BELGIE EN HOLLAND Heg internationale valsclimunters Eens honfrontalie aan de Hollanisclie grens Doodelijk automobielongeluk Ge-ama das* Zinnelesasheid Op zijn Amerikaansch Ministerie van Spoorwegen Het Internationaal postverkeer. VERGADERING DER RECHTERZIJDE DE KAMER DE DRAMAS DER ZEE DoedeSijk ongeluk op het kosrsplein GEVAARLIJKE KOLEN M. Mi Herand zegde - Het heerlijke en moedige België. Op dit oogenblik springt de heele Kamer, •ls door een veer bewogen recht, de gansche vergadering richt hare oogen naar den Bel gischen gezant, die in de loge der diplomaten •it en brengt hem eene eindelooze ovatie. Met ontroerde stem gaal M. Millerand voort Hel moedige België heeft wel begrepen, door zich aan onze zijde te scharen, dal deze daad van solidariteit zoo mogelijk de banden van liefde en bewondering nog nauwer zou toehalen, die Frankrijk aan zijne Belgische zuster verbinden. Nieuwe en lange ovatie tereere van Belgie. Ik ben gelukkig aan de Kamer ine® te deeien dat, na eene loyale gedachtenwisseling tusschen de k:\binettenvan Parijs en Londen, deze heteens zijn geworden. (Lange toejuich.) Zij verklaren beide dat, uit de gedachten wisseling blijkt dat, indien er een verschil \a» meening heeft beslaan over de middelen van uilvoering, meer dan ooit beiden het eens zijn over de regeling der ernstige vraag punten, die in Duitschland voor hen en voor dc wereld blijven beslaan. (Toejuch.) De minister wordt geluk gewensclu door zijne collegas en door vele afgevaardigden. Volledige overeenstemming bereikt. Eene belangrijke samenkomst had gisteren avond plaats tusschen MM. Winston Churchil, minister van oorlog in Engeland en André Lefèvre," minister van oorlog in Frankrijk, over de technische middelen van toepassing der bepalingen van hel verdrag van Ver sailles. Marschalk Foch, de Engelsche generaal Wcygand en vele hoogere officieren woonden de vergadering bij. De volledige overeenkomst is bereikt op de punten van beginsel, alsook over het punt dat, om de verrichtingen te bespoedigen, hel noodig was hel aantal Franse lie en Biitsche officieren voor de controolcommissie tc ver meerderen. De roode wacht op de vlucht. MENTS13 April. De Koluische Zeiturig kondigt volgend telegram af uit Plauen (Saksen) De roode wacht is verleden nacht uil Fal- kenstein gevlucht. Het bevel der olgemeene werkstaking werd zelfs door de onafhanke lijke socialisten niet gevolgd. De Reichswehr nadert. Dientengevolge hebben de - brandkomiteitcn ingericht door den Westfaalschen leider Holz dadelijk hel hun aangeduide werk aangevangen. Ver scheidene huizen werden in brand gestoken en vernield. IIolz deed de wapenen, bij de inwoners aangeslagen, op den koer der rechtbank ver nielen. Eene verklaring van M. Delacroix. Belgie zat Donderdag het verdrag niet teekenen. La Nation Beige meldt M. Brugmann, volksvertegenwoordiger vow het arrondissement Brussel, kondigde Dinsdag ip de Kamer, aan M. Delacroix aan, dat hij zinnens was het gouvernement te ondervragen, om te welen of het juist was, dat de Belgische gevolmachtigden te Parijs, last ontvangen hadden Donderdag het ont werp van overeenkomst met Holland te teekenen. M. Delacroix antwoordde Gij moet niet interpelleeren, 'tis onnoo- dig. De gevolmachtigden van Belgie zullen geen verdrag teekenen. Zij gaan alleen naar Parijs, om aan de Hollandsehe afgevaardig den, de besluitselen van Belgie te overhaodi- gen. Zij zullen er niets teekenen.» Behalve de internationale valschmunters- bende, verleden week te Brussel en ie Vise aangehouden zit er