E MARIAMAAND 1 DE BRUID DER ZÖN Staatsminister WOESTE en de algemeene begrooting Stemming der Internationale Verdragen Zaterdag Mei 1920 De papiercrisis Droeve kwasten» Verbond dar Kath. Vsnenigingen. ir«a- DE KAME3R Kerkstraat, 9 en 22, Aalst.Tel. 114 XXVI» JAARGANG NUMMER J03 3D A. Gr B JLi A ID 7 CENTIEMEN Uitgever: J. Van Ndffel-Db Qendt Publiciteit burten het Arrondissement Aalst, zich te wenden lot het Agentschap Hayas, 8, Martelaarplein, te Brussel; 8, Place de la Bourse, Parijs en 105, Cheapside, Londen, HH.Pliilipp. en Jaoobus 1 Zon op4,41, onder 7,13 Volle Maan den 3 Mei De godsvrucht tot Maria bestaat bij ons Belgen en inzonderheid, Vlamin gen, zoo lang als het christendom zelf. Die .eredienst is een nationale eeredienst geworden. Getuige daarvan die menigvuldige bedevaartplaatsen, die godvruchtige en openbare oefe ningen in alle kerken on bidplaatsen; getuigen de hedendaagsche smeekin gen, aanroepingen, pelgrimstochten in bet binnen- en buitenland, getuige die zco bloeiende overal bestaande congre' ga tien van kinderen, jongelingen en jonge dochters getuige bet betrou wen van alle rechtschapen Belgen en wol bijzonderlijk der Vlamingen op onze Hemalmoeder. De plaatsen opnoemen waar Maria bier in bet binnenland wordt gevierd en geëerd ware onmogelijk want we zouden geen kerkje of kapelletje mogen overslagen. O zeker moeten wij thans niet on derdoen voor wat vroeger Maria tor eere werd uitgewrocht. Thans nog zooals vroeger on meer nog, bezit Maria diare ridders, hare wapenhelden, bare dichtors, hare schilders, hare toonzetters, haro apos telen. Thans nog wordt Maria's naam aangehaald, geloofd en geprezen door dichterlijke 011 rederijke meestorstuk- kon. Thans nog is en blijft Maria's ge schiedenis beschreven, gebeiteld, ge schilderd en gedrukt met pracht en praal. Thans nog staat haar beeld boven den ingang onzer kerken zij is im mers de deur dos homels. Thans nog vinden wij haar portret en wezenstrekken op de muren en in de glasruiten onzer bidplaatsen weer gegeven. Thans nog zijn er edellieden, mnch- tigo prinsen, grooten dezer wereld die zich van O. L. Vrouw met trots heid noemen de ootmoedige dienaars. Thans nog zal men geen stap verre gaan zonder Maria's herinnering in spreuken, in zinspeling, in beeld in de stad gelijk op onze vlaamsche dor- Met ingang 1 Mei zullen de prijzen der Fransche dagbladen ook met 5 centiemen verhoogd worden en zal, naar verhouding, de prijs der abonnementen stijgen. Da Figaro en de Gaulois, melden dat zij, na voornoemden dag, tegen "20 centiemen zullen verkocht worden. Op te merken valt dal geen enkel Parijsch blad nog op meer dan 4 bladzijden verschijnt Het papier dat voor tien oorlog 0,22 fr. het kgr. kostte is thans tot 3,50 fr. en 4 fr. ge stegen. Een rol van 200 kgr. die vroeger te gen 44 fr. geleverd werd staat nu tegen 800 fr. 24' Vervolg TWINTIGSTE HOOFDSTUK De opstand Het lijk van den laatslen Inka wevd den vol ernlcn dag op liet kerkhof van den Fran- ci-enskerk met ai de plechtigheid der kalho- ieke ceremoniën ter aarde besteld. Toen de schoppen aarde dof op de kist neervielen, klonk weder de geheimzinnige slem nit dc verte Vervloekt de moordenaars, de wraak komt Een gevoel van vrees vermeesterde de Spanjaarden. Zwijgend stond de schaar der inboorlingen voor de kerk, rnaar van hun gelaat was de uitdrukking van gelaten on derwerping gewecen, om plaats te maken voor eene sombere trotschheid, welke uit hunne zwarte oogen blonk. Toen Pizarro mei zijn gevolg hel kerkhof verliet, verhief zich achter hen een dreigend gebrom, hetwelk steeds sterker