De infernallouala valschmunters Oe Japansche Oorlogsvloot Een Belgische graaf aangehouden Oe nit Rusland ontvluchte Romanoff's Doctor Talliant slachtoffer der wehBschap Eene belangrijke dlefle te Parijs. VreeselIJk ongeluk op het foorplein Onder gerechtelijk beheer Döilsche gouvernementstroepen in liet Roer- Jrebied Ï6een Europeesch feit en noch Enge- and, noch Italië, kunnen liet belang er van minachten. De kwestie op haar zelve is erg doch voor dc toekomst is het nog ernstiger Men moet thans zorgvuldig onderzoeken, hoe men van Duitschland de uitvoering zal fischen van de andere bepalingen van hei vredesverdrag, namelijk de beperking van 'het leger, de afschaffing der aanwervingen de vergoedingen, enz. enz. De Epoca is ongerust over de wending welke de zaken nemen en vraagt, of Frank rijk wel alle middelen tot verzoening had aangewend, vooraleer naar de wapens te grijpen. De Giornale dItalia daarentegen schrijft Daar er geen middel is, om de kwestie der Adrialische zee op diplomatische wijze te regelen, moet Italië het voorbeeld volgen van Engeland m de zaak van Konsiantinopel, en van Frankrijk in de zaak van den Rhijn. Frankrijk en Engeland zagen hunne be langen rechtstreeksch bedreigd en hebben op tigen initiatief gehandeld. Italië moet het zelfde doen in de Adrialische kwestie. Duitsche Kommentaars. De bezetting van Frankfort en Darmstadt heeft een diepen indruk verwekt, daar het volk er niet op voorbereid was. Dat de Duit sche bladen er vol van staan is licht te be grijpen. Zoo meldt het Berliner Tageblnlt dat van eerst af er op aangedrongen had Reichswebr- iroepen naar het Roergebied te zenden, dat Frankrijk toch wel eenigeda^en had kunnen wachten, om te zien of Duitschland wel zijne belofte zou houden. De Vonuarts daarentegen schrijft, dat de Reiehswehr nog al te zeer aan geregelde troe pen gelijkt en dat zij moet veranderd worden in pohturtroepen, afhangende van de burger, lijke overheid. De Vossische Zeitung beknibbelt de Fran sche bezetting, daar deze de Fransch-Duit- sche toenadering erg zal benadeelen. Het blad moet echter «rkennen, dat bet betreu renswaardig is, dat het Duitsch gouverne ment de Entente bedroog, in betrek met het aantal troepen in het Roergebied. De taktiek der Reiehswehr Dit Berlijn wordt gemeld, dat de Reichs- wehrtroepen Maandag avond de lijn Duig- burg-Mulheim öberhausen bereikt hadden. Zij bevonden zich 10 kilometers ten Noorden van Essen en 6 kilometers ten Noorden van Gelsenkirchen. Zij hoopten nog Dortmund, Hcerd en Scherte te bereiken. Het doel der Reiehswehr is de bruggen over de Roer lé nemem ten einde de roode troepen te beletten zich naar de beboschle streek, tusscben de Roer en de Wupper terug te trekken. De marinebrigade heeft Karnap en Horse bezet. Hcrne werd zonder strijd genomen. Men verzekert dat de mijnen ten Zuiden van H<-rne zwaar beschadigd zijn. De rooden te Esssn verslagen De Telegraaf verneemt uil Essen, dat na een lievig L-evecbl de roode troepen Dinsdag op verscheidene belangrijke punten moesten wijken. De Reichswehrlroepen deden een alge- meenen aanval van de lijn Essen-Oberhausen. Te Alt Essen, alwaar sterke afdeelingen roode troepen verschanst lagen, werden de Reichswe! rlroepen op een regen van mitrail- jeuzenkogels en handgranaten ontvangen. Spoedig was de munitievoorraod der Rooden uitgeput en de gouvernementslroepen konden dan de stad zelve binnendringen. Er werd dan besloten, dat de Roode troe pen in vrijheid zouden gelaten worden indien zij hunne wapens aan den bevelhebber over leverden. De Roode troepen hebben daarin toege stemd en om 5 1/2 ure was de Reiehswehr in 'l bezit der stad. Oorlogsmateriaal gevonden te Darmstad». Uit Mentz wordt aan Le Petit Parisian gemeld, dat de Fransche troepen, die Darm stadt bezet hebben, aldaar overgroote hoe veelheden oorlogsmateriaal