De conferentie van San Remo Belgische diensten voor Teruggave Oe eerste Mei en de ijzerenwegen De vreeselijke misdaad te Elsene Wildemenslooneelen te Brest DE KAMER ders een reuzen betooging ingericht en allen droegen een oorlogsgewecr op den schouder Een kommunistisch klomplot in Beieren. Munchen, 20 April. Uit een door den Beierschen minister van Rechtwezen bekend gemaakte nota, blijkt, dat men inde ■vesting ie Niedersonnenfeld een samenspanning heeft ontdekt, waarbij de aldaar opgesloten gewe ien leiders der sovjetrepubliek betrokken *ijn. Het nieuwe komplot had tot doel de huidige regeering door een sovjelregeering te vervangen. De omwenteling moest onmid- delijk na de ontwapening der burgerwacht uitbreken. Een minister onder militair toezicht. De Vorwarls kondigt eene dienstnota af, door generaal von Secht, opperbevelhebber van Berlijn, aan al de bureelen van het mi nisterie der Reichswehr medegedeeld Deze nota is opgesteld als volgt - Het is aan alle bureelen verboden een on derhoud met den minister aan te vragen ol te hebben, zonder er mij eerst over bericht te hebben. Ik alleen zal beslissen, welk ge- voig er aan dicvragen moetgegeven worden In de Nationale Vergadering. Eene beschuldiging tegen Belgie. Dinsdag heeft de nieuwe minister van Buitenlandsche zaken in de Nationale Ver gadering beweerd, dat de Belgen valsch© kiezerslijsten opmaken in betrek met de volks stemming in Eupen en Malmédy. Zij zoudeu ook druk uitoefenen op de bevolking om eene gunstige stemming voor Belgie te beko men. De minister viel dan hevig het verdrag van Versaiile aan, dat de volksstemmingen voorniet welke nochtaijs den nationalen wil der bevolking niet uitdrukken. Wij kuRiien deze volksstemmmj: niet goed keuren, zegde hij, daar deze plaats hebben op het oogenblik dat ons land op moreel en politiek gebied, terneergeslagen is. Vervol gens omdat onder ekonomisch oogpunt, de volksstemming in de grensstreek erge kon- flikten verwekt en dat duizende mannen en Trouwen er bekommerd zijn om het bestaan en het welzijn hunner kinderen. Duitschland ontruimd het onzijdig gebied niet. De Munster Zeitung meldt, dat generaal von Watter verklaarde, dat de onzijdige streek tegen 24 April zou ontruimd zijn, van allen grond ontbloot zijn. Er zouden enkel onderhandelingen in gang zijn nope> s de Duitsche strijdkrachten welke in de onzijdige streek verblijven. De verwittiging der Entente. Maandag avond beeft de Fransche zaak gelastigde te Berlijn, aan M. von Haniel vol gende nota overhandigd. Ook de andere zaakgelastigden der Ententeland^o gaven soortgelijke nota af Gezien de geruchten welke verspreid werden over de mogelijkheid van eenen nieuwe militaire staatsgreep hebben de Bel gische, Fransche, Engelsche en Italiaansche gouvernementen, hunne zaakgelastigden te Berlijn, bevel gegeven, aan Z. Exe. den minister van buitenlandsche zaken te ver klaren, dat deze gouvernementen geen Duitsch gouvernement zullen dulden, dat niet bereid is op eerlijke wijze het verdrag van Versailles ten uitvoer tq, hrengen. Af'e terugkeer tot eene revolutionaire beweging, evenals alle uitbreiding van het oproer, kan enkel voor uitslag hebben, de maatregelen welke getroffen werden om de ekonoinische herstelling en de bevoorrading van Duitsch land t« vertragen of zelfs onmogelijk te maken. V De brandramp te Vorst Een millioen frank schade. De pompiers van Vorst zijn tot Dinsdag morgend zes ure, de brandende puinhoopen der meubelmakerij De Wael en de galochen- fabrick der Van Volxemlaan, te Vorst, blij ven begieten. Dc schade, door verzekering gedekt, wordt op meer dan een millioen frank geschat. Tot hiertoe was het nog niet mogelijk de oorzaak der ramp vost te stellen. dan hij zelf. Afgemat zweeg hij eindelijk. De hemel boven hem werd donker, en het maanlicht verzilverde