02 havenstaking in Nederland Kristen Sycfilkaat van Y.P.T.T.Z. en Openiiare Bestaren EEN BLOEDIGE TWIST De flieften ten nadeel® van het imerlkaansch Iegar te Antwerpen Onlusten in Italië NaiionaleiTBÖnnFGëinêenle- beambten van Belgis begrijpt, hoe noodzakelijk hel is, in de Ruhr slreek do orde te herstellen, opdat ons econo misch leven niet te lijden hebbe onder gebrek aan steenkolen. Het Rijksgouvernement zal alles doeo, wat in zijn vermogen slaat, om het lijden der bevolking van de Main-vallci te verkorten zijn hart is mot dogenen die Jijden en treuren. Wij zullen Duitschand niet laten vernietigen. Tegenover juridische kui perijen en geweld zullen wij stellen den onwrikbaren wil, een volk te zijn, een volk te blijven. De Duitsche nota aan het Fransch gouvernement Zooals wij gisteren reeds weidden, heeft de Duitsebe zaakgelastigde te Parijs bevel ontvangen, aan het Fransch gouvernement eene nota te overhandigen. Ziehier eene beknopte samenvatting dezer nota De bezetting van Frankfort, Homburg, flanau, Darmstadt en Duisburg werd uitge voerd voor dat de nota, die bezetting aankon digende, was overhandigd. Dat er geen bloed werd vergoten is enkel hieraan le danken, dat de regeering, om schromelijke ongeluk ken te voorkomen, allen tegenstand had ver boden. - Thans protesteert het Duilsch gouverne ment in r.aam van Recht cn Rede en Mensche- iijkheid, tegen de nieuwe bezetting. - Geen discussie over de vraag, of art. 42 en 41 alsdan niet geschonden zijn. Hel ver drag van Versailles kan onmogelijk voor Duilschland medebrengen het draconisch ver bod, de noodige maatregelen te nemen om in een zijner provinciën een sehrikkelijkcn opstand te dempen. De vrees van de gealli eerden, dat de opmarsch der geregelde troe pen in de nijverheidstreek aanleiding zou geven tot verwoesting van de mijnen, is on gegrond gebleken. De houding thans aangenomen door hel Fransch gouvernement, staat lijnrecht tegen over de beginselen, vroeger met zooveel na druk verkondigd. - Aan niet één der mogendheden, welke het verdrag hebben geleekend, wordt door hetzelve machtiging verleend om op de niet- uitvociing van een bepaling der gesloten overeenkomst te antwoorden met de militaire bezetting van Duitsch gebied. Daartoe over gaande heeft Frankrijk zich vergrepen aan de grondregelen van het pact des Volken- bonds, die een onafscheidelijk deel van het vredesverdrag vormt. Meende het Fransche gouvernement D.iilschlandsdaad te moeten beschouwen als een poging om den wereldvrede te verstoren dan had het rechtstreeks den Volkenbond in de zaak moeten betrekken, ten einde een in ternationale procedure uit te lokken. Doch Frankrijk heeft geweld gekozen boven recht. Geen Duilsch gouvernement is bij mach te, onder zulke omstandigheden den vrede te herstellen. En de gevolgen van zulk een be zetting zullen niet zoo licht verdwijnen Het Duitsche volk heeft dringend rust vdn noode, •wil het op nuttige en vruchtbare wijze arbei- £~r~niei aan tJeiwien, de bepalingen \an het verdrag op normale wijze na te komen. De zienswijze van hot Fransch Gouvernement Eene Havasnola zegt De strijd duurt voort in het Roergebied. Wolff's agentschap meldt wel dat de krijgs verrichtingen binnen de 4 dagen moeten af- geloopen zijn, doch wij zullen weldra zien tot hoeverre de goede wil van hel gouverne ment Mueller strekt. l Is inderdaad op 10 April, dat het pro tokool van 9 Oogst 1919, aan dc Duilschers toelatende een zeker aantal troepen in het onzijdig gebied le hebben, verloopt. Binnen de 4 dagen dus, moeten niet al leenlijk de Duitsche troepen welke cr te veel zijn, doch ALLE Duitsche soldaten 50 kilo meters van den Rhyn verwijderd zijn. Het is