gevonden- hebben Zulks is een bewijs te meer, dat de Entente er meer dan ooit moet op aandringen, al de bepalingen van liet vredesverdrag'van Ver sailles, door Duitschland te zien naleven. Luid krijschend vlogen bij het naderen van menschen kleine, bonte papegaaien op, die in deze natuurlijke muren nestelden, en' keerden in groote bochten naar hunne broed plaatsen terug. Dwars over den afgrond lag een ruwe boomstam van den eenen rotswand naar den anderen. Pizarro stond stil, en koelbloedig op de vreeselijke brug wijzend, sprak bij zijne lie den in dezer voege aan Kameraden Gij zijl Christenen en soldalen. En wat nog meer wil zeggen gij zijt Spanjaarden. Indianen hebben zonder twijfel dezen boomstam over den afgrond gelegd, en loopen er met vasten tred onbe zorgd doch veilig overheen. Zouden nu Span jaarden voor datgene terugschrikken, wat Wilden en Heidenen durven wagen Indien gij deze brug betreedt, is uw leven slechts door eer.e handbreed van den dood geschei den. Toont nu, dat dit voor een Kastiliër meer dan genoeg ruimte is om liet gevaar te trolseeren. Bedaard keerde hij zich om en zette zijn voet op den door het schuim des watervals besproeiden en glibberig geworden boom stam. De zuchtende slroomen in de diepte jankten naar een offer. De in staal gebarnus- le ridder schreed zoo rustig over den afgrond, ais ging hij over een stenen brug van den Guadalquivir, en stond in weinige seconden aan den anderen kant. Ondei tusscben had zijn bloedhond den frond besnuffeld en liet plotselings voor eene ®et struiken begroeide rotsspleet een *oe- Het onthaal der Fran3ohe troepon. MENTZ April. De opmarsch der Fransche troepen leek wonderwel aan eene krijgsoefening in vredestijd. Slechts een enkel incident had plaats. Ten Noorden van Frank fort werden eenige kanonschoten gelost. Vol gens verslagen van Franseke vliegers die het front der troepen bewaken, werdeq deze scholen gelost door een Duilgch-auto-kanon dat 2 of 3 obussen afvuurde op de Fransche ruiterij-patrcelje. Te Darmstadt werden de Fransche troepen bijna hartelijk onthaald. Te Frankfort ook is hei grootste deel der bevolking de Franschen zeer genegen Da Koningin te Fontainebleau Een Parijzer blad deelt het volgeadt mee over het verblijf van de Koningin te Foo tainebleau. De Koningin ontvangt geen enkel bezoek Zij komt zeer weinig in de stad, daar de tuin en het bosch haar voor wandelingen volstaan, De Koningin en hare kinderen doen er dan ook dagelijks lange tochten en de inwoners eerbiedigen haar verlangenslechts een toerist te zijn onder de toeristen. Hare Majesteit heeft het historisch paleis van Fontainebleau bezocht. De Koningin, vergezeld van prinses Mai\_ José en gravin de Caraman-Chimay heeft op Paasehdag de mis van half 12 bijgewoonc. Alleen om een werk van barmhartigheid te volbrengen heeft de Koningin bij ééne gelegenheid haar incognito afgelegd. Ernstig auto ongeluk 2 Schotten gedood en 10 gewond Men meldt uit Keulen dat ei* zich daar ©en ernstig- auto ongeluk heeft voorgedaan in de Ringstrasse. Een groote Engelschen auto met 20 man Schoteche troepen is in volle vaart in botsing gekomen met een tram De auto is geheel vernield. Twee schotten zijn gedood, vier ernstig ge wond en zes licht gewond. De trarn be scliadigd en ©enige personen die erin zaten zijn licht gewond1. In Japan zet men ieverig de uitvoering voort van een programma van scheepso-p bouw der laaste modelten, hetwelk liet groot ste belang aanbiedt. Het doel door de ad mirilateit nagestreefd, i» niet een zeer taJ rijke vloot op te richten, maar er een samen te stellen uit de sterkst mogelijke schepen en volstrekt modern. Zij wil er'geon gelijk soortig geheel van maken, zonder naar een verhouding om te zien met de vreemde oor logsvlooten. Aangaande d>e groote eenheden voorziet programma de oprichting