Qs ooiifereniie le San Remo Diefstallen ten nadeele van bet Belgisch leger te Antwerpen De leveringen aan den vijand. DE BANDIETER1J VAN LONDERZEEL. 'i Bolsjewistisch bestuur in Rusland De misdaad der Edmond-Plcardstraat Tartflje dreigt met een nieuwen oarlog. E'n bandiet geschoten te Brnssel. MM. von Jaggw en Zimmermann dulden die tienswijrC. Prins Litchowsky daarentegen verklaarde dat Oostenrijk alleen schnld had, doch dat Oostenrijk niets zou aangedurfd hebben tegen Rusland indien het niet zeker geweest ware •Jat Duitschland zou bijgesprongen zijn. De Vorwarts dit verslag besprekend zegt, dat onder de dokurnenten welke openbaar gemaakt werden, een briefis, door den Duit- schen gezant te Weenen aan den minister van Buitenlandsehe Zaken, M. von Jagow, "^gezonden, en waaruit blijkt, dat op 11 Juli, datum van den brief, von Jagow reeds wist welke de voorwaarden van het Oostenrijkse!) ultimatum aan Servie, waren. In dezen brief komen namelijk volgende wneneden voor «Voor zoover men weet zijn de vo orwaar- den aan Servie gesteld, de volgende De Koning van Servie moet officieel ver klaren, dat Servie zijne Servische politiek niet zal voortzetten. Oostenrijk zal aandringen op de stipte uitvoering van deze verbintenis. Servie zal acht-en-veertig uren krijgen om te antwoorden. Indien het antwoord onvoldoende is zal er onmiddelijk gemobiliseerd worden. De Vorwarts doet uitschijnen, dat deze brief de verklaringen van von Bethmann en van von Jagow als valsch kenmerkt en voegt er bij, dat aangezien de Duitsche politiekers tijdig wisten dal liet Oostenrijkse!) ultimatum niet te voltrekken was en zij er zich niet tegen verzet hebben, deze politiekers dus alleen de verantwoordelijkheid voor den oorlog te dra gen hebben. Eene botsing. PARIJS, 25 April. Een telegram uit Londen aan Le Journal meldt, dat de Fran- schc hevelt rbbei te Trzymelz, in het dislrikt Teschen, bericht gekregen hebbende dat in eene fabriek eene geheime bergplaats van wapens was, zond er eene afdeeling soldaten en policie heen, om eene huiszoeking te doen. De werklieden der fabriek wilden de sol daten beletten in de fabriek te komen en een gevecht ontstond. Van weerskanten hielen vele gekwetsten. Ook de Fransche officier, welke het bevel voerde over de soldaten werd gekwetst. Overal wapens PARIJS. 25 April. Uil Menlz wordt aan L'Echo de Puns gemeld Te Koenigsberg ontdekten de kommissiën der Entente 250 kanonnen. De Deutsche Tageszeilung beticht het gouvernem nt déze kanonnen aan de Entente geleverd te hebben. rv/V* Sinds lang werd het bevonden dat er plan ken, groote hoeveelheden, verdwenen ten nadeele van het leger en die in de vuurwerk- school gesiapeld waren. De rechterlijke po. litie die daarvan op de hoogde geraakte heeft een onderzoek ingesteld en is tot de ontdek king gekomen van den dader. Deze is een aannemer, zekere J..., die bij- middel van slinksche middelen, zijne werklieden het hout deed opladen en naar zijn magazijn voeren. De ontvreemde planken moeten eene waar de hebben van 50 tot 60.000 frank. De werklieden die met de zaak_gelast waren »n toch wel moeten gewaar geworden hebben dal het met juist iu den haak zat, zijn tol bekentenissen overgegaan. De aannemer heeft zich reeds zooverre in len pot ged'-ffcld, dat hij een agent der rechterlijke policie 500 fr. heeft aangeboden am hem uit de miserie te helpen. Hij zal zich dan ook tegenover het gerecht moeten verant woorden. vV Nog veehandelaars aangehouden te Luik. Op bevel van