ook nog eene andere ben de in 't droge. Men zal zich herinneren, dat eenige maan den geleden eene zaak van valschc briefjes van 1000 fr. uitlokte. Zes personen werden door de rechterlijke policie van Brussel aan gehouden en te Vorst opgesloten. Een der hoofdplichligen scheen zekeren Kloeg, een Hollander, tc zijn en deze werd op zijne beurt door do policie van Den Haag geknipt. Kloeg deed onmiddelijk volledige bekentenissen en verklaarde zelfs in hoeverre ieder der aange houdenen medeplichtig was geweest. Hel Belgisch gerecht verstond zich met het Hollandseh gerecht, om de aangehouden Belgen met den Hollander te konfronleeren Cn Donderdag morgend werden dc zes kerels naar Esschen gevoerd. Daar werden zij legen- over Kloeg gesteld, die in gezelschap van «eenige gendarmen, het reisje uit Den Haa; had gedaan. Kloeg herhaalde zijne verklaringen nopens de medeplichtigheid der andere aangehoude nen, Na afloop der konfrontalie werden de valschmunters naar hun wederzijdsch gevang teruggebracht. te Antwerpen. Dinsdag namiddag, rond kwaart voor drie ure. heeft een vreeselijk ongeluk plaats gehad in de Lange Leemstraat, te Antwerpen. Op het oogenblik dat een auto van de Bank de straat kwam ingereden, liep een vrouwtje de straat over. Door den autovoerder werd al het mogelijke gedaan om een ongeluk te voorkomen en hij wendde daarbij zoo gewel dig het stuur dat de auto tegen het huis n. 7 botste. Ongelukkig was de vrouw toch onder den auto gesukkeld en werd om zoo te zeggen er levensloos van onder gehaald. Een priester diende het slachtoffer in het huis n. 17. waar het binnengebracht was, de laatste H. Sacramenten toe. Doktor Cooman kon nog enkel den dood beslatigen. Door dezelde auto, die beschadigd was, werd de vrouw naar het doodenhuis der Kort© Dijk straat gevoerd. De policieofficier M Troeh, die het onderzoek deed om de ver antwoordelijkheid vast te stellen, heeft de eenzelvigheid der vrouw niet kunnen besta- tigen. In haar bezit werd eene som van 230 fr. gevonden die in hare kleederen waren ge naaid en een doodsbeeldeken van eenen in 1916 gevallen soldaat, Heystraelen geheeten. binsdag morgend, rond 5 ure, is de ge naamde Jozef Jan Declercq, 46 jaar, huisbe waarder in een aanval van heete koorte, door het venster ^an het derde verdiep van het huis Vlaamschekaai, 11, gesprongen en te recht gekomen op de straatsteenen. De man werd op den slag gedood. Het lijk werd naar het doodenhuis der Korte Dijk'straat wur- gehracht. Brutale aanranding te Antwerpen Maandag avond sloot, zooals gewoonlijk, M. Victor Govaerts, die eenen goudwinkel houdt op de Meii', 121, zijnen winkel, toen hij plots achter hem hoorde roepen hands tip i) Meteen zag hij twee mannen vóór hem slaan, die elk een revolver in de hand hielden. M. Govaerts begon om hulp te roe pen zoo luid hij kon, met het gevolg dat de brutale aanranders !.el op een loopen zetten, zoo hard het hunne beenen toelieten. Vluchtende in de richting der Jezusstraat, losten ze verscheidene revolverschoten, den kelijk om hunne achtervolgers schrik in te boezemen. De aanranders gelukten ook te ontsnap pen, eenen zwarten vilten hoed achterlatend. Het ongelukkigst van al is, dat een voor bijganger door een kogel in den arm werd getroffen. De poliiie heeft een onderzoek ingesteld om de brutale aanranders te ontdekken. Nog aanrandingen De zeeman Vincent Beekman, wonende te Rotterdam, stond in de Olïerandestraat te Antwerpen, in dronken toestand, te wateren, toen hij door een onbekende in 't aangezicht werd geslagen, die