In Engeland Wedstrijd voor vrouwelijke leerlingen bij den telefoondienst Al fe toegevend I Booflelljk ongeluk ln eene mijn. Laffe aanranding te Llnkebeek; DE KAMER belette steden, door de Fransche troepen zonden ontruimd worden. Deze nota zou deen uitschijnen, dat het onzijdig gebied door de Duitsche troepen ontruimd werd, zooals de Franschen vroegen en dat het effektief der troepen er niet groo ter is dan toegelaten werd. La Liberie meent te kunnen verzekeren, dat de Verbondenen zullen antwoorden dat de troepen zullen aftrekken wanneer de Buitscbe troepen in het Roergebied zullen Vérniinüerd Sijn tot 20 */h?- di ons en 2 batterijen en dal de kontroolkom- missie der verbondenen zulks zal vastgesteld hebben. Op die wijze zou bet Duitsche plan mis- lukt zijn. De Duitschers wilden wel de troe pen uil het Roergebied terugtrekken, docb zij zouden er de kaders laten als ook hunne kanonnen. Evenwel moeten die 20 bataljons, 6 scha- drons en 2 batterijen op 10 Juni met de helft verminderd worden. 5000 policiemannen kunnen die helft vervangen. Op 10 Juli moet dan de andere helft verdwijnen en ook plaats maken voor 5000 policiemannen. In die voorwaarden zou Duitschland na 10 Juli nog enkel over 10,000 policiemannen mogen beschikken in hel onzijdig gebied. Duitschland vraagt enkel na 10 Juli met de efleklieven vermindering te beginnen* Tndien Duitschland die voorwaarden aaa- nceuit, ol liever iudien de verbonden de stipte uitvoering houden, zullen Frantfort, Darm stadt en de andere steden legen 10 Jnni door de Fransche troepen ontruimd worden. Eene verpletterende getuigenis De Strasburger medewerker van Le Jour nal des Débots deelt volgend dokumeni mede De student Max Zeiler, van de 11* kom pagnie (brigade Epp) behoort tot eene afdee- ling der Reichswehr welke in 't Roergebied drong, zoogezegd om er de orde te herstel len. Zooals men weet, hebben alle bladen geschreven over wreedheden, welke door de soldaten der Reichswehr gepleegd werden. Een schrijven van Max Zeiler licht ons vol- komen in over hel optreden der Reichswehr. Daarin leest men Winscherhafen (lösschen Hamm en Dortmund), 2 April. Lieve Zusters en lieve kranken, Eindelijk ben ik bij inijue kompagnie, alwaar ik heden morgend aankwam. Reeds om 1 ure namiddag, moesten wij onzen eer sten aanval doen. Indien ik u alles zegde, zoudt gij denken, dal hel slechts woorden zijn. Wij geven geen kwart uurs5 Zelfs de gekwetsten worden afgemaakt. De geestdrift is ongelooflijk groot. Ons bataljon bad slechts twee tlooden de Rooden hadden twee tot drie honderd dooden. Al wat ons in banden valt wor-dl-rmet kolfslagen afgemaakt. Ten slotte nog een kogel... Tijd-ns het gevecht dacht ik alleen aan de Zusters van post. A. Dat kioam doordien wij tien zusters van bet Roode Kruis afge maakt hebben. Allen droegen een revolver. Met genoegen schoten wij die ellendige schep sels neer. Wat hebben zij geweend en ge smeekt Doch, al wie gewapend aange troffen wordt, wordt als vijand aanzien en terechtgesteld. Gedurende den oorlog wasmen veel toe gevender voor de Franschen. Hoe gaat het in het gasthuis De bevol king geeft ons hier al wat wij lusten. Men drinkt voor niets, soms met twintig tot dertig irt eene herberg. Mijn adres is korporaal-jager Max Zei ler, student, 11° kompagnie (brigade Epp, post Rohra (Westfalcn). Zooals men ziet schrijft dat menschelijke beest koelbloedig aan de zusters der Reichs wehr, dat hij Roode Kruiszusters neerschoot. - En die laffe schurken zouden loochenen gruweldaden gepleegd te hebben in Belgie en Frankrijk !l! De politiek jegens Ierland In de gemeentenkamer vroeg M. Wedg wood, of het gouvernement zinnens is zijne politiek jegens Ierland le wijzigen. M. Bonar Law antwoorddeDelersche gouvernements- politiek bestaat in het beschermen