28 DE BRUID DER ZON De toestand in Duitschland WAAR GAAN WE HEEN De conferentie te San Remo Woensdag April 1920 Om de toeristen near Belgia aan te lokken CONGO 'I Kristin Syndicaal van Y.P.T.T.Z. E VOLKSSTEM Kerkstraat, 9 en 22, Aalst.Tel. 114 JLI Gr XX VI* JAARGANG NUMMER 100 L A. D 4 O CENTIEMEN Uitgever: J. Van Nuffel-De Gendt Publicll.lt bultan bat Arrondl.s.m.nt Aalst, zich ta wenden tot het Agentzchap Havas, 8, Martelaarplein, te BruzBel8, Place de la Bourae, Parijs en 105, Cheapaide, Londen. H. Vitalio Zon op 4,46, onder 7,09 Volle Maan den3 Mei Verleden jaar stelde men die vraag nog niet 1 doch thans volgen de te leurstellingen en de ontgoochelingen malkaar op. De verantwoordelijkheid en wankelbaarheid van den maat- schappelijken toestand tooveren ons die vraag voor de oogen en doen ze ons aan de hand met oen aanhoudend aandringen. Een zeker schrijver gaf er een antwoord op Nergens dierf hij uitroepen. Belachelijk toch en zeker niet ernstig. Nu willens wil lens bedoelt men immer iets en komt men iewers of ergens uit. Logisch vooruitgaan is hier de zaak en wel zoo gewichtig mogelijk. Doch sterke leiding ontbreekt ons veel meer dan een weinig. Het menschdom nochtans heeft nog andefo ongemeene crisis gekend. Do geschiedenis meldt ons het tijdstip der barbaren toen hot christendom de bo venhand kreeg en nog wanneer de protostantsclie hervorming en katho lieke eenheid verbrak en eindelijk de franscbe omwenteling die het oude stelsel van kant zette en de oude maatschappelijke wereld afbrak. De crisis die we thans beleven is wel erger misschien Zij schijnt de maatschappij onderst te boven te wil len keeren en werpen. De eeuwenoude en traditioneele grondslagen moeten het maar weten. Men heeft het gemunt op den persoonlijken eigendom. Het vredesverdrag wordt slecht ton uitvoer gebracht. Wij kregen geen volle vol- doening. De zekerheid onzer grenzen slaat niet rostevast. De herstellingen kwamen niet overeen met de ver woestingen en de verliezen. Vergeten we niet dat Duitscbland ons beloert en bedreigt en bedriegt 1 De verbondenen moeten stevig ver- eonigd blijven en al do artikels van 't Vredesverdrag doen uitvoeren. Dit Verdrag, zegde Poincaré is eeno ge durige schepping doch alles moet uit vallen ten profijte der verbondenen en niet in 't zeker voordeel der Duit- Bcbers, De ekonomische en sociale kwestie vait ook al op te lossen moeilijkhe den van het duur leven algemeene misnoegdheid(men weet soms waar om en waarover) vermeerdering der daglonnen beperking der werkuren verval der burgerij, enz. De hulp- en geneesmiddelen zijn te vinden in eene rechtzinnige maat schappelijke overeenkomst, in het wijs bestieren en besparen van den nationalen rijkdom en der vruchten onzer nijverheid, in een intensiever voortbrengen, in eeno wederzijdsche verbintenis tusschen baas en werker en in de oplossing, zoo grondig en haastig mogelijk, van het misverstand dat heerscht tusschen de werkende klas en het kapitaal. 2if Vervolg Want hoewel hij Atahuallpa in zijne macht had, was nog altijd de hoofdmacht van het Pt-ruaansche leger, dat geheel uit beproefde strijders bestond en door een bekwamen veldheer arngevoerd werd, in het zuidelijk gedeelte van het Inka rijk slagvaardig. Angstig zag hij daarom naar versterking uit, en vaardigde eenigc renboden naa San-Migu- el af, om alle beschikb ire troepen onmiddel lijk uit Panama naar Kaxamalka te laten optrekken. Middelerwijl liet hij de stad en de vesting in beteren staat van verdediging brengen en een geschikt gebouw tot eene kerk inrichten, welke aan den H. Franciscus gewijd werd. Atahuallpa bewoonde het huis der slang, en had alle gemakken en eent geheele reeks vertrekken tot zijne beschikking. Zijn scherpe blik had niet vee! tijd noodig om bij zijne overwinnaars, onder den uiter- lijken schijn van roem en eerzucht, nog een geheime sterker drijfveer te ontdekken de zucht