DE ALGEMEENE BEGROOTING DE BRUID DER ZON Na da Staatsgreep in Ouitschiand Nieuwjaarsgiften voor Z. H. den Paus Het Provinciaal Concilie te Mechelen Schrikkelijk ongeluk te Ingooigem. XXVI' JAARGANG NUMMER 89 Kerkstraat, 9 en 22, Aalst. Tel. 114 3D A. Gr "F* T - A ID 7 CENTIEMEN Uitgever: J. Van Nüffel-De Gendt Zon opö,10, onder 6,49 Nieuwe Maan den IS Publiciteit buiten het Arrondissement Aalst, 2ich te wonden lot liet Agentschap Havas, 8, Martelaarplein, te Brussel; 8, Place de la Bourse, Parijs en 105, Cheapside, Londen. Het verslag van M. Houlart over de algomeeno begrooting werd uitge deeld. Als klare uiteenzetting van on zen financieelen toestand is dit verslag evon prijzenswaardig als hetgeen ver leden jaar door den volksvertegen woordiger van Doornik gemaakt werd, en met zoovool lof besproken. Hot is in 4 deelen verdeeld. Het gewoon budget sluit met een cijfer van 3 mil liard-onkosten, waarbij zich 300 rail- lioen nieuwe lasten voegen, voort te komen van de algemcene verhooging der traclemeuten 504 millioen voor de groote administraties542 millioen voor bot leger 817 millioen voor de regio 1154 millioen voor achterstal lige schuld en pensioenen. Het buitengewoon budget is samen gesteld uit onkosten van eerste instel ling tot een beloop van 395 millioen en oorlogskosten of kosten hierdoor voortkomend voor 6014 millioen. Het beloop der openbare schuld, bij bot sluiten van liet loopend jaar, zou van frank 29,744,553,576 zijn. Maar, zegt de verslaggever, deze schuld zal meer normaal worden indien het uit voeren van bet verdrag van Versail les voortgezet wordt en indien België, in verbonding barer verliezen, een deel dor horstelcommissie ontvangt. Het-verslag, onder dit punt zooals onder dit van het buitengewoon bud get, geelt breede ontwikkelingen be treffende de schuld van Duitschland tegenover België. liet vierde deel van het verdrag handelt over de wegen en middelen. Het deficit van bet gewoon budget zou kunnen herleid worden tot 76millioen Nochtans daar men, om dezen uitslag te bereiken, de terugbetaling door Duitschland moet rekenen der onkos ten van bot bezettingsleger, eisclit bot evenwicht der gewone onkosten en ontvangsten, een bijvoegsel van nor male middelon van ongeveer 300 mil lioen. Het onlangs verschenen Memoran dum van den Oppersten Raad dorVer- bondenen dringt op bet beperken dor openbare onkosten van den Staat. Men moet dus te dien einde, fiscale maatregelen gebruiken. Op welke wij- zo de keus biervan bepaald Men zal moeten zeer liooge ontvangsten doen ontstaan, antwoordt M. Houtart, belastingen dio van jaar tot jaar meer opbrongen, doch zonder de nijver- beidsvooruitgang *lo schaden, en bet sparen te ontmoedigen een zeer ne telig en zwaar vraagstuk in den hui- digen toestand, en hetwelk nochtans dient spoedig opgelost Het slot van bet verslag wijst op de noodige spaarzaamheid. In den loop van bot verslag meldt M. Houtart ook nog dat eon ontwerp ter Kamer zal 10" Vervolg Zij gingen, geheel in bewondering verzon ken, verder voorwaarts en kwamen aan eene natuurlijke weide, tusschen welker grashal men hier en daar dauwdruppels, met een tooverachtigen glans schitterden. Deze dauw druppels bestonden uit honderden kleine smaragden en saffiren, die in het gras ver strooid lagen. Op de weide stonden zilveren Ir.ma's en zij