De Vergadering der Rechterzijde De geheimzinnige zaak DB TOBSTANO IN IERLAND* De opstand tegen de gewapende machf De schattendiefstalin den dom van HUdesheim Franschs troepen In ClllclS in een hinderlaag gelokt. Sprinkhanenplaag In Frankrijk STOUTMOBD1QB DIEFSTAL De gevolgen der dronkenschap DE KAMER «Umuntende aanschrijving mede te de-elon waarbij H. RENKIN, zijn collega van het De riemen t van Binnenlandse he Zaken aan Gouverneurs der provinciën en aan de Gemeentebesturen herinnert dat ze de voor schriften moeten toepassen der wet van 3n April 1919, die den gedemobiliseerde» strij i»t bekomen van openbare ambten en toelneSKni»^ vergemakkelijkt. ZielVier ten Sn ÜT —^Itrijving yan de H. RENKIN tot de gouverneurs der provin eie*. «Bij aanschrijving van 2ön Maart 1919 ver zocht ik U de aandacht der Bestendige De putatte en der Gemeentebesturen uwer pro vincien te vestigen op de noodzakelijkheid om in het begeven der openbare plaatsen den voorkeur te geven aan onze dappere sol daten, die na alles aam het Vaderland te heb ben opgeofferd trachtten eene nieuwe brood winning in het burgerlijk leven te veroveren De wet van 3n Augustus 1919 waardoor d)e heropneming der gedemobiliseerde Bel gen in de openbare ambten en betrekkingen werd verzekerd en de amneming van de ver mink ten, strijders, gedemobi liseerden enz., in de openbare ambten en betrekkingen ver gemakkelijkt, heeft die mfeatiregelen welke hij voornoemd aanschrijven werden aange prezen verpl ichtend gemaakt. Ik stel met spijt vast dat een aanzien lijk aantal gemeentebesturen, vergetend wat zè verschuldigd zijn pan de zedfverlooche ning onzer roemrijke strijders, hoegenaamd geen rekening houden van de voorschriften van die wet. «In weerwil der menigvuldige opmerkin gen, welke tot lieden gedaan wérden om de wet stipt na le. leven, volhardden vele ge meentebes turen in liet stelselmatig benoeme van burgers, namelijk tot de betrekkingen van gemeentesecretaris en ontvanger. Wegens de gansch bijzondere voorwaar den welke zij van de candidaten voor deze bedieningen mogen vergen, behouden wel is .waar, luidens de Memorie van Toelichting der wet. de gemeentebesturen in beginsel ge heele vrijheid van handelen in de keuze der ambtenaren. Maöir het blijkt duidelijk uit het verslag der Senaatcommissie dat, volgens de geest der wdt, de voorkeur moet gegeven worden aan de strijders, ZELFS IN DE BENOEM IN GEN WAAR DE GEMEENTEBESTUREN HUN VOLLE VRIJHEID BEHOUDEN, TELKENMA LE ER GEEN GEWICHTIGE REDENEN TE GEN OPKOMEN. Ik verzoek U dus, heer Gouverneur, liet voorgaande ter kennis te brengen van de gemeentebesturen uwer provincie. Gelief er voor te zorgen dat alle beraadslagingen der gemeentebesturen, waa.rbij agenten worden henoemd, u onverwijld worden meegedeeld opdat de baud gehoudfen worde aan het strikt toepassen van de voorschriften van de wet van 3n Augustus 1919, in al de gemeen ten uwer provincie. «De benoemingen'welke niet strikt zouden stroken met. de voorschriften zullen mij die nen bekend gemaakt met het oog op het uitoefenen van het recht tot nietigverklaring voorzien bij artikel II der wet. WEGNEMEN DER DUITSPHE SPRING STOFFEN EN OORLOGSTUIG. Duifsche granaten bij baggerw erken uit het kanaal opgevischt werden weggehaald door militairen uit het kazerne van liet Kas teelt je op uitnoodiging van het Beheer der Naamlooze Maatscliappij van het kanaal en de haveninrichtingen. Daar dit werk wezenlijke gevaren ople verd als bet door geen vakmannen uitgjeoe fend wordt herinnerd de Plaatselijke Bevel' hebber de plaatselijke overheden, te Brussel eraan, dat het aan alle andere diensten clan de herinzameling verboden is Dnitsch oor logstmg te behandelen dit om 'zware ongé vallen te vermijden. Anderzijds herinnert hij ei* ook aan