GE BRUID DER ZON De toestand in Daitsciiland Werkzaamheden in den tuin. il a da Conferencie van San Rents Groote brand te Havre. van Landsverdediging Vrijdag April 1920 Use onze socialistische ministers meehelpen aan de nationale herstelling Een eerste voorschot. Het r Meifeest. A DE ZAAK JAMAR EN C,E Of ze gelijk hebben Kerkstraat, 9 en 22, Aalst.Tel. 114 xxvi- jaargang NUMMER 192 DAGBLAD - 7 CENTIEMEN IL Calharina J Zon op 1,43, onder 7,15 Uitgever: J. Van Nüffel-De Gendt Volla Maan den 3 Mei Publiciteit bulten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot het Agentschap Havas, 8, Martelaarplein, te Bruaael8, Place de la Bourse, Parqa eu 105, Cheapside, Londen. In de abdij van tor Kamerenbosch, herstelt men lokalen welke moeten dienen tot bulsvesting der gendarmen die thans bijzondere woonsten be trekken. Zoodra de gendarmen bezit zullen kunnen nemen van de lokalen wolk bun in de abdij bestemd zijn, zullen de privaat woonsten voor bijzonderen bi stamd, kunnen ter beschikking ge stold wordon dor talrijke personen die, slachtoffer van den woonstnood geen buis vinden om er onder dak te komen. Er is dus eene wezenlijke dringend- beid die werken te voltrekken. De ondornemer-aanbestoder gelast met de uitvoering der heistellings- werken, heeft aan zijne werklieden gevraagd, in tegenwoordigheid van «enen ingenieur van don Staat, of zij er niet zoudon in toestemmen, gezien do dringendheid, tien uren per daj te werken. De werklieden stemden toe en de ondernemer verwittigde den beer An seole, minister van openbare werken Ziehier bet potsierlijk antwoord welk minister Anseele aan den onder nemer zond De toelating om 10 uren daags te werken, moet scbrifte lijk aangevraagd worden door do werklieden. Dozen moeten hunne aan vraag onderleekenen. n Hot gevolg van dat schrijven was dat niet een dier ongelukkigen de vraag beeft durven onderteekenen uit vrees aangeklaagd te worden bij bet syndikaatT Dat wordt een lolle, 'tis jammer dat bet zulke droeve lo'ilo is POREI. Kweek van deze groente een betrekkelijk groote hoeveelheid. Het is eene goede wintergroente. Zaai op een wachtbedje om de plantjes later na andere groenten uit uit te planten. Werp 2 gram zaad per vier kanten meter. Als men verkiest ter plaatse te zaaien, dus niet om uit Ie planten, dan zaait aangegaan heeft, na te leven. Middelen lig gen voor de hand om zijn weerspannigheid te fnuiken. Ten slotte zullen de financieele beschik kingen ons wei van pas komen bij de ver wezenlijking van een aantal hangende ont werpen. Indien de Kanselier openhartig lc MEI. WORTELEN. De beste soort wortelen om in onze tuinen te kweeken is de roode holfl mge. Men kan ze zaaien afzonderlijk op een bedje of als tusschenteelt. Teelt men ze afzonderlijk, dan gebruikt men 20 gram zui ver zaad per 10 vierkante meters. Als men later niet veel last wenscht te hebben bij het wieden, dan zaait men op lijnen van 20 een timeters aLtmd. Men zaait er wat salaad tusschen. Het eene gewas zal het andere niet hinderen. Als de worteltjes goed beginnen te groeien is Je salaad reeds oogstbaar. Men kan worteltjes kweeken tusschen de lage erwten. Men zaait dan zoohaast mogelijk tusschen de erwten rijen. KERVEL. Het is niet te laat om nog wat kervel te zaaien. Zaad niet te veel ineens van deze groente kervel schiet in den zomer spoedig in zaad op. Gebruik 2 gram zaad per vierkante meter. PETERSELIE. Deze groente heeft de huisvrouw gedurig uoodig, echter in kleine hoeveelheden. Een peterseliebedje van 1 ra. vierkant is gewoonlijk groot genoeg. Daar voor gebruikt men 2 grammen zaad. PASTEN AAK. Men kan nog pastenaak zaaien. Zaai op lijnen van 25 centimeters af stand. Gebr. 15 gram zaad per 10 vierk.m. 23* Vervolg Nu verhaalde hij aan Pizarro, dat hij in eene samenzwering ingewwd was, dat er een opstai d der Peruanen voorbereid werd en