DË BRUID DER ZON HET ROOD CONGRES Na de Staatsgreep De Ouderdomspensioenen De toestand in Ierland. Kerkstraat, 9 en 22, Aalst.Tel. 114 XXVI' JAARGANG NUMMER 84 D Gr T j .A. 3D "7 CENTIEMEN Uitgever: J. Van Ndffel-Db Gendt Publicitott buiten het Arrondissement Aalst, zich te vonden tot het Agentschap Havas, 8, Marteiasrplein, te Brussel; 8, Place de la Bourse, Parijs en 105, Cheapside, Londen. - Woensdag avond is in onze slad in de diepste gevoe lens van godsvrucht overleden A nna*Joanna*A1aria'Jozefa DAVID-FISCH BACM-MALACORD weduwe van baron Leo de Béthune, geboren to Leuven den 28 April 18G4. De engel van godsvrucht en naastenliefde is niet meer Van baar mag terecht gezegd worden, dat geheel haar leven eene aaneenschakeling was van goede werken. Ontelbaar zijn degenen, die door haar, met hare spreek woordelijke minzaamheid geholpen en bijgestaan werden. Nooit deed men te vergeefs een beroep opbaar liefdadig hart. Hoevelen kwamen niet bij baar aankloppen, met somber gemoed, de wanhoop nabij, en verlieten haar, gebalsemd naar ziel en lichaam Hoeveion heelt zij er niot persoonlijk ten huizo weest opbeuren En die aandoenlijke edelmoedigheid werd enkel geëvenaard door hare diepe godsvrucht. Zij leefde als eene heilige. Vooral na het overlijden van haren duurbaren echtgenoot, den on- vergetelijken weldoener dor menschheid, baron Leo de Bé thune, scheen het alsof zij al wat wijlen haar gemaal aan edelmoedigheid, zelfverloochening en uitstekende deugden beoefend had, wilde voortzetten. ,En terwijl wij deze woorden neerschrijven komen ons de oorlogsjaren voor den geest, die ook voor de betreurde barones zoo smartvol waren. Bij het binnenrukken der Duitschers te Leuven, werden haar vader en haren broedor, baron Leo David-Fischbach- Malacord, door de barbaren in hunne woning omgebracht. Hare twee zonen zijn in het leger en doen er trouw hun piicht, verre van het moederhart, alle gevaren en smarten trotseerend. In gebed en liefdadigheid weet de achtbare dame moed en kracht te vindon om aan de akeligheden der bezetting het hoofd te bieden. Eindolijk is de overweldiger verjaagd. Hare twee zonen koeren gaaf en gezond terug, doch een nieuwo slag komt haar treffen. Bij dun tel UgReaT vamtSTgouVenremem is ooK Burggraaf Jozef de Biolley, haar schoonzoon, die met zijn gezin gedu rende de bezetting bij haar inwoonde, naar Brussel terugge keerd. Op 22-November 1918 wordt burggravin do Biolley, geboren barones Anne-Marie de Béthune, na eene kortston dige ziekte aan de liefde der haren ontrukt, don ouderdom van 32 jaar nog niet beroikt hebbende. De arme moeder, welke in deze liefhebbende dochter reeds hare eigen schoone deugden zag beoefend worden, was diep, zear gevoelig getroffen. En toch, gelouterd door het gebed en gesterkt door de goede werken welke zij rond zich verspreidde, zelto zij voort wat zij als bare edele zending aanschouwde. Toen nu dezer dagen plotselings de tijding liep, dat barones Leo do Béthune gevaarlijk ziek was, verwekte zulks eene algemeene ontroering on velen zonden een gebed ten hemel, voor hare genezing, God heeft er anders over beschikt Hij heeft de schoone ziel van zijne dienares tot Zich geroepen, om haar loon naar werken te geven. Dat Zijn Hoilige Wil geschiede De Volksstem biedt aan de achtbare en beproefde familie, bare rechtzinnigste gevoelens van christelijke dcolnoming. De minister van justicis en de magistratuur De socialist Vandervelde beeft bet socialistisch congres bijgewoond en schijnt in dit midcjen wei eenigszins vergeten te hebben dat bij ook minis ter van justicie is. Jacquemotte beeft namelijk, op dit congres, bot do regeering als een ver wijt aangerekend, dat zij klasse geest onderhoudt en Jamar en zijne medeplichtigen achter de gre; heeft doen draaien. Overigens in andere redevoeringen werd de magistratuur aangerand, b.v. in zake toepassing der wet op de huishuren en men beeft niet nagelaten te herhalen, dat wij eene klassen)a