hem zijn brieventesch ontnam met 160 kronen in Noorweegsche bankbiljetten en een wissel van 275 gulden der Rotterdamsché.bank, en andere papieren De kerel gelukte er in de vluchtte nemen. De metaalbewerker Gerard Opdenka rap 21 jaar oud, stond verleden nacht, rond 2 ure, in de deur der herberg zijner ouders, St Pauliisplaats, 17, te Antwerpen, vlak naast het policiebureel. Men had juist gesloten, toen een dronken zeeman daar aankwam en den-jongen vroeg'of hij nog drank bekomen kon. Op dezes ontkennend antwoord bracht de brutale zeeman, zonder meer, den zoon twee messteken in den hals toe en nam de vlucht. De agent van dienst en de heer ad- junkt Morel, dadelijk'verwittigd, snelden den dader achterna en kónden hem in de Krie- kenstraat aanhouder). Het was zekere,En^iel Erickson, afkomstig van H dsingfors. Hly loochent gestoken of geslagen te hebben,, doch daar hij door zijn slachtoffer duidelijlf-berkend werd. is hij»ter beschikking van het gerecht opgesloten. Met ingang van 15 April a.s. worden de internationale postverbin.dingen merkelijk ver beterd door het inleggén van nieuwe snel treinen Oostende-Weenen en Weenen-Oost- ende. Ten einde uit dien maatregel 't grootst mogelijk nut te trekken voor de verzending der briefwisseling, zal het Beheer van Poste rijen aan die treinen posispoorwagens laten koppelen welke rechtstreeksche aansluiting zullen geven met de builenlandsche postdien sten. De borgtocht op postcheckrekeningen Ingevolge een koninklijk besluit van 23n Maart laatsleden, is de op de postcheckreke- ningen te storten waarborg inlage verminderd lol 25 frank. Over de vergadering der rechterzijde, welke Dinsdag morgend in de Kamer plaats had, vernemen wij nog M. Delacroix, die de vergadering bijwoon de, moest de opmerkingen aanhooren van M. Paul Segers, die aan het hoofd der regee ring euvel duldt dat hij het voorstel Troelet in zake vrouwenstemrecht heeft aangenomen. M. Segers en verscheidene Tijner vrienden hadden het vrouwenstemrecht onmiddelijk in de Grondwet willen zien inschrijven. Zij waren van oordeel dat M. Delacroix al te toegevend is geweest voor de socialisten en al te veel de belangen der rechterzijde ver waarloosd. M. Segers kritikeerde nog de finatieele politiek der reueering. Men stemt belastin gen terwijl oude belastingen niet worden toe gepast. Ten slotte sprak men nog over het socia listisch ultimatum betreffende de heffing op liet kapittaal. De rechterzijde zal doen wat zij kan om een einde te stellen aan de socia-. listische overheersching in de regeering. Eene nieuwe vergadering werd belegd, om den politieken toestand te onderzoeken en een nieuwen voorzitter le kiezen ter vervan ging van M. Segers, die al te zeer in beslag genomen wordt door zijne extra-parlemen taire werkzaamheden. Men spreekt vooral van M. Vandevyvcre als kandidaat-voorzitter. Een Franscho kruiser in nood. LONDEN 13 April. De bladen melden dat een Fransche kruiser zich in nood be vindt in den Atlanischen Oceaan, op 58 graden Noorderbreedte en 26 graden "Wes terlengte. De Engelsche stoomer Bussia cn de Ame- rikaanschen stoomer Keargy zijn ter hulp gevaren. LONDEN 13 April. Uit Quecnstown wordt gemeld, dat het de Fransche kruiser Somme is, die zich in nood bevindt, 1200 mijlen ten Zuid-Westen van de lersche kust. Verscheiden stoomers zijn hem ter hulp gevaren. te Stockel. Dinsdag morgend deed een jockey, Ras- quinet genaamd, op>'t koersplein van Stockel een proefrit met het paard Duncan dat Donderdag aan de spvir.gkoersen moet deel nemen. Het