den bovensten rand van zijn diep graf. Er was een dag verstreken. De honger folterde zijne ingewanden de doodangst bracht hem schier tot waanzin. Zijne knieën knikten, zijne voelen konden hem niet langer dragen en hij zat tot over zijne heupen in het water. Zoo verliep de eerste nacht onder de vreeselrjksle droom beelden. Toen de hemel weder blauw werd en de zon den rand van zijn graf goud verfde, keerde de zwakke hoop in zijn binnenste te rug. Koortsachtig trilde zijn lichaam hij wilde gaan staan zijne spieren gehoor zaamden niet meer aan zijn wil. Op dat oogen blik verloor hij, door uitputting overmand, het bewustzijn en een zoete droom verplaatste zijn geest weder in de dagen zijner eerste jeugd. Hij droomde, dat hij als knaap voor sijne moeder op de knieën lag, met zijn hoofd op haren schoot leunend en haar in 't liefde volle aangezicht blikkend, terwijl zij hem de baren van hel vozrhoofd streek. De avond klok klepte zoo vroolijk, zoo bemoedigend, en met kinderlijke eenvoudigheid zeide hij zijne moeder, zonder ze te verstaan, de schoo- ne woorden na Heilige Maria Bid voor ons, zondaars nu, en in het uur van onzen dood Toen ontwaakte hij door het geluid zijner eigene stem, die dof, in de diepte weergalm de. Half slapend cn nog geheel onder den indruk van den zoeten droom uit 2ijne kinds- Ziehier enkele uitslagen verkregen op 1 April 1920 door de van het ministerie van ^taathuiskundige Zaken afhangende Belgi sche diensten voor teruggave 1. Het bestuur van vervoer ha dterugnaar Belgie gebracht, a) 12,154 machienen en par thjen nijverheidsm'aterialen wegende te za men 59,929,75 ton; bj 14,427 landbouwmachie nen aan België geleverd krachtens de wa penstilstand overeenkomst .van 16 Januari 1919; c) 3,895 stuks pluimgedierte, 1325 geiten 3,197 schapen, 87 paarden en 3,432 runderen; d) 300 ton zaaizaad, 250 ton haver, 50 ton gerst, welke aan de verwoeste streken toege wezen werden. 2. De dienst voor teruggave van waarden en kunstvoorwerpen had fr. 8,109,430,295,19 terugbetaald aan maatschappijen openbare hmwbtingen en particulieren. Hij heeft bo vendien de teruggave bewerkstelligd van ju woelen en zilverwerk voor een bedrag van vrschillende miljoenen frank. 3. De Belgische dienst voor opzameling in Frankrijk had als bedgische eigendom, 2111 machienen wegende te zamen 6,992 ton vereenzelvigd en daarvan 425 stuks (1,878 ton) naar België gestuurd. Anderzijds had hij ter plaatse voor fr. 30,460.19 spoorstaven verkocht, ten gevolge van de bezwaren wel ke het vervoer ontmoet. 4. De Belgische dienst voor teruggave in België, heeft 6,312 machienen en 7,583 ton maierieel vereenzelvigd welke aan Belgen toebekooren alsmede 2,539 machienen en ton 2,452 materiaal van Fransche eigenaars. 5. De Intergeallieerde kommissie voorvast spoorwegmateriaal heeft 51,239 ton vast mate riaal aan het beheer der Belgische spoorwe gen terugbezorgd. 6. De InteTgeallïeerde kommissie voor rol lend materieel heeft aan het beheer di'6poor wegen 77,796 spoorwagens en 2,215 lokomo tieven doen teruggeven. De burgeroorlog in Mexico De stad Culiacana door do Oproerlingen bezet. Uit het tegen het centrale gezag van pre sidient Caranze in opstand verkeerenden Sta ten Sonora komt bericht, dat daar de grens toegangen worden versterkt, om aanvallen van de Carranzisten te kunnen afslaan. Vijfduizend man troepen uit Sonora heb ben zich meester gemaakt van Culiacana, de hoofdstad van de aangrenzende staat Si naloa. De oproerlingen zooden verder voort op rukken naar Mazatlan Generaal Fr. UrbaJja, die zich met 1200 Carranzisten in den staat Chihuahua bevond heeft zich bij de revolutionnaire aanegsloten Amerika zou ingrijpen. Te Washington loopt liet gerucht dat Ame rika op een zeker gebied zou ingrijpen. Met dit inzicht zou het Mexiko kunnen dwingen de eigendommen