Na de Staatsgreep in Duitschiand 1 Zondag 18 April Maandag Is April 1920 De socialisten en het duur leven Het bevrozen vleesch. Vraescüjk automobiel ongeluk Kerkstraat, 9 on 22, Aalst.Tel. 114 XXVI" JAARGANG NUMMER 92 T~> Ca- 33 x_, 1z> -lO CENTIEMEN Uitgever: J. Van Noffel-De Gendt H. Urinarus Zon op 5,05, onder 6,54 H. Emma I Zon op 5,08, onder 6,55 I Nieuwe Meao den 18 Publiciteit buiten het Arrondissement Aalst, zich te wonden tot het Agentschap Havas, 8, Martelaarplein, te BrusselS, Place de la Bourse, Parijs en 105, Cheapeide, Londen. Do jaarwedden der geestelijkheid. Do minister van justicio, die in de overtuiging verkeerde dat zijne vrien den van de socialistische linkerzijde in staat waren van logisch te redeneeren heeft een wetsontwerp ingediend, strekkend tot verhooging van de jaar wedden der geestelijkheid. Er bestaat eene bogrooting van eerediensten de geestelijken worden door don Staat bezoldigd de eene keurt dezen toestand goed, do andere keurt hem af daarover kan men van gevoelen verschillon, maar, zoolang deze slaat van zaken duurt, moet men hem nemen zooals hij is en er zich naar gedragen. Het is hier geen kwestie van cleri- calismo of anti-clericalisme; 't is oen voudig eene kwestie van logiek. Welnu, er is niemand die kan be staan op den voet van zijn loon van vóór den oorlog en, als ge 't dubbele wint, dan hebt ge nog juist genoeg om niet van honger om te komen en aan kleeron koopen valt er geen denken De Staat heeft dat ingezien, zooals alle oponburo besturen hot inzagen, en ai wie van de begrooting trekt, heeft zijn loon zien verhoogen in ver houding van do levensduurte. Uitgaande van het hoogstaand» denkbeeld dat, van alle door den Staat bezoldigde personen, de geestelijken nlleen het recht hebben om... van hon ger om te kooien, en zij alloen dienen uitgesloten te worden, hebben nude zich noemende vrijdenkers uit de socialistische linkerzijde hunnen vriend Vandorvcldo de hevigste ver wijten toegelicht en oene hevige be strijding van zijn ontwerp in do Ka mer aangekondigd. Wij hadden al iets daarvan ge hoord op het socialistisch congres, doch wij hebben altijd gedacht dat zij dia in de Kamer zetelen, en die voor alle man opslag vragen, ten min- sto wat meer verstand aan den dag zouden geiegd hebben. Want het volstaat hier niet mot te zeggen, dat een geestelijke geen aan spraak op lotsverbetering, op leven te maken beeft, alleen omdat hij gees lijko is. Van dit oogenblik zou men dezelfde rodoneeritig ook 1>. v. kunnen doen gelden voor de officieren men zou zijn afkeer voor het leger, zijn anti- «ïililarism, kunnen uiten door te zeg gen dai alleen de officieren, omdat zij officier zijn, geen recht op hooger loon hébben. Zoolang er eeno begrooting van oorlog is, dient men voor de er van afhangende ambtenaren te doen, wat men doet voor die der andere diensten, en zoolang er eene begrooting van 13' Vervolg Zij wierpen een blik door de eerste rozet bet vertrek was leeg dit was insgelijks bet geval met at de overige in bet eerste tiuis. Wat beteekent ditvroeg Manuei den Peruaan. Misschien verrichten zij een gemeen- schappeüjken arbeid. in het tweede huis waren al weder ver scheidene kamers ledig. Eindelijk liet Manuel een tuiden vreugdekreet hooren. Hij zag Idali in hare kamer, doch te gelijk werd hij pijnlijk aangedaan de Bruid der Zon scheen loorniglen opgewonden. Hij drukte zijn mond tegen do rozet en fluisterdePana Zuster Turi riep zij uit, terwijl zij van hare zitplaats opstond zijt gij reeds daar, om Idali tegen hel verlangen van Inka te komen