het parket zijn wederom twee veehandelaars, Willem R.., en Frederik C... aangehouden geworden. Twee andere veehandelaars, Pascal F., en Lambert M.., ook beticht van vee geleverd te hebben aan de Duitschcrs hadden lont geroken en konden nog over de Hollondsche grens geraken. voor Idvili slechts korten tijd gebloeid. De Inka dochter heeft de smart tot levensgezelin Idali heeft niet eens d;n troost der tranen. Mijn blanke broeder was in de aarde gelegd, mijne tranen vielen op zijn graf, er kwamen slnngrn uii voort. De slangen, zij steken Idali in het harl en worden niet moede het te doen. De laatste balsem voor de smart is thans aan Idali ontnomen hare oogen zijn van steen geworden en kunnen niet meer weenen. Ontsteld en onbeweeglijk zat zij daar met holle blikken, en scheen zij het spooksel van nare vroegere gestalte te zijn. Montenegro was diep getroflen, maar zeide niets, om zoo door zijn zwijgen eerbied »e toonen v.oor hare smart. Na eene poos begon zij weder langzaam. Keer nu naar Kaxamalka terug. De blanke man is de vijand van de rooden. Hij heeft zijn hand opgeheven tegen den rooden stam. De Groote Geest Pacliakamak, heeft den blanken broeder van Idali tot zich geroe pen. Do Groote Geest heeft welgedaan. Idali's hart is door haren blanken echtgenoot van den stam der roode kinderen van dit land afgescheiden. Idali zou haren echtgenoot heb ben moeten verlaten, of den vloek van haar volk dragen. Hij is dood. Idali's hart klopt nu nog slechts voor het beleedigde volk van den grooten Inka. Idali zal haren stam wre ken aan de vreemde krijgers in Kaxamalka. Hare oogen fonkelden met wilden gloed. De geheele gestalte kreeg plotseling hare trotsche houding weder. Zij was weder de bruid der wraak. Onthutst zag Montenegro haar aan, daar DE DOODRIJDERS Zaterdag avond werd de 7 jarige Jozef VervondeJ, wonendeJasaphatstraatte Schaar- bfiek, toen hij voor de ouderlijke woning speelde, door een auto welke in overdreven snelheid kwam afgehold omvergeworpen. Het knaapje werd een twintigtal meters ver meegesleept en in deerniswekkenden toestand opgenomen Na de eerste zorgen ontvangen le hebben in het poliiiekommissariaat dei' Thiefrystraat, werd liet slachtoffer naar het gasthuis van Schaarbeek overgebracht. Er is weinig hoop hem te redden. Nog twee aanhoudingen Het parket van Brussel is gisteren namid dag andermaal te Londerzeei afgestapt om bet onderzoek voort te zetten. De aangehouden kerels hadden bekend, dat zij den nacht iler brandstichting ook no* eene diefte gepleegd hadden bij de weduwe De Bondt. Zij bekenden ook, dat de buit, bij deze laatste gestulen, verkocht geworden was bij zekeren V. Deze werd ondervraagd doch loochende. Men vond echter de waren, bij de weduwe De Rondt gestolen, in zijne woning. V... werd aangehouden, evenals de broeder van een der bandieten, die door zijne medeplichtingen' verklikt geworden was. GAUWDIEF GESNAPT Zondag namiddag wilde Mev. L..., wo nende Berckmai'Sstraat, te St. Gillis, op de Beursplaals op den tram stappen, toen 'een jon*e kerel haar geweldig tegen het lijf liep. Op hetzelfde oogenblik stelde Mev. L vast, ilat hare bneventesch verdwenen was. Vermoedende dat de kerel een gauwdie! was, riep de dame om hulp, waarop de ketel de vlucnt nam. Hij werd echter onmiddeirjk achtervolgd door talrijke personen, en op de de Brouckèreplauts, aangehouden. Het was een genaamde J. De Puyck, wonende in de Schaarbeekstraat, le Brussel. De brieventesch werd in zijn bezit gevonden. De