van de goederen der vreedzame inwoners. De bewe ring, dat lord French uitgenoodigd zou ge weest zijn, zijn te geven, is van allen grond ontbloot. M. Shorlt, minister van Bmnenlandsche Zaken, verklaarddeIn het gevang van Worwoods Crubbszijn 179 lersche gevange nen opgesloten en in een ander gevang nog 5. In het gevang van Worwoods Crubbs wei geren 174 gevangenen alle voedsel. Geen enkele der opgesloten Ieren is veroordeeld en het gouvernement is niet zir.nens hen te vonnissen. Lord Robert Cecil risp de aandacht op den ernsligen toestand. Er g'aal schier geen dag voorbij, zonder dat men eenige moorden, brandstichtingen, enz. aan te stippen heeft. M. Bonar Law herkende dat de misdrijven in Ierland op onrustbarende wijze toenemen. In vele gevallen zijn de daders gekend, doch 't is onmogelijk eene verklaring van getuigen le verkrijgen. Sprekende over degenen die de hongersta king begonnen, zegde M. Bonar Law Het gouvernement zal al doen wat in zijne macht is, om le beletten dat degenen die zich zelf moorden, in de oogen hunner landgenooten martelaars zouden worden. Een Zeppelin Te Lowerloft is een schip aangekomen met het wrak van een Zeppelin welke in zee ge vonden werd. Men vermoedt dat het wrak afkomstig is van den Zeppeliö, die op 28 November 1916 in 't zicht van Lowerloft neergehaald werd. Vergelijkende examens worden eerlang af genomen voor; het heg-even van plaatsen van leerlinge» bij den telefoondienst in na ver melde hoofdkantoren. De Wedstrijd is Vlaamsch voor Antwerpen Brugge, Gent eïi Kortrijk, en Framsch voor Bergen Charleroi Doorrujk La Louvière Luik en Verviers. Voor Brussel js er een Vlaamsche en een Fran.schc wedstrijd. Mogeiï axid de wedstrijd alleen deelnemen de kandidaten die ten minste 16 en ten hoog ste 26 jaar oud zijn in den loop edr maand Mei 1920. De vragen tot inschrijving dienen opge maakt volgens hot model aangegeven aoor de in de post en. telegraafkantoren alsmede in de statiën aangeplakte berichten, en moe ten uiterlijk óp lfi Mei 1920 bij den lieer Mi nister van Spoorwegen, Zeewezen, Posterij en en Telegrafen inkomen. Postcolli voor Belgisch Congo Het vervoer van postcolli tot en met 10 kgr. zwaai-, met waandeaangifte en bezwaar met terugbetaling tot en met 500 frank is toegelaten tusschen België en de Belgische Congo over den rechtstreeksche weg Antwer pen De colli met waardeaangifte zijn onderhe yig aan «en bijzondere vracht van 15 een tiernen (5 centiemen voor het vervoer tien lande en 10 centiemen voor het vervoer over zee) per ondeelbare eenheid van 300 frank, terwijl voor die bezwaard met een tea-ugbe taling, een bijzonder recht van 20 centiemen per ondeelbare eenheid van 20 frank van het bedrag der terugbetaling geheven wordt Uil de vale wolkenmassa sfjiringt een net van bliksemstralen te voorschijn, als moest bet geheele gebergte gesmolten worden. Langs de onmetelijke rotsvlakten storten eindelooze vlammenbekken neder. De aarde trilt onder den rusteloos knallenden donder, welke zich in het gebergte tol duizenden echo's verme nigvuldigt en het geluid duizendmaal ver sterkt. Er volgt eene windvlaag, eene stortzee van wind, een orkaan. De zwaarste boomstammen breken als dor riet door midden. Moeten de stqrke vestingmuren als een kaartenhuis om vergeblazen worden Een nieuwe zee van bliksemstralen, eene nieuwe opeenvolging van donderslagen. De zonnetempel is van het dak tol den grond gespleten. Duizenden menschen liggen bezwijmeld op den grond van bet groote plein uitgestrekt. De heilige offervlam is uit gedoofd. De half verkoolde houtstukken lie gen ver uit elkander geworpen. Nu komt de verschrikte menschenmassa in beweging. Onder wild gehuil ontvluchten mannen, vrouwen en kinderen de plaats des onheils, elkander voortdringende, neerwer pende en