paard botste tegen een hinderpaal en viel, met het gevolg dat de jockey met geweld ten gronde geslingerd werd en bleef liggen. Toen men den ongelukkige' ter hulp snelde, had hij reed» opgehouden te leven. Hij was het nekbeen gebroken. Maandag avond bevonden zich een achttal werklieden van den inzamelinga- en oprui mingsdienst in eene barak ie Ledegem, door hen als slaapplaats en schuiloord ingericht. Een hunner deed eene schup kolen in de ka chel, toen schielijk eene geweldige ontploffing plaats had. De kachel vloog uiteen en' de brandende kolen werden in alle richtingen rondgeslingerd, zoodat de barak schier op hetzelfde oogenblik in laaie vlam stond. Ook de kleederen der werklieden waren in brand geschoten en slechts met de grootste moeite konden zij aan den vuurpoel ontsnappen. Zes der werklieden waren erg verbrand en moesten naar hetl gasthuis van Roeselare overgebracht worden. De barak werd met ganseh den inboedel vernield. rein als de sneeuwvelden van gindsch reuzen gebergte. Turi zuchtte de jongeling weemoedig crwijl hij zich naarTumbez wendde. Bah bromde Montenegro, geen fratsen? ,Het zijn eigenlijk toch maar ongeloovige "bcidinnen. Maar die goude bloemen en die dauwdruppels... Madre de Dios 1 bewaar ons voor het l.elsche spook Aan boord van de Salamander was ieder een reeds op de been. Dc afwezigheid der beide avonturiers was bereids opgemerkt ge worden cn had de algemeenc onrust gaande gemaakt. Met eene levendige belangstelling hoorden de aanvoerders Montenegro's ver haal over den gouden tuin der Zonnemaag den en van de schoonheid dezei laalsten zeiven wel is waar aan, maar toch laakten zij de meer dan roekcloozc daad gestreng. Toornig veroordeelde Ruiz zijn zoon om twaalf huren lang in den mastkorf worden opgesloten. Blijde dat hij zich ongestoord aan zijne herinneringen van den al'geloopen ■nacht kon overgeven, klouterde de jongeling naar zijn Terheven post. En toen de zon vol majesteit den lichten nevelsluier, die over het dal van Tumbe/ hing, deed verdwijnen en de koepel van den Tempel der Zon, in hare stralen begon te schitteren, toen neu riede hij, peizend, in denfrischen morgen wind des grooten Oeeaans de eerste regels van den Yaravic der Inka-bruid Cumac nusta Turallayquim Punuyquita Paquicayan. De Banque Transatlantique Beige, Naamlooze Maatschappij, 152, Koninklijke straat, Brussel, verhandelt snel en juist alle bank- en wisselopera tién, aan de voordeeligste voorwaarden. In bewaar geving van fondsen in rekening op zicht, voor korte en lange termijnen. 3846 Zitting van Dinsdag 13 April. Namiddagzitling geopend om i 314 ure onder voorzitterschap van M. Brunei. Men gaat over tot de trekking van de af- deelingen voor April-Mei. De nieuwe huishuurwot gestemd. De Kamer zet de bespreking voort van de interpellatie van M. Melckmans over de maat. egelen welke de regeering schikt te nemen met het oog op de woningcrisis welke in de :o>te centra heerscht, en over de linancieele tegemoetkomingen welke zouden kunnen verleend worden aan de maatschappijen tot het bouwen van werkmanswoningen die ver langen goedkoope woningen te bouwen. M. FISCHER zegt dat de regeering zeker met goede inzichten is bezield, matir dat er nog een al le schrille tegenstelling bestaat tusschen sommige rijke kwartieren van de hoofdstad en de werkerswijken, waar het krioelt van armen, die ellendig gehuisvest zijn. Het is niet te verwonderen dat de ge moederen daar verbitterd zijn. Voor don oorlog bouwde men ongeveer 3000 nieuwe huizen per jaar. Thans wordt er