Na-frtgsche zeden 4 DE BRUID DER ZON Eene revolutionaire beweging Dinsdag Mei 1920 Oproep aan de Belgische Bouwmeesters Brazilië een afzetmarkt voor België. Verbood der Katholieke Kringen er van Kerkstraat, 9 on 22, Aalst. Tel. 114 XXVI' JAARGANG NUMMER 105 T~> Gï- B I_| .A. 33 7 CENTIEMEN Uitgever: J. Van Nvffel-De G^ndt H. Monika Zon op4,36, onder 7,17 Bbaatate Kwartier den 11 Publiciteit bulten het Arrondissement Aalst, zieb te wenden lot het Agentschap Havas, 8, Martelaarplein, te Brussel8, Place de la Bourse, Parijs en 105, Cheapside, Londen. Vereenigt u is het ordewoord dat na den oorlog moer dan ooit te voren weerklonken beeft, en niet zon der reden. Onbetwistbaar is bet dat de alleen staande, bloot staat en noodlottig bet slachtoffer wordt van dengene die machtiger is dan bij. Er zijn das vereenigingen gesticht van allen aard en wel bijzonderlijk syndikaten Ito syndikaten zijn over bet alge meen zeer machtig geworden mach tig tegenover hunne loden, die geen vinger meer kunnen verroeren zonder de toelating van hun syndikaat, machtig legen de niet-leden, aan welke zij door allerlei middelen, veel al plagerijen waarover vereenigdc beschikken het leven onmogelijk ma ken, en dus dwingen in het syndikaat te treden machtig tegenover groole en kleine patroons, daar zij een onbe perkt gezag op de gesyndikeerden en ze!Is niei-gesyndikeerden uitoefenen. Nié'maud kan aan een ander betwis- ton zijne rechten te vordedigon, en bet wordt ook niet betwist dat iemand die meent te klagen te hebben de ver dediging zijnor rechten men versta wel we zeggen rechten en niet grillen aan zijn syndikaat toe vertrouwt. Docli ook hier moet men zich wach ten lot misbruiken over te slaan. In de dagbladen is gemold gewor- doa dal in eon nijverheidsgesticht van Ileuegouw, hot werklieden-personeel in staking ging omdat twee werklie den wegens het verliezen of vermorzen van eenen dweil weggezonden waren. Omdat die twee werklieden, leden waren van het syndikaat trok dit partij voor hen, en daal' het bestuur der fa briek zo niet wilde terugnemen op den eisch van het syndikaat, werd de sta king uilgoroepen en dadelijk uitge voerd. Do fabriek betrok de werklieden negens hel; laten staan van het werk tonder opzeg in regel en de werklie den zijn tot vergoeding dor schade veroordeeld. De som is groot. Dan hebben da werklieden de zaak onderzocht, ze hebben bevonden dat de twee werklieden in kwestie in den grond ongelijk hebben, en ze hebben liet werk hernomen. Intusschen had den ze 75Q.000 fr. aan dagloon ver loren. Te Brussel wordt gedreigd met een tramwerkstaking, niet wegens loon- kwestie, maar omdat het syndikaat de wegzending eieoht van twee werklie den, die hom om de eene of andere redon niet bevallen. Waaruit blijkt dat het Syndikaat z'cli liet recht aanmatigt alleen die werklieden te dulden die hom aan staan het trarabestuur de patroon dus zou niets meer te zeggen heb ben. Dat is eene aanmatiging die alle palen te buiten gaat. Wat zou men ervan zeggen indien het Syndikaat het in zijn hoofd kreeg, te zeggen zooveel treinen zullen loo- pen van Brussel naar Luik, Antwer pen, Gent. Rijsel. Bergen,Luxemburg z. enz. Zoo snel zullen ze rijden enz. Kan hot geduld worden dat een tweede bestuur zich opdringe nevens of zelfs boven het rechtmatig bestuur, dat voor den goedon gang en den voorspoed der onderneming verant woordelijk is Zou dergelijk stelsel aangenomen worden in de socialistische inrichtin gen De voorgaanden hebben daarop voldoende geantwoord. Het stelsel van buitensmijten is steeds in eere geweest in de roode ondernemingen en men wil het nu toepassen op alle ondernemingen, openbare en bijzon dere. Overdreven iever schaadtmisbrui- kou leiden altijd tot terugwerking dat is da eeuwige historie van den loop der wereld, die verkeerd loopt als bet v gezag miskend wordt. 