ONZE AALMOEZENIERS BRUID DERION in Duitsohland Na de Staatsgreep Zsnöag 11 April Maandag 12 April 1920 Disast der Staatspaketbootea tusschen Oostende eu Dover Een 24 Urenstaking in da Fransche Havens Hoogere Landbouwraad VOOR DE VELDWACHTERS DE DUITSCHE ZEPPELINS Kerkstraat, 9 en 22, Aalst. Tel. 114 XXVI' JAARGANG NUMMER 86 A. G IB T A_ T~> 1 O CENTIEMEN Uitgever: J. Van Nuffel-De Qbndt Publiciteit buiten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot het Agentschap Havas, 8, Martelaarpleia, te Brnesel8, Place de la Bourse, Parijs en 105, Cheapeide, Londen. H. Leo Paus Zon óp 5,18, onder G, 13 H. Julius Zon op 5,16, onder 6,4& Laatste Kwartier den 11 Onze priesters zijn altijd gereed om dienst te bewijzen. Hun iever zoekt imme»; werk en nog werk. Hun ministerie is lastig doch ver sterkt door Gods genade en opgebeurd door den goeden wil onzer brave Vlamingen schep pen re altijd nieuwen moed. Aan 't oude front in Frankrijk slaan ze op de bres om onversaagd voor liet geestelijk en tijdelijk welzijn onzer werklieden te zorgen. Onze parijsche franschmanspastoors zijn ons sedert lange jaren bekend als mannen van plicht. De weslvlaamschc boeren door de gruwei oorlog uil hunne hofsteden verdreven en nu meest in Normandië en Picardie verblijvende worden goed bezocht en bediend door hunne gewezen onderpastoors van Veurne Ambacht, thans hunne aalmoezeniers of rondreizende zendelingen geworden, dealende hetzelfde ballingschap en dezelfde lotstoevallen. Zij werken ferm aan hel heil en de stoffe lijke welvaart dier vluchtelingen. Onderpastoor Van Eecke van het verwoeste Veldeghem schijnt hun aanvoerder in de Eure en aanpalende departementen te zijn. Met woord en schrift, met voorbeeld en werking beurt hij zijne vluchtelingen op en zorgt voor zijn volk naar ziel en lichaam, voor 't geestelijke eu 't stoffelijke. Niets valt hem te lastig, niets is hem te veel. Onze legeraalmoezeniers binst den oorlog waren te bewonderen. Hunne zelfopoffering kende geen palen. Veischeidenen werden doodolijk getroffen ol toch erg gekwetst op 't slagveld, of in de loopgraven bij 't uitoe fenen van hunne verhevene zending en van bun bijslaan van gewonden en stervenden. Dat zij hier onzen innigen dank in den naam onzer jongens ontvangen en onze be wondering genieten. Sinds den wapenstilstand bleven er velen in dienst eu altóós verkleefd aan de nieuwe soldaten. Oj) Witten Donderdag laatst gaf de Eerw. Pater Glads, capucien te Leuven, daar nog een schitterend bewijs van. Voor hel bezet tingsleger van Gladbach hield hij twee wel- gevolgde en afgeluisterde conferenticn, hij raakte de herten zoodanig dat het overgroot getal Paascheommunies onzer brave wapen broeders de burgerlijke bevolking buitenge woon stichtte. Te Aken hebben de aalmoezeniers van het garnizoen een verbond gesloten ouder de lei ding van den E. H. Scherpereeb- aalmoeze nier van het 5® linie, ieverig sohïatenpastoor uit 't Bisdom Brugge, om den dienst door te dr ij veilHun iever strekt zich uit lot de Bel gische huisgezinnen, wiens zieken zij bezoe ken en wiens kleine kinderen zij tot de eerste Communie bereiden. Zij geven ook vrije godsdienstlessen in de Belgische school al daar gesticht. De dienst is dus ingericht voor militairen en voor do Belgische burgers te Aken verblijvende. Alle zon- en feestdagen om 10 u. 45 ge schiedt in de hoofdkerk of Dom de belgische Boldatenmis met krijgsmuziek en aanspraak