bascherraen Ik zal Idali bevrijden, of sterven, antwoordde hij met gesmoorde stem. De deur van het vertrek werd geopend en eene bejaarde vrouw, van een innemend uit- erlijk, trad binnen. Aacliter haar kw am [dali's slavin, die ktcedingstukketr en sieraden droeg. Manuel begreep, dat do Inku-bruid voor de reis zoo gekleedworden. en snelde met den Peruaan door den gang terug. Eenige uren later gingen drie mannen met haas ige schreden over den landweg van Tumbez naar liet gebergte, ondanks de gloeiende hitte der brandende Zonnestralen. De langs den weg,geplante hoornen gav»:i editor eene aanhename schaduw en de water- eereiliensten bestaat, hoeft men niet eens 't beginsel der volstrekte eerlijk heid in te roepen, om de logiek te be grijpen, die het voorstel van den mi nister van justicie ingaf. Nog eens, het is hier geen kwestie van politiek, van godsdienstige over tuiging of van vrijdenkerijde zaak is doodeenvoudig of er Kamerleden zuh len gevonden worden, zoodanig doos stompzinnige vooringenomenheid be neveld om te zeggen, dat de onderpas toor, die vroeger op de begrootim 700 fr. trok, alleen met die 700 fr kandoen wat hij deed vóór den oorlog' Anders gesteld komt het hier op neer aangezien 700 fr. van voorden oorlog, er nu geen 300 waard zijn, zou de oppositie der socialistische vrijdenkers n verlangen, dat mou de toelage van de onderpastoors met meer dan de helft vermindere. Aangezien hot voorstel tot verhoo ging uitgaat van oen socialistisch minister, moeten wij hesluiten dat niet alle socialisten do meening van die fameuse vrijdenkers doelen en het is dan ook ons doel niet heel do socia listische partij voor de houding van die onggeestigen aansprakelijk te stel len. Wij baleu het gebeurde enkel aan om to doen inzien dat er Kamer leden zijn, die 12,000 fr. parlemen taire vergoeding vragen omdat zo niet toekomen, maar die tevens van oor deel zijn dat eon onderpastoor aan 700 fr. nog veel te veel beeft En dat zij volgelingen tellen, die 45 lot 20 fr. per dag en zelfs meer winnen, die het heel verstandig vin den dat hunne gekozenen voor ééno categorie van burgers hongerloonen verdedigen, omdat dio burgers een geestelijk kleed dragen. Wij dachten dat bet gemeenzaam- lijden dor oorlogsjaren de vroegere onverdraagzaamheid zou afgerond hebben wij stollen vast dat sommi gen do behoefte gevoelen van ze nog' wat te verscherpen. Wij zijn benieuwd het onthaal te kennen dat zij in de Kamer zullen ge nieten. A-T-A-A- Een verdachte Duitscher Een Duitscher, zekeren Heinrich, geboren in Silezic en 48 jaar oud, werd te Parijs aangehouden. li ij diende eerst bij het Duitsche leger en kwam in 1S98 in het Franscjie vreemdelin- genlegev. Hij werd afgekeurd en woonde vail 1911 tot 1913 als delectief te Berlijn. In 1914 trad hij weer in 'l Fransche leger. Hij werd door de Franschen voor eene bij zondere zending naar Duitschland gezonden. Wat bij daar verrichtte, is nog niet uitge maakt. In Frankrijk weergekeerd, werd hij voor schriftvervalsehing door den Ikrijgsraad tot 3 jaar gevang veroordeeld. In 1918 werd hij losgelaten en hield sedertdien er een geheim policiebureel op na. Hij bad veel bijhuizeu in België, Duitschland en Oostenrijk en ont ving veel correspondencie. Verdacht van spionage, werd hij nu nebter slot gezet. leidingen gaven min of meet' frischtieid van zich. De wandelaars- hadden reeds verscheidene mijlen achter zich, toen het dal zich tot eene berghengte versmalde, welker wanden door een westelijken zijtak der Cordillera's ge vormd worden. Op dit punt konden weinige