eener zeemacht van acht panteeibooten en van acht slagkrui sers onder de acht jaar* oud. De wei-ven moe ten n staat zijn de noodige schepen op le houwen, om besiendig over deze macht te beschikken. Na acht jaar moeten de geveclits eenheden vervangen zijn. Dit loont hoe de Japansche admiraliteit er op uit is, den aan houdenden vooruitgang dei* seheepsbewape ningen te benuttigen. De Japansche slagschepen bezitten voor oogenbJik hef. machtigste gesehut. Toen men in de andere landen liet kanon van 3<J5 mil limeters verwierp, bewapende Japan zijne schepen met dit van 356. lei-wijl men elders dit van 340 aannam. Voor de >n ophouwzijn de schepen bestemt Japan het kanon van 406 en voor dezen die meai schikt op te houwen een kanon van nog groot kaliber. Deze toe komslige schepen zullen eene verplaatsing hebben van 40 duizend ton, en ten minste zoo snel loopen als de beste booten der bui tenlandsche vloten. Om-de vloot door het programma voorzien af te werken, moet de opbouw geëindigd zijn van vier pantserschepe en van vierslag kruisers, tusscben dit en twee jaar. Tegen 192H moet men vier pantserschepen te water gelaten in 1914 en 1915, en vier slagkruisers van 1912 en 1913, vervangen. Dit ziet er niet uit om de bewapening te doen verminderen. Het zal weer eens duren tot er een wrijving ontstaat gevolgd van een botsing, en twee of meer volkeren met het wapen in de vuist moorddadig tegenover el liaar zullen staan. Hij pieegde aftrugg&larij. De Pariizer Matin, meldt dat een Bel gische ingenieur, 36 jaar oud, graaf Robert de C... wegens aftroggelarij aangehouden is De lieer de C... sedert een jaar te Paz gevestigd had belangrijke sommen vergader "ooi' zoogezegde voordeelige zaken. Hij verkwiste liet ge hi en kon zijn geld schieters niet meer betalen. Hij verliet plots Parijs en-werd le Orléans aangehouden. dend geblaf hooren. Hier Victor riep Pizzaro het is nu geen tijd 0111 te jagen. Brommend verliet het dier de rotsspleet en volgde zijn meester over den boomstam. Achter den hond liep Montenegro, en de an deren volgden man voor man. Eindeink betraden de twee laatsten de gevaarlijke brug. Plotseling weerklonk een woest gehuil iii de bergengle. Aan eene slang gelijk, kroop een Indiaan van uit de rotsspleet naar den boomstam toe en een dubbele angstkreet gilde hartver scheurend over den vreeselijken afgrond. Toen hoorde men niets meer dan het bruisen van den waterval. Schamper laehend stond de Indiaan aan de overzijde bij den rand des afgronds. Woe dend blalle de hond hem aan, maar de boom stam was verdwenen. De soldaten stonden roerloos van ontzetting. Toen greep Pizarro het geweer van een zijner mannen, eene geel rondo vlam barste uit den loop los en de Wilde, gelijk een hert in de hoogte springend stortte hals over kop, onder het slaken van een schriften doodskreet, in het schuimende graf, terwijl de echo van het schot duizend voudig door de bergen weerkaatst werd. Nu kwam hel gansefce woud .in opstand. Vogels van de zonderlingste vormen, met schitterend gevederde, fladderden eenzaam of bij geheele vluchten door bet kreupelge was. Papegaaien, groene, blauwe en roode knjgschien als doften op de takken. Apen sprongen fluitend en smakkend van hoorn op boom of maakten grimassen, ah spoulttivéle Ontscheping van &7 Russische Edellieden te Triest. Het stoomschip «Sitninaimjga heeft te Triest do voornaamste letten der Romanoffamilie aan wal gezet na een reis van 9 dagen, ko mende van NovorOèsisk. Zij werden er d&or de groot hertogin Ma ria Paulowna ontvangen die ze mede zal nemen naar Italië. Het zijn 57 personen groot hertogen, prinsen en andere edellieden van den stam der Romanoff's. Nadat de de groot hertogin Maria wegens de bolclie vislische drijverijen naai* Odessa gcvlucm was, verzamelde zij "al hare familieleden in ©en trein waar zij twee maanden