in 'i Vlaamscb en in 'l Fransch biecht wordt gehoord in de hoofdkerk en in de kerk der Paters Redemptoristen waar de aalmoezeniers hunnen intrek genomen hebben. Ook zijn de katholieke soldaten uiterst te vreden over de welwillendheid en goedheid van hunne priesters die ze terecht bewonde ren en bedanken. De dag»elijksche dienst der Staatspaketboo ten tusschen Oostende en Dover is als*volgt geregeld voor liet tijdvak van 12 tot 18 April. Van Oostende naar Dover, al'.aart te 12 25 uur met de -Jan Breydel», Maandag,12 Woensdag 14, Vrijdag 16 en Zondag 18 April 7° Vervolg Toen hief Pizarro den deken, die de plaats eener deur vervulde, op, erheen matroos trad binnen. Met een veelbeteekenend lachje overhandigde hij Pizarro een brief en verwij derde zich weder. Met dit schrijven zocht Pizarro den getrouwen Montenegro op, die het bem voorlas. Almagro en de Eura be- twoeren daarin hunnen compagnon, in zijn oogetiblikkelijken tegenspoed den moed niet te laten zinken. Zij beloofden hem onder eede om hem, indien hij opzijn post stand zoude houden, binnen korten tijd van de noodige middelen tot voortzetting van zijn tocht te roovzien. Dit was een straal van hoop. Meer had Pizarro niet noodig. Reeds in de volgende minuut trok hij zijne wapenrusting aan en U-ad in vollen krijgsmansdos den kring zijner soldaten binnen, die zich met de hun van de schepen gezonden levensmiddelen recht te goed deden. Zwijgend trok Pizarro zijn zwaard, en teekende daarmede eene lijn van het Oosten naar het Westen in het zand. Vervolgens wendde bij zich naar bet Zuiden en sprak met eene bedaarde heldere stem Vrienden en kameraden Aan deze zijde zijn vermoeienissen, honger, naaktheid, storm en regen, verlatenheid en dood. Maar hier ligt ook Peru melde schatten. Aan de zijde achter mij is gemak en Panama met zijne armoede. Ieder uwer besliese zelf. wat met de Pieter De ConinckDinsdag 13. Donderdag 15 en Zaterdag 17 April. Van Dover naar Oostende, afvaart te 11.30 met de Pieter De Conick», Maandag 12\Voen sdag 14, Vrijdag 16 en Zondag 18 April; met de Jan BreydelDinsdag 13, Donderdag, 15 en Zaterdag 17 April. Overvaart in drie uren met Turbinehoo ten. Ticketten zijn verkrijgbaar in de voor naamste statiën van het land. Het wordt den reiziger naar Engeland her innerd, dat zii in het bezit moeten zijn van een reispas door een Bntsch Konsul voor gezien geteekend. De personen welke in dit opzicht niet in regel zijn stellen'zich aan veel ongemak bloot en moeten namelijk op eigen kosten van Dover naar Oostende te terug gevoerd worden TE MARSEILLE Parijs, 9 April. Men meldt uit Marseille dat de Inscrits Maritimes «besloten hebben een staking van 24 uur te houden, die gister morgen zou aanvangen, als een protest tegen de houding der Fransche regeering en een blijk van sympathie voor de Russische revo lutie. De staking begon gistermorgen 7 uur en zal heden morgen eindigen. Dientengevolge kon de post voor Algiers, Marokko en Korsika niet vertrekken. Boven dien waren 1900 passagiers gedwongen hun vertrek een dag uit te stellen. TE HAVRE De Inscrits Maritimes te HaVre namen een motie aan van dezelfde strekking als het besluit van die te Marseille. TE BORDEAUX EN TE DUINKERKE Bordeaux, 9 April. De matrozen van de Zeemilitie te Bordeaux en te Duinkerke heb ben zich bij de algemeene 24-urenstaking aangesloten. De Landbouwvoortbrenjst De Hoogere Landbouwraad, vaststellende dat de