in Duitsciilaiid 15 Weo mei ds Kapitalisten! BRUID DER ZON Belgische dagbladschrijvers bij M. Millerand Na de Staatsgreep Dinsdag April $920 Het Ouö-Strijdersfaest uitgesteld Spoorwegongeluk te Meehelen Kerkstraat, 9 en 22, Aalst. Tel. 114 *B~» XXVI' JAARGANG NUMMER 87 G-SL AD 7 CENTIEMEN Uitgever: J. Van Nuffel-De Gendt H. Justinus Zon op5,14, onder 6,46 Nieuwe Maan den 18 Publiciteit buiten het Arrondissement Aalst, zich te wonden tot het Agentschap Havas, 8, Martelaarplein, te Brussel8, Place de la Bourse, Parijs en 105, Gheapside, Londen. Onze konfrater De Landwacht geelt eenige merkwaardige cijfers, ovor de winstverdeeliog in eene socia listische nijverlieidsonderneming. Daar hot socialistisch minimum programma eene evenredige verdee ling der winsten tussclien patroons en werklieden eischt, werpt dit een zon derling licht over de socialistische theoriën. GezelGillis, voorzitter vanL'ÜNiON Verrière, stichtte in den omtrek van Charleroi een nijverheidsvonnootschap ■Ie glasblazerij La Paix Onze konlrater geelt nu volgende cijfers op De glasblazerij La Paix werkt met een kapitaal van 1 miljoen frank. Dat miljoen is gevormd uit 2000 ïandeelen van 500 frank. Nu, zekere Jozef Deimotto bezit 1470 aandeelen, 't zij 735,000 frank. (Men moet heltonnen dat die som nog al oen schoon kapitaal vertegenwoor- digtvoor eenen werkman); de »R.ucbe Verrière» bezit 70 aandeelen, 't zij 35,000 frank voor G000 leden; Frans Deterville, ook eon werkman, bezit 50 aandeelon, 't zij 25,000 frank. (Er zijn al niet voel werklieden die zoo een spaarpotje bezitten). Er is dan nog eene groep van verschillende aan deelhouders, die gezamenlijk 410 aan deden bezitten, 't zij 205,000 frank. Ziedaar hoe die socialistischo maat- schappij "van voortbrengst op bare pikkels staat 1 Laat ons nu eens zien, altijd vol gons het blad Le Pays Wallon aan wie do winsten gaan dier socia listische glasblazerij 't Is eene goudmijn Die glasblazerij, die goed bestuurd wordt, verwezenlijkt winsten gelijk hare mededingsters. 1 Zij wint dus600,000fr.per maand, 't zij voor 10 maanden fabrikatie, G miljoen winst. Op die kolossaio winst zijn er 5 per honderd welke op de wettolijke reserve worden overge bracht, 't zij 300,000 fr. Er moet 6 p. h. verdeeld worden als intrest op het bedrag der akliën. Nu, ziehier wat M. Joseph Delmotte opstrijken zal 735,000 aan 6 p. h. is 44,100 fr.; Deterville, 1500 frank; do groep van verschillende aandeel houders, 12,300 frank. Dus in hot geheel 310,000 fr., plus 300,000 fr. voor de reserve. Van de 6 miljoen winst blijven er dus 5 miljoen 390 fr. over. Op die sommen ontvangen de vijl beheerders, Jos. Delmotte, Fr. Deter ville, Ed. Gillis, Rom. Preumont, Ernest Delmotte, 1 1/2 per honderd, 't zij 80,850 Ir., en de twee kommis- snrissen, Locomie en Joarlette, trek ken 1/2 per honderd, 't zij 26,950 fr. Totaal 107,800 frank. De overblij vende 5 miljoen 282,200 fr. worden verdeeld alsvolgt 70 per honderd worden toegekend aan de kapitaal- aandeelen, hetgeen de som uitmaakt van 3 miljoen 773,000 frank. Het overige dor winst komt te goed aan de stichters. Laat ons nu zien welk bet deel is op die winst voor elkeen. Delmotte Jozef 1,490 aandeelen brengen hem op 2 miljoen 773,155 frank Ruche Verrière, 70 aandee len, 132, 035 fr. Frans Deterville, 50 aandeelen, een groep verschillende aandeelhouders 410 aandeelen, frs. 773,463 3 miljoon 773,000 frank. Dus één man, die beheerder is bij do socialistische glasblazerij strijkt de bagatel op van 2 miljoon773,155 fr., plus 16,170 frank, als beheerder, en 44,100 frank als intrest op 't bodrag zijner aktiën, is dus samen 2 miljoen 833,425 frs. 1 De 6000 leden van L'Union Ver rière, verdeelen zich 132,035 frs. 