werd en veci op het bruisen van een waleislvoom geleek. Pizarro liel de wachtposten in de stad verdub belen. De dag ging echter zonder rustversto ring voorbij. Nauwelijks was het evenwel nacht geworden, of op alle bergtoppen ron dom Kavanialkiï schitterden groote vuren. De opstond der i.boorlingen was uitgebroken. Den volgenden morgen was het graf van Akihnallpa ledig en zijn lijk verdwenen. Op •Ie nieuw opgeschutlrUe aarde lag het lijk pen en weelderige buitens, op markt en in straat, langs volden en wegen, in of aan huizen en openbare plaatsen en gebouwen tegen te komen en te mogen met blijheid in het hort en fier heid in het gemoed, groeten. Hare goedheid wordt immer hooger en hooger geprezen hare zuiverheid nagevolgd haar lof bezongen hare smeekende almacht verzekerd. Met geestdrift en met betrouwen dienen wij bijzonderlijk dit jaar Maria te eeren, te prijzen, te danken, te smeeken en te volgen. Naderen wij dikwijls, ja dagelijks als het zijn kan, tot haren geliefden Zoon in de H. Communie binst deze allerschoonste Mariamaand. Geen meerder genoegen verschaffen wij daardoor aan Zijne en onze Moeder. Bidden wij voor ons zeiven, voor ons geliefd Vlaanderen, voor den voorspoed, zoo geestelijken als sloffe- lijken, van ons aan 't harte liggende, geteisterde en nog bloedende Vader land. Dankon wij Maria voor bekomen weldaden en genaden. Vragen wij Haar meer ievor voor het goede, meer volharding en levens- verbetering. Vorkrijgen wat we afsmeeken, zul len we en moeten we. Met September aanstaande zal do Denderstreek, Maria zoo toegenegen bare eerste bedevaart naar Maria'! meest bogunstigdo heiligdom van Lourdes ondernemen. Talrijk zullen de deelnemers zijn Daar op dien rolsegrond eens door de voeten der Hem el moe dor betorlen en geheiligd in die wonderschoone bergnatuur waar eens de Moeder's stem weerklonk en waar Zij ons loerde bidden, genaden afbedelen, en won deren afsmeeken, zullen wij, als't God belieft en Maria, haren lof bezingen, haren bijstand inroepen en bare be scherming over onze streek, over ons geliefde België en over ons zoo dier baar Vlaandoren gaan afsmeeken. Een Lourdesbedevaarder. WAARSCHUWING. IiEER HOOFDOPSTELLER, Leden van het Onpartijdig Nationaal On derwijzers Syndikaat strooien uit, dat het Christen Onderwijzcrsverbond met 4000 fr. minimum tevreden is. Dat is leugenHet Christen Onderwijzersverbond vraagt spoedig stemmen van het wetsvoorstel Marck-Buyl, gelijkheid voor onderwijzers en onderwijze ressen enz. Deze korte mededeeling om onze leden in te lichten cn op hunne hoede te stellen. De Schrijver van C.O.V. voor Aalst en omstreken. J. MATTHIEU. Aalst, den 30 April 1920. van Felipillo, denafvalligen Peruaan. In zijne borst gaapte eene diepe \yonde. De toestand der Spanjaarden werd met den dag erger. Onheilspellende geruchten van een algeoieenen opstand der Peruanen ver ontrustten hen. Pizarro besloot haastig naar Kuzko op te trekken en zich van de hoofd stad meester te maken, alvorens dc Peruaan- sche legers gevormd waren. Het vooruitzicht op het verkrijgen van de onmetelijke rijk dommen, die faldaar gevonden werden, gaf den veroveraars nieuwen moed. Montenegro alleen ging niet mede. Hij was tegen de onrechtvaardige terdoodbrenging van Atahuallpa opgekomen hij zeide nu Pizarro den dienst op cn trok toornig naar San-Miguel terug. In het begin van September brak de hoofd macht der Spanjaarden, onder Pizarro en Almagro, naar Kuzko op. Zij werden wel is waar niet door vijandelijke legers verontrust, maar dc afgebrande bruggen en dorpen bewezen hun voldoende, dat reeds