6 DE BRUID DER ZON Be Belgische Boerenbond Mei 1920 08 wlssslkoBFS van dsn Mglse&gn fr. in Engeland Citris. Gndensfijzarsvar. van België. Ministerie van Spocrwegett Donderdag Ministerie van Landsverdediging Lijst tier Hisuwjaarsslften voor In 2F$.iuslg&,:o.e3L. Erg Spoorwegongeluk In Frankrijk- Kerkstraat, 9 en 22, Aalst. Tel. 114 XXVI* JAARGANG NUMMER S07 33 J&. C3- 13 x_, J&. 33 y CENTIEMEN Uitgever: J. Van Ndpfel-De Genot H. Joannes I. P. Zon op 4,33, onder 7,20 I ^Laatste Kwartier don 1)| Publiciteit bulten het Arrondissement Aalst, zich le wouden tot het Agentschap Havas, 8, Martelaarplein, te Brussel- 8, Place de la Bourse, Parijsen 105, Cheapside, London. Do Lekende ekonoraist Iiugh Gbis- Lolrn beeft aan de kwestie van omen wisselkoers in verband met Engeland een zeer belangwekkende studie ge wijd, die de algemeene aandacht ver diendt. In België zoowol als in Frankrijk, is hot publiek geneigd te gelooven dat de nieuwe vermindering in den Fran- sclien en Belgischen wisselkoers, ge deeltelijk toe le schrijven is aan de winstberekening der Britscbe finan ciers en dat Engeland daarvan aan sprakelijk is en er bij wint. Deze ver onderstelling is geheel en al onge grond, en kan door geen Belg of Franschman, die op de hoogte is van den wisselkoers, aangenomen worden. Het meerendeel van bet publiek, in allo landen, is echter met deze zaak niet bekond, en weet niet waarom c zijn geld van waarde verandert in do andore landen, en boe het Engel- scho pond, dat voor den vijf en twin tig Belgische of Fransche frank waard was, onlangs den koers beeft kunnen behalen van 60 Belgische of 70 Fran sche frank. Een ding is zeker, en dat is, dat Engeland of de Britscbo financiers geen winst trekken in tegendeel van den ongewonen koers van den frank, tegenover bet pond sterling. Al wat er toe strekt in België en Frankrijk, om te doen gelooven dat do wisselkoers is vastgesteld n te Londen in hot Britscbe voordeel, kan slechts eone onoprechte uitvinding zijn. Engeland heeft geen voordeel dal do Belgische of Fransche frank of de Ilaliaanscho lier zulk een vormin- derde waarde lieoft, niet meer voor deel als dat Zwitsersche frank of de Spaanscho peseta in waardo verhoog den op do wisselmarkten. In tegen deel, vormitsde Engelsche kapitalis ten die sommen geplaatst hebben in België of in Frankrijk, de rente hun ner kapitalen in frank ontvangen, en deze moeten omzetten in pond en aan den koers van den dag, en zoodoende rechtstreeks getroffen worden. De betaling der engelsche koopwa ron is lastiger gemaakt aan de Belgi sche of Fransche kooplieden der Brit scbe firmas on hierdoor zijn do han delsbetrekkingen zeer aanmerkelijk verminderd. Ten andore, zou er geen voordeel zijn voor België en Frankrijk, door 't feit das de Engelschen aangespoord worden hun aankoopen te doen, in deze twee landen door don origewonon wisselkoers. Dit is een der middelen dat, trapsgewijze, den normalen wis selkoers zou kunnen terugbrengen. Zij die verwonderd staan over den stand van den wisselkoers in België, 2 8' Vervolg Bij het licht zijner kaars zag hij de rots wanden rond en ondckle geen andere ope ning dan die van den ingang. Zonderling mompelde hij Recerillo Zoek Het dier bleet brommend en snuffe lend voor het bekken staan. Zotzeide Montenegro op barschen toon door het bekken vol water loopt toch geen weg voor menschen. Nogmaals en nog nauwkeuriger onderzocht hij het hol. De hond begeleidde hem onver schillig langs de wanden en keerde altijd weer brommend naar het bekken terug. Montenegro bukte nu naar den grond en beschouwde