HET DURE LEVEN! DE BRUID DER ZOU in Duitschland 10 Na da Staatsgreep Zaterdag April 1920 Nieuwjaarsgiften voor Z.H. den Paus Een klad verpletterd te Berch&ra St.- Agatha BELGIE eÏTIhOLLAND XXVI* JAARGANG NUMMER 85 Kerkstraat. 9 en 22, Aalst. - Tel. 114 DAGBLAD 7 CENTIEMEN - Uitgever: J. Van Nuffel-Db Gendt Publiciteit bulten het Arrondissement Aalst, tich te wenden tot liet Agentsohap Havas, 8, Martelaarplein, te Brusesl8, Place de la Boune, Parija «n 105, Clieapaide, Londen. H. Zelia Zon op5,20, onder 6,42 Laatste Kwartier den 11 Het dure lovenelk en ieder spreekt er over en klaagt er over en terecht. 'tDoet zich gevoelen de wereld door: geen land der wereld is er vrij van. Ha 1 't w as iets vóór de laatste kie sing in don mond en in de schriften der socialistische hoofdmannen de katholieke meerderheid in de Volkskamer gebroken zijn, zoodat wij ons woord meê te zeggen hebben in liet landsbestuur, en gij zult eens zien hoe alles in prijs dalen zal 1 1 dal werd door de roode leiders op alle tonen en alle wijzen gezongen en her zongen. En de katholieke meerderheid werd in de Volkskamer gebroken, en de socialisten kregen hun woord te zeg gen in het bestuur des lands, en de prijzen dor eetwaren pakten eenen post naar omhoog, dat 't schrikkelijk is, en de prijzen der kleerstoffen niet min Do socialistische hoofdmannen had den dp menscben eens te meer met leugens gepaaid en ze leelijk gefopt, naar de oude gewoonte Maakt dat wij heel en gansch meester wezen, dan zal het dure leven eindigen schreef een roode hoofd man onzdr stad over korten tijd Elk die zulks las schoofin een luiden schaterlach. Het socialism, heel en gansch mees ter, zou het dure leven doen eindi gen 1 mei-ei, waarlijk 1 In Rusland zijn pij sedert twee, drij jaren volkomen heer en meester. Hebben zij daar het goedkoope leven kunnen inbrenger. Daar kost een broodje van 400 gram meer dan 1500 frank 1 1... en een pond boter tegen de6000, lees: zes duizend frank 1 1... enz. enz, enz.., cn zoodanig en zoo voort, daL reeds, millioenen en millioenen arme werk- menschen er bezweken zijn van honger en gebrek.... Ja, maar! wacht! roepen nog onze fameuze roode volksfoppers, laat ons de kapitalen aanslaan, dan zal 't algauw met do levensduurte ge daan zijn Goed,jongens 1roodejongens ge gaat do kapitalen aanslaan, onze fa- mouze Aalstersche roode held schreef dat ook Maar ze hebben in Rus land ook de kapitalen aangeslagen, en dat reeds van over twee jaren en ze hebben 't daar kranig en stout ge el iau en, opdat er geen gevaar zou geweest zijn, dat de kapitalisten het hoofd z-keren dag opstaken, hebban de zoete broederlijke v meuschlieveude roode kop' stukken de kapitalisten eöen-aan-op een hoofd korter gemaakt I En is 't dure leven daarmee opge houden in dat land Wel foppers volksbedriegers het dure leven is er gestegen, dat het alle gedacht te boven gaat, en dat de MENSCIIEN ER TEGENWOORDIG VERGAAN IN EEN IJSELIJKEN HONGERSNOOD 1... En nagenoeg zóó heeft het socialism de levensduurte doen aangroeien in Oostenrijk en Hongarië. Wat gebrek en ellende er sedert maanden uitge- staan werd in de stad Weenen, kan Laaj.