Dg meei e» Mprijzen De Gonferentio van Spa Valse he bankbriefjes Aan de HollandscMtsclis nrsns Gruwelijk werkongekik Doodelijk automobielongeluk deralic liet initiatief «iou nemen o»n toeko mend j;»ar een algemeetf congres van alle katholieke krachten uit te lokken, een soort krijgsraad, om te besluiten dal wij in alge- *5UCfne slagorde zullen strijden en niet in verstrooide orde, *noals verleden jaar. De Duittïchers hebïïéÏÏ gcztsSpr^blj ?oo lang de geallieerden verdeeld waren, daar wllen in ons land ook krachten zijn, die zul len verslagen worden als wij, katholieken, naar het voorbeeld der geallieerden, maar één front en één commando zullen kennen. (Daverend gejuich). Staatsminister SEGERS bedankt M. Levie, den groolen vaderlander onder de bezetting en den vader van het vrouwenstemrecht. Hij rekent op hem om te verwezenlijken wal hij zoo welsprekend uiteenzette, en re kent op M. Dn Bost om de katholieken van Brussel te verecnigen. Lezing wordt daarna gegeven van het Adres aan den H. Vader en van hel telegram van trouw aan den Koning en de Konink lijke familie. Sociale voorzorg op den buiten. M.Robert de KERCKHOVE d'EXAERDE dient verslag in over het vraagpunt der so ciale voorzorg op den huiten. Hij wijst op het belang dat de Staat er zou bij hebben, zijn nog onvruchtbaar do mcin te ontginnen en alzoo op den buiten de krachten te houden die nu naar de sleden worden getrokken. Welnu, meer dan ooit hebben wjj eene aanzienlijke landbouwproductie nóodig. Sociale voorzorg op den buiten is gemak kelijk te verwezenlijken meer voordeelen aan de landbouwarbeiders, beter loon, hu p bij de ondernemingen, groepeering in vaa.- vereeni^ingen, Raifleisenkassen, enz. De achtbare spreker ontwikkelt een volle dig programma tot behartiging der belangen van de landbouwarbeiders en der landbou wers. EEN PRIESTER ondersteunt de woorden van M. de Kerckhove en doet uitschijnen dat een verwaarloozen van de belangen der land bouwarbeiders voor de zaak van hel geloof op den builen de ergste gevolgen zou hebben De pachters dienen in te zien dat zij hunne toekomstige belangen ten hoogste zouden schaden, door de belangen der werklieden op den buiten te miskennen. Willen wij niet vele arbeidskrachten in de sleden verloren zien gaan voor het geloof, dan moet de werkmanssliel op den buiten genoeg opbrengen, om den werkman op den buiten te houden. M. MOYERS0EN wenscht het tot stand b:engen in de steden van kringen waar de werkman, die van dei buiten komt, een mid den vinde dal aan zijne gevoelens beantwoordt Ook M. SCUOENMAEKERS sprak op den- eelldem toon en zegde dol er dringend diende gehandeld te worden, aangezien niet alleen de huitenarheiders, maar zelfs hunne vrou wen de Kerk Verlaten. De besluilsclen van M. de Kerckhove wer den aangenomen. De herinrichting der vereenigingen. De heeren PH1LIPPART, van Luik. en PUSSEM1ER, van Gent, brengen hierover verslag uil. Op verzoek van den voorzitter zal hetzelfde gedrukt en aan al de aangeslo ten vereenigingen gezonden worden. De bespreking van enkele punten van het verslag wordt naar de zitting van den vol genden dag verwezen. M. WAI^SSElGEis van gevoeien dat aan de gewestelijke associaties de vrijheid moet overgelaten worden de besluiten volgens de omstandigheden in praktijk te brengen. Laat ons de zaken geen geweld aan doen. Een afgevaardigde van Nijvel bepleit het centra liseeren der groepen. Zogveel groepen zooveel