26* Vervolg Was Pizarro dood Wnren al hunne Jandgcnooten gesneuveld en r,ij alleen in Kuzko overgebleven, om ten laatste een jam me: tijken hongersnood te sterven liet Uoopjc Spanjaarden was zoo geslonken dat zij op den duur, ondanks de grootere voortreffelijkheid hunner wapenen niet meer kanden houden. De grond rondom Kuzko was met bloed gedrenkt. Er weiden aan beide zijden vele heldendaden bedreven, maar in wreedheid overstroflen de Spanjaards de In dianen. Hernando liet een groot aantal Peru- aansche gevangenen de rechterhand afhou wen, en zond ze zoo verminkt naar het vijandelijk leger terug. Het was in Augustus. Hel ontzaggelijke leser der Peruanen had zelfs gebrek aan le vensmiddelen. Thans moesten de velden verzorgd worden, anders bedreigde hun een nog vreeselijker plaag, dan de Spanjaards waren, een algemeene hongersnood. Man ko ontbond daarom zijn leger, met het plan om, na het eiade van den zaaitijd, de belege ring te hervatten. Slechts een korps van 15.000 man hield hij als lijfwacht bij zich en keerde daarmede naar Tumbo terug. Deze bijna onneembare veting stond op een heuvel aan den schoonen Yukaistroom, Zoo waren dan de belegeraars opeens van bet onmiddelijk gevaar bevrijd. Bij deze vreugde voegde zich plotseling nog eene tweede. Eeo sterke Spaansche troepenmacht verscheen voor Kuzko. Het aantal openbare en dominale gebou wen, private buizen en hoeven in de Zuider- lijke streek van We6t-Vlaanderen herop te bouwen, beloopt ongeveer de 20,000 De tiooge Koninklijke Commissaris van de streek richt een oproep tot al de Belgi sche bouwmeesters, opdat zij zouden bijdra gen lot een spoedig herstel van dit gewest. Het vraagstuk is zoo uitgebreid, dat bet toelaat alle bevoegde medewerking te aan vaarden. De minister van binnenlandsche zaken heeft besloten den geteisterden aan te bieden, door de zorgen en op de kosten van den Staat, gebouwen op te richten, gelijkvormig aan degene die door den oorlog vernield werden. De eeteisterden hebben geene andere for maliteiten te volbrengen, dan een contract te ouderteekenen, volgens hetwelk de Staat zich gelast met het iieroptreUken van het vernielde gebouw, tegen afstand van alle rechten op schadevergoeding die betrekking hebben op dit gebouw. Zoodra dit contract verleden is, duidt de Hooge Koninklijke Commissaris, tenzij de geteisterden bij de onderteekening zich die keuze voorbehouden, den bouwmeester aan, die met het opmaken der plans zal gelast worden. Een raadgevend Comiteit, voorgezeten door den beer Brunfaut, voorzitter vau de Acade mie van Belgié, zal eene lijst opmaken van aangenomen bouwmeesters. De geteisterden, of bij gebreke, de Hooge Koninklijke Commissaris, zal op die lijst den bouwmeester kiezen, aan dewelke de uit voering van geiegde plans zal toevertrouwd worden. Met groote bevreemding bemerkte Hernan do echter, dat de troepen in vijandige hou ding aanrukten. De gedachte frees bij hem op wanneer Pizarro en Almagro'eens oneindig waren geworden wanneer er eens een strijd tusschen beiden was uitgebarsten ovor het opperbevel Hij trok den naderende troepen met eene kleine afdeeling te geraoet en vernam, wat hij reeds gedeeltelijk gevreesd bad. Almagro bevond zich op den terugtocht van een tocht naar Chili en wilde thans Kuzko bezetten, wijl deze stad in de, hem door de Spaansche kroon geschonken, zuidelijke landstreek lag. Hernando echter weigerde hem er binnen te laten en maakte het plan, om Kuzko gewa penderhand voor zijn broeder te verdedigen Om evenwel tijd te winnen, sloot hij