verborgen bleven. De Engelsche admiraliteit vroeg te Odessa aan zijn regeering .pen schip, maar aange zien aandit verzoek'geen gevolg scheen te worden gegeven, deed de Italiaansehe mis sie de 57 vluchtelingen aan boord stappen van de «Slmiramis».y Voer de tiende maal geopereerd. D? Vaillant de specialist In radiotherapie van het Lariboisière hospitaal te Parijs is voor de tiende inaaJ geoprreerd, tengevolge van nekrosen dooi* de behandeling van ra dium. Ditmaal is zijn linkerarm lot hij zijn schouder afgezet. Het «Journal» meent dat liet. tijd wordt zulke helden derwetenschap le dwingenhun gevaarlijk werk te. staken zoodra de eerste teekenen van radium neknose zich voordoen Gevaarlijk speelgoed Dinsdag namiddag was Mev. D..., wonen de Victor Jacobilaan, te Etterbeek, in hare kelderkeuken aan hét huiswerk bezig, toen zij haar 4 jarig zoontje dat 111 eene plaats van het gelijkvloers aan '1 spelen was, hoorde schreien. De moeder liep dadelijk naar boven en vond hare slaapkamer in brand staan. Haar kind grijpen en buiten vluchten was het werk van een oogenblik. De pompiers waren weldra ter plaats en na een half uur werken waren aijn bet vunr meester. Geheel de slaapkamer met al wat zij bevatte werd de prooi der vlammen. Daar er geen vuur in de slaapkamer ge brand had, denkt men dat bet knaapje met stekskens zal gespeeld hebben en zoo den brand stichtte. Ontploffingen te Enschede Hoiiaua, Maandag avond is in het Volkspark, waar gedurende de Paascljdagen een kermis wordt gehouden, in de z. g. luslige-tonnentenl een benzine-gloeiiainp ontploft. Niet minder dan 20 der aanwezige personen bekwamen brand wonden, hoofdzakelijk in het gezicht. Zij wei' den door een dokter, den h. Maas, die in het Volkspark aanwezig was, verbonden. Een 12-tal van hen, die te Losser woonachtig waren, werden per rijtuig naar hun woon plaats vervoerd. Het begin van brand, dat in de tent ontstond, werd in den aanvang ge- bluscht. Het meereiideel van de gewonden bekwam ernstige brandwonden in het gelaal terwijl ook hun kleeding door de brandende benzine totaal werd vernield. De fabrikant M. van Gelderen bekwam ernstige brand wonden zoo ook twee Weensche kinderen die in zijn gezelschap waren. Bewogen aanhouding. In de maand Februari laatstleden, werd een makelaar in paarlen, zekeren HerscMet. in een huis der Rue Sl-Georges, le Parijs bewusteloos gevonden. Hij verklaarde dal bij door onbekenden aangevallen was en dat de schurken hem voor 900.000 fr. paarlen hadden ontstolen. Daar zijne verklaringen zeerverdacht voor kwamen, werd HersCbtel aangehouden. De policie kon weldra vaststellen, daler hier eene komedie gespeeld was. Maandag vernam de policie dat vier mede plichtigen van Herschtel in een koffiehuis der Antwcrpsche plaats een deel der paarlen zouden komen verkoopen. De policie legde zich op loei- en toen het viertal binnen was, viel zij er op. Een der kevels, zekeren Carrier, kon spoe. dig onschadelijk gemaakt worden. Een tweede, Battaini genaamd, trok een revolver en nam schietend de vlucht. De agenten schoten terug en de kerel gekwetst zijnde kon weldra aangehouden worden. ïntusschen waren de twee andere kerels spoorloos ver dwenen. Carrier bekende, dat Battaini de paarlen in zijn bezit had, doch men heeft op dezen niets gevonden. Verondersteld wordt, dat hij deze heelt vveggeworpen. tijdens zijne vlucht en dat zij door de andere medeplichtigen werden opgenomen. 