moeilijkheden. Spreker is ook van gevoelen dat er eene breedere plaats in de comités aan de werklieden moet ingeruimd worden. M. MOYERSOEN treedt de beschouwingen uiteengezet door den heer Pussemier, ten opziehie der stadsorganisatie, ten volle bij. M. LEROUX wijst er op dat de elf groe pen van Schaarbeek zich in één groote lede ratie hebben vereenigd. Priester THIYOY verzoekt, in aansluiting met bet voorstel van den Nijvelschen afge vaardigde, dat er in de comitciten een rui mere plaats aan de werklieden zou toegekend worden. M. GRAINDEU verklaart dat men in de centra onmogelijk de groepen kan dwingen zich in één federatie op te lossen. Elke groep moet zijn autonomie bewaren. Uit deze groe- pen kan echter wel oen gemengd comitcit gevormd worden. M. EV'ERARD ondersteund het voorstel van den heer Moyersoen. Ge/.ipn de belangrijkheid der besluiten vastgelegd in het verslag Pbilippart-Pusse- miei besluit de vergadering dat dezelfde aan aen uitgebreide speciale commissie zullen overgelegd wórden, die in den korst moge lijken tijd uitspraak zal doen. Ter wille van de algemeene katholieke richting zullen de gestemde wenschen van algemeene draagkracht, aan de vereenigin gen worden meegedeeld. De zitting wordt om 7 uur geheven. De zitting van Zondag. M. Segers. voorzitter, opent de zitting om 10 ure. M. Wynen, advokaal te Antwerpen, do>et verslag over de cinema en het werk dei- góede films. ]n dat verslag doet spreker uitschijnen dat de openbare machten de films welke strijdig lijn roet de goede zeden, moeten verbieden. Bet beslud van het verslag is .- Het katholiek publiek aoet een krachtige» ^roietocht aanvatten tegen de cinema, vijand 4«r godsdienstige opvoeding. Tot hiertoe oven de kotbwliebe cinema» nog niet wal men er van vei wachtte. Evenwel heeft Paus Benediklus XV eene filmfabriek doen oprich ten, namelijk deze van Saint-More, en zulks is van belang veor de katholieken. Na nog cenige opmerkingen van MM. Devvinde, Philippart, Brifaut en hertog dT'rselj wordt het bijzondei e pun der dagoi'de aangeval, namelijk bet xvaitioliek Programma. Graaf de Liedekerke somt de hoofdpunten van het katholiek programma op Wij moeten ons aan de werken der jeugd, der scholen hechten. Nooit zullen wij in de onzijdigheid der school toestemmen. Wij moeleni op onze hoede zijn, tegen sommige onderrchtingen van den minister van Kunsten en Wetenschappen. Wij willen dat de vrouw eene rol spele zij moet kiesrecht hebben en levens kiesbaar zijn. Wij moeten acht nemen op de verminde ring der krijgslasten, doch tevens zorgen dat er zooveel mogelijk arbeidskrachten zijn, om meer voort te brengen. Artikel 310 mag niet oil de grondwet ver dwijnen, zonder dat er voldoende waarbor gen 7.ijn. De Syndibale kwestie moet met wijs beleid opgelost worden. Wat de taalkwestie betreft, deze zal opge lost worden door een werkelijke en volledige vrijheid, zonder dat de «enbeid van het leger of van het Vaderland er door kan lijden. Wij deden tot hiertoe het mogelijke voor de kleine burgerij en den Middenstand en zullen op dien weg voortgaan. Door werken zullen wij weder tot welstand' komen dech de staal kan enkel goed zijn, indien de enkelingen het zijn. Het Belgisch Volk heeft zich gedurende den oorlog bewon derenswaardig getoond onder alle volkeren. Geene ontmoedigingen dus. De geschiedenis van morgen, zal de geschiedenis der demo- kratie en der vrijheid zijn. Wij. moeten er onze