regeling waaraan de landbouw onder broken is, de voorlbrengst doet afnemen, drukt den wensch uit het Ministerie van Landbouw terug een zijner bijzonderste be voegdheden te zien verkrijgen, namelijk die betreffende de opbrengst van inlandsche le vensmiddelen. Alle maatregelen te zien intrekken die de laridbouwvoortbrengst, hoofdbron der voe ding, belemmerd; de beperkingen van han delsvrijheid enkel toe te passen volgens de tijdsnoodwendighedendesvoorkomend de voor de lundbouwvoortbrengsels bepaalde prijzen te zien in verhouding brengen met die van de grondstoffen, noodig tot de land bouw vooitbiengst in geval de vrijheid van handel in zemelen niet van nu af kan terug /erleend, dan voldoende hoeveelheden ervan te zien toekennen bij voorkeur aan de voort- brengers die broodkoreo en aardappelen le veren. Het ruilen van maïs tegen broodgra nen en het afschaffen der hinderlijke forma liteiten zouden practische middelen zijn ter aanmoediging tot leveren. Zoo lang het verboden blijft de onmisbare eetwaren uit te voeren, zou zulks ook hoeven toegepast op de stoffen die te hunner voort brenging dienen en waarvan er geen over schot in het land voorhanden is. De Hoogere Landbouwraad zou zijn zen ding moeten kunnen vervullen door zijn advies te geven over de gewichtigste vraag punten die den landbouw aanbelangen, in zonderheid over het inrichten van raadple- gingsraden, te vormen in het Ministerie van Landbouw. Afloop der waters De Hoogere Landbouwraad heeft ook, voor wat den afloop der waters betreft, de vol gende wenschen uitgedrukt voor een dapperen Kastiliaan het beste past. Wat mij betreft ik ga naar het Zuiden. Dit zeggende, stapte hij over in het zand getrokken lijn heen. Santago y Pizarro riep Ruiz de loods, terwijl hij henï volgde. En nog twaalf dappe ren overscbreedden de lijn. De geschiedenis heeft hunne namen vereeuwigd. Het kleine troepje nam afscheid van de terugkeerende kameraden. Wel werd het den dertien zwaar om het hart, toen de laatste Adios over de wateren klonken, toen de snel zeilende schepen steeds kleiner werden en hunne oogen ten laatste niets dan de ledige waterwoestijn aanschouwden. Toen zagen deze koene mannen elkander weemoedig aan en behoeften eerst goed, dat zij slechts eene handvol menschen waren, die zonder kleede ren, zonder voedsel, bijna zonder wapenen op eene eenzame rots in den wijden Oceaan stonden en zij wilden een machtig rijk veroveren Na het vertrek der schepen besloot Pizarro het eiland Gallo te verlaten.Het was te voorzien, dat de Indianen de thans zoo zeer in aantal verminderde blanken verontrusten zouden. Op een inderhaast gebouwd vlot bereikte de Spanjaarden hel kleune eiland Gornona, dat 25 legua's noordwaarts van St-Gallo ligt. Dagelijks lagen zij daar op eene vooruit springende rots, terwijl hunne blikken steeds over de ledige zee zweefden. Zoo verliep er menige lange maand, en nog altijd ontdekten hunne oogen niets dan de onnoembare groo- te waterwoestijn. Alleen in het Oosten gloei- i# Wijzigingen toe te brengen aan de wel< van 7 Mei 1877 en de gemeenten te belasten met het uitbaggeren der walerloopen op de kosten van al de eigenaars der gemeente, oevergrond-bezitiers of anderen 2® Onver wijld de waterloopen te verdiepen en te ver- breeden daar waar het noodig blijktMet Holland te onderhandelen om den toestand op zijn grondgebied te verbeteren 4® Aan te dringen tot het bekomen der uitvoering van de