vertredende. Daar berst het dunne bleeke voorhangsel aan den hemelen geen regen, maar millioenon waterbeken vallen te gelijk naar beneden. Het uitgestrekte plein te Kuzko wordt in eene schuimende zee her schapen. Midden in de golven, tot aan de lendenen in het water, staat de opperpriester, aan de ©fferzuil zich vastklemmende. Zijn gelaat is «Irak als ware het van steen. De werkzaamheden in hert, huis te Doom waar den gewezen keizer zijn intrek gaat nemen schijnen thans hare voltooiing te naderen. In Doom is den indruk overheerschend dat de ex keizer zoo spoedig mogelijk zijn nieuwe woning wil betrekken. Er wordt al thans gróote haast achter de werkzaamheden rozet en dagelijkse!» worden er dooi- de ar aeridiers verscheidene uren overgewerkt. Vaak zijn de schilders nog tot tien uur des avonds bezig. Het oude landhuis is van bui ten thans geheel afgeschilderd, en verschil lende vertrekken zijn reeds behangen. Ook het elektrisch licht, de centrale verwarming en de telefoon zijn reeds aangelegd. Het huis had aanvankelijk begin April reed moeten zijn, doch het is vrijwel zeker dat de ex keizer hot niet voor Juli of mis seinen wel Augustus zal kunnen betrekken. Van meubelen tapijten en gordijnen is dan ook nog niets te bespeuren. In Doorn loopen die meeningien uiteen &at over de wijze, waarop het landgoed is ver bouwd en gemordemi steerd. Het huis dat ge heel is gerestaureerd en in wiens hal een fraaie marmeren Krap is aangebracht heeft stellig aan uiterlijk aanzien gewonnen, doch het mist tevens het cachet van Hollandsche •/aardigheid die hert. vroeger zoo aantrekke lijk deed zijn. Ook in den tuin is veel ver amurd, de kapel is op speciale aanduiding van den nieuwen landheer vergroot, tot niet geringe ergenis van kunstzinnige lieden die het fraaie gebouwtje uit aesthetisch oogpunt en mede om zijn historieke waarde gaarne intact hadden gezien. In tegenstelling met de vroegere berichten zal de Hofhouding van de Hohenzollem's een zeer beperkten omvang hebben. Eene Duitsche keukenprinses, oude getrouwe uil Postdam zal zich met liet beheer der keuken belasten, terwijl eene Berlijnsclie dame, die zich in de genegendheid dei- voormalige kei zerin verheugen mag, het huishouden voe ren zal. Toch zal het geheel den stempel eener hofhouding blijven dragen en volgens dezelfde beginselen in gematigdervorm als het eertijds zoo streng gereglementeerde hof te Berlijn worden bestierd. Dagelijks bezoekt den ex keizer zijn nieu we residentie. Reeds vroeg in den ochtend somtijds om acht uur, komt hij per auto uit Amerongen aangereden, geëscorteerd door eenige marechaussees per rijwiel. Zoolang hij op Doom toeft verlaten de bewakers hem met en doorkruisen de straten van het. dorp x de ex keizerin komt vaak naar Doom en houdt er langdurige besprekingen over de toekomstige inrichting van haar nieuwe ver Mijlplaats. Een uur was voorbijgegaan. De machten der natuur hadden hare woede uitgeput. Het water lier uiteen, de wolken verdeelden zich en de hemel toonde opnieuw zijn troostend blauw. Op het groote plein in Kuzko lagen vele lijken op den met slijk bedekten grond. Overdekt met puin en stukken van kleederen met lichamen van menschen en dieren, ge leek het wel een groot slachveld. Hoog daar boven vloog de sch*rpoogige condor, die den rijken buit bemerkte. Daar beweegt zich weder de verstijfde gestalte van den opperpriester. Hij strekt de band profetisch naar de stad uit en roept raej doffe stem Zoo spreekt de oude heilige pjofelie, èn zij spreekt waarheid Twaalf Inka's uit het zaad van Manko Kapak, den geliefdon zoon der Zon, zullen na elkander hunne schepte»' over het rijk der vier wereldstreken uitstrekken. Twaalf Inka's zullen in het hei ligdom der zon op hunnen troon zitten. Dan is het getal vol. De dertiende troon