8 DË BRUID DER ZON M. Waaiers blijft tahoe Na de Staatsgreep in Düitsciiland Donderdag April 192» Ware vaderlanders Nieuwjaarsgiften voorZ.H. den Paus Dit het buitensporigs spruit het goede Ministerie van Spoorwegen VoormaligeOostsnriJksche officieren XXVI* JAARGANG NUMMER 83 Kerkstraat, 9 en 22, Aalst. Tel. 114 D A. G- 33 I_i -A. 33 7 CENTIEMEN Uitgever: J. Van Npffel-De Gbndt Publiciteit buiten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot liet Agentschap Havas, 8, Martelaarplein, te Brussel8, Fiace de la Bourse, Parijs en 105, Cheapeide, Londen. H. Albortus Zon op5,26, onder 6,39 Volle Maan den 3 Generaal da Castelnau Generaal de Castelnau v as Zondag, op de Place d'Italie, te Parijs, mid den gewezen militairen van liet 37c voetvolk, het schoon regiment van Nancy, waarover hij gedurende 7 jaar het bevel voerde. Het was als eene faini evreeniging van oud-soldaten, gelukkig en fier hun kolonel te fees ten, die zij eerevoorzitter uitgeroepen hebben van hun vriendenbond: Tu- reQjne. Ée generaal bedankte zijn oud-sol daten, die hem eene herinneringsme- aanboden, en zegde Gij hebt óagolijk, waarde vrienden, te geloo- ven dat gij mij iets verschuldigd zijt. Ik, integendeel, ik ben uw schulde naar. Indien ik nuttig ben geweest in de omstandigheden die gij juist aan gehaald hebt (Grand Couronné, Ver dun) dan is hel omdat ik gebruik heb weton te maken van uw uitmuntenden geest, van uw hert dat nog beter was, en van de krijgsdeugden die van het 37' oen keurregiment gemaakt hebben. Maar waarom was bet 37' een keur regiment Was de kolonel er niet voor iets tusschon Generaal de Cas telnau wil bet biet bekennen, maar toch levert bij zelf het geheim, spre kend tot de jongere officiers «Woest rechtvaardig, weest eerbiedwaardig, weest goed, en gij zult van uwe man schappen alles bekomen wat gij wilt, en zelfs meer Generaal Jacques Vooraleer de derde Belgischo leger- afdeeling te verlaten heeft luitenant- generaal-baron Jacques eeiiplechtige» afscheidsgroet tot zijne troepen willen richten. Hij heeft een laatsten oproep afgekondigd, bezield met de edelste vaderlandsliefde, waarvan wij het volgend uittreksel meèdeelen Jonge soldaten, om te wezen wat het Vaderland van u verwacht, beoe fent de schoone krijgsdeugden van tucht, van verkleefdheid, van vriend schap de tucht, bestaande uit opof-i foring en waardigheid de verkleefd heid, deze deugd der edelmoedige herten die meer geven dan de bloote plicht vereischt de vriendschap, die wederzijdsche achting en genegen heid zonder onderscheid van klas, van taal of partij, verwekt. En gij officieren, die zoo wel uwen plicht hebt weten te vervullen tijdens den oorlog, en wier zware op offeringen uwe soldaten tot bewonde ring dwongen, onderwijst aan uwe jonge soldaten de tucht door uwen geest van rechtgeaardheid en stand vastige welwillèndheid, den arbeid door uw voorbeeld, de goedgezind heid, krijgsdeugd die in moeilijke stonden een heldendeugd kan worden, 4° Vervolg De hond alleen bleef voortwoeden en, liet moge zonderling schijnen geen der Indianen wa;udA het hem te verwonden. Waar hij aanviel, vlogen zij verschrikt uiteen. Santiago v Pizarro liet zich eensklaps de Ui e it van Montenegro hooren, terwijl hij de Indianen in den rug aanviel. Santiago klonk het antwoord van Pi- zarro, met zijne leeuwenstem. Santiago riepen de soldaten, en de reeds vermoeide zwaarden hieuwen met nieuwe woede in het rond. Verwarring en schrik maakten zich van voren cn van achteren te gelijk aange vallen Indianen meesteren zij vluchtten hui lend in het woud. De grond was bedekt met roodbruine, bloedige menschelijke lichamen de oogst van den Dood. De stelling bad voor de Spanjaarden alle aanlokkelijkheid verloren. Somber gaf Pi zarro het bevel tot den terugtocht, nadat xijne en zijner manschappen wonden zoo goed het ging verbonden waren. Neerslachtig mar