kanalisatie der rivier La Marck in overeenstemming met Holland "5. Het in schrijven in den atlas van nieuwe waterloo pen te vergemakkelijken door tusscheukomst van landbouwarabtenaren en agenten of van de provinciale technische diensten 6. Zoo 'veel mogelijk de wateringen uit te breiden en hare werken aan te moedigen. Nieuwe vergadering De Hoogere Landbouwraad zal ia alge meene vergadering bijeenkomen op Woens- dag 14 dezer, ten 10 1/2 ure, in de vergade ring zaal van het Paleis der AkademieS. Op de dagorde staat de bespreking over den handenarbeid in het landbouwbedrijf, over de inrichting der syndikale landbouwkamers en over de reglementen van veeprijskauipen. M M. de volksvertegenwoordigers. Muen hout, Wninandy, Mostaerd, Përiguet, Buys se en Oseray de drie partijen vertegen woordigend hebben een wetsvoorstel neer gelegd betreffende de jaarwedde der veld wachters. Het wetsvoorstel tot vaststelling; van een rooster van minimdmwedde voor de veld wachters wil deze paria's, zoo mag rnen ze noemen, vafi de gemeentebeci lenden ter hulp komen. Tot hiertoe worden de wedden van deze nederige bedienden geregeld volgens een minimumrooster vastgesteld door den provincieraad van elke provincie. Thans nog zijn die wedden echte aalmoezen. In Oost Vlaandereh bedraagt de jaarwed de der veldwachters 400 framk, minimum aanvangswedde in de gemeente van 500 in woners en minder; in de gemeente van 501 tot 1,000 inwoners, 500 frank; in de gemeen ten van 1001 tot 1,51)0 inwoners, 600" frank; van 1,501 tot 2,000 inwoners 700 fr; van 2,001 tot 2,500 inwoners, 800 frank. Hier volgen eenige praktische voorbeelden de veldwachter van tyaelegera trekt 915 frank en moet 10 personen onderhouden; die van Idegem trekt 810 frattk en moet 7 personen den kost. geven, die van c.ysenv.eele benoemd sedert 1880, trekt &iO frank tot onderhoud van 9 personen, die van Gramme (rekt 640 frank voor ll pers open; die van Hansbeke moet met 840 fr. 10 qjgrsonep onderhouden. Zulke toestand kan niet Wijven duren. Daarom wordt er voorgesteld art 58 van het Landelijk Wetboek door de volgende be palingen te vervangen. o De jaarwedde van de veldwachter wordt door den gemeenteraad vastgesteld, mits de goedkeuring door de Bestendige Deputatie van den Provincieraad. Zij mag niet min der bedragen dan de hierna vermelde som men, buiten de kosten van kleeding, uitrus ting en bewapening. 1. Gemeenten beneden de 1,000 inwoners, 1,500 frank. 2. Gemeenten \an 1,001 tot 1,500 inwoners 1.800 frank; 3. Gemeenten van 1,501 tot 2,000 inwoners, 2,100 fr: 4. Gemeenten van 2,001 tot 2,500 inwoners 2,b00 fr 5. Gemeen ten van 2.501 tot 3,000 inwoners 2,700 fr. 6 Gemeenten van. meer dan 3,000 inwoners en 3,000 frank. Om de drie jaren heeft de veldwachter recht op eene verhooging zijner aanvang» wedde, bepaald on 5 De dn<e j.iAriijUsche verhooging ia niet langer verplicht, wanneer de veldwachter de vereisehten leeftijd en dienstjaren heeft om op pensioen gesteld te worden en, in elk geval, zoodra hij den leeftijd van 65jaar bereikt heeft. «De tegenwoordige jaarwedden, welke hoo ger gemeld bedrag mochten overschrijden, blijven verworven en mogen niet vermin derd worden zoolang de belanghebbenden ua bediening blijven. Het is aan de veldwachters verboden drank slijterijen te houden, zelfs door een tusschen persoon, op straf van schorsingen, bij her haling, van afzetting. de de ijzeren rug van het ketengebergtc