gistratuur bezitten. Kamiel Huysmans kwam verklaren dat de Antwerpsche kameraden on rechtvaardig gevangen zaten n en dat, werden zij veroordeeld, bij zich met hen solidair verklaarde. Geloof wel, riep hij uit, dat het Antwerpsche proletariaat de klasse- rechtsspraak beu is en dat, worden Jamar en zijne makkers veroordeeld, wij van ons zullen laten hooren. De heer minister van justicie, die, al was hij ter plaatse enkel gezel Van dervelde, toch de weegschaal van het gerecht in handen houdt, in welke hoedanigheid hij ook ergens aanwezig is, heeft die verdachtmakingen der magistratuur laten uitbrengen en zelfs tegen Huysmans' poging tot afdrei ging a vrijspraak of we slagen den boel overhoop geen het minste ver zet aangeteekend- Als Jamar plichtig bevonden wordt zal Jamar worden veroordeeld. Wat zal de minister vap justicie doen te genover hen, die qp voorhand de uit- T»«" 'Se---rwfvvu- -t— en de rechters bedreigen met opstand, wanneer zij in oer en geweten een be sluit nemen, nadat zij in eer en gewe ten een beschuldigde plichtig hebben bevonden DE VAL van ANTWERPEN Men weet welke kwaadwillige geruchten cn hatelijke verdachtmakingen sommige pa- triotards hebben rondgestuurd nopens den val van Antwerpen en de gedragslijn van generaal Deguisè, bevelhebber der versterkte stelling. Op eisch van generaal Deguise werd er eene onderzoekskommissie ingesteld. Deze heeft nu, na een lang en nauwkeurig onder zoek, eenpariglijk verklaard dat de generaal alle ter zijner beschikking slaande vevdifdt- gingsmiiddelen lieefl uitgeput. In die voor waarden beslist de kommissie dat generaal Deguise moet geluk gcwcnscht worden. Deze beslissing werd onderworpen aan den minister van nationale verdediging en aan den Koning. Zijne Majesteit zal een konink lijk besluit teekenen, waarin generaal De- juise zal geluk gewenscbt cn zal toegelaten worden zijne rechten op eervol pensioen te doen gelden. Het is buiten kijf dat de reeds zoo benar de toestand, waarin zeer talrijke behoeftigen van 65 jarigen leeftijd voor 1914, verkeerden wegen den oorlog nog in ruime mate werd verergerd. Ook eischt deze toestand eene dadelijke oplossing; er mog niet geduld wor den dat ze steeds in nood en ellende blijven verkeer en en van de toevallige en onzekere tegemoetkoming der openbare of bijzondere weldadigheid bij voortduur datgene moeten moeten verwachten wat zij broodnoodig heb ben; derhalve is het noodzakelijk zonder verwijl, die on gelukkigen, zoowel tot de ar beidersklas als tot den middenstand behoo rende, de verztekering te brengen dat weldra hun droevig lot zal verholpen worden door het verleenen van genoegzame hulpmiddels om in hun onderhoud te voorzien. Daarom hebben M M. de ministers Dela croix en Wauters ter Kamer, de volgende wet neergelegd die onmiddeliik na het ver lof van Paschen op de dagorde der Wetge vendie vergadering zal gebracht worden. De bijzonderste bepalingen van het wets ontwerp zijn Een jaarlijksche pensioen word onder na vermelde voorwaarden verleend aan de Bel gen die een leeftijd van 65 jaar bereiktheb ben en in België verblijven. De .aanhoor)gen van vreemde landen die aan onze landger.oofcen gelijkwaardige voor deelen verleenen, kunnen eveneens van de voormelde uitkeering genieten. Met het oog op de vaststelling van het maximum pensioenenbedrag, worden d.3 ge meenten van het Rijk in vier kategories ver deeld le. kategorie gemeenten met meer dan 25,000 inwoners; 2e, met 5,001 tot 25,000 in woners; 3e, met 1,001 tot 5,00 inwoners; 4e met 1,000 inwoners en minder. Eenie gemeente kan in een hoogere kate gorie gerangschikt worden door de besten dige afgevaardiging, na advies van den ge meenteraad en van het Volkswonings en ver zorgskomiteit. Het maximum pensioenbedrag wordt vast gesteld als volgtVoor de gemeente vallen de in de le kategorie720 fr; 2e. 660; 3e 600; 4e. 540. De pensioenvrager zal het pensioenbedrag genieten in verband met de gemeente waar hij zijne werkelijke woon