dat de militaire diensten dea* PlnAfcs die dooreen privaat persoon of door een firma zouden bijeengeroepen worden om Duitsche spring stóffen en oorlogstuig weg te halen verzocht zijn te telefoneeren of bij dringendheid liet aanzoek tot weghalen door te zenden naar «Ion provincialen herinzamelingsdienst van Brabant, 26, Tweekerkenstraat. t© Laken Eer, Gendarm vermoord Nadere bijzonderheden Nopens de geheimzinnige zaak, welke wij reeds gisteren in onze Laatste Berichten in 't kort mededeelden vernemen wij nog Dinsdag avond, rond 6 ure kwam een pon tonnier, door het domein van Laken gegaan, toen hij in een wegel, een drietal meters die per dan hij zich bevond, een persoon onder een boom zag liggen. Daar het stortregende vond hij zulks heel zonderling, doch naderbij tredende bemerkte hij, dat een zakdoek over den mond van den persoon gebonden was. Hij keerde op zijne stappen terug en riep op twee voorbijgangers. Samen gingen zij dan naar den persoon en stelden vast, dat deze had opgehouden te leven. Aan de slaap bemerkuT menJ cen6 ^ingd van blauwachtige De wonde ech~ ter niet gebloed te hebben. Terwijl de poir?onnier ijlings naar de poli- cie ging telefoneeren, bleven de twee personen bij het lijk de wacht ho^on. Deze personen zaven een revolver niet bruinachtig© kolf lusschen de beenen van den auou? 'is&en. Spoedig waren de policieofficieren Van Roy en Waeterinckx ter plaats. ïn de zakken van den doode vond mén papieren op naam van Steun Van Cruys berghe en niet Van der Cruyssen zooals gisteren verkeerdelijk gemelcT—29 jaar oud, gendarm der brigade van Laken, gekazer neerd in de Stefaniestraat. Het lijk werd door de zorgen der policie naar het doodenhuis van het kerkhof over gebracht en het parket verwittigd. Slechts dan bemerkte men, dat de revolver welke bij het lijk gezien geweest was, verdwenen was. Uil het onderzoek is gebleken, dat Van Cruysberghe een verlof van acbt dagen be komen had om in het huwelijk te treden met een meisje van Aalst. Dit verlof was Maandag avond uit. Maan dag morgend verliet Van Cruysberghe rond 10 1/2 ure zijne jonge vrouw, zeggende dat hij bij een wisselagent eenige waarden ging verhandelen, om meubelen te koopen. De gendarm zou na een uur terug zijn en met zijne vrouw in een spijshuis gaan eten. De vrouw wachte echter vruchteloos op zijn terugkeer en zooals men denken kan bracht zij een onrustigen nacht door. Dinsdag morgend begaf zij zich naar de gendarmerie, doch daar had men Henri Van Cruysberghe niet gezien. Zij ging dan raar verscheidene wisselagenten, doch nergens wist men haar iets te zeggen. Ontmoedigd keerde zij naar huis terug, toen zij op de gedachte kwam, dat haar man mogelijks naar hare ouders te Aalst gegaan was. Zij kwam op hare beurt naar Aalst, doch daar ook wi6t men van niets, tot het noodlottig bericht er aankwam dat men den gendarm vermoord gevonden bad. Het onderzoek. Henri Van Cruysberglie behoorde sinds 7 jaar tot het gendarmeriekorps. Hij had er uitstekenden dienst bewezen en werd door zijne oversten en kollegas zeer gewaardeerd. De policie officier Waeterinckx, Woensdag morgend zijn onderzoek voortzettende, on dervroeg de bedienden der Van Praetbrug en van den Yachting-Club. Deze hebben Maandag nacht of Dinsdag niets verdachts bemerkt en geeng vuurschoten gehoord. Buiten de identiteitspapieren, in 't bezit van Van Cruysberghe gevonden, trof men op hem enkel eene som van twintig frank aan. Hij droeg ook nog zijne juweelen. Men deed op de plaats der misdaad zon derlinge vaststellingen, waaruit schijnt te blijken, dal de ongelukkige Van Cruysberghe niét bezweken is waar men zijn lijk vond. Er is daar inderdaad geen spoor van worsteling te zien en alhoewel de wegel waar het lijk aangetroffen is, een ware modderpoel