der Andes, onder de stralen van de brandende zon der keerkringen, als eene onmetelijke vuurlijn. Hoe dikwerf too verde hunne verbeeldings kracht de vormen van het verwachte schip aan den gezichteinder, en hoe dikwerf ver dween dat droombeeld weder in het niet. Zeven volle maanden misleidden de ijzeren mannen zich zeiven met eene onvervulde hoop, totdat de hoop twijfel en deze vertwij feling werd. Todos Demonios mompelde op zekeren dag eene in hare gansche lengte op den rotswand uitgestrekte gestalte wij leiden een leven als de zeehonden, slechter dan de zeehonden, ik benijd de zeehonden. Waarom benijdt gij de zeehonden, Montenegro vroeg eene andere, meer ach terwaarts zittende gedaante. Waarom Zij kunnen zout water zuipen zooveel zij willen, die luiaards zij weten niets van brandewijn en verveling. O bran dewijn Ik weet zelfs niet meer wat brande wijn is, ik ben reeds voor drie kwart een zeehond Dit zeggende streek hij met de hand over zijn gezicht, dat met een langen, zwarten baard begroeid was. Een gelach, of liever een gebrom, antwoordde hem het brak ech ter eensklaps af Een zeil een zeilMadre de Dios, een zeil riep eene helscbe stem. Allen sprongen op Montenegro alleen bleef liggen. Eene meeuw, eene eend, een kikvorsch DE 6TARRE3N Hoe lief zjjt 8"® om aanschouwon, O gouden starrenschijn I Wat moet in uw landouwen H»t leven zalig zijn I Hoe rustig moet het wezen, Daar in uw vreedzaam land. Waar men geen storm moet vreezen, Ëa waar geen bliksem brandt Waar nimmer doornen steken, Geea worm aan bloemen knaagt, Waar geene harten breken. En gec^n verlaatne klaagt 'k Zoek vruchtloos hier beneden De bron der zaligheid De wereld geeft geen vrede,' Zij biedt maar leed en strijd. Al wat ik hier begeere, Voldoet mijn harte niet Het streeft naar hooger sfere. Naar 't gouden stargebied. FRANS WILLEMS. De Amerikaansche kolonel Hensley die de Atlantisch en Oceaan overstak aan boord van het Engel* li reuzenluchtschip «R. 34» in, na een verblijf van zes maanden in Duitsoli land te Washington teruggekeerd. Hij heeft aan de legerkommissie meegedeeld dat;zoo de wapenstilstand niet ingetreden was, DuiischUuid tien dagen nacfaen een Zeppe lin zou uitgezonden hebben orn de stad New York te gaan bombardeeren. Het bestuurbar luchtgevaarte was gereed en de beschieting van de groot# Amerikaansclie stad moest plaats hebben den 21. November 1918. Kolonel Hensley had de gelegendheid in Duitschland zich te onderhouden met. den bevelhebber van de Zeppelin die de karwei moest maliën. Derte vertelde hem djat- die maarregelen allerbest getroffen waren zoo dat de tocht niet kon mislukken. De Duit seller voegde erbij dat de aankoopen van bestuurbare luchtballons door de Ver. Sta fen in Engeland gedaan, geen beletsel zul leo zijn. om de Duitse hers als ze er den lust toe hebben, hun opzet te doen uitvoeren Sedert den wapenstilstand hebben zij hun Zeppelins fel verbeterd, zoodat ze heel wat doelmatiger ziin dan de Engelsche bestuur bare luchtballons. En zeggen dat de Entente in het Vredes verdrag aan de Duitschers opgelegd hebben" al hun Zeppelins uit te leveren en er geene meer te maken 11 Vaische munters te Beriifn Vele millioanen banknoten BERLIJN, 9 April. De Berlijnsche po litie heeft een vaische muiterij ontdekt, waar oude Oostenrijksche bankbiljejten van vaische Tsjechische stempels werden voorzien. Voor vele millioenen vaische Tsjechische bankno ten zijn op