en den persoon der vreemtöeiingen, te |eeo-biedtigen. die rust» in Noord Mexiko to lierstellen of tot aan Tampico zelf daaxtoe over tegaan. Vijf mijnwerkers onder eene instorting begraven EEN DOODE Dinsdag morgend had in de gaanderij van 700 meters, der mijnen van Vieille-Marihaye te Seraing een erg ongeluk plaats. Eene over-TOote instorting had er plaats, waardoor vijf mijnwerkers den aftocht afge sneden waren. Spoedig werd alarm gegeven en de andere mijnwerkers zetten zich dapper aan 't werk om de massa steenen en kolen uit den weg te ruimeD. Vier der ingesloten mijnwerkers hadden zich van hunnen kant ook aan 't werk gezet om een tunnel te graven en xoo uit hun graf te geraken. De redders, gelukten er aldus in nog vier der begravenen te verlossen. De vijfde, een genaamde Garré, 50 jaar oud, was ongeluk kiglijk gansch bedolven geworden. Men vond slechts zijn verpletterd lijk terug. De lieer POULLET, Minister van IJzeren wegen, Posterijen, Telegraaf, Telefoon en Marine heeft laten weten aan het Syndikaat der Y P.T.T.M; in antwoord op dezes schrij dat hij aan het Staatspersoneel der diens sten van den ijzenemveg onder zijn beheer geplaats, op le Mei verlof geeft en dat de dienst zal plaats hebben gelijk op Zon en Feestdagen. Minister Poullet heeft dus den duim gelegd en toegegeven aan dje revolutionnaire drei gernenten van de ijzerenwegbedienden en de werklieden. Wij spreken hier opzettelijk van de ijze renweg mannen en niet van die van poste rijen; Telegrafen enz. want het personeel aan den post gehecht nam een gansch an der besluit! Die menschen hebben eene dag orde gestemd waarin voorkomt, dat de be weging ten gunste van de 24 urenstaking op le Mei een politiek karkater heeft, waarbij heid, wilde hij naar de hand zijner moeder grijpen, maar hij plaste in het water. Door den schrik stond hij ineens op de voeten. Heilige Moeder Gods riep hij, terwijl hij zijne ruwe handen eerbiedig gevouwen ten Hemel opnieuw, uil de diepte des grafs riep ik tot u bid voor mij, zondaar, bij uwen goddelijken Zoon 1 Hoe lang hij aldus bad, hij wist het niet. Maar opeens vernam hij liet geluid van voet stappen. Door nieuwe hoop gesterkt, riep hij uit al zijne macht om hulp. Eene donkere schadnw viel door de opening, eene gedaante boog zich over den mond van den bak, en de welbekende stem van zijn Peruaanschen vriend uit Tumbez klonk naar omlaag. Eeni- ge minuten later viel een sterk touw aan Montenegro's zijde neder. Hij bond het om zijn midden vast en werd naar boven getrok ken. Zijne vreugde duurde kort. Ue Kniaka verscheen met eenige gewapenden. Op diens bevel vielen zij den doodzwakken blanke aan bonden hem als een dier, dat ter slachtbank geleid wordt en sleepten hem in den kerker, waaruit de Peruaan hem eerst na verloop van eenige maanden, met behulp van Pizarro, bevrijdde. Dewijl Montenegro met de bewo ners van Puna gemeene zaak gemaakt had, wilde de Kuraka zich op hem wreken en had hij hem tot een langzamen hongerdood ver oordeeld. Ook voedde hij nog esn geheimen wrok jegens hem, wegens de bevrijding der Zonnemaagd, toen deze naar Kuzko zou ge bracht worden. Docb hij wachte zich we), zij, briefdragers, zich niet kunnen ten, daar hunne vereeniging uitsluitend «n alléén die verdediging najaagt hunrwT be roepsbelangen en ze niets te maken hebben met politieke organismen. Maar zo zijn zoo redelijk niet op het ge bied der beroepseischen als op dat dei- po litiek. Ze spreken van vergoeding voor duur leven, van de IterÉiening der vergoeding van verblijf enz. en ze spreken ten slotte den wensch uit, dJat as hopen binnenkort den Zondagdienst te ziön afschaffen. Die wensch is zoo het schijnt op zeer krach dadige wijze voorgebracht, aangezien defac Oours verklaren clajt ze desnoods hun toe vlucht zullen nemeni tot ALLE middels