dat de Inka met het bijeenbrengen van bet losgeld der Spanjaarden zoolang wilde op houden, totdat het leger van den Inka tegen Kaxamalka optrok en de bergpassen beiet zon hebben. Terwij! Felippillo verhaalde, waren de blikken van Pizarro onafgebroken op dezen gevestigd. Toen Lij eindelijk zweeg zeidc Pizarro op kouden toon Wilt gij uwe verklaring voor een krijgs raad herhalen Kepitein reide Felipillo verlegen. Herhaal voor den krijgsraad, wat gij mij voorgelogen hebt bezweer het als de zuivere waarheid en uw vijand zal vallen Of haat gij den Inka niet vroeg Pizarro op zochten toon, terwijl hij op hem toetrad. Hij wilde, dat gij levend begraven eoudt worden. De Peruaan antwoordde niet. Maar een doodelijfce haat flikkerde uit zijne oogen. Pizarro gaf hem een teelten, zich te ver wijderen, en liep met groote stappen in zijne vertrekken op en neder, als zocht hij naar een voorwendsel, om zijn geweien tot zwij gende brengen. Verscheidene weken gingen voorbij. De Spanjaarden hielden zich slechts met de toe bereidselen voor het deelcn van hun schat bezig. Deze bestond uit alle mogelijke voor werpen bekers, waterkannen, schenkbladen, men best op rijen van 25centimeters afstand I spreekt zal Frankrijk geen gegronde so Men gebruikt dan maar 1 1/2 gram zaad per vierkanten meter. In droge, zandige gronden is deze laatste doenwijze soms aan te bevelen WITTE EN ROODE KOOLEN. Men plaatst ze op afstanden van 60 centimeters Zet de plantjes redelijk diep. Wordt de grond in den zomer gemakkelijk droog plant dan in voortjes. Plant er nu wat salaad tus schen. BOON EN. Rond 10 Mei wordt het ook tijd om boonen te planten, Voor de lage soor ten maakt men rijen op 50 centimeters af stand en omtrent 3 centimeters diep en legt daarin elke 10 centimeters eene boon. Men kan de boontjes ook met 2 of 3 bij elkaar leggen en dan de afstdnden grooter nemen, Is de grond van natuur redelijk nat, dan handelt men voorzichtig met op kleine heu veltjes te planten 50 c/ra van elkaar. Mea legt den per hoopje een 5tal boonen. Als eene kiemende boon te vochtig ligt dan rot ze gemakkelijk. Voor lage boonen gebruikt men 125 gram zaad per 10 vierkante meters Staakboonen plant men op 70 centimeters afstand. Men legt een Gtal boonen bij elkaar, Men laat aan iederen staak maar 3 of 4 plan ten opgroeien proeven hebben bewezen dat men aldus meer opbrengst bekomt dan met 5 of met meer planten per slaak te behouden. In vochtige gronden doet men steeds beter eene boon meer te zaaien dan te weinig men kan dan, als de eerste jonge bladeren vormd zijn de slechte uittrekken of afnijpen ALGEMEENS BEMERKINGEN OVER HET ZAAIEN. Zorg dat ge uw zaad aoo- danig uitzaait dat het regelmatig over de oppervlakte is verdeeld. Om dit te verge makkelijken is het aan te raden het fijne zaad eerst met wal droog wit zand te mengen Men kan dan heter zien waar men het zaad heeft geworpen. Het zaad moet steeds goed gödekt worden. Iloe dikker zaad, hoe beter, voor het onderdekken moet worden gezorgd Als men het met de hark wil onderwerken, dan moet men goed toezien om het niet op hoopjes te trekken. Zaaien op rijen is in onze tuintjes steeds aan te raden. Het duurt wat langer, maar hel heeft groote voordeel en t waarvan de voornaamste zijn men kan het zaad gemakkelijk dekken en men kan de bedjes later beter schoon houden Yan on kruid. Eene onbewimpelde verklaring van M. Millerand aan 't adres van Duitschland PARIJS, 28 April. Jegens een corres- aondent van den Petit Puristen, Reeft de ïaer Millerand zich als volgt uitgelaten Ik ben te vreden. De Hooge Raad heeft flink gewerkt Ie San Ftemo li In 9 dagdn tijds werden een hcele reeks van moeilijke vraagstukken opgelost, waar. onder namelijk het verdrag met Tin-kye, waarop de belanghebbende mogendheden -eeds 18 maanden wachten en de kiesche kwestie van de middelen die