deze wijze vervaardigd. Talrijke personen zijn er in gevlogen. Eene officieele bevestiging te Parijs Baron de Gaiflier-d'Hestroy, Belgische ge zant te Parijs, heeft Vrijdag morgend offici eel aan het Fransch gouvernement, de be slissing van het Belgisch gouvernement, deel te nemen aan de bezettingsmaatregslen van Frankrijk in Duitschland, medegedeeld. Een telegram van M. de Sadeleer M. de Sadeleer, katholieke senator voor het arrondissement Aalst, op dit oogenblik te Nizza verblijvende, zond volgend telegram aan M. Delacroix f> Uit het land afwezig, verneem ik met levendige voldoening de samenwerking van het Belgisch leger met het Fransch leger in Duitschland en wensch het gouvernement geluk over het genomen besluit. België zal ondanks de wreede teleurstellingen, evenals in 1914, eerst op den post van eer en plicht zijn. get. de Sadeleer, Staatsminister. zoo ge wilt, maar geen zeil, bromde hij, zonder zich te verroeren er zijn geene schepen meer, er komt er geen een meer wij moeien zeehonden worden basta Hoezee een schip riepen thans verschei dene stemmen te gelijk. De vliegende Hol lander, zeide Montenegro onverschillig. Er naderde werkelijk een schip. Men kon den romp eindelijk onderscheiden. De blijde tijding werd terstond aan Pizarro medege deeld, dip spoedig toesneldeen op de spits dei* rots een groot vuur aan liet maken. Het teeken werd op het schip ontdektwant dit zeilde in rechte lijn op het eiland toe. Weldra lag het voor anker. Het bracht wapenen, amunitie en levensmiddelen, groe ten en brieven, van Almagro en Luque uit Panama aan, doch geen nieuws manschap pen. In plaats daarvan zond men twee India nen, die in de Kastiliaansche taal onderwe zen waren en in geval van nood als tolken dienen konden, hetgeen voot Pizarro van zeer veel belang was Haastig en met nieuwe hoop in het hart verlieten de avonturiers het looneel van zoo veel lijden, het oord van zooveel beproeving. Het sctiip stevende, onder leiding van don braven Ruiz, in volle zee. Bespeurt gij nog altijd iets van een zeehond in u riep deze toen hij het schip in den-koers gebracht had, lachend tol Monte negro, die juist een grooten beker brandewijn een teug geledigd had. Mij mankeert nog een derde roemervol was Let antwoord, maar hel begint zoo al wat te komen ik ben bijna weder menscb. Fransche bédankingen M. de Margerie, gezant van Frankrijk in Belgie, die wegens familieaangelegenheden Woensdag naar Parijs vertrokken was, is Vrijdag teruggekeerd en werd door heli Fransch gouvernement gelast, het Belgisch? gouvernement te bedanken voor den bhjld van vooruitziende solidariteit, door hetwelk, het Belgisch goevernement besloot mede te werken aan de bezettingsmaatregelen geno men door het Fransch gouvernement. Anderzijds heeft M. Millerand een telegram van dank gestuurd aau den eersten minister van België. Eene afgevaardiging van het Roerbekken naar Parijs De Vossische Zeitung verneemt, c^at de burgemeesters der bijzonderste steden van1 het Roerbekken, Vrijdageene afgevaardiging naar Parijs stuurden, om" er den hopeloozen toestand der nijverheidsstreek voor oogen te leggen, indien d$ Roerstreek niet ontruimd werd. Duitschland eischt vergoeding M. Mayer, Duitsche zaakgelastigde te Pa rijs, heeft aan M. Millerand eene nota over handigd, waarin het Duitsch gouvernement' het Fransch gouvernement verantwoordelijk stelt, voor de incidenten van Frankfort en zich voorbehoudt