vooreerst een wapenstilstand met Almagro. Maar wanneer heeft ooit een veroveraar het geringst» bezwaar gemaakt, een plechtig verdrag te verbreken, wanneer dit tot zijn eigen voordeel strekken kon Almagro overrompelde Kuzko in een donkeren slorm- achtigen nacht en liet Hernando en diens oflicieren, na krachtrgen tegenstand, in ke tens klinken. Aan beide zijden waren vele mannen gevallen. Het bloedige zaad der trouweloosheid togen de inboorlingen van Peru was spoedig rijp geworden De Span jaards vermoorden reeds elkander.... De opstand der Peruanen was zoo goed voorkereid geworden, dat hij tegelijkertijd op alle plaatsen uitbrak, die door de Span- Al de plans zullen, na de aanvaarding van den eigenaar, aan do goedkeuring van den Hoogen Koninklijken Commissaris on derworpen worden, die ze aannemen, wijzi gen of verwerpen zal, zonder dat hij hiervan, rekening te geven hebbe aan den eigenaar. Den ontwerper der plans zal nochtans ge legenheid gegeven worden, zijn ontwerp te verdedigen, zoo hij zulks verlangt, en hij zal op het Raadgevend Gomiteit mogen beroe pen, dat in voorkomend geval, den Hoogen Koninklijken Commissaris zal verzoeken, zijn besluit te herzien. Het eereloon van den bouwmeester valt ten laste van den Staat. Het zal worden berekend volgens bet al gemeen tarief door den minister, op voorstel van het Raadgevend Comiteit, aangerrömen. De bouwmeesters zullen gebeurlijk kunnen ontslagen worden, van het zuiver stellen van hun ontwerp, var. de in ontvangstname dei- materialen, en van het bestendige toezicht op de werken. De versckillige werkzaamheden zullen in dit geval aan het technisch Bureel van het Hooge Commissariaat toevertrouwd worden. De bouwmeesters die besloten, in deze voorwaarden, aan het werk van heropbouw deel te nemen, warden verzocht zich schrif telijk te wenden *.ot Jeu heer Brunfaut, voor zitter van het Raadgevend Comiteit van Bouw meesters, ministerie van Binnenlandsche Zaken, 4, Wetstraat, Brussel. in Frankrijk.. Bloedige botsingen te Parijs. Talrijke deoden en gewonden. Is in België het i# Meifeest overal kalm verloopen en hadden er nergens incidenten plaats, in Frankrijk en ook in andere landen is hot zoo niet geweest. De arbeidersvereniging had de algemeene staking der spoorwegbedienden uitgeroepen voor Vrijdag avond, doch het grootste deel der bedienden bleef aan 'i werken nu zouden de communisten andere middelen beproeven. Zaterdag namiddag ontstonden erge woe lingen te Parijs. De republikeinsche. wacht werd ontboden en op gefluit onthaald. Om 4 uur werd een groep politieagenten- in de rue Baurepaire door betoogers aangerand. Een persoon werd door een revolverschot getroffen. Aan de St-Martinpoort en op de Place de la République hadden insgelijks relletjes plaats, waarbij een twintigtal ruststoorders in hechtenis werden genomen. Om half vijf was de politie meester van den toestand. Talrijke slachtoffers Omstreeks 4 uur trok een stoet naar de kazezne van het Waterkasteel om de invrij heidstelling te eischen dei aangehouden be toogers. Verscheidene socialistische volksver tegenwoordigers en raadsleden maakten deel uit van den stoet, die door de politie werd achteruitgedreven. De h. Alexandre Blanc, volksvertegenwoordiger, werd daarbij ern stig gekwetst. Tijdens relletjes die plaats hadden om streeks 5 uur op het boulevard de Srasbourg werd een belooger doodelijk gewond. In de rue de Lanery losten politieagenten verschei dene revolverschoten op de betoogende me nigte. Een persoon werd gedood en talrijke ander» liepen verwondingen op. 27 agenten werden op de place de la Répu blique gekwetst. Luitenant Chofraek, van het 7* Dragonders, werd aan den arm gewond. Op