daaraan, dat M. Millerand den Duitschen zaakgelastigde te Parijs herinnerde i zijne nota welke de bezetting tier verschil lij e plaatsen vooizag. Deze bezetting zal eindigen, zoodra alle Duitsche troepen de streek zullen ontruimd hebben. Alles hangtdus enkel van het Duitsch gouvernement af. eenige soldaten in elkander. In minder dan vijl' minuten was het touw gereed. Het eene eind er van stak hij eijn hond in den bek, en naar de reeds tamelijk* ver afgedrevene kano wijzend, zeide hijVoorwaarts daarme de, Ventor! Het dier zag hem met zijne verstandige oogen even aan en sprong in de rivier, het louw achter zich aan trekkend. lliereen, Ventor Hoezee, brave strijd makker riep Montenegro. Met gespannen aandacht volgden de oogen der Spanjaarden de bewegingen van hel dier, dat ieder oogenblik door een kaaiman verslonden kon worden. Ventor kwam ge lukkig aan boord. Montenegro bond hel eene eind van het touw aan den achtersteven der kano, het ar.dere om zijn lederen gordel cn stortte zich, met zijn zwaard in de rechter hand, in het water. Zijne linkerhand bleef alleen vrij om mede te zwemmen. Die onversaagde, mompelde Pizarro. De Moeder Gods sla hem bij, anders is hij verloren. Montenegro zwom snel naar den wal toe, de kano achter zich aan trekkend, en naast hem zwom de bond. £ci_en kwamen behou- de i aan den oever, waar de soldaten allen ijlings heengesnebJ waren. Hoezee voor Montenegro en Venlor juichten zij, dat het in het wond weergalmde. Men hield zich terstond met het vervaar digen van nieuwe riemen onledig. Pizarro echter schudde zijnen dapperen onderaan voerder de hand. Ik had niet gedacht u weder le zien, zeide hij geroerd. Het is eene kleinigheid, De houding der Verbondenen. WASHINGTON, 7 April. Gisteren heeft de heer Jusserand aan den heer Colpy het document overhandigd, waarin wordt kennis gegeven van dc bezetting der sleden op den rechteroever van den Rijn. Inde ministerieele kringen zegt men, dat het Amerikaansch gouvernement zich nog niet over de zaak heeft uitgelaten, en dat er voor het oogenblik geene verklaring te wach ten is. De houding der Vereenigde Staten is die van een toeschouwer, die met belangstel ling den loop der gebeurtenissen vol^t. Dc Vereenigde Stalen zouden niets hebben in te brengen tegen den opmarsch van de Duitsche troepen in de Ruhr-slreek, om er de orde te herstellen, op voorwaarde dat die troepen zullen worden teruggenomen zoodra de toe stand weder normaal is. De Engelsche bladen zijn het volkomen eens met het optreden van Frankrijk. De Londcnsche correspondent van den Petit Parisien meent le kunnen verzekeren, dat, nu de bezetting van Frankfort en Darm stadt zoo - prachtig is verloopen, Engeland er wel 'n beetje spijt van heeft, niet aan de operatie le hebben deelgenomen. Dit is trou wens maar een persoonlijke indruk van den correspondent, want Lloyd George is afwe zig, en in de bevoegde kringen toont men zich uitermate terughoudend... Over het algemeen schijnt men in Engeland vrij optimistisch gestemd, wat betreft den afloop van 't avontuur en de verdere ontwik keling der gebeurtenissen. De Times verklaart, dat het Britsche volk geen verkoeling zal dulden tusschen Frank rijk en Engeland, als gevolg van gebrek aan éénheid van methoden. De Daily Telegraph is overtuigd, dat de openbare meening in Engeland voor'thuidig geval geheel op de zijde van Frankrijk is. De Daily Chronicle verklaart 't Is voor ons een plicht, Frankrijk iraar best vermogen te steunen. En de Morning PostWij twijfelen er niet aan, dat hel Engelsch publiek vol besef heeft van den plicht, in deze zaak metdeFranschen hand-in hand; te gaan. ROME, 6 April. In de politieke krin gen zegt