en verblijfplaats heeft. Moclit hij in eene andere gemeente verblijven dan die waarin zijne woonplaats is, dan zal het tot grondslag te nemen pen si oen bedrag dat zijn. van de gemeente hoo rende tot de minst voordeelige kategorie. In geval de aanvrager over sommige be staansmiddelen mocht beschikken dan wordt het maximum pensioenbedrag verrhinderd met hetbedrag van die bestaansmiddelen, een glijdende rooster vastgesteld als volgt: le kategorie: Bestaansmiddelen van dien aanvrager boven 720 0 600 tot 720120; 480 tot 600: 240; 3G0 tot 480: 360; 240 tot 360: 480; 120 tot 240 600; minder dan 120: 720. 40 töl Tfjirrzferr; tovrccn, <WV. UOl. 110 t-ot 220: 550; minder dan 110 660. 3e kategorie boven 600 0; 500 tot 600: 100 400 tot 500: 200; 300 tot 400: 300; 200 tot 300: 400; 100 tot 200: 500; minder dan 100 600. 4e kategorie boven 540: 0; 450 tot. 540 90; 360 tot 450: 180; 270 tot 360 270; 180 tot 270: 360; 90 tot 180: 450; minder dan 90: 540. Een koninklijk besluit zal de voor het ra men van de bestaansmiddelen der belang hebbenden na te leven regels vaststellen. Er zal evenwel slechts rekening mogen gehou den worden met de persoonlijke bestaans midcLaLen van den aanvrager of aanvraagster Kan niet op bedoeld pensioen aanspraak maken, de persoon, die na voltrekking van zijn 55e jaar. ten behoeven van zijn kinde ren of van andere kinderen, zijn bestaans middelen in zulke mate verminderd heeft, dat hij daar door zelfs recht op bedoeld pen sioen heeft verkregen. Iedere persoon die valsche verklaringen heeft afgelegd om liet ouderdomspensioen te bekomen of te doen bekomen of om het pensioenverdrag te doen verhoogen, wordt gestraft met eene boete van 5 tot 25 frank, onverminderd de terugbetaling van het ten onrecht.e getrokken pensioenbedrag. Da aanslagen duren ononderbroken voort Uit Londen werd gisteren namiddag ge meld, dat te Dublijn alles kalm is, doch dat men zonder bericht is van Belfast. De brandstichtingen en aanvallen op poli- 5* Vervolg Niet mogelijk, kapitein 1 Ik zie slechts twee voetstappen. Juist maar wanneer de Indianen zich op een oorlogspad bevinden, gaan zij, evenals de ganzen, een voor een achter elkander, en de ach te -stc tieedt altijd nauwkeurig in de voetstappen van den voorste, ten einde hun aantal voor den vijand verborgen te houden. Geeft achtkommandeerde Montenegro. Dat behoeft nog niet, vervolgde Pizarro rustig. De hond slaat nog niet aan. Ventor is ook niet wijzer dan een onzer, u uitgezonderd hij weel een stuk wild niet van een Indiaan te onderscheiden, bromde de onderaanvoerder. Pizarro zag Montenegro met een half me delijdenden blik aan, en antwoordde op den zelfden bedaarden loon Gij oordeelt verkeerd. Gij denkt mis schien dat ik werkelijk geloofde dat er een jachtdierin gindsche rotsspleet van den hol len weg verborgen was, toen de hond aansloeg. Ik wist, dat er zich een Indiaan in bevond. Gij wist het, kapitein, en hebt den schurk niet voor den dag laten halen Todos Demonios Ventor'is een bloedhond van het echte ras, en slechts op menschen afgericht. Ik ver kreeg hem op Cuba. Wild wijst hij niet aan. Ik wist derhalve dat er een mensch inde spelonk verborgen was, dewijl hij zoo woe dend aansloeg maar ik zag ook hoe een Indiaan aan de andere zijde van Uen afgrond over den rotswand op den buik voorlkroop. Hadden wij nog ééne minuut met het onder zoeken der spelonk verloren, dan had de boomstam in het water geleden. Dan hadden wij eenen anderen stam kunnen vellen, kapitein onze lieden hebben bijlen medegenomen. Gü zijt nog een nieuweling in het oor log voereu met de Indianen en in deze woeste wouden. Hier doet de dapperheid geen nut, indien zij niet met het instinct gepaard gaat, waardoor de dieren des wouds en de India nen het gevaar afwenden en het ontgaan. Weet dan, dat de Wilden ons in de bergeng- te van de hoogten der rotsen als padden zou den gesteenigd hebben, indien wij nog niet juist bijtijds over den afgrond ontkomen wa