bijna niet meer gebouwd, ofschoon de echtverbintenissen verdriedubbeld zijn in aantal. De nieuwe echigenoolen vinden geen woning. Spreker somt verscheidene gevallen op van bitteren woningnood in Brussel en om- 'ieving. M. Fischer klaagt dan de misbruiken aan die heerschen it> dc bouwnijverheid. Spreker heeft stocks gezien van 10 millioen baksieenen, in 1914 gefabrikeerd en die wer den achtergehouden totdat de prijzen geste gen waren. De regeering zou die stocks moeten aanslaan. Want slechts krachtdadigheid kan de huurprijzen weer tol een nqjmalen standaard terugbrengen. Nieuwe wetsontwerpen. M. VAN DER VELDE, minister van rechts wezen, legt verscheidene wetsontwerpen neer betreffende de begrafenissen in tijd van oor log, dc huishuren en de schorsingen van vervolgingen in zake huishuurwet, zoolang de nieuwe wet niet in voege komt. De minister dringt er op aan, opdat het laatstgenoemde wetsontwerp onmiddelijk ge stemd worde en morgen naar den Senaat verzonden. (Toej. op alle banken). De woningnood. M. CARTON de WIART wijst op zijne beurt op de ellendige uitwerkselen van d< waningnood en op de pogingen, door de maatschappijen voor goedkoope woningen ingespannen, om in den woningnood tc ver helpen. Doch de private maatschappijen kunnen niet alleen de moeilijkheden uit den weg NEGEiNDE HOOFDSTUK De waterleiding De inwoners van Tumbez overlaadden de Spanjaarden met uiterlijke bewijzen hunner vriendschappelijke gezindheid. Want deze, die te zwak in getal waren om als veroveraars op te treden, speelden thans nog den wolf in de schaapswaclit. Na vele teleurstellingen en wederwaardig heden hadden zij het groole rijk der Inka's of Peru ten laatste werkelijk ontdekt, doch bij hunne onbeduidende strijdkrachten kon den zij geen nut uit de ontdekking trekken. Er bleef hun niets over, dun naar Panama terug te keeren en den stadhouder om onder steuning te verzoeken. Pizarro besloot der halve weder onder zeil le gaan. Eenigen zijner lieden, die met de sohoone landstreek en do vriendelijke behandeling der inboor lingen zeer waren ingenomen, wenschten liever te Tumbez te blijven. Onder hen bevon den zich de joDge stuurman Manual oudere vriend Montenegro. Ruiz muakie zijn zoon voor allns uit, wat mooi en leelijk was, doch Pizarro wilde hun verlangen des te eerder inwilligen, omdat hij liet eene geens zins verwerpelijke zaak vond, bij zijne terug komst eenigen zijner medegezellen hier te vinden, die inmiddels met de taal en dc ge bruiken dei inboorlingen zouden bekend geworden zijn. Daarentegen waren cr ook verscheidene jonge Peruanen, die bereid waren de Spanjaarden naar Panama le ver gezellen, teneinde daar in de Kastiliaanscbe taal onderwezen te worden, Een hunner, ruimen; de regeering moet maatregelen tref fen om duizenden en duizenden woningen Ve bouwen. M. CRICK zegt dat bij geen eigenaar is, maar dat hij beroep doet op de ondervinding van de eigenaars aan de uiterste linkerzijde. (Gelach). Voor den oorlog had men met 4 1/2 o/o van de buurwedde genoeg om een huis te onderhouden. Nu moet men 12 en 13 p. h. daar voor afdragen; dus is 't niet al zaivere winst wat d« eigenaars opstrijken. Spreker heeft geen vertrouwen in de voor nemens van de regeering. Hij meent dat men aan den prijs van 16,000 fr. in de huidige omstandigheden, geen latsoenüjke huizen zal kunnen bouwen. Opvolgenllijk wordt over de woningnood geklaagd door MM. VAN DE KERCHOVB, VAN REMOORTEL. M. WAUWERMANS, legt uit naam der commissie het nieuwe wetsontwerp neer dat de vervolgingen schorst in zake