's Nachts werd ook nog een koppel, de echtgenooten Sialoup, aangebonden. Volgens de verklaringen van Carrier, werden de paar len in de villa van Staloup verborgen ge houden. Men vond in den hof nog het ijzeren kistje waarin de paarlen slaken toen zij ge stolen werden. Men hoopt weldra heel de bende geklist te hebben. der wildernis terwijl op den grond van uit de half verrotte bladeren, giftige wormen naar boven kropen, die, door hunne rust storende voetstappen toornig geworden, zich door boten aan de schoenen der soldaten trachtten te wreken. En steeds prachtiger word hel eeuwenoude woud. De Spanjaarden bereikten een uilce- strekt dal. Slingerplanten kronkelden zich in miljoe nen bochten om de boomstammen. Hier overtreft een reusachtige boom zijne buren nog aanmerkelijk in hoogte en dikle. Ginds blinkt een lichtpunt door het groene dak van dicht ineengegroeide bladeren en lakken. Nu eens vormen de hoornen en planten tempels en zuilegangen, dan weder een circus of diersoorten van de meest afwisselende ge daanten. De takken en stammen zijn bezaaid met moederplanten, die in hunne veelkleuri ge bloem- en bladerdos als prachtige kwas ten naar omjaag hangen. Orchideen fabelachtige bloemen, gelijk de verregaandste verbeelding ze niet zonderlinge uildenken kan, groeien aan de hoeken der onderste lakken ,hare bladeren zijn meer dan een veel lang, terwijl het einde der plant dool' een lederachtig, fleschvormig li- chaam vol waler gevormd wordl. Deae flez- schen die dicht bij de hoornen zitten, klem men zich met witte, touwachligo wortels aan den laalstcn vasl. Eenige dei'tooveibioereen getijken op rustende vlinders andere op harige torren, op schoon gevleugelde vliegen of op vogelnestjes met eieren, en daarbij fgchittcrd dc niet zritfen zoo groot als eene TE LUIK Gisteren namiddag bevond de kleine Julia Piret, 4 jaar oud, zich op het foorplein Luik, in eene harak, genaamd Hel lustig wiel. m Daar er veel gedrang was, geraakte kleine eensklaps tusschen de draaiende op pervlakte en den plankenvloer en werd me degesleept. Vooraleer men er kon in gelukken Let wiel stil te leggen, was de kleine er reeds onder verdwenen. De policie deed de barak ontruimen. Men moest echter hel toestel zelf gedeelte lijk afbreken om het kleine slachtoffer te be reiken. De arme kleine was letterlijk ver morzeld geworden en had reeds opgehouden te leven. Het parket werd verwittigd en is ter plaats emi onderzoek komen doen. Federatie der Katholieke Kringen en Vereenigingen Jaarlijhsclie algemeene vergadering op en 2 Mei a. s. te Brussel. Dagorde 1. De herinrichting der katholieke vereen nigingen. 2. Het katholiek programma. Het. vrouwenstemrecht in de Constituante 4. Maatschappelijke verzekeringen. 5. Sociale behoedmiddelen on den buiten a) landbouw werklieden; b) stadswerk] ieden buiten. 6. Kinema en bet wenk der gpede films. De leden der aangesloten kringen en ver eenigingen worden aanzocht tegenwoordig te zijn en voor het banket, van Zondag Mei te 1 uur hunne toetreding te zenden aan M. Renert, 23, Poel, Brussel. DE DRAMAS DER ZEE Twee stoomers met man en muis vergaan De sleepboot welke op 23 Maart Toulon verlaten had, om de vermiste stoomers Lux en Vidauban op te sporen, is gisteren te Toulon teruggekeerd. De sleepboot bracht Wrakstukken van de Lux en eene roeiboot van de Vidauban mede welke in zee gevonden waren. Alle opzoe kingen om iets van d<J bemanningen of de passagiers dezer schepen te vinden, zijn vruchteloos gebleven. Men vermoedt dan ook dal beide stoomers met man en muis vergaan zijn. Het aantal vermisten bedraagt 144 man. HEeai-dtladiga instorting TOULOUSE, 6 April. Een oude af- scheidsmuur dor magazijnen Vieu.rue Hoche te Narbonne, welke verscheidene meters bo veil hel huis nr 16 derzelfde slraat uilkwam, is verleden nacht ingestort en op het dak var! dit huis terecht gekomen. Het huis stortte gedeeltelijk in en de 17jarige Augustine Giraud, en hare twee neefjes, de 12jarige Frans Alcoufe en Antonin Alcoufe,18 maand oud, werden onder de puinen verpletterd. Men vond slechts hunne lijken terug. Eene geheimzinnige zaak Een drietal weken geleden, was een 65ja rige landbouwer van Quorouble, M. Frangois Benoil, spoorloos verdwenen. Dinsdag morgend