29 DË BRUID DER ZON Os confefsofie le San Rgmo Oe toestand in Djitsohlaitó Donderdag April 1920 HET BROODRANTSOEN De Melkopeisching Hevige brand* Voer 's lands herleving. XXVI' JAARGANG NUMMER 101 Kerkstraat, 9 en 22. Aalst. Tel. 114 DAGBLAD 7 CENTIEMEN - Uitgever: J. Vxu Npctsl-Ub Qrndt Publiciteit bulten het Arrondleeement Aalst, zich te wenden tot bet Ageutsobap Havas, 8, Martelaarplein, te Brussel8, Place de la Bourse, Parijs en 105, OespBide, Londen. H. Robrecht Zon op 4,41, onder 7.19 Volle Maan den 3 Mei Er wordt sedert lang gesproken van de verbetering van den Belgischen wissel. De hoer Delacroix, onze mi nister van financiën, heeft veel ver wacht van eene internationale kom missie. Zijn gedacht was eene internatio nale munt in omloop te brengen die gedurende verscheidene jaren, 10 20 zou gangbaar zijn, en dan zou vereffend worden. Iutusschen zou België, en ook an dere landen, door werken en sparen, tijd en gelegenheid hebben om zijnen rug te rechten, gelijk iemand, die door tegenspoed getroffen, door zuinigheid en vlijt, na enkele jaren weer zijne schulden heeft afgelegd. Maar de heer Delacroix heeft gere kend zonder den waard, dat is, zon der de internationale bankiers en zwendelaars. Had het ontwerp van den heer De lacroix kunnen verwezenlijkt worden, het ware zeer goed geweest voor Bel gië, ook voor frankrijk, voor Italië, voor Duitschland en voor al de landen die nu lijden tengevolge van den Imo gen prijs van het pond sterling, den dollar den Hollandscben gulden, de Noordsclie kroon, de Spaansche pe seta, enz. Maar ware dat voor de eenen voor- deelig, het zou natuurlijk voor de anderen nadeelig zijn. Dat hebben, Engelsche, Ameri- kaansche, Hollandsche financiers, enz., spoedig ingezien, en Engeland komt te laten weten dat het niet te spreken is voor het in omloop brengen van eene internationale munt. Inderdaad, het voordeel dat wij daaruit zouden trekken, zou verlies beteekenen voor al die menscken die vol zijn van bewondering en genegen heid voor België, maar ze zijn nog zoo verre niet gekomen dat zij, uit liefde tot ons, die de kastanjes voor hen uit 't vuur hebben gehaald, eenen centit m willen opofferen. Z-beminnen ons gelijk de kat de muis om ons met huid en haar op te peuzelen. Toch krijgen wij hier en daar een woordeken troost. De Engelschen, onder andere, ver- keeren in eene vlaag van bewondering omdat België, spoediger dan Frank rijk, uit zijne puinen verrijst. De Times, het groote Engelsche blad, schrijft nu dat de Belgische frank eerder tot de normale waarde zal teruggeklommen zijn dan de Fran- sclie. 't Kan gebeuren, en we hopen dat hot waar zij, maar het is te voor zien dat het nog jaren zal duren eer het zoover zal gekomen zyn. En in- 22' Vervolg Het inwendige dier kapel en bet beeld der Maan bestonden uit zilver, wijl dit het meest overeenkwam met het maanlicht. Op zilveren tronen zaten daarin de gebalsemde lijken der koninginnen (coja's). Daarnaast stond de woning der Sterren, welke den schitterenden hofstoet der Maan uitmaakten. Zij was eveneens met zilver be legd en had bovendien nog ontelbare safieren aan het dak, hetwelk als de sterrenhemel fonkelde. De derde kapel, met gouden platen, was aan den Donder en Bliksem, als de dienaars van de wraak des Zonnegods, gawijd. De vierde was aan den Regenboog gewijd. Op de gouden wanden was de regenboog met zijne zeven kleuren afgebeeld en wei in zoo grooten omvang, dat hij de geheele inwendi ge ruimte overspande. In het vijfde gebouw, dat eveneens met goud bekleed was, woonden, de priesters, 4ie den