kerel die aan zijn proefstuk niet meel is, werd ter beschikking van het gerecht op- gesluten. Eene dubbele terechtstelling XXX A-lftier« Zaterdag morgend werden op de plaats van het gevang van Barberousse de moordenaars van den juwelier Cachot, Frangois Aroza en Jozef Vallespir terechtgesteld. Toen de magistraten met de advokaten der veroordeelden in hunne cel traden, om hen te melden, dat het uur der uitboeting gesla gen was, werden zij door de moordenaars op een vloed van scheldwoorden onthaald. Zij boden evenwel geen tegenstand toen de helpers van den beul hen ouder handen na men. Vallespir bleef heel kalm en bad nog een eindje cigaret tusschen de lippen, toen het mes neerviel. Aroza, die de hulp van den priester ge weigerd had, begon te zjjigen toen hij op de plank geworpen werd... De dubbele terechtstelling duurde nauwe lijks zes minuten. DÖOQELIJK VLIEGONGELUK. Zondag morgend was de Engelsche vlieger Captain Tesernoud, in gezelschap van den Spaanschen luitenant Valcalcel, leerling der vliegschool van Sarragossa, aldaar opgeste gen om eenige luchtoefeningen te doen. Toen de vliegers op eene hoogte van 300 meters den «looping the loopdeden, werd het toestel schielijk door een rukwind weggeslin gerd en plofte ten gronde. De twee vliegers hadden reeds opgehouden te leven, toon men hen van onder liet verbrijzeld vliegtuig kon bevrijden. De diefte» in de stapelhuizen TE BRUSSEL. Eenige dagen geleden werdeu te Brussel twee kerels aangehouden, die er bij middel van valsche papieren in gelukt waren, zich in het stapelhuis te Brussel, eene belangrijke partij kleerstoflen te doen afleveren. Het onderzoek werd ieverig voortgezet en en nu is het parket te weet gekomen, dat de twee bedriegers nog verscheidene andere hij niet begrijpen kon, waarom zij zoo opeens jegens zijn landgenooten vijandig gezind ge worden was. Met verheffing van stem ging Idali aanstonds weder voort Uwe oogen vragen naar den zin mijner woorden. Zoo weet, dat er een koudschap is gekomen van Kaxamalka de getrouwen van Atahuallpa zijn verslagen. De Kunlur vliegt in onstuimige vaart boven de doode zonen van het land, zich verheugend over het over vloedig aas. Zij zijn niet gevallen in een eerlijken strijd, man tegen man vechtend. De bleeke gezic! ten hebben ze wreedaardig geworgd, de weerloozen. De blanke mannen honing op de tong en gif in het hart. Zij ver- braken den eed der gastvrijheid zij_ ver moordden de dienaars van den Inka, na hen trouweloos in den valstrik gelokt te hebben, en maakten den Inka zeiven, hunnen gast, tot gevangene.... De geesten der verslagenen trekken thans op zwarte wolken omtrent mid dernacht door het land, en roepen allen sla- penden den roep naar de wraak in de ziel. Wraak Wraak Hare stem smoorde in haar boezem. Wee zuchtte tij zij, het gelaat met beide banden bedekkende. Wee 1 Zie niet zoo treurig, TuriIdali is eene Inka-dochter. Hare oogen draaiden als van een krank zinnige. Overstelpt ran aandoening zakte zij ineen, en eindelijk eindelijk barstten er tranen uit hare oogen, die bet arme hart verkwikten. Zij weende.... en in tranen badend was tij weder maagdelijk schoon, gelrjk eene roos in den morgendauw. fit nTTtiifiimih—ii v i iuhm ■iiwih afiruggelarijen pleegden, steeds Bij middel va.n valsche bewijsstukken. Het gerecht Is ook op het spoor gekomen van de verhelers, waarde kerels gewoonlijk hun buit gingen verjtoopen. Nog verscheide ne aanhoudingen w^den verwacht. De internationale toestand De Opperste