Ket Socialistisch Kongres De Staatsgreep io Denemarken Esn terdocdïBfocrdaelde ontsnapt De toestand in Ierland. Bloedig drama aan do grens Frankrijk en het Yatlkaan. Een diefstal van 20.000 fr- Zonderlings officier- Een die zich voorzien had Kongres der Kristene Vakvereenigingen .«■i ifl^l Een soldaat van het 3 linie-regiment, de 27 jarige Alfons Reck mijn, door den krijgs raad ran het bezettingsleger te Gelderen, Doilschland ter dood veroordeeld, is eenige dag en geleden ontsnapt, toen de gendarmen hem naar het gevang van St Gillis overge bracht. Alle opzoekingen tol hiertoe gedaan om hem terug te vinden, zijn vruchteloos ge bleven. Op het oo„enblik zijner ontsnapping was Reek mijn in kakhitenue. Zondag en Maandag duurde het groot so. cialistieche kongres in het Maison du Pen ple6e Brussel voort. De afgevaardigden uit al de hoeken van het land waren aan wezig, en de besprekingen ontaardden meer maats in echte kijven jen, tusschen de voor standers en tegenstrevers der samenwerking van socialisten met katholieken en liberalen in het ministerie. De hooge en leidende toon werd gevoerd door d Antwerpsche socialisten. M. lieckelers, volksvertegenwoordiger van Antwerpen had reeds Zaterdag- krachtdadig de zienswijze van de socialisten der Schelde Stad verdedigd. De Antwerpsche federatie vraagt «tat aa.n de socialisten alle medewer king tot de regeering moet ontzegd worden indien het programma van strijd tegen het duur leven niet voor het einde van de wet gevende zittijd zou verwezenlijkt zijn. Eene stoutmoedige en bi-eede politiek dient inge voerd en met alleen liet inkomen maar ook het kapitaal moet belast worden, daar zulks op doelmatige wijze de woekerfortuinen tref ten zal. Wij vragen, zegde M. Eeckelers, aan de negeering met «Hat aij aan socialisme zou meedoen, maar wel dat zij de dringende Boe ia le hervormingen zou verwezenlijken, namelijk de door den Koning in de Troon rede beloofde afschaffing van art- 310. Zondag kwam de kat voor goed op de koord lusschen de handarbeiders die tegen de so cialistische medewerking aan het gouverne ment zijn en de intellectueelendie deze medewerking verdedigen. De regearing werd er geroepen heeft de werkende klas bedrogenDe Jacquemotlisten of de exfcre misten waren vooral geweldig. Het kostte aan M Hubin veeJ moeite om zich te doen verstaan, wanneer hij de samenwerking in ie regeering der drie partijen verdedigde. «Indien zegde hij, men de socialisten bui ten het gouvernement wil, dan moet men lot het uiterste gaan en. de samenwerking van de socialisten met katholieken en libe ral en in gemeente en provincieraden verbie diaai. Wanneer ik jonge kameraden zie, die alles willen het onderste boven werpen, en iie niet weten wat moeite het gekost heeft aan de socialistische pari ij te brengen op de hoogte die ze nu bereikt heeft, dan vraag ik hen van eerst goed te overwegen vooral eer de partij in eerie politiek van av.enturen te willen brengen. Men hoorde nog M. De Brouckère die de aventuriers op zijne beurt de le6 spelde, en M. Jacqmotte die een echte revolutionnaire rede hield ,e*n eene dagorde voorstelde, waar bij het kongres be&luit alle samenwerken te verwerpen en van alle ministerieele sa menwerking af te zien. En wanneer M Jacqmotte eene vergelijking maakte tusschen de 14 frank daags die de tram bedienden vragen en de 12,000 fr per jaar die door de socialistische volksvertegen woordigers gevraagd wordt, brak er eenen storm lofi, zoo geweldig, dat de bel die M. de Voorzitter Bruriet luidde om terug stilte te bekomen niet gehoord werd 1 M. Jacqmotte viel ook heftig de minister Waut&rs aan en beschuldigde hem de belan gen van de burgerij te dienen I Wauters riep hij, heeft op het laatste kongres gezegd datde bourgeoisie - niets meer kan doen, om een einde te stellen aan het duur leven dan dat zij doet En M. Wauters antwoordde: wat gij nu zegt is zoo onnauwkeurig dat het goeveme inent