cheerden allen naar de kust terug. En toen de boot met de laatste soldaten van den oever stiel, weerklonk het gansche woud van bet gehuil der Wilden en een wolk van pijlen viel achter de boot in het water. Op de Salamander werd nu een krijgs raad gehouden. Het schip was zoo lek, dat het ternauwernood meer zee houwen kon. Het cijfer der avonturiers was tot op bijna luchtig verminderd en de meestcn waren ge kwetst. Zoo gaven zij dan hunne gouden doorliet vertrouwen dat gij rond u zult doen heerschen. n En vooral onderwijst aan deze jonge soldaten de liefde tot ons hoog geprezen Vaderland, zoo diep ge kwetst en nochtans zoo schoon en roemrijk onderwijst hun onze welbe minde Vorsten te eeren, die over de wereld het zinnebeeld zijn der eerlijk heid en der goedheid. Onder dien titel schrijft het Handelsblad van Antwerpen, van Zondag 4 April. «'tls heel moeilijk nog van M. Wauters te spieken. Zooals de lezer weet hebben de socialisten hem taboeverklaard en 't is bijgevolg verboden een kwaad woord van hem te zeggen, zonder de grootste straffe op te loopen, die de socialistische pers kan uitdenken om de onverlaten te treffen, die liet dui ven bestaan het peeterstaal van den afgod te ondermijnen. a Goed; we zijn bei-eid M. Waute-rs te be wierooken, maar dan moet men ons antwoor den op de vraagheeft, een minister, deel j zijne socialistische beginselen tegen heugen meug op te leggen aan de algemeenheid a Ziehier de kwestie. Bij gebrek aan suiker hebben de chocolade fabrikanten de handen ineengeslagen, al wat zij eerlijk aan voor raad bezaten vergaard en besloten door sa menaankoop zich vreemde suiker aan te schaffen aan 4,50 fr. Gemengeld met ouden voorraad zou men dus suiker aan circa 3.25 hebben en chocolade kunnen voortbrengen aan 7.50 fr. «Als M. Wauters natuurlijk wil... want ge weet dat M. Wauters de suikerdictator is; hii eontroleerd de suilcervoorraden die aan geslagen zijn. «De chocoladefabrieken vroegen dus over die voorraden te mogen beschikken, om cho colade van 7.50 fr te kunnen leveren, zoo niet zouden zij er met vreemde suiker moe ten fabrikeeren aan 9 frank. «Welnu de minister heeft de combinitatie der fabrikanten aanvaard, maar er een voor waarde bijgesteld: dat aan de «manoeuvers 1.25 fr per uur zou betaald worden. «Dat. kan rechtvaardig zijn liet kan het niet zijn, die zaak laten we onverlet; 't is het beginsel der ministerieele tusschenkornst da.t onduldbaar is en een machtmisbruik daarstelt. Waar een wet een minimum van loon op legt heeft M. Wauters tot plicht het te doen eerbiedigen; waar het niet bestaat kan M. Wauters even weinig recht als 't manneken uit de maan orn het op te leggen. Als scheidsrechter mag M. Wauters een advies uitbrengen, maar meer te zeggen die Iteeft hij met. Ziedaar wat wij aan 't adres van minis ter taboe te sclirijven hebben.» VIER-EN-TWINTIGSTE LIJST. Overdracht der vorige lijsten fr. 68,297,45 Mevr. Dumon Licot de Nismes, iOO Con gregatie der kinderen van Maria cn van het H. Hart, 100 Baron en Baronnes Alexander Gilles de Pélichy, Antwerpen, 200 E. R.H. 50Om eene vurige liefde te bekomen tot God, Wevelghem, 10; V. L., 5 M. Paul Rittweger, Julenville-Theux, 50; F. D., Jau- che, 5 Opdat de H. Vader mijn wensch zou vervullen, Pelit-Hallet, 2 Om spoedig mijn wensch vervuld te zien, Glevt, 5 J. B. Of- fagne, 10 Een jongeling uit Handzaeme, 1; M. Frans Notelteirs, Aalst, 200M. Leo D., Brussel, 5; M. G Sovet, 50De Moeder- Overste en het klooster der Zusters van Maria Brussel-zuid, 50 P. L. R., 20 H. V., 10 M. L., 2 M. Van der Donckt-Gevaert, Ste- Maria-Hoorebeke, 10 M. Sansen-Vanneste, uitgever van De Poperinghenaar 25 Naamloos, Tongeren, 20 id., Hastiéres- Lavaux, 5 Een vrije werkman, Thienen, 2 C. M., Molenbeek, 5 Eenige priesters,Thou- rout, 100Voor eene bijzondere gunst, 5 droomen op en besloten, aïm en krank, naar Panama terug