Raad bësliste verder over Armenia's lot. Eene beslissing werd nog niet getroffen. Smyrna zal ondèr Turksche heerschappij blijven, maar door de Grieken bestuurd wor den. De beraadslagingen worden tot Dinsdag verlengd. Tusschen Engeland en Frankrijk acht men een overeenstemmingiaanstaande. Italië zou er zich dan bij aansluiten. De Italiaansche pers valt M. Nitti aan om dat bij de Fiume-kwestie te San Remo niet ter sprake brengt de Engelsche pers heeft liet tegen M. Lloyd George in zake zijn hou ding tegenover Frankrijk en de Fransche pers steunt eenparig M. Millerand in zijn optreden. Denkelijk zullen alle geallieerden te Berlijn de noodige stappen doen tot uitvoering van hét vredesverdrag. Do overeenstemming tusschen Frankrijk en Engeland Zaterdag morgend hadden M.M. Millerand en Lloyd George onderhoud. Het was zeer hartelijk. Een accuord schijnt getroflen tusschen beiden in zake ontwapening 'en schadever goeding. Dil accoordzal den oppersten Raad worden onderworpen. Er zal getracht worden bet door Duitsch land te betalen bedrag vast te stellen. Een Duitsch vertegenwoordiger zal later, denke lijk te Brussel worden ontboden. Italië's houding M. Nitti ontving te San Remo de Fransche dagbladschrijvers, 't Is, zegde hij in eenieders belang, dat Europa zich aan den arbeid zette. De vredestoestand/moet onmiddelijk her steld worden. Overwonnenen en overwin naars moeten het eens zijn. Gij hebt 1 mil- 'lioen 500.000 dooden te betreuren en tien uwer Departementen werden verwoest. Ook Italië rouwt over een half millioen gesneu velden. Gruwelen werden in ons land door den vijand bedreven en toch heb ik Renner als een vriend ontvangen. Italië helpt Oostenrijk om niet van honger te sterven. Ook zoo moet met Duitschland ge handeld worden, dat aan alles gebrek heeft, uitgezonderd aan machicnen en armen. Duitschland moet de gelegenheid hebben zijn verplichtingen na le komen, zoo niet vervalt het ten prooi aan het militarisme of het bolsjewisme. Wij hebben geen geheim verbond met de Midden-rijken wij willen ook niet dat het vredesverdrag herzien wordt. Do Opperste Raad De Opperste Raad hield zich met het man daat bver Palestina bezig alsook met 't - nationaal home voor'het joodsche volk. Gisteren, Zondag, werd er ook een verga dering gehouden. Het Adriatisch vraagstuk werd ingestudeerd. Het lijkt twijfelachtig of het Russisch vraagstuk zal besproken worden. Duitschland's leger Naar verluidt volgens een telegram uit Parijs zou het Duitsche leger op* 100.000 man gehandhaafd blijven. De policiemacht zou echter mogen vermeerderd worden. Hoe ook de beslissing valleu zal tegemoetkoming zal in deze geschonken worden. Van Duitschland zullen echter waarborgen gcëischt worden onder andere in zake ontwa pening. De intergealliperde verstandhouding schijnt nu volkomen, Een Fransch-Engelsche verklaring Reuter vernam van Lloyd George dat een Fransch-Engelsche verklaring mag verwacht worden. Deze zou bevestigen dat er volledige over eenstemming heerscht' in zake de ten uitvoer- brenging der verplichtingen voor Duitschland zich te ontwapenen. Daarna reikte zij Montenegro de hand en zeide diep treurend Idali gaat nu een ruw pad betreden. Zij zal den blanken vreemdeling niet meer tot zich roepen. Gij moogi Idali vergeten. Zij is een van den tak afgescheurd blad, hetwelk door den wind- eens óp uw pad gedreven is. Moge de Groote geest Pachakamak het geluk en de vreugde alle dagen uws levens u zoo onafscheidelijk laten volgen, als uwe