maandelijks 15 tot 20 miljoen op den prijs van 't brood verliost!» Men hoorde daarna M. den minister Van dervelde. Hij was de welsprekende advo kaaf van het drieledig ministerie. De werk lieden klas, zegde hij, is verbitterd tezien dat alle loonsverhooging eene toeneming der levensduurte voor gevolg heeft. Hoe zullen wij den krisis die niet alleen in België,doch over gelieel de wereld woedt, oplossen Men stelt voor dat de socialistische minis Iers zich uit de regeering zouden terugteek ken. En dan? Wat zou er dan gered zijn? De Beursmannen zouden vlaggen en veriich ten M. Jacqmotte vergeet de sociale wetten en maatregelen, die wijj als regeeringspro gramma, hebben kunnen verwezenlijken. VQcqrnotte hoeft gezegd dat wij de samen werking der klassen en niet de klassenstrijd beoogen. Welke dwaling? Niemand heeft af gezien van den klassenstrijd. In den minis terraid verdedigen wij de belangen der ar beiders, en dat is geen gemakkelijke taak. Wij moeten in de socialistische partij onder ling vertrouwen hebben en vooral vereenigd blijven en dan zullen wij nieuwe overwin ningen oogsten. Hel vleesch, dat boven het vuur geroosterd werd, was menschenvle^sch De soldaten waren niet te bewegen, langer in die streek te vertoeven Inderhaast doorzochten zij de huiten, vonden een goeden voorraad maïs en gouden sieraden van aanmerkelijke waarde en keerden met dezen buit aan boord van het schip terug. Den volgenden morgen ankerde de Sala mander bij eene uitgestrekte vlakte. De gan- sche kust was er met een donkeren gordel van wortelboomen omzoomd, welker lange afhangende wortelen, die als het ware door elkander gestrengeld waren, een netwerk om de zee vormden, waardoor de toegang zeer bemoeilijkt werd. Doch bet bleek spoedig dal er door de dichtst begroeide plaatsen verscheidene voetpaden liepen, waaruil Pizarro opmaakte, dat het land bewuond zijn uioest. Daarom liet hij de grootste helft zijner man schappen aan land gaan. De avonturiers waren nog geene mijl ge vorderd, toen zij op den top eener hoogte .en groot dorp ontdekten. Het was zeer goed met paalwerken en aarden wallen bevestigd. Geen levend wezen liet zich zien. Eene on heilspellende stilte heerschte in het rond. Pizarro liet zijne troepen langzaam in slag orde voortrukken. De plaats was door hare bewoners verlaten en de Spanjaarden maak ten er geene gewetenszaak van, de woningen te plunderen. Er waren veel levensmiddelen en ook gouden tooisels voorhanden. Hel dorp lag voor de verdediging zoo gunstig gelegen, dal Pizarro besloot het zoolang bezet hou- D aarqp werd tie al gem eene bespreking ge sloten en overeengekomen dat er maandag voormiddag over de dagorden Eeei<eters e*i Jacmotte enz... zou gestemd worden. Maandagnamiddag werd de dagorde Eec kelers voor de deelneming der socialisten "aan het ministerie gestemd met 1,314 stem men tegen 330. Er werd ook eene dagorde gestemd waar bij in grondbegin de algemeene werkstaking op l Mei uitgeroepen wordt. Deze stemming moet echter nog door den algemeenen raad goedgekeurd worden. UIT KONGO TERUG De Kongoboot Anverevilleis Maandag namiddag, rond 2 ure te Antwerpen a&nge komen, met 95 passagiers van le klas, 54 van 2 klas en 2 van 3 lilas. Het schip had eene lading van 2900 too allerhande waren waaronder 834 kgr goud. Er was ook een jonge leeuwin aan boord voor den Dierentuin van Antwerpen. Onderweg zijn twee sterfgevallen te hetreu ren namelijk van een Zweersch missionaris en van den tweeden slachter. Te Boendo (Equateur) is in de maand Fe bruari overleden, kommandant Cybour. Al gemeen wordt in Congo geklaagd dat geene jacht verloven op olifanten toegestaan wor den, daar deze dieren in Uellé en Kwango veel schade veroorzaken. De inboorlingen ne men vei schrikt de vlucht bij 't naderen der benden olifanten. Men verwacht dat de spoorbaan Buta Bumba, in Uellé zal aangenomen worden en eerstdaags de werken zulten aangevangen worden. Tot hiertoe