7 m BRUID DER ZON i Verdwijnen van een goeden vriend Vergao'«rifi§ Ér Taalkommlssie. nationals Bond dar KaninijmtisfÉ Vrijdag Mei 1920 Wie is er baas in een ministerie gemeentebedien den, enz. Een belangrijk besluit. IN DUITSCHLAND De toestand in Frankrijk De Duitsche dasbladen Een valsch officier. r Kerkstraat, 9 en 22, Aalst. XXVI» JAARGANG NUMMER 10® Tel. 114 D _A_ Gr 33 XA_ T~> 7 CENTIEMEN Uitgever: J. Van Nuffel-De Gendt H. Stanislas Zon op4.31, onder7,21 jLaatsto Kwartier don lf5S 'Publiciteit buiten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot het Agentschap Havas, 8, Martelaarplöin, ie Brussel8, Place de la Bourse, Parijs en 105, Cheapside, London. It het de minister of het Syndikaat Zooals men weet had het zooge naamd Nationaal Syndikaat der Spoor wegen, Posterijen, enz. hevel gegoven aan het rollend personeel, op 1' Mei van 12 ure tot 12 ure 5 min. allen dienst te staken en hunne maoliien of trein stop te zetten. Minister Poullet had wel een op roep rondgestuurd om zijn personeel- aan te zetten, aan liet bevel van het Syndikaat niet te voldoen, doch hij is er aan geweest voor zijne moeite. Uit de Noordstatie te Brussel moest au op 1 Moi juist om 12 ure een trein vertrekken naar Luik. De statieoverste gaf bevel tot de afreis, doch de machi nist weigerde te vertrekken, onder voorwendsel dat bij enkel en alleen aan zijn syndikaat te gohoorzamen had en dat hij bovel bad te staken tot 5 minuten-na twaalf ure. Wellicht zullen er lieden zijn, die zullen vinden dat zulks eene kleine zaak is, doch bij grondiger overwe ging, moet men bekennen, dat de zaak veel gewichtiger is dan men zicb voorstelt, daar het de kwestie van princiep is welke hier aangeraakt wordt. Indien het niet gehoorzamen aan do hevelen der wettige overheid onge straft blijft, dan mag men er zich voorzekere aan verwachten, dat hij een eerst volgend geschil die vijl minuten zullen aangroeien tot een uur twee uren zelfs 24 ursn. En dut dozo straffeloosheid weldra eene terugwerkende kracht zal uit oefenen op de privaatny verheid, is zoo goed als zeker, daar de nijveraar uit- gonoodigd zal worden, zijne houding naar deze van het gouvernement te schikken. Overigens de roode monitdur Le Peuple zendt reeds een klein verwit tigingsken in de wereld 1Iet spreek van zelfs dat wij de arbeider van het spoor, die op 1 Mei manifes teerden, niet zullen laten vervolgen en indien wclhdanige tuchtmaatregelen tegen hen genomen worden, is de plaats der socialistische ministers niet mee)' aan het gouvernement. Noch meer, noch min 't Ware nu echter van groot belang ie welen, of de opsteller die dat schreef, zulks uit eigen beweging ■deed, ofwel indien deze bedreiging officieus gedaan werd in naam van do roode ministers. Dan zou mon kunnen te weet komen wie er nu feitelijk baas is in de ministeries de minister zelf ofwel do syndikaton, dan zou men we ten, dat wanneer bet syndikaat iets beslist heeft, de minister nog alleen te zwijgen beeft. Hier is dus licht noodig en wij ver- 29' Vervolg Wees gegroet, vreemde krijger, zeide Man.ko nu, terwijl hij op Montenegro toetrad. Uwe broeders hebben mijn volk vermoord Bloeddorstiger dan de Jaguar hebben zij het geworgd. Maar mijne hand is dikwijls rood geworden van het bloed der bleeke gezichten. Wees gegroetantwoordde Montenegro droog en koud. Ik ben een krijgsman en geen roover. Slechts iu een veldslag zal mijn zwaard bliksemen, al was het ook tegen de legers van uwen vader. Het recht u te bestrij den, gat ons onze koninsr. Maar toen Pizarro den Inka Atahuallpa in Kaxamalka verrader lijk overviel, was ik niet daar. De Inka- dochter weet het. Toen slak ik mijn zwaard Sn de scheede, woonde vreedzaam in San. Miguel totdat de strijd der