plaats weten in te nemen. MM. de Pierpont doet verslag over de sociale verzekeringen, Poncelet, over de wouwen en de grondwet, graaf d'Ursel over de werkmanswoningen. Vervolgens ontstaat eene bespreking ever de burgerwachten; MM. Moyersoen, Brifaut, Poncelet nemen er deel aan. De vergadering was takkoord, dat de burgerwacht moet be houden blijven. Betrekkelijk de syndikale vrijheid vraagt een werkman M. Clement het woord en zegt: Slachtoffer zijnde van de socialistische ty- rannie in een werkhuis van Henegouw, vraag ik aan de bier aanwezig zijnde volksverte genwoordigers, de afschaffing van art. 310 niet te stemmen. (Toej.)M. André waarschuwt ook tegen de afschaffing van dat artikel. M. Everard vraagt, dat de ministers de verantwoordelijkheid zouden nemen voor de ingediende wetsvoorstellen, opdat men aan de katholieken geene wetten zou toeschrijven welke van de socialisten uitgaan. (Zeer wel). Vooraleer uiteen tegaan, wordt besloten, dat het kongres op 13 Juni eene nieuwe ver gadering tal houden. De wenschen tan het Congres De Federatie der Katholieke Kringen en Vereenigingen drukt den wensch uit, dat de Katholieke partij in de verdediging van haar programma rekening zou houden van vol gende punten 1. Verbieden van al wat het behoud van het godsdienstig geloof of de godsdienstige belangen zou kunnen schaden. 2. Volledige schoolvrijheid. Gelijkheid in allen graad, tusschen vrije scholen en offi- cieele scholen, zoo onder oogpunt van jaar wedden als van toelagen van welken aard ook. Bescherming der kindsheid te^en het gevaar van spektakels en der straten. 3. Inrichting voer Belgie, van een interna tionaal statut, dat de verplichtende onzijdig heid zou afschaffen, aan Belgie zijne volle onalhankelijkheid waarborgt en het volle ze kerheid geeft. Vrije betrekkingen met de zee. Uitvoering van het Vredesverdrag met Duitschland in overeenstemming met de Ver bondenen, bijzonderlijk voor wat betreft de kwestie der vergoeding. Handelsvrijheid der kolonie. Oorlog aan activism, bolschewism, en aan het aandringen van vijandelijke onderdanen of invloeden. 4. Bepaling dèr krijgslasten in de maat overeenstemmend met de noodwendigheden van 's lands verdediging. Militaire voorbereiding en vorming van eene nationale wacht, gelast met de bandha ving der binnenfandsche orde en veiligheid. 5. Toekenning van het kiesrecht en de kiesbaarheid aan de vrouwen, zoowel voor Kamer en Senaat als voor gemeente en pro vincie. Inschrijving van hel vrouwenstemrecht in de grondwet. 6. Afschaffing van artikel 310, onder uit drukkelijk voorbehoud dat de syndikale vrij heid der werklieden geëerbiedigd worde. Volstrekt verbod aan de openbare diensten voor doeleinden te staken. Scheidsrechterlijke beslissing vooraleer te staken. 7. Uitbreiding en voltooiing der sociale wetgeving namelijk a) dringend bouwen van werkmanswoningenb) wet op de sociale verzekeringen, redematige hulp en pensioe nen verzekerende c) uitbreiding der deelne ming der arbeiders in de winsten d) zede lijke behoeding der landbouwwerklieden. 8. Strijd tegen het duur leven Oorlogs vergoedingen klare en duidelijk opgestelde financieele politiek ekonomische vrijheid en aanmoediging van hel privaat initiatief Spaarzaamheid in de staatsdiensten. 