men, dat het Gouvernement in de huidige omstandigheden moeilijk een andere houding kon aannemen dan die, welke het ten aanzien van de gebeurtenissen aan de Ruhr heeft aangenomen. De leidende orga nen onder andere de - Gorriere della Sera kanten zich tegen iedere feitelijke tusschcn- komst van den kant van Italië. Men vergete niet, dat er onder de bezettingstroepen aan den Rhijn zich niet een Italiaansch soldaat bevindt. Van gebrek aan welwillendheid ten opzichte van Frankrijk, zegt de - Gorriere, kan hier geen sprake zijn. Het Fransch gou vernement had doen weten, dal het besloten was, zelfstandig te handelen. De Italiaansche regeering heeft daartegen geenerlei bezwaren geopperd, en bovendien blijk gegeven van diplomatische solidariteit, door, in overeen stemming met 't Engelsche gouvernement, te Berlijn bemiddelend od_16 treden. Dftrsmg met oe Fransche troepen Generaal Desgoutte, de Fransche opperbe velhebber, legde Woensdag als volgt den toestand uiteen De eerste dag der bezetting te Frankfort was zeer kalm verloopen. Onze troepen wer den bijna hartelijk ontvangen door de bevol king, doeli heden, op een bevel van Berlijn, ontstond er plots eene gisting, verwekt door hel uitschot der bevolking. Onze .soldaten werden aangevallen en in staat van wettige zelfverdediging zijnde, maakten zij natuurlijk van hunne wapens gebruik. Dat incident bewijst genoeg, dat Berlijn moet in 't oog gehouden worden. Wat thans in het Roergebied gebeurt is enkel dc voortzetting van de staatsgreep en de incidenten welke er op volgden. Men spreekt van een Bolschewistisch gevaar in het Roergebied. Dat gevaar bestaat niet en is enkel een voorwendsel, om de aanwezigheid der gouvemementstroepen te verrechtvaardi gen. In het Roergebied bevindt zich enkel een welkersbevolking, vol haat tegen het Pruisische militarismus, welke enkel vraagt om in vrede te mogen arbeiden. Overigens het Duitsch gouvernement zal de Reichswehr niet terugroepen. Gisteren leverde het Roer zijnen man in een heerlijk gevecht met het zwaard in de vuist te staan dat is ons handwerk maar hulpeloos in het water tusschen monsterachtige dieren te zwemmen, dat is meer dan dapperheid, dat is eene heldendaad. Gij zijl een ridder, die geene vrees kent, Montenegro Pizarro was spaarzaam met zijne lofuitingen Des te beter gevoelde Montenegro de waarde dezer hartelijke woorden. Dat leert men alleen bij u. kapitein antwoordde bij openhartig. Voor alles ver zoek ik u echter om eene kleine hartverslerk- king mijne keel is zoo droog als eene kurk. Dc lederen zak ontving diepe rimpels, toen hij er zijne hartversterking uitnam. Daarna trok hij zijne kleederen uit om ze le drogen le hangen, en wikkelde zich in een wollen deken, gelijk ieder soldaat, er een voor zijn nachtleger bij zich droeg. Een uur later gaf Pizarro bevel om op te breken. De troep zou bij gedeelten in de kano naar den anderen oever oversteken. Het vaartuig kon veertien man bevatten, die dan dicht op elkander overeind staan moesten. Dc eerste afdeeling, die overvoer had reeds meer dan de helft der rivier achter zich, toen de kano in een sterken stroom kwam, die haar op eene blinde klip slingerde. Hel logge vaartuig sloeg om. Een vreese- lijk tooneel volgde. Dc luie krokodillen in het oeverzand werden levendig en kropen langzaam in het water. Eanige soldaten, die door den stroom medegcsleept waren, werden door de hen pijlsnel achterna schietende beesten gegrepen en, terwijl hunne angst- gebied nog 13.000 ton kolen aan Frankrijk. Heden kwam er niets over de grens. Men ziet het dus, alles- is met voorbedachtheid geschied. Volgens andere berichten werden er giste ren bij de botsing niet de Fransche