tempeldienst hadden, waarin zij el kander alle weken aflosten. Wanneer zij geen dienst hadden, woonden zij bij hunne Trou wen en kiuderen in de stad. Zij moesten van koninklijke afkomst zijn en leefden van de groote landerijen der Zon. Alle voor gods dienstig gebruik bestemde voorwerpen ontzaggelijk groote vazen met maïskorrels, pannen voor reukwerk, waterkannen en wa terbakken, zelfs de gereedschappen voor het bebouwen der tempeltuinen, waren alle van luiver goud. Ook hier waren gouden tuinen. tusschen zultea velen vertrokken zijn naar het land uit hetwelk nog niemand is weergekeerd. Be Times geeft de redenen op, waarom hij zulk goed gedacht heeft van den Belgischen frank, die eigen lijk de maatstaf is van onzen ekono- mischen toestand, 't is te zeggen van onzen rijkdom in voortbrengsels. Die reden is, omdat de Belgische financiën minder ontredderd zijn, dus in beteren toestand, dan de Fransche. Ook gaat een miljard van de laatste leening aangewend worden om den omloop van de massa papieren geld te verminderen, en men verwacht voel van den toekomenden oogst. De opbrengst bijvoorbeeld van vlas en van suiker zal zeer groot zijn, wat den geldelijken toestand later op het jaar zal verbeteren. Er is nog eene, andere reden welke toelaat op verbetering te hopen, bet is dat zoovele Belgische werklieden in Frankrijk werken waar zij zeer veel geld verdienen. Zij kunnen dus zeer veel ;.;eld naar huis zenden, die in Belgie verteerd en besteed wordt. Er wordt gezegd dat er tot 200,000 Belgische werklieden op het Fransch front werkzaam zijn. Indien ze door heen 10 frank per dag kunnen over houden om naar huis te zenden ware dat 2 miljoen per dag of ongeveer 600 miljoen per jaar. Dat zijn dingen die meetellen. Die werklieden werken daar voor zeker in zeer onguns ;go voorwaarden Daarom moet geleverd worden om hunnen stoff dijken en zedelijken toe stand te verbeteren dien on slapen. Daarom ook moet ue poging onder steund worden van onze geestelijkheid die ze wil opbeuren onder zedelijk en godsdienstig oogpunt. Verder eens dat fie vlasoogst z binnen zijn, zullen een groot getal werklieden, die in Frankrijk gaan werken, te huis blijven, omdat ze in hunne gemeente werk zullen vinden, misschien wel aan kleiner loon, maar toch in voorwaarden die voor hen voordeeliger' zullen zijn dan hei werk in den vreemde waar de uitga ven mot het grootste deel weggaan. De bewerking van het vlas val on eindig veel bijdragen om ons, land te voorzien van allerlei voortbrengselen: garen, geweefsols, koorden, matten, enz. Die waren zullen wij tegen ande re waren en grondstoffen kunnen rui len en dat zal veel beter zijn dan in- koopen tegen papieren geld dat goeue innerlijke waarde heeft. Wat wij noodig hebben zijn dus voortbrengselen van allen aardge- weefsels, ijzerwaren, kolen, olie. Ha indien onze mijnwerkers een uur langer wilden werken per dag, we zouden miljoenen ton kolen per jaar meer kunnen uitvoeren, en dat zou grootelijks helpen om de hérop- beurii.g te verhaa ten, maar 7 sy er gaat hunne liefde voor hun land en hunne landgenoolen. Helaas In gevolge valscbe geruchten elke ver spreid werden over eene rantsoeneer! ng van het brood, do3n de bevolking en ook make laars thans aanzienlijke bestellingvan meel. Door Let ministerie van bevoorrading is aan de molens bevel gegeven, delevering aan de klienteel te beperken tot de gemid delde maandelijksche hoeveelheid, afgele verd gedurende de drie eerste maanden van het jaar. Tevens zgn de loezichters van het mini sterie verzocht geworden, alle gelegenheden waar te