schenen van het gras te eten. In het naburige kreupelhout glinsterde aller lei soort van wild alles van zuiver goud. Midden in de weide ontsprong eene bron. Uit zilveren pijpen sprong l et kristalheldere water in een kolossaal gouden bekken, en in dat bekken zwommen allerhande watervogels ?n visschen van goudblik. Demonios! Mannel, zouden wij, als verstandige lieden, onze zakken niet met deze dauwdruppels vullen en ons een ruikert je van deze bloqmen plukken Foei, Montenegro Dat kan u geen ernst zijn. Zijn wij dan als dieven hier geko men Wij zullen ze veroveren, deze schatten maar in een veldslag. Laat ons thans voor waarts gaan wij zijn nog niet aan het eind der wonderen. Denkt gij mompelde Montenegro. Ik zal de dauwdruppels laten liggen, ofschoon ik, om u de waarheid te zeggen, het onder scheid tusschen stelen en veroveren niet recht vatten kan het komt ten slotte toch op het zelfde neder. Deze Indianen ■*- Stilwaarschuwde Manuel, terwijl hij neergelegd worden, strekkend tot bet samenstellon eener bestendige com missie van de begrooling, in de plaats der financiëncommissie, en bijzonder gelast met bet zorgen voor spaarzaam heid. ZES-EN-TWINTIGSTE LIJST. Overdracht der vorige lijsten fr. 71,825,45 De sekretarissen van het Bisdom Brugge, 125; De bestuurder en leeraars van het kollegie, Horve, 80; L. A. J., Brussel, 5; Eene arme meid 2; Naamloos, 20; Voor den H. Jozef, 4; Voor den II. Antonius, 2; Opdat het H. Hart mijn wensch zou verwezenlijkeB,J2; Om mijne genezing te be komen, 2; H. Vader, zegen ons huisgezin en laat ons de zielevrcde behouden, 5; Jeanne P... Diest 2; Uit Dworp, 2; H. Vader, zegen mij.G. D..., 100; Om den zogen over mijne familie, St Kruis 5; M. B..„ Hoegaerde, 20; Naamloos, Fooi. 15; Juffers Maria en Bernarda De Beer, Leeuvver- gom, 25; Jufvr. H. Longueville, Lourdcs, 25; Uit dankbaarheid voor de bekomen gunat, 10; Opdat de H. Antonius onze onderneming zou zegenen, 5; Ter eere van het F. Hart, C. S. J. S., 10; Voor eene bekomene gunst, 50; Jufvr. De Vos, 10; Onbekend, 10; Opdat het H. Hart ons zeer geliefd België zou zegenen, 2; Opdat de H. Vader onze zaken zou zegenen, 2; Dr S. T., 20; L. D., Jupille, 10; L. Ferrain, Mourcourt, 5; Familie D. R., Ukkel, 5; Brialmont, Plombières 5; E. H. Baisir, pastoor, Falaën, 20; Agnès en Claire, Ronsse, 10; Om eene gratie te bekomen, 5; M. Thiernesse, Tweebeek, 100; Opdat het H. Hert van Jesus bemind worde, Wetteren, 3; M. Alexis Habran, Dinant, 5; Le'comto, te Brussel, 10; E. L., Luik, 100; E.G., Eigenbrakel, 5; Bi- hain, Sainloz, 5; Huh. Barth. id., 5; Goosse M., id., 5; Rollens J., id.. 5; Meyer Ch., id. 5; E. H. pastoor, id., 5; Opdat de H. Vader mijne tamilie zegene, 20; Opdat het H. Hart mijn karakter verbetero, 5; H. Vader, zegen Bierbeek, 20; Uit Eyne, Naamloos, 25; M. de Meester de Heyn- donck, Brussel, 100; Konferencie vanSt Vincen- tius a Pi ulo, van Woluwe (St Henricus), 50; H. Jozef, bescherm mijne familie, Leuven, 40; J. M., H. Vader, zegen mij, 10; Mev.wed. Halflants, Thienen, 50; Naamloos, Wevelghcm, 50; id., Arlon, 10; Tompels teGuich, 10; E. H. pastoor van Offagne, 10; E. H. Thiry, pastoor, Anlier, 50; Mej. Theophilie Thiry, id., f>0; Naamloos, Arlon, 10; H. Vader, zegen ons huisgezin, Ise- ghem, 20. Totaal 73,243,45. De laatste lijst zal deze week gesloten wor