9. Dringende uitvoering der maatregelen genomen ten voordeelc der verminkten en der oud-strijders. Taaigelijkheid in rechte en in feite Strikte uitvoering der in voege zijnde wellen gebruik van Ylaamscb als voertaal in hel Vlaamsch gedeelte van het land, in beheersdiensten, onderwijs, gerecht, leger, mits eerbiediging der pers onlije vrijheid. 14. Maatregelen ten voordeel* dor kleine^ burgerijinric»**n ?van krediet instellingen het bedienden kontrakt. Ket Banket Om 1 uur had in de feestzaal van het Sint Mich ie! scoUe-ie een banket plaats waaraan meer dan 300 afgevaardigden deel namen. Aan dc eeretafel, voorgezeten door M. Se gers, bemerkte men MM. Renkin. Jaspar, mmist* s Woeste Ctfrton de Wiart, Berryer, staatsministers, M. Moyersoen blrijke sen - tors, volksvertegenwoordigers, enz. enz. De eerste heildronken werd gebracht door M. Segers, aan den Paus, aan den Koning en aan de Koninklijke familie, M. du Bost, voorzitter der Katholieke Yereenigir g van Brussel neemt dan het woord M. Woeste heeft ons verleden jaar zijn politieke toestand gemaakt. Ik gelool dat niets beter is om lang te leven, dan zeer vroeg uw testament te maken. Want graaf Woeste is thans jonger, groener dan ooit... Eene reusachtige ovatie wordt aan graaf Woeste gebracht. Wanneer deze geëindigd is gaat M. du Bost voort Dagelijks geeft hij ons hel voorbeeld van onvergelijkbare bedrijvigheid. Dien man kan niet verouderen. Nog jaren moeten wij op zijne toewijding rëkerten, want deze was de vrijwaring onzer Katholieke instellingen. M. Moyersoen drinkt op de rechterzijde en op de'katholieke ledeo van het gouverne ment. Hij groet op zijne beurt M. Woeste en eene nieuwe ovatie word aan den staatsmi nister gebracht. De rechterzijde, zegt M- Moyersoen, is nog eene talrijke partij, ik zou niet durven zeggen de sterkste. In den gevaarlijken toe stand waarin het land zich bevind, verwach ten de katholieken de redding van hunne gekozene. De rechterzijde moet blok maken tegen een socialistisch ultimatum (Toej.) Ik drink op de ééne en onverschrokken rechter zijde. (Langd. Toejuichingen.) M. Houtart drinkt óp de juigd en noodigd deze uil te werken aan de heropbeuring van het land. en te strijden tegen het materialism en den revolutionairen geest. M. Gofinet antwoord in naam der jeugd. M. Renkin minister van Bionenlandsche Zaken verontschuldigt M. Delacroix. Hij ver klaart, dat de taak der katholieke ministers niet gemakkelijk is, doch, dat zij steeds naar naar hun geweten handelden. Hij beeft even wel hoop in de toekomst van het land en doet een beroep op de eendracht van allen, om samen te werken tol de beropbeuring. M. Segers, bedankt allen die medehielpen tol het wcliukken van het Congres en brengt hulde aan den veteraan onzer strijden, graaf Woeste, eer voorzitter der Federatie. In eene meesterlijke redevoering geeft hij een overzicht van wat voorlaan de werking der katholieke partij moet zijn strijd, on verpoosde strijd tegen al wat tot verderf en ondergang moet leiden. Daarom doet hij een beroep tot de jeugd en hoopt dat deze haren pliphtzal begrijpen en weten te vervullen. Eene schitterende ovatie wordt M. Segers gebracht. Dan weerklinkt het geroep Woeste Woeste! D« Staatsminister neemt op zijne beurt het woord en zegt Heeren en beminde Vrienden, wie zou er door uwe toegenegen hulde niet ontroerd z\jn? Ih zie daarin het betvijs uwer rechtzinnige en voortdurende vriendschap. Eene andere belooning vraag ik niet voor mijn werk. n Alhoewel deze vergadering mij vertrou wen inboezemtben ik toch niet blijmoedig. M. Renkin heeft gesproken om gehoord te