zijn de staatsagenten en de bedienden der spoorwegcompagnie nog niet in staking doch er wordt mede gedreigd, vooral indien er binnen kort geene voldoe ning gegeven wordt te Brussel. Eene ware oproerige beweging. Brandstichtingen en dynamietaanslagen. DUBLIN, 4 April. Hedennacht was het de verjaardag van den Iersehen opstand van 1916. In talrijke regeeringskantoren van Dublin, Cork en Belfast is brand uitgebroken. Men gelooft dat er kwaadwilligheid in 'tspel was. Massa's gewichtige documenten zijn vernield. Eerst had men Belfast geïsoleerd door het afsnijden van den telegraafdraad en *an den kabel, die Ierland met Groot-Bre- tagne verbindt. Voorts werden op verschil lende punten van Ierland politiekommissa- riaien vernield, hetzij door brandstichting of door middel van dynamiet. Nadere bijzonderheden. Terwijl het railiinii opperbevel te Dublyn en in andere groote steden van Ierland maat regelen nam, om den terugkeer der algemee ne opstandsbeweging in den aard van deze van 1916 le beletten, waren de leiders der Sinn-feiners ook niet werkloos gebleven. In 1916 had de opstandsbewering plaats den Maandag van Paschen. Ditmaal geschiede zulks den nacht voor Paschen, zoodat de overheden op 't onverwacht genomen werden. De muiiers vielen in benden van 100 tot 200 man de policieposlen en belastingsbu- reelen aan. Op vele plaatsen waren telefoon 'en telegraaflijnen doorgesneden zoodat hel nog onmogelijk is, alle inlichtingen te be komen. Volgens tot hiertoe ontvangen berichten, werden 27 bèlaslingbureelen in brand gesto ken. 36 policieposlen werden door vuur óf ontploffingen vernield. Aanvallen hadden plaats in de graafschappen Lemerick, Long ford, Mujo, Wexbord, Tyrons, Kildars, Queen, Kilkenny en Poacomon. Te Lemerick wei d het tolbureel met al de archieven door hel vuur vernield. In het graafschap Dublijn weet men tot hiertoe van 13 belastingbureelen en 6 poli cieposlen. Ook de onderzecsche telegraafkabels tus schen White Head en Engeland werd door gesneden. Het grootste stilzwijgen was door de Sinn- feiners bewaard geworden. Zoo kon niets doen vermoeden wat de Sinn-feiners zinnens waren, terwijl de overheden in 't openbaar alle maatregelen troffen. De Sinn-feiners kon den dus de hunne nemen zooals zij verlang den en handelend optreden buiten bereik der overheden. Talrijke politiekazernen waren ontruimd geworden, daar de policiemannen naar ande re plaatsen overgebracht waren, 't Zijn bij zonderlijk deze kazernen en posten welke in brand gestoken werden. De muiters hielpen de vrouwen en kinde den, totdat zijn schip, dat hij voor dringend noodigc reparation naar Panama terugzenden wilde, met nieuwe proviand van daar zoo wedergekeerd zijn. Alleen verontrustte hij zich over de omstandigheid, dat de Indianen zich gedurende den ganschen dag niet lieten zien. Hij gaf daarom aan Montenegro het bevel, met eene kleine afdteling den omtrek te verkennen. In den vroegen morgenstond trok Monte negro des anderendaags het dorp uit. Nau welijks was hij tot op honderd schreden buiten de balisaden gekomen, toen zich uit den dicht begroeiden top van een nabestaan den boom een luidklinkenden verontrusten den schaterlach deed hooren, die terstond tot op grooten afstand beantwoord werd. Wat is dat vroeg Montenegro aan een soldaat, met een langen grijzen baard. Misschien de roep van een uil of van een ander vreemd gedierte, antwoordde de man bedaard' De troep bereikte weldra een hollen weg tusschen zeer boschrijke hooge heuvelen, die zich als steunpilaren van den bergmuur der Cordilleras tot de kust uitstrekken. Daar liet zich ce schaterlach nogmaals booren. De bergpas was eng en donker. Hoogstens twee man bonden er naast elkander gaan. De boogsci.utters vooraan beval Mon tenegro. Eer nog het bevel was ten uitvoer gebracht viel er een zwerm van honderden pijlen en werpspietsen op de Spaenjaarden neder, terwijl een duivelachtig gehuil wijden zijd ren hunne kleederen en voorwerpen van waarde in veiligheid brengen. Dan werden de meubelen met petrool begoten rn in brind gestoken, ofwel plaatste men eenige dyna- mietkardoezen in, gaten welke in den muur gekapt waren. Men is algemeen van oordeel, dat deze gebeurtenissen zullen bewijzen, dat een be stuur van Ierland,l(deor Engeland, voortaan eene onmogelijke .