naar goud. Hij besloot die goud - lucht als sleutel te gebruiken, om zich de deur der vrijheid te openen. Op zekeren dag zeidc hij tot Pizarro, dat hij het vertrek, waarin zij zich bevonden, zoo hoog hij reiken kon met goud zoude laten op- ruilen, wanneer hij daardoor de vrijheid kon herkrijgen. Onder het uitspreken dezer woorden, richtte hij zich op zijne teenen op, tn strekte de hand langs den muur omhoog. Pizarro en zijne geleiders lachten ongeloo- Doch boven deze toch gewichtige kwesties moeten de geestelijk en zedelij ke kwesties gesteld worden. Het welzijn der menschheid moet zeker beoogd en in acht genomen worden. Al wat etatisme betreft moeten we verfoeien want dat brengt ruzie in het huishou den. Het roode boeltje mogen we nooit vooruit helpen. Vroeg of laat worden wij het moede en krijgen wij berouw wanneer het te laat is. Wij moeten kost wat kost meer mee varen met den godsdienstigen stroom want hij is redelijk, verstandig, ver heven en bezit de sterkste eedelijkste basis die men gelijk waar kan vinden. In den godsdienst ligt alleen de red ding der zieke maatschappij. Indien de socialistische vloed moest vooruit komen en losbreken voor goed zou er zeker geen inhouden aan zijn en zou hij alle christene beschaving willen meespoeleri. Alhoewel hij toch nooit deze laatste zal kunnen verdelgen, vermits zij steunt op Godes beloften Tegen haar zullen de poorten der hel niets vermogen De incidenten van Frankfort. Toen de Belgische soldaten te Frankfort aankwamen, hielden eenige Duitschers eene kleine betooging en beleedigend geroep steeg uit hunne kleinegroep op. De Fransche over heden waren van oordeel dat zulks eene be straffing vergde. De policiebrigadier Schaef- fer, die zich nabij de groep betoogers bevond en niet tusschen gekomen was, hetgeen strij dig was met de voorschriften gegeven door de overheden, verscheen gisteren voor eene Fransche policierechtbank en werd veroor deeld tot drie maand gevang en 500 frank boete. Het geval van bevelhebber Fromont. Nopens de incidente van Trzymets Teschen wordt thans gemeld, dat het de Duitsche handelaars zijn die de oorzaak zijn van alleSj doordien zij eene verzetstaking op louw gezet hadden om protest aan te teekenen tegen het vervangen van de Oostenrijksche kroonmunt door Poolsch geld. De bevolking protesteerde echter tegen de handelwijze der Duitsche handelaars en toen patroelje burgerwachten wilden tusschenko- tnen weerklonken vuurschoten. Een befoo- ger werd gedood en verscheidede gekwetst. Volgens IJ Echo de Paris kreeg bevelheb ber Fromont een kogel in den schouder. Zijn leven is evenwel niet in gevaar. De Duitsche troepen in hot Roergebied. De president der Duitsche afgevaardiging heeft aan den Oppersten Raad te San Remo, eene offieieele nota laten geworden, waarin het Duitsch gouvernement bevestigt, dat het effeklief der Duitsche troepen in het Roerge bied, op 17.000 man gebracht is, zooals het bepaald werd in de overeenkomst van Oogst 1919. Duikbooten en Kanonnen. In zake de 250 kanonnen te Koeningsber^ ontdekt, beweert de Kölnische Ztg. dat deze oude zijn. Naar het blijkt schijnt deze bewering niet juist. De (i Echo de Paris verneemt uit Mainz dat Duitscidand niet alleen duizenden kanon nen niet aflevert, maar ook nieuwe Iaat ma ken. Te Essen in de Krupp-fabrieken werden in den laatsten tijd 500 sluitstukken voor kanonnen vervaardigd. vig, want het vertrek was ongeveer 17 voet hoog en 22 voet lang, en het punt, dat Atahu allpa met zijne hand bereikt had, lag 9 voet boven den grond. Atahuallpa herhaalde zijn aanbod op tal ken ernstigen toon, dat Pizarro het aannam Aan den muur werd op het punt, dat de Inka met de hand bereikt had, eene roode streep gemaakt en het verdrag behoorlijk beschre ven. Nu werd overeengekomen, dat het goud niet tot staven zou gesmolten worden, maar dat de gouden voorwerpen in dien vorm, waarin zij vervaardigd waren, in