is, wa ren de schoenen en kleederen van Van Cruys berghe, om zoo te zéggen niet bevuild. De wetsdokters die li3t lijk onderzochten deelden ook dat oordeel. Op het lijk vond men geene kneuzingenen het lijf was zoo stijf dat men de kleederen moest lossnijden. Vólgens het oordeel der genees heer en moet het slachtoffer gedood zijn door een kogel geschoten reet een revolver waarvan de loop op de slaap gedrukt was. De kogel is in de hersenen gedrongen. In de maag word geen voedsel gevonden. Er was echter wat bruinachtig vocht, dat zal ontleed worden. De geneesheeren konden het uur der dood niet bij benadering vaststellen, juist doordien er geen voedsel in de maag aangetroffen werd en zelfs ten gevolge der onverklaar bare en ongewone stijfheid van het lijk. Zooals men ziel is de zaak zeer geheimzin nig, en de zonderlinge verdwijning van den revolver is niet geschikt om de zaak op te klaren. In de woning van Van Cruysberghe vond men dezes revolver terug en vrouw Van Cruysberghe verklaarde, dat haar man maar één revolver bezat. cbristelijken godsdienst te overtuigen en de hoop niet opgaf, dat Gods genade hem nog zou verlichten, al ware 't dan ook in het laatste oogenblik van zijn leven. De luka hoorde de afkondiging van zijn doodvonnis zwijgend aan. Zijne gelaatstrek ken waren zonder eenige uitdrukking, zijne oogen als van lood. Doch toen er ten laatste van hem geeischt werd, dat hij de billijkheid zoude erkennen van het in naam van keizer Karei V, als den opperheer van den ïnka, uitgesproken vonnis, kwam er plotseling be weging in zijne beweginglooze gestalte de zwarte oogcn schoten bliksemstralen en de donkere wenkbrauwen trokken zich nog dichter te zamen. Zijn gelaat had de uitdruk king van ongetemde wildheid. De bovenlip trok krampachtig been en weder en de neus vleugels bewogen zich bevend, gelijk de neus gaten van een volbloedig paard. Toen verhief hij irolscli het hoofd en antwoordde niet sterke stem Ik ben grooter dan alle gebieders op 3arde. Het geslacht der Inka's is een ontzag gelijke boom. Talloo/.e volkeren, wonen ge lukkig onder zijne scbaduw. Het geslacht der Inka's gelijkt op die bergen daar zij ■leken boven alles uit en boven hun hoofd is niets hoogers dan de zon, bun vader. Het ge lijkt op den heiligen vogel Kuntur, die boven de wolken uitvliegt, met fierheid er op neder- aiet en daar leeft, waar geen ander wezen le ven of ademen kan. Doch u zeg ik mijne oogen erkennen u als vergiftige wormen, en de voeten mijner krijgslieden mogen u ver treden. En uw heerscher moet van den geest van razernij vervuld zijn, om over landen te willen heerschen, die hij niet eens bezit. Na het uitspreken van deze woorden draaide Atahuallpa den Spanjaarden den rug toe, zonder hen weder aan te zien. Toen de zon was bloedrood ondergegaan, bezetten de Spanjaarden het was den 29 Augustus 1533 het plein, en vormden een kring om den opgerichten brandstapel. Velen droegen pekfakkels. de diepe stilte, de rosse vlam der fakkels en de zwarte nacht maakten een akeligen indruk. Buiten den kring der soldaten stonden eenige honderden Peruanen, vreesachtig op elkander gedrongen eveeals schapen, die de naderende wolven duchten. Eindelijk rees er een roode gloed van het einde van het plein op. Aan banden en voeten met zware ketens gehouden, sleepte zich de Inka, door twee soldaten geleid, met moeite voort. Toen de ongelukkige aan den kring aan den kring der soldaten gekomen was, opende zich deze, om zich aanstonds nadat hij er doorgegaan was, weder le sluiten. De Inka siond voor den brandtempel. Toen bezweek zijn moed. Zijne knieën knikten, zijn geheel lichaam beefde van dood- angst, zoodat de ketens rinkelden. Plotseling klonk uit de verte eene-welluidende stem, die zoo zacht was als die eener