't zij elk dus ongeveer 22 frank 1 Wij durven wedden dat de socia listen eerstdaags een anderen naam zullen uitvinden, om er hunne kapi talisten mede te betitelen 1 -vV— Ministerie van Spoorwegen. Het verkeer tusschen Engeland en het vasteland. Ten einde het eiken dag drukker wordend verkeer tusschen Engeland en het vasteland tegemoet le komen, zullen met ingang van i Mei as. dagelijks vier diensten met turbine booten het vervoer van reizigers en goederen tussclien Oostende en Dover verzekesen. Intusschen wordt, van af tS April as. en behoudens onvoorziene omstandigheden, de verbinding tusschen Londen en Midden- Europa merkelijk verbeterd door het inleg gen van een nieuwen dienst van Londen naar Weenen en omgekeerd over Dover-Oostende, Brussel, Keulen, Frankfort en Regensburg. ii i' meina omvat ni. Tijtuigen van eri 2° klasse, een spijsvvagon van Oostende-Kaai tot Herbestal, een slaapwagen van Keulen tot Wurzburg en een spijswagen van Wurz- burg tot Weenen, inet dezelfde schikkingen in omgekeerde richting. Duur van de reis 38 uren. Postverkeer met Honjjarië en Noord-Rusland ln het verkeer met Hongarië hoe/en de brieven onder open omslag verzonden zij mogen niet meer aangeteekend worden. Verzendingen van om het even welk andere soort mogen evenwel nog aangeteekend worden. Geen poststukken van welken aard ook, voor Noord-Rusland (gebieden Hourmansk en Arkhangel) mogen tot nader bericht meer aangenomen worden. Herneming van het verkeer op de lijn Mechelen-Terneuzen Luidens eene mcdcdceling van de spoor wegmaatschappij Mechelen-Terneuzen, heeft het stakend personeel dier lijn hel werk her vat op 10 April en in het normale verkeer met ingang van dien datum weder ingesteld. Dienvolgens wordt het vervoer met be stemming naar de staten dezer maatschappij als voorheen aangenomen. 8° Vervolg Zijn zilverwitte kegel straalt in het zonlicht in bovennatuurlijken glans, en hoog daar boven hangt een kraterwolk, die als een onmetelijke vederbos aan den donkerblauwen tropischen hemel schijnt gehecht te ^ijn. Vlammentongen van eene ontzettende grootte «tomen nu en dan uit zijn krater te voorschijn, c.oodat haar licht van het pantser van ijs, dat hem bedekt, terugkaatst en de berg daar slaat «Is een sedert eeuwen daar geplaatsten vuur- spuwenden reusachtigen bewaker van, de landen des Groolen Oceaans. Tusschenbeide hult hij zich in een geduchten mantel van /rook en damp en dan hooren de schepelin gen den donder rollen in den schoot der éiarde, en de zee bruist, als verschrikt door het beven barer grondzuilen, met groote gol ven op en neder. Mndre de Dios f riepen de Spanjaarden, in "•.et aanschouwen van zooveel pracht verton nen. Ziet gij dan niet, dat dit de poorten van het Wonderland zijn, dat zoo lang den draak met ons gestoken heeft zijn dat| niet juist de rechte poorten voor een land, waar het goud als kiezelsteenen in het rond ligt In het zuiden een zeil in 't gezicht riep dc man in den mast. Een zeil riep Ruiz, de oude zeeman, verchrikt uitgeeu Europeesch schip is vóór ons hier goweest. Madre de Dios mom pelde h ij zacht, en het is toch een groot zeil Hoor de herinrichting der Burgerwacht. De Journal de, Bruxellen breekt een lans ten voordcele van de herinrichting der bur gerwacht. Het blad schrijft De Vereenigde Staten vanNoord-Amerika een land dat onder oogpunt van demokratie heel wat verder gevorderd is dan het onze bezitten eene nationale wacht, eene macht tusschen policie en leger, gelést met de be scherming van het leven en de goederen der burgers in geval van onlusten en aldus het oproepen der regelmatige troepen vermij dende. Engeland zal weldra eene soortgelijke inrichting hebben. ttff-burgemeesters