mannen, wanneer zij zich in de eene of ande re rotlspleet vot-scholen, met gemak aau een grooler aantal den doortocht beletten. Er heerschtte eene drukkende hitte. Uitge put vielen de mannen achter de rots neder. Eindelijk werden de schaduwen langer en de dag liep ten einde. Bij gansche scharen verzamelden dc Peruaansche fazanten zich op een lagen boom en lieten hun kraaiend geluid hooren. Komt de trein nog niet vroeg Manuel, terwijl hij zich oprichtte en een vorschenden blik door de borgengte liet gaan. A Nog niet, zeide hij zuchtend, zijne eigene vraag beantwoordend. Opnieuw ging er een kwaartieruurs in die pe stilte voorbij. Ik hoor iels, zeide eensklaps dc Peru aan, wiens zintuigen scherper waren, dan die zijner blanke makkers. De drie mannen sprongen Ie gelijk overeind. Manuel en Montenegro grepen hunne boksen. Derhalve geen onnoodig bloedvergieten zeide Manuel wij vuren eerst over hunne hoofden heen. Montooegro liet, ten leeken zijner goedkeu* ring, een zacht gebrom hooren. Thans hoorde ir-u duidelijk den klank van voetstappen. Anfw^rpon. De mannen van ijzeren-wegen, post, enz. aangesloten bij het N. S. hebben de24 uren staking aangenomen zonder stemming. De tegenstanders konden ofdierven hunne bezwaren niet voorbrengen. Eene geheime stemming zou verrassende uit slag opgeleverd hebben. De overgroote meer derheid zag niet om naar de vergadering, daar ze de staking afkeuren. In Antwerpen loopen de rooden voor eene staking op den ijzerenweg een fiasco te gemoet. 't Is op de staatsmannen nochtans dat ze al hun hoop bouwen. Op 15 U. kwam een leider van hot N. S. op het tyerk de goedkeuring van het personeel vragen voor de staking. Zij moesten met een ja ot nèen de slaking goeu of afkeuren en het briefje teekónen. Velen deden het uit schrik. Algemeene verontwaar diging over de dsvangmiddelen. fëijvel. Vergadering van het Nat. Sijnd. om over de staking te beslissen, 96 aanwezigen op een personeel Yan 450. De slaking aanvaard met 95 tegen 1. De 450 afwezigen tegen de staking dus 8/10 van het personeel. Jenagtpe. De afdeeling van het Kristen Sijndikaat belegde Donderdag avond eene vergadering, welke talrijk werd bijge woond. De staking wérd bepaald en met verontwaardiging afgekeurd en meer nog er werd besloten openlijk propaganda te ma ken om het personeei tot werken aan te zet ten. Veel geestdrift bij de aanwezigen. De verSichtingskwestie- Nog een belangrijk vonnis De rechtbank van Luik heeft een belang rijk vonnis geveld. Eene vergunninghoudende electriciteit6- maatschappij, die geweigerd had stroom te leveren aan kliënten, die den verhoogden prijs niet wilden betalen, werd veroordeeld om op staanden voet terug stroom te leveren, op pene van betaling van schadevergoeding voor eiken dag vertraging. Het vonnis is gesteund op het feit, dat ver gunninghoudende compagnies moeten leveren in de voorwaarden van hun contract met de gemeenten. Het ministerie van bevoorrading verzoekt opname van het volgende Algemeene voorwaarden van verkoop voor de vleeschhouwers. Ons vleesch is gewaarborgd, gezond en van goede hoedanigheid te zijn. De prijzen zijn door onze verkoopsagenten op bepaalde tijdstippen gesteld, en bekend gemaakt aan dc koopers. Ons vleesch wordt kosteloos tehuis besteld, op voorwaarde nochtans dat de bestellingen in de leverings- en verzindingskiingen be grepen zijn, regelmatig voorzien door onze diensten, en medegedeeld aan de verkoopers door onze verkoopsagenten. Na het teekenen van deze verbintenis wordt aan iedere verkooper een prijs en bericht- plakbrief overhandigd. Deze