zal niet in Kanchanka opgericht worden. Dan nadert het einde van het rijk. Dan komen onbeken de mannen, van vreemde gestalte en kleur. Zrj dragen den bliksem en deq donder in hunne handen. Zij zitten op schepsels, die rook uitademen en den stormwind vooruit snellen. De vreemdelingen zullen de goden van tiet land onlronen. De goden zullen vluchten voor het leeken, dat uit twee ge kruiste houten bestaat. De vreemdelingen zullen de roode kinderen in het land der zon vermoorden of ze tot hunne lastdieren maken. Hit den trein geepronyen Maandag namiddag reed de sneltrein nr. 679, Luik-Brussel, in volle vaart door de statie van Leuven', toen eensklaps een portel opengedaan werd en een reiziger op de kaai sprong. De man maakte eene geweldige tui meling, doch Sprong ongedeerd weer op en nam de vlucht. Hij werd echter door het personeel der statie aangehouden. Proces-verbaal werd te gen den zonderlingen reiziger opgemaakt en een onderzoek is geopend. Dinsdag morgend verliet een trein waarin talrijke soldaten, behoorende tol de bijzondere kompagnie van Diest, met twee officieren, hadden plaats ge nomen, de statie van Brussel-Noord, in be stemming voor West-Roosebeke. Eensklaps wierp een soldaat het portel van zijn kompartiment ©pen en nam de vlucht, achtervolgd door een kaartjesafnemer. De soldaat kloip over den afsluilingsmuur en nam de vliicnt langs de Marktstraat te St-Joost ten Noodë. Daar kon hij echter door den kaarljesafnemer aangehouden en in ban den der policie overgeleverd worden Later werd hij ter beschikking der krijgsoverheid gesteld. Het is een genaamde Frederik Cooreman, geboren le MeMe:' v/V* IN RUSLAND» In 6ene hinderlaag gevallen. De medewerker van de Stockholm Tid- ningen te Helsingfors, verneemt dat talrijke Russen naar Esthonie vluchten. Zij verklaren dat de beloften van kwijtschelding door het gouvernement der Sovjets gedaan, enkel een valstrik waren om hen naar Rusland tè lok ken. Meest alle soldaten tot bet Wit leger behoord hebbende en die in Rusland terug gekeerd zijn, werden aangehouden en tot 5 20 jaar dwangarbeid veroordeeld. Een aanlal officieren werden door den kop geschoten. ~VV\ Verleden nacht had in de mijnen van Bois d'Avroy, te Cointe-bij-Luik, op het verdiep van 180 meters eene instorting plaats. Ver scheidene mijnwerkers die in de gaanderij aan 'twerk waren konden nog tijdig'de vlucht nemen, doch een hunner, de 22-jarige Karei W.., van Leeuw, werd onder de massa be graven. Toen men hem verscheidene uren later kon bevrijden, had de ongelukkige reeds opgehouden te leven. Hij was onder eene kolenmassa van verscheidene honderden kilos verpletterd geworden. Maandag nacht bracht een jongeling van Linkebeek, Jean Van Capelle na een bal zijne verloofde huiswaarst. Toen hij zich dan naai zij ne woning begaf, werd hij aangerand door verscheidene kerels, die hem ten gronde wierpen en met voetstampen overlaadden tot hij voor dood bleef liggen. Slechts een geheelen tijd later werd hij door voorbijgangers gevonden en opgenomen. De ongelukkige was den neus verbrijzeld, de lippen gescheurd en verscheidene ribben in gestampt. Tot hiertoe werden de daders dezer laffe aanranding nog niet ondekt. Het parket van Brussel is Dinsdag namiddag ter plaats een onderzoek gaan doen. De aarde dorst naar het bloed barer roode kinderen. Het verderf volgt de voetstappen der bleeke mannen. De aarde zal weigeren kruiden voort te brengen en vruchten te dra gen. Want de vreemdelingen versmaden het, haar te beploegen, en wroeten slechts in de ingewanden der bergen naar schitterend metaal. Doch ook de wraak zal aanbreken. Andere mannen komen van geene zijde van het onmetelijk water. Zij komen van het westen uiteen land, dat door de zon niet bemind is zij verdrijven de bloeddorstige beülen van mijn rood volk, en dit kiest zich een nieuwen Inka, wijs en echlvaardig als Manko Kapak, en grooter dan hij en machtiger dan zijn geslacht... Maar de oude goden keeren niet weder. Hel Kruis wordt het leeken der zegevierende roo de kinderen... Zoo spreekt de oude profetie .