De herziening der Grondwet E~n knaapje levend begraven Aanhouding eener dievenbende Hulp voodo landbouvjers Met drama van Savcthem Een tweede doode. De brandkofferabfte Ie Duffel. DöS&llJfc werk ongeluk te Brussel Taks op de Beursverrichtingen De toestand in Ierland. EEN HOUTHISTORIE TE MECHELEN. Een verklikker vjor (hu Franschen Krijgsraad Ie Rljsei generaal M^nJaefj het Belgisch bataljon in oogenschouw. Daarna reed generaal Mordacq met zijn gevolg in auto naar de Operaplaats. Van op het balkon van het opera woonde hij den optocht van het Belgisch bataljon bij, dat toKchen eene dubbele haag Senegaleesche en Algeriaanscbe scherpschutters en een batal jon van het 37° linie optrad. Het Belgisch bataljon stelde zich dan in vierkant op de Opera plaats. Generaal Mor dacq kwam zich naast de vlag van het 10* linieregiment, waartoe het Belgisch bataljon behoort, plaatsen en de Fransche troepen, icherpschutters, infanteristen, dragonders, jagers en tanks, defileerden voorbij de Bel gische troepen. Het terugtrekken der Reichswehr. MA1NZ, 14 April. Uit Berlijn wordt aan de Kvlnische Zeituug gemeld 't Is vandaag of ten laatste morgen, dat eene beslissing moet genomen worden in zake de algeheele ontruiming van de onzijdige streek. De toestand blijft nog verward te Bannen en te Elbeifjld. Rond deze twee steden heb ben vursci#dtóefi€ benden plunderaars hun kamp opgeslagen. BERLIJN, 14 April. Naar het schijnt zijn de Reichswehrtroepen, die zonder toela ting van het Fransch gouvernement in hel Roergebied vielen, niet geneigd dit gebied zoo spoedig te verlaten en men wel denken zou. Er wordt inderdaad gemeld, dat zij nog 8000 man versterking gekregen hebben. PLAUEN, 14 April. De Reichswehr troepen zijn hier binnengerukt. te Scliaartoeelt Woensdag namiddag hadden eenige knaap jes een langen tunnel gegraven in de glooing van den ijzeren weg, Vertroostingstraat, te Schaarbeek, nabij de grensscheiding van St. Joost ten Noode. Rond 7 ure 's avonds staakten^ij hun spel om huiswaarts te keeren. Een paar minuten later stelde een der kleinen vast, dat een zijner gezellen verdwe nen was. Hij keerde dadelijk op zijne stappen terug en stelde vast, dat de tunnel ingestort was. Onmiddelijk riep de kleine om hulp en wel dra was heel de wijk in opschudding. De pompiers van Schaarbeek werden ver wittigd en waren weldra ter plaats. De reddingswerken werden met voorzich- tigen spoed aangevangen, doch de duisternis viel in en nu moest men de opzoekingen in klaarte van toortsen voortzetten. Hel was ongelukkiglijk na anderhalf uur dal de pompiers er konden in gelukken het verdwenen knaapje terug te vinden. Twee geneesheeren pasten geruimen tijd de kunstmatige ademhaling toe, doch vruch teloos. Het arme kind had opgehouden te leven. -iV dd'v/ïïl UoPK Men oordeele over de verslageuheid der ouders, die als waanzinnig de opzoekingen hadden bijgewoond, toen zij bij het lijkje van bun zoontje gebracht werden. De commissie der XXI vergaderde Woens. dag, onder voorzitterschap van M. Brunei. Zij hoorde eerst lezing van eene nota, be treffende de werkzaamheden tot den dag van heden. Daarna werd de bespreking hernomen van artikel 52. Men had zich afgevraagd of de parlementaire vergoeding in de grondwet moest ingeschreven worden, ofwel of het genoeg was die door de wet te regelen. Met 17 stemmen tegen 1 beefi de commis sie zich uilgesproken ten voordeels van de inschrijving in de grondwet. Daarna werd het bedrag van de vergoe ding besproken en de vraag werd geopperd of men verscnil