^eene pen beschrijven. De meest be droevende bijzonderheden deelden wij daarover mede keer op keer Ja, ja de socialisten alleen mees ter 1 't zou er mij lief uitzien, met de toepassing van hunne dwazigheden Nu is alles wel duur, maar 't is er toch, en wij leven er mede maar dan zij alleen meester of volkomen mees ter, 't zou alras weg gespeeld zijn, en de burgers en de werklieden zouden mogen bezwijken van honger en ge- brok En dat zou nog geen greintje pijn doen aan de roode monsters... O wie kent ze niot Maar is er dan niets te doon tegen de levensduurte Kan die niet ver minderen Met eenen keer die doen ophouden in ons land, dat is heel onmogelijk. Waarom 1 Weldoodeenvoudig, omdat alle landen der wereld er door lijden en er tegen worstelen op dezen buidigen oogonblik. Maar, kan die niet afnemen of ver- minderon Zekerlijk, dat kan. Wat is er daar voor te doen Daartoe moet ons land wijs en voor zichtig bestuurd worden vooreorst. Verder moeten de dwazigheden en beestigbeden ophouden van bet uitzin nige bevoorradingstelsel van het roo de ministerie Wauters en moet er meer vrijheid verleend worden aan onzen handel met den vreemde. Ver- volgaiw moot hot «social».»*** opLoude.. van gedurig het volk aan te zetten om zoo weinig mogelijk te arbeidon, want ons land moet meer voortbrengen dan dat liet tegenwoordig doet. En terzelf- dertijd moet men de belastingen ver meerderen en zoo de kapitalisten meer doen betalen aan de Staatskas. Hier door zal de orbarmlijke toestand onzer Staatskas verbeteren en zal liaar kre diet verkoogen. Met die middelen, en slechts met die middelen alleen, kan er in ons landeken iets gedaan worden om de kwaal, de levensduurte, die al de lan den der beele aarde tegenwoordig plaagt, stilaan te verminderen. Welaan mannen van orde en krachtdadigheid 1 treedt vooruit Biedt liet bootd aan de roode volks foppers Schudt alle verlamming af Laat de roode hoofdmannen niet langer alles verbrodden en bederven Springt vooruit, vooruit onversaagd 1 Redt ons volk 1 Redt bet voor God en Vaderland JStrive. VUF-EN-TWINTIGSTE LIJST. Overdracht der vorige lijsten fr. 70,161 Het Seminarie van Hoogstraeten, 211 naamloos, Thienen, 200 M. J. Helleputte, Leuven. 100 ter eere van de goddelijke Voorzienigheid, 5 H. Hart van Jesus ver hoor onze gebeden, C. H., 20opdat het H. Hart ons zou zegenen, 5 opdat de H. Vader het huwelijk mijner zuster zou zegenen, 50 familie H. D. V., Wevelghem, 50 P. V. A., 1twee meiden, 4ter eere van Jesus' H. Hart, Dixmude, 10 naamloos, Baudour, 20; mevr. V. Wéry, Bergen, 30 om eene gene zing te bekomen, 5 Vital ie en Asthere, 5 M. en Mevr. Albert Hoptia, 50 voor onze ge zondheid te bekomen, 3wie volgt mijn voorbeeld? Moll, 10; D. en G. De Bie, id. 10; Ik. heb vertrouwen dat God mij genezen zal, 5 om eene gunst, N. N., 1 H. Hart van Jesus zegen mijne familie, H. S. C., 5 ter intentie om eene genezing te bekomen, 20; besteld bij Z. E. U, kanunnik Moermans; pastoor van St. Jozef, Antwerpen, 100 J, P., 10 voor eene spoedige herstelling, 25 Z. E. H. Van Geest, 100 voorzitter en lee raars van het Groot Seminarie van Brugge, 250 Mev. Ciéineht van Coillie, id., 50 Naamloos, id., 50 M. Willems Deplie. Kortrijk, 75 onbekend, Hei-Kruis, 20 t Visitandinnen, Doornijk, 50 voor de ver wezenlijking mijnrV wenschen, 2 M. L., Rumes, 2 St. Gerardus, verhoor mij, 10 ter nagedachtenis van kaporaal Jan L., voor 't Vaderland gestorven, 400. Totaal 71,825,45. Men kan de inschrijvingen zenden aan het bureel van bet blad of aan M. Leo Mallié, sekretaris van den Bond der Katholieke Dagbladschrijvers van België, 150, Belliard- straat, Brussel. De voerman herkend en aangehouden Dank aan de ieverige opzoekingen van polïcie en gendarmen, is men er in gelukt den voerman te ontdekken, die verleden week met zijn gespan het drie jarig kindje der echt- genooten De Bondt van Bevchem St. Agatha verpletterde en dan ijlings weggereden was. De pliohUge is een poeldenier van Teral- phene, zekere