roode mannen geëindigd was, en nu woon ik in Yukai. De wensch, nog eenmaal de bruid van mijn overleden vriend te zien hier hield hij stil, terwijl hij zijne blikken in hel rond wierp, als zocht hij iemand heeft mij hier in den vreemde gehouden. Ik hen geen speurhond van PizüiTo, maar een vrije krijgsman en een Christen. Trotsch keerde hij zich van Manko af. Het was de langlste rede, die hij in zijn leven had gebonden. Idali's hart is assche, begon weder de Inka-dochter, en toch herleefden heden op nieuw de herinneringen aan vervlogen dagen en Idali vatte wederom de luit op. Het is'de laauie keer gewoest. Sedert dien nacht in hopen dat het licht door de Kamer zal verschaft worden. Is de thesis van Le ^euple echter de goede, 't is to zeggen stemmen do Roode ministers met de zienswijze van Le Peuple in, dan is het tijd, hoog tijd, dat onze Katholieke ministers er van onder trekken, daar zij toch ge heel en al op zijde gezet en miskend worden door hunne roode kollegas uit het ministerie. Gedurende zes en veertig jaar (van 1868 tot einde .1914), verscheen de Godsdienstige Week regelmatig en leefde trouw haar pro gramma na. De geleerdste en bekwaamste priesters van ons Bisdom werkten er aan mede en zelfs onze geliefde bisschoppen, maar vooral Mgr. Bracq, zaliger gedachtenis, liet in dat interessant gazetje menig artikel ver schijnen. dat, alhoewel naamloos opgenomen, teer werd opgenomen en druk besproken. Tijdeus den oorlog, hield de Godsdienstige Week op te verschijnen, maar na den wapen? stilsland, herrees liet blad op uit zijn asch. Maar de oorlog heeft eenen droeven na sleep van tegenspoed en onverwachte, on voorziene misrekeningen. De krisis in de voortbrengst van het papier en inde loonen, do duurte van papier, inkt, beweegkracht, drukmaterieel, enz. enz., maakt het leven van vele bladen en tijdschriften lastig en moeilijk, zoo niet onmogelijk. De tijden z.ijn slecht en worden bedenke lijk, wanneer een uitgever gedwongen is zijnen abonnementsprijs te verdubbelen. 't Is hetgeen het bestuur en de uitgever van de Godsdienstige Week hebben ingezien, en. liever dan hunne abonnenlen lastig te vallen, met hun een dubbel abonnement te doen betalen, hebben zij besloten de uitgave vanliun blad le schorsen tot wanneer betere tijden zullen opdagen. 't Is met spijt, dat wij dat besluit hebben vernomen ook verhopen wij dat welhaast betere tijden zullen aanbreken en dat de Godsdienstige Weekwelke gedurende eene halve eeuw, aan Geloof en Kerk zooveel dien sten heeft bewezen, en aan hare talrijke lezers zulke aangename, nuttige on wetenswaardige lezingen heeft verschaft, welhaast weer plaats zal nemen in de gelederen van de strijders voor God, Kerk en Vaderlünd. DE BELGBSCME STEEfüXOLEN tijdens hot eerste kwartaal van 't jaar 1920 Uil de statistische gegevens verstrekt dooi den van het Ministerie van Staathuishoud kundige Zaken afhangenden kolendienst, blijkt het dat de Belgische koolputten 4,324,654 ton kolen tijdens het 1° kwartaal 1920 hebben geproduceerd. Ziehier eene tabel, ter aanduiding van het verbruik dier kolen Reetlers, visscherijen Belgische Staat Coke-ovens t Glasfabrieken Bouwnijverheid Textielbedrijf Metaalnijverheid Chemische produklen, zink, lood, mijnen Buurtspoorwegen Watervoorziening Allerlei, particulieren Inlendantie Kolenhandelaars Electrische fabrieken 2 Gazfabrieken Britsch leger5 Uitvoer 42,292 ton 559,231 88,809 218 205 141,857 139,909 413,024 170,268 62,836 1* 5,333 1,257,584 20,036 573,197 123,440 m 237,610 t 938 257,034 Tumbez heeft ïdali niet meer gezongen. De bloem der liefde wekte nog in den knop. Idali heeft zich daarop aan de wraak verloofd. De wraak is fgenomen. Thans is Idali een bruid des Doods en verangt naar