vrouw. Sterf als een groole Loning de wraak volgt. Als dauw vielen die woorden op den van smart verlamden geest van den Inka. Moedig richtte hij zieh op, om den brandstapel te beklimmen, Dinsdag avond had te Arklok een betoo ging plaats ten gunste der bevrijde Sinn Feiners. Voorbijgaande soldirten werden aan gevallen. Een desèr werd gekwetst. Te Limeriel viel het volk drie soldaten aan. Slikbommen werden naar Den gewor pen. Een gekwetste soldaat stierf in het gasthuis. ié Grasgow werd ook ter eefe der u hen gerstakers betoogd. Een botsing met de policie ontstond door aanhouding van den leider der betooging. De menigte wilde dén aangehoudenen bevrijden. De policie char geerde. Vele betoogérs werden getroffen. Bedreiging der Sit\n-Feiners te Liverpool. De lord-maire te Liverpool ontving een afvaardiging van Iersche vereenigingen te Liverpool, hem zeggend dat, indien binnen de 48 uren de gevangen Sion-Feiners in het gevang van Wormwood-scrubbs te Londen niet bevrijd zijn, dé haven en de nijverheid te Liverpool zullen worden stopgezet. To Li verpool werken er 117,000 Iersche arbeiders Zes Ieren, die ten gevolge der hongersta king, in een uitersten nood van zwakte ver- keeren, werden uit het gevang te Londen bevrijd. i Twee inbrekers aangehouden. Twee weken geleden werd een groot ge deelte der schatten van den dom te Hildesheim gestolen. Twee inbrekers werden aangehou den. Zij wilden twee met diamanten bezette gouden kronen van groote waarde stelen. Zij klommen met ladders lol op het dak van den dom. Zij werkten van 10 uur 's avonds tot 4 uur :s morgens, maar in de schatkamer binnengebroken vonden zij de kronen niet. Zij namen al wat kostbaar was mede. Twee te zware kandelaars gooiden zij onderwege in eeu beek. De meeste voorwerpen hadden zij stuk ge slagen en te Halensee begraven. Toen zij een der voorwerpen wilden verkoopen, werden de bandieten aangehouden. Zij deden beken tenissen. Al de voorwerpen, van onschatbare waar de, waren nog in liun bezit. Wat beschadigd werd schijnt nog hersteld le knnnen worden. DE GAUWDIEVEN Een nijveraar van Schaarbeek, M. B.., verliet Woensdag morgend eene bank der Koninklijke straat; alwaar hij eene som van 3.200 fr. had weest ontvangen, toen hij ge weldig tegen hel lijf geloopen werd door een kerel, die na zich verontschuldigd te hebben haastig verdween. Kort nadien stelde M. B.., vast dat zijne brieventesch ook verdwenen was. Mev. V.., boVond zich Dinsdag namiddag in de bureelen van den burgerlijken stand te Elsene. Terwijl zij eene lormulier invulde, had zij haar handtescbje, waarin éeilc som van 980 ir. in bankbriefjes stak, naast baar op den lessenaar gelegd. Een beheudige schurk wist het teschje te bemachtigen en er ongemerkt mede de plaat te poetsen. 3E£r-:n.sti®ö klieuten. Een drietal dagen geleden kwam een zeer net gekleed koppel bij een juwelier der Vlieg tuigplaats te Brussel en vroeg er eene keus- juweelen. De vrouw toonde papieren op naam van de dochter van zeer goed gekende handelaars d«r stad en wist zoo verscheidene kostbare juweelen mede te krijgen, om hare ouders te laten kiezen. Toen de juwelier zijne klienlen niet meer zag terugkeeren, kreeg hij achterdocht en begaf zich naar den handelaar, waar hij zich al spoedig kon overtuigen, dal hij door be hendige schriflvervalsehers en bedriegers in de doeken gelegd was. Eene klacht is ingediend. DE DOODRIJDERS Dinsdag avond kwam de arbeider Felix Dcthier van Schayn naar huis, toen hij om geworpen werd door een automobiel. Delhier werd met geweld tegen den boordsteen van het voetpad geslingerd en bleef met gebroken sehedol liggen. Woensdag morgend is hij na Toen naderde hem de veldprediker. Uit zijne oogen straalde heilige zachtmoedigheid en zoo groote deelneming, dat