- en mijn geheugen is helder als een nieuw geschoffeld graf. De slem van den treurenden man .vas lot een dof gemompel weggestorven. Langzaam verliet hij het ledige groote plein. Zijne blik ken waren naar den grond geslagen. Hij was de laatste opperpriester der Zon in Peru. NEGENTIENDE HOOFDSTUK De Laatste Inka De naai Kuzko afgezonden drie Spanjaar den keerden met 200 carga's of lasten goud naar Knxamaika terug. Een last was zoo groot :-!s vier Indianen konden dragen. Bo dien kwam er. eene groote hoeveelheid SPARKIV 1... La Libre Belglque schrijft Overal wordt geklaagd over hel gebrek aan handen arbeid; een aantal nijverheden liggen ge dwongen stil; landbouwwerklieden zijn er niet te vinden, en 't droevig gevolg is dat landen en velden veel min opbrengen dan mogelijk ware... Euoch... 381,950 personen genieten nog immer den werkloozenonderstand I Wordt wel alles gedaan wat moet, orn hun werk te bezorgen (misschien wei, maiF de kwestie is of werken willen. En 't zijn kiezers Beslaat er eene ernstige konlrool De Staat gaat naar 't bankroet, tengevolge der overgroote vermeerdering aan de begroo ting der uitgaven. In welk ministerie neemt men het ordewoord van den minister van financiën in acht dal luidt Sparen spa ren Wij zouden gelukkig zijn het te kunnen bestatigen. Onze konfrater weet heel goed dat dit geluk hem niet kan beschoren zijn. Sparen I... Sparen J... ja, zoo luidt de the orie van onze regeerders, maar de praktijk zonder omzien verbrassen en deuren en vensters uitwerpen Bene muiterij in YougO"Slavie Dooden en gekwetsten. Uit Loublianna wordt gemeld, dat op 23 April, de stakende mijnwerkers le Hrastinik een trein komende uit Maribor, bij middel van vuurschoten aanvielen. De soldaten die den trein begeleidden scholen terug, doodden een der aanvallers konden de anderen verdrijven- Ondanks het verbod meetingen le houden vergaderden 3000 communistische stoei den tramdepot. Na de meeting wilde de me nigte opgehitst door de hevige redevoeringen n de stad te dringen, alhoewel 25 gendar men de wacht hielden. Twee vuurschoten wei den uit de menigte gelost en een gendarm werd gekwetst. De betoogers omringden dan de gendarmen en poogden hen te ontwapenen. De gendar men schóten dan in de menigte. Tien perso nen werden gedood, 21 erg gekwetst en ver scheidene anderen gewond. De menigte overrompelde dan den gendar men en richtte zich naar het center der stad, waar twee Smeetingen gehouden werden. De algemeene werkstaking werd uitgeroepen doch zonder gevolg. BELANGRIJKE DIEFTE te St. Joob t-ten-rvoocie Stoutmoedige schurken zijn gisteren avond bij middel van valsche sleutels in het mode magazijn gedrongen van Mev. V..., Godfried van Bouillonstraat, te St. Joost-ten-Noode. Toen IJfw.'V..-., rond 10 1/2 ure 'thuis kwam vond zij heel haar magazijn 't onder ste boven. De dieven hadden alle laden en doozen opengemaakt en alles medegenomen wat hen beviel. Het overige lag op den vloer verspreid. De waarde van het ontvreemde bedraagt verscheidene duizenden franken. De -dieven zijn ook naar de slaapkamer van Mev. V gegaan hebben daar de meubelen openge broken en juweelen, alsook eene som van 409 fr. gerobberd. Een ieverig onderzoek is geopend. De treinstilstand op I'Klei Het is niet 10 minuten, zooals gisteren verkeerdelijk geseind werd, doch slechts vijf minuten, dat alle treinen op 1® Mei op klok slag van middag zullen stoppen. Zoo ten minste meldt Le Peuple. De treinen of lokomotieven welke 't zij ge lijk waar stilstaan zullen