moest maken tusschen de volksvertegenwoordigers van Brussel en die van het binnenland. De commissie zal Woensdag toekomende opnieuw bijeenkomen. Peruaan scherp. Hij zoekt verboden wegen op en zal in de voetangels beklemd raken. Spreek duidelijk, huauqueymi (broeder) hervatte Manne!mijne ooren zijn geopend, doch mijne oogen zien het doel niet, waarnaar gij uwe pijlen slingert. liiderdaal niet Welnu dan, uwe oogen zijn verblind door de schoonheid eener Inka-bruid, zeide de Peruaan, zoo zacht fluisterend mogelijk. Zwijg, uw gezicht wordt bleek en verraadt tiin uwe woning zal ik rader met u spreken. En zonder verder een woord te uiten zochten de beide jongelingen Manuel's woning op. Tl EXDE HOOFDSTUK De Tempel der Zon Mijne woorden zijn alleen voor uwe ooren besnemd, begon de Peruaan, zoodra sij in Manuel's woning gekomen waren. Gij en uw blanke makker hebt heimelijk in de tuinen van de Dochters der Sterren weten te sluipen. Wel heeft geen menschelijk oog u gezien, andeaw zoudt gij niet meer lot het rijk der levendén ocoooren. De weeke bodem verhaadde u en looude de sporen uwer voet stappen. Geen inwoner van Tumbez laat bij het gaan zulke sporen achter. De Kuraka heeft een verspieder aangesteld, om uwe schreden te bewaken. Ikzelf werd hiertoe benoemd en ik lag hier alle nachien in de na bijheid verborgen. Ik moest voetangels leg gen, ten einde u daarin te vangen. Derhalve zijt gij een verraderviel .Monuel hein verdrietig in de rede. T3B3 QK3VT Tengevolge van de talrijke stoutmoedige diefstallen iu den laatsten tijd gepleegd, iir Groot-Gent en vooral in magazijnen van kleerstoffen en schoenen, had de sterfelijke policie een bijzondere waakdienst ingericht. Enkele dagen geleden vernam de stedelijke policie, dat op de wijk van de Brugschepoort personen van verdacht uiterlijk, groot ver teer maakten. Die gasten werkten nooit, reden in auto, waren zelden 's nachts thuis en overdag sliepen zij hunnen roes uit. Ook had men bemerkt dat die mannen, bijna altijd drager zijnde van pakken, hunne bijeenkomst hadden in een huis der Gouden Sterrestraat, uitgevende op de Zuidkaai en Brugschen steenweg, (rechtover de kerk van St Jan Baptist). Men had weldra de overtuiging, hier met eene welingerichte en gevaarlijke dieven bende te doen te hebben. Maatregelen werden door de stedelijke policie genomen en onder leiding van den heer adjunkt-policiekommissaris Coussement van de 10' wijk, werd besloten de kerels op heeterdaad te betrappen. Woensdag morgend van vóór 7 ure legde de policie zich in hinderlaag in de Gouden Sterrestraat. Eenige agenten drongen in het huis n# 125 van voornoemde straat, bewoond door zekeren persoon, bijgenaamd De lan- cier Het huis werd van onder tot boven door zocht en daar ontdekte men een volledig inbrekersstelsel 4 koopwaren werden daar niet ontdekt. De vrouw van den huize werd aangehou den de man die lont geroken had was afwezig. Toen de agenten daar in huis waren, het was dan reeds 8 ure, werd eensklaps de deur opengebroken. Dit was geschied door een slotmaker, op bevel van de rechterlijke bri gade, die eveneens kennis had gekregen van de dievenbende en op hare beurt, de gevaarlijke gasten in het net wilde? vangen. Met den revolver in de band stormden de rechterlijke agenten hel Unis binnen. Een der agenten van de rechterlijke briga de. in den gang van het huis een persoon bemerkende en die hij aanzag voor een der opgezochte dieven, vuurde zijn wapen af. De man die in den gang op post stond en gekleed wasingemeene werkmanskleederen, werd getroffen in de kaak en in den arm. Deze op zijne beurt niet wetende mot wien hij te doen-had. vuurde zijnen revolver af en trof den rechterlijken agent in de hand. Het was slechts nadien dat men zag dat hier een droevige misgreep zich had voorge daan. De gekwetste was de stedelijke policieagent De Cabooter van de 10' wijk de andere ge kwetste was de rechterlijke agent Goucke. Rnff^.