tooiden. Hij heeft gesproken in naam van M. Delacroix. En uit zijne woorden van moed kan men bevestigendat er een bestuur, eene herstelling noodig is. Ik begroet de woorden van M. Renkin als de dageraad van betere dagen. (Zeer wel.) Ik begroet ook de hoopvolle woorden van Al. Segers. Ik vrees echter dat men wat al te optimistisch gezind is, want de toestand is ernstig en vergt een groote krachtinspanning. Het praktisch geloof gaat achteruit, het zede lijk peil daalt. En wat nog \erger is en ons meest moest bekommeren, is dat het volk zich meer.en meer van.ons afkeert. Daarom moet naar middelen uitgezien wordenom de kwaal uit te roeien. Dat vraagstuk staat niet boven onzen moeden boven onzen goeden wil. Werken wij dus om de maatschappij christelijker te maken steunen wij onze scholen, vermenigvuldigen wij onze naschoolsche werken. Indien ik de oogen werp op de werken welke ivij ingericht hebben om tegen die kwaal te sttijdendan vraag ik mij af Waar zijn zij Ik heb het recht u te vragen Waar gaan wij heen a Christus heeft gezegd Dc oogst is grootdocli de werklieden ontbreken. Men heeft een.beroep gedaan op onze jeugd. Deze heeft ons helaasde hulp niet gegeven welke wij er mochten van verwachten. Breidt dus uwe werken uit, werkt De waarheid is elders dan in beloften en wetten. De waarheid, is in de Tien Geboden Gods, iu het Evangelie, zonder dewelke alle sociale aktie slechts ijdele tooorden zijn. Mijnheeren, opent uwe oogen en terzeif- dertijd uwe harten. Gij zult zien wat eerst moet gedaan worden de verspreiding van het geloof. Weesl vereënigd en denkt aan hel Engelsch spreekwoord Wanneer een werk God en één man voor zich heeft, dan moet het werk lukken». Öy zult dus gelukken. En gij, jongelingen, werkt. Er is plaats voor u in het politiek en sociaal order; schept, werkt, hebt gedachten vraagt u alle dagen af of uw plicht u niet gebiedt in den strijd tus- schen te komen. Dat onderzoek van geweten zal vruchten opbrengen 't geldt de toekomst van België Eene laatste ovatie wordt den achtbaren staatsman gebracht en in den grootsten geest drift gaat de vergadering aüeen. Uit het Staatebleti van 1 Mei. Het gouvernement ziet zich dit jaar voor de tweede maal verplicht het bestier van het meel en van de bloem te wijzigen. In Fe bruari wanneer men hot brood opsloeg werd er beslist, twee soorten van brood te maken: Witbrood aan den inkoopprijs van 1 fr25 c. de kliogram verkocht en brood met meel ge build aan 80 t.ht. aan 1 fr. de kilogram Ver koekt met een verlies van 16 centiemen de kilogram. In het, begin scheen de bevoilking zeer goed zijne belangen en dbeze van het begrepen te hebben; ze verbruikte 60 t.ht. vol brood. Maar na korten duur niettegenstaande zijn ruerkelijken hoogen prijs nam hel witbrood alras de eerste plaats in en tegenwoordig wordt enkel nog 30% vol bix»od verbruikt. Het is alzoo gekomen dat de invoeren die men verhoopte te verminderen ten einde d 2 wisselkoers te verheffen zijn moeten volhou den en zelfs vermeerderd worden; het ver bruik groeit langzaam aan naarmate de nrj verheid toeneemt dat de loon en stijgen en dat de voorraden ten lande zich nitiur. Indien iedereen had willen vol brood eten zoude men een jaarlijksche besparing van 5 tot 7000 ton gemaakt hebben. Van een anderen kant zijn de graanstapels van de gansche wemid verminderd. De algemeene prijs van 't eenig brood is nu vastgesteld aan 1 fr. 25 de k logram netto