plakbrieven moeten oogenblikkelijk in het lokaal van ver koop gehangen worden en de maximaprijzen erop vermeld, stiptelijk nagevolgd worden. Zoolang deze plakbrieven uitgeplukt blij ven in de winkel en het publiek verwittigd is dat het vleesch dat er verkocht wordt, voorkomt van het Ministerie van Bevoor rading, is het streng verboden aan den vleesch houwer bevroren vleesch van andere oorsprong te verkoopen. De verkoopers mogen in het zelfde lokaal Opgepast kommandeerde Montenegro dien men tot aanvoerder gekozen had. Uit hun schuilhoek naar den weg glurend, zagen zij nu een trein van ongeveer een dozijn gewapende Peruanen naderen. In het midden van dien trein verhief zich eene ge sluierde gedaante op eene gouden draagbaar, waarboven eene soort van troonhemel, uit kostbare sloffen vervaardigd en met veder bossen versierd, gespannen was. Aan de kleederen der vrouwelijke gestalte schitter den bij het licht der ondergaande zon eene menigte smaragden van de grootste soort. liet was de uitverkorene Inka-bruid. Achter haar volgde, eene minder kostbare draagbaar, waar hare slavin op gezeten was. Montenegro lag zijne buks op den troep aan doch Manuel greep eensklaps zijn arm, en fluisterde HaltDe dragers konden, door het vuren verschrikt, hun kostbaren last wel op den grond laten vallen. Ik zal Idali een tee- kca ter waarschuwing geven, misschien begrijpt zij den wenk. En de jongeling riep met luider stem, zoodat de bergwanden het weerkaatsten Idali De trein bleef werkelijk stilstaan en de draagbaren werden op den grond gezet. Zon der twijfel had de Bruid der Zon, onder het een of ander voorwendsel, verlangd af te stijgen. Spoedig daarop zette de trein zich weder in beweging de meisjes gingen nu ook te voet. Toen hij tot op twintig schreden, afslands genaderd was, kommandeerde Mon- tenegro waar bevroren vleesch verkocht wordt, geen versch vleesch verkoopen. Zij verbinden zich onsj vleesch in het klein en slechts recht streeks aan de verbruikers te verkoopen, het is hun streng verboden niet verwerkte rom pen of kwartieren over te laten aan uitver- koopers, Alle bestellingen moeten rechtstreeks aan den verkoopsagent gedaan worden, die groepeert en er de spoedige uitvoering van verzekerd. Er zullen geene bestellingen door de sta pelplaatsen of door de bureclen van de Koel en Vriesdienslen aangenomen worden, maar alleenlijk die aan de verkoopsagenten gericht De koopers die zich niet rechtstreeks tot de agenten van hunne streek wenden, stellen zich bloot aan groote vertraging in hunne bestellingen. Voor alle klachten aangaande de hoedanigheid van het geleverd vleesch, moet men zich binnen de vier-en-twintig uren na de ontvangst tot den agent wenden Na dit tijdstip zal men geene klachten meer aanvaarden. Aangaande het gewicht worden geene klachten aangenomen, aangezien het vleesch, in kwartieren en rompen, te Antwerpen door gezworen wegers gewogen wordt en het ge wicht nagezien wordt op het oogenblik dat het vleesch uit de koelstapelhuizcn komt en gefactnreerd wordt. Het is aan de vleeschhouwers streng ver boden grootore hoeveelheden vleesch op te stapelen aan die welke zij weekelijks kunnen verkoopen. De wet zal oogenblikkelijk toe gepast worden tegen den verkooper plichtig bevonden van opstapeling. Dc betaling geschiedt bij de levering, tegen een faktuur van den verkoopsagent afgegeven of tegen terugbetaling. De uitverkoopers die noodig achten te klagen over de inrichting van onze verkoop zijn verzocht zich te wenden, aan de Centrale Commissie van de Koel- en Vriesdiensten, 