om hun doel te bereiken. De moordenaar aangehouden. Beken tenissen. Wij hebben gemeld dat de meid van het huis palende aan dat wnar de ongelukkige f-asilde Sacys vermoord werd, zekere Marie De B..., aan. ehouden werd. Het onderzoek heeft thans ten hare laste zulke zware getuigenissen gevonden, dat het zoo f.'oed als zeker is, dat zij medeplichtige was of ten minste toch door den moordenaar moet op de hoogte'^bracht zijn van de mis daad en met dezen /hare misdaad geregeld had. Marie De B..., had aan den onderzoeks rechter M. Corbhy, verklaard, dal zij de laatste maal het slachtoffer gezien had tus schen 2 1/2 en 3 ure namiddag. Zulks kan onmogelijk waar zijn, want remand is aan het huis der misdaad komen bellen rond 11 1/2 ure 's morgeüÖs en er werd niet geo pend. Anderzijds bleek uil de lijkschouwing, dat de maag der vermoorde gansch ledig was. Daar bet slachtoffer gewoonlijk om 1 ure het middagmaal nam, kon zij dus nog niet ontbe ten hebben toen 2ij vermoord werd. De mis daad moest dus gepleegd zijn voor 1 ure en Marie De B..., werd hier eene eerste maal op leugens belrapt. Men /roeg zich dan af. waarom Marie De B..., gelogen had, alsook waarom zij geloo chend had, daags voor de misdaad met bet slachtoffer en een onbekenden kerel in de straat gesproken te hebben, zooals een schil- dersgast verklaard had. Na eene langdurige ondervraging bekende zij eindelijk, dat de persoon met wien zij ge sproken hadden een werkman was, wiens naam en adres zij opgaf. De aangeduide per soon was daar echter totaal onbekend. Doch de ergste vermoedens rezen op toen een Brusselsch konfrater aan den onder zoeksrechter eene hoogst belangwekkende verklaring kwam doen, en wat men er ook moge van zeggen, bier blijkt nogmaals het nut der dagbladen in zake opsporingen van misdaden. t Toen de misdaad ontdekt wss, had een medewerker van LSEtoile Beige zich ter plaats begeven. Hij sprak er met Marie De B..., en vernam van haar, dat het mes waar mede de misdaad gepleegd werd, tot aan den hecht in deu rug der vermoorde stak. Noch de magistraten, noebgde geneesheer ren, noch de politiemannen hadden dan reeds het moordtuig teruggevonden, en het was slechts twee dagen later, toen men to» de lijkschouwing zou overgaan, dat de wetsdok ters het mes in de wonde vonden... Marie De B». moest zulks dus ongetwij feld van den moordenaar vernomen hebben. Dinsdag morgend werd Marie De B... nogmaals daarover ondervraagd, doch ze bleef loochenen. Evenwel vernam het parket dat een 18ja- rige kerel, Georges H..., wonende nabij het huis der misdaad, in zeer zonderlinge be woordingen over de misdaad gesproken had. De kerel werd aangehouden en werd door den onderzoeksrechter ondervraagd, doch loochende iets gezegd te hebben. Hij werd evenwel ter beschikking van den onderzoeks rechter opgesloten. Dinsdag namiddag werd hij opnieuw on dervraagd en deze ondervraging duurde tot rond half elf ure 's avonds. Dan had Georges H... er genoeg van en bekende de misdaad gepleegd te hebben. Hij verklaarde dat hij aan het huis gebeld had en de meid was komen openen. Hij ver moorde haar in den gang en wilde dan ge heel het huis plunderen. Reeds had hij de plaatsen van het gelijkvloers doorsnuffeld, toen er andermaal aan het huis gebeld werd. deze tweede beweegreden aan de bewoners van Tumbez kenbaar te maken, dewijl Atahuallpa, de beschermer van Idali, thans over het rijk der Inka's den schepter voerde. Hierdoor was ook zijn en Manuel's gemeen schappelijke vriend, de Peruaan, ongedeerd gebleven. Aanvankelijk ontving Montenegro voedza me spijzen in overvloed, tot dat hij zijne krachten geheel teVügbekomen had. Toen werd hem gedurende drie dagen niets te eten gegeven, en, nadal hij de hevigste kwellingen van den honger verduurd had, ontving hij weder een karigen maaltijd. Zoo ging