^aak is. Het beste bewijs is het vernielen der belaslingsbureelen en dei- archieven. Zulks zal ongetwijfeld belangrijke moeilijkheden veroorzaken. Evenwel beweeren de ambtenaars dat de muiters mis zijn, indien zij denken, dat ten gevolge der vernieling der archieven, hei onmogelijk zal zijn,,te weten wie er betaald heeft of niel. Men zal van de belastingschuldigen het bewijs eischen, dat zij wezenlijk betaald hebben. Lord French heeft,de militaire en burger lijke overhede» samengeroepen, om met hen te beraadslagen, oaer de te nemen maatrege len. Algemeen v>or4t verwacht dat deze maatregelen zeer streng zullen zijn. De Star meldt,, dal Zondag avond brand is ontstaan eene protesuntsche school te Meltown. Denzei fden avond werd de protes- tantschen tempel van Glin vernield. Maarschalk WiJrsgn en sir NevilMac Ready de nieuwe bevelhebber dor troepen in Ierland zijn te Belfast aangekomen. DOODSLAG* TE PUTTE De gebroeders.Louis en Frans Verschaeren van Putte, Groot Heide, kwamen Zondag nacht huiswaarts in gezelschap van een vriend, toen zij aangevallen werden door vier kerels, die ziel» langs de baan verborgen hadden. De drie vrienden konden zich los rukken en namen de vlucht, achtervolgd door de a- nvaflers. Na eene lange jacht wei den zij ingehaald en een der aanvallers plofte Frans Verschaeren een dolkmes in de rug. Eene long werji doorboord en de onge lukkige was weldra een lijk. Maandag mogend werden de vier aanval lers door de gendarmerie van Putte aange houden en ter beschikking van het parket van Mechelen opgesloten. De brandkofferdieven Gisteren morgend stelde de portier der papieranfabriek van Duffel vast, dat dieven s'nachts in de bureelen gedrongen waren. De inbrekers hadden twee ijzeren barren van voor het venster uitgezaagd, dan eene ruit met zeep bestreken en uiigeslagen en zoo het venster geopend. In de bureelen vielen zij dadelijk de brand- koffers aan en gelukten er in de beide koffers le openen. Eene som van 30.000 fr. werd gestolen. Het parket van Mechelen is ter plaats geweest om het onderzoek te doen. Doodelij lx. ongeluk. Een brigadier van het 2* gidsen kwam te paard uit de kazerne van Etterbeek gereden, een ander paard aan den teugel leidend. Eens klaps begon hél paard van den soldaat te steigeren en wierp zijn berijder ten gronde. Het tindere paard vörschrikte en deed een zijsprong, waarbij de soldaat een hoefslag op het hoofd kreeg. De ongelukkige werd den schedel gebroken en in bopeloozen toestand naar het krijgsgasthuis overgebracht. Botsing tussohensmokkelaarsen douc niers Maandag morgend rond 9 ure, kwamen verscheidene voermans uit den Borinag'e die gewoonlijk kolen naar Frankrijk smokkelen, te Eiquennes aan de grens. Een der voermans, Jean M.., van P&lura- ges ging voorop, om te zien of er geen onraad was. Er waren geene douaniers te zien en M.., gaf het sein om door te rijden. Op hetzelfde oogenblik kwam een douanier uit een huis en wilde de smokkelaars tot rechtsomkeer dwingen. M.., wierp zich op hem en de douanier loste een schot in de lucht, om hulp te vragen en den aanvaller schrik aan Wjagen. Deze ging hem met zijne zweep le lijve, waarop de douanier een schot loste op M... Deze kreeg den ko&el door den buik en werd op den slag gedood. door het woud klonk Als tijgers sprongen de Wilden van alle kanten den Spanjaarden op het lijf. Drie hunner vielen dooaelijk gewond ter aarde. Sluit de geleden rug aan rug donder de Montenegro, terwijl bij de Wilden met zijn lang zwaerd op een afstand hield. En nu boden de Spanjaarden, terwijl zij