*evrtfïf,«nfffJeiK,aila'0ieV'tliaSêï',n^1l beide gekwetsten huiswaarts gevoerd. Middelerwijl hadden de andere agenten hunne opzoekingen voortgezet en was men zoo gelukkig eenige leden der dievenbende te snappen, alsook koopwaren in den laat sten tijd te Gent en elders gestolen en die daar met rijtuigen waren aangebracht te ont- dekken. Op de Zuidkaai werd een man en eene vrouw in hunne woning aangehouden, alsook gestolen goed ontdekt. In de Groendreef, in een beluik gekend onder den naam van Luizengevechtwerd een kerel, bijgenaamd De Pijpe insge lijks bij de lurven gepakt, alsook een drietal kerels wonende in de Hamerstraat. Onder de aangehouden zijn ook vrouwen een dezer droeg zelf eene belangrijke som geld op haar, die door de policie werd aan geslagen en voorzeker voortkomt van gesto len goed dat reeds aan den man werd ge bracht. De policie verdient hier allen lof andere aanhoudingen zijn nakend. Men is overtuigd dat geheel de dieven bende, woonachtig op de wijk van de Brug schepoort, binnen kort achter slot zal zitten, alsook de verhëlers. Uwe tong is glad en vol venijn, zeide de Peruaan met een verwijtenden blik. Gedurende den nacht bewaakte ik uwe huis deur ik volgde u als eene schaduw, wanneer gij uwe woning verliet. Ik zou op u toege sprongen zijn, gelijk de grimmige Yan cliinca (Amerikaanschen tijger), uit de struiken springt, indien gij het nog eenmaal zoudt gewaagd hebben, den muur te beklimmen. Manuel wendde zich vol afschuw van hem af. De Peruaan vervolgde Dan zou ik mijn blanken broeder vast gehouden hebben, opdat hij den weg des doods niet zou kunnen betreden. Hij zweeg. Manuel reikte hem geroerd en zonder een woord te spreken de hand. Zijn handdruk en de blik zijner oogen waren wei sprekend genoeg. Broeder fluisterde toen de Peruaan is het in heiland der blanke mannen mogelijk, dat een vriend den vriend verraadt Edele ziel 1 zeide Manuel, zonder op de naive vraag te antwoorden. Daarna vervolgde hij hartstochtelijk En ik moet haar wederzien en baar uit de slavernij dès Inka's redden, of ik wil niet langer leven Waarom ziet mijn blanke broeder niet naar een andere bloem rond vroeg de Peru aan bedaard. Wie beeft ooit gezien, dat eene lama naar een boscbie gras sprong, dat over een afgrond hing, als zij midden in eene we lige weide stond Vriend uwe gelijkenis is zeer gevat, nep Mannel half geergerd, half lachend uit in Vlaanderen, Het Comiltee of the Agricultural Relief of Allies van Londen heeft een nieuwe zen ding vee gezonden naar Antwerpen verleden week, als voelbare proef van zijn wensch om de pachters van Vlaanderen te helpen hunne verwoeste pachthoeven herin te richten. Deze zending, die Donderdag mei de Frin- lon n van de Great Fastern Railway aankwam bestond utt zestig stuks vee zuiver ras van Ayrshire, die speciaal gekozen zijn geworden voor het distrikt Pervyse, waar dit ras van vee prachtige resultaten geeft. Deze zending zal vervolg worden door een andere binnen vijftien d&gen, die zal bestaan uit schapen van Kent en.Romney Marsh. Een gelijke zending kwam ons toe verleden herfst en heeft de grootste voldoening