geheel het land in opstand was. Slechts somwijlen ver toonden zich klctne benden van Peruanen, als zwarte wolken, aan den rand van den gezichteinder. Zij verdwenen weder, zoodra de Spanjaarden naden. Bij de stad Xauxa vereenigden zich deze wolken tot eene don kere massa, die aan gene zijde van de rivier legerde, welke door liet dal stroomde. Dc bruggen waren afgebrand. Maar de Span jaarden trokken door de rievier heen en de Peruanen namen, door deze ongehoorde koenheid ontsteld, ijlings de vlucht. - De socialisten hebben er voorwaar eene zonderlinge manier op na om hunne volge lingen, 't zij vrijwillige, onwetende of ge- dwongene zand in d'oogen te strooien of zoo men wil voor den aap te houden. Zoo lezen wij in den rooden raoniteur. Le Peuple van Dinsdag, 27 April. Om het duur leven te bestrijden, moei liet kapitaal getroffen worden en dc groote nijver heden genationaliseerd worden Dat is hun oud liedje, en wij zouden er niet veel aandacht.aan verieenen, ware het niet, dat er nu juist daarnevens eene aankon diging staat van de socialistische fabriek Vereenigde Spinnerijen ftp Weverijen van Gent. Die naamlooze maatschappij, waarvan M Edward Anseele, Minister van Openbare Werken. Ham, 78, Gent, Voorzitter van den Beheerraad is zoo ten minste staat het de aankondiging gaat haar kapitaal ver- grooten en van één miljoen op drie miljoen brengen, door het uitgeven van 20,000 kapi taal aandeelen. De prijs der uitgifte is 175 fr. geheel te betalen bij de inschrijving. Men zou soms denken, dat het hier een goed zaakje is voor dc werklieden dier fabriek of dc andere roode gezellen die er in gelukken, ondanks het duur leven een cent op zijde te leggen. Ge, zijt er wel mee Die 20,000 aandeelen worden enkel aange boden, aan de bezitters van de 10,000 vroe ger uitgegeven aandeelen, 't is te zeggen wie één vroeger uitgegeven aandeel bezit, mag nu inschrijven voor nog twee nieuwe. Dat is de strijd tegen het kapPaal ziet ge De oude bezitters die geld wonnen met hunne aandeelen mogen nu nog meer winnenNieu we aandeelhouders worden niet aanvaard en zoo worden de uitverkorenen ten slotte zelf kapitalist. En zeggen, dat de gaaien daarmede 't ak koord zijn Nu zij moeten het weten. Een ziende blinde of een hoprende doove kan toch door geen geneesheer geholpen worden Het Verbond der Katholieke Vereenigingen en Kringen cu Wetkmanslxringen zal zijne jaarlijkschc algemeene vergadering houden le Brussel op Zaterdag Jen Zondag 2Meia.s. De leder der aangesloten Vereenigingen en Kringen zijn dringend verzocht ze bij te wo nen en ook deel te nemen aan het feestmaal dat zal plaats hebben op Zondag 2 Mei, len 1 uur. De inschrijvingen tot het banket, (10 fr.) zenden aan M. H. Benert, 23, Broekslraat, te Brussel. Twee algemeene vergaderingen zullen ge houden worden in Palria Bioekslra.il, Zaterdag 1 Mei, len 4 ure en Zondag 2 Mei, ten 10 ure. De volgende vraagstukken-zullon besproken worden 1. De lierinrichten der Katholieke Vereeni gingen. VerslaggeversMM. Pussemier, volksvertegenwoordiger en Philippart, advo- kaat bij het Beroepshof van Luik. 2. Het katholiek programma. Verslaggever M graaf de Licdekerke, volksvertegenwoordi ger. 3. Het stemrecht der vrouwen en de Constituante. VerslaggeverM. Poncelet, volksvertegenwoordiger. 4. De sociale verze keringen Verslaggever M. Ed. de Pierpont bestendige afgevaardigde, voorzitter van den Landsbond der Kristene Vereenigingen van onderlingen bijsland van Belgie, te Rivière. 