soldaten te Frankfort 6 Duitschers gedood en 35 ge kwetst. Roode dagen Te Dusseldorf hebben roode benden de infanleriekazerne geplunderd. Zij werden door de Sicherheilswehr aangehouden. De Lohal Anzeijyep deelt volgende bijzon derheden mede over de roode gruwelen te Hagen. In de wijk Pelkum weid de 22jarige dochter van een landeigenaar door den kop geschoten. Te Sand-Bochum werd de land bouwer Rogner erg gekwetst. Een andere inwoner werd door den kop geschoten. Onder doodsbedreigingen werden de in woners van mondsvoorraad en geld beroofd. Ook de arbeidersgezinnen werden niet ge spaard, vooral dezen waar de echtgenoot de vlucht genomen had, om niet in het roode leger ingelijfd te worden. Eene officieele Amerikaansche nola Een officieel telegram uit Washington meldt, dat alhoewel de Vereenigde-Staten in beginsel tegen eeivfe Fransche opmarsch in Duitschiand zijn, zrj~evenwel alle genegenheid hebben voor de houding van Frankrijk, dat goede redenen heeft om eenen teiu.-keer van het Duitsch militaris|ii te vreezen. Zelfs indien Italië en Engeland aan Frankrijk geene werkdadige hulp verleenden, zouden deze mogendheden zich tpch niet tegen het optre den van Frankrijk verzetten. Nog de botsing te Frankfort FRAN FORT, 7 April. Woensdag na middag werd het gerucht verspreid, dat de Fransche troepen op aandringen van dei- Verbondenen bevel ontvangen hadden zich terug te trekken. Dadelijk daarop reden studenlcn in aulos door de straten en hitsten de menigte legen de Fransche soldaten'op. Op verschillige plaatsen hadden botsingen plaats tusschen de bevolkimg en de Fransche troepen. Er waren verscheidene dooden en een aan tal gekwetsten. Om 8 ure 's avóndg was de orde hersteld. Fransche patroeljen'doorkruisten de stad. Daar er verbod gegeven was, na ne«en ure nog op straat le zijn; lag de stad dan doodsch en verlaten. Onnoodig te zeggen, dat de tijding der ontruiming van Frankfort door de Fransche troepen, van allen gVond ontbloot was. En België Woensdag avond wist bet Belgisch gou vernement nog niet, welke houding Engeland in de Duitsche kwestie zou aannemen. Dc ministerraad welke moest plaats hebben bij den terugkeer dés "Konings werd dan ook lot Donderdag morgend, vóór de wapen schouwing, verdaagd. Opstootjes te Amsterdam. Amsterdam, 7 April. In den algeloopcn nacht kreeg de politie bericht dat op Kattenbrug alle lantaarsuit #edraaid waren. Op «traat troffen de poli tieagenten groute 1 roepen stakers aan. die wachtten op werkwilligen. De posters volde den niet aan het hevel om zich te verwiide ren. destalve zij mét sabel en gummisstok werden uiteengedreven. Er werd een schot gelost. De eilanden, wierden van posters ge zuiverd. Eenige stakers liepen lichte verwondingen op. Ook in de Zeeburgerstraat moest den sa bel worden setrokken- Het werk in de Amsterdarnsc.be haven Amsterdam, 7 April. De werkwilligen die gedurende de Paaschdagen met verlof zijn gezonden, zijn in grooter getal terug gekomen en weder fce werk gesteld. Er wordt gewerkt op 21 schepen. In de afgeloopen week zijn 8 schepen naar zee vertrokken. In liet- geheel zijn titans ruim 1500 werk willigen aan den arbeid. De toestand te Rotterdam Rotterdam, 7 April. Er werd gisteren in de Rolterdamsche ha ven alleen gewerkt door de Fransche niari uiers. De Zeeuwsche werkwilligen zijn nog niet terug van hun Paaschverlof HUK»., AALST. VRIENDEN Op ZONDAG 11 APRIL, om 3 uur van de namiddag beleggen wij in ons lokaal ZWITSERSCH BIERHUIS, KERKSTRAAT, AALST eene algemeene vergadering waarop alle handen en geestesarbeiders van ons departement, zijn uitgenoodigd. -»* Dagorde WAAROM KRISTENE VEREENIGINGEN. Door onzen AlgemeeJÉn Voorzitter Lod. De