gege ven. De schapen zullen verdeeld zijn in troe pen van twintig stuks vergezeld van een ram. en zullen uit. edeeld worden in de verwoeste streken van Vlaanderen. De soldaat Leon Desanthoine, die Zondag morgend te Savethem en meisje vermoordde omdat zij met hem af %broken had en zich daarna ook een erge wonde aan den hals had toegebracht, is Woensdag namiddag in het St. Jansgasthuis te Brussel overleden. Aanhoudingen. De Antwerpsche policie, is toevallig op het spoor gekomen van daders of medeplichtigen aan de brandkastdiefte te Duffel. De echtgenooten M.., wonende Deurne- straat, hadden twist gekregen en op zeker oogenblik verweet de vrouw baren man, dat hij haar bij een onlangs gepleegde diefte, voor 10.000 fr. bedrogen had. Zulks kwam de policie ter oore, en hel parket werd ver wittigd. Men vermoedde dat zulks betrek zou heb ben op de diefte ten nadeele der Papeterie Anversoises te Duffel, alwaar de brandkast opengebroken en eene sqiu van 30.000 fr. ontvreemd werd. De policie deed in 'tgebeim een onderzoek en zoo kwam men te wete, dat M... nooit werkte, dat er op breeden voet-geleefd werd en dat er onlangs nog een zeer kostelijken huisraad gekocht was. Eene huiszoeking werd gedaan, doch leverde als uitslag enkel op, dat men er eene boa vond, onlangs gestolen in een modewin kel der Lange Van Sterbeeckstraat te Ant werpen. De echtgenooten M... werden ondervraagd en konden niet den minsten uitleg geven over hunne middelen van bestaan. Beiden zijn dan onder aanhoudingsmandaat geplaatst en in het gevang van Mechelen -opgesloten. Dramatische verdrinking TE MARCH I EN NE-AU-PONT -n-wnj "ouvii O lIHmA. 'ICIl UC»*a U* Pont, zich met haar zesjarig zoontje naar de andere zijde van de rivier begeven. Beiden namen plaats in een bootje, midden in de rivier gekomen sloeg het bootje om en vooraleer ooggetuigen |tonden lusschenko- nren, waren moeder en zoontje reeds in de diepte verdwenen. Na een paar uren werd het lijk der moeder opgevischt. Tot hiertoe werd het lijk van het zoontje nog niet teruggevonden. De dieften in de statiën. Eenige dagen geleden werd in de Turn en Taxisstatie te Brussel, ten nadeele van een groot magazijn eene belangrijke diefte ge pleegd. Een zorgvuldig onderzoek werd gedaan en het gestolen goed werd bij handelaars, die het te goeder trouw gekocht hadden, aange slagen. De policie zette haar onderzoek voorl en vernam aldus daihet twee vrouwen waren die de gestolen goederen te koop hadden aangeboden. Deze vrouwen waren de echt- genoole en de schoonzuster van een bediende der statie, liet drietal werd aangehouden en ter beschikking van den prokureur des ko- nings opgesloten. Men veronderstelt dat de trio nog andere dieften op den kerfstok heeft. doch behoud uwe wijze levensregelen voor u zeiven en schaf raad, hoe ik in het Huis der Sterren komen kan. Er bestaan geheime toegangen, ant woordde de Peruaan met eene onmeedoogende langzaamheid maar wie weet, waar zij te vinden zijn De Kuraka weet hel welhij kan er dus gebruik van maken en de Zonne maagden heimelijk bespieden, om den Inlia Ie boodschappen, wanneer zij iets misdoen Ha, de Kuraka Bespiedt heimelijk de daden der Zonnemaagden vroeg Manuei verrast en die, weike hij voor de schoonste houdt, zendt hij dan zekér naar den Inka Mijn blanke broeder heeft scherpe oogen, antwoordde de voorzichtige Peruaan. Dit huis behoort den Kuraka, voegde hij er talmend bij. En daarin bevindt zich een gang, die naar bel huis van de Docblers der Sterren leidt? liet Manuel er op volgen. De