het gestadig afwisselend voort, waardoor de mar teling van den ongelukkigen maandenlang gerekt werd. Nog juist bijtijds waren de Spanjaarden gekomen om hem te verlossen. Zonder de hnfp varr den trouwen Peruaan zou hij verloren geweest zijn. Maar waar zijn*, de smaragden van de Inka-bruid gebleven.? vroegen verscheidene Spanjaarden, toen Montenegro zweeg en eene geduchte teug aguardiente nam. Ik weel het niet, antwoordde hij spijtig; ik heb den buidel zeker verloren, hettij in den tuin van de Brniden der Zon of in dien verwenschten regenbak misschien heeft die schelm van een Kuraka hem wel gestolen. Ik wil echter de steenen gaarne missen, als de Satan hem nu m,aar eens goed onder han den neemt. Een luid gelach en bijvalsbetuigingen volgden op dezen wensch. Onderwijl trad een soldaat de tent binnen die, na op militaire Hij gelukie er evenwel in, het buis te verta len, met de pakken welke bij gereed gemaakt had; De kleederen welke hij droeg op 't oogen blik der misdaad, waren geheel met bloed doortrokken en het is daarom dat hij ee» kosfuum van M. Van de V..., de patroon van den huize gestolen heeft. Hij droeg nog dit kostuum toen men hem aanhield. Het onderzoek wordt voortgezet. SAN REMO, 20 April.Heden morgend vergaderde de Opperste Raad. De finanlieele bepalingen van het Turksch vredesverdra-r werdeü goedgekeurd. Over de toekomst van Armenië werd beraadslaagd, voor wat betreft de grenzen van den nieuwen staat en hei immdaat in betrek met de nota van den Vol kerenbond. De raad hield zich vervolgens bezig met de kwestie van Batoum en het verslag van den Volkerenbond over de bescherming der minderheden in Turkeye. Een gerucht uit Berlijn. Havas meldt uit Berlijn In goed ingelichte kringen te Berlijn ver zekert men, dat op de Fransche afgevaardig den ter conferentie van San Remo, door de andere afgevaardi-den der Entente eene drukking zal uitgeoefend worden, ten einde eene verzoening tusschen Frankrijk en Duitschland te bewerkstelligen. De onderhandelingen tussohen Polen en Rusland. Uit Warsehow wordt gemeld, dat de vre desonderhandelingen tusschen Polen en Rus land onderbroken zijn, daar Polen, vooraleer de onderhandelingen voort le zetten wil we ten, welke de houding der Entente jegens het gouvernement der Sovjets zal zijn. m UITVOER VAN BOTER M. Maenhout heeft aan den minister van bevoorrading gevraagd of hel waar was dat op 13 Maart laatst 600,000 kilos boter uit Antwerpen naar Londen zijn verzonden. De heer minister heeft geantwoord dat het waar is. Daar die boter niet meer zeer frisch was, heeft men ze zoo voordeelig mogelijk trachten te verkoopen. Uit dat antwoord blijkt dat die 600,000 kilos bedorven waren dat ze bedorven is in België, want ware ze bedorven geweest toen ze toekwam men had ze voorzeker ge weigerd. Dan rrjsl de vraag Hoe komt het dat men hier 600,000 kilos heeft laten bederven, en wie heeft hiervan de verantwoordelijkheid te dragen. Heeft die boter soms niet te lang op de kaaien van Antwerpen gestaan 1 JEConö windhoos Talrijke dooden en gekwetsten BIRMINGHAM (Amerika), 20 April. Een deel van Alabama, van Tenessec en van; Mississipi is door eene windhoos verwoest geworden. Tot hiertoe werden van onder de puinen een dertigtal dooden en talrijke ge kwetsten opgehaald. De stoffelijke schade is zeer aanzienlijk. Eene bende apachsn randt burgers en matrozen aan. Wildemanstooneelen hadden Zondag avond te Brest plaats. Op het Wilsonplein begon eene bende jongelingen het Sovjetlied te zingen. Een scheepsluitenanl die voorbij ging, werd door de bende geslagen. Zijn galons werden hem afgerukt. Een patroelje snelde toe. Dezer sergeant werd omringd, waarop deze zijn revolver trok. Kapitein Bouis, commandant der zeevaartschool, ern stige onlusten vreezende, gaf aan de patroelje bevel zich te verwijderen. Deze