te keeren. Pizarro alleen kon niet besluiten, als een voorwerp van bespotting te Panama aan te komen. Hij ging te Chicana, in de nabijheid tan Panama, aan land, waarna de Salaman der met de overige bemanning naar Panama koers zette. Te Chicona ontmoette Pizarro eindelijk zijn compagnon Almagro. Deze was eerst ge- ruimen tijd na Pizarro's vertrek van Panama, met het tweede schip en ongeveer zeventig waaghalhen uit de laagste volksklasse, in zee gegaan. Daar hij de Salamander nergens aantrof, meende hij dat zij vergaan was en keerde terug. Doch op de Parel eilanden vernam hij het tegenwoordig verblijf van Pizarro en den ongelukkigen afloop tan den eersten tocht. Beide mannen bezaten thans niets meer dan hunne zwaarden en drukkende schulden. Toch gaven zij de hoop nog niet op om het groote Goudland, waarvan zij nog niets gezien hadden te veroveren. Almagro zeilde spoedig weder naar Pana ma, ten einde te trachten van den Spaanschen stadhouder verlof tot het aanwerven van nieuwe manschappen te bekomen. De stad houder wees echter het verzoek van de hand en dreigde zelfs rekenschap te zullen eisclien van de mcnschenlevens, die in de roekelooze onderneming opgeofferd waren. Daardoor werden de verdere pogingen van Pizarro en Almagro verijdeld. Hun plan scheen reeds in de geboorte gesmoord te zijn. Toen de daadwerkelijke krachten der twee A. D. H., Brussel, 3 Om zgn staat te ken nen 1Naamloos, Celles, 20; A. D. B., Brussel, 10 Maria-Louiza Moentach 3 Ka nunnik De Smet, Brugge, 20 De leerlingen van het gesticht St Frnnciscus-Xaverius, id. 372; M. en Mevr. ArmandSimonis, Verviers 100 De Alexianen,. Bouehout, 150 Mevr. C. De Schaepdryver-Moens, Aalst, 100 E. H. A. Van Heuverswyn, bestuurder, Aalst, 20K. Van Heuverswyn, Asp ér, 10 Wed* Mallego, Aalst, 5 Alles tot meerdere eer en glorie van God, 3. Totaalfr. 70,161,45 Ter herinnering De lijst wordt met Belo ken Paschen afgestolen. Wij verzoeken de edelmoedige gevers onverwijld hun giften te zenden aan het bureel van het blad of aan M. Leo Mallié, sekr;1aris van den Bond der Katholieke Dagbladschrijvers van Belgic, 150, Belliardstraat u Brussel, ten einde het opmaken van het album waarin de namen van de edelmoedige gevers vernield staan te vergemakkelijken. Wij liebben in oen voorgaande nummer geschreven onder den titel «Amerika onder gaatgaat den weerbóts van den hoogrenwis selkoers» dat Amerika talrijke zijner scheep ladingen naar New York ziet terugkeeren, bij gebrek aan koopeis voor die waren in Europa, daar deze terug schrikken voorden hoogen wisselkoers van den dollar. Het schijnt dat oen gelijkaardig verschijn sel zihc voordoet in Engeland. De Engelschen beginnen ongerust te wor den over de voortdurende stijging van den wisselkoers van het. pond sterling. Een synd'ikaat is dezer dagen in Engeland gesticht, dat aan de uitvoenerzenders van het Vereenigde Rijk kredieten zou openen waardoor die verzenders op hunne beurt in staat zouden zijn krediet ie geven aan de vreemde koopers. Het syndicaat zal de uitvoer vergunningen dekken te bedrage van 75 de 25 overschie tenden per honderd zullen ten laste vallen der uitvoerders. De «Board of Trade* zou dat organisme Subsidieeren en verzekering-s vennootschap pen zouden er ook deel aannemen. DE POSTZEGELS MET OVERDRUK EUPEN of aMALMÉDY» De postkantoren der omschrijvingen van Eupen un Malmérij 'verkoo'nen thans onder scheidelijk de Belgische post.waarden der ge wone uitgift© ttiet uén overdruk «Eupen» of «Malmédy». Deze postwaarden, welke alleen dienen kunnen voor de frankeering der brief'wisse lmg afkomstig uit bedoelde omschrijvingen worden insgelijks te koop gesteld-in het. pos kantoor Brussel I {Muntplaats) met uitzon dering evenwel van de omslagen mét zegel, de briefkaarten en de postkaarten. De postzegels met onderdruk Eupen of Malmédy» met aanduiding der waarde in Duitsch geld zijn