vond eene buurvron toen zij water ging putten, het lijk van M Benoit in haren walerput liggen. Een bijbe roepen geneesheer stelde op 'het lijk sporen van vuurschoten vast. Het parket werd verwittigd en heeft de lijkschouwing bevolen. hand uitgebloeide kelk in roozeroode, don kerroode en lichtgele kleuren. En dan de onbeschrijfelijke welriekende geuren, waar mede deze bloemen dc lucht bezwangeren De bloemen der Zuid-Amerikaansclie won den gelijken op de veelkleurige rustende insecten, en de schitterende vlinders zijn ge lijk aan vliegende bloemen, en de legioenen glinsterende kevers schijnen tusschen hel groen der bladeren als zwevende smaragden robijnen, soflieren en lopazen. Een aMer- prachligst, duizendkleurig vuurwerk 1 K-olibri's, die allerliefste kleine vogeltjes, welke de Indianen in hunne taal bloemen- kussers noemen, fladderen bij, duizenden in wondervollen vedertooi in de bloemkelken, terwijl zij de kleurenpracht der bloemen nog in glans overtreffenen de prachtvolle staalblauwe atlas,zweeft langzaam, als wieg de hij zich op het zachte bed der hem omge vende lucht, door liet woud terwijl zonder ling gevormde hagedissen van eene onaange name grootte uit het loofwerk, uit boom- en aardholen voortkruipen en door een plotse ling voorbijschuifelenden wandelaar ver schrikken. Om de ranke slingerplanten kronkelen zich de slangen in haar bont gewaad, en liggen als loevallig daar nederge- worpen koraalsnoeren op de bruingele dorre boombladeren. Todos Demonios, kapitein riep Monte negro eindelijk uilzijn de Hel en hei Pa radijs in dit woed niet dooreengemengd I Een feeënrijk van kleurenpracht ,m balse- meudc geuren, en daarbij een satansnest tol giftig gebroedseL Dat snort en gonat, «t> NADERE BIJZONDERHEDEN. Sinds d© maand Oktober hield de rechter lijke brigade van Brussel verscheidene ke reis in 't oog, die reeds vroeger in zaken van valschmuntenjen en geheime stokerijen be trokken geweest waren. Dezer dagen vernam de policie dat de Ite reis, die dikwijls samen gezien werden dag en nacht werkten om eerie bestelling van 5000 valsche briefjes van 40 gulden te druk ken. De policie hoorde ook nog dat twee dep leden der bende, denzelfden avond naar Vi moesten vertrekken alwaar zij een in wc ner van Maastricht moesten ontmoetten aan wien zij 200 vaJsche briefjes, de eerste welk© gereed waren, moesten ter hand stellen. Het pa/rket nam onmiddelijk de noodiga maatregelen. Twee agenten werden gelast naar Visé te vertrekken, terwijl andere de opdracht kregen de andere leden der bende te achtervolgen. Deze kwamen samen in een kelder van bet oenter van Brussel en de policie viel er rond middernacht binnen. Zij vonden er vijf kerel» benevens heed 't materiaal en nog een hoeveelheid valsche bankbriefjes van 40 gulden de een© afge werkt de andere nog onvoltooid. Zooals we gisteren reeds melden werden te Visé ook de twee andere leden en de Hol lander geknipt. Een negende lid der bende werd te Brugge aangehouden. Ei', zijn dus negen personen aangehouden en al de valsche bankbriefjes zijn in dehan den van het gerecht. 't Mag voorwaar eene goede vangst geliee tem worden. KOatlN&'S VERJAARDAG De groote wapenschouwing op 's konings verjaardag, Donderdag 8 April te Brussel zal 8000 soldaten le been brengen en 98 kanon nen van allen kaliber zullen den optocht slui ten. De troepen zullen door den bevelhebber van de 6® knjgsomschrijving aan den koning worden voorgesteld. De regimenten worden opgesteld in de Wetstraat; op de Kunst-, Marnix-, Gulden Vlies-en Emiel Demotlanen. Na den wapenschouw heeft het défilé plaats op het Paleizenpiein, waarna de troe- nen naar hunne kazernen lerugkeeren langs Troonplein, Regentlaan en Naamsche poort Ziehier den tekst van de wet, betreffende het. stellen onder g©rc/:hterlijk beheer van d© ondernemingen welke tijdens de