der bij zonderste groote steden van het land werden door het gouvernement uitgenoodigd, de in richting van de «t Citizens Guard te beslu- deeren. Deze burgenmiticie is geroepen, de zelfde rol te spelen als de Amerikaansche nationale wacht. Op het oogenblik dat artikelen J22 en en 123 der Grondwet, onze burgerwacht in stellende, moeten herzien worden, zouden onze wetgevers wel doen, die voorbeelden te overwegen. De burgerwacht afschaffen, onder voor wendsel, dat zij in.1814, de oorlogsdiensten niet heeft bewezen welke men er van ver wachtte, onder voorwendsel, dat de gebrek kige inrichting der kaders ze min of meer belachelijk maakte, ware eene betreurens waardige dwaling. De burgerwacht w«s er niet op voorbe reid, om de Duitschers ie gaan ontmoeten op de slagvelden. De burgerwacht moet geene krijgslauweren plukken. Hare rol is nede riger, doch daarom niet nutteloos. De orde handhaven in het land, dat is hare ware taak. De burgerwacht heeft door haar wreed- zaum, schier vaderlijk karakter dikwijls zonder moeite, zonder stoot, zonder geweld, de orde hersteld. Het is eene rol, waartoe het leger niet voorbereid is en men moet niet ver in onze geschiedenis zoeken ora er de bewij zen van te vinden. Het is mogelijk, dat eenige opgewonden geesten in de herinrichting der burgerwacht eene bedreiging zien voor de persoonlijke vrijheid der muiters. Dat is eene zienswijze welke de mannen van orde, zÜ.djc waarljjk slaan der geheele natie, niet mag doen aar zelen. Het is in dc Anglo-Saxonsche landen, dat de persoonlijke vrijheid het meest ont wikkeld is. Dat heeft hen echter niet belet, burgermiliciën in te richten, omdat zij er ten volle de vreedzame rol van begrepen. Een aanranding te Brussel in 7erkamerenbosch Zaterdag avond had een stoutmoedige ban dietenstreèk plaats aan den ingang van het Terkamerenbosch. Een 17 jarige wielrijder wilde zich naai' een zijweg begeven, toen plotseling een kerel uit het struikgewas te voorschijn kwam den jongeling met eenre vol ver bedreigde en hem verplichtte zijnen fiets af te staan. Vervolgens verdween de booswicht in de richting van Ukkel. Een tweede wielrijder, die hot tooneel van ver liacl bijgewoond, waarschuwde dadelijk de politie en achtervolgde den booswicht. Een politieagent sprong in een auto, die den bandiet aan het Vanderkinderenplein inhaal de. De kerel hield ziin revolver hield den politieagent op afstand en gelukte nogmaals op de vlucht te slaan. De politieagent Ver schraege achtervolgde den vluchtende ban diet, die eindelijk in een herberg werd aan gehouden. Op bet poliliebureel kon menziin ■eenzelvigheid vaststellen: liet is zekere Jaalt De Dekker wonende Bergsche steenweg te Anderlecht. de bandiet avas reeds wegens allerlei misdrijven opgesloten en maakte in Wat vreest gij vroeg Pizarro, terwijl hij den zeeman van terzijde aanzag. Geen enkel tot dusverre ontdekte In- diaansche volken, zelfs niet de Mexicanen, kenden, het gebruik van het zeil. Als dat groole vaartuig voor ons geen Europeesch schip is en dat kan bet niet zijn dan behoort het aan een machtig en beschaafd Indiaansch volk, en onze onderneming is mislukt. Pizarro zweeg. Tegen dit beweren wiel niets in te brengen. Langzaam kwam het vaartuig nader, veel te langzaam voor het ongeduld der Spanjaar den. Eindelijk konden zij het nauwkeurig openen. Hunne vrees verminderde, doch hunne nieuwsgierigheid nam toe. Het was een groot vlot, uit dikke stammen van licht, sponsachtig hout samengesteld, meteen rieten dak, dat als het ware dek vormde. Aan twee masthoornen in het midden van het vaartuig was een groot vierkant zeil van boomwolstof bevestigd, terwijl een ruw bewerkt roer, uit eene tusschen de stammen ingevoegde