dienden aange wend om Duitschland tot naleving van zijn aangegane verbintenissen te nopen. De eendracht van de geallieerden heeft Duitschland's hoop vernield waar het meende voordeel te trekken uit de mogelijke ver deeldheid van zijne overwinnaars. De veilig heidswaarborgen waar wij om gevraagd hebben, werden toegestaan. Het blijft aan onzen vijand van gisteren nog slechts over de verbintenissen, die hij vazen van eiken vorm van grootte, planten, bloemen, dieren, maar al deze proeven van Peruaansche goudsmidskunst werden gesmolten en tot staven gegoten. Slechts een aantal der schoonste voorwerpen, ter waarde van 100,000 dukaten, werd als een geschenk voor keizer Karei V uitgekozen.' Daaronder waren vazen van het fijnste goud, 12 duim hoog en 30 duim in omvang, rijk versierd, zoo zuiver van bewerking, 7.00 schoon en lief van teekening, dat zij later de bewondering der knnslrecgters in Spanje opwekten. Hel schoonste stuk was eene fontein, die een fon kelenden goudstraal in de hoogte wierp, terwijl gouden vogels en viervoetige dieren van allerlei soort aan den rand van het water bekken speelden. De overmoedige Spannsclie avonlnriers noemden de Peruanen wilden en barbaren, terwijl zij zeiven in hunne ruwheid met begrepen, welke onmetelijk» waarde voor de geschiedenis der cultuur de voor- werpen hadden, die zy, door hun hebzucht aangezet, daarsmollen en zoodoende vernie tigden. liet geheele bedrag van het goud beliep ongeveer 42 millioen gulden van ons tegen woordig geld. Hierbij kwamen nog 31,010 rond zilver. Een vijfde gedeelte werd aan de spaanscbe Kroon geschonken, liet aandeel der avonturiers werd berekend naar den ■ang, dienzy in het leger van Pizarro be kleedden. Pizarro zelf verkreeg natuurlijk het meeste, namelijk 37,222 „.,„,1 2330 oon - Peso's goud, pond zilver en den massief gouden van den Inka. gestiën en verzoeken afwijzen. Duitschland zou zoo spoedig mogelijk willen betalen Het Radio agentschap meldt dat het Duitsch gouvernement eene nota heeft opge steld, welke op 10 Mei aan de Entente zal overhandigd worden. Deze noia heeft betrek op de huidige financieele kwestiën. Duitsch land zou zoo spoedig mogelijk de afrekenin gen met de Entente willen aanvangen. Hot bezettingsleger van den Rbiin. Volgens M. Winston Churchill bestaat het bezettingsleger der Entente uit 145.C00 man, zich verdeelend als volgtEngelsche troe pen 44.000 man, waarvan 13.000 effeklie?; Fransche troepen 9a 000 man, waarvan 85.000 effeklief Amerikaansche troepen 16.000 man, waarvan 14,500 eflektiefBel gische troepen 20,000 man. Volgens M. Winston Churchill is het onmogelijk met juistheid te zeggen over hot veel mitraiijeuzen en geweren Duitschland beschikt, daar men nog het verslag der kontroolkommissie niet ontvangen heeft. Os Duitsche deelnomifig aan de conferen cie van Spa. Ondervraagd door Italiaansche dagblad schrijvers heeft de heer Lloyd George, met betrekking tot de voorgenomen bijeeukomst te Spa, gezegd, dat deze conterencie levendig gewenscht wordt door al de Geallieerden die de voorkeur geven aan rechlstreeksche onderhandelingen voor diplomatieke nota's In deze bijeenkomst zal de Duitsche Kanse lier even veel te zeggen hebben als een Pre mier van een geallieerde Regeering. Hij zal voorstellen mogen doen en opmerkingen ma ken omtrent de toekomstige regeling van den Europeesehen vrede. Aangaande het steenkool vraagstuk liet de Engelsche Premier opmerken, dat ook Enge land gebrek beeft dan steenkool, daar het aantal mijnwerkers, ondanks de vermeerde ring er van, zulke geestgesteldheid bezit, dat de productie er door lijdt. De heer Lloyd George verwacht zich echter aan beterschap. Anderzijds stond M. Koester, de Duitsche minister van Buitenlandsche Zaken een inter- vieuw loc aan een medewerker van de Dcut sche Allhcineine 2eitung. Dr Koester verklaarde dat de