dezen duim voor duim. Stil 1 riop bij plotseling uit. Wat is dat Een .metalen schijf, ter breedte van een duim en geheel met kopergroen bedekt, zat in den rotsblok en zoo gelijk met de opper vlakte van do grot, dat bij haar niet met de hand kon grijpen. Hij beproefde baar met den dolk los te maken liet ging niet de kiing dreigde veeleer le springen. Het klinkt niet hol, het is geen schijf, bromde hij, terwijl hij met het gevest van zijn dolk op het metaal klopte. Een stoot met de buks zal het wel ophelderen. Hij stond op en liet het zware ijzeren wa pen op de schijf vallen. Luid klonk l»ot door hel geheele hol. Madre de Diosriep Montenegro, ver schrikt en een slap achteruit gaande. Een geweldig bruisen deed zich boot'en. moeten dezelfde verhoudingen nagaan die zich in Engeland voordoen, waar het pond van waarde vermindert te genover de Voreenrgde Staten, en de grootere waarde van den doHar. De hoofdkwestie, is de bekwaam heid om koopwaren voort te brengen en de winstgevende handel van deze, en hot is alleen daardoor dat do natio nale kredieten en de internationale wisselkoersen zich zullen kunnen re gelen. De waarde van het geld van een land is vastgesteld op de vraag waar van dat gold het voorwerp is op de wisselmarkten. De markt geeft geen voorrechten aan nationalitoit en is slechts geregeld door de normale voorwaarden dor handelszaken. I)e waarheid is dat België en Frankrijk meer moeten betalen aan hot buiten, land dan dat men hun moet betalen en daardoor is do waarde van hun geld minder dan die van hot vreomde ld. Buitendion wordt de toestand nO|_ verward door het feit dat de koers van het Belgische en Fransche geld op de beurs is vastgesteld voor papieren geld doch niet voor goudgeld. Natuur lijk bezit het goud overal dezelfde waarde, maar de wisselkoersen zijn vastgesteld vo<# het papieren, geld en ondergaan een gunstigen invloed door de onmogelijkheid der terugbetaling van dit papieren geld door goud. De overgrooto omloop van papieren geld is een der rechtstreeksche oorza ken der vermindering van den Fran- schen wisselkoers. Hot is onloochen baar dat de markt van don Belgischen frank lijdt door zyn vereertiging met het Fransche gold. op dit gebied, zon der ook te rekenon met den toestand van België in zake geldomloop. Eindelijk is er slechts één middel om don wisselkoers te verbeteren. Frankrijk en België moeten voort brengen en sparen, en hun geldkro diet terugwinnen, zooals Engeland doet om den stand van het pond tegen den dollar te verbeteren. Het vraag stuk van Engeland is van dezelfde soort. Heel wat onbedachte Engel schen hebben de Amerikanen beschul digd van de vermindering in waarde van het pond en men moet zich dus niet verwonderen als Belgen ol' Fran schen eveneens Engeland beschuldi gen oorzaak te zijn der vermindering in waarde van don frank. Maar in ieder geval is zulk oordeel ongegrond. Ernstig ongeval :«i het Kamp van Beverloo Onder gegeven titel deed eene onjuiste mededeeting verleden week de ronde der drukpers De mitrailleurs van het 1# Linieregiment zouden tengevolge ecner /ergissing het vuur geopend hebben op de troepen van het 5® Jagers te voet. De bron hield op te stroomen...de koperen schijf zonk in de diepte weg..,, in minder dan een minuut was het bekken ledig. Montene gro zag ger in en bemerkte, dat er steenen trappen in waren, en op den bodem zag hij een sterke koperen klep, ter grootc van een menschenhoofd de klep stond open en door haar was hot water weggestroomd. Naast de trap was in den wand van het bekken eene deur, welke eene hoogte had van