hel vertrek zouden bijeengebracht worden, opdat de tusschenblijvende openingen ten voordeele van den Inka zouden komen. Van den ande ren kant verplichtte deze zich, een aangren zend kleiner vertrek tot aan den zolder met zilver te doen vullen. Twee maanden tijds werd hem gegeven om dit losgeld bijeen te brengen. Nü zond Atahuallpa naar alle groote ste den van tijn rijk renboden af met het bevel, de gouden voorwerpen uit de koninklijke -paleizen en tempels naar Kaxamalka over te brengen. Eerst nu begonnen de Spanjaarden met ernst aan de belofte van Atahuallpa ge loof te slaan. Des te ongeduldiger werden zij om in het bezit van den *geheeien schat te komen. Het vertrek was nog lang niet vol maar tot ongeluk van den Inka, bestond het beste en meeste goud uit valsche platen, die dicht op elkander lagen en slechts weinig ruimte besloegen. Eindelijk beschuldigden de Spanjaarden den Inkt, dat bij met opzet de zaak vertraagde, ten einde tijd te winnen Het blad meldt ook dat er een aantal duik booten in aanbouw zouden zijn op de werven van Krupp en op de Germania-werven te Kiel. De Duitsche bladen en het entwapeningsvraagstuk. De nota der Duitsche regeering om een leger van 200.000 man te behouden, wordt door vele bladen slecht opgenomen. De Freiheit zegt dat de regeering den burgeroorlog als een normalen toestand be schouwt. De Volks Ztg. van Berlijn valt de re geering scherp aan. Het document gaat uit van de reactionairen en militaristen. Niet in een opstand der arbeiders, zegt het blad maar in een oproer der militairen schuilt het gevaar. Ontwapening dringt zich op, want al dat zwaar geschut eh die. vliegtuigen zijn niet noodig om straatgevechten te bestrijden. Het Berliner Tageblatt n zegt dat de nota bij de geallieerden wantrouwen moet inboe zemen. De koe van den werkman heeft men ze genoemd. En met hoeveel reden. Hoe dikwijls heeft ze het leven gered van onnoozele wich tjes? En nochtans worqtde geit niet dikwijls gewardeerd volgens verdiensten. Overeenkomstig met haar gewicht is de geit wat het voedsel aangaat, meer eischend dan de koe, doch ze is ook veel betere melk- geefster. Eene koe geeft jaarlijksch, zeven soms acht maal haar eigen gewicht in melk. Eene goede geit geeft gemakkelijk 12 maal haar gewicht §n meer. Daarenboven heeft hare melk eene hoogere gehalte aan ei.wit (kaasstof) en aan boter. De geit eischt goede behandeling en rein heid, doch is niet zindelijk voor wat aangaat de smaak van haar voeder. Verzorgd over eenkomstig met de voorschriften van de gezondheidsleer is ze, nagenoeg, onvatbaar voor pokziekte. Ook mag hare melk rauw gebruikt worden en men weet dat rauwe, verschgemolken melk, melk die niet bloot gesteld werd aan de werking der warmte, der zuurstof enz... een onovertrefbaar voed sel is, voor zieke en voor zwakke kinderen. Wij begrijpen niet hoe geitenmelk niet meer aangeraden wordt door gezondheidsleeraara. Geitenvleesch is ook heerlijke kost. Wij bedoelen vleesch van jünge geitjes ongeveer 6 maand oud. Dikwijls, worden de jonge geitjes te jont.» verkocht, alswanneer hun vleesch nog flauw is en hunne huid nog schier zonder waarde. Op balfjarigen ouderdom wordt de huid zeer geprezen, voor het ma ken van handschoenen. Wij denken stellig dat de geitjes onmiddelijk na de geboorte moeten geslachtofferd worden ofwel, op den ouderdom van minstens 6 maand. Op econo misch en sociaal gebied mag alleen dé laatste doenwijze aangeprezen worden. Met een paar geiten, eenige konijnen, wat hoenders en een kleinen tuin kan de werk man, het fijnste, het smakelijkste en het rijk ste deel van zijn voedsel voortbrengen.Harde jarén staan ons waarschijnlijk te verwachten. Welk eene bron van welzijn vopr hem en zijne kroost, welk een genot voor den arbei der in het bloeien van zijne kleine hoeve met geit, konijnen, hoenders en tuin. Wij druk ken de vaste hoop uit dat de openbare mach ten op