verschillende andere plaatsen werd er duchtig gevochten. De politie zag zich ge noodzaakt verscheidene charges uit te voeren. de Spaansche opperbevelhebber Pizarro zelf bevond. Alle Spanjaarden, die op hunne Haciendas over het land verspreid leefden verscheidene honderden werden omge bracht. Wel had Pizarro, na eeo moorddaar- dig gevecht, de vijandelijke troepen voor Lima teruggeslagen, maar desniettemin be letten zij hem alle verbindingen met het binnenste van het land. Viermaal achtereen had hg een afdeeling van 4000 man, voor de helft uit ruiters bestaande, onder aanvoe ring zijner dapperste oflicieren naar Kuzko afgezonden. De Peruanen lieten hen onge hinderd in de bergpassen voorttrekken, maar dan verdlelterden zij hen met rotsblokken, die zij van de bergen afrolden. Van twee dier efdeelingen was geen man levend terugge keerd van de twee andere hadden zich slechts eenige achterblijvers gered, die naar Lima terugkeerden en aan Pizarro de bloe dige wraakoefening beriebteii. Nu zag hg in, dat hg zonder hulp van anderen Peru niet behouden ken hij zoiwl daarom schepen af tnet een schrijven aan de stadhouders van Panama, Nicaragua, Gua temala en Mexiko, en bezwoer hen bij elk gevoel van eer ea vaderlandsliefde, hem hulp te willen zenden wyl andere het groole Ink u-rijk voor de Spaansche 4kroon verloren was. Zoo diep was Pizafro vernederd. Meer dan duizend Spaansche avonturiers waren gesneuveld. Hun gebeente lag oubegbaveo in den zonnesohun te bleeken. Hunne lijken waren den Kondor ten grooi geworden. Dat jaarden bezet waren. Een Peruaausch legerIwas de wraak voorde onrechtvaardige ter belegerde Xau** eett ander Lima. waar zich] doodbrengüig van den tartan htka. Nog dooden en gewonden. De politieprefektuur deelde Zaterdag avond volgend bulletijn mede Er zijn twee dooden en talrijke gekwetsten waaronder vijf en twintig politie agenten die erg gekwetst zijn. Zes gekwetste betoogers zijn naar het St. Louis gasthuis overgebracht. Te Asnières werd een policieagent door revolverschoten erg getroflen. De ongeluk kige is aan de bekomen verwondingen over leden. Hij werd aangevallen toen hij een deserteur wilde aanhouden. Ook degene die op den agent geschoten had, werd gedood. 102 policieagenten gekwetst. Aanhoudingen. Een latere mededeeliog van de policiepre- fekluur meldt nog Honderd en twee policieagenten werden bij de woelingen van 1 Mei gewond. De toe stand van zes hunner schijnt hopeloos te zijn. Een honderdtal betoogers werden aange houden, 78 werden na ondervraging opge sloten. De andere werden vrij gelaten nadat proces-verbaal tegen hen was opgemaakt. Nog een drama. PARIJS 2 Mei. Gisteren avond rond 10 ure reed een militaire auto, waarin drie soldaten en drie vrouwen zaten over de Gobelinslaan. Een der soldaten trok schielijk een revolver en begon in de menigte te schieten. Eene vrouw werd gekwetst. Agen ten der wielrijdershrigadc achtervolgden den auto en deze ree-d tegen een trolleypaal. De schok was zoo geweldig, dat een soldaat en •eene vrouw op den slag dood bleven. De vier andere inzittenden moesten in bedenkelijken toestand naar bet gasthuis overgebracht worden. Een hunner is er aan de bekomen verwondingen overleden. Moordpoging op een policieagent. Le Journal meldt, dat rond 10 1/2 ure, 's avonds in de Tempelstraat een Spanjaard achter een policieagent sloop en hem ver raderlijk een dolksteek in de rug toebracht. De laffe schurk nam daarop de vlucht en kon ontsnappen. Eenige minuten later werden talrijke revolverschoten gelost op de Voltaire- laan doch niemand werd getroffen. Hier ook konden de daders, begunstigd door de dui sternis onisnappen. Eene statie aangevallen Een duizental betoogers