den. De personen die nog wenschen in te schrijven, worden verzocht hunne giften rechtstreeks te zenden aan M. Leo Mallië, sekretaris van den Bond der Katholieke Dagbladschrijvers van België, 150, Belliard straat, Brussel. AAA- Een Duiische beul geknipt. Verleden week zagen de genaamden Gus- taaf Slambroeck en George Dupont, beiden van Meotfen, soldaten bij 't 15' linie, op dienst in het bezette gebied te Obercassel bij Dusseldorf, een persoon van den tram stap pen, die zij dadelijk herkenden voor den genaamden Willem Bosnians, die gedurende de bezetting van België te Meenen omtrent 4 jaar het ambt van rechter vervulde. Ontel baar zijn de gruwelen waaraan de rekel zich heelt pliciitig gemaakt. Veel jongens werden door hem naar de folterkampen gezonden. Hij was het die den Overste der Broeders Van Daele en de heer Kapelle deed wegvoeren. De twee soldaten zelf waren ook door hem mishandeld en met den revolver bedreigd geweest. Zij achtervolgden hun beul, en na gezien te hebben in welk huis hij binnentrok, waar hij een bruiloftsfeest moest bijwonen, verwittigden hun oversten. De kerel werd aangehouden en in bet fort van Obercassel opgesloten. Hij wilde 30.000 marken geven voor zijne vreiheidstelling. De beide jongens werden geluk gewenscht en kregen 10 dagen verlof om de aanhouding in hi|nne geboorte stad (Meenen) te gaan mel4en. zijn praatzieken makker een zachten stoot gaf. Zij hoorden in het naaste kreupelhout vroolijke jneisjesstenuneo. Zij slopen ze op hunne teenen naderbij, duwden de takken voorzichtig ter zijde, en bijna was Montene gro van verrassing een duchtige soldatenvloek ontsnapt, indien een tweede krachtige slomp hem niet ontnuchterd had. Zij stonden achter een boscbje, dal wel een enkelen reusachtigen ruiker geleek. De grond was met praektige geweven stoffen bedekt. Daarop stonden gouden mandjes met zeld zame, heerlijk riekende vruchten, en op eene rustbank van graszoden zat een vrouwelijk wezen. Zij was buitengewoon schoon en droeg een lang hemelsblauw kleed, zonder mouwen van bijzonder fijn weefsel. Qp de borst was eene stralende gouden zon geborduurd. Om hare lendenen droeg zij een purperen gordel, ter breedte van een vinger. Hare voeten, die zoo klein waren, dat het onbegrijpeiijk scheen hoe zij den last des lichaams konden dragen, staken in fraai goudlederen pantoffels. Om de enkels hingen breede gouden ringen, fonkelend van smaragden, en een prachtig parelsnoer was vijfdubbel om den hals ge slingerd. Het gitzwarte haar was in dikke strengcls om den schedel gewonden en werd door eene eenvoudige gouden kam vastge bonden. De armen waren insgelijks met gouden ringen versierd. In hare band hield het meisje een waaier van kolibri-veeren, erf op de rustbank lag een zeer eenvoudige neten luit. Het was een jong meisje mei een schran- Dinsdag werd in 8t-Romboutskerk te Mechelen, het Provinciaal Concilie van Bel gië geopend. Sinds 1607 is het hel eerste Concilie dat in België gehouden wordt. Dit Concilie of Kerkelijke Vergadering had tot doel de kerkelijke tucht in ons land toe te passen die voor de Roomsch-Katholieke Kerk door het Concilie van Trente, dat van de jaren 1545 tot 1563 gehouden werd, bepaald werd. En na drie eeuwen, wordt thans te Meche len een Concilie voor gelijkaardige redens gehouden. Inderdaad, de omstandigheden