uilnoodiging aan Duitschland gestuurd om aan de Confe rencie van Spa deel te nemen, een zeer ge lukkig feit was en voorzeker veel zou bijdra gen, om den politiekcn en ekonomisehen toestand op te klaren. De vervulling der voorwaarden van het vredesverdrag van Ver sailles en het herstel van den normalen toe stand in Europa zullen er alles bij winnen De minister voegde er nogtbij dat het den vasten wil van Duitschland is, het vredes verdrag ten uitvoer te brengen voor zoover het in Duitschlands macht is. Sprekende over de bezetting van Frankfort, zegde hij, dat deze bezetting onnoodig ge worden is, daar de Duitsche troepen niet meer boven het toegelaten cijfer, 17.500 man, zijn. Wel is waar, verklaarde hij, zouden er sinds 10 April geenc troepen meer mogen rijn, doch ik verhoop dat men ons verlen- genis zal geven tot 10 Juli. Pizarro vroeg in den morgen, in volle wa penrusting, de vertrekken van den Inka bin nen. De tolk vergezoklc hem. Gij komt om mij de vrijheid aan te kondigen, gelijk gij verschuldigd zijt, zeide de Inka op waardigen toon. Het losgeld is niet volledig betaald, gaf Pizarro ontwijkend ten antwoord. Gij hebt toch reeds gedeeld waarom wildet gij niet waohten, tojdat het geheel bijeengebracht was Gij zintop verraad, antwoordde Pizarro. Gij zijt er op uit, ons zoolang bezig te hondktt, totdat uw leger aangerukt is. Ik had voor trwc woorden een open oor, maar gij hebt het met leugens opgevuld. Een biitepe lach speelde om den mond van den Inka, en met eene waardigheid, die Pizarro beschaamde zeide bij Spot niet met eqn gevangenen koning. Vermoord mij, want ik sta u in den we®. Wanneer de jlguaar een lama verslindt, doet hij bet, zonder het wocrlooze dier te be schuldigen, dat het hel sterke roofdier met list heeft willen vangen... Weet, vreemdeling de Inka Atahuallpa heeft zijn volk bevolen, de blanke mannen te eeren als hunne broeders. Meent gij, dat mijn volk zoo ongehoorzaam is. om tegen mijn il oorlog lc voeren In liet rijk der vier wereldstreken wagen *t zelfs de vogels niet, tegen mijn wil te vliegen. Pizarro xweeg. Hij was in zijn hart niet zoo verstokt, dat bij geen medelijden had r Den dag nadat de buit verdeeld was, trad zi/ne nolitiek diens dood hid'ïestoien!^ Eindigende, verklaarde de minister, dat Duitschland gedurende lange jaren, zulk- danige lasten zal te dragen hebben, dat het nauwelijks zal toekomen om te bestaan, doch dat het de plicht is van Duitschland, aan de Verbondenen alle noodige inlichtingen te verschaffen, opdat de Entente vertrouwen hebben iu den goeden wil van het Duitsch gouvernement. Het Acht Uhv Abendblalt meldt, dat de minister van financien in de begrooting van 1920 eene eerste som van vijf miljard mar heeft geschreven, om aan de verplichtingen van Duitschland tegenover de Entente voldoen. De ontwapening. De minister der Reichswehr, M. Geasler in de Nationale Vergadering eene ondervra ging van M. Neuke beantwoordende, zegde dat de ontwapening van Duitschland kracht dadiger doorgedreven wordt, dech dat het kamp van Meunsier hem veel bekommerin gen veroorzaakte. In dat kamp bomen, volgens den minister allerlei verdachte kerels, die er onder een of ander voorwendsel blijven. De minister voeg de er bij, dat hij bevel gegeven had, opdat deze toestand tegen 6 Mei zou ophouden. De Pruisische kamer heeft een voorstel der meerderheidssocialistcn verworpen strekken de om het 1 Meifeest door de wet te be krachtigen. De uitlevering van Dr Kapp. De minister van rechtswezen heeft ver klaard dat hij de uitlevering van Dr Kapp niet kan aanvragen. Beschuldigden van hoog verraad-worden niet uitgeleverd. Nog een komplot der communisten. De Deutsche- Zeitung deelt inlichtingen mede over een komplot, dat voor doel had midden-Duitschland cn Thuringen, in de macht der communisten te brengen. Berlijn moest buiten de beweging