zich met hun schild dekten, den naaktep lichamen der Wilden van alle zijden een ge- pantserden muur. De handboogschutters gaven een salvo ieder schot was raak. De Wilden weken eenigszins terug. Op dit oogen blik viel Montenegro met den strijdkreet SantiagoValt aan op den dichten drom der Indianen in, en zijn zwaard maakte vreeselijke wonden in hunne zachte lichamen. Evenals de donder steeds den bliksem ver gezelt, zoo liet zich na iederen houw een jammerlijk gekerm hóoren. De soldaten haast ten zich het voorbeeld huns aanvoerders te volgen. Toen namen de Wilden de vlucht in het ontoegankelijke gebergte. Naar het dorp terug beval Montenegro Dat heidensche geDroedsel beeft ons in eene hinderlaag gelokt. Het is daidelijk dat zij, die wij voor uilen hielden, spionnen waren. Todos Demonios Als beren, die zich den honig van den muil lekken, liepen wij in den val. De terugtocht der Spanjaarden geschiedde met den meest mogelijken spoed, doch het transport der drie, gesneuvelden vertraagde den marsch zeer. Óók waren nog eenige sol dalen gekwetst, ofschoon niet gevaarlijk. Kopenhagen, 4 April. Zaterdag avond had de Koning de leiders der politieke groe pen van den Riksdag op eene vergadering uitgenoodigd. De zitting begon om 9 ure en eindigde slechts Zondag morrend oinB 1/2 u. De leiders besloten, dat het noodig was, de kiezingen te doen plaats' hebben volgens de nieuwe kieswet. Alle gevaar voor alge meene werkstaking is geweken. De eerste minister, M. Liebe heeft zijn ontslag ingediend. De Koning aanvaardde het ontslag en gelastte M. Brüs met de vor ming van een nieuw kabinet. De Riksdag zal zoo spoedig mogelijk zijne zittingen hernemen. Alle partijleiders hebben beloold het nieuw kabinet te zullen steunen. vV* De Ilaliaansche prins Golonna, assistent bij den Pauselijken Troon, heeft een prachtig en buitengewoon groot appartement van zijn paleis, op de Heilige Apustelenplaals, le Rome, ter beschikking gesteld van de Fran- sche regeering, om er haar gezantschap bij het Vatikaan te vestigen. De gereedmahings- werken zijn reeds volop aan den gang. Zoodra dus het ontwerp door het Fransche Parlement gestemd is, zal ket personeel van het gezantschap onmiddelijk te Rome een goed onderkomen vinden. Eene inwoonster van Etterbeek, Irma De Ceuninck, verblijvende in eene herberg der stad is bij de politie komen klagen dat ze verleden nacht door zekeren Petrus M.., uit de Tulpstraat werd aangevallen die haar eene som van 20.000 fr. heeft ontnomen. Ten 2 ure 's nachts werd de kerel, een metaalbewerker, aangehouden, doch van het geld was geen spoor te vinden. Hij werd ter beschikking van tiet gerecht opgesloten. Een gedemobiliseerd luitenant had een werfbureel te Brussel opgericht, ri?et de be doeling Belgen naar de in Noord Rusland strijdende legers te zenden. 34 vrijwilligers waren reeds op weg naar Rotterdam ter be stemming van Arkangel. Het gerecht heeft nu bevel"gegeven het bureel te sluiten en spant vervolgingen in tegen den lekkeren officier. De policie van Reims heeft gisteren een werkoverste van den dienst der bevrijde ge bieden aangehouden, die zich te Betheny een klein arsenaal had ingericht. Deze ploegbaas, zekeren Louis Hubert, 34 jaar oud, had in den kelder zijner woning acht kisten handgrauaten, 500 kneukelijzers 200 Senegaleesche dolkmessen,. 50 loop grachtmessen, geweren, revolvers, kardoe zen enz. enz. verborgen. Rubert is opgesloten. Het onderzoek duurt voort. IN EENEN BERENKUIL. Zondag namiddag had een student on voor- zichtiglijk een bepn over de borstwering van den berenkuil van Berne gelegd. Een der beren Kon het been vastklampen en trok den jongeling in den kuil, waar dadelijk ver scheidene andere beren op hem aanvielen. Slechts met de grootste moeite konden de bewakers er in gelukken de wilde dieren te verdrijven en den onvoorzichtige te bevrij den. Deze was echter reeds erg gekwetst. Ben revolverheld 't Antwerpen Eene