nemen, om aan de bevolking te laten weten, dat er geenszins kwestie is d broodrantsoeneering terug in te voeren, daar de voorraad broodgraan wtike thans aange kocht is, voldoende is tot de maand Noveïo ber aanstaande. Het huis der Zonnemaagden in Kuzko overtrof echter alle andere van het rijk in .pracht. Er woonden slechts de schoonste jonkvrouwen uit het koninklijk geslacht, hetwelk zeer talrijk wps. Behalve den grooten zonnetempel, waren er in Kuzko ongeveer 400 kleine tempels. Want Kuzko was de zetel van alle godheden, welke door de verscLiUinde volktampien in het Peruaansche rijk vereerd werden. Het was de heilige stad, en iedere voorname Peruaap deed er minstens een eenmaal in zijn leven eene bedevaart heen, gelijk thans nog de Muzelmannen naar Mekka gaan. 1 Weinige dagen nadat de Spaansche afge zanten te Kuzko waren aangekomen, begon nen de toebereidselen voor het groote feest der Peruanen het feest van den zomerzon- nestjsiand of het feest van Rayini. Drie dagen voor het feest werd er eene algemeene vasten jrehouden en gedurende dien tijd mocht er geen vuur in de woningen worden aangelegd. Op dien feestdag zeiven, waarop de zon het uiterste zuidelijke punt bereikt had en w(eder omkeerde tot het uit verkoren volk, vergaderden alle leden van het koninklijk geslacht, de voornaamsten van het land en. het volk, in prachtgewaad ge kleed, voor de opkomst der zon op het groote plein der hoofdstad. Honderden baldakijnen van gekleurde stoffen en bonte vederen werden deor duizen- dienaren gedragen, en gaven aan het plein en de daarop uitloopende straten het aanzien, alsof een ontzaggelijk groote tapijt daarover uitgestrekt was. Iza. d.e Oel'iworelcl. Metalen Munt en Bankpapier. Volgens een Belgische sta is.iek is het be drag van het einde 1919, in omloop zijnde» bankpapier, naar verhouding van het bedrag der metalen munt, in de banken \ap uitgifte der verschillende Europeesche landen, als volgt, in aanmerking genomen dat de schat tingen over. mUlioenen gaan Belgie metalen munt, 293.3 bankpapier 4.703.verhouding der metalen m. 6 th. Frankrijk met. m., u.854.5 bankpapier 36.274.5 verb.: 15 t.h. Zwitserland met. m., 590.6 bankpapier 1.030.1 verb. 57 t.h. Duitschland met. munt 1.370.2 bankp 44.059.6 verh. 3 Ui. Engeland: m.m. 2,303.6; bankp. 2,303.8 v.erh. 99 t.h. Nederland: m.m. 1,341.3 bankp.2,158.4 verh. 62 bh. Spanjera. m. 3,076.3 bankp, 3^c6.3 verh. 79 t.h. De getallen van, Italië, Griekenland, Oos tenrijk, Rusland, ei z. ontbreken. Op,te merken valt dat de verhouding tus- X'diun metalen en papieren munt niet do vy aarde van het krediet van een li J aangeeft. %pQ is.de, 'j-igische frank, die minder gedekt is door metalen munt dan de Fransche, min der gevraagd op de geld nu kt. Be slotzitting. De slotzitting der Conferencie van San Remo heelt Maandag plaats gehad. De laatste bepalingen van het verdrag met Turkeye werden goedgekeurd. Verder werd nog eene 'nota aan president Wilson opgesteld en ver- schiilige maatregelen genomen, betrekkelijk de ontwapening van Duitschland. De verzoenende ro! der Belgische afge- vaardiging. Le Petit Journal meldt, dat men aan de Bel-ische afgevaardiging recht moet laten wedervaren, >Ut zij er veel heeft toe bijge dragen om een overeenkomst plan te bewer ken tusaehen Frankrijk en Engeland^ Belgie vervulde aldus eene verzoenende rol, welke 'het als zijne taak aanzien had, en deze werd door M. Jaspar, in verheven bewoordingen toegelicht. Hier verwachtte de menigte de aankomst van hunne godheid. En zoodra hare eerste g-uden stralen de vestingtorens