ging heen, waarop de apachen zich op de matrozen wierpen, die voorbijgingen. Deze werden met stokken geslagen. Alle burgers, 'tzij mannen of vrouwen, die voor bijkwamen, ondergingen hetzelfde lot. Dezer kleederen werden gescheurd en tien personen werden gekwetst. Alsdan verspreidde de roode bende zich in de stad, waar dezelfde tooneelen zich herhaalden. wijze gegroet te hebben, aan Pizarro iets mededeelde. Pizarro verliet de tent en keerde spoedig, met een sierlijk gevlochten korf met de met de kostbaarste vruchten in de hand, terug. Lachend zette hij de mand voor Mon tenegro neder met de woorden Een geschenk voor u van eene schoone Peruaansche Aller blikken richtten zich op het prachtig geschenk. Montenegro beschouwde het met een vergenoegd lachje, en begon toen de kos telijke vruchten rond te deelen. Opeens hield hij op, keek een oogenblik ten hoogste ver wonderd in het korfje en mompelde toen halfluid Madre de Dios Is dat werkelijkheid Nieuwsgierig sprongen de drinkers op. Montenegro haalde, een ouden lederen buidel uit het mandje, en scheurde dien met eene koortsachtige drift open de smarag den der Inka-bruid fonkelden in het zonlicht. VEERTIENDE HOOFDSTUK Het Kamp van den Inka Atahuallpa In het begin der maand Mei 1532 brak Pizarro met een gedeelte van zijn leger op, om een strooptocht in het binnenland te on dernemen, teneinde eene nauwkeuriger ken nis van de gesteldheid van hel Peruatuische rijk le verkrijgen en om eene geschikle plaats op te zoeken, waar zij zich zouden kunnen nederzetien. Hij begreep, dot hij geen veld tocht beginnen kon, zonder zich eeTst van eene vaste plek te hebben meester gemaaktj waar hij zich, in geval van nood, terugtrek. Zitting van Dijnsdag 20 April. De Kamer vergadert om kwaart voor 2 u onder voorzitterschap van M. BRUNET. De stakingen te Charleroi. M.VAN WALLEGHEM krijgt een voorrang om te interpelleeren over de staking der go meentediensten te Charleroi. Deze staking is op een loonskwestie gebaseerd, duurt se dert acht weken en ze heeft de staking van de gemeenteraad meegesleept; gemeenten raadsleden geven geen gevolg aan de bij eenroeping van het schepencollegie. Al de vuilnis blijft opeen gehoopt in tte sti*aten en verspreid een verpestende stank Daarbij komt het gevaar van eene uitbrei ding der staking tot de bedienden van gas en electriciteit: De eerste minister zou moeten tusschenko men wil men aan de nijverheid van het ge west van Charleroi geen gevoeligen slag toe brengen. M. UYTROEVER bevestigt die verklaringen van zijn collega Van Walleghem en eischt voldoening voor de arbeiders die volgens hem letterlijk tot de staking gedwongen wei den. Na eenige woorden van M. FALONY sche pen van Charleroi, wordt het debat gesloten M. DELACROIX minister voorzitter beloof de aan de gouverneur te vragen om eenen scheidsraad samen te stellen, die er naar zal streven eene minnelijke schikking te treffen. Intusschen kan de arbeid hernomen worden. (Zeer goed links.) Qevaar van Munitiedepots. M. OZERAY wijst op het steeds nog be staande gevaar van de opslagplaatsen van Duitsche obussen in verband met de ontplof fingte Autrange plaats greep en aan zeven personen het leven kostte. M. DE VOORZITTER. Dat wordt eeneech te interpellatie. M. OZERAY Ik zal besluiten met een stren ge toezicht te vragen op de werken, die than te Autrange plaats grijpen. M. JANSON, minister van Landsverdedi ging zegt dat de ontploffing in lm munitie depot van Autrange plaats greep, ondanks al de voorzorgen. Kwaaddoeners waren de nacht te voren denatorskomen 6telen in de opslagplaats. Ze hadden alles overhoop geworpen en aldus waarschijnlijk aanjeidin gegeven tot de ontplofling van "s anderdaags De minister belooft dat veuler alle maat regelen zullen genomen worden om ongeluk ken te vermijden bij het