vielen Zaterdag avond rond 7 ure de statie van Gargan, aan en verbrijzelden er al wat hen onder de han den viel. Dan drongen zij op de kaaien en dwongen er de reizigers, die plaats genomen hadden in een trein voor Parijs, uit te slap pen. De darmen der luchtstremmen werden doorgesneden en de lokomoiief afgehaakt. De stoker en de machinist werden mishandeld, doch zij konden er niettemiu in gelukken de machien in gang te zetten en op gevaar af, de woelmakers te verpletteren, de vlucht nemen. M. Millerand minister van Oorlog Het Fransche Staatsblad kondigt een de kreet af, meldcndedatM. Millerand tusschen- tijdig minister van oorlog wordt, daar de titularis, M. André Lefëvre «enigen tijd te Vichy moet vertoeven wegens gezondheids redenen. Maatregelen tegen de onluststokers L'Intransigeant meldt dat het waarschijn lijk is, dat rechterlijke vervolgingen zullen ingespannen worden tegen de woelmakers. M. Millerand had Zondag morgend een lang onderhoud met M. Lhopiteaux, zegelbewaar der. Men verwacht eene spoedige beslissing. Do toestand op de Fransche spoorwegen Onder liet personeel der statiën zijn er slechts 20 p. h. stakers en deze zijn meest allen door vrijwilligers vervangen geworden. Meest alle treinen rijden en men voorziet dat de staking slechts enkele dagen zal duren. EEN EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK De Ontmoeting De Peruanen verstrooiden zich gedurende den zaaitijd over hunne velden. Aan deze omstandigheid had Pizarro het le danken, dat hij het laod behield. Manko hield zich alleen in het gebergte op en voerde van daar uit ean guerillaoorlog legen de Spanjaarden. Nauwelijks zag Pizarro zich uit het drei gendste gevaar gered, of hij dacht er weder aan, de alleenheerschappij in Pen, te ver krijgen. Wijl hij echter nog geene verster king had ontvangen, nam hij zijne toevlucht tot list, en besloot zijn trouweloozen bond genoot eveneens door trouweloosheid te verslaan. Tot dat einde knoopte hij met Almagro, die Kuzko bezet hield, ouderhandelingen aan. Het kwam werkelijk lot een verdrag Pizarro deed tegen de invrijheidsstelling van zijn broeder Hernando van de stad Kuzko, ten gunste van Almagro afstand. Maar toen Herdando in vrgheid gesteld was en Pizarro de eerste verwachtte versterkingen ontvangen had, zeide hij aanstonds aan Almagro hel verdrag op en zx>nd eene sterke strijdmacht, onder aanvoering van Hernando, naar Kuzko. Voor deze stad kwam het tot een treffen. Alinogro'a troepen werden geslagen en hij zelf gevangen genomen. Hierop liet Pizarro hem, op dezelfde wijze als den lnka Atabu- allpa, ter dood veroordeelen. Almagro werd evenwel in de gevangenis geworgd dit was eene bijzondere gunst van agnen vriend Pizarro est datccta vïrd Hf* üpjgaii op hoi De invoer van Engelsche katoenweefseto in Brazilië is van 45 millioen yards in 4918 lot 18 millioen yards in 1919 gedaald. Zoo daalde ook de invoer van Engelsch lijnwaad van 25 tot 6 millioen yard. De Belgische nijverheid kan hierbij haar voordeel halen. 't Zijn niet alleen de fabrieken in Brazilië opgericht, maar vooral de hooge Engelsche prijzen en vracht die het België mogelijk maken door zijn looustandaard en zijn geld koers hier mede le dingen. Voor den oorlog leverde Duilscblnnd van den totalen invoer in katoenen dekens van 565 ton meer dan 400 ton. Zaterdag namiddag hield het verbond eene eerste algemeene vergadering in de zaal Patria, te Brussel, onder voorzitterschap van den Staatsminister Segers. Er waren ruim twee honderd afgevaardigden aanwezig. Ou der de tegenwoordige notabiliteiten merkten we aan heeren senator Dubost, Staatsminis ters Carton de Wiart en Levie volksverte genwoordigers