blijven Men zou zich vergenoegen de bijzonderste spoorwegbruggen te doen springen, ten ein de het zenden van Reichswehr troepen uit Pomeranie te beletten. Eene fraktie van de onafhankelijke socia iistische partij zou aan de onderneming deel nemen. De communisten beweerden dat zij 40,000 gewapende mannen konden te been brengen. Heel het gebied was reeds dislrikten verdeeld en het aanval plan was zorgvuldig voorbereid. De Pruissische slaats- kommissaris voor de openbare orde verze kert dat bij een geheim verslag ontving deze tijding bevestigende. Het is Dinsdag 4 Mei en niet Maandag, dat de zaak Jaraar en G" voor het assisenhof van Antwerpen zal opgeroepen worden. De bende zal kompleet zijn want \Voensdab namiddag werd te Antwerpen eene aanhou ding gedaan, waar niemand zich aan zal ver wacht h.bben. Mahlman, secretaris van den Transport arbeidersbond, een Hollander, betrokken in de zaak Jamar, Luys en consoorten, was naar Holland gevlucht toen deze zaak uil- brak. Eenieder dacht dal men van dien vova- geur in werkstakingen voor goed zou van af zijn. Gisteren namiddag is Mahlman echter te rug in de stad aangeland en kwam per auto bij advokaat Palmans, woonachtig Vrijheid straat. Daar werd hij door den policteofllcier Jacobs aangehouden cn ter beschikking van bet gerecht opgesloten. Na eenige pijnlijke oogenhlikken van stille :iam Atahuallpa weder het woord Gij brengt mij de vrijheid niet, gelijk gij mij gezworen had Ik was een dwaas om nog aan uw belofte te gelooven, toen uw zwaard nog rookte van het bloed mijner weerlooze dienaars. Gevangen koningen le ven kort. Ga, leugenaar, roorer, verrader Een Inka weet als een groot koning te ster ven. l'ier trad Atahuallpa in een aangrenzend vertrek, zonder zich nog te verwaardigen een blik op den Spaanschen bevelhebber te wer pen. Pizarro was vermetel genoeg den Inka te laton ombrengen, wijl zijne politiek diens dood voor doelmatig hield. Hij wilde d.n moord den schijn geven van een krijgsrech. tariijke slrafoef.ning en stelde daarom een krijgsraad aan een oude en nog steeds gebruikelijke kunstgreep van alle gewelde naars. Pizarro en Almagro waren de voorzitters bij dit schandelijk spel. De akte van besehui. diging was zoo erbarmelijk uitgedacht dat zij niet eens aan de scherpzinnigheid van den steller eer deed. De Inka werd aangeklaagd, dat hij de kroon der fnkas geroofd en zijnen broeder Huaskar vermoord had dat hij de Staatsinkomsten van bet rijk sedert de ver overing door de Spanjaarden verkwist had lat hij zich aan afgodendienst cn echtbreuk soliuhlig maakte dal hij gepoogd had, een opstand legen de Spanjaarden in het leven roepen. Er werd nu een aantal Indianen als gelui-, Voor twee millioen koopwaar vernield. Belgen die tijdens den oorlog te Havre o! omstreken verbleven, herinneren zich stellig de voorname stapefhui/en der Société des Gbargeurs Réunis, tusschen de Robert-Sur- courf en Belloistralen. In den laatsten tijd diende bet gebouw eigenlijk tot het opbergen van beddegoed, matrassen, dekens, linnen, reddingstoe stellen enz. Eergisteren is er brand ontstaan en het gebouw met den inboedel ging in de vlam men op. Naar verluidt is er voor 2 1/2 mil lioen frank schade. Van persoonlijke onge vallen is er geen kwestie. De Raad der Advokatenorde van Gent heef! aan den Prokureur-Gencraal een schrijven gericht in antwoord op den omzendbrief van minister Vandervelde, waarin due de 1 Mcu viering beveelt voor al de diensten afhangen de van 't ministerie van rechtswezen. De advokaten verklaren vlakaf dal ze zich dien omzendbrief niet hoeven aan te trekken. Ze hebben niet weinig gelijk dat zij den brui geven om de grillen van een minister, die vergeet dat hij in zijn ambt niet de knecht of de slaaf zijner partij mag zijn. INSCHIKKELIJKHEDEN VOOR HET VERVOER. Bijzondere inschikkelijkheden voor vervoer