8 BE BRUID DER ZON Smokkelhandsl in zilvergeld Zaterdag Mei 192Ó A propas van een Koninklijk bezoek. Een protest m 68 Amerihaansclie Kamerleden Aanhouding te St-Denys-Westrem Rond de Gonfsrsncia van Spa. Set handelsverkeer met Duitschland De toestand in Frankrijk XXVI* JAARGANG NUMMER 109 D A GÏ3 Li A D - 7 CENTIEMEN Uitgever: J. Van Ndffet.-De Gendt Kerkstraat, 9 en 22, Aalst, Tel. 114 Publiciteit buiten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot het Agentsohap Havab, 8, Martelaarpleio, te Brussel; 8, Place de la Bouree, Parijs en 105, Cheapside, Londen.^ H. DesideruJ Zon op 4,29, onder 7,53 I SLaatste Kwartier dsn lil Da Koningin der Belgen is dozer dagen naar Duik geweest en beeft er ïn don omtrek eenige goslicbten, waar de lijdende meiischkeid verpleegd wordt, bezocht. Zulks kan de socialistische Peuple van Luik, niet kroppen en in zijn nummer van Dinsdag 11. sekreet hij Boezemt u zulks belang in De Koningin zal heden Dinsdag le Luik zijn. Zij zal naar hel kerkhof van ïtoSerinont gaan, om er op onze hoslcn bloemen le gaan neerleggen op Se, graven der soldaten gesneuveld bij de verdediging van Luik. Zij zal ook het Sanatorium van Fragnée en hel despensarium voor teringlijders bezoeken ...en thee gaan drinken in hel Provinciaal hotel. Men zeg', niet of zij naar het Volkshuis zal gaan, om er de hand te gaandrukken aan de werkstakers der Werkhuizen Engleberi, die verplicht zijn te werken om te leven. Waarschijnlijk ecne vergetelheid. Kan het hatelijker Onze konfrater La Libre Bclgigue dient dan ook aan den vermetele, die het wagon durft de liefdadige gevoe lens van or,ze vorstin te belagen, vol gende bolwasseking toe. Konfrater, or zijn er velen die verplicht zijn te werken, om te leven, gij zoowel als wij, zouden wij denken. Indien de W erksters van hij Ënglebert wat min naar den slechten raad barer leiders luisterden, zouden zij niet ver plicht zijn, naar het Volkshuis te gaan, waar velen nu schier den goheelen dag zitten. Van don anderen kant, badde de Koningin niet uit eigen beweging ge volg gegeven aan hare ingeboren lief- dadighoid, welke haar door Le Peuple verwelen wordt, dan zoude men hei roodo blad oen anderen toCtn hebben hooren aanslaan het blad zou onze vorstin hare onverschilligheid on zelf zucht verweten hebben. - Zelfs het bezoek van het sanato rium en van het despensarium vindt geen genade in de oogen van onzen strengen konfrater, die daarbij dan nog don thee niet kan vorteeren, wel ke aan onze vorstin aangeboden word. Evenwel heeft een medewerker van Le Peuple al do ceremoniën van liet bezoek der Koningin bijgewoond, ook do theetafel in het Provinciaal hotel. En onze konfrater'zal kunnen vaststellen hebben, met welken geest drift onze vorstin lot in de minste dor pen ontvangen en begroet is geworden Op sommige plaatsen en bijzonderlijk te Luik was de geestdrift waarlijk niet te beschrijven. 30" Vervolg Met de grootste inspanning begon zij bijna onverstaanbaar te spreken Idali dankt u, vreemdeling. Zij hoort de schim van haren vader klagen, dat |7.ij ZOO lang alleen is. Idali zal spoedig bij hem zijn. Zij kan niet sterven zonder u le beloonen. Gij zijl voor Idali een Beschermer geweest in hare verlatenheid op het eiland Puna.... Manko zal u eene grot aanwijzen, waarin gij meer goud zult vinden, dan uwe oogen ooit gezien hebben. De stervende liet het hoofd vallen en ademde zwaar. Eene lange stille licerschle onder de omstanders opeens schudde de roUburg op zijne grondslagen. Uit de diepte der aarde kwam een