Peruaan zag angstig in het rond, ais vreesde hij belasterd te worden, en fluisterde Toen De mannen van Tunabez zeggen het. En wij zullen trachten dien gang te vinden juichte Manuel. De Peruaan snelde naar den tuin, waar Montenegro lag ie luieren, en bewoog dezen, een waakzaam oog op deze omgeving van het landhuis te houden, opdat hij en Manuei gedurende hunne naspofingen niet door on- genoode gasten zouden verrast worden. Bij Manuel lernggekeerd, nam hij de matten, die den vloer bedekten, op, en begon toen met het eerste het beste werktuig, dat hem in Verscheidene arbeiders waren Woensdag namiddag bezig aan de opruimingswerken van den afgebranden hangaar van het ge meentenmagazijn, ingericht in het Slachthuis van Brussel. Eensklaps schoot een zwaar stuk hout los en plofte naar beneden. Een ÖOjarige arbeider, Louis R..., wo nende Ruslandstraat, te St. Gillis, kon niet tijdig wegspringen en kreeg de massa op het hoofd. De ongelukkige werd den schedel verplet terd en bleef op den slag dood. Van 20 April komt, volgens een in het Staatsblad verschenen koninklijk besluit, art. 11 der wet van 24 Oct. 1919 van kracht. Dit artikel luidt als volgt De laxe, door de artikelen 11 en volgende der wet van 30 Aiuustus 1913 gevestigd op de Beursverrichtingen wordt gebracht op 30 centiemen per 1000 frank, zonder breuk. Zegels voor Beursverrichtingen zullen ver kocht worde'n voor de bedragen van 10, 30. 60 en 90 centiemen, 1.20 fr.1,50 1,80 2 10 2 40 2,70 -, 3 fr. 4,50 fr. 6 fr. 7,50 fr. 9, 12, iö, 30, 45, 60, 75, 150 en 300 frank. De 7,egel beschreven in artikel 4 van het koninklijk besluit van 29 December 1913, verschenen in het Belgisch Staatsblad van 4 Januari 1914. n. 4, zal van 20 April 1920 af verkocht worden. Echter zal men den in artikel 7 van voor meld koninklijk besluit van 29 Deeemb. 1913 bedoelden zegel tot 1 Januari 1920 mogen gebruiken, hetzij alleen, hetzij met den zegel van het nieuwe type. De slachtoffers der gas Woensdag morgend vond men op eene kamer van liet huis n° 355, der Hoogstraat, te Brussel, een der huurders zekeren Devil- lers, 48 jaar oud, verstikt te bed liggen. Een caoutchoucdarm van het gasvuur was losge raakt en het veiluheidlkraanjte was bij on achtzaamheid opengelaten. Een geneesheer poogde vruchteloos de levensgeesten heropte wekken. Het lijk is naar het doodenh'uis overge bracht. Nog aanhoudingen en aanslagen. Te Bublijn zijn in den loop van den dag twee personen aangehouden, we, ens het verspreiden van opruiende geschriften onder de militairen. Een van deze personen is kapitein White, zoon van wijlen veldmaarschalk White, den verdediger van Ladysmith. Kapitein White is vroeger ook al eens veroordeeld. In hel graafschap Donegal is dezen nacht een politiekazerne door een ontploffing ver woest umninyvi. De aangehouden Sinn Feiners, in de ge vangenis van Monljoy opgesloten, weigerden sinds een zestal dagen alle voedsel. De toestand van verscheidene hunner was dan ook zeer bedenkelijk geworden. Toen de bevolking zulks vernam, werd de algemeene werkstaking uitgeroepen en al dadelijk werden de handelsbetrekkingen tusschen Ierland en Zuid-Engeland stop ge zet. De burgemeester van Dublijn ging de op gesloten Sinn Feiners bezoeken en liet zich daarna bij lord French aanmelden, aan wien hij verslag deed over den toestand der vrij willige hongerlijders. Lord French gaf dan toelating, .dal al de zen, wier verblijf in het gevang niet langer mogelijk was, naar hel gasthuis zouden over gebracht worden. De tijding verspreidde