raakten, rees ©r een welkomskreet op, welke lang en da verend klonk als de branding der zee. En toen de zonneschijf hooger boven Jen horizon opsteeg, werden er zegezangen aangeheven, die ondersteund door allerlei instrumenten, steeds luider en luider klonken, totdat de gouden bol in volle pracht boven de eeuwige bergen in het oosten troonde. Dan vielen allen in stille aanbidding op de knieën. Eindelijk stond een Inka-prins op, die den afwezigen gebieder vertegenwoordigde. Hij nam'den naast hem knielenden page twee groote gouden schalen, uit de handen, schepte daarmede den door de zonnemaagden berei den oflerdrank uit eene ontzeggelijk groote kan, en bood de volle schalen de zon aan. Vervolgens goot.hij den inhoud uit de schaal welke hij in de linkerhand hield, in eene kom, waaruit hij vocht door dnnne gouden pijpen in den zonnetempel stroomde, dronk een weinig uit de andere schaal en verdeelde dan het overige in de kleine gouden en zil- veaen koppen, welke in liet rond knielende grooten in de handen hielden. Nadat het offer was opgedragen, begaf zich de plaatsvervanger van den Inka met zijn gevolg naar den zonnetempel. Op een afstand van tweehonderd schredeo trokken allen, uitgenomen de prinsen van koninklij ken bloede, hunne schoenen uit. Zij alleen mochten den tempel binnengaan, waarin zij zich voor het beeld der Zon nederwierpen De reis^der afgevaardigden. De pjesidentstrein, waarin hadden plaats genomen M. Millerand, maarschalk Foch, MM. Venizelos, Matsui, Hymans, Jaspar en de andere Fransche afgevaardigden is Dins dag rond 13 ure, door Nizza gereden. De afgevaardigden werden op de kaai der statie begroet door M. Arraand Bernard, prefect der Alpes-Maritimes, aan wien den heer Millerand, zijne groote voldoening uit drukte over het onthaal dat de afgevaardig den overal genoten hadden. De presidentsirein werd gevolgd door een bijzonderen trein, waarin MM. Lloyd George, lord Curzon, generaal Wilson en de andere Engelsche afgevaardigden hadden plaats genomen. Zij ook werden door den prefekt begroet. Het Staatsblad van 26 27 April kondigt tiet volgende koninklijk beöluit af: Overwegende dat het noodzakelijk is de melkvoeding (volle melk) voor kinderen en 'ouden van dagen te verzekeren en dit in sommigs gemeenten van het land uitzonde lijke maatregelen dienen getroffen te worden om dat doel te bereiken; is besloten liet op eis'-bingrecht, wat betreft de melk oyer te dragen op de goeverneurs der provinciën, op de arrondissementskommissiarissen en op de burgemeesters. De burgemeesters mogen, bij de houders van melkkoeien in hunne gemeente, eene veelheid melk opeischen, welke de- helft van de melk voortbrenging niet te bovengaat. Zij stellen den melkprijs bij de opeisching vast rekening houdende met den gewonen melkprijs bij de melk'voortbrengers van de srreek. ITaar de omstandigheden zal de bevoegde overheid al de noodige maatregelen nemen om de opgeeaschte melk hoeveelheid af te helen of te vervoeren, bijeen te brengen of td vervoeren, bijeen te brengen of uit te voe ren. De opgeëischte melk moet voor kleaine kinderen en ouden van dagen tegen dien kostprijs worden verkocht. Is de opeischbare melkhoeveelheid in een gemeente ontoereikend voor de behoeftens van kinderen en ouden van dagen, dan ver wifctigt den burgemeester den arrondissemen kommissaris daarvan, die, naar dezelfde be •ginselen een opeischincrsbesluit neemt, toe passelijk in andere ge centen van het ar rond isse ment. De arrondissementkommissairis bepaalt de gemeenten, waarin de me'k mag opgeëeisch wu den rekening houdende met de gewone hand cisomstandigheden. Hij duid de plaat seii-aan.