krachtdadige en afdoende wijze de ontwikkeling van die kleine werkmansteel ten zullen ondersteunen. Zoo doende zouden ze eene verzekeringspremie voor de toekomst betalen. De verstandige geitenteelt is altijd winst gevend. Men zal desaaogaande met veel nut de zeer praktische werken lezen van den heer Lamont-Van Hecke de alom bekende geiten- teler. Om melk en welke melk kaas en vleesch voort te brengen, geen beter werk- voor zijne verraderlijke plannen. Er liepen inderdaad geruchten van een opstand der Pe ruanen, en de Spanjaarden waren meer bevreesd voor hunne schatten dan voor hun leven. Met kommer bespeurde de Inka deze stemming van zijne gevangenbewaarders. Op zekeren dag meldde zich een jong Pe- ruaansch hoofdman als bezoeker aan. Zoo teederen slank was hij van gestalte en zoo trotsch zag hij om zich heen, dat de Span jaarden hem met bewnndering aanschouwden en met groote achting behandelden. Toen hij in de voorkamer van den Inka gekomen was, deed hij zijne gouden sandalen van de voeten nam zijnen dienaar eenen kleinen last van houtblokken uit de handen, legde die op zijnen rug en ging zoo bij den Inka binnen. Zonder dit teeken van eerbied waagde ook de voornaamste Peruaansche va2al het niet, voorden heerscher te verschijnen. Diabolo zeide de soldaat, die in de voorkamer de wacht hield, tot den tolk Feli- pillo ik wil een heidon genoemd worden, wanneer de voeten van de voornaamste edel lieden van Oud-Kastilië aan het hof der koningin niet ware visscherschuilen zijn bij de voetjes van dien jongen hoofdman. En dan, welke schoone, zwarte, fiere oogen, waarmede hij mij zoo in het voorbijgaan aanzag, als ware ik een der laagste dienaars van zijne rood huidige Majesteit. Felippillo had den Inka.edelman met scher pe blikken opgenomen, en antwoordde den Spanjaard met een hoonenden grijnslach De blanke krijger heeft scherpe oogen tuig dan de geit. I prikkelen der misnoegdheid nadeelig inwerkt De geit is zeer geschikt op jonge twijgen, op 's Lands nooden. BESLUIT: de legeering ten strengste te schors van kleine boompjes enz. Ook wordt ze in wekere gewesten n.l. provincie 'Lu xemburg enz. nog al verstooten. Hieruit vplgt alleenlijk dat de geit in kudden zoo als het schaap niet moet gekweekt worden maar afzonderlijk in kleine stallingen, met grazen bij zomerdag, zooais in ons Vlaande ren gebeurd. Onze Vlaamscha geit is gansch gewoon aan die levenswijze. Over tiet voeden, de verpleging der geit geven wij later nog i ndien men ons de gunst wil verieenen enkele wenken. D. BRICOUT, Staalsagronoom. De afgevaardigden dier voor aamsie steden van het land hielden onlangs een nieuwe vergadering in den Pers en PuNiciteitsdien sten van het Miniistene van Spuorwegen, Zeewezen. Posterijen en Telegrafen, met het doel maatregelen te beramen om de toe risten der vreemde landen naar België te lokken. De H. Bestuurder C. JOSET kondigt aan dat ten einde den nadeeligen persveldtocht te bekampen waarbij België in de Vereenig de Staten voorgesteld wordt als zijnde niet in staat om Amerikaanseh.e toeristen teont vangen en onderdak te verieenen, de Pers en Publicitedtdienst aan al de officieelever to gen woord i pers der Belgische Staatsspoor wegen in het buitenland >en exemplaar zou zenden van een hotellijs t, met aanduiding, van het aantal kamers en de prijzen, welke door het verbond der Belgische hotelhouders was opgemaakt. Voorts deelde hij mede dat een ganse he bladzijde in het Belgiar Numbervan de Tirnesdoor toedoen van liet' Beheer zer Staatsspoorwegen was ingelast, met de medewerking van 9 stelenBrussel, Luik, Anlvy-erpen, Oostende, Kortrijk, Doornik Na men en Gent. Na «ene gedtachtenwisseling over de geza menlijke propaganda welke door bémidde ling van den Pers en Publicifceitsdienst zou doorgevoerd worden, keurden de af gevaar digden het beginsel eener bijdrage goed, te storten door elk organism of stad die bij de groepeering