zich spoedig en eene ontelbare menigte verdrong zich op den weg tusschen liet gevang en bet gasthuis. Policie of troepen waren niet te zien. De ordedienst werd gedaan door Iersche vrij willigers. De zieken werden met ambulancie rijtuigen naar bet gasthuis gevoerd. Toen later gemeld werd, 'dat al de aange houden Sinn Feiners in vrijheid zouden gesteld worden, sleeg de geestdrift ten top handen viel, op degroote marnieren steenen, waar de vloer uit bestond, Ie kloppen. Met de grootste aandacht luisterde hij daarbij naar den klank der slagen. Op deze wijze onderzocht hij liet eerste vertrek in de -eiijkvloeisclie verdieping en begaf zich toen iet hoofdschuddende, in het tweede, waar hij op dezelfde manier te werk ging. Maar de slagen klonken kortgeenszins hol of dof. De onrust begon zich ook van liet hart des jongen zeemans, die den arbeid van den Peruaan met eene koortsachtige opgewonden heid stond aan te zien, meeseer te maken, toen deze zijn onderzoek bereids in het derde en laatste vertrek aanving. Dit lag het dichtst bij den tuin. Reeds bij de eerste slagen klonk het middenin de kamer op een graoten ron den steen bol. Snel, gelijk een tïjgerkat, sprong de Peruaan op Manuel loe, trok hem den dolk uit den gordel en slak dien tusschen de voegen van den steen. De groote steenen plaat bood niet veti tegenstand, want zij was zeer dun en niet door kalk aan de andere sleenen bevestigd. Manuel bukte de plaat werd weggeschoven en een open keldergat, waar eene ladder in stond, werd zichtbaar. Gevonden zeide de Peruaan zacht en maakte de opening weder toe. Manuel wilde lerslond in den gang afdalen en nam slechts met weerzien hel voorstel van den Peruaan aan, dit gevaarlijke waagstuk onder beschut ting van den nacht Ie ondernemen. Nu werd ook Montenegro deelgenoot van hel geheim gemaakt. Volgens hel voorstel van den Peruaan zou hij gedurende den aanstaanden nacht de wacht ia bet buis op Nog een policie-agent gedood Woensdag morgend, rond 10 ure, werd een politieagent. Kells genaamd, te Dublij® in volle straat vermoord. Alhoewel talrijke personen zich in de straat bevonden, is er geen enkele getuige van den moordaanslag te vinden. Een opstootje te Londonderry. LONDONDERRY, 14 April. Heden poogde de bevolking, dé alhier opgesloten Sinn Feiners te bevrijden. Incidenten hadden plaats. De policie werd op steenworpen ont haald. Toede policie, na twaalf maal te hebben gechargeerd, machteloos bleek om de menivte oileen te drijven, werden troepen en een gepantserde auto ter hulpgeroepen De menigte viet dan de troepen aan, tot er bevei gegeven werd te vuren. Twee burgers werden gekwetst. Een der beloogers werd aangehouden. Eene zonderlinge ziak houd; op dit oogen- b'ik liet p rkel v*n Mechelen bezitf. Over eenige dayen werd het ruchtbaar, da! uien bij zekeren X., een groote partij hout had ge«onden, voortkomende uit de maga zijnen van den gekenden houthandelaar Dolf Ooms. X., i ad gedurende de Duitsche be zetting en bij afwezigheid van M. Ooms, de bewaking dezer magazijnen 05» zich genomen Er werden nu bij verschillende personen in verband daarmee, huiszoekingen gedaan en zoo kwam een nieuwe diefstal aan 't licht gepleegd ten nadeele der stad. Men weet, dal de stad sedert 1915 in het stadhuis eene werkplaats had ingericht, waar door een aantal werklieden, meubelmakers en beeldhouwers,.de meubelen worden ver vaardigd voor de verschillende zalen. Hiertoe werdt hout gebezigd, dat lieden in den na'n- del niet te vinden, en zijn gewicht in goüd waard