plank gemaakt, het vlot de gewenschte richting af. Toen het vaartuig geheel nabij gekomen was, zagen de Spanjaarden, dat het met Indiaansche krijgslieden bemand was. Het waren geene afschuwelijke beschilderde, halfnaakte gedaanten, maar welgebouwde mannen met eens roodbruine huidkleur, met verstandige blikken en welbesneden gelaat strekken. Tot groote verwondering der Span jaarden, waren de Indianen in wollen sloffen van het fijnste gcwcefsel en de schoonste kleuren gekleed. Zij droegen lederen schoe nen en hadden veelkleurige doeken, op de wijze van een Turkschen tulband, om het hoofd gewonden. De kleederen waren daar enboven zeer fraai met figuren van vogelen en bloemen geborduurd. Eenigen der krijgslieden, waarschijnlijk de opperhoofden, droegen houten helmen, die met dicrvellen overtrokkeu en met prach tige vederbossen versierd waren. De wapenen bestonden deels uit beogen en pijlen met gouden of koperen punten, deels uit lansen en werpspielsen, deels uit kneppels van zwaar hout en uit koperen strijdbijlen. Hun ne wapenrusting vas een dik overkleed van aaneengenaaide boomwol en een lederen schild. De groep had een schilderachtig, bijna theatraal voorkomen het is moeilijk te te zeggen, wat grooter was de verbazing der Indianen of de verwondering der Span jaarden. Pizarro noodigde de opperhoofden door teekens uit, aan boord van zijn schip le ko men. Zij deden het, cn staarden de geringste zaken als kleine kinderen aan. Ofschoon de zich aan boord bevindende Indiaansche tolken de taal deze»- lieden niet geheel verstonden, konden zij zich tocli in zooverre verstaanbaar maken, dat zij te wete kwamen vanwaar zij herkomstig waren. Op deze wijze vernam Pizarro, dat de krijgslie den in eene groote stad te huis behoorden, Tumbez genaamd, cn dat deze tot een groot en machtig rijk behoorde, welks gebieder den titel van Inka voerde. Ook verhaalden de den laatsten tiid zich plichtig aan talrijke diefstallen. Zondagochtend werd hij ter he schikking van den prokureur des Konings gesteld. De stedelijke overheden van Brussel en de feestkommissie hebben Zaterdag nacht niet veel moeten slapen dikwijls hebben zij eens naar buiten gezien, om steeds hetzelfde vast te stellen regen en nog regen. Eindelijk om 10 ure, werd er in het kabi net van burgemeester Max besloten, het feest acht dagen uit te stellen. De risico was al te groot, zegde de burgemeester. Men kon inderdaad de kinderen, meestal in licht wit gewaad niet aan den stortregen blootstellen men kon de oud-strijders nieest allen in uniform, dus zonder regenscherm en velen zonder regenmantel, niet doornat laten worden, h^t was onmogelijk de koren en muziekanten zoo in open lucht te laten. En dan, het publiek zou voorzekers niet opgeko men zijn, voor het schouwspel dat anders een ongehoorden geestdrift zou verwekt hebben. Men heeft dan ook wijselijk de feesten 8 dagen verschoven. Daar de koren en het orkest van den Munt schouwburg 's namiddags belet zijn, zal het feest waarschijnlijk 's morgends plaats hebben. Hopen wij, dat het feest, waaraan Koning Albert en prins Leopold zullen deelnemen, Zondag met een beter weder begiftigd worden. Zaterdagavond 9 uur. zijn aan de bann kromming der Leuvensche poort, achter de gebouwen van den dienst van Bruggen en Wegen, de vier laatste wagons van de trein komende van Gent naar Leuven ontspoord. Een ervan kantelde om en werd een der tigtal meters ver meegesleept. Hel mag een waar wonder heeten, dat van liet 20tal in zittenden er slechts een viertal licht gewond werden. Drie daarvan werden in de kliniek van het Arsenaal verzorgd en konden hun reis voortzetten, de vierde een bewoner van builen de Kathelijnepoort te Mechelenmoest met