gedurende een hal ven minuut een langgerekt gefluit laten hoo- ren. De treinen of loeomotieven, welke op marsch zijn zullen na het gefluit vijf minuten blijven staan. Deze stilstand moet op het werkblad of op het rijdbevel ingeschreven worden - stilstand van 5 minuten op order van hel syndikaat. Het tijdverlies mag ingewonnen worden om de aansluiting te verzekeren en de ont reddering te vermijden. De machinisten moeten hunne lokomolicf versieren met een tuiltje of minstens met een goud in de ruimte tot aan de roode streep. Toch was het vertrek reeds zoover opgevuld dat er niet de geringste twijfel meer bestond, dat de geheele hoeveelheid weldra bijeen zou zijn. En indien ook al de Spanjaarden eenig wantrouwen gekoesterd hadden, dan zou ik door hetgeen hunne reisgenooten van de gouden wonderen in Kusko verhaalden wel geheel verdreven zijn. De gelukster der Spanjaarden begon steeds helderder te schijnen. Tegen het midden van Februari 1533 kwam Almagro, met 150 man voetvolk en 50 ruiters, in Kaxamalka aan. Slechts een man was daarover droevig ge stemd de gevangen Inka Atahuallpa. Hoe meer de macht zijner vijanden aangroeide, des le zwakker werd zijne hoop, de vrijheid te herkrijgen, of, bijaldien hij ze herkreeg, haar te kunnen behouden. In denzelfden nacht, waarin de Spanjaar den de aankomst van Almagro met een feest maal vierden, stond de Peruaansche koning eenzaam aan den drempel van zijn paleis en beschouwde den vurigen staart van eene ko meet aan den hemel. Geruimen tijd stond hij daar onbeweeglijk. Toen mompelde hij op somberen toon De bode des onheilsOok de oogen van mijnen vader Huayna Kapak hebben haar gezien en daarna voor eeuwig zich ge sloten. Uwe dagen zijn geteld, zeide eene stem achter hem. De Inka keerde zich om en zag bel hoo- nendgrijnzende gelaat van den tolk Felipillo. pil vei aan. Maar altijd ontbrak er nog veel J^onder zich te verwaai'digen, den afvallige takje groen de treidoversten moeten het zelfde doen aan hunnen fourgon. De sektiën moeten de noodige voorzorgen nemen, om aan het belanghebbend personeel de noodige bloemtuilen te bezorgen. Op 1® Mei zullen al de gesyndikeerden bet herken- ningsteeken van bet syndikaat dragen. De machinist is alleen meester van bet stilstaan van den trein of van de lokomotief. Noch statieoverste noch treinoverste hebben hem iels le zeggen. Kabienwachters, wisselwachters, seinwach- ters, bai-reelwachters enz. zullen 's middags vijf minuten het werk slaken, de signalen op stoppen zetten, de barreelen sluiten. In post-, statie en telegraafbureelen zullen de winketten vijf minuten gesloten blijven, 't is te zeggen van 's middags lot 12 u. in. Wie houdt men hier nu toch voor den aap En hoe lang zullen de andere werklie den nog gedwongen zijn zich door de rood)es wetten te laten stellen Leve het ministerie der sakkersche Unie 1! Zitting van Dinsdag 27 April. De zitting wordt geopend onder .voorzitter schap van M. BRUNET. Niet betaalde Vergoedingen. M. MAENHAUT vraagt uitleg aan den ml nister van 'slands verdediging over deniet betaling van paarden, motorrijtuigen, mate riaal en üandbouwprodukten die in Oogst 1914 door het Belgisch leger werden opge ëischt en waarvoor tot nu toe niet de mm ste schadeloosstelling werd verleend. Spreker wijst op de klachten die vele lie langhebbenden voortdurend uiten naar aan leiding van die on regel matig lieden. De prij zen van 1914 zijn niet meer in overeenstem ming te brengen met die van thans. De traagheid waarmede deze zaak door de overlieden wordt behandeld zou haast aan slechten wil doen denken. Veel menschen wachten op de hun verschuldigde bedragen om ander materiaal te kunnen koopen. M. JANSON, Minister van 's Landsverdedl ging. In 1914 werden door het Belgisch leg** onder meer 6000 automobielen