salamander, zich 's morgens tegenover eene streek, die tamelijk open lag, en die zich landwaarts in allengskens tot een gebergte verhief. Om ner gens eene plaats, die goud bevatte, voorbq. te gaan, begaf Pizarro zich met een gedeelte zijner lieden aan land. Nadat zij nog n>aat> een kort eind weegs hadden afgelegd, stieten zij op een klein Iudiaansch dorp, welks bewo ners bij hunne nadering onmiddelijk do vlucht naar het gebergte namen. In het mid den van het dorp brandde een groot vuwv van waar de reuk van te braden hangend vleesch den soldaten uitlokkend te genioet kwam. Toen zij in de blijde verwachting van eeo.- onverhoopten maaltijd naderbij kwamen, deed de aanblik van iets afschuwelijks huq, bet bloed in de adren stollen.

De Volksstem | 1920 | | pagina 1