schaduw u volgt. Hare hand ontsnapte die van Montenegro, en de dochter van den Inka had bet prieel verlaten, voor zij een woord van afscheid ontvangen had. De ruwe avonturiertwas getroffen door het leed der Peruaansche prinses. De trouweloos heid zijner landgenooten pijnigde zijne ziel, en inet schaamte erkende hij, hoezeer de veraciile koperkleurige Heidenen van Peru de christelijke ridders van Kastilië in edele gevoelens overtroffen. Todos Demonios Welke schande Nooit wil ik meer onder Pizarro strijden ik ben geen roover nog dief. Toornig stampte hij op den grond en trapte op iets. Het was eene beurs van de fijnste met goud doorwerkte; stof. Toen hij. haar opende, schitterden hem de paarlen en sma ragden tegen, welke Idali in den laatsten nacht als sieraad gedragen had. Hij beefde, toen hij aan den dood van Huaskar dacht, sloot haastig de beurs en bevestigde haar zorgvuldig aan zijn zwaardgordel. 'k Wil niet medr vechten tegen deze Peruanen, diaboloMet deze schitterende Ziekte en sterfte. Hongersnood, koude en epidemiën, zoo meld de Tempsteisteren het radenrijk. Het ergst is de bevolking van St Petersburg er aan toe. 't Aantal sterigevallen meest aan typhus is er gemiddeld per maand 30.000. Het Nikolajefsky-ziekenhuis, ingericht voor 2500 zieken, herbergt er zoo goed en kwaad als 't gaat 12.000. De grootste wanorde heerscht er. Er is têbrek aan alles. Vele operaties verloopen doodelijk. Van de 100 kinderen die geboren worden, blijven gemiddeld slechts 2 in leven. Om de typhuslijders af te zonderen zijn bij de Baltische statie kampen ingericht, waar duizenden zieken onder vrceselijke omstan digheden vertoeven. De stank die dezo kampen verspreiden, is onverdraaglijk. Einde Maart begon ook de ppst om zich hern te grijpen. Er waren toen te St Peters burg 225 gevallen en men vreest dat de ziekte in het voorjaar en den zoiner zich geweldig zal uitbreiden, ook huiten St Petersburg. Voortbrengst en verkeer De invoerin van den arbeidsdwang en den twaalf-uurschen workdag heeft nagenoeg peen resultaat de vQortbrenj/ing blijft op een zeer laag peil. De fabrieken moeten trou wens de een na de ander bun deuren sluiten uit gebrek aan brandstof. Er is letterlijk niets brandbaars meer, de houten huizen wier inwoners de stad zijn ontvlucht en alle hoornen uit de parken zijn opgestookt, zoodat de geheele bevolking koude lijdt. De spoorwegen verkeeren in een jammer lijken staat. Aan allerlei materieel heerscht er gebrek. De treinen loopen er 10 kilometers per uur. Levensduurte en geldwaarde Hetgeld is zoodanig in waarde gedaald dat de volkscommissaris van financiën de w aarde van een bankbiljet van 100 roebel gelijkstelt met 2 1/2 goudroebel. Te Moskou ziel het er niet veel beter uit. De duurte is er zoo schrikbarend dat meh- schen die 3000 roebel per maand verdienen gebrek lijden. Van de rantsoenen kan men niet ronds komen en in den ketiinghandel, die welig voortwoekert worden fabelachtige prijzen bedongen. Een pond brood kost 200 roebel, een pond zont 800, een pond spek 900, een pond boter 1800, een paar schoenen 10 000 roebel. De werklieden trekken bij drommen de sleden uit en keeren naar 't platte land terug. Daar is nog aan voedsel te komen. De boeren leveren zoo goed als niets aan de steden, daar zij van 't waardelooze papiergeld toch niets hebben. De drukkerij, waar '1 papiergeld wordt gedrukt, heeft uit gebrek aan brandstof zelfs het bedrijf moeten staken. TE ELSENE Zaterdag morgend is het aanhoudingsman daat