is. Welnu, een der werklieden heeft zich een bijverdienste weten te verschaffen, door wekelijks een deel van dit hout in een der openbare verkoopingen van de IJzeren Leen te stellen en geld te maken. Een persoon, bij wien de policie huiszoe king deed, zegde dit hoiit aldaar gekocht te hebben en zoo is het rozenpotje ontdekt. Het onderzoek heeft bewezen dat meer dan veertig malen door denzelfden persoon hout in den koopdag werd gebracht. Bij hem thuis vond de policie ook nog een groote hoeveelheid paneelnout en lijm, alles voortkomende van het stadhuis. Op bevel van den burgemeester, werd on middelijk bij al de werklieden, aan de meu bels van het stadhuis gebezigd, een huiszoe king gedaan die, buiten het enkel geval hier boven aangehaald, geen uilslag opleverde. 't Was hij dia Sylvaln Verhulst, van Nmu* werkerken, in handen der Duitshcrs ■«Tveruo Woensdag heeft den krijgsraad »an Rijsel uitspraak gedaan in de zaak ten laste van den verklikker Richard. Deze werd tot eeuwigdurende opsluiting in eene versterkte vesting veroordeeld. Na de uitspraak van het vonnis deed kolo nel Gossart, voorzitter van den krijgsraad, volgende verklaring - Het vonnis geveld zijnde, houd ik er aan*hier te verklaren, dat de krijgsraad het betreurt de doodstraf, welke de verrader Ri chard onder alle oogpunten verdiend had, niet te kunnen uitspreken. In naam van den krijgsraad en met ge heel Frankrijk, zend ik een blijk van roe rende bewondering aan de dappere helden, die slachtoffers werden van den verrader. MM. Jacquet, Maerlens, Deconinck, Ver hulst, uw aandenken zal ons sleede en overal voor oogen staan als een voorbeeld van ver heven heldenmoed. De Bancgue Tpansallanüique Beige, Naamlooze Maatschappij, 152, Koninklijke straat, Brussel, verhandelt snel en juist alle bank- en wiaseloperatiën, aan de voordeeligste voorwaarden. In bewaar geving van fondsen in rekening op zicht, voor korte en lange termijnen. 3816 zich nemen, terwijl de anderen zich in den onderaardschen gang bevonden. In geval van allerdringendst gevaar van ontdekking zou hij een pistoolschot in den gang afvuren. Eindelijk eindelijk werd het avond en een dikke mist, waarvan de winter in de stre ken altijd vergezeld gaat, stak op. Montenegro laadde zijn pistool, nam eenige geduchte te.u- gen brandewijn en begon zijne ronde in de naaste omgeving van het landhuis. Ook Manuel nam een geladen pistool in de hand en daalde achter den Peruaan, die met eene brandende lamp en eene strijdbijl uitgerust was, langs de ladder in het keldergat af. Het gat was niet diep en verschafte toegang tot een gemetselden gang, waarin de jongelingen slechts bukkend, doch overigens met het grootstegemak, voorwaarts schrijden konden. Nadat zij een zeer lang eindweegs, onder het diepste stilzwijgen, afgelegd hadden, kwamen zij eenfijtrap van slechts weinige treden voor bij. Op deze trap liep een tweede gang uit. De Peruaan wees er naar en zeide Deze geheime weg komt zonder twijfel evenzeer uit het huis van den Kuraka. Zij hoorden het geluid van vroolijke stem men. In plaats van de sterke aardlucht, die zij tot nu toe ingeademd, ontwaarden hunne, reukorganen thans welriekende geuren, en, plotseling bevonden zij zich in een flauw' verlichten, smailen, doch zeer langen gang, in welken zij rechtop gaan konden. Het licht waardoor de schemering in den gang ontstond drong aan dea eenen wand door smalle reten in dunne stralen, als vederbosjes, naar bin- i, en die reten waren zeer menigvuldig.

De Volksstem | 1920 | | pagina 2