Wauwermans, Debue, Tib- baut, Poncelet, de Kerckhoke d'Exaerde, de Wouters, de Coster de senaleurs hertog d'Ursel, markies Imperiali, baron deMevius de oud-volksvertegenwoordigers Moyersoett en Versteylen, M Honorè De Winde, enz. De openinsrede door den heer Staatsmi nister Segers geschiedde ia het Vlaamsch en in het Fransch. Hij wees op den spoorslag, aan de katho lieken gegeven door het jongste altimatum der socialisten, dat onze vrienden dan toch ten slotte heeft wakker geschud. Wij gaan dus tot de onteigening van alle productie middelen, en die eisch word gesteld, op het oogenblik dat de arbeid de hoogste wel is voor heel het land. M. M. Van der Velde, Anseele en de Brouckére hebben dien eisch onderlijnd, met de taal der onverzoenlijk heid, de taal der demagogie. Welnu wij nemen den handschoen op. Nu ons dat wordt voorgespiegeld, hebben wij tot plicht te strijden te Brussel en te Antwerpen in de aanstaande Senaatskie/.ingen. Tegenover de verklaringen in het Paasch- congres der socialisten stellen wij hel katho lieke program. Wij gaan mei den tijd mee en aanvaarden eene ruime sociale politiek. Wij volgen den encycliek Rerum Novarum, maar wij verzetten ons tegen de socialistische dwingelandij, zooals wij ons verzet hebben tegen de Duitsche dwingelandij. (Toej.) De ministerieele crisis is nu bezworen maar uit de vergaderingen van de rechterzij is eene les te trekken intusschen zal de katholieke partij niets verwaarloozen om de regeering te helpen, zoo naar binnen als naar buiten, om de veiligheid van het land te vel* zekeren. Dat is ons aller streven het heil van het vaderland naast het heil van de Kerk. (Lang. toej.) M. de senateur DU BOST, in naam der vereeniging van Brussel, wenscht al de aan gesloten kringen en vereenigingen welkom in de hoofdstad en dringt ook aan op ecna democratische richting van de partij. Staatsminister LEVIE betreurt de afwezig heid van M. Woeste, met wien hij over eenige dagen niet eens was, maar aan wie hij van daag at zijne bewondering had willen uil- drukken. Hij verheerlijkt diens onvermoeibare werk- /aamheid en stelt haar aan allen teu voor beeld. Spreker brengt ook hulde ann M. Segers, in wien het land zooveel hoop stelt; en hij drukt vervolgens den wensch uit dat de Fe. groole plein van Kuzko door den beul ent- hoofd. Het was Juli 1538. Zoo was de laatste lnka wederom gewro ken. Van nu af beerichtte Pizarfo in Peru als een absoluut vorst, daar middelerwijl uit Panama, uit Gualemela en Meziko aanzien lijke troepenmassa's en krijgsvoorraad aan gekomen waren. Overal werden nu kazernen met vaste huizen van steen en vestingwerken aangelegd. Deze plaatsen werden weldra, om de veiligheid die zij aanboden, door land verhuizers bevolkt, waarna zij zich lang/a merhand tot steden en handelsplaatsen om wikkelden. Ook zocht men in de gronden goud on zilver, waarbij de inboorlingen als slaven gebruikt werden. Onmetelijke schatten werdeu uit de aarde te voorschijn gebracht. Ook Kuzko verrees spoedig als eene nieuwe Etiropeesche stad, met een scboouen ka thedraal uit hare puiuhoopeu. Op de plaats, waar vroeger liet zoo prachtige Huis'der Zon gestaan had, werd uit de oude steenen een groot Doroinikaner-kiooslev gebouwd, en het altaar der kloosterkerk stond op dezelfde plek waar eens het gouden beeld der zon geschitterd lad. Maar nog altijd was het gebergte dóór de benden van Manko onveilig. Van tijd tot tijd werden er troepen legen hem uitgeeoiiden. Zijne benden werden herhaaldelijk geslegen, maar kwamen telkens weer elders opdagen, overvielen landclskaravauOM en koloniën Somtijds gelukte bet hua, geheele troepenoC deelingeu in de te veraietifMt. (VarwlgM

De Volksstem | 1920 | | pagina 1