C.... den werd. Het parket is verwittigd en G... gesloten. VNAVNA werd op- OORLOGSSCHADE Er is lei'Kamer een wetsoniwei p neerge legd tot herziening van hel besluit-wet van 23 Oktober 1918, betreffende het vaststellen en ramen van schade, voortspruitende uit oorlogsfeiten. In de toelichting van dit wetS' ontwerp vinden wij eene zeer belangrijke siatisliek over de bedragen der eischen, die tot op 4 Maart 1920 ingediend weiden voor de rechtbanken tot oorlogsschade. Er zijn in ons land 26 rechtbanken voor oorlogsschade 13 in het Vlaamsche land, 12 in'het Waalsche land en 1 te Brussel. In het Vlaamsche land werden op 4 Maart 1920 de volgende eischen ingediend Antwerpen, 28,235; Mechelen, 21,757 Turnhout, 3,659; (bedrag vanOklobert919); I.euven, 24,908; Audenaarde, 36,165; Gent, 68,352; Dendermonde, 50,427; Brurge, 64,022; Kortrijk, 120,000; Veurne, 13,790; Yper, 83,000; Hasselt, 7,000 (bedrag van Oktober 1919); Tongeren, 9,500; totaal 530,815 processen. Brussel heeft 87,322 eischen ingediend. In bet Waalsche land is de toestand als volgt 6* Vervolg Wat zijn ze eensklaps stijf geworden Wacht maar kereltjes, we zullen u wel weer levendig maken, bromde Montenegro, half lachend, binnensmonds. Nu lieten de Indianen hun krijgsge schreeuw hooren, terwijl zij de dooden op raapten om deze weg te dragen. Laten wij hen nu nog een afscheidsgroet geven, kameraden, fluisterde Montenegro glimlachend. Legt goed aan zoo I vuur En wederom zakten er drie Indianen in elkaar. De overigen stoven huilend uiteen. Zes i o idbruine lijken bleven in het gloeiende zand li,'gen. Bravo, Montenegro I klonk het luid van den anderen oever, en een zacht koeltje bracht de krennen der reusachtige boomen in beweging, en deed in dc verte het gejubel der vreemde blanke mannen met de klaagto nen van de koperkleurige zonen des wouds ineensmelten. ZESDE HOOFDSTUK D« Indiaansche stad De Spanjaarden waren weder bij de rivier St-Jan gelegerd. Pizarro had getracht een open landsshap te ontdekken, en was uit een dichte woud, waar de Natuur in vereeniging met de inboorlingen legen zijne troepen een liardnekkigen strijd voerde, teruggekeerd. Doch spoedig voegde zich bij al hunne rampen ook nog de hongersnood. Met louter boomvruchten moesten de Spanjaarden het leven trachten te houden. Slechts nu en dan waren zij zoo gelukkig in het wild groeiende aardappelen te vinden, die rzij inde heete asch braadden. Het verblijf aan de kust was nog ondraaglijker dan dat in het woud, we gens de zwermen muskieten. Om zich voor de vergiftige steken dezer insecten te beschut ten, waren de avonturiers genoodzaakt hunne tot aan het gezicht in het heete oeverzand te begraven. En boven hunne hoofden brandde overdag de tropische hemel als een gewelf van gloeiend brons, hunne lichamen verdor rend, hun moed verzengend. Zoo gingen de dagen eentonig voorbij, en werden slechts door hunne rampen op eene vreeselijke wijze afgewisseld. Al hunne eergierige plannen waren in rook vergaan. Zij hadden na nog maar een wensch het onheilvolle land te verlaten en naar Panama terug te keeren Pizarro alleen gaf den moed op. Op dit beslissende oogenblik kwam de loods Ruiz Tnet zijn schip van zijn ontdek kingstocht terug. Zijne scl.ittereude tijdingen deden de uitgedoofde hoop der troepen weder ontvlammen. Kort daarop liep ook Almagro's schip met mondbehoeften en een troep nieuw- aangezwoornen manschappen de monding van de St-Jan binnen. Al hel lijden der laat ste dagen was nu bij Pizarro's medegezellen vergeten. Wispelturig, gelijk alle gelukzoe kers, eischten