Smet. VRIENDEN Wij weten dat gij het.ordewoord ontvangen/-.uil onze vergadering niel bij te wonen maar wij vragen het U Zijt gij slaaf of vrije mer.schen moogl ge de waar heid kennen of moet ge alles slikken wat men u opdischt Wij verhopen dat gij door uwe talrijke opkomst zult laten zien dat gij mannen zijt die geen slavenbanden duld. Dat gij vrije Aalstenaren zijlHET BESTUUR. "WOORD VRIJ. TE ANTWERPEN. Woensdagavond werd de volkrijke beurt van het St. Andrieskwartier te Antwoi-penin rep en roer gebracht door een bloedige bot sing tusschen twee huisgezinnen die beiden in de Waaietraat woonachtig zijn. In het huls n°.6, wonen de echtelingen Hendrik Jossaers Van den Branden. Dezen hebben eene dochter dti© kennis had met Edm. Van Eecke, 22 jaar oud, die in het. huis 18, woont.De dochter was ten huize uit gezet en woonde bij Van Eecke. Het gevolg ervan was dat tusschen de ge nen toestand ontstond, diie meermaals op zinnen Jossaers en Van Eecke een gespan krakeel uitdraaide. Dit was Woensdag weer 't geval, zoodanig dat de 62iarige Van Eecke een half. uur voor dat het tot een bloedige en noodlottige twist, ontaarde op het policie bureel was komen klagen. Gewoonlijk is zulk krakeel in een volks wiik niet spoedig gedaan, wat hier het ge val v/as. De moeder van Van Eecke, stoiid rond half acht 't avonds, aan de woonst der echtgenooten Jossaers en maakte kabaal, tot dat deze laatste buiten kwamen de man ge wapend met een holleblok en een hamer. Het krakeel werd heviger totdat Jossaers met den blok een slag toebracht op het hoofd van moeder van Eecke. Dit was het sein tot een algemeene vechtpartij. De zoon Van Eecke het. bebloede hoofd zij ner moeder ziende, haalde een revolver voor* den dag en loste op de echtelingen Jossaers de oudere van zijn vriendin, drie revolver schoten. Moeder Van Eecke die ook van geen klein gerucht moet vervaard zijn, had nog den moed, niettegenstaande hare toetakeling den hamerè die Jossaers nog in de hand lneld te ontnemen en hem een geweldigen slag op het hoofd mede toe te brengen, die hem ten gronde deed storten. Dit was het einde der vechtpartij daar een der partijen knock out was. Hendrik Jossaers 61 jaar, werd met een gapende wonde opgenomen en werd naar t St. Elisabetligasthuis overgebracht evenals zijne vrouw die een kogel in den linkerarm had bekomen. De twee andere kogels waren verloren gegaan. De moeder van Van Eecke, Dympftna Pot ters gel re eten, 45 jaar oud. werd met eene bloedig wonde aan 't lioofd in eene naburi ge apotheek verzengd. Inmiddels was de pölicie ter plaatse ge komen met den officier M. Piadys. die dén 22jarigen Edm. Van Eecke aanhield. In zijn. bezit werd den revolver, een oud wapen, cevamtox.Av.aai in frif .alf^ótep batzen ge Xa proces verbaal opgesteld te hebben van het gebeurde, weid hij ter beschikking van den prbkureur des Konings opgesloten. De toestand van Jossaers is ernstig en noodlottige verwikkelingen worden gevreesd kreten nog in dc lucht weergalmden, waren zij reeds in de diepte verzwolgen. De onde ren, slechts weinig in getal, wisten zich op den tegenoverliggen den oever le redden. Plotseling ruisehle en kraakte het in het kreupelhout, en onder hun helsch krijgsge huil kwamen honderden Indianen te voor schijn, die de ontstelde en verlatene Span jaarden omsingelden. Tevergeefs liet Pizarro van den anderen oever zijne weinige met vuurroeren gewapende lieden huun buksen ■in den dichten drom der Wilden afschieten. De afstand was tc groot en de kogels vielen in het water. In weinige oogenblikken waren de gestrande ongeluklrïgen afgemaakt, en de verminkte lijken werden door de Indianen in de rivier geworpen den kaaimans tot