hebben de opvolgentlijke Pausen genoopt bij de Dekre ten van het Concilie van Trente nieuwe voor schriften te voegen, andere te wijzigen en zekere bepalingen die m-tden Tijd niet meer overeenstemden af te schaffen. liet was noo- dig de Kerkelijke wetgeving te herzien, eensluidend te maken en te volledigcn. Hen 27 Mei 1917 werd door Z. H. Paus Benedictus XV een nieuw Kerkelijk Wet boek uitgevaardigd, en de naleving ervan verplichtend gemaakt van af de Sinxenfeesten van het daaropvolgende jaar, 't is te zeggen van af 19 Mei 1918. Al de landen der wereld zijn gehouden hunne bijzondere godsdienstige wetgevingen eensluidend te maken met de nieuwe kanonieke wetgeving. Zooals te begrijpen is, zijn de beraadsla gingen dezer hooge vergadering niet toegan kelijk voor het publiek. Alleen de openings plechtigheid, welke met vollen luister ge schiedde was in 't openbaar. Om 9 ure 'smorgends verliet een indruk wekkende stoet het aartsbisschoppelijk paleis, terwijl de groote klok luidde en de beiaard, klingelend liederen in de lucht zond. Een ontelbare eerbiedige menigte verdrong zich in de straten naar St. Romboutskerk leidende. Het warende prelaten, de abten, de afge vaardigden van de. reguliere en sekuliere geestelijkheid, dooi' de Bisschoppen gekozen om het Concilie bij te wonen. De geestelijke stoet was als volgt samen gesteld het kruis en de accolieten twaalf Seminaristen, in roketde vertegenwoordi gers der geestelijkheid en der kloosterordei's, in roket en stool de vertegenwoordigers van de kapittels der verschillende bisdommen (twee JuL-iuiikken peniu'-dom)de titelvoe- rende en de eere-kanunniken van het Kapit tel der Metropolitane kerk, met aan het hoofd Mgr Mie.'ts, deken van het Kapittel de ge mijterde allien (met koorkap) van Averbode, Perck, Grimberghe, Bois-Seigneur-Isaac en Tongerloo (Premondstreit) van Meredsous, Cesar's-Berg (Leuven) Brugge en Affligem; van Bonliem, Val-Dieu, Wcslmalle, Achel, Forges, Rochefort en West-Vleteren (Giste- rianen-Trappisten) Mgr Christiaens, bisschop der Orde van de Minderbroeders; Mgr Van Reckem, hulp bisschop van Gent; Mgr Lamine, hulpbisschop van Luik; Mg'*s Legraive en De Wachter, hulpbisschoppen van Mechelen; HH. DD.HH. de Bisschoppen van Brugge, Gent, Namen en Doornik; (Z. D. H. Mgr den Bisschop van Luik ziek zijnde, was vertegenwoordigd door Mgr Lamine); Z. Em. Kardinaal Mer-* cier (die van al de prelaten en bisschoppen den staf droeg); Z Ex. Mgr Nicotra, nuntius van Z. H. den Paus; Mgr Ladeuze, rector der Iloogeschool van Leuven; Mgr Evrard, pas toor-deken van Brussel; Mgr Caevmaex, plebaan-deken van Mechelen; Mgr Gleynkens, plebaan-deken van Antwerpen; Mgr VanRoey, vikaris-generaal; Mgr Van Ballaer; Z. E. H. Kanunnik De Weerdt; Z. E. H. Kanunnik V. Roelandt, pastoor-deken te Aalst, enz. enz. der, eer ernstig dan vroolijk gelaat. Hare kleur was ontegenzeggelijk niet zoo blank als die der Europeanen, doch eer roséachlig dan bruin, hetgeen door hare gitzwarte oogen nog meer uitkwam. Die oogenzij schitterden als zwarten diamanten, terwijl zij nu eens onbeweeglijk in een somberen gloed voor zich heen staarden, dan weder wild in het rond rolden, of wel zacht om zich heen blik ken als de open spiegel van liet vlekkelooze maagdelijke hart. En deze wonderschoonc gestalte was door het tooveracMige licht