uit den verkoop terugge trokken. POST NAAR WEST AFRIKA. De postzending voor de kantoren derWes terkust van Afrika, in te schenen te Marseil le, welke uit Brussel moest verzonden wor den eiken Vrijdag met den trein van 22.35 uit Brussel Zuid, zal met ingang van 9 April a. s. elkenDonderdag vertrekken. Om met deze post te kunnen meegaan,die moet de briefwisseling te Brussel I (hoofd kantoor twee of drie uren voor het vertrek van den trei samengebracht zijn, naar ge lang het gewone of aangeteeke-nde brief Stuk ken geldt. Hoe zij den kost verdienen. Het Weener Tagblatthoeft nagegaan hoe de voormalige Oostenrijkse he officieren terecht zijn gekon cn. Velen hebben in die buitenlandsche legers dionst genomen, anderen hebben betrekkin gen in den handel gekregen (15 in Nederland Van de in Oostenrijk gebleven officieren zijn de moesben broodeloos, velen verdienen als houthakkers of handsvVerklieden de kost krijgslieden niets meer inrichten konden, wist een verstandig man des vredes raad te schaffen. Door den invloed van den Eura Hernando de Lupue werd de gemalin des stadhouders te Panama voor het ontdekkings- plan gewonnen, en deze wist hij haren ge maal te bewerken, dat hij tot nieuwe aan wervingen verlof gaf. Tevens gelukte hel den Eura bij rijke planters eene leening te sluiten. Hij schoot toen zijnen beiden compagnons twintig duizend pesos in goud voor en sloot den 10 den Maart 1526 met hen een verdrag. Pizarro en Almagro verbonden zich daarbij, hun leven aan de gevangenen onderneming te wijden, en alle landen en schatten, die zij veroveren zouden, met Hernando de Luque tedeelen. Dit verdrag werd door Pizarro en Almagro bovendien nog op plechtige wijze bezworen. De oorkonde van het stuk werd door den Eura in de tegenwoordigheid van drie achtbare burgers, van Panama als ge tuigen onderteekend, terwijl een dezer laat sten voor PizarnT en Almagro teekenden, omdat geen van beiden, gelijk ook in de oorkonde vermeld wordt, in slaat was zijn naam te schrijven. Te Panama werd met dit verdrag over de verdeeling van landen, van welker bestaan, omvang, macht en aardrijkskundige ligging niemand iets wist, openlijk den spot gedreven Desniettegenstaande waren daar nog zoovele lieden te vinden, wier toestand hopeloos was. dat Pizarro en Almagro ongeveer honderd zestig man voor hunne onderneming konden aanwerven. Tevens schafte men zich eenige paarden en betere krijgsbehoeften dan de De opmarsch der Fransche troepen. Nopens de opmarsch der Fransche troepen en de bezetting van Frankfort en Darms.adt, vernemen wij nog Dinsdag morgeud, om 5 ure 20, reden de eerste Fransche tanks Frankfort binnen. Zij werden gevolgd door een bataljon schcrpschuttess en eene compagnie van de genie. Deze troepen hebben de bijzonderste stra tegische punten bezet, 't is te zeggen de sta tie, alwaar zich een half dozijn tanks bevin den, de kazerne, in de buurt der statie, hel hoofdpoliciebureel, het post- en telegraafho- tel, alsook de bijzonderste ingangen der stad. Een weinig na negen ure kwam een batal jon jagers te bezettingstroepen versterken. Er hadden geene incidenten plaats. In de stad vormen zich kleine groepjes rond de Bekendmacböngen in 't Fransch en in 't Duitsch uiigevaardigd door generaal Des- gouite en zijn stafoversle, generaal Michel. De staat van bele£ is uitgeroepen. Alle telegrafische en lei-fonische betrekkingen zijn onderbroken. Alles is kalm te Frankfort. Ongeveer rond denzelfden tijd werden ook de statiën van Darmstadt, door Fransche troepen bezet. Anderzijds meldt de medewerker van Le Tempsdie met de Fransche troepen Frank fort binnentrok e Het is de 37e divisie, van Mctz, welke Frankfort bezet heeft. De ruiterij had eerst de stad omsingeld langs liet Zuiden, het Noorden en het Oosten. De infanterie, be staande uit een bataljon Marokkaanscbe sclierpschutters, trok de slad binnen, op de