vrouw springt door het venster Verleden nacht werd de Nienwe gang in opschudding gebracht door het gedrag van zekeren G., die halfdronken zijnde het erg bond maakte in huis en zijne vrouw met een revolver bedreigde, zoodanig dat deze vol schrik op straat sprong. Gelukkig zijn het maar lage verdiepen en kloeg de vrouw van enkele pijnen in de zijde. De policie die ter plaatse kwam werd eveneens met den revol ver bedreigd, maar ten laatste moest de woeslaard het toch hebben ingezien dat men hem zou snappen en kwam ook door het venster gekropen en liet zich langs eene buis naar beneden glijden. De policie heeft hem ter beschikking \an den procureur des ko- nings op.iesloten. c Ondertusschen bad ei voor het hoofdkorps een ander tooneel plaats. Toen Montenegro's troep uitgetrokken was, glee! een reusach tige Indiaan melde vlugheid van een aap van den boomstam, uit welks dichtte toppen men eerst het vreemdsoortige diergeluid ge hoord had, naar beneden. Hij wierp zich op den buik en kroop voorzichtig naar dedrooge gracht nabij den ingang der verschansing, waar een soldaat de wacht hield. Eensklaps stond hij op en slingerde den soldaat met zekere hand da werpkogels om den als, zoo dat deze rochelend ter aarde zonk. In een sprong stortte de Wilde zich op den onge lukkige, reed hem hel zwaard uit de zwakke handen en sliet hem de kling diep in de borst. Nu uitte hij een schellen kreet, waarop er eensklaps leven kwam in het woud ge- heele zwermen naakte Indianen kwamen er uit te voorschijn. Maar ook de signaalhoorns der Spaarden lieten zich hooren en Pizarro verscheen aan het hoofd zijner manschappen achter de verschansing. Terstond werden de blanken door een hagel van werpspietsen begroet van welke velen door de voegen der harnassen en door de malienkolders heen drongen. Pizarro was echter met de ooilogsgewoon- ten der Indianen te goed bekend. Daar hij geene vuurwapenen had, besloot hij den In dianen in het vrije veld met het blanke zwaard aan te vallen. Zij trokken werkelijk eenige schreden terug, toen de geharnaste krijgers de verschansing verlieten en op hen afkwamen. Doch plotseling liepen zij weder Met de Paaschüagen hield het Brusselse!» verbond der Kristene Vakvereenigingen vaal België in zijn lokaal, Fontahiasplaate, ee<o Syndicaal Kongree dat nogal veel belangstel ling verwekte. Zondag morgend om 7 ure, had in de kerk der Rijke Klaren eene Communie Mis plaat» en ten 9 ure werd het kongres geopend on der voorzitterschap vanM. Moriau, met het nazicht der volmachten van de afgevaardig den der arrondis&ementsgroepeeringen. Daarop volgde eesre grondige bespreking der verslagen van M. Partous, sekrebaris; van M. Berchrnans, schatbewaarder; van Mej De Lauw, der vrouwenaf dee ling; van M. Ha quinet, van 't Nationaal Syndikaat der Be dienden en van M. Van Avermaet van het plaatsingsbureel. Zondagnamiddag werd er eene belangrijke voordracht gevolgd v-an de bespreking ge houden door M. Aug. Bontridder, over het Kristen SyndikaJism in de tegenwoordige!» iraatschappelijken /risis. De bijzonderste besluiten door de vergade ring, na de verschillende verslaggevers en redenaars gehoord te hebben, bijgetreden kunnen als volgt samengevat worden. DE VROUWENBEWEGING. Het congres wenscht 1. Dat al de vakvereenigingen en voorna melijk de gemengde syndicaten meer belang zouden stellen en meer bijdragen tot bloef der vrouwelijke afdeeling; 2. Dat de vrouwelijke leden van elk syn dikaat, of ze reeds een vrouwelijke afdeeling uitmaken of niet, erbij aangesloten worden. 3. Dat meer ontwikkelde gesyndikeerden haar hunne medewerking niet ontzeggen. 4. Dat vanwege de leiders en leidsters dier syndikaten meer aangedrongen worde opdat de vrouwelijke studiekringen en studiedag# meer en beter zouden gevolgd worden. 