der tropische wereld als met een wijden mantel van vloeiend zilver omhuld. De beide avonturiers stonden dit tafereel in hunne verbazing aan te staren zij wisten zelf niet hoe lang. Was het een men- schenkind van vleesch cn been, dat zij zagen of droomden zij met open oogen. Daar vatte de zonnemaagd de luit weder op en ontlokte haar opnieuw dezelfde melancho lische tonen, die Manuel en Montenegro hier heengelokt hadden. Toen kwam eene tweede gedaante, even bevallig als de eerste, vroo lijk en hnpsch het prieel binnenhuppelen. Deze sprong dansend naar de luitspeelster toe en ontwrong haar luid lachend naar het instrument terwijl zij haar met den vinger dreigde. Daarbij sprak zij eenige woorden met eene slem, die den vreemden mannen als zilver in de ooren klonk. Onbezonnen en onstuimig snelde Manuel naar den ingang van het prieel. Op het ge luid zijner voetstappen sloegen de meisjes de oogen op, lieten een schellen kreet hooren, en sloegen als gejaagde hinden nijknel den De St-Romboutskerk was streng, eenvou dig, zonder luister versierd. Eene thlrijke schaar geloovigen vulde de kerk, toen de stoet er zijne intrede deed. Om 9 ure 20 werd door Z. Em. kardinaal Mercier eene plechtige Pontifikale Mis opge dragen. Na de Mis werden psalmen en de Litanie van Alle Heiligen gezongen, waarna een kanunnik het Evangelie van den H. Lucas voorlas, betrek hebbende op de zending der Apostelen. Na het zingen van het Veni Creator en het houden van eene latijnsche aanspraak door Zijne Ëm. Kardinaal Mercier, verklaar de de prelaat van Belgie, dat ee/i telegram aan den H. Vader gezonden was, om hem te verzoeken, de beraadslagingen van het Con cilie te willen zegenen. De Vikaris-generaal gaf dan lezing van het dekreet waarbij het Concilie van Mechelen bijeengeroepen werd, waarna Zijne Emenen- cie het Credo voorlas. Vervolgens kwamen een voor een de leden van het Concilie, volgens rang en waardig heid, op het Evangelie, den eed, door de Kerkelijke wet voorgeschreven, afleggen. De plechtigheid sloot met den zegen ge geven door den Belgischen Kerkvoogd. De leden van het Concilie werden dan met hetzelfde ceremonieel naar het Aarts-Bis schoppelijk paleis teruggeleid. 's Namiddags om 2 1/2 ure, had in de Metropolilainekerk, met gesloten deuren, de eerste vergadering van het Concilie plaats, onder voorzitterschap van Kardinaal Mercier en bijgewoond door Z. Exc. den pauselijken Nuncius. Woensdag avond zouden de beraadslagin gen geschorst en op een latere datum herno men worden. Dinsdag morgend werd de wijk Spinmo len te Ingooigem, door de ontdekking van een schrikkelijk ongeluk, dat 's nachts was voorgevallen, in verslagenheid gedompeld. Rond G ure 's morgends vond Alfons Van den Broecke, bij het overstappen der spoor baan aan den ij/erenweg van de wijk Spin molen het ijselijk vermorzeld lijk van een manspersoon. Het hoofd was van de romp gescheiden, de rechter arm en het rechterbeen afgereden. In een der zakken van den ongelukkige werd eene brieventesch gevonden, bevattende eene som van 628 frank en eene eenzelvig, heidskaart op den naam van Cyricl Putman, oorlog-soldaat, 30 jaar oud,landbouwer, wonende wijk Engelhoek, te Ingooigem. De ongelukkige was Maandag mei zijne aanstaande vrouw, met wien hij nu lieden Woensdag in het huwelijk moest treden, naar Kortrijk