5. De sociale behoeding op den buiten, a) de landelijke werklieden, b) de sladswerklieden op den buiten. VerslaggeverM. de Ker- chove d'Esaerde, voiksvertegenwoordige 0. De Kinema cn het Werk der goede Films. Verslaggever M. Wijnen, adv. 6* Steeds verder trokken de Spanjaarden voortzij trokken de rivieren Abancav en Apumirac over en bereikten het gebergte van Vilcaconga.Jdat nog s|echts cenige mijlen van Kuzko verwijderd was. De zon stond reeds laag, toen de ruiten van de Soto zich middenin de bergpassen bc vonden. Opeens werd de geheele omtrek, die (01 op dat oogenblik doodsch en stil was als het graf, levend. Uit elke bergkloof kwamen Peruanen te voorschijn. In elk bosclije we melde liet van hen. Op alle rotstoppen ver schenen zwartemeuschenmassa's. Boven alles uit fladderde op een rotstop, in de hand van eene vrouwelijke gedaante, een prachtige banier met de zeven kleuren van den regen boog. Als een bergstroom stortten zich de Perua nen, onder een vreesclijk krijgsgschreeuw cn met een hagelbui van werpspiesen op de ruiters, die slechts met moeite tegen de sleile bergpassen konden opklimmen. De voorste paarden werden schuw, sprongen op de ach terste pooten terug en vermeerderden de verwarring in dp gelederen. Met deu moed der vertwijfeling wierpen zich dc roodbruine krijgslieden midden onder de ruiters, klem den zich aan dc pooten der paarden vast, en trachtten met hunne koperen messen dc pezon aan de gewrichten der paarden door te snij den of litin steken in den buik toe te brengen. Wild zwaaide de wraakvorstin hoog op de rots haar vaandel. De Spanjaarden werden onophoudelijk teruggeworpen, cn kouden eerst in hel dal vasten voel krijgen. Zittingen van Donderdag 29 April. Morgen&zitting geopend om 10 ure, onde\ voorzitterschap van M. Brunei. De begrooting M. VAN HOEGAERDEN zet zijne rede voering van Woensdag voort. Hij laakt het socialistisch ultimatum, waar in gedreigd wordt, dat de socialisten zich uit de regeering zullen terugtrekken indien men aan de eischen van hun programma niet vol doet. Spreker beknibbelt de inrichting van betoogingen tegen de burgerij wegens het duur leven, alhoewel de schuld daarvan op minister Waulers kan geladen worden. Verder waarschuwt hij voor het Bolsche wism, dat van Rusland, dat vroeger de be voorrader van Europa, nu een hongerlijdend landgêmaakt heeft. In Turkye is het al niet beter. Daar willen de socialisten door hunne overdreven eischen ons brengen. Ten slotte doet spreker een beroep op het gouvernement, eene nationale politiek te voeren en geene partij politiek. M. WOESTE. De toestand van het land moet zoowel onder buitenlandsch als onder binnenlandsch oogpunt onderzocht worden Er zijn reeds internationale konventies ge stemd. En niet deze te stemmsn hebben wij goedgekeurd al de uitslagen die zij voor ons opgeleverd hebben. In waarheid, de vrede van Europa is niet verzekerd. Er is verade ming, doch niemand kan zeggen dat de op lossing van de vraagstukken eene toekomst van vrede openen. Waarschijnlijk zullen wij het Traktaat met Holland le onderzoeken hebben. Dan zal men de verantwoordelijk heden, die dienen vastgesteld te worden, bepalen. Wij vragen aan de regeering of zij aangaande dit Traktaat een juist afgebakende politiek bezit. De regeering zal ons ook moeten zeggen welke maatregelen zij denkt te nemen om onze veiligheid tc verzekeren, die mij als zeer bedreigd voorkomt, en welke wetten zij denkt voor te stellen om 'slands verdediging te verzekeren, want Belgie zal vooral op zich zelf te steunen hebben. Er zijn fouten begaan. M. DELACROIX, eerste minister. Wel ke fouten M. WOESTE. Op tijd en stond zal ik ze opsommen. Wat den binnenlandschen toestand