afgeleverd tegen Jozef Gillaerts, de moordenaar van Casilde Saeys, bekrachtigd eworden. Op bevel van het parket is nop een persoon aangehouden, die zilveren voor werpen, in het huis der misdaad gestolen, verhandeld had. Het is de broeder van een oud-kleerkooper, die voor dezelfde feiten aangehouden is. Oneerlijke boekhouder Een handelaar van Brussel stelde vast, dat er onregelmatigheden waren in zijne boeken. Hij deed de boeken door een deskundige na zien en deze bevond dat er eene som van 25 tot 30.000 frs. ontvreemd was. De handelaar legde eene klacht neer tegen zijn boekhouder en deze werd gisteren mor gend ten policiebureele ontboden. De boekhouder, Henri B..., bekende de hem ten laste gelegde leiten, doch verzekerde dat hij de som dadelijk zou teruggeven. B..., ging naar huis en poogde er zich te vergiftigen. Hij moest in bedenkelijken toe stand naar het gasthuis overgebracht worden. kiezels en de andere daarbij ben ik rijker dan tweeduizend grondes van Kastilië...'k Wil terug naar de oevers van den Quadalquivir, ik wil mij lusthove.i bouwen en een kelder, eeo grooten kelder, vol met alle soorten van aguardiente ik wil mij in aguardiente baden. Ha, ja En ook de armen zullen van mijn overvloed genieten ik zal ze twee mijlen in het rond opzoeken, Ho, nog iets Ik zal een fonds slichten om vrome, moedige priesters te onderhouden, die naar de heidensche In dianen willen gaan, om hun het Evangelie te verkondigen. De Peruanen zullen zich eer der bekeeren door de kracht van het woord Gods dan door het zwaard van den trouwe- loozen Pizarro. Ja, ik wil het doen een fris- sche teug zal mij daarom niet slechter maken Hij smate van verlangen met de tong, en verdraaide met ingebeelde voldoening zijne oogen. Een vroolijk lachep riep hem uit zijne geestverrukking tot zich zeiven terug. Het kamermeisje stund, met het kleed van goudpaarlen getooid, aan den ingang van het .prieel en wenkte hem. Hij volgde haar zij danste voor hem door den tuin heen, zoo •bevaHig, zoo ongedwangen, dat zij zeer vreemd le moede was. Op het plein werd hij opgewacht door de dragers van den draagkorf. Laonehd liep het meisje op hem toe, trok hem aan den baard en eer hij van zijne verrassing bekomen was, was zij verdwenen. Hij steeg nu weder in den draagkorf en de dragers voerden hem bij het ondergaan der zon weder weg. Slo i^aken vervolging in Hongarit Geweldpleging en terechtstellingen Uit Praap wordt gemeld dat de Slovaken in Hongarië meer en meer vervolgd worden. Onlangs werden 7 soldaten van het Slova- kisch leger gedood. Te Koinlos werden al de Slovaken van aanzien gevangen genomen. Zeven Slovaken werden opgehangen en andere boeren gemarteld. Velen zitten nog gevangen. De predikant Hrdlieka kon ontsnappen.Hij staal onder bescherming der Rumeniërs, die de plaats ontruimd hadden en er thans zijp weergekeerd. Bij de Vredesconferentie zal een klacht worden ingediend. De brandkastdieven aan 't werk te Antwerpen Verleden nacht zijn onbekende dieven in de woonst gedrongen van don wisselagmt Garpentier, eelegen Everdijstraat, 25, te Antwerpen. Bij middel van valsche slemels zijn ze tot in den gang geraakt, waarop zö dadelijk het bureel bezochten waar de brand kast stund en waarom het eigenlijk te doen was Het gewone middel werd door hen aan gewend om deze open te breken, want een paar gaten werden in de kast geboord, doch verder moet ze toch hebben weerstand gebo den, want ze bleef gesloten. De schelmen hebben verders de lessenaren