Atahuallpa er zichtbaar door getroffen was. Met eenvou dige, naar hartelijke woorden vermaande de pater hem nogmaals tot het chistendom te te bekeeren, alvorens hij voor den rechter stoel van God zou verschijnen. De zielenijver en liefde gaven hem de juiste duidelijke be woordingen aan, zoodat zijne woorden door den aanwezigen tolk goed konden worden overgebracht. Atahuallpa hoorde oplettend toe en antwoordde daarna op zachten toon -—Ik dank u, priester 1 maar antwoord mfr eerstveroorlooft den God der Christe nen roof en moord Onze eenige, ware God, antwoordde de monnik niet ernslïgen nadruk, verafschuwt al heigeen gij neemt en alle kwade daden en zelfs de geheimste kwanc gedachten. Niels kwaads blijft ongestraft, «n onze God zal ieder, die zijne gebóden kent en desniettemin overtreedt, strenger straffen dan hen, die onwetend zondigen. Deze woorden schenen een verzoenenden indruk op den Inka te maken, en hij wilde juist weder eene. nieuwe vraag doen, toen opnieuw de onbekende stem klonk Sterf als een gTooten koning de wraak volgt Als een heiseh tooverwoord werkte deze kreet op Atahuallpa. Met eene snelle bewe ging zich van den monnik afwendende, riep bij toornig Gij cn uwe blanke broeders zijt vergif tigde wormen. Uw God kan niet de rechte cen vreeselijken doodstrijd overleden. De automobilist die vergezeld was van eene vrouw, zette in volle vaart de reis naar Luik voort, zonder zich om zijn slachtoffer te be kommeren. Alhoewel verscheide wielrijders hem achtervolgden, kon het nummer van het rijtuig niet opgenomen worden. De auto was in 't zwart geschilderd en al achter hing er nog een wisselwiel met roode velgen aan. Een onderzoek i« geopend. Dé Turken vallen het Fransch garnizoen aan In de stad Oerfa bevond zich een Fransch garnizoen, bestaande uit een bataljon infan terie en péleton cavalerie. De troepen hadden dezer dagen de Armeensche gevangenen be schermd. In overleg met de Turksclie natio nalisten waren de Franschen echter in een hinderlaag gelokt. Door le weigeren hun levensmiddelen te verstrekken dwongen de Armeniërs de Fran schen de stad te verlaten. De commandant der Franscbe troepen trad daar op in onder handeling met de leiders der Turksche na tionalisten die den Franschen vrijen aftocht toezegden. Door Turksche gidsen geleid ver lieten de troepen Oerfa, doch werden door de Turken in een hinderlaag gelokt. Het schijnt, dat alle Franscbe officieren zijn gesneuveld en de manschappen voor zoover zij nog in leven zijn, in de bergen verspreid. De Armeniërs schijnen het water te hebben afgesneden en geen voedsel meer aan de Franschen le hebben geleverd. Daarom sleten dezen een wapenstilstand en verlieten de stad waarna zij door de Turken en de Koerden werden aangevallen. Versterkingen zijn op weg voor de Franschen. Het gebeurde be wijst eens te meer dat de regeering van Con- stantinopel geen het minste gezag meer bezit. Een der tien plagen van Egypte, namelijk de sprinkhaanplaag, is over het Crau depar tement, in Frankrijk neergekomen. Millioenen sprinkhanen overdekken er gansche uitgestrektheden grond. In hel vlieg- plein van Milramas is* de laag sprinkhanen zoo dik, dat een lokomotief van de riggels gleed. Indien er geen hoogdringende maatregelen getroffen worden, wordt deze plaag eene groote ramp voor heel het departement. De rechterzijde der Kamer en Senaat heb ben hunne beraadslaging over den politieken toestand. Woepsdag te 1 i/2 uur voortgezei. Senateur Braun verdedigde ook het stand punt, dat tegenwoordig geen andere Regee ring dan eèii drieledige mogelijk was. De héér Reyman .verduidelijkte daarna de draag wijdte van de verklaring, die hij in een vroegere Vergadering heeft afgelegd namens dé democratische groep en gaf eenige zeer bemoedigende cijfers