oortoga bezetting ongeoorloofde hulp aan den vij and Ilebben verstrekt. Men weet dat die wet. gestemd is in de laatste vergadering door de Kamer van volk vertegenwoordigers gehouden voor het ver lof van Paschem. Elk nijverheids, handels of landbouwkun digbednjf, waarvan één of meer onderne nvers, eigenaars, beheerders, zaakvoerders of gevolmachtigden naar aanleidamg van het beheer dier ■onderneming werden gestraft; wegens overtreding van artikel 115 van het Strafwetboek of van liet besluitwet van 10 December 1916, houdende verbod van betrek kingen van ekonomischen aard met de vij and, kan onder gerechterlijk bekeer gesteld worden. Elke betrokkene-kap in het geding tusschen komen. De eisch kar. worden ingediend zoodi a de onderzoeksrechter gevorderd weid om over te gaan tot een onderzoek wegens overtre ding van de wetsbepalingen bedoeld bij art. 1. Evenwel zal het eindvonnis oo dezen eiscli 'niet worden uitgesproken dan 'na over legging hetzij van de beschikking van bui tenvervolgingstelling, hetzij van de uitgifte van een vonnis of van een arrest van veroor deeling of van vrijspraak, gewezen ingevol ge het onderzoek en in kracht van gewijsde gegaan. De rechtbank kan nochtans onmiddielijk na de indiening van den eisch, het bedriil in bewaarderhand stellen tot dat over do hoofdzaak beslist wordt Hef onder gerechterlijk beheer stellen die wordt uitgesproken voor een duur- van ten hoogste vijf jaai- vanaf den datum der eind beslissing. Echter is d.e rechtbank bevoégd om op verzoek van het Onenb. Ministerie of van eiken belanghebbende, 't. intrekken van den maatregel van jaar tot jaar te bo veten. De nette winsten van de onderneming, ge maakt tijdens het gerechterlijk beheer belioo ren aan den Staat. Zij worden gestort in de schatkist volgens de beschikkingen door den Minister van Finaneen vastgesteld. Is die onderneming echter door medeeige naars of door eene vennootschap in bedrijf genomen, dan kunnen de winsten, toekomen de aan de deelbewijzen of aandeelen derven nooten, die hun goeden trouw zullen bewij zen aan dezen worden toegewezen. De 1)6 twistingen, waartoe de toepassing dezer be paling aanleiding geeft, worden voor rechtbank gebracht, welke het stelten ondeu gerecht ei-ij lk beheer heeft uitgesproken. De beheerders verantwoorden hun beheer alleen tegenover den Slaat; ze geven er re kenschap van overeenkomstig de regelen, door den Minister van Financen bepaald. blaast en steunt, en fladdert en huilt, terwijl het eene schepsel het andere vermoordt, worgt en verslindt. De duivel hale het gan- sche menschen-en dierengeslacht van dit land. Diabolo Daarbij kleeft mijne tongzoo droog aan mijn gehemelte, als eéne gerookte buk- king. In zekeren zin hebt gij gelijk, antwoor- de Pizarro. De bosschen van ons vaderland zijn zacht en vreedzaam, en zij zijn, om zoo te zeggen, beschaafder dan de tropisch# eeuwenoude wonden der Nieuwe Wereld met hunne schitterende kleurenpracht en hun doodelijk venijn. Hier is overal oorlog en verdelging en toch steeds vernieuwd leven. Zelfs de planten voeren onderling strijd, omslingeren en verslikken elkander. Doch mij bevalt dit woud bij uitstek er heerecht een eeuwige strijd tusschen worden en ver gaan, het leert ons gebruik maken vtm onze eigene krachten, het wekt den moed en de sc lerpzinnigheid bij ons op, het maakt ons lot mannen, die op hunne eigene voeten we ten te staan. Wat is dat Noch verache sporen van voetstappen vroeg Montenegro eensklaps. Ventor volgt ze reeds geruim-n tijd, zeide Pizarro bedaard. En werkelijk besnuf felde de hond, die een wege Toor zijn mees ter liep, de versche sporen. Er is slechts één persoon bierlanggJ gegaan, merkte Montenegro aan, terwijl hij; voetstappen bekeek. Misschien wel twinlig, of vijllig, zeide Pizarro kortaf. iWordt YOcrtgeMt.j

De Volksstem | 1920 | | pagina 2