Het is aan de bakkers waarvan de vergel ding voor broodbereiding lichtjes verhoogd is uit reden van de stijging van zekere grond stoffen: kolen gist enz., toegelaten "nog grijs broodbrood in de plaat te maken doch van een nedtogewicht van 500 grammen, 1 kgr. De onkosten van het tehuis bestellen is in dien prijs begrepen. Met den prijs van 't vol brood te brengen aan dienselfden prijs van 't tecemv witbrood, heeft het goevemement voorzorg do openbare financiën te bezuiniger Vanaf het oogenblik dat liet goevemj*nent het werk van het Nlaitionaal Vivdn teit overgenomen heeft en vooral vanaf de maand November, tijdstip waarop de wissel koers slechter begon te worden heeft het De parlement van Bevoorrading een totaal sub sier op het brood toegestaan dat op het hui dig oogenblik 130 miljoen beloopt.. Indien de verkoop van het vollebrood moest voortgaan aan 1 fr. zou het maandelijksch middelmatig subsied voor «Ie toekurnenoen maanden 40 miljoen frank beloopen d zij een half miljoen voor 1 jaar. Het goevemement denkt niet een dergelij ke belasting liet land te moeten opleggmi. Met den prijs van 't brood ann 1 fr.25 te bi-ongon per kgr., i6 het majtndelijksch mid delmatig verlies nog 16 tot 20 miljoen het welk eene belanerijkte opoffering r bijzonder opgesteld ten voordeele der talrij ke gezinnen en die der werkmansnüis; u dens waar het verbruik in brood bijzonder belangrijk is. Het ministerieel besluit den 29 April 1.1. door M. Wauters, minister van Bevoorrading genomen luidt beknopt als volgt De maxima verkoopprijzen van het meel officieel type» zijn vastgesteld als volgt: Meel aan 80% gebuild, 141 fr.25 c. de 100 kilogram. BrutÓ meel (niet gebuild), 125 fr. 30c. de 10G kilógram. Deze prijzen worden verstaan per 100 kgr net en onv erpalct óp zolder van dien bakker geteverjó in de gemeenten en samenhuizin gen waar een molen bestaat of vrachtvrij statie of aan boord tegen kaai in die andere gemeenten.. De voortbrengselen die de bakkers mogen vervaardigen zijn: 1. Het brood van loopend verbruik genoemd menagie brood 2. De kleine voortbrengselen waarbij geen melk enen of boter benuttigd worden. De brood en en kleine voortbrengselen mogen maar vervaardigd worden met meel aan 80 t.h minimum gebuild. De bakkerij mag ins gedjks galettebrood en plaatbrood bereiden voor zooveel deze voortbrengselen verkocht worden aan de voorwaarden prijzen en ge wicht voor het menagiebrood opgelegd. Het menagiebrood moet verkocht worden met gewicht van 500 grammen lkgr. of een veelvoud van een kilogram. De maximaveriioopprijzen van bet brood zijn vastgesteld als volgt: A. Menagie brood gebakken met meel aan 80% gebuild lfr. 25 c. de kgr. (nagezien ge wicht.) B. Volbrood met niet gebuild meel aan 1 fr. 13 de kgr. (nagezien gewicht.) Deze brooden moeten gekenmerkt zijn met een tee ken dat de eea-st letter van naam en voornaam van den bakker aanduidt. 24 uren na dieu oven verlaten te hebben, mogon de brooden niet meer dan 36% water behouden en ze moeten het juist gewicht wegen zonder toegestane afwijking. Het is verboden aan likkers, pasteibakkers fabriekanten van beschuit, peperkoek of van mot koren gemaakte eetwaren, en van alle produkten waarin meel wordt verbruikt, nis ook aan handelaars en aan molenaars, han dielaars in meel: den aard te veranderen of te vervalschen van het meel officieel type» door «te Coöperatieve der molenaars of met toestemming van liet goevemement