behandelen van munitie. Ongeluk te Boverloo. M. ERNEST wil uitlegging vragen over een ongeluk dat te Beverloo drie soldaten het leven koste en een 20tal gekwetsten maak te. M. DE VOORZITTER. Geen interpellatie als 't u belieft M. JANSON, minister van Landsverdiedi ging Een onderzoek zal ingesteld worden (Het bedoelde ongeluk was een mitrailleu aenvuur, per toeval nuet geladen kogels ui! gevoerd. Vrouwen Advokaten M. iVANDERVELDE, minister van rechte wegen legt een paar wetsvoorstellen neer, onder andere één waardoor de vrouwen dok tors in de rechten, luet ambt van advokaai mogen uitoefenen M COLAERT vraagt uitlegging over de niet betaling aan de oud strijders van hup spaarboekje Spaarboekje der Oud Strijders M HIvYMAN oordeelt dat er goede maatrc g«elen genoeg getroffen rijn ten voordeele dw oud! strijders, maar dat dieze maatre gelen niet snel genoeg worden uitgevoerd M. SICCARD zegt dat sommige kwartier meesters al te nalatig zijn in het afrekenen met de oud strijders Deze zouden graag we ten of de gestemde wetten zullen woTden toegepast of niet. M. MARCK. Er zijn bloedverwanten van soldtatlen, die nog niet he* minste bericht hebben ontvangen van het overlijden of van het verdwijnen van den vermiste Spreker vraagt dat ook hierin de belangen der oud strijders zouden behartigd worden. •M. JANSON, minister van Landsverdterfi ging herhaalt wat zijn voorganger M. Mas son reeds heeft gezegd: al de maatregelen zullen getroffen worden om de uitbetaling der spaarboekjes te bespoedigen. Doch de rekening van het bedrag der spaarboekjes gaat niet altijd zeer gemakkelijk, daar de boekhoudin in tijd van oorlog niet nauw keurig kon worden bijgehouden. Daarbij veranderen de soldaten dikwijls van eenheid De minister ontkent dat de meerderheid der soldaten het bedrag van hun spaarboek je niet hebben getrokken. 133,665 spaarboek jes zijn reeds afgerekend. Daar blijven er nog 47000 ongeveer te regelen. Spreker besluit met te zeggen dat hij allee zal doen wat mogelijk is o mvoldoening te schenken aan de oud strijdea's. De Inlichtingsdiensten. M. COLLEAUX ondervraagt den minister van Landsverdediging en van binnenland sche zaken over hunne weigering om de hoe danigheid van oud strijder toe te kennen aan de personen, die deel hebben uitgemaak van de inlichtingsdiensten- tijdens de oorlog Spreker maakt het historiec der onderhan ken en van waar hij eene ongestoorde ge meenschap met Panama onderhouden kon Een gedeelte zijner manschappen bleef te Tumbez achter, en daaronder ook Montene gro, wiens zwakte hem nog niet varoorloofde te velde te trekken. In de vrouw van zijn Pe ruaanschen vriend vond hij een zorezame verpleegster. Deze was het ook, die zijne smaragden gered had, toen de buidel hem, op hel oogenblik dat hij door de handlangers van den Kuraka naar den kerker gesleept werd, ontriel. Op eene kiesche wijze had zij hem dien in het korfje met vruchten terng gegeven. Na verloop van drie of vier weken kwam er van Pizarro te Tumbez voor de daar aan wezige manschappen het bevel, onverwijld naar het ongeveer 30 mijlen zuiderlijker ge legen welige dal van Tangarala op te rukken. Montenegro nam van zijne vrienden te Tum bez een hartelijk afscheid en gaf de Peruaan sche eenige glazen kralen en andere goe'd koope sBuitenjen, die de schepen uit Panama aangevoerd hadden, ten geschenke. In het dal van Tagarala rezen spoedig hui zen en gebouwen op, daar hel noch aan bouwmaterieel noch aan handen en krachten ontbrak, dewijl de Pernanen uit den omtrek met geweld aan den arbeid gezet werden. De nieuwe stad, die zoodoende ontstond, ver kreeg den naam van San Miguel, en behalve dat zij eene sierlijke gebouwde kerk had, werd zij door verscheidene forten, welke met scheepsgeschut gewapend waren verdedigd. ('t Vervolgt)

De Volksstem | 1920 | | pagina 2