een rijtuig naar huis gevoerd worden. De ooi-zaak van het ongeval moet te wij ten zijn aan het ontijdig verspringen van den wissel. Eenige Belgische dagbladschrijvers welke M. Millerand welke hun als volgt toesprak Ik ben bijzonder gelukkig u hier vandaag te mogen ontvangen en verwelkomen, nu ik pas heb vernomen hoe edelmoedig en trouw hartig Belgic op dit oogenblik een nieuw bewijs levert zijner vriendschap en bondge nootschap jegens Frankrijk. De Belgische ministerraad heeft beslist bondgenootschap- elijk met ons in Duitschland op te treden. )at beeft ons, Franschen, verblijd, aange moedigd en diep getroffen. Ik voeg er dade- bij, dat ik van u, Belgen, geen ander ant woord heb verwacht. Ik ken de Belgen, ik ken koning Albert. Ik ben gelukkig u per soonlijk mijnen dank te mogen betuigen en u te verzekeren van de trouwe vriendschap en rechtzinnige hoogachting en waardeering van Frankrijk jegens België. Wat nu gebeurd is, dat is de voorrede van het groole werk dat volgen moet de bondgenootschappelijke verstandhouding van België en Frankrijk, zoo op militair als op economisch gebied. De houding en de handelwijze van België zal zeker en vast de grootste doorslag wezen in de komende partijkiezing van onze andere Bondgenooten. Een onzer confraters verzekerde M. Mille rand van de oprechte cn eerlijke gevoelens der Belgen, zoo Walen als Vlamingen, ten opzichte van Frankrijk. opperhoofden, dat zij op een krijgstocht te gen het naburige eiland Puna uit waren. Nadat zij eenige kleinigheden ten geschenke ontvangen hadden, keerden zij naar hun vaartuig, balsa genaamd terug, en het Spaan- sche schip stevende verder in de richting waar Tumbez liggen moest. Spoedig zeilde het eene baai binnen, op welker aehtergrond eene groote stad zichtbaar werd. Deze stad lag ineen welig dal. Dikke torens staken tusschen de menigte van huizen uil, en op eene hoogte in de nabijheid bevond zich eene vesting die uitgehouwen steen ge bouwd was. Op den voorcaumsten toren wapperde eene reusachtige vlag, die al de kleuren van den regenboogin zich vereenigde. Regelmatig aangelegde straten doorsneden elkander in eene rechte lijn, en de huizen waaronder zich zeer groote gebouwen bevon den, waren met een zekeren smaak van steen of gebakken klei gebouwd. De zorgvuldig bebouwde landerijen van het vruchtbare dal waren overal van kanalen doorsneden. Nauwelijks had het schip op een half kanonschot afstands van dc stad het anker laten vallen, of de inwoners, die allen wel gekleed waren, kwamen bij duizenden uit de stad en snelden naar den oever, van waar zij der« zwemmenden burg, die als een zwaan op het water wiegelde, bewonderden. Het duurde niet lang, of eenige met gewapznde lieden bemande balsa's verlieten de kust en naderden hel schip, lo een der balsa's bevond zich een man, die zich door zijn uiterlijk zeer van zijne begeleiders onderscheidde en door M. Millerand antwoordde daarop met ons te verzekeren van de waardeering en do hoogachting der Fransche bevolking voor hunne Belgische vrienden. Terloops hebben wij tijdens dit onderhoud, de Luxemburgsche kwestie de spoorwe genaangeraakt. M. Millerand zegde dat deze kwestie veel te veel grootspraak heeft; verwekt. In haar eigen is zij zoo eenvoudig, dat haie oplossing slechts van eene vriende- lijke verstandhouding van beide landen af hangt. België cn Frankrijk hebben reeds de grondslagen gelegd voor eene overeenkomst nopens de Luxemburgsche spoorwegen. De definitieve onderhaudelingen gaan weldra beginnen en zullen zonder twijfel tot beider voldoening afloopen. i Ondervraagd over den toestand in Duit- schland, verklaarde M. Millerand dat voor het oogenblik er alles kalm is. Daar pas over, eenige minuten