spijs. In machtelooze woede stonden de Span jaarden aan den anderen oever. Om ben nog meer te terven begonnen de Indianen een wilden krijgsdans. Een hunner blies op een grooten tritonsschelp, terwijl de overigen, onder het zwaaien hunner wapenen, den dans niet groteske sprongen aanvingen en de wanklinkende muziek nu en dan met gehuil begeleidden. Onder al die bedrijven daed de pompoen niet chicha geslatig de roudle. Terwijl de Spanjaarden als wezcnloozen het woeste schouwspel aanstaarden, rende Montenegro stroomafwaarts langs den oever der rivier. Hij wist zelf niet wat hij wilde of zocht. Hij was razend van toorn. Als een dolle slier brak hij, door hel kreupelhout heen, lot dal de blinde woede voor bedaard overleg plaats maakte. Hij wilde lerlig koeren toen hij den hond «naast zich ontdekte, en^ De agenten Cosyns en Moons zagen Woens dag morgend een vrachtauto stilhouden voor een huis der August Michielsstraat te Ant werpen en zes bussen nafle werden opgela den. Zij vermoedden dat dit niel juist in den haak zat. De voerder werd aangesproken, die al dadelijk wist te vertellen dat deze bussen voortkwamen van eenen inwoner der Van Diepenbeeckstraat. Doch dc verklaring der drie werklieden die ook op den auto zaten, was geheel an ders. De auto kwam uit de garage van het IJopland en het bleek weldra dat dc nafte ten nadeele van het Amerikaansch leger gestolen was. Zoo wel tegen den chauffeur V. D., van Borgerhout, als tegen (Je drie werklieden. De B.., uil de Duboissiraat, G., uit de Brant- straat en V., uil de Dyleslraat, is proces.ver baal opgemaakt. Ook is de krijgsoverheid van het gebeurde verwittigd. Vijf dooden, vela gewonden Bologna, 7 April. In de omstreken va« Bologna kwam het gisteravond op verschei- dene plaatsen, Lil bloedige botsingen tusschen boeren en politie. Er bleven vijf dooden en vele gewonden. Als protest werd de algemeene staking in de stad Bologna en eenige andere kleinere plaateen uitgeroepen. De spoorwegbedienden, het personeel der posterijen, tramwegen en dagbladen staken. Vermoedelijk zal de staking slechts 24 uren duren. Sinds 25 September 1.1. is bij het Gemeen tebestuur van Hasselt eene vraag ingediend tot herziening der weddenroosiers op de grondslagen aangenomen door de Nationale Bond der Gemeentebedienden van België, en tot heden, niettegestaande herhaald aandrin gen der belanghebbenden, nam het Gemeen tebestuur nog geen enkele maatregel om het treurige lot van zijn personeel te verzachten. Ilier volgen enkele cijfers welke aan wel sprekendheid niets te wenschen overlaten. Een bureeloversten met meer dan 20 jaren, dienstgeniet de fabelachtige som van 2500 frank per jaar. Een toezichter der werken, welke bijna even lang in dienst is, trekt 1500 fr. per jaar En de Stadbouwmeester trekt voor zijne ambtsbezigheden 1000 fr. per jaar. Voor wat de plaatselijke politie agenten be treft, de luttele sommen welke hun door het Gemeentebestuur worden toegestoken, willen ons niet uit de pen. Het spreekt dan ook van zelf dat in deze lijden van levensduurte de belanghebbenden in de volstrekte onmogelijkheid verkeeren waardig te beslaan. Vooruit, Heeren Gemeentebestuurderen van Hasselt, doe het goede Door uw toedoen verkeeren uwe beambten in een minderen moatschappelijken rang dan de mijnwerkers uwer slreek. Dit past hun nieL evenmin als. en vooral nief..aan U zelf! Dat de Gemeentebesturen welken hunnen plicht nog niet volbrachten gewaarschuwd wezen De Nationale Bond der Gemeente- beambten neenit zich voor bij de Publiekt opinie nog andere treurige toestanden aan L klagen. Een SdSdscif verdronken l© Antweï'pen. Aan het fort 7, heeft Woensdag een droe vig ongeluk plaats