bet graf. Dat bruilofstbed zal zij spoedig beklimmen zij volgt haren grooten vader Huayna ICapak in de stralende woning der Zon. Zij was uitgeput en zweeg stil. Op haar gelaat had de dood met onuilwischbare lette ren zijn naam geschreven. Eindelijk keerde tij weder zacht Kom morgennacht terug. Zij gaf Montenegro een leeken, zich te ver wijderen. Ontstold en langzaam keerde hij naar zijne villa terug. Opeens ridselde het naast hem eene vriendelijk lachende gc« stalte ijlde naar hem toe, greep zijne hand en was weder verdwenen voor hij nog wist, wat met hem geschiedde. Maar hij had haar toch niet herkend, het schelmachtige kamermeisje van den Inka.dochter, en verge noegd verliet hij den verwoesten tuin der der Inka's. Een korte poos daarna huppelde Zamba, de negerin, de villa binnen. TWEE EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK Da varwoesting Langzaam gingen den volgenden dag de uren voor Montenegro voorbij. De lucht was zoel en drukkend. Geen blad bewoog zich in het dal van Yukai. Lichte, smalle en hooge wolkenstrepen lagen op den zwarten duiste* ren grond van don gezichteinder. Reeds in den nacht waren er vochtige dampen in de lucht bemerkt geworden. De vrees voor een Uit Engeland enDuiiscldand werd 1-13,882 ton ingevoerd, zoo werd in België 4,210,502 ton verbruikt, wanneet* cr in 1913, het ge middeld verbruik per kwartaal 6,624,000 ton bedroeg. Landelijke polieie, Een lezer schreef ons dezer dagen dat men de officieele ambtenaars en bedienden zou moeten verbieden Lande! te drijven. In den grond heeft dc lezer gelijk. Maar van den anderen kant zou ep dan moeten bijstaan datde bedienden genoegzaam moeten betaald worden om le kunnen leven. Uit de bespreking in^ de Kamer over den toestand der veldwachters blijkt dat er nog veldwachters zijn die geene 4U0 fr. 's jaars trekken soms nog geen frank daags. Elkeen zal toch bekennen dal liet niet mo gelijk is met zulk intomen te leven en ook dat hel zelfs vóór den oorlog onmogelijk was daarmede toe te komen. De veldwachter, die met zulk eene jaar wedde begunstigd was, moest er dus wel iets anders bij dosn. 't Is waar zulke toestanden ontmoet men enkel in kleine gemeenten, maar de veld wachter van eene kleine gemeente moet even veel eten enz. als-die van eenegroote. Zoo ook voor andere kleine bedienden, gemeeniesekretarissen, gemeente-ontvangers, onderposlmecsters, enz. Op voorstel van den ter Van Cauweiaert heeft gisteren de taa [kommissie beslist dat do beginselen betreffende bet taalgebruik in de Staatsbesturen ook toepasselijk zouden zijn op de beheeren d c aan Staatstoezicht onder worpen zijn, of die door den Staat ingericht zijn, alsook op de Nationale regies en afge stane ondernemingen, o. a. op de Nationale Bank, de Nationale Maatschappij van Buurt spoorwegen en de Nationale Maatschappij voor drinkwater. Dit beg insel werd aangenomen met 10 legen 6 stemmen. Daarna, overgaande tot de bespreking van het voorstel Pussemier en konsoorten, neemt de kommissie met 11 legen 4 stemmen en l onthouding, volgende tekst aan als art 1 der nieuwe wel op de tahïregelen in bestuur zaken In de provinciën Antwerpen, Oost-Viaan- deren, West-Vlaandsfïn, Lintburg, in het arrondissement Leuven en, mits het voorbe houd voorzien in art. 2, in het arrondissement Brussel, zuilen de Staatsbesturen alsmede de besturen onderworpen aan liet toezicht van den Staat of door dezen ingericht, de natio nale regies en de afgestane ondernemingen zooals de Nationale Bank, de Nationale Maatschappij van Buurtspoorwegen, da Natio nale Maatschappij voor Drinkwater, e*fc., zich bedienen van de Vlaamsche taal voor hun inwendige dienstverrichtingen en voor hun briefwisseling onderling, "of met dc hoofddepartementen