aangesloten is; deze bijdrage zou bepaald worden voor elk geval waar zulks noodig blijkt, zooals geschiede voorde gezamenlijke reklaam in het Belgian Num ber of the TimesOp voorstel van een der aanwezige afgevaardigden, werd besloten, dat de steden die zich niet bij de huidige groepeering aansloten, geen deel zouden kun nen nemen in de voordeel en der middelen van de propaganda in het. buitenland, waar over de Pers en de Publiciteitsd'enst beschik Er werd voorgenomen op 6 Mei a. s. een nieuwe vergadering te houden OFFICIEEL BERICHT OER STAKING. Wij hebben gisteren een telegram van Reuter in Londen, zeggende, de stakihg der openbare diensten in Belgisch Congo is algemeen. Rechters van het Hoogér Hof en eenvoudige bedienden, allen zijn in staking Het blijkt uit onze inlichtingen zooals we het reeds voor acht dagen hebben gezegd de algemeene werkstaking in Congo uitge broken, geëindigd' was. TAj had/slecht^ 48 uren geduurd en kon dus op dien üidgeen stoornis in de diensten teweeg gebracht heb ben. Maar Reuter is nog minder goed inge licht waar hij zegt, dat de staking zich heeft uitgebreid van de Rechters van liet Hooger Hof en de eenvoudige bedienden». Niet alleen heeft de Congoleesche magis tratuur niet gestaakt maar vele andere amb tenanen en beambten zijn op hun post gé bleven. De Berichten sedertdien ontvangen melden dat in Congo alles in orde is. Meegedeeld door het Ministerie van Kolo niën). en Openbare Diensten in Congres vergaderd op 25 April 1920. Overwegende dat dje socialistische le Mei- viering steeds een revolutionair karakter droeg dat liet revolutionair opzet dit jaar openlijk erkend wordtdat het verontrusten der Openbare meening en het verwekken en hij kan een paardenhoef van een menschen- voet onderscheiden. Snel sloop hij in het vertrek van den Inka, om het gesprek j>ij te wonen, waarvan hij den Spaanschen bevel! ber naricht geven moest. Toen hij binnenkwam, hoorde hij den hoofdman in eene taal opreken, die hem on bekend was, doch welke hij als de taal der Inka's herkende. Zoodra de edelman Felipilo bemerkte, zette hij zijn gesprek voort in het Quichuaanscb, wat de tolk verstond. Hij zeide mets verraderlijks, verzekerde dén Inka den treuw van zijn volk en ried hem, eenige Spanjaarden naar de hoofdstad Kutko te zenden, omdat de zonnepriesters aldaar niet geloofden, dat de Inka sich in de macht van zonderlinge, vreemde mannen bevond, en daarom weigerden, de tempelschatten naar Kaxamalka te zenden. De Inka veinsde voikomene onverschillig heid toen de jonge hoofdman hem verliet. Hij had de loerende blikken van Felipillo bemerkt. Maar deze liet zich niet misleiden, en volgde den jongeling van verre, totdat deze het bosch van Kaxamalka binnenging. De zon neigde ton ondergang en eene plechtige stilte heerschte in het rond. Slechts in de kruinen der boomen deed een zachte luchtstroom de bladeren wiegelen, die den zoeten geur van millioenen bloemen in het opvingen. De toppan der bergen waren in het avondrood, als in een prachtigen purpe ren mantel, gehuld, en zagen als koningen met majesteit naar beneden. In het bosch stond een eeuwenoude ceiba- boom. laken, welke de socialistische 1® Mei-viering onder deze omstandigheden tot een feest ver hief en op die wijze het revolutionair streven officieel aanmoedigde Spreekt zijne voldoening uit over het krach tig optreden van het uitvoerend bureel van het Kristen Synd. dat de misdadige 24 uren staking in Staatsdienst verijdelde Schenkt aan het uitvoerend bureel volle vrijheid tot verder handelen, en gaat over de dagorde. Da eindverklaring van da Verbondenen Ziehier de tekst der verklaring door de verbondenen aangenomen om de werken der conferencie van San Remo te sluiten. De verbonden mogendheden hebben kennis genomen van het schrijven van M. Goeppert, van 20 April laatsleden, waarin de Duitsche jninister van oorlog vraagt, dat het Duitsch gouvernement