ongeveer vier voet en eene breedte van drie voet en zorgvuldig tusschen de steenen aangebracht was op de deur was een ring als handvastel. Een duim onder den bovenden rand van den bekken, was een huis zichtbaar, waardoor het overvloedige water wegvloeide, wanneer het bekken gevuld was. De diepte van het bekken was ongeveer een manshoogte. Zonder zich te bedenken daalde Montene gro langs de trap van het bekken af, vatte den riog aan de deur en trok haar met een ruk open. Hij keek in een slikdonkeren on- deraardschcn gang, maar na eenige oogen- bükken kreeg hij een straal koud water in zrjn hals aanstonds liet hij fde deur weder toevallen en sprong uit zijn onvrijwillig stort- bad. De klep in den bodem van het bekken had zich gesloten de bron had zich geopend en het bekken wader spoedig met water ge vuld. De koperen schijf was weder op hare plaats, waardoor het aan Montenegro bleek, dat daarmede de klep geopend en gesloten werd. Kom, Beccrillo, zeide Montenegro tot den hond, met wien hij als meteen mensch pleegde te spreken. Kom, wij hebben genoeg Deze mededeeling werd door verschillende dagbladen opgenomen. Daar de heer volksvertegenwoordiger ERNEST dit valsch nieuws ter Kamer bracht- sehreef de Minister van Landsverdediging oen onderzoek voor. Er heeft zich in het Kamp van Beverloo geien zntkdanig ongeval voortgedaan. Talrijke familiesdie kinderen hebben welke onder de wapenen zijn hebben zich tot het Departement gewend om telefonische beves living van het onrustbarend nieuws te ver krijgen. Ten einde de families gerust te stellen zal de Minister van Landsverdediging desaan gaandein de Kamer eene verklaring doen. Militaire begraafplaatsen. Onlangs werden inlichtingen kenbaar ge maakt nopens de maatregelen die bestudeerd worden tot het ontgraven der dooden van den grooten oorlog. Talrijke families dachten dat een besluit genomen was en wenden zich tot het Bureel der Militaire Begraafplaatsen. Het Ministerie van Landsverdediging laat weten dat geen enkele vorige schikking in getrokken is en dat dc gepubliceerde inlich tingen enkel mogelijkheden zrjn die onder zocht worden. Voor de verminkte, gepensionneerdo of gedemobiliseerde officieren. Dc Centrale Commissie voor Hcrinzameling zoekt jonge verminkte, gepensionneerdo of gedemobiliseerde officieren van de artillerie of van de Genie en ingenieurs, op de hoogte van het behapdelen der springstoffen, voor het verwerken van schietvoorraad. Zich schriftelijk te wenden tol de G. C. R. Koophandelstraat, 3, te Brussel. Zijn© Et. dien ï^aus De bijgevoegde lijst welke heden <?esloten sluit met de totale som van 81.545 fr. 95 centiemen. Nu is de lijst bepaald gesloten en liet geld zal binnen kort aan Z. II. den Paus overhan. digd worden. Moesten er nog sommen opgestuurd wor den aan M. Leon Mallié, Belliardslraat, 150, te Brussel, die zullen ingeschreven worden in het album, dat bestemd is voor Z. IJ. den Paus, maar niet meer vermeld worden in de bladen. Bolschewistische financon. De Bolschewislen doen thans in Rusland eene zonderlinge proefneming in zake finan- cen. Zij hebben besloten bijzondere bank briefjes te drukken voor de uitbetaling der loonen aan de werklieden. Deze briefjes zullen iedere maand van kleur veranderen en enkel eene maand gangbaar zijn. Daaruit volgt, dat de arbeiders zullen ge dwongen zijn binnen dc 30 dagen geheel hun loon te verbruiken in de Sovjetsche maga zijnen, daar de bijzondere magazijnen van dat geld niet willen en ei' overigens niets mede kunnen doen vermits het op het einde der maand niet kan uitgewisseld worden. De