worden toegestaan aan de families die krank zinnige militairen bezoeken. Eenmaal per jaar zal kosteloos vervoer toegestaan wor den op de Belgische spoorwegen eai eene ver mindering van prijs van 50% op de vreemde 1) aari de echtgenoot© en de kinderen, om 't even welk getal, van den verpleegde mi litair; 2) aan zijne verwanten in opgaande linie broeders en zustere om het even welk ge tal in België, doch slechts twee van hen bui ten de grenzen. In geval van langdurige LICHAMELIJKE beletsels der rechthebbenden behoorlijk ver klaard door een geneesheer wiens handtee ken zal moeten bekrachtigd worden doorbel gem-eon(©bestuur zal het Departement van Landsverdediging, Dienst van liet bestuur der te herinrichtingen en der Algemeen© Com labiliteit Ie Beheer. 3e Bureel het genieten r genome schikkingen in geli ik gelei mo gen overdragen op naaste bloedverwanten. De personen die van (Je inschikkelijkhe dén voor vervoer gemeten on dooi EENE GEDEELTELIJKE KRANKHEID. ZOOALS DE BLINDHEID, zouden verplicht zijn zich door een LEIDSMAN die van het toegestaan voor deel niet geniet, te doen vergezellen, kun nen tien voorrleele van dezen dezelfde inschik kelijkheden bekomen als voor zich zei ven op vertoon van het hoogervcrmeld genees kundig bewijs. De in België verblijvende personen zullen le noodige toelatingen aanvragen bij cLen Plaatsbevelhebber der hoofdplaats van de Provincie, waar zij verblijven. DEZE DIF. IN DEN VREEMDE WONEN, aan het Depar tement, Beheer van het Vervoer, le afdee ling, 22 Staesartstnaat, BRUSSEL. Deze aanvragen zullen vergezeld gaan van de volgende documenten a) Een ambtelijk stuk dat de krankheid van den verpleegden militair vaststeld. 1>) Een getuigschrift der gemeenteoverheid dat liet verwantschap in den hoogervermel den graad vaststelt. Om in den vreemde te reizen moeten de rechtiiebbenden den evrvoerprijs heen en te rug ten volle betalen. Het Departement vort S.A.E.A. 3e bureel ral de belanghebbenden DEN HELFT VAN DEN VERVOER PRIJS IN 3de KLAS terug betalen op vertoon van een verblijfverklaring en een getuigschrift van bezoek aan den verpleegde. De aanvraag tot terugbetaling zal ook don volgenden weg en den vervoerprijs aanduiden. VOOR DE GEDEMOBILISEERDE STRIJDERS. H P. E. Janson, minister van Landsver dedigirig komt aan alle krijgsoverheden. ten einde ze in de kazernen te verspreiden, de gen gehoord, en de tolk Felipillo vertaalde niet betgeen de onthutste Indianen zeiden, maar hij verzon zulke verklaringen, welke den Inka beschuldigden en den rechters wel gevallig waven. Atahuallpa werd veroordeeld om op liet groote plein van Kaxamalka levend verbrand te worden. I'iaarro was sluw. Door den Inlta door een rygsraad te laten veroordeelen en nog bo vendien al. een verstokten afgodendienaar en vyand des Christendoms le lateu ombren. gen, wilde bij niet slechts dc verantwoording van den gruwzame» dood van zijn slachtdier van zich afschuiven, maar zicli zells met den huicbelachtigen mantel van geloofsijver be dekken. Het is namelijk aen geschiedkundig feit, dat een Dominikaner monik, die zich als veldkapelaan bij Pizarro's leger bevond, po gingen aangewend heeft om den Inka tot het Christendom te bekeuren, maar tevergoefs. Reeds dc omstandigheid, dat de pater zich van den tolk Felipillo moest bedienen, was een groote hinderpaal. Want zelfs deze was niet in staat, de verklaring der christelijke grondwaarheden voor den Inka te vertalen. Hierbij kwam de, verbittering van Atahuallpa tegen dc trotfw elooze Spanjaarden, die zich Christenen noemdon »n wier daden zoo ge heel mot de leer van het Christendom in strijd waren. Pizarro had deze omstandigheid zeer behendig voor zijne oogmerken aange wend maarsijne booz.e bedoelingen weiden toch doorzien door denzelfden waardigen monnik, die geirachl had den Inka omtrap

De Volksstem | 1920 | | pagina 1