3C Bureel van de verkoopsafdeeling, Opzicht, 45, Twee Kerken straat, Brussel. In geval eene der voorafgaande overeen komsten door onze verkoopers overtreden wordt, hebben wij liet recht alle verzending van vleesch op te schorsen. Het Bestuur. Verkoopsagenten voor de streek van Aalst: M. Cakdo, 122, Eendrachtslraat, Gent. M. Marcq, 6, rue Latérale, Enghien. te Malle. Donderdag avond gebeurde op de Leeuwen- plaats te Halle een vreeselijk ongeluk. Eene 67 jarige ouderlinge, de weduwe D.., slapte de plaats over en wilde nog vóór een auto- kamiou het voetpad be.teiken. Zij gleed uit en ondanks de pogingen van den autovoerder om te sloppen, liep het zware voertuig haar over hei lijf. Ooggetuigen namen het slachtoffer op en brachten haar naar het gasthuis. Alle zorgen bleven echter vruchteloos en de ongelukkige bezweek kort nadien. Brandstichting te Londerzeel Drié aanhoudingen. Vrijdag morgend moesten drie inwoners van Londerzeel voor de Boetstraffelijke Rechtbank van Brussel verschijnen, om een landbouwer, Picter V..., zwaar mishandeld te hebben. Donderdag avond ontstond schielijk brand in de schuur van Pieter V.... en ondanks de spoedige hulp der geburen, brandde bet ge bouw ten gronde af. De bevelhebber der gendarmerie, een on derzoek doepde, en op de hoogte van de aanranding en van het proces, vernam dat de drie kerels, die 's anderendaags voor de rechtbank moesten terechtstaan, kort voor Vuur Twee scholen knalden door de lucht. Hunne echo werd duizendvoudig in het ge bergte herhaald, en te midden van de ont steltenis stortten de Spanjaarden, onder het aanheffen van hunnen gewonen strijdkreet, op de verschrikte Peruanen in. Rechts en links flikkerden hunne zwaarden. Huilend en zonder ergen tegenstand te bieden namen de bewakers de vlucht. Juichend snelde Ma nuel de sidderende Zonnemaagd te gemoet. Idali riep hij. Daar snorde een door een Peruaan van uit de verte geslingerde werpspies door de lucht. Manuel zonk voor de voelen der koninklijke Bruid neder. De lans was door het linkeroog in zijn schedel gedrongen. Montenegro en de trouwe Peruaan tilden den gevallene overeind zijn laatste ster vende blik gold Idali. Manuel was dood. Hij had de Inka-bruid ten koste van zijn leven bevrijd. Nog even wierp de ondergaande zon hare laatste gloeiende stralen over zijn met bloed bevlekt gelaat. Lang, zeer laug knielde Idali bewegingloos als een sbhoon standbeeld, naast den -doo.de jongeling, terwijl hare slavin hem het uit de woude gudsende bloed van het aangezicht wischle. Zij staarde hem aaw, doch in hare oogen blonk geen traan, aan hare bleeke lip pen ontrolde geen enkel geluid. De vertwij feling scheen hare leden verstijfd te hebben. En in do schaduw van den nacht stonden de beide mannen met hunne stomme smart ne vens haar. Opeens ging dc maan aan den zwarten; het uitbreken van den brand, nabij de schuui gezien geweest waren. Iiij vatte dadelijk vermoedens tegen hen op en deelde zulks Vrijdag morgend, vóór het begin der zitting aan het parket mede. De drie kerels die zonder wantrouwen naar de rechtbank gekomen waren, werden erop bevel van den prokureur des konings aan gehouden en opgesloten. Het parket is b Londerzeel afgestapt. De ontruiming der onzijdige streek. Uit Berlijn wordt aan Le Petit Pavisieu gemeld De Pruisische minister en de staatskom- missaris Severing, die door het gouverne- mentgelast werden met een onderzoek nopens den toestand in het Roergebied hebben in den Reichstag verklaard dat de ontruiming van het onzijdig gebied en van liet Roerbek ken door de