geweest, om aankoopen te doen. In het torugkcoren van Kortrijk waren zij te samen te Vicnte afgestapt, om de noodige papieren op het gemeentehuis te halen, daar Cyriel Putman geboortig is van Vichle. Vandaar waren zij beiden terug naar In- gooighem vertrokken, waar zijne bruid ins gelijks woonachtig is. Na ten haren huize afscheid te hebben ge nomen, begaf Cyriel Pulman zich bij August De Gezelle, waar hij om 10 ure 'sa/onds vertrok om zich op zijue beurt huiswaarts te begeven. De ongelukkige moest over de spoorbaan daar werd hij door den trein Brussel-Kor- trijk die om 101/2 ure daar voorbij stoomt, verrast cn in stukken gereden. Het ijselijk verminkt lijk van den onge lukkige Cyriel Putman werd naar het doo- denhuis te Ingooighem overgebracht. Door de gendarmerie is een onderzoek in gesteld. jongeling voorbij en het prieel uit. Manuel riep baar na zij waren verdwenen. Todos Demonios bromde Montenegro, dat heb je mooi gedaan, om zoo als een gier op de duiven in te vliegen. Kap nu gezwind uw anker, en de Hemel geve den schurken, die ons vervolgen zullen, bijziende oogen en ons snelle voeten. Manuel luisterde niet naar hem. Hij dacht er over, de vluchtelingen na te ijlen. Zijt gij nu geheel en al zinneloos gewor denriep Montenegro, terwijl hij op den jongeling toesprong en hem met geweld wilde wegvoeren. Daarna hoorden zij het ge- ruisch van kleederen de meisjes vertoon den zich bij den ingang van het prieel en keken schuw naai de blanke mannen, om in het volgend oogenblik weder wegtefladderen. Pucacuncas riepen zij eindelijk, ter wijl zij terugkeerden, in dc handen klapten, en om Manuel heen liepen, hein bij de han den vatten, zijne lange lokken betastten, doe!» steeds snel terugwijkend, wanneer hij naar haar grijpen wilde. Dit spel hield eenige minuten aan. Deze aanvallige kinderen der natuur gaven zich geheel aan hare nieuws gierigheid over, zonder daarom hunner vrouwelijke kieschheid ontrouw te worden. Eeusklaps liet zich eene roepende stem hooren. Met vele teekenen van schrik vlogen de lieftallige wezens op de verblufte mannen toe, terwijl zij angstig het wóórd Mamacuna fluisterden en hen haastig naar de heining trokken. Het geroep klonk reeds zeei' in de nabijheid, toen dc schaduwen der boining de vluchtenden verborgen. Tegen de overeenkomst van Munster De Kolnische Zeitung meldt dat de part?, van het Centrum, in eene vergadering te Es sen, zich legen het akkoord van Munster verklaard heeft, doordien de Weslfalers ei al te veel bevoordeeld worden. De toestand te Plauen Te Plauen is alles kalm, daar do oproep tot algemeenc werkstaking niet gevolgd werd Het bezetten van Frankfort. 'Generaal Demetz beeft den staat van beleg te Frankfort verzacht. Voortaan mag men tot 10 ure 's avonds op straat zijn. De Reichswehrtroepen zullen uit het Roer gebied teruggetrokken worden. De Deutsche Algemcine Zeitung meldt, dat de Reichswehrtroepen eerstdaags uit he' Roergebied zullen verwijderd worden, daar zij er volstrekt onnoodig geworden zijn eti alles kalm is. Een ander bericht. De Kolnische Volkszeitung deelt volgend telegram uit Leipzig mede Men verzi-kert dat de betrekkingen on derbroken zijn tusschen Falkenstein en Klin- genthal. Tot hiertoe zijn de Reichswehrtroe pen nog te Plauen niet binnengerukt, doch zij zijn in de buurt en in voldoende hoeveel