zij nu even dringend, dat hun aanvoerder de onderneming zou doorzetten, als zij te voren den terugkeer verlangd had den. Almagro en Pizarro begaven zich dan ook met hunne versterkte strijdkrachten Nij vel, 41,500 (Oktober 1919); Charleroi, 65,900; Bergen, 70,612; Doornik, 45,593; Luik, 47,250- Hoei, 14,068; Verviers, 16,90i Arlon, 49,401; Marche, 17,353; Neufcha- teau, 7,578 (October 1919); Dinant, 22,000; Namen, 26,311 (October 1919). Totaal: 394,767 processen. Voor Brussel, Vlaanderen en Walenland is het totaal processen 956,556, dus bijna een millioen. Wanneer zullen deze eischen onderzocht zijn Een Fransch generaal o*er Beljlê's teillgheid Generaal Delacroix oppert in de Tevips de volgende onderstelling Wezel ligt maar 150 km. van Antwerpen, nog dichter bij Maas tricht en Aken, en de Nederlanders zijn mili tair gesproken, onmachtig, zich met geweld tegen schennis van hun gebied te verzetten. Indien Duilschland dus heliefde in Neder land binnen te dringen en aan de beide oevers van de beneden-Maas zou trachten den lin kervleugel van de geallieerde be/.ettings macht te overvleugelen, tou Nederland bet niet kunnen sluiten. In dit geval zou België weer met een ma noeuvre te maken hebben, waarvan het het volle gewicht zou dragen, als het gros der geallieerde troepen aan den Rhijn van Keu len tot Mannheim Oostwaarts bleef gewend. Nieuwe vergadering te Parijs. Den 15 April zal te Parijs een nieuwe bijeenkomst plaats vinden, voor de regeling van de hangende kwestie tusschen België en Nederland, nopens de herziening vao de verdragen van 1839. Naar men weet, betreft het slechts een geschil over de redactie ten aanzien van het zeegat de Wielingen. Het lot der Duitsche troepen. BERLIJN, 7 April. Generaal Noliet, als voorzitter van de in tergeallieerde militaire commissie, heeft aan de Duitsche regeering een nota overhandigd, waarin hij nota neemt van bet feit, dat op 10 April de Duitscbe re geering alle vrijwilligers uit de Rijksweer TH nikken den. Wal cfe uurgerwacmtMt aajigcicu ucsioui ue Commissie het volgende De burgerwachten mogen niet meer aangewend worden voor hel bandhaven der orde in het binnenland. Verders werd waargenomen, dat zekere bur gerwachten militaire oefeningen verrichten, wat met het verdrag strijdig is. De interge- allieerden Commissie van toezicht meldt dus in naam der Entente, dat 10 April de aan gewezen dag is voor de vermindering van het Duitsche leger tot 200,000 man ingevolge de beslissing van 1 December 1919. Frankfurt protesteert. De bezetting beslaat voor een groot deel uit kleurlingen, Senegaleezen en Spahis. Te Darmstadt zijn de kleurlingen zelfs in de meerderheid. De Franschen zijn in de Palts, in het Rijnland en in den Elzas geconcen treerd sinds eersten Paaschdag. Daardoor zijn de garnizoenen van Ludwigshafen, Lan dau, Saarbrücken, Maiuzen Wiesbaden aan merkelijk verminderd. De afgevaardigden der drie coalitiepartijen hebben aan generaal Degoutle het volgend protest toegezonden. De bevolking van Frank fort, vertegenwoordigd door de afgevaardig den der drie nartijen, die de regeering der Duitsche republiek vormen, protesteert, mede in naam van het gemeentebestuur, tegen de onrechtvaardige bezetting der stad door Fransche troepen. De redenen welke opgegeven worden om deze bezetting te rechtvaardigen, zijn in te< genspraak met de feiten. De regeering van de Duitsche republiek heeft het Roergebied niet bezet onder den druk van de militaire partij,daar zij juist met behulp van de groote. meerderheid der bevolking de militaire macht van het oude