voetpaden stappende, terwijl generaal Sus- bielle, de officieren en de tanks, midden in de stralen reden. De hoofdstatie werd dadelijk bezet. Een dertigtal vrijwilligers van de politiemacht werden aangehouden toen zij den trein wil den nemen. Een hunner verklaarde dat de «Sicherheitswehr» bevel ontvangen had de stad te verlaten, doch er kwam 's nachts tegenbevel en zoo bicven zij in dc kazerne.Zij werden door de Fransche troepen ontwapend en naar het kamp van Crisheim, in de buurt, overgebracht. Rond 6 ure kwamen de werk- manstreinen aan en al dadelijk verdrong zich eene groote menigte voor de aanplakpiaalsen om er de proklamatiën te lezen. De verbazing der bevolking was overgroot, toen zij de marokkaanscbe scherpschutters in de straten zagen patroeljeeren. Generaal Sus- bielle had een onderhoud met de policiepre- fekt, de dienstdoende Burgemeester en een Duitsch officier, die aan de Fransche mili taire zending van generaal Noliet gehecht is, ook nog verscheidene andere overheden wer den door generaal Susbielle ontvangen. De generaal legde hen uit wat de prokla matiën beduiden: Voorde bezettingstroepen: waardigheid, vastberadenheid, stiptheid voor de bevolking orde, troepen en over heden eerbiedigen. Proclamatiën van generaal Degoutte. De Matin geeft twee proclamatiën van generaal Degoutte, een aan de bevolking der reeds bezette steden en een aan de bevolking der steden, welke door de Fransche troepen zullen worden bezet. In de eerste proklamatie legt hij de rede nen bloot, welke het Fransch gouvernement hebben genoopt, nieuwe steden te bezetten. Tot die bezetting overgaande wil ik er u op wijzen, dat de genomen maatregel geens- vorige reis, en voornamelijk vuurwapenen, aan. Eindelijk lichtte het smaldeel van twee schepen, onder kommando van den loods Barlholomevs Ruiz uit Andalusië, tegen het midden des jaars 1526 het anker. VIJFDE HOOFDSTUK Bravo, Montenegro Ruiz stevende dadelijk op de hooge zee aan. Weinige dagen na het vertrek van Panama bereikten de beide schepen de monding eener schoone, heldere rivier, die later St-Jan ge noemd werd. Vol verwondering zagen de Spanjaarden daar een bekoorlijk, zindelijk dorpje, door bebouwde landerijen omringd. Pizarro landde met een kleinen troep en overrompelde het dorp. Alle inwoners had- den de vlucht genomen. In de tamelijke goed gebouwde hutten vonden de soldaten eene aanzienlijke hoeveelheid gouden sieraden van allerlei aard. Met dezen buit keerde Almagro terstond naar Panama terug, om door dat zoo snel verkregen goud nieuwe gelukzoekers onder zijne vanen te lokken. Ruis zou met het andere schip de meer zuidswaarts gelegen kuslen verkennen, terwijl Pizarro met de hoofdmacht bij de rivier St-Jan achterbleef. Na het vertrek der scheppn deed hij een tocht naar het binnenland. De bosschen wer den meer landwaarts in steeds dichter en donkerder. De boomen steeds reusachtiger. Hoe verder de Spanjaarden doordrongen, des tc hooger verhieven zich de bergen he melwaarts en geleken op ontzettend groote watermassa's, die van de reuzenketenen der zins voortspruit uit gevoelens van vigandv schap tegen de nijvere bevolking van dezft streek. Hij beoogt uitsluitend de nakoming! van het Verdrag. Zoodra de troepen der' Reichswehr de neutrale zone geheel hebbeq, ontruimd, zal de nieuwe bezetting een eindi nemen. In dë tweede proklamatie zegt generaal Degoutte De Fransche soldaten komen hier niel als veroveraars, maar als bezettingstroepen. Noch voor de inwoners, noch voor hunne eigendommen is er niets te vreezen, op voor waarde dat de orde in het nieuwe bezettings- gebied streng wordt gehandhaafd. Om daar voor te zorgen zal de generaal bevelhebber van 't Fransche leger van den Rijn eene reeks maatregelen nemen, o. a. de uitroeping van den staat van beleg in den Kreis, Fraflkfort, Darmstadt, Offenbach, Hoescfit, Konigstein, Duisburg, alsook