ren. Thans zijn zij ons reeds weder vooruit, gelijk deze voetsporen bewijzen. Todos Doniinos, die schemlen Geeft achtriep Pizarro in den korten strengen kommando- toon. Men hoorde het doffe geruisch van een stroomend water. De grond was op deze plaats moBrassig en met duizenden omgeval len boomen bedekt. HaltVolgt mij, man achter man, in mijne voetstappen. Betreedt geen anderen boomstam dan dien, waarop ik mijn voet gezet heb, indien gij uw graf niet in den buik eens kaaimans vinden wilt.. Het moeras was kort en bij gelijk waren er geene krokodillen in. Spoedig bereikten de Spanjaarden weder een vasten, steenach- tigen grond. Hel was de overbank eener rivier, die eene manshoogte boven den wa terspiegel verheven was en er een onbelem merd uitzicht over aanbood. De tegenoverge stelde oever was vlak en zanderig Wat ziet gij daar, Montenegro vroeg Pizarro, terwijl hij naar de overzijde wees. Lange rijen groote knoestige boomwor tels kapitein. Wacht u, zeide Pizarro, zich tot zijne mannen wendend, zulke wortels lot op twin tig schreden afstands te naderen. Het zijn krokodillen, die thans lui op het heete zand in de zon liggen te blakeren, met wijdopge- operde kaken, welke zij nu en dan sluiten, om de tallooze vliegen door te slikken, die op hunne tong en in hsnne neusgaten gevlo gen zijn. Zij zouden de schrik van het woud zijn, indien zij .zich op het land even snel konden bewegen als in liet water. Wij zullen hier ons nachtleger opslaan. De Indianen zijn de rivier reeds overgestoken. Spoedig waren er eenige groote vuren aangelegd. De vermoeide soldaten legerden er zich, ondanks de hitte, omheen, teneinde onder den rook eenige beschutting tegen de giftige zwermen van steekvliegen te vinden. Diabolo bromde Montenegro binnens monds, terwijl zijne tanden bun best deden een steenhard gedroogd stuk rundvleesch klein te krijgen. Het gansche woud wemelt van allerhande dieren, en toch hebben wij geen enkel stukje wildbraad. Wildbraad genoeg, maar het zit in de boomen en struiken luistert slechts, zeide Pizarro. Uit een in de nabijheid staand kreupel* boschje hoorde men een scherp onaangenaam geluid, niet ongelijk aan het knorren van een zwijn. Daar schuilt een kostelijk wildbraad, ging Pizarro voorthet komt er slechts op aan, het te halen. Dat is juist een baantje voor mij, zeide Montenegro, opspringend, greep een hand boog en ijlde naar het boschje. Hij werd door verscheidene met bogen gewapende soldaten gevolgd. Zoekt op de takken, niet op den grond; het is geen viervoetig dier, riep Pizarro hen na. Binnen korten tijd kwamen zij terug, be laden met een aantal gedoode vogels ter grootte van een gewonen haan, met hoog- roode lichamen, zwarte vleugelen en prach tige voode kuifjes op den kop. Een heerlijk boutje, zeide Montenegro, terwijl hij een der vogels plukte welk een fraai kleed en dat knort als een varken. De maaltijd was weldra in vollen gang en de kalabas met brandewijn ging van mond tot mond. Eene bootriepen eensklaps verschei dene mannen te gelijk. Eene groote Indiaansche kano kwam de rivier afdrijven. Die komt alsof zij geroepen was zeide Pizarro. Wie uwer is een goed zwemmer Haha mompelde Montenegro, terwijl hij een vleugel van den fazant oppeuzelde toen ik nog een kleine jongen was, zwom ik reeds als een zeehond in dc Golf van Biscayr In een oogwenk sprong hij te water en zwom, ondanks pantser en zwaard, als een eeud. cieposten, duren voort in de verschillij graafschappen van Ierland. Tot hiertoe kreeg de Engelsclie overheid bericht van de vernieling van 144 politie posten. Deze lijst is natuurlijk nog onvolle dig, daar nog op vele plaatsen telegrafisch» of letefoniscbe gemeenschap ónmogelijk is. Het graafschap Cork komt aan liet hoofd, met 24 vernielde posten Clare telt er 18, Limerich 12, Meath 11, Tipperary 9. De belastingsdienst is geheel ontredderd. In meer dan 20 sleden werden de belas- tingsbureelen vernield en al de archieven gingen in de vlammen