huishuur- geschillen. De commissie wil dat de vervolgingen slechts dan geschorst worden cn de uitzetting verdaagd indien de huurders weigeren de achterstallige huur te betalen. M. VANDERVELDE, minister van. rechts wezen, legt zich hierbij neer uit naam van de regeering. Het wetsontwerp wordt, in zijn artikelen gestemd. De zitting wordt geheven om 5 ure. Zitting van Dinsdag 13 April. De Senaat vergadert om 2 ureonder voorzitterschap van M. de Favereau De kieswet M. GOBLET d'ALVIELLA legt breedyoe- de geschiedenis uit van de sympathieën cn van de tegenkantingen, die liet vrouwen- stemrecht, als princiep, in België ontmoette. Volgens spreker werd dit vraagstuk nooit met genoeg rechtzinnigheid behandeld. De rechterzijde had geen bepaalde ovei tui ing op dit gebied. Voor haar was het vrouwen- stemrecht vóór alles een middel om het alge meen stemrecht te verlammen, de socialisten houden van het vrouwenslemiecht zooveel als de gehangenen van een koord houdt. En •ie enkele liberalen, die voor het vrouwen stemrecht gewonnen zijn, voeren de politiek van Gribouille, die in 't water sprong om niet natgeregend le worden. M. db BROQUEVILLE. Is het voor M. Max dat ge dat zegt M. GOBLET. M. Max zal in de Kamer doen wat hem belieft. In den Senaat zullen dc liberalen niet toegeven. M. Goblet oordeelt dat de vrouw buiten de, godsdienstige politieke en maatschappelijke twisten moet blijven, dit in bet belang van den haard en van de vrouw zelve. M- ASOU wit bewijzen dat de vrouw niets begrijpt van al de kwesties, die onS ver deden. j M. COUILLIER meent dal men niet veel woorden meer moet verspillen aan de be spreking van het vrouwenstemrecht. Men zal nu niemand meer bekeuren en de stemming is van nu of aan gekend. M. RYCKMANS spreekt deze bewering tegen. M. LIGY beaamt de meening van M. Ryck- mans. M. COUILLIER klaagt er dan over dal fla rol vafl den Senaat tot niets is gedaald en dal de senators niets meer te zeggen hebben. M. LEKEU. Dat is natuurlijk. Op hel kerkhof zwijgt men. M. COUILLIER zegt dat de socialisten en de katholieken, die elkaar noodig hebben, een geheim verbond gesloten hebben, om het vrouwenstemrecht door te drijven. Ten slotte drukt hij de vrees uit dat vreemde vrouwen, met Belgen getrouwd, haar woordje zouden mee te spreken krijgen in de Belgische politiek. M. DE BAST meent dat de politieke op voeding der vrouw nog niet volledig is. M. GOBLET vraagt of de rechterzijde niets te zeggen heeft ten voordeele van het wetsontwerp. M. SPEYER keurt de socialisten af die een geheime overeenkomst hebben met de katholieken. Daarna valt hij de katholieken die door de Spanjaarden Felippile genoemd werd, speelt in liet gevolg van dit verhaal eene niet onbeduidende rol. Het jaar 1527 liep ten einde, toen do Sala mander het anker voor de terugreis naar Panama lichtte. De te Tumbez achterblijven de Spanjaarden stonden aan den oover en wuifden bet vertrekkende schip een laatst- v aar wel toe. De tropische zon stond loodrecht boven de schaduwlooze aarde; terwijl zij met hare ver zengende stralen tot in het merg aller levende schepselen doordrong. De lucht trilde. Een wit-gloeiend verglaassel lag over het bran dende oeverzand verspreid.Geen enkel voor werp gaf eenige schaduw van zich af geen beschuttend scherm bedekte de versmachtende planten, welker dorre halmen en bladranden linsterden en vonkelden kortom, de invloed der felle zonnestralen deed zich in hooge male gevoelen aan de levenssappen van al het geschapene. Nog altijd volgden de ach- tergeblijvende