heeft er een historiekc kabi- netsraad plaats gehad. Lord Derby, van En geland. werd ontvangen. Onze eerste vraag wasWat is er be slist Ja, antwoordde M. Millerand, ik mag niet uit de biecht spreken. Ik mag u toch ver zekeren dat alles ten goede zal komen. Ik bestatig maar dit feit in 1914 was België de eerste natie, die aan onze natie stond in 1920, den 8 April, is het weer België, het.' welk het eerst aan onze zijde staat. Dat is ons de groote en. zekerste waarborg voor onze komende betrekkingen op alle gebied. Ons, beider doel is niet detiorlog, maar de vrede, de rechvaardigheid en de naleving van het Vredestraktaat. De voorzorgsmaatregelen te Frankfurt. Tanks en geschut werden te Frankfurt en Darmstadt opgesteld. Loopgraven werden im zekere straten gegraven. De hoofdwacht werd' door draadversperringen omgeven. Alle kazernen en ook 14 scholen schijnen door de Franschen bezet te zijn. FRANKFORT, 10 April. De voedsel-' voorziening geschiedt geregeld; al de fabrie-' ken werken. Aan plakbrieven van de policie zetten de bevolking aan, de voorwerpen die aan Fran se l,i\n 'V/f (VTtefri "er^ Aöfc/r geweér-ttVug ie geven, ten einde z.ware straffen te vermijden,1 alsmede niet de Fransche aanplakbrieven te beschadigen. De straf van Frankfort MENTZ 11 April. Tengevolge der aan-, randingen waarvan Fransche wielrijders slachtoffer werden te Frankfort, heeft gene-! raai Demetz van de stad 10 revolvers, rauni-i tie en i>0 rij wielen geeischt. Na een onder-j houd met den eersten burgemeester, heeft; generaal Demetz er van afgezien, de stad ook eene boete op te leggen. Terdoodveroordelingen te Duisburg De buitengewone krijgsraad te Duisburg i heeft reeds een SOtal personen veroordeeld. Er werden tien lieden terdood veroordeeld, maar slechts twee doodvonnissen zijn uitge voerd, daar de regeering verzocht had de doodstraf in de andere gevallen niet toe te passen. De plunderende benden. De plunderende benden zetten in sommige, plaatsen hun werk nog voort. Zij hebben het vooral gemunt op paarden en vee. Ook op het platteland worden nog vele1 afpersingen gepleegd. Zij trachten het mee- i gevoerde te verkoopen. Solingen is van roode vluchtelingen over-; hen met dan meesten eerbied behandeld werd. Onbeschroomd begaf hij zich aan boord van! het schip en werd daar door Pizarro, die van zijne officieren omringd was, met veel onder scheiding ontvangen. i Zijne kleeding bestond uit eene zachte wollen stof, van zulk eene fijnheid, als de Spanjaar den in hun vaderland nog nooit gezien had-; den. Hij droeg gele halve laarzen van zacht leder aan de voelen, een mei goud versier den gordel om de lendenen en op zijn hoofd meteen goud en smaragden kostbaar getooi- den helm, waarboven een prachtige veelkleu rige vederbos wapperde. In zijne ooren droeg hij gouden hangers van zulk eene aanzienlij ke groote en zwaarte, dat de oorbellen bijna tot op zijne schouders hingen. Zijne wapenen schitterden van goud en zilver. Zijne manieren waren vol waardigheid.' Hij gaf door den mond der tolken te verstaan, dat hij de Kuraka (bevelhebber) der stad Tumbez, een der meest geliefkoosde steden, van den Peruaanschen gebieder, en een Inka-edelraan van hoogen rang was en hij; wenschte voor alles te vragen, van waar eni waarom de vreemdelingen daar gekomen wa ren. Pizarro antwoordde, dat hij de onderdaan van den grootsten en machtigsten vorst der wereld en daar gekomen was, om zijns mees ters rechtmatig gezag over dit land geldend temaken. Ook wilde hij de bewoners van, dit land uit de duisternis des ongeloofs ver lossen en hunne ziel van het eeuwig verderf, redden, dewijl hij hun den eenigen waren* God zoude leeren kennen.

De Volksstem | 1920 | | pagina 1