in den Kreis Grasseregen, Langenschallbach, Wiesbaden (stad en om geving) toezicht der Fransche militaire over* heden op de Duitsche overheden en de open bare diensten, schorsing van het verbeër in de straten tusschen 9 uur 's avonds en 5 uui 's morgens vérbod van verkeer tusschen Duitschland en de nieuwe bezette zone, be halve ten behoeve van de levensmiddelen» voorziening de schorsing der dagbladen toezicht op telegraaf en telefoon inlevering van de vuurwapenen censuur op de post. Een oproep van staatskommissaris Severing BERLIJN, 6 April. Staatskommissarij Severing beeft onderstaand manifest uitge vaardigd Vai alle zijden wordt bericht, dat de actie-Komiteiten en dc uitvoerende KomiteïJ ten alle gezag hebben verloren voor de werk' lieden, die zich schuldig maken aan plunde ring. - Het Gouvernement kan de troepen belet ten, verder op te rukken. Maar wie zegt, dat het Gouvernement tegen de gesloten overeen komst handelt als het de troepen bevel geeft om op te rukken, is een leugenaarDie op marsch alleen kan den toestand bevorderen. n De troepen komen om de orde te hand haven, de vreedzame bevolking te bescher men en eerbied voor de Constilutie te eischen in eene streek, waar de houding der Duitsche arbeiders grove wanordelijkheden heeft uit gelokt. Nog het optreden der Reichswehr Er wordt verzekerd, dat eene divisie Reichs wehr, wier hoofdkwartier te Munster is, dus 75 kilometers van den Rhijn, bestaat uit 14 bataljons voetvolk, -ischadrons ruiterij en 13' batterijen artillerie, de opmarsch naar het Roergebied heeft aangevangen. Zij zou zich thans reeds in bet verboden gebied bevinden. In alle geval bevinden zich reeds Reichs- wehrtroepen ten Noorden van Dortmund. Volgens de beweringen van het Duitsch.- gouvernement, zouden er zich slechts 16,500 man troepen in het bezette gebied bevinden namelijk 13,000 man inde nijverheidsstreek, 't is te zeggen het Roergebied, en 3,500 man in het overige gebied. Het lijdt geen twijfel dat deze cijfers ver ra beneden de waarheid zijn. In de Engelsche en Fransche bladen. De Times meldt, dat de maatregelen door Frankrijk genomen iedereen voldoen. De oude militaristen geest bestaat nog steeds in het duitsche leger en men moet er een einde aan stellen. Duitschland moet totaal ontwa pend worden en 't is tijd, dat men er aan begint. Geen ontwijkend antwoord, geen be spreking is hier nog noodig. De Italiaausche bladen houden zich ook druk met de gebeurtenissen in het Roer gebied bezig. Idea NuzionaJe schrijft Het optreden der Andes afgevloeid, tot vaste lichamen getold waren. De ijswouden der Andes echter geleken op een wonderschoon gordijn van gedreven; zilver. En dit gordijn scheen van den hemel tot op de aarde af te hangen. De majesteit van het landschap liet zelfs op de ruwe ge moederen der avonturiers haar invloed ge voelen. Wel, kapitein riep Montenegro tot den zwijgenden Pizarro wat zegt ge wet van dat bergje, daar in de verte Diabolo l Wij hebben bij ons te land ook bergen, die gezien mogen worden maar bg deze kerels met hunne sneeuwtulbanden vergeleken, zijn het met molshoopen. En deeze boomen ik geloof waarachtig dat zij hunne kruinen ia de wolken willen steken. Zie voor uwe voeten, antwoordde Pi-, zarro ernstig. De troep was in eene zoogenaamde Que-« brada gekomen, dat wil zeggen in een® smalle bergengle met bijna loodrechte, don-* kere rotswanden. De grond was met nfge-i brokkelde rotsstukken overdekt, die dan< raarsch zeer bemoeilijkten. Eene verstikkende hitte belemmerde de ademhaling. Met moeite sukkelden de soldaten voor-s waarts. Ten laatste stonden zij stil een af»' grond van huiveringwekkende diepte gaapte, hen met opgesperden muit donker legen. Van uit de diepte steeg liet'eedruisch eens bergsstrooms tot het\ op, welks ontzettend geweld door honderdvoudige echo's weer kaatst werd.

De Volksstem | 1920 | | pagina 1