Bolschewistische overheden beoogen daarbij een drievoudig doel1. De omloop der gewone bankbriefjes verminderen 2. Het sparen en vergaren var. rijkdommen be letten 3. De staalswonopool in handelszaken uitbreiden. Men vermoedt evenwel, dat de overheden aldus de arbeiders tot verleer aanzetten, om hunne aandacht af te wenden van het alge meen misnoegen tegen het politiek stelsel en de dwangarbeid. In verscheidene provinciën is dit betaling stelsel reeds in voege. De uitslagen zijn echter nog niet gekend. gezien wij zijn geene speurhonden van Pizarro. Wij zouden het ook niet dulden, dat iemand zijn nous in ons huis stak wie durft, moge bet verder onderzoeken. Bij deze woorden Hegde bij zijn buks op zijn schouder, en verliet dc plaats sneller dan hij er gekomen was. Zijne villa was koninklijk ingericht, llij zette zich aan tafel maar, tot grootcer- ijernis van zijn Spaanechen kok, smaakte ïcm niets. Dien dag had hij geen anderen dischgenoot dan ziju hond, die dan ook de beste stukken kreeg. Het schoone dier aan den hals krabbelende, zeide hij Gij zijt slimmer dan ik zelf, wat evenwel niet veel zeggen wil, maar dapper zijn wij beide, 'k 2ou we! eens willen zien.... Trompetgeschal deed de verdere woorden op zijne lippen besterven. Hij sprong op en ijlde naar het venster er trok eene Spaan- sche ruilerafdceling voorbij. - Liederlijk geboefte uit Guatemala zij willen weder flManko vangen. Met zulk ge peupel zou het rijk der Inha's niet ontdekt zijn geworden. Mannen meteen ijzeren wil wij, ja wij hebben het ontdekt hier hief hij fier het hoofd omhoog maar wij dienden ook niet voor soldijwij waagden onze hoofden voor een idee wij streden te gelijk tegen de wilden, tegen de elementen en tegen den honger, en overwonnen alle drie. Zorgeloos wierp hij zich op liet rustbed van liet balkon en zag het heerlijke landschap over, hetwelk reeds door de avondscheme- bedekt was. De lynen en omslreken der Gouwbond van Oost-Vlaanderen. KOHGRES. Ter bescherming van het kind. Het kongres, Ter bescherming van het. 'hind, ingericht door de Oost-Vlaarasche Gouwbond der Cristene Oonder wijzers ver- eeniging van België, zal plaats hebben te Gent op Donderdag 13 Mei, zijnde 0. L. H Hemelvaart. Het Kongres staat onder de hooge aan moediging bescherming en medewerking van Z. D. II. Mgr. Segers, bisschop van Gent, en den weled. heer graaf Karei Woeste, staatsminister. De zittingen der drie afzonderlijke afdee- lingen, zullen behandeld worden A) De bescherming van het kind in de school B) De bescherming van liet kind builen de school en C) de bescherming van bet jongelingschap, zullen plaats hebben om 9 1/2 ure voormiddag in de lokalen van den Burgerskring, Holstraat, 65. 's Namiddags om 2 1/2 ure plechtige sluitingsvergadering in de feestzaal van Het Volk, Poel. Op deze vergadering zullen aanspraken gedaan worden door den weled. beer graaf Karei Woeste-, door heeren senators en volks vertegenwoordigers en door Z. D. II. Mgr. Segers. Doodelijk spoorwegongeluk TE SINT TRUIDEN In de suikerfabrieken Mellaerls had gis teren een vreeselijlc ongeluk plaats. Een arbeider, Jozef Heeren gelast met den dienst der waggons op de aansluilingslijn van den staatsspoorweg, wilde er aohter een waggon over de sporen gaan, toen een an dere waggon welke hij niet bemerkt had eene helling kwam afgehold. Heeren wilde nog wegspringen, doch te 'aal. De ongelukkige werd tusschen de buf fels geval en de borst verpletterd. Hij bleef op den slag dood. Het slachtoffer was gehuwd en vader van een talrijk kroost. DE PAPIERNOOD Het bekende weekblad