opgeëischt. Aan de eiegnaars werd dan een document overhanJ-g i waarmede ze later vergoeding ver be» opgeëischte zouden krijgen. Intus scnon is de waarde van de opgeeischte goe deren zeer gestegen. De opeischers hebben oen prijs vastgesteld, doch de vroegere eiga naars willen die niet aannemen. De zaak is voor de rechtbanken gekomen en we verwachten eerstdaags een beJangrij. ke uitspraak. Wordt het Departement van Nationaal Verweer in ongelijk gesteld, dan zullen we ons bij de beslissing neerleggen, en de verschuldigde bedragen onmiddelijk betalen. Anders zal als we in t gelijk gesteld wor den de andere partij zich moeten onderwer pen. Het is meermalen gebeurd dat de eigena ren ons overladen hebben met verkeerde op gaven, die hun oorsprong vinden in vroege re tegenover de belasting gedane verklarin. gen. Men begrijpt dat we daardoor wantrou wig zijn. De Regeering beeft besloten geen intrest te betalen voor de waarde der opge ëischte waarden. Meerdere personen zijn reeds tijdens de ba legering van Antwerpen betaald geworden en ook in Havere; dat is een ongel ij khend dit te betreuren is. Ik kan verzekeren dat de personen die hun ne schadeloosstelling in geregelde voorwaar den aanvragen, met proeven bij de hand, in zeer afzienbaren tijd zullen betaald worden. Er zijn in België 110.000 personen bij wie door de geallieerde en Duitsche legers de meest verscheidene voorwerpen zijn opge ëischt. De opeischingen gingen dikwijls zoo vlug, dat het niet mogelijk was om geregel de opeischingsbons of te leveren. De men s<;hen die dergelijke bons krijgen, konden daar zelf niet aan doen, maar men mag liet ons toch niet kwalijk nemen als we tegen die onvrijwillige ongeregeldheden met voor zichtigheid te werk gaan. In mijn Departement liggen 44251 dossiers over opeischingen, daarvan werden reedis 41977 behandeld. Dat nog alle dossiers niel werden afgehandeld vindt wel eenigzins zijn oorzaak in het feit dat er op mijn Depar tement ambtenaars zijn die we hebben moe ten aannemen zonder een voorafgaandelijk examen te kun;fen afnemen. Die menschen worden zoo weinig betaald dat zij, eens dal den draai der zaken gaan kennen, vegplichl zijn het Depatrement te verlaten om eene meer winstgevende betrekking te gaan zoe ken. Spreker zegt ten slotte toe, dat de verzoe ken van de belangstellenden voor de schud* loosstellingen met de meeste voortvarendhf den zullen worden afgehandeld. De Verpleging der zieke Soldaten M. DE VOORZITTER. M. Vanden Kerch hove moest de regeering ondervragen ovei de wijze waarop de zieken in het militaii een woord toe te spreken, keerde de Inka met trotsche houding in zijne vertrekken terug. Den volgenden dag begaven zich eenig® soldaten tot Pizarro en gaven, als woordvoer ders der geheele krijgsmacht, den wenach te kennen, dat de reeds bijeengebrachtt® schat aanstonds zou worden verdeeld. Waarom langer te d.'alen vroegen zij. Laat alles, wat voorhanden is, verdeelen, kapitein, en voer ons, zonder tijd te verlie zen, naar Kuzko, om de stad van hare over* vloedige schatten te bevrijden, voordat de inwoners ze verbergen. En de Inka vroeg Pizarro met roeren den blik. Die mag naar zijne vaderen gaan ia de hel Gaat de schat zal verdeeld worden.' Toen de soldaten het vertrek verlaten hadden, bleef Pizarro in gedachten verzon ken eene poos staan. Eindelijk sprak hij zacht, maar op vastberaden toon Hij moet sieaven I Wijl hij een verrader is, antwoordde Eelippilo, te voorschijn tredend. —Wat zegt gij vroeg Pizarra met scher» pen blik. De Inka laat zijne krijgslieden verza*» melen, die talloos zijn, als de bladeren \aj» het woud, maar de oogen der blanke man* nen zien het niet zij zijn verblind door dea glans van het gele metaal, antwoordde do tolk. (Vervolgt.)

De Volksstem | 1920 | | pagina 2