later vergoeding te eischen voor de familiën der slachtoffers Belangrijke verklaringen De intergeallieërde Hooge Commissie td Goblenlz ontving Donderdag de afgevaardig den der arbeiderspartijen van het Roerge bied. De extremisten waren niet vertegen woordigd. De afgevaardigden vroegen verzekering, dat de arbeiders van het Roergebied, die voor de Reichswehrtroepen de vlucht nemen en in onzijdig gebied komen, niet aan da gouvernementstroepen zouden uitgeleverd worden. Zij bevestigden, dat de arbeiders kalm willen doorwerken en hel hunne hij- breugen om de kolenvoortbrengst te ver meerderen. Zij voegden er bij, dat het optreden der Reichswehrtroepen niet gewettigd is, daar geene onlusten plaats hadden, daar waar er geene troepen waren. Het doel der Reichswehr is het Roergebied onder militair toezicht te plaatsen. De bezet ting van Frankfort en Darmstadt door de Fransche troepen, heeft in de arbeiderscen ters, voornamelijk le Hagen en te Dusseldorf. eene groote verlichting verwekt, daar de Reichswehr daardoor tegengehouden werd. Ten slotte bevestigden de afgevaardigden nog, dat de Duitsche bladen, de berichten betreffende de plunderingen zeer overdreei en dat de ontwapening van Duitschland moet doorgedreven worden. Nog de Fransche bladen en de houding van Belgie Le Temps Onder Frankrijk's verbondenen is er een, die zich aan onze zijde schaart, met eene getrouwheid welke ons niet verrast, doch ons met diepe blijdschap vervult. Het Belgisch volk en zijn vorst blijven zooals wij ze in Oogst 1914 gekend hebben. Zij komen, op voor de solidariteit van het verbond, zon der voordeelen te eischen. Zij kennen het antwoord van het Engelsch gouvernement en toch zeggen zij tegenwoordig Het zijn nog. steeds dezelfden van wie Julius Cesar een maal zegde De Belgen 2ijn de dapperste aller volkeren»', en't zijn de getrouwsten ook. Le Journal de Dcbals Even."Is Frank rijk in 't bereik van Pruisen, verstaat België zooals wij, welk gevaar nog steeds den vrede bedreigt. Evenals wij heeft België den tijd niet af le wachten en toe te zien wal er ZEVENDE HOOFDSTUK Tumbaz De zon ging, sedert het vertrek der avon turiers van het eiland Gorgona, voor de een en twintigste maal op. Juist voor het schip de spits van het voorgebergte van Santa- Helena om een gleed statig als een zwaan de prachtige baai van Guayaquil binnen. Madre de Dios klonk het in koor van het dek des schips. Daar stond de onmetelijke, steile bergwand' der Cordillera's voor huune oogen, die zicta( als het ware plotseling van de kust in de hoogte verheft en slechts eene kleine groene streeka lands openlaat, bezaaid met steden en dorpen en van vele riviertjes doorsneden, die hun water alleen in het grenzclooze bed van den groolsten aller Oceanen uitgieten, als waren zij anderen van het berglichaaiu, die door de Stille Zee naar het hart der we reld vloeien. Daar verhief zich de machtige bergketen van Quito, met bare als het ware op elkaar gestapelde toppen, met eeuwige sneeuw be dekt, terwijl zij het hemelgewelf schijnen te dragen en de wolken hen als met dons om- kleeden. De Cüimborazo strekt zijn sneeuw- koepel, waaraan gansche tot ijs gestolte watervallen hangen, ver boven al de berg- vorslen uit. Het is de hoogste domtoren dezer wereld van hoogten. Doch de blik wordt nog sterker aangetrokken door den Kotupaxi. eetv der vreeselijksie villkanen der aarde. ('t Vervolgt)

De Volksstem | 1920 | | pagina 1