L'Evènemenl lllustré zal niet meer als zoodanig,-maar alleen nu en dan verschijnen, wanneer groo* tc feilen dit rechtvaardigen. De oorzaak. Dc papierkrisis, waaronder alle bladen lijden. De papier voor dit geïllustreerd blad kostte verleden jaar 1.65 fr. per kilogram eu, nu vijf frank. Het papier alleen koslFe per num mer 30 cenliemen. Ilct bestuur moest het blad aan de wederverkoopers leveren tegen 33 centiem Bleef dus 3 centiem over voor redaktie, folo's, clicheering, samenstelling, algemeene onkosten... Zoo'n toestand was onhoudbaar. Ontsporing van den sneltrein Rome-Parijs Verscheidene doodon en gekwetsten. PARIJS, 4 Mei. Een vrij ernstig trein ongeluk gebeurde gistermorgen op de lijn Dijon-Parijs, niet ver van het station Laumes- Alisia. Daar er op die plaats werkzaamheden uitgevoerd worden, wijzen seinen aan, dat de treinen ei* slechts met eene vaart van 20 km. mogen rijden. Om 6 uur was de sneltrein Rome-Parijs juist het station Darav voorbij, toen hij dat punt bereikte en met zijne gewone snelheid doorspoorde. Men weet niet waarom de ma chinist de seinaanwijzing over 't hoofd zag. De arbeiders hadden den tijd niet het her- stellingsraaterieel weg te ruimen. De trein bergen werden onduidelijker. Een zachte wind bewoog de magnoliën en een zee van welriekende geuren stroomde met onzichtbare Lichtgolven door het dal van Yukai. En dan verscheen de too verachtige zilveren glans van de tropische maan aan het hemelgewelf, waaraan de avondster als een reusachtige diamant schitterde als liet schoonste ju weel van den schoonen nacht. - Zulk een nacht was het, toen Manuel en ik voor de eerste maal den tuin der Zonne maagden te Tumbez binnentraden, fluisterde Montenegro met half gesloten oogen. Het is thans dertien jaar geleden. Maar nog staan my de oude herinneringen zoo levendig voor den geest, als waren tij van gisteren... Ik hoor nog de melancholische tonen der luit door de struiken klinken en dat schoone lied... En de droomer begon met vreeselijke ruwe stem te zingen Cu mac nusta Turalluyqiiiru Punuy quila Paqui cavan. Zoo diep was hij in dc oude herinneringen verzonken, dat hij deze woorden want meer wist hy niet voortdurend en steeds luider herhaalde, waartoe de talrijke lange teugen aguardiente waarschijnlijk veel bij droegen. Opeens brak zijne slem af, als werd zijne keel toegeknepen. Snel sprong hij op en bukte over de buluslrade van het balkon naar den Inka-tuin. De tonen van de luit klonken liera werkelijk ontspoorde. De lokomotief zonk in het ballast weg, de kolenwagen en twee rijtuigen botste», er op en vielen omver. Het personeel van het station Laurncs bood dadelijk hulp. Een leering van de Centrale School te Parijs, de h. Henri Golson, die op de lokomotief meereed, was dood. De machi nist en stoker, Rappeneau en Besson, waren ernstig gewond. Onder de reizigers trof men 17 gewonded aan, waarvan 4 zwaar. Van een soldaat werd een voet afgerukt en liet been gebroken. Gedurende een groot gedeelte van. den dag was dc dienst geschorst. Diens! dtr Postchecki Tijdens de maand April steeg hel aantal ingeschrevenen van 19.694 lot 21.407 met een totaal bezit van 217 407.175 frs. 29. Tijdens dezelfde maand beliopcn de in schrijvingen en de rekeningen meer dan twee milliard drie honderd millioen frank, name lijk stortingen 548.5*64.939 frs. 51over- sdnijvingen .kosteloos) 1.326.183.691 f.5ft checks aan toonder 293.900.434 fr. 63 checks hp naam en allerlei 227.206.613 fr. 91 zegge in 't geheel2.395.915.697 frs, 63. Sedert 1 Januari bedraagt het aantal in schrijvingen 8.208.788.833 frs. 