omtrent den vooruitgang van de christelijke arbeidersbeweging. De heer Van Cauwelaei't legde er nadruk op, dat de oorzaak van de tegenwoordige onbehaaglijkheid, niet alleen van stoffolijken maar ook van zedelijken aard is. Zij maakte de Regeering een grief van de onsamenhangendheid harer buitenland§ehe politiek en haar gemis aan eenheid op* dit gebied. De Regeering heeft met het recht de Kamer onwetendste houden over haar programma, om later de leden voor een voltrokken feit le stellen. Het zou echter onrechtvaardig zijn alleen aan da katholieke leden der Regeering ver wijt te doen. De rechterzijde /.elf heeft ook schuld aan haar zwakheid, zij moet zorgen, dat ze een programma hebbe, dat beant woordt aan alle tijdsnoodwendigheden Het is haar plicht, op sociaal en op Vlaamsch ge bied voldoening te geven. Spreker drong verder bij de Regeering aan, op krachtiger medewerking tot spoedige oplossing van het taalvraagstuk, volgens de meest volstrekte gelijkheid. Dinsdag e. k. wordt verder door de rech terzijde beraadslaagd. God zijn waarom verdelgt bij u niet in zijnen toorn De verbitterde soldaten grepen Atahuallpa aan en bonden hem aan den paal. Geen en kel geluid deed hij hooren, geen leeken van zwakheid gaf hij. Daarop stak een der soldaten de fakkel in de Spaanders, waarmede de brandstapel moest worden aangestoken, en eene vlam begon te flikkeren, welke dikke rook deed opstijgen, waardoor de Inka als in een door zichtig doodenkleed gehuld werd. Een langdurig zuchten rees uit de schaar der van verre staande Peruanen op. In dit laatste oogenblik smeekte de Domi- nikaner monnik nog eenmaal den Inka, het kruisje omhelzen cn zich te laten doopen. Geen antwoord. Doodsche stilte Het vuur begon barder le knetteren. Toen viel de monnik, door diepe aielesmart aangegrepen, op zijne knieën en bad Barmhartige Vader in den Hemel zend (een straal van uw licht in de duistere xiel des ongelukkigen, die doof is voor de vermaningen eens mensehen Onder dit ge bed knielde de priester aan den voet van den •knetterenden brandstapel. Zelfs de verharde gemoedeien der Span jaarden waren getroffen. Zij gevoelden een menschelijk medelijden, hetwelk evenwei niet sterk genoeg was, om bet leven van hun slachtoffer te redden. Ik wil den Gekruiste aanbidden klonk hel eindelijk met zwak geluid uit den rook cn de vlammen. Aanstonds sneed een soldaat een strik door Woensdag morgend werd een wisselagent van het center van Brussel per telefoon ver zocht, voor eenige uren eene som van 40,000 frs. te willen leenen aan een gekend han delshuis uit den omtrek der 'Koninklijke Plaats. Deze vraag verwekte bij den wisselagent eenige verrassing, daar het handelshuis als een der ernstigste en vastete van Brussel ge diend was. Eenige oogenblikken later bood zich eer» kerel bij den wisselagent aan, om de 40,000 frs. af te halen. Toen men hem het kwijtschrift vroeg, ant woordde hij, dat men er hem geen gegeven had, doch dat hij er onmiddelijk een zou opstellen, vermits hij de gevolmachtigde boekhoucer van het handelshuis was. Daaé de bediende van den wisselagent hem deed opmerken, dat zulks niet kon aan vaard worden, trok de kerel er spoedig van door. Men telefoneerde dan naar het handelshuis en kreeg voor antwoord, dat men ongelijk gehad had den kerel niet in handen der po licie over te leveren, daar het een bedrieger was "te Sclieiaewinaeico Dinsdag nacht werd ten huize van M. Remi Dobbelaere, meester-kleermaker, Sta tiestraat, een belangrijke diefstal gepleegd. De dieven moeten niet al te goed bekend zijn met dè ligging van het huis, want zij waren langs achter daarnevens binnengedrongen ten huize van M. Oskar De Buck, fotograaf daar hadden ze eene ruit uitgesneden en wa ren tot in den winkel geraakt waar ze hunne