van dé besturen en ondernemingen aan de onderhavige wet onderworpen. In de provinciën Luik, Luxemburg, Namen, Henegouw en in het arrondissement Nijvel zal, in dezelfde voorwaarden, de Fransche taal gebruikt worden. Bij deze stemming werd voorbehoud ge maakt over de rechten van Waalsche en Vlaamsche taalgrens-gemeenten, in provin ciën gelegen, waar de overheerschende taal een andere is dan de hunne en ook betref fende zekere technische uilzonderingen die bij de volgende j artikels zullen bepaald warden. in die streken zoo dikwijle plaats hebbende aardbeving vervulde de vreemdelingen. Slechts Montenegro bekommerde zich daar over nietzijn geest was at te zeer gespannen zoo zelfs, dal hij niet de zwarte fonkelende oogen der negerin bemerkte, toen zij hem aguardiente bracht. Eindelijk loeit brak de nacht aan, en Mon tenegro snelde naar den tuinder Inka's. Als een spook voigde hem in de verte de donkere gestalte van Zamba met baren onhoorbaren tred Bij den tulpsboom bewoog zich geen mensc'celijk wezen. Ongeduldig wachtte Mon tenegro een vreeselijk lang uur. Eindelijk hoorde hij een zacht gedruis, idali's dienst maagd naderde, wenkte hem tiaar te volgen en sloeg den weg in naar den grot van den berg. Het anders zoo vroolijke kind was heden ernstig, ja zelfi droevig, Montenegro volgde haar daarom zwijgend. In de grot stond een gouden lamp. Hel meisje nam deze in de hand en ging daarmede naar het water bekken. liet bekken was ledig, en bevend daalde zij de Lap af, opende de koperen deur en sloop den gang binnen. Achter haar ging Montenegro. Dooft bovenaan den rand van het bekken stónd Zamba. Zij had liet geheim gezien en ijlde snol naar dan tuin terug. De gang, waardoor Montenegro het kamer meisje volgde, was geheel in de rots uitge houwen en voorde met Irappen naar de hoogte. Dikwijjs waren er groote bochten «n achter elke bocht was een groot vak uitgehouwen, waar groote rotsblokken lagen, oin den gang aan de hoeken te kunnen versperren, Mei Botsing ton Zuiden van Dusscldorf De Reichswehrtroepen en de Sicberheils- wehr hebben ten Zuiden van Dusseldorf een aantal roode wachten aangevallen. Na een verwoed gevecht, konden de rooden uiteen gedreven worden. De afgevaardigden der meerderheidssocia listen en der onafhankelijke socialisten voor den Beneden-Rhyn, hebben tot de werklieden een oproep gericht, waariji ze er stellig op drukken, dat orde en rust heerschen in gansch het Roergebied en dat niets het op- treden der Reichswela' wettigt. De afgevaardigden voegden er bij, dat geen enkel voorwendsel mag verstrekt wor den, om de Reichswehr aanleiding te geven om handelend op te treden. Het oogenblik is thans nog niat gekomen om de algemeene werkstaking uit te roepen. Eene redevoering van M. Gessier Op eene vergadering vari de demokratischc partij hield M. Gessier, minister der Reichs-, wehr eene redevoermg, waarin hij onder meer verklaarde, dat na de miiitaristenver- kiczingen in Engeland en in Frankrijk de broederlijkheid der volkeren eene onmoge lijke zaak geworden was. Voor wat het Duitsch leger betreft, voegde hij er nog bij, dat de officieren zich niet lan ger als eene caste - moest aanzien en dat het leger moest gedemokratiseerd worden. Eene meeling te Hamburg.Tegen Frankrijk Te Hamburg had eene meeting plaats, welke door verscheidene duizenden personen bijgewoond werd. M. Helfl'eriek sprak er eene redevoering uit en ontwikkelde er het programma der be- houdsgezinden. Het hoofdpunt van dit programma is de herziening van het vredesverdrag van Ver sailles, welke moet bekomen worden, des noods tegen Frankrijk. Het oogenblik is gekomen, zegde hij, oin aan de uitzinnige eischen van Frankrijk, dat afgezonderd en geruïneerd is, te