gehad ter wille eener bank»,Atin de vestingsgracht van gezegd fort waren verschillende soldaten, de houten ban ken aan 't afschuren. Een der banken kantel de, kwam in de vesting terecht cn dreef weg. Een soldaat zegde zc er wel te zullen uit halen en zette twee tafels opeen en bezigde deze brooze stelling als vlot om de drijvende bank terug op te pikken. Toen het vlot in het midden der vest was, kantelde het om, met het gevolg dat de soldaat iu het water terecht kwam en voor do oogen zijner karne- •aden verdronk. Het lijk van den ongelukkige werd eenigen lijd nadien opgevischt cn alle pogingen om hem terug tot het leven teroepen bleven vruchteloos. Het slachtoffer is de genaamde Edm. Geir- naert, 23 jaar oud, geboortig van Gent. Het Hjk_is_naar_het krijgs:. asthuis overgebracht. hoe deze met vooruitstekenden snuit naar den kant van het water snuffelde. Zoek, Ventor riep hij zacht tot den hond. Deze stak zijn neus, zoo ver hij kon. op. snuffelde snel en hevig in het rond en draaf de vervolgens in geweldige sprongen vooruit Montenegro volgde hem on hoorde na weinige seconden een langdurig geblaf, dat door een lang aanhoudend rochelen gevolgd werd. Ofschoon de smartvolle tonen geheel uit de nabijheid kwamen, kon hij toch dezer oor zaak niet gewaar worden. Eindelijk geloofde hij, dat het gesteun uit het water kwam. Een vrij groot boschje van rozelaurieren, dat met duizenden roode bloemen bedekt was, hing over de rivier en de toppen der lakken hin gen in het water. Onder dit verwulft van groen en bloemen ontdekte Montenegro tol zijne Sroolc verwondering eene kleine kano, cn in die kano lag een Indiaan, dien Ventor de landen in de keel gezet had. Los Venlor gebood Montenegro den hond. Brommend gehoorzaamde het dier de Indiaan wierp een aiïgstigen blik op Monte negro en stierf. Mad re de Dioswelk eene gelukkige ontdekking riep de Spanjaard uit. Deze arme drommel wasvker een wachtpost, mompelde hij in opwelling van medelijden, terwijl hij hij het lijk in de rivier wierp. Maar die dan sende schurken daar aan de overzij Wacht maar ik zal hen wel vinden -- Blijf hier Venlor, en pas goed op riep hij den hond, op dc boot wijzend toe, snelde naar het Spaansche kamp terug, en trok zon der eenige verdere ve.iklaring twee bukschut- ters met zich voort nadat hij eenen derden hel vuurroer voor zich zeiven had afgenomen. In minder dan een kwartier roeiden de drie krijgslieden met den hond voor meer per sonen in de kano geene ruimte de rivier over, zonder dat zij nog door de Indianen noch door hunne kameraden gezien worden, dewijl de rivier op deze plaats eene kleine bocht vormde. Voorziichtig roeiden zij dicht onder den tegenoverliggenden oever de rivier og en legdeu, toen zij de Indianen in het oog en onder het bereik hunner geweren kregen, onder een overhangend boschje aan dien oever aan. In nog afschuwelijker tonen dan te voren schalde de tritonshoren steeds sneller ging de pompoen tl esch in het rond. Wilder en wilder werden de dolle sprongen der Indi anen. Het geheel had iets duivelachtigs. Ik neem dien niet den vederbos voor mijne rekening dat zal zeker het opper hoofd zijn. Neem gij den muzikant, en gij dien schelm, die telkens nieuwe pompoenfles- schen openmaakt. Ajs wij den feeslgever, den muzikant en den schenker de zon door de hersenpan laten schijnen, zullen de gas ten wel spoedig uit elkander stuiven. Mikt goed. Vuur 1 Drie bliksemstralen schoten uit het dichte kreupelhout. De afschuwewelijke muziek hield eensklaps op drie Indianen stortten op dcii grond neder. De huilende en dansen de menschcnhoop scheen als van schrik ver steend te zijn. (Vervolgt.)

De Volksstem | 1920 | | pagina 2