opengebroken, zijn nog tot in de keuken gegaan, waar en kele voorwerpen aan den huisbewaarder toe hoorend werden gestolep^ Een magere bui» voor al dit werk. VW Naar de New York Sun uit Syn Remo verneemt, heeft Halin Kemal, de gewezen Turksche gezant te Rome en voorzitter der Turksche wapenstilstandscommissie, ver klaard, dat Turkije nooit genoegen zal nemen met de regelingen, in bet Turksche vredes verdrag voorgesteld. Turkije zal een nieuwen wereldoorlog ontketenen, indien mocht worden gepoogd het verdrag ten uitvoer te brengen. Het gevaar der vuurwapens Een drietal dagen geleden waren drie jon gelingen in eene herb-rg der Leopoldstraaf te Berchem. Een hunner toonde een karabijn Een schot ging af, en een genaamde M.., in genoemde straat woonachtig, kreeg eene la ding loodkorrels in het rechterbeen. Op de verwondingen werd niet veel aeht gegeven, doch deze verergerden zoodanig dat einde lijk de hulp van eenen geneesheer werd inge« roepen die het slachtoffer dadelijk naar he* St-Mariagasthuis deed overbrengen. Zijn toestand is hoogst bedenkelijk. Zondag namiddag Icwam eene bejaard® dame langs de Leopold II laan te Brussel gewandeld toen een kerel haar een band- teschje ontrukte en er mede op de vlucht ging. Verscheidene ooggetuigen liepen den dief achterna en deze zou er waarschijnlijk in gelukt zijn te ontsnappen, toen een der achtervolgers zijn revolver trok en naar de beenen van den bandiet schoot. Deze kreeg een kogel in het linkerbeen en stortte ter» gronde. Hij werd door twee policieagenten aangehouden. Na geneeskundige zorgen ont vangen le hebben, werd de kerel ter beschik king van den prokureur des koninge opgft sloten. Het drama van Auderghem Het onderzoek Zaterdag namiddag is het parket van Brus sel te Auderghem af^estap, omheen onderzoek te doen nopens het drama, aldaar Donderdag voorgevallen. Verscheidene getuigen werden onderhoord. Twee wetsdoktors die hel parket verge zelden, hebben het lijk van het slachtoffer ge schouwd. Daaruiit bleek dat de ongelukkige eene schedelbreuk bekwam toen hij door een vuitslag ten gronde geworpen en dat de dood schier oogenblikelijk geweest is. ACHTTIENDE HOOFDSTUK De Profetie Montenegro vond te Kaxamalka zijne land genooten aan het brassen en zwelgen. Het Peruaansche leger, dat voor de stad gekam peerd lag, was uiteen geloopen, zoodra de slachting en de gevangenueming van Atahu allpa ruchtbaar geworden waren. De Span jaarden hadden het kasteel van den Inka geplunderd, en een ontzettend grooten voor raad van geweven stoffen en leveusmiddelen en talrijke kudden van lama's buitgemaakt. De gevangen Peruanen werden als slaven behandeld. De geringste Spaansche voet knechten lieten zich daarentegen als vorsten bedienen. Pizarro toonde groote vreugde over de terugkomst van Montenegro. Daar deze op zulk eene raadselachtige wijze plotseling uit Kaxamalka verdwenen was, hadden zijne tochtgenoolen gemeend, dat hij verongelukt was. Hij verhaalde zijne lotgevallen en den dood van den Inka Huaskar. Maar de be dreiging van Idali en zijn eigen besluit, niet meer onder Pizarro te willen dienen, ver zweeg bij nog uil wijze voorzorg. Het bericht van Huaskar's dood wijzigde de plannen van Pizarro. Hij bad zich voorgenomen, den strijd, walken de beide broeders om het bezit van den troon voerden, zelf te beslissen, daar hij bopen mocht, dat diegene, aan wien hij den - schepter schonk, een werktuig voor zijne eigene plannen zou worden. (Vervolgt.)

De Volksstem | 1920 | | pagina 2