weerstaan. M. Ilelfferick viel dan hevig het Duitsche kabinet aan, dat do schuld is van den hui digen toestand, alsook Erzbergcr en de lin kerzijden. Dc toehoorders brachten den redenaar eene langdurige ovatie en gingen uiteen, het Ocutschland üher alles - zingend. de algemeene werkstaking terug in eezel« schap van een voordrachtgever cn van ee» onderwijzer van Fijean. Aan eene zwenking der haan sloeg de auto om cn Gipoulon blecl bleef dood ter plaats. In zijn bezit vond mon eene som van 1200 fr. en een geladen revolver De Burgerwaclit. De Burgerwacht zal krachtens de Grond wet die nog niet herzien en de wet die nog niet afgeschaft is, heringericht worden. De generaals-bevclliebbers der wacht hebben bevelen rondgestuurd opdat de optelling der wachten zonder uitstel zou geschieden. Aanhoudingen te Toulon Te Toulon werden verscheidene aanhou» dingen gedaan, namelijk deze van MM. Flan drin, algemeene sekretaris der marine arbei ders van den staat, Nebout, algemeene sekre taris van het syndikaat van de P.L.M. en Orsini, algemeene sekretaris van de Vereeni- ging der arbeiderssyndikaten van de Var. Eene proteststaking. Het syndikaat der metaalbewerkers der Seine heeft de algemeene werkstaking der metaalnijverheid in den omtrek van Parijs uitgeroepen, om verzet aan te teekenen tegen de policienmtregelen genomen op 1* Mei. Deze werkstaking moést Donderdag morgend beginnen. Een propagandist gedood. Een arbeider van Fijean, zekeren Gipoulon keerde in auto van een propagandatocht voor den blik van een ervarsn krijgsman bemerkte Montenegro dadelijk, dat deze onderaaidsche vesting door weinig dappere mannen zou kunnen verdedigd worden, daar de talrijke vijand altijd slechts den voorsten man voor den aanval zou kunnen gebruiken. Reeds was een afstand van wik 500 schre den afrelegd, «oen Montenegro eindelijk in eene groote helder verlichte zaal geleid werd, waarvan de grond en de wanden met tapijten behangen en belegd waren. Een menigte van gouden en zilveren voorwerpe.i en van man nelijke en vrouwelijke dienstboden bevond zich daarin. Meer nog verwonderde het Mon tenegro, dat hij door de met gordijnen behangen vensters den met sterren bezaaiden nachteiijksn hemel kon zien. Van daar kwam liy in een tweede, nog prachtiger ingerichte zaal, waarin ongeveer tien lnkaedellieden als lijfwachten stonden. Het kamermeisje schoof «en zwaar voorhang sel weg Montenegro trad in de derde zaal. Hier bleef hij staan, als ware hij verblind van hetgeen hij rondom zich zag. Langs den wand prijkten op hooge voetstukken inhei licht van een reusachtige, van den zolder afhangende lamp, de levensgroote standbeel den der 12 Ptruaansche koningen, geheel van massief goud. Naast elk beeld stond een groote gouden candelabre, waarop kostbaar reukwerk brandde. Maar wat de meeste be wondering wekte was dc beroemde gouden keten van Htiyana Kapak, welke in teren strengels rond de wanden hing van het ver trek, hetwelk 100 voet omvang had. Hij was zoo dik als eea mansvuis! en 350 schreden De gewestelijke syndikaten der kantfabri' kanten hebben in eene vergadering le Brussel de stichting besloten van een NationaieR Bond der Kantnijverheid De Bond heeft voor doel de heropbeuring van dit zoo belangrijk en vermaard deel on zer Belgische nijverheid, dat op het puot stond zijne wereldfaam te verliezen, door het op de markt brengen na den wapenstilstand, van zekere gedurende den oorlog vervaar, digde artikelen. Om tot de heropbeuring te komen zal da bond de opening voorstellen van vakscholen, enkel onder het bestuur van vakkenners en bij uilsluiting van alle personen voor wie de vakschool enkel het voorwendsel is om soms schandelijke uitbuiting van onze jonge leer krachten te verbergen. In die