stelsel een gevoelige nederlaag- had toegebracht. De regeering was gedwon gen de rijksweerbaarheid het Roergebied le laten binnenrukken, om hel leven cn den arbeid der bevolking te beschermen tegen plunderende benden en de mijnen voor een dreigende vernietiging le behoeden. Zij gaf daarbij gevolg aan de steeds dringender ordende hufpkreten der bevolking uit alle kringen, in het bijzonder van het proletariaat an alle politieke opvattingen van de cen trums, de democratische, de sociaal-demo. cratische, de onafhankelijke en de commu nistische partijen. Kleine berichten. Men meldt, dat de tweede brigade mari niers op weg is van Stettin naar het Roerge*- bied. Le Malin verneemt uit Mentz dat het 17® jagers der Reichswehr met stormwagens em ;epantserde treins te Essen aangekomen is. Uit Mentz wordt bericht, dat de Reichs- ehrtroepen Dusseldorf bij mindel van mijn- werpers aanvielen. f De 600 man Reichsvehrtroepen die door de Fransche troepen te Frankfort in eene ka zerne gevonden werden, zullen niet geïnten-, neerd, doch buiten het bezet gebied gebracht worden. Volgens de Vorwarts hebben de syndica ten én de socialistische partijen een ultima tum gezonden aan het gouvernement. De eerste eisch is, dat do Reichswehrtroepen onmiddelijk uit de onzijdige streek zouden eggetrokken worden. Duitsche bedriegerijen De Fransche kontroolkotnmissic der ont wapening heeft op 6 April te Duisburg eene batterij van het 62® regiment der Reichswehr ontdekt, dat volgens de opgaven van het gou vernement van Berlijn, reeds verscheidene eken ontbonden was 1 I Duitschland vraagt uitstel Berliner Tageblatt verneemt uit goed in- elichte bron, dat het Duitsch gouvernement in onderhandeling zou zijn mei de Entente, om te hekomen, dat de Reichswehrtroepen gen blijven. Een vermomd leger te Dantzig In zijn nummer van 18 Maart, stelt het blad Das Freie Volk aan den Engelschen Hoogeren Kommissai is te Dantzig, volgende ragen 1. Weet Sir Reginald Tower, dat de huidi ge sekretaris van den regentschaps-president Forster, luiitenant-kolonel Slapff, gewezen slafoverste van het 10® leger van von Falken- havm, een gekend én overtuigd monarchist onmiddelijk aan boord der schepen, die Ruiz in zuidelijke richting koers liet zetten. Doch voor eene reis naar bet Zuiden was het gunstige jaargetijde, dat in deze streken slechts weinige maanden duurt, bereids ver streken. De wind was voortdurend noord, en de zee stroomde niet ver van de kust in dezelfde richting. De wind wakkerde weldra aan tot een storm, die onder vreeselijke blik sems en donderslagen de schepen als note- doppen tusschen de berghoog gaande golven heen en weder slingerde. Eindelijk vouden de Spanjaarden eene veilige haven in het eiland, dat tegenwoo-dig onder den naam van Gallo bekendis. Zij gingen daar aan land, kalfaterden hunne beschadigde schepen en rustten er van de vermoeienissen der zeereis uit. Daar zij sterk in getal waren, werden zij door de inboorlingen niet lastig gevallen en gingen zip na veertig dagen weder onder zerl. Allengskens ontwaarden zij, dat de kust steeds duidelijker kenteekenen van meerdere beschaving aanbood. Overal waren sporen van landbouw merkbaar. Zelfs de oevers za gen er uitwendig gastvrijer uit. De eeuwige wildernissen van mangelboonien hielden met hunne onder water groeiende wortelen de zoomen der kust niet meer omstrengeld, als wilden zij een ondoordringbaar netwerk vor men, wakrdoor iederen vreemden indringer het binnenkomen belet werd. Het vlakke strand wasmetstatige boomen van ebben- en mahoniehout begroeid, eu