Reichswehrtroepen afhangt vat volgende faktoren 1. Van het aantal wapenen door de Roode wachten afgeleverd 2. Van de houding van den hoofdraad der arbeiders. Staatskommissaris Severing heeft aan dr gemeenteoverheden bevel geloven de wapens in te zamelen. Indien het aantal ingeleverde geweren en mitrailjeuzen en de voorraad munitie voldoende is om te veronderstellen dat de gemeenten waarlijk ontwapend zijn, zal er kunnen overgegaan worden tot de ont ruiming. Van den anderen kant, schijnt de roodc hoofdraad zinnens te zijn zich te Elberfeld ot Barmen te vestigen. Zoolang deze raad niel machteloos gemaakt is, kan er volgens Seve ring van geen ontruiming spraak zijn. Een gez&mentlijk optreden der Verbon' denen te Berlijn. Lord Derby, de Engelsche gezant te Parijs heeft aan het Fransch gouvernement voorge steld, een gezamenllijke aktic der verbonde nen te ondernemen te Berlijn. Het Engelse! gouvernement heeft dezelfde voorstellen ge daan aan Belgie en Italië. Het afleveren der wapens De bevelhebber van Essen hoeft doen uit. plakken, dat alle wapenen en munitie vóór Zondag 10 ure, moeten ingeleverd zijn. Krijgsraden werden ingericht te Dusseldoil Duisburg, Essen, Munster, Mulheiui, Wesel, Elberfeld, Dortmund en Bochura. Degenen die na het bepaalde uur nog in bezit gevonden worden van wapens of muni tie kunnen vijftien jaar gevang en zelfs d< doodstraf oploopen. Woelingen in Hoog-Silezië Uit Hoog Silezië wordt gemeld dat een deel der bevolking er op uit is, om van de minste gelegenheid gebruik te maken om te trachten de pangermanistische strijdkrachten te mobiliseeren, onlangs nog werd een on. gelukkig incident elders geëxploiteerd. Op 12 April ontstond tn een drankhuis te Oppeln twist tusschen een spoorwegwerkman en een Fransch soldaat. Deze laatste werd door zijn tegenstrever bedreigd, waarop bij zijn revolver trok co den Duitscher neer. schoot. 's Anderendaags hadden er betoogingen plaats te Oppeln, vooral tegen Frankrijk ge richt. Verscheidene Fransclie soldaten, die vreed zaam door destaaleo wandelden werden aan gevallen en mishandeld. Dadelijk werden door de in tergeallieerds kommissie de noodige maatregelen genoman. hemel boven de spookachtiga groep op en verlichtte die met haren zilveren glans. De lichstralen beefden over bet aangezicht van den doode en deden het voorkomen, als ware hel leven daaruit nog niet ontvloden. Het leven keert bij hem terug, lispelde de Zonnemaagd thans. Het waren hare eerste woorden. Zij bukte en drukte hare lippen op bet voorhoofd des jongelings. Koud als de dood, zeide zij huiverend. Toen rukte zij den kostbaren sluier van haar hoofd en spreidde hem over het lijk uit. Vol majesteit richtte zij zich op. Een som-< ber vuur straalde uit hare wild in het rond rollende oogen. Hel fonkelden de smaragden om de verhevene gestalte. Zij strekte hare hand plechtig over den vennooide uit en riep met eene scherpe stem Wraak wraak En de echo der bergen herhaalde deze vreeselijke woorden duizendmalen. Zwijgend legden de mannen hel met den sluier bedekte lijk op den gouden draagstoel dei- Peruaansche prinses. Vervolgens droegen, zij den last op hunne schouderen langzaam naar, Tumbez terug. Idali en hare slavin volgden hem zwijgend. Daar waar hel dal wijder werd, verliet de sombere itoet den grooten weg en bereikte weldra de rivier. Aan dien oever lag eene balsa (boot). Zij was bestemd geweest om Manuel en Idali als een gelukkig paar naar het eiland Puna te voeren. In diope stilte begaven allen zich op het, vaartuig, (Vervolgt.)

De Volksstem | 1920 | | pagina 1