een leger van 200,000 man zou mögen tellen in plaats van 100,000 man, zooals door hei verdrag van Versailles voorzien was, en w; arin bevestigt wordt dat zulk leger noodig is om de orde te handha ven. De verbondenen houden er aan, onmid delijk te verklaren, dat zulkdanige voorstel len zelfs "niet kunnen onderzocht worden, zoolang Duitschland aan de bijzonderste ver plichtingen van het vredesverdrag te kort blijft en niet overgaat tot de ontwapening, waarvan de wereldvrede afhangt. Duitscbland bleef tot hiertoe aan zijne verplichtingen te kort, voor wat betreft de vernieling van het oorlogsmateriaal, de ver mindering van het legere ff ektief, de levering van kolen, de vergoedingen, de onderhouds kosten van het bezettingsleger. Duitscbland gaf noch voldoening, noch verontschuldigingen, voor de menigvuldige aanslagen gepleegd op de leden der verbon den commission. Duitschland heeft tot hiertoe nog geen* maatrpgelen genomen, om voorstellen te doen betrekkelijk hut cijfer der le betalen vergoe dingen, alhoewel zulks in het protokol van het viedesverdrag voorzien was. Ondanks het dringend karakter dat zulke regeling met zich brengt, zulks in het belang der betrokken partijen, schijnt Duitschland zelfs nog niet overwogen te hebben, hoe het aan zijne verplichtingen zou kunnen voldoen, op de gekende vervaldagen. - De verbondenen zijn volkomen op da hoogte der moeilijkheden waarmede Duitsch land te kampen heeft en zoeken niet het vredesverdrag al te streng toe te passen. Zij zijn echter volkomen 't akkoord om te ver klaren, dat zij geene afwijking van het ver drag meer zullen dulden, dat dit verdrag moet uitgevoerd worden en dat het verdrag de basis is der betrekkingen tusschen Duitsch land en de verbondenen. Tevens zijn zij vast besloten, alle maatregelen te nemen, ware het zelfs de bezetting van een nieuw deel van Duitschland, om het ten uitvoer brengen van het vredesverdrag te verzekeren. Zij bevestigen overigens, dat alle ge dachten van inlijving van welkdanig deel van Duitscbland, volstrekt uitgesloten is. De Verbondenen zijn ook van oordeel, dat de kwestiën opgeworpen door de afwij kingen aan het vredesverdrag of door maat- tregelen om er de uilvoering van te verzekeren, gemakkelijker zullen opgelost worden door rechtstreeksche onderhandelingen, dan door het wisselen van notas. Zij besluiten dus het Duitsch gouverne ment uit te noodigen tot eene rechtstreeksche Zijn stam geleek wel een ontzettend groot vat en was hol. Eene gebeele schaar van men- schen konden er eene schuilplaats vindeft tegen de tropische zonnehitte. In de donkere holte Vahdezeh aartsvader lijken boom verdween de jonge hoofdman. Fel ipillo verschool zich op een kleinen af stand achter een anderen boomstam, en zag weldra twee draagbaren, door Indianen ge dragen, uit den stam tevoorschijn komen. In elke draagbaar zat eene vrouwengestalte. Slechts de eerste was gesluierd j de andere scheen hare dienares te zijn. Do stoet bewoog zich in de richting van bet gebergte. Felipillo kwaiu uit zijne schuilplaats te voorschijn, zag den stoet na en zeide tot zich zeiven Felipillo heeft scherper blikken dan de bleeke gezichten.... Neem u in acht, trotsche Inkade worm onder uwe voeten is eene slang geworden, zij zal u steken. De laatste woorden zeide hij sissend met te zamengedrukte tanden, ea zijne oogen fon kelden van doodelijken haat. Want tqdens de gevangneming van Atahuallpa bad hij een ongeoorloofden omgang meteen zijner vrou wen gehad, waarom de diepbeleedigde Inka de terdoodbrenging van den misdadiger ver langde, daar deze zijn onderdaan was. Feli pillo was echter voor Pizarro van te groot belang, om zulke korte wetten met hem te maken, en de Spanjaarden hechtte ook niet zooveel aan een vergrijp, hetwelk zij, gelijk uit hunne daden bleek, zeer zacht beoordeel den. Overeenkomstig den ontvangen raad, ver-

De Volksstem | 1920 | | pagina 1