daartusschen ston den balsamische gewassen, die de lucht met welriekende geuren vervulden, terwijl de lucht zelve zuiver was en niet door rottende planten verpest. Tusschen de schoonc boora- ;roepen lagen uitgestrekte vlakten van be~ louwd land, welks hoogten met maïs en aard appelen beplant waren, terwijl de lagere gedeelten zoowel door bloeiende cacaostrui- ken als door reusachtige en veelsoortige bloemen versierd werden, en vele dorpen in het verschiet zichtbaar waren. Eene groole stad in het gezichtriep op zekeren morgen de man, die in den mast van Pizarro's schip op den uitkijk zat. Allen begaven zich ijlings op het dek Aller oogen waren op de donkere streep lands in de verte gericht. Spoedig kwamen de enkele voorwerpen duidelijker uit de on duidelijke massa te voorschijn. Daar lag werkelijk eene stad, eene groote stad, met duizenden huizen. HoezeeEene stad klonk het luide van Pizarro's schip. Hoezee Eene stad antwoordden Al magro's troepen op het andere schip. Plechtig werd de rood-gouden vlag van Kastilië aan den grooten mast omhoog ge heeschen, en het geschut mengde zijn gebul der in het gejubel der soldaten. Hel was op dc hoogte van Takames, dat de schepen voor anker gingeu liggen. Almagro begaf zich in een boot bij Pizatro aan boord die hem in eeue schitterende wapenrusting ontving. Onze droom is werkelijkheid geworden, wij staan voor de poorten van een wondervol 2. Dat de Sicberheitswehr gevormd door majoor Wagner, de kern is van een toekom stig monarchistisch leger Dat dit legei vlammenwerpers, mijnwerpers, vliegtuigen, zelfs een spioenendienst Ier zijner beschik king heeft 3. Dat deze majoor Wagner een gewezen stafofficier is van het 17® legerkorps en een der best gekende officieren van ae gewezen ijzeren divisie van von dei* Gollz 4. Dal er te Dantzig een reisduivenpost is, in verbinding met Duitschland 5. Dat de manschappen der Sicberheits wehr publick vertellen, dat zij dank aan de naïveteit van dc Engelschen, een belangrijk oorlogsmateriaal hebben behouden, dat hen in staat zou stellen de monarchistische partij te doen zegepralen rijk, riep hij Almagro te gemoet. En van een machtig rijk, vrees ik, ant woordde deze zoo zacht, dat alleen Pizarro het hooren kon. Beschöuw de buizen het zijn geen ellendige hutten van leem on hout. Zij zijn van steen gebouwd, en vormen re gelmatige straten. Zie slechts, zie. De inwoners, mannen en vrouwen, stroom den uit de stad naar buiten en snelden raar de kust. Verbaasd staarden zij de schepen aan, dewijl zij deze, gelijk de Spanjaarden later vernamen, voor geheimzinnige levende wezens met witte vleugelen hielden. Spoedig echter verlieten eenige met krijgslieden ge wapende kano's den oever en omringden de schepen op eene uitdagende wijze. Pi&rro landde met eene sterke afdeeling, waarbij eenige ruiters, en rukte snel naai de stad op. teneinde met de inwoners vriend- jhappelijke betrekkingen aan te knoopen. De ruiters waren voor de inboorlingen, die nog nooit een paard gezien hadden, nieuwe voorwerpen van verbazing. Niet minder wa ren de Spanjaarden door den rijken tooi dei- inwoners verrast. Mannen en vrouwen droe gen kleinoodiën van goud en edelgesteenten, eri voornamelijk van prachtige smaragden. Todos Demonios, kapitein zeiile Mon tenegro, terwijl hij zijn strijdros te sporen gaf, zoodat het oog begon le steigeren deze roodbruine daines dragen op gewone werk dagen kostbaarder sieraden dan menige Kastiliaanschc hofdame van ouden adel. En wat zien zij u met die zwaile oogen vrijpostig aan

De Volksstem | 1920 | | pagina 1