afgele verd en ander dan gemeld meel te koop en, te behouden of in bewaargeving te bezitten. Alle overtreding zal, buiten de straffen voor zien door de wet van 11 Oktober 1919, het tij delijk of bestendig sluite van de inrichtingen voor gievolg hebben. Het ministerieel besluit wordt van heden af toegepast. De onderzoeksrechter Guillery, van Bergen heeft bij een veehandelaar uit den omtrek drie briefjes van 1000 Ir. aangeslagen. Het zijn briefjes der Nationale bank en minstens een dezer briefjes heeft er allen schijn van, een valsch briefje te zijn. De veehandelaar, wiens eerlijkheid in de verste verte niet verdacht wordt, had eenigp dagen geleden in eene Bank drie briefjes van 4000 fr. ter betaling aangeboden en deze waren hem na een vlug onderzoek geweigerd geworden. Hel parket van Bergen werd verwittigd en begal zich naar de woning van den veehande laar. Deze maakte niet de minste moeilijkheid en gaf dadelijk de drie briefjes welke nog in zijne brievenlesch staken, aan de magistraten De briefjes werden aan bankbediende voor gele d en deze beweert nu dat twee der bank. brietjes deze niet zijn welke de veehandelaar hem had aangeboden. Deze houdt staan dat het wel deee briefjes zijn. In aHo geval moet bet valsch bankbriefje veel in omloop geweest zijn, te oordeelen naarhet uitzicht en desehenfen in het briefje. Hel onderzoek wordt voortgezet. Te Oostende lieeft nx«n vastgesteld dat er valsche briefjes van 20 fr. der Nationale Bank in omloop gebracht werden. Deze briefjes zijn redelik goed nagemaakt en moeilijk van de echte te onderscheiden. Op de rechterzijde is bet vrouwenhoofd in watermerk weinig zichtbaar. De keerzqde is nog al ruw alheworkt en het rood is heHer van kleur dan bij de echte briefjes. Iemand uit de onimddelijke omgeving van I.loyd George heeft mui den correspondent te London van do Thnesgezegd dat de Duitsche rijkskanselier te Spa op de voigen de drie vration hebben ie arïiweoreLen 1. Waarom heeft Duitschland zoo dikwijls hes, v reu es v erdrag geschonden 2. Hoe stelt Duitschland zich voor dieschen dingen goed te maken en er den terugkeer van te voorkomen 3. Wat zijn de inkomsten waarover Durtsch land in totaal beschikt e«i hoe groot is zijn betalingscapacrteit 7 De Temps verneemt uit Luik dat. er voor de conferencie te Spa een groote villa ge huurd zai worden waar de besprekingenge houden zullen wordenDe vertegen woordi gers van de Bondgenooten zullen onderdak vinden in villa's in den omtrek. De Tempsmeldt dat in verband met de conferentie, die er eind Moi te Spa gehou den worden tusschen vertegenwoordigers van de vereenigingen der bond gen ooien en van Duitschland de financieele conferentie dii-e door dien volkenbond belegd is, eerst begin Juni te Brussel bijeen zal komen. Stoutmoedige schurkenstreek Zajterdag namiddag werd de taxigeleider, Oscar Van Impe op de Rogierplaats te Brus sel, aangesproken door een als Belgisch ol ficier gekleed persoon. Deze moest naar Woluwe gevoerd warden en nam plaats in de auto. Toen hij te Wolu we aankva mverzocht hij den autobestmif der te wachten om hem naar Ter Hulpen te brengen liet reen geschiedde. Om 9 ure des avonds keerde de autobestuurder stedewaaii in gezelschap van don zonderlingen officiei die te Etterbeek uit den auto stapte en alras terugkwam zeggende dat zijn gezin reeds te bed lag. Hij verzocht vervolgens den auto bestuurder hem naai- tie Drie Kleurenop de Tervuursche