avonturiers hel wegzeilende schip met hunne blikken, en zij schenen zich in hel afscheid tamelijk wel te kunnen sciiikken Maar toen het laatste stukje zeil daar ginds in den grooten Oceaan voor den blik der achtergeblevene verdween, werden hunne harten met eene onbeschrijfelijke droefgees tigheid vervult. Het kon toch zeer goed een afscheid voor altijd gweest zijn. Adios Duisterde Manuel nog^eens met een geprangd gemöed, terwijl hij de hand van Montenegro Hhunpachlig drukte en twee groole tranen biggelden over zijne blee- Jte wangen. Todos Demonios Zijt gij een man snauwde Montenegro hem toe, teneinde zijne eigene ontroering'te verbergen. Bah de zee is eene breede straat. Zij zullen spoedig terug keeren, onze landslieden, en dan als aan voerders van aanzienlijke strijdkrachten. En zie eens Manuel, het schilderachtige land schap lacht u van alle kanten toe de-inboor- ling§n lachen en zij zijn toch slechts domme heidenen. Zouden wij dan alleenjtreurig zijn, w:jChristenen en Kastilianen van ouden adel, die daarenboven nog in het bezit zijn van een goeden voorraad brandewijn Toen keerde Manuel zich van de zee af cn zijn blik zocht een koepel van den Tempel der Zon. Geloof mij aan voorgevoelens, Monte negro vroeg luj na eenige seconden, terwijl hij zich tot zijn makker wendde. En zonder een antwoord af te wachten, vervolgde hij Toen ik daareven het wegzeilend schip, waar op zich mijn vader bevindt, naaslaarde was hel als fluisterde eene profetische sten» mij in de ooren Gij zult uw vader nooit wederzien! Daarna was het mij, als werd mijn hart door eene stale vuist verpletterd, en het staat bij mij vast, dal ik mijn vader niet meer zal zien Laat u dat met wijsmaken, zoide Mon tenegro, terwijl bij zijne z.ware hand goedig op den jongelings schouder legde. Bah Voorgevoelens Wij zijn Christenen en Span jaarden, en vertrouwen als zoodanig op den 'almachtigen God en op de deugd van ons zwaard. Neem eene teug aguardiente, eene fliksche teug, en maak u niet beangst voor kbci£CHCiiiimueu, Bah 1 Yoorgmelena 1 Bega nu toch geene dwaasheden, ManuelVerstaat gij Zet die heidenschc deerns, die Bruiden der Zon uit uw hoofd en alles zal goedgaan. Hel betaamt tot geen Christen en zulk een waltere zeeman, als gij zijt, zich met derge lijke zaken in te laten. Maar hoe het zij, Manuel, ik zal u in elk geval trouw ter zijde staan en niet wijken, zoolang ik mijne handen nog roeren kan. Manuel schudde zijn getroawen vriend, zonder een woord te uilen, diep geroerd de hand. De inwoners van Tumbez begonnen de Spanjaarden nu te omringen en leiden hen mei een zachtcri aandrang sladwaarls. Alle huizen stonden voor de schoone vreemdelin gen open De koperkleurige burgers van Tumbez overlaadde hen met voorkomendhe den, en al verstonden de beide mannende woorden niet, die men tot hen richtte, toch sprak de vriecdelijkheid te duidelijk uit de blikken der Peruanee, om hen den zin er van niet le doen vallen. Manuel sloeg alle, zelfs de hartelijkste aanbiedingen, tot niet geringe spijt van Montenegro, van de hand, en verzocht een eenzaam gelegen huis, eene soort van villa, die buiten de stad lag en aan den Kuraka behoorde, te mogen betrekken. Met veel be reidwilligheid «schonk deze hun hel vrije gebruik van zijn landhuis. Het lag buiten de vesting aan de rivier, waaraan hel dal zijne vruchtbaarheid tedaftken had, ineen tuin van vruchlboomen, die het kleine gebouw als met een dak van bloemen bedekten en bet mei welriekende geuren vervulden, ('t Yerv.)

De Volksstem | 1920 | | pagina 2