vergissing bemerkten. De kleederen der kin deren hadden zij reeds op den vloer gelegd om hunne voetstappen te verdooven. Zij zijn dan in het huis gedrongen van Remi Dobbe laere en hebben er de beste stoffen medege nomen 't katoen en de stoffen van mindere waarde hebben*de dieven laten liggen. De veldwachter welke het eerste onderzoek deed vond achter het huis en langs den spoorweg het spoor van 3 rijwielen. Het <?eslolene beeft eene waarde van 30 tot 35,000 frs. Twee piocheerders van den ijzerenweg, de genaamden Helson en Disy, wonende te Vil- iers-le-Ganibon, bij Philippeville, hadden sa men op zwier geweest en landden 's avonds zeer bedronken ten huize van Disy aan. Deze nam een flesch welke hij meende ge- never le bevatten en reikte ze aan Helson over. Nauwelijks had deze eene teug gedron ken, of hij rolde sluiplrekkend over der. vloer. De flesch bevatte zoutgeert. Een geneesheer in der haast geroepen, diende hem de beste zorgen toe, doch, vruch teloos. De ongelukkige bezweek in de ijse- lijkste pijnen. Zitting van Woensdag 28 April. De Kamer vergadert om 2 ure 41 ondei voorzitterschap van M. BRUNET. De Kamer neemt in overweging het wets voorstel betreffende de jaarwedde der veid wachters en het wetsvoorstel tot wettelijke bepaling van de arbeidsvoorwaarden der he dienden. M. DELACROIX, mi meter van financiële legt een wetsvoorstel neer betreffende de vei meerdering der toltarieven. M. VAN HOEGAERDE (lib.) stelt, voor eaj bekomt dat dit voorstel nam* de speciale coa missie voor economische zaken verzondeu wordt. BEGROOTING VOOR 1920. TOELICHTING VAN M. DELACROIX. M. DELACROIX, minister van financiert» verstrekt eenige toelichtingen over de alge ra eene begrooting der ontvangsten en uitga ven voor 1920,, waarvan de algemeene bö spreking aangevangen wordt. Na den wapenstilstand zegt den Mmisteg hadden we heel wat illusies. Hulpmiddelen waarop gerekend hadden ontbraken ons. Du iter li land kon met onmiddelijk de aangd rich te schade herstellen. Niettemin is de toe' stand niet zoo slecht als sommigen wel zeg gen. Een land, dat zooveel blijk van will kracht geeft mag op ee nspoedjg en volledig herstel rekenen. Wij lijden onder de gevol gen van den nadeel i gen wisselkoers, ma aai dit is een algemeen kwaad en we mogen hq pen dat. de aanstaande conferentie van den wisselkoers te Brussel hierin veel zal veatiej pen. Intusschen voeren wij niet zooveel ix| aJs wij uitvoeren, namelijk met Holland. I n Februari 1920 overtrof onze uitvoer naaj Holland den invoer uit Holland reeds mef| twintig millioen. en de Inka viel bezwijmend van den brand* stapel af, die weldra in laaie vlam stond. Nadat de Inka weder tot bet bewustzijn ge« komen was, werd hij op de plaats zeive, in den schijn der fakkels en van den vlammen- den brandstapel, door den pater gedoopt en ontving den naam van Juan de Atahuallpa. Het Kruis had gezegevierd. Daar Atahuallpa thans een Christen was, en als zoodanig volgens de Spaansche wet den vuurdood niet moebt ondergaan, beval Pizarro hem te worgen. Tevergeefs smeekte de monnik om genade voor den Inka, of ten minste om uitstel van zijne terdoodbrenging. Bij Pizarro was geen genade Na gedoopt te zijn, was de Inka als ge* heel veranderd. Gelaten in zijn lot, vroeg nfj slechts de gunst, dat zijn lijk naar Quito, zijne geboortestad, zou gebracht wonden. Daarna viel hij op de knieën, omhelsde hef kruisbeeld, hetwelk de pater bom gegevea had, kuste het en in datzelfde oogenbtik deed de beul hem de strik om den als. Zoo sliert Atahuallpa den dood van een-gewoon misdadiger. Hij was de laatste Inka. Daar klonk weder d« geheimzinnige ste» door het duister van het witte plein van Ka- xamalkaVervloekt de moordenaars Do wraak komt (Vervolgt.)

De Volksstem | 1920 | | pagina 2