laan te brengen. Toen de auto op voormelde plaats aankwam trek do reiziger plotseling een revolver en lotseeen schot op den autobestuurder, die ernstig aan het hoofd werd gewond. Vervolgens nam de kerel het slachtoffer op, legde het, op het voetpad neder sprong tanig in den auto en verdween in de richting van de stad. Toen de autobestuurder terugbijkwam die waarschuwde hij de politie die dadelijk een onderzoek instelde. Daar de chauffeur zich duidelijk de verschillende adressen voorstel de waar hij 7.iin aanrander had gevoerd z©« wist al spoedig dai de kereL zekeren Jean T. was 25 jaar oud wonende Hoornstraat., te Etterbeek. Hij werd daar ook aangehouden en deed bekentenissen. Hij verklaarde dat hrj schie lijk het verstand verloren had toen hij be merkte dat hij den chauffeur niet. kon beta Ion. thé auto werd ih een garage geborgen en werd er ook teruggevonden. De dader die tot een zeer achtbare familie behoort werd ter beschikking van den Pre reur des konings opgesloten. Naar de Hollandische baden vernemen, zijn gedurende de jongste twee weken door de douane te Bentheim in beslag genomen voor 7 millioen mark aan edelgesteenten en 600,000 mark aan bankpapier en 400 Engel sche ponden. Dit alles trachten passagiers fraudeleus uit te voeren. Bij hun zeer zeker niet te laken ijver om Óezen frauduleuzen uitvoer met kracht, tegea té gaan vervallen deze ambtenaren al te dik wiils in uitersten, welke niet zijn goed te keuren en waarvan goedgezinde passagiers den dupe worden En zoo worden dikwijls allerlei kleinighe den die men tracht mede te nemen, onver biddfelijk in beslag genomen en verbeurd verklaard. Zaterdag namiddag had in de gtlatinefa- hriek te Hasselt een gruwelijk ongeluk plaats. Drie werklipden waren er aan 't werk, nabij eene kuip gevuld met gelatine aan eene temperatunr van 72 graad. Eens klaps deed een hunner, Leonard Hemeleers, 32 jaar oud, wonende te Hasselt, een misstap en viel in de kuip. Spoedig snelde men den ongelukkige ter hulp en men kon hem weldra uit zijnen ne- teligen toestand redden. Het slachtoffer werd bij hoogdringendheid naar het gasthuis ge voerd doch alle hulp was vruchteloos. De ongelukkige bezweek een paar uren later. te Doornij k. Zaterdag avond kwam het 7 jarig dochtertje der echtgenoolen Godart uit een magazijn der St-Maartenslraat te Doonvijk peloopen, op het oogenblik dat een automobiel van hel Engelsch leger kwam aaRgereden. Ondaoke de chauffeur, een Engelsch officier, onophou dend het signaal deed werken, liep de kleine onder den auto en werd verpletterd. De officier stopte dadelijk, legde het slacht offer in den auto en voerde het naar het gast huis. Bij de aankomst aldaar had de kleine reeds opgehouden te leven. De slachtoffer* dor gas De bijzonderste huurder van een huis der Josaphalstraat, te Schaarbeek, stelde giste ren morgend een bevigen gasreuk jast, welke uit de kamer der ecbtgenooteu L...., scheen op ie stijgen. Daar de deur langs binnen gesloten was en hij op zijn geklop g<en antwoord kreeg, stampte hij maar dadelijk de deur in. Men vond de echtgenoeten L...., verutiki te bed liggen. Een bijgeroepen geneeeheer kon hen nog tot het leven terugroepen, doch beiden moesten in hopeloozen toestond Mir het gasthuis gevoerd worden. De caoutchouc-darm van bet gaovuur wa» losgeraakt en daar bet veibgheidokraauti* was blijven openstaan, drong de gas aee de kamer binnen.

De Volksstem | 1920 | | pagina 2