heid om een einde te stellen aan de wanor delijkheden*. Een ander telegram, door hetzelfde blad medegedeeld, meldt dat behalve do gouver nementstroepen ook Beyersche troepen be reid zijn om naar Vogtland op tc rukken. Deze troepen liggen rond Hof geconcentreerd en anderen rukken op in den omtrek vaa Chemnitz. Verscheidene afdeelingen zijn ook uit Leipzig vertrokken. De Beyeren willen voor Pruisen niet meer vechten De Kolnische Zeitung ontvangt volgend telegram uit Duisburg c Eene groote opgewondenheid heerscht onder de Beyersche Reichswehrtroepen. Afgevaardigden dezer troepen zijn naar Ber lijn vertrokken om er rekenschap tc geven over den toestand, doch hunne verklaringen werden zeer slecht onthaald door het gou vernement, dat vddoende op de hoogte ia over het moreel der Reichswehr. De officie ren trachtten vruchteloos de opgewondenheid hunner troepen tot kalmte te brengen. a In eene vergadering, door de Reichs- vvegrtroepen gehouden, werd verklaard, dat de troepen dezelfde rechten hebben als de burgers. De troepen willen niet meer vech ten, zonder het vertrouwen te hebben van het gouvernement, wantin tegenovergesteld geval zouden zij het gouvernement zelf voor de veiligheid van hel land laten zorgen. Ook hebbende troepen van Zuid-Duitsch. land verklaard, dat zij voor Pruisen nie' meer zullen vechten. - in de Fs-ansche Kamer. Verklaring van M. Millerand. Dinsdag namiddag heeft M. Millerand ii de Fransche Kamer eene verklaring gedaat over het optreden van Frankrijk in Duitsch land en de uitbreiding van het bezet gebied. Na liet optreden van Frankrijk verrecht- vaardigd te hebben, en gezegd te hebben dal zoo Duitschland bewijzen wil geven van zijne goede trouw, hij de eerste zal zijn, om het heraanknoopen der ekonomische betrekkin gen met Duitschland voor te staan, bracht hij in roerende bewoordingen hulde aan Belgie. Turi zeide de luitspeelster zacht, terwij: zij den jodgeling met de hand groette en toer. verdween zij achter de struiken, voordat Manuel uit zijne verbazing ontwaakte. Hij wilde haar nahijlen, maar Montenegro, dié instiktmalmalig bet gevaar vermoedde, dat nog meer de meisjes dan hen zelve bedreigde, trok Manuel met geweld voort. Reeds verbleekte de maan m het Westen. Reeds schitterden de altijd met ijs en sneeuw bedekte toppen der Cordillera's in roozeroo- den gloed, als een bewijs van den aanbre- kenden dag, toen Montenegro zich met zijn makker door den tuin spoedde. De laatste schreed zwijgend voort en dacht er aan, op welke wijze hij de Zonnemaagd het best uit een toestand zou kunnen bevrijden, die haar ondraaglijk moest schijnen. Uit den toon. waarop zij gezongen had, bleek toch, dat zij wel verre van gelukkig was. En wederom stonden de avonturiers bij da touwladder. Nu schielijk naar boven, beval Monte negro. Manuel gehoorzaamde werktuigelijk, cn weldra stonden beiden aan de andere zijde van den muur, waar zij door Ven tor met vreugdesprongen begroet werden. Zonder verdere tegenspoeden snelden zij door dc ledige straten en bereikten het strand. Uier ademde Montenegie weder vrij. Todos Demonios barstte hij eindelijk uit, dezen keer had de Dood ons reeds bij do baren gevat. Maar ze zijn, toch schoon, die Inka-bruiden, vurig als dubbclgebrandde arguardienle van Kastilic, en maagdelijk

De Volksstem | 1920 | | pagina 1