middens werd immers de ware vakopvoeding, die kunste- naarskweek, verwaarloosd ten voordeele der groote opbrengst. De bond zal ook het zijne bijdragen, opdal gansch het land door, zoowel in Aalst als in Ninove, of Lier, Turnhout, Haeltert, Kortrij^ of Brugge, enz., de loonroosler dezelfde weze voor de kantwerksters volgens den aard van't zij hand of machici\werk. Die loonroos ler moet aan de werkster een eerlijke winst- geving verschaffen. De prijs van den Belgi schen kant zal er wel door verhoogen, miiac het werk zal degelijker er artistieker zijn. En ten andere de kant '/.al alsdan slechts de onvermijdelijke prijsverhoogir.g volgen der andere koopwaren en grondstoffen. Het valt op le merken dat alle kant fabrieken van het land van diep uit de Vlaanderen tot hoog ia de Kempen bij den Bond zijn aangesloten en dat dc Bond voor de stichting zal zorgen van syndikaten, daar waar nog enkelingen te ver een igen zijn. Voor alle vragen en inlichtingen moet rnen zich wenden tot den voorloopigcn voorzitter van den Nalionalen Bond der kantnijverheid M. A. Cursters, Lisperstraat, 59, Lier. Voor den oorlog kostte in Duitschland liet gazetlenpapier 20 pfenning per kilo. In April laatst klom die prijs op 3 mark 60 per kilo. [te fabriekanten hebben nu aangekondigd dat die prijs nog gaat verhoogd worden op 4 mark 50. De uitgevers der Duitsche dagbla den hebben beslist dat zij in dat gevat de verschijning hunner bladen zullen slop zetten. Bedriegerijen ta Aalst, ta Brugge, enz. Wij hebben reeds in vorige nummers ge wag gemaakt van de schurkenstreken van een valsch officier, die zoo wat overal slachtoffers maakte. M. Pardoen, onderzoeksrechter te Dender- moiide, beeft thans aan de Brussetsche polieie het signalement gestuurd van dezen kerel en van twee vrouwpersonen, die hem gewoon lijk vergezellen. Ziehier de tekst van dat dokument. Een persoon, verklarende zich te noe men Michel Colinct en zicli doende doorgaan voor kapitein bevelhebber, gehecht aan den staf van liet Belgisch leger, vergezeld van eene dame Beriha genaamd, gaat van stad tolstad, verblijft er eenige dagen in ho tels, maakt groot verteer en verdwijnt dan zonder de rekening le betalen. Deze kerel of 700 voet tang. Huayna Kapak had hem laten maken om de geboorte van den erfprins Huaskar te vieren, en de Uien werd lot aan de komst der Spanjaarden op de zonnefees ten bij den reidans op het groote plein van Kuzko gebruikt. Nadat Idali's dienstmaagd zich eenigen lijd over de verwondering van Msntenegro vroo- lijk gemaakt bad, wekte zij hem in een lij- vertrek. Dit vertrek was klein, maar veree- nigde in zich alles wat de kunst der inboor lingen had weten te vervaardigen. Dikke zachte tapijten van onbegrijpelijk fijn weefsel en onbeschrijfelijke kleurenpracht onder drukten elk geluid der voetstappen. Aan da wanden hingen kostbare tapijten van vicuna- wol, met goud- en zilverdraad doorweven en.mel veelvuldige afbeeldingen van zeldza me dieren en bloemen van allerlgi soort. In het vertrek stonden prachtige meubelen, vooral tafels uit purperkleurig hout gemaakt, met goud ingelegd en bedekt met gouden schalen, vaten, spiegels en gepolijst goud, korven van goud- en zilverdraad sierlijk ge vlochten en met edele vruchten vervuld. In een hoek lag de Ioka-dochter op een schoon rustbed ender een lienlelblauvven baldaschijn. Aan het hoofdeinde stond Mank» met een somber gelaalaan hare voeten lag de opperpriester van Kuzko. Een weinig ver der lagen verscheidene dienstmaagden up hare knieën. Met den grootssen eerbied trad. Montenegro naar het ziekbed. Een straal van vreugde viel op het invallen gelaal van ds eons zoo schoons Inka-bruld, toen zij hem ontdekte. (Vervolgt.)

De Volksstem | 1920 | | pagina 1