betreft, die kan met deze woorden geschetst worden: Er heersclit in het land een echt ongemak. Al de klassen der samenleving klagen, nie mand is tevreden, en van overal worden om hulpsmeekende armen naar de regeering uit gestrekt. Wij staan voor een reusachtig bud- jet, dat iedereen verontrust. M. de eerste minister heeft ons gisteren een evenwicht van het budjet voorgespiegeld. Men mag zich afvragen of er ooit een tijd bestaan heeft zao rijk aan zinsbegoochelingen I De belastingswetten hebben niemand vol daan. Voorzeker er is geld noodig en ieder een moet volgens zijne middelen betalen maar is het daarom noodig tot knevelarijen en inkwisitie over te gaan Men roept dat er besparingen moeten gedaan worden, en hel fonctionism bloeit weelderiger dan ooit Uitgaven worden op uitgaven gestapeld. In alles moet eene maat zijn. En wat zien wij het getal ambtenaars klimt onophoudend en hunne jaarwedden eveneens. Ik weet wel dal het leven duur is, maar het wettigt niet uit gaven zooals voor het ministerie van builen» landsche zaken, waar zij vaor de ambtenaars Bedwelmd door de vreugde der overwin ning, zetten de Peruanen hen tot in het dal jia. En hoewel de Spaansche ruiterij hier op "den vlakken grond met alle kracht een vree set y ken aanval op de Peruanen deed, hielden deze toch stand met eene dapperheid, welke Europeesche troepen tot eer zoude gestrekt hebben.Eindelijk viel de schaduw van den avond op de kampplaats neder en scheidde de strijdenden. Beide legers trokken terug, en namen op een boogschot afstands tegen over elkander eene stelling in. De Peruanen waren, ondanks hunne groo te verliezen, overwinnaars gebleven en wacht ten vol vertrouwen den eersten straal van de morgennzon af, om den strijd opnieuw te beginnen. De Spanjaarden waren moedeloos. Slechts weinigen der manschappen en der paarden waren ongewond gebleven. Vele paarden en ruiters waren gedoodhunne hoofden waren tot op de kin gespleten i dooi de strijdbijlen der Peruanen. Niet slechts de reuzenkracht der inboorlingen, maar ook en vooral de orde, waarmede zij den aanval uit- ;evoerd hadden, verontrustte de Spanjaarden. Nog jn den nacht zond de Solo een renbode naar Pizarro af, om hem met den gevaarlij ken stand der zaken bekend te maken. Zon der een oogenblik tijd te verliezen, zond deze hem de geheele ruiterij', die nog voor handen was, onder Almagro, te hulp, terwijl hij zelf aan het hoofd van het voetvolk in stormpas aanrukte. Nog voor den morgen aanbrak klonken de lang uitgehaalde tonen der trom petten door de bergpassen, cn Almagro's rui. van 1.284.000 in 1914 tot 2.384.000 klommen zijn. Voor het materieel worden ook reusach tige kredieten gevraagd. Men heeft hel gedacht geopperd van eene kommissie voor besparingen aan te stellen. Welnu, zulke kommissie zal de grootste diensten aan hel land bewijzen. Ik herbaal het, eene groote moedeloosheid weegt op het land. Werkstakingen volgen eikaar op. De toestand is niet rooskleurig, alhoewel M. Delacroix ons gisteren schoone cijfers voorgespiegeld heeft. M. DELACROIX, eerste minister. De cijfers zijn niet schoon, ook niet leelijk; zij zijn wat zij zijn M. WOESTE. Zoo dat alles om ter beste gaat Waarom moest M. Houlart dan in zijn merkwaardig verslag, een noodkreet maken? Ik hebt de gewoonte te ze?gcn wat ik denk/ Toen ik, nu vijftig jaar geleden, in de po litiek trad, was het met het vast voornemen twee zaken te dienen de Nationale Zaak en de Katholieke Zaak. Ik heb die twee zaken altijd verdedigd, en ik zal ze big ven verdedi gen. Deze zullen zijn deze van het Konink- dom, van de