op. Te Dublijn alleen werden zei gouvernementsgebouwen door het vuur vernield, te Belfast vieren te Cork twee. Talrijke gouvernementsagenten hebben alles verloren. De schade is tot nu toe onberekenbaar. Oe president der lersclte republiekisaakl zich gereed om naar Ierland terug le keeren. M. De Valera, president der Iersche republiek, die zich sinds de gebeurtenissen van 1916 in Amerika bevindt, maakt zich gereed om naar Ierland terug te keeren, zoo- dra de zending waarvoor hij naar Amerika vertrok ten einde gebracht is. Het is een gusrillaoor'og In Engeland is de opschudding veroor zaakt door de laatste gebeurtenissen in Ier land, zeer groot, doch de Iersche bevolking, schijnt er zich weinig om te bekommeren. Tq. Dublijn zag men op de Paaschdagen zelden* zooveel volk de paardenkoersen en andera wedstrijden bijwonen. En schier overal' scheen men onbekommerd nopens den gue rrillaoorlog welke tegen het gouvernement gevoerd wordt. Lord French zou ontslag nemen als onder- koning DUBLIJN, 7 April. Hoewel het bericht dat Lord French ontslag zou nemen als on der- koning van Ierland eenige dagen geleden ambtelijk werd gelogenstraft, doet het nu' nogmaals de ronde. French moet verklaard hebben dat hij er genoeg van heeft en zoo spoedig mogelijk vervangen wenscht te wor den. Reeds wordt graaf van Decies als zijn opJ volger genoemd. ui yuiiC'üiiktiid Eene proclamatie der Duitsche regeering. BERLIJN, 7 April. Wolff geeft eene* proclamatie van het Duitsch gouvernement* aan de bevolking der nu door de Franschen, bezette sleden. In die proclamatie wordt gezegd Het Rijksgouvernement beeft troepen* gezonden om het lijden le verzachten van 100.000 onzer Iandgenooten, die in de Ruhr- streek blootstaan aan de buitensporigheden van benden plunderaars. Het Fransch gou vernement heeft geweigerd, toelating te geven tot het uitzenden van die troepen, hoe wel het Rijksgouvernement herhaaldelijk heeft gewezen op de noodzakelijkheid van militaire tusschenkomst. Alles te samen ge-; nomen zijn er geen 14.000 soldaten in de Ruhr-streek. Desniettegenstaande heeft Frankrijk in het uitzenden van Duitsche troepen eene schennis van 't verdrag van Versailles en een gevaar voor den wereld vrede gezien. Die opvatting wordt afdoende weerlegd door het kleine aantal troepen maar Frankrijk heeft het niet in strijd met den staat van vrede geacht, als tegenmaat regel bloeiende duitsche steden te bezetten. Het Rijksgouvernement weet, dat de be volking der nieuw-bezette Duitsche steden Neem u in acht voor de krokodillen, waarschuwde Pizarro. Montenegro bereikte de kano, klom er in en zwaaide juischend met de roeispaan in het rond. Een jubelkreet der soldaten is het loon van een koenen zwemmer, maar ewisklaps zwenkt het vaartuig, door een sloot onder water getroffen, en Montenegro valt op den bodem der kano. Daar verheft een reusachti ge krokodil zijn kop boven het water en rekt zich over den rand der heen. Een geweldige angstkreet ontsnapt de borst der toeschou wers. Montenegro staat echter al weder op zijne voeten, en slaat bet ondier onder den uitroep Dat 's voor jou leelijke indringer zoo geducht met de roeispaan over de oogen, dat deze in stukken springt. De kaaiman duikt naar beneden, geeft de kano eenen geweldigen slag met zijnen staart en steekt den opgesperden muil weder overboord. Santiago klonk weder de oud-Kaslilaansche strijdkreet, van Montenegro, en zijn zwaard flikkerde en drong meer dan een voet diep in het linkeroog van het monster. Een dikke straal van donkerrood bloed baande zich een uitweg... cn de kaaimsTf dreef, met den buik naar boven gekeerd op het water. Maar ook de kano was nu geheel aan den stroom overgelaten, dewijl dc eenige roei spaan gebroken was. Werpt mij een stuk touw of iets derge lijks toe riep Montenegro. Dosh waar nu een touw in het woud to vinden Pizarro kapte gezwind eenige lange slin gerplanten af en draaide deze inet behulp yan,

De Volksstem | 1920 | | pagina 1