—waar de melk moet worden bijeen gebracht en neemt al de nuttige maatregels om de melk goed te bewaren en ze naar de behoeftige gemeente te laten vervoeren.» Een papierfabriek aangetast. AMSTERDAM, 27 April.Gister namid dag, omstreeks 1 ure, bemerkte men een beifin van brand in een schottenmagazijn, behoorende bij de groote papierfabriek der firma Van Gelder, aan den Ugchelsenweg, te Apeldoorn. Weldra stond het gebouwtje en de daaraan grenzende stollen in vlammen. Eenige paar den en een vrachtauto werden met moette er uif gehaald. Het vuur vond gretig voedsel in de groote hoeveelheden houten schotten, die in het magazijn warpn opgeslagen en deelde zich krachtig mede aan de daarnaast gelegen papiermagazijnen. Ten gevolge van den ver- stikkenden rook moest de arbeid in de fabriek worden stopgezet. Omstreeks 3 uur, was men den brand meester. Uit een derde magazijn, dat gevaar liep, werd in allerijl een groote partij vilt- en 'koperdoeken met moeite gered. De stallen, het schotten magazijn, waar hoeveelheden papier ter verzending gereed lagen zijn totaal uitgebrand. De papiermachines hebben alleen van het water geleden. en een tijd lang in stille aanbidding door brachten, Het gevolg wachtte in het voorhof. Daarna keerde de stoet naar het groote plein terug. Hier waren om een steenen zuil eene me nigte priesters vereenigd, die hamels en wijf. jes van lama's vasthielden. Vier der priesters grepen eene jonge lama, die over het geheele lijf zwart was, en hielden haar aan de vier poolen vast, terwijl een andere priester het arme dier levend den buik opensneed en de ingewanden er uithaalde. Maar van pijn ril lende, rukte het dier een zijner pooten uit de handen zijner folteraars los. Een slecht voorteeken. Er werd nu een tweede lama geofferd, teu einde eene betere profectie te ontvangen. De priesters hielden weer de poottn vast, maar bij het uitnemen der ingewanden scheurde het hart af. Op nieuw een slecht voorteeken. Teneergeslagen richtten nu de priesters den brandstapel op, waarop dc offerdieren moesten verbrand worden. Het vuur dat tot hiertoe gebruikt werd, moest nieusv zijn en door de zon zelve gegeven worden. Daartoe droeg de opperpriester een gouden armband, chimpana genaamd, met een medaillon, dat de groutle had van een halven oranjeappel en van binnen hol en fijn gepolijst was. Dit medaillon naar de zon gekeerd, deed dezelf de werking als een brandspiegel, daar de in een punt vereenigde stralen op een weinig fijngeklaarde boomwol geleid werden, die als tonder ontbrandde. Het volk wist van deze natuurlijke werking niets, en schreef aam den Wij hebben gemeld dat de glasbli73rs der streek van Charleroi geweigerd hebben zich te bezondigen aan den politieke socialistische -werksaboteering van den 1 Mei. De glasblazers hebben beslist dat zij voor taan des Zondags zullen werken, zulks om den nationalen heropbouw te bespoedigen. Ontslag van Generaal von Watier Uit Berlijn wordt aan Renter's agentschap gemeld, dat het ontslag van von Walter, de opperbevelhebber der ReiChswehrtroepen in het Roergebied, aangenomen is. Re Vorwarts verklaart te betreuren, dat' zulk besluit niet vroeger genomen werd. Zulks is ook het oordeel van de Freiheit. De Vossische Zeilung daarentegen zegt dat von Walter nooit aan het huidige gou vernement gehecht was daar meest al de offi cieren onder zijne bevelen, monarchisten waren. Oe begrooting De nationale vergadering besprak gisteren de begrooting. De minister van financen ver klaarde dat