goede betrekkingen tusschen Kerk en Staat, van de ontwikkeling /an het openbaar en privaat onderwijs. Sinds is de sociale kwestie erbij gekomen. De katholieken waren de eerste die gezocht hebben om de aangewezen kwalen te heelen. Ik was de inrichter van het eerste sociaal kongres dat te Luik gehouden werd, en ik zat de kommissie voor die hot programma van maatschappelijke hervormingen opstelde. Wij, katholieken, hebben een aantal maat schappelijke wetten gemaakt en doen stom men, o.a. op de beroepsverenigingen, den urouwenarbeid, de bescherming der kinds heid. En op dat gebied zullen wij"nog onzen plicht weten te vervullen. Doch wat wij niet willen is de stoffelijke belangen van de geestelijke belangen schei den; De werklieden, zelfs socialistische, zeg gen dat zij geen tegenstrevers van den gods dienst zijn. Niemand kan ongevoelig blijven aan de vertroosting die, van aan de wieg tot aan 't graf, de lessen aan den godsdienst ge ven. Laat ons deze leasen in de samenleving herstellen en wij zullen een uitmuntend, va- derlandsch en nationaal werk verrichten. Laat mij toe nog eens te wijzen op het ge vaar der werkstakingen, die de openbare- en de zedelijke orde in gevaar brengen. Er zijn er die zelfs de openbare diensten, die gemeen bezit zijn, bedreigen. Welnu, zulke werksta kingen moeten belet worden. Spreek niet van vrijheid Niemand wordt verplicht in een openbaren dienst te treden. In plaats van verwarringen tweedracht lus. schen kapitaal en arbeid te zaaien, zouden al de goede burgers zich moeten vereenigen om aan de werklieden hun waar belang te doen begrijpen. In dc private nijverheid moet er een gezag zijn, maar dit gezag, de baas, moet vaderlijk en goedhartig jegens de werklieden-, zijn. Het grootste getal bazen zijn dat. Dat zijn onze gedachten, en nochtans worden wij —or achteruitkruipers gescholden. M. K. HUYSMANS. Wij zijn allen de- mok raten M. WOESTE. Er zijn twee soorten van demokraten zij die eeuwig en altijd in op stand zijn tegen de samenleving, en deze die alleen de verbetering van het lot der werken de klas tot doel hebben. En lot deze Iaalslen behooren wij. ters vereenigden zich met die van de Soto. De Spanjaarden sloegen op het groote plein in Kuzko hun leger en .bezetten de ves ting. De troepen werden in de eerste weken niet in de groote openbare gebouwen inge kwartierd, opdat zij, ingeval van een opstand onder de inwoners, aanstonds bij de hand zouden zijn. AI waren de Spanjaarden ook met bewon dering vervuld voor de groote en schoone gebouwen der machtige stad, toch werden mnne gouden -droomen maar half vervuld. De fabelachtige schatten in den grooten tem pel der Zon en in de koninklijke paleizen waren voor het grootste gedeelte verdwenen. Op het bericht van de terdoodbrenging des laatslen ïnka's hadden de inwoners veel in den gloed doen zinken en veel in bergholen verborgen. De Spanjaarden haaldeu den grond om, openden de graven en martelden vele inboorlingen op de pijnbank tol den dood toe, om van hen de aanwijzing af te persen van de plaats, waar de schatten begraven waren. De.vreeselijke folteringen vermochten niets op de standvastigheid der Indianen. Slechts door toeval vonden de Spanjaarden in de nabijheid der stad een hol, dc met levensgroote gouden beelden van vrouwen en vele vazen en lama's van massief goud opgevuld was. Deze buit bedroeg, met het geen zij nog bovendien plunderden, volgens e laagste schatting, j^og altijd ongeveer 18 millioen gulden in goud, en bovendien. 15.000 pond zilver. Peru was nu in zekeren rin veroverd.

De Volksstem | 1920 | | pagina 1