96. Da postooili tusschen België en niet bezette Duitschland De dienst der postcolli van 5 kilogram en minder, zonder waarde aangifte, zonder terugbetaling en zonder voorafgaande fran- keeriug der tolrechten, welke 'thans beslaat tusschen België en het bezet Rijngebied, is uitgebreid tot geheel Duitschland. De te innen vracht is dezelfde voor gansch Duitschland (niet bezet cn bezet gebied) dat is 1 frank per collo. De vracht wordt met 50 t. h. vermeerderd voor de sperrigc colli. De dienst der postcolli zonder waarde aangifte, zonder terugbetaling en zonder voorafgaande frankeering der tolrechten is ook hernomen tusschen Frankrijk, Engeland en niet bezet Duitschland, is doorvoer door België, in dezelfde voorwaarden als voor den oorlog. Kan. LuytgaeremAlgemeene ISecretarü van den Belgischen Boerenbondzendt out volgende mededeeling IN WEST-VLAANDEREN Wie den staat van verwoesting en uitput ting waarin een groot deel van West Ylaajr deren na den wapenstilstand verkeerde heeft kunnen vaststellen zal er niet over verwon derd ziju dat. de Belgischen Boerenbond ge mcènd heeft aan een waren plicht van naaa tenliefde te voldoen met oen bijzondere wei king ten bate dier gewesten te oiiedmemm De vernietiging was zoo uitgebreid dat de beproefde bevolking 'aan tiaar eigen overge laten den bedroefenden toestand niet kon te boven komen maar veroordeeld was tot de armoede en uitwijking. De hulp van den Staat zelf was onvoldoende erNvoor eik in< tiatief was er ruime plaats. Van het begin af heeft, den Boerenbond- door tupschenkomst zijner afgevaardigden ge daan wat. hij kon; maar dal bleek al te zeer ontoereikend; de nood was en bleeft te groot Omstreeks half Augustus stichtte hij dan fe Fïoösselaere oen bij zonde/- bureel genaamd Dienst voor herstel van West Vlaanderen* Dw.e dienst houdt zich hoofdzakelijk be zig met het geven van inlichtingen het toe kennen van voorset totten op de vergoeding der oorlogsschade leet herstellen der verwoes te gronden en het optrekken van voorloopt ge en bestendige landelijke gebouwen. Hii ving aan met 4 beambten. Op 1 April had hij er reeds 34. uit den tuin door de lucht tegen alleen wa ren zij veel langzamer en klagcnder dan indertyd te Tumbez. Montenegro hield met koortsachtige spanning den adem in. De tonen der luit klonken hem met dezelfde onuitsprekelijke weemoedigheid tegen, als hét lied van een stervenden nachtegaal. Geheel builen zich zeiven liep hy het huis uit. Het geluid kwam uit liet bosch. Mon tenegro trad er in, toen juist de laatste cadett een wegstierven. Zachtjes liep hij voort en kwam aan eene heldere, open plaats. Daar stond een eenzame, prachtige tulpeboom eiv zijnen stam zat, op kostbare tapijten, certe vrouwelijke gestalte, en naast haar stond, te gen den stam leunende, een gewapende, slanke man met eene trolsche houding. Idali I Onwillekeurig ontsnapte deze kreet aan den verrasten toeschouwer. Idali en haar begeleider, keerden hel hoofd ora, en de laatste trok het zwaard uit de scheede. Maar zwijgend en eerbiedig trad Montenegro nader. Eenige seconden wareu Idali's blikken vorschend op hem gericht zij herkende hem en zeide toen mei zwakke slem Wees welkom, blanke hoofdman. Nog eens ontmoeten zich onze levenspaden aan den rand van Idali's graf. Wees welkom Daarop keerde zij haar gelaat naar haren begeleider, die nog steeds in eene dreigende houding stond, en zeide op zachten toon Groei den vreemdeling zonder verbitte ring, Manko aan zijne blanke handen kleeft geen bloed van de roode zonen der Inka's. ('t Vervolgt).

De Volksstem | 1920 | | pagina 1