5 Dat nog nauwere samenwerking en. w© dierzijdsche hulp bewerkstelligd wurde tus scheai de mannelijke en vrouwelijke bew© ging. DE WERKBEURZEN. Om meer uitbreiding te kunnen geven aap de werkbeurs stelt 't bestuur voor: 1. Getrouw te blijven aan het gemengde stelsel 'tis te zeggen 't bestuur der Werkbeurs blijft bestaan uit patroons en uit werklieden; 2. "t Bestuur zoodanig uit te breiden dat alle nijverheden erin vertegenwoordigd zijn 3. De samenwerking tusschen de Werkbeura en Vakvereenigingen inniger te maken. 4 .Onmiddelijke en bestendige betrekkin gen in te richten tusschen Werkbeurs en de syndicale afdeelingen; 5. Een bureel van. beroepskeus met plaats singswerk in den schoot dei' Werkbeurs te stichten. 6. De werkbeurs meer te doen kennen bij middel van opschrift aan T gebouw, plak brieven, reclaamkaarten enz 6. De wettige erkenning onzer werkbeurs door den Staat te bewerken mits onafhap kelijkheid gevrijwaard is. HET DOEL VAN DE KRISTENE VAKBEWEGING. 1 De kristelijke Vakbeweging zal degelijk middelen aanwenden voor liet inrichten van vakonderwijs en het bekomen van verplich tend vakonderwijs tot 18 jaiarvoor alle werk lieden, 2. Alles te werk stellen voor streng zede lijke opvoeding en algemeene verstandedij ke en beroepsontwikkeling van de arbeiden de klaa. 3. Overal fabrieksraden trachten in te rich ten waai-door de arbeiders medezeggerschap zullen krijgen in de ondernemingen en aldus (He praktische samenwerking van kapitaal, en arbeid bewerkstelligen. 4. Zorgen dat de bestaande coöperatieven in handen blij»en der werklieden en dat de ze coöperatieven uitgebreid worden met hel doel de onafhankelijkheid der arbeidersbe weging te verzekeren en op die wijze lang zamerhand bestuurders van handels en nij veKheidsondernemingen op te leiden De kristene Vakvereenigingen zouden het stichten van fabrieksraden aan het hoofd van hun programma der praktische eischen moeten stellen. DE SYNDIKALE PROPAGANDA. Om de syndicale propaganda haar maxi mum van voortbrengst te verzekeren moet men 1. De scheiding maken van de propaganda en het administratief werk in de vakveree nigingen 2. Werken volgens een algemeen method» sche plan opgemaakt door een middenkomi teit en uitgewerkt onder de leiding van een erkende overheid. 3. Bij liet vaststellen der bij dragen, het deel bestemd voor de propaganda niet on derschatfcen; 5. De vooringenornendheid der geestelijk heid ten opzichte der syndicale beweging trachten te veranderen door bezoeken, ken nismaking en gesprekken onbekend is on bemind; G. In de gemeenten van gansch het arroR ■mmiii ii «i—HMcfe—mmo——«wsa» voorwaarts en richtten al hunne spietsen alleen op Pizarro, wien zij door zijne gebie dende houding als den aanvoerder heikend hadden. Deze taktiek werd met een goed ge volg bekroond want Pizarro werd, ondanks zijne wapenrusting, op zeven verschillende plaatsen gekwetst en niet in staat zijnde zich tegen de menigte van pijlen en spietsen te dokken, trok hij langs de helling des heuvels terug en werd van zijn volk gescheiden. Toen snorden de werpkogels der Indianen Pizarro om de beenen en hij stortte neder. Een overwinningsgeliuil begroette zijnen val. Met geweldige sprongen en onder grimmig geblaf sprong nu Pizarro's bloedhond van uit de verschansing op de Indianen in, terwijl hij geheele lappen vleesch van hunne naakte leden reet. Doodelijk venchrikt welken zij voor het hun onbekende dier achteruit. Zijns gelijken hadden zij nooit gezien, en in hunne bijgeloovige vrees hielden zij het voor een bovennatuurlijk wezen. Pizarro sneed de banden de» w»rpkogels, die zijne voeten omkneld hielden, met zijn dolk door en tastte bu met zijn dapperen hond de Wilden aan. Santiaga riepen de soldaten, toen rij hun aanvoerder weder voorwaarts zagen dringen, en baanden zich met behulp hunner zwaarden een doortocht naar hen toe. Doch de Wilden waren zoo talrijk als een bijen zwerm. De armen der Spanjaarden werden vermoeid van het moorden. De meeste hunner waren daarenboven nog gekwest, (Wordt voortgezet)

De Volksstem | 1920 | | pagina 2