de middelmatige fortuinen zou den geëerbiedigd worden, doch dat de groote fortuinen duchtig zullen aangesproken wor den. Hij voegde er bij, dat het voor de fa brikanten voordeeliger zal zijn, de helft hun ner bezitting af te staan, dan geheel den boel te verliezen in de sociale revolutie... Sprekende over de financieele verplich tingen van Duitschland tegenover de verbon denen zegde de minister - Wij zien met voldoening dat de Entente zich rekenschap begint te geven, dat het zoowel in haar be lang is dan in het onze, zoo spoedig moge lijk op te geven welke financieele lasten uit het Vredesverdrag voor ons zullen voort- spruiten. De raad der vergoedingen Gisteren hield de raad der vergoe lingen, gehecht aan hel ministerie der vergoedingen zijne eerste vergadering. De onderstaatssekretatéPHegde het doel en de samenstelling van onzen raad u t. De raad moet het ministerie bijstaan in alle kweatiën betrek i«ebbende op de vergoe dingen door het verdrag van Versailles op gelegd. De versladgever legde dan uit hoe Duitsch land zal medehelpen aan de herstelling der verwoeste gebieden en welke leveringen Duitschland moet doen in betrek met deze herstelling. De verslaggever herinnerde dan aan de onderhandelingen welke aangeknoopt ge weest zijn met Frankrijk voor de levering van arbeiderskrachten voo'1 de herstelling der Fransche verwoeste provinciën. t Duitschland is van in den beginne Dereid geweest op alle punten aan de eiscnen van Frankrijk te voldoen, doch de beide gouver nementen zijn tot geen bepaald akkoord ge komen. Tenslotte legde hij uit, hoe men schikte de leveringen te doen, en wat er tot hiertoe geleverd was aan vee, kolen en scheikundige stoffen. Voor de aflevering der wapens Het gouvernement heeft aan de bevolking van het Roergebied laten, weten, dat er geen kwestie kan zijn de muiters, die nog hunne wapens niet afleverden te begenadigen. Nog eene Duitsclie nota De ontruiming van het onzijdig gebied Uit Berlijn wordt aan Le Temps gemeld, dut het Duitsch gouvernement eerstdaags aan M. Millerand eene nota zal laten geworden, vragende, dat Frankfort en de andere nieuw priesterlijken armband wonderkracht toe. ;5|Maar nauwelijks had de opperpriester zijn armband opgeheven, of de zon week achter de wolken. Het volk schrikte bij dat duidelijke teeken Van onheil. Nu moest er op eene anderej wijze nieuw vuur ontstokken worden. Een sterke priesier nam dunne gladde «tokjes ter dikte van een pink en ter lengte van een halven meter, wreef die met ongelooflijke snelheid tegen elkander en binnen een minuut ontstond er vuur, waarmede de boomwol en vervolgens den brandstapel aangestoken werd. Midderwgl was de hemel donker geworden en de wolken dreven als zwarte spookgestal ten voort. Langzamerhand werd het zwerk met een dun bleek voorhangsel overtrokken. Van achter de Andes kwam eene vale wolken massa aandrijven. In het dal van Kuzko was het geheel duister. Onheilspellende voorge voelens vervulden de honderdduizenden toe schouwers op het groote plein. De verslik kende atmosfeer benauwde als looddamp de borst. Doodsche stilte Leerschte er in het rond. De natuur maakte zich gereed, hare ver schrikkingen los te laten. Opeens stijgt uit de bosschen een schrikbarend gehuil op. Door het geheele woud zucht en brult hel beir der vogels, apen en vanipieren. Het geschreeuw der groole kikvorschen klinkt als hel geluid van pauken door het akelig koor der woud- dieren. De geheele dierenwereld verkondigt het gevaarvolle van het oogenblik. Plotseling wordt het beider.

De Volksstem | 1920 | | pagina 1