vreeselijk gekraak op en daarna een dof ratelende donder. Üe om standers waren van ontsteltenis aangegrepen Turi klonk het eindelijk zacht van de blauwe lippen van Idalizij opende de oogen en hare blikken waren bol cn wild. Wee riep zij bevend en met gillende stem. De geest van mijn blanken bruidegom wendt zich van Idali af en wijst toornig op liet toeken der gekruiste houtstavcn. Idali heeft voor eeuwig aan dit teeken haat ge zworen zij heeft de roode kinderen der Inka's gewroken. Wee over Idali Do'God der blanke vreemdelingen is machtiger dan de geest Pacliakamak. De woningen der Zon zijn vernietigd het kruis prijkt hoog en zegevierend in de lucht boven tempels van de God der Ciui»lcno;i. 31 aar Idali önt Wolk verschil, beste konfrater, tussehen den stoet van 1° Mei en bot bezoek van 4r Mei Doek, onze konfrater heeft wel oogen, maar gij zult or van hooren, hij zal niets gezien hebben DEIER5CHE KWESTIE LONDEN, 6 Met. Volgens een kabel- bericht uit New-York hebben 88 Amerikaan- sche Kamerleden een protestmotie gestuurd, aan Lloyd George, tegen de opsluiting, zon der gevonnist te zijn geweest, van een groot aantal Ieren. Bijna al de leden van Tainma- ny-Hall hebben dit protest onderteekend. Ook de Heer Clarck, oud-voorzitter der Ka. mer, heeft zich daarbij aangesloten. Een overeenkomst tussehen de Engelsche regeering en de Slun-feiners LONDEN, 6 Mei. Het gerucht doet de ronde dat de Brilschc regecring op liet punt staat een overeenkomst te treffen met de lei ders der Sinn-feinbeweging op de volgende voorwaarden De Sinn-Ieiners zouden zich verbinden voortaan geen aanslagen, brandstichtingen, aanvallen op politieposten meer te plegen. De Britsche overheid, van haar kant, zou alle voorloopige aanhoudingen en vervolgingen wegens politieke misdrijven staken. Sedert enkele weken wordt er doo: de vliegende brigade-gendarmerie jacht ge maakt op de smokkelaars in zilvergeld, die onze Vlaamsche gemeenten afloopen en daar aan hooge prijzen gouden- en zilverengeld opkoopen. Aan de Belgische-Hollandsche-Fransche grens zijn reeds menige kerels aangehouden, die met groote sommen geld de grens poog den over te steken. Dinsdag cacht was de wachtmeester Catry van de gendarmerie, met twee brigadiers op ronde in de gemeente Sint Denijs-Westrem, toen zij gekomen waren aan de statie, eene automobiel ontwaarden, die voor de gesloten barreel stond. De handewijzc der inzittende verdacht vin dende, onderzochten de gendarmen den auto en ontdekten eenen groven zak, bevattende voor meer dan 38.000 frank in.zilveren muntstukken. De twee automilistcn werden met hun voertuig naar de gendarmerie van De Pinte overgebracht, waar zij verklaarden te heeten .Adolf Cernav, koopman te Gent, wonende Brabantdam, en Cyriel van Rompu, kloef kapper, wonende ie Zeveneeken. De twee voornoemde personen waren ook in het bezit eener som van 50.000 frank in bankbiljetten van 1000 (rank. De twee smokkelaars werden "Woensdag namiddag met hunne automobiel naar bet gerechtshof overgebracht. Na door den heer onderzoeksrechter de Gotthal te zijn onderhoord, werden beide smokkelaars, die verklaard hadden dat zij van Kortrijk kwamen, naar het gevang over gebracht. Twee inwoners van Sinaai aangehouden Verleden week werden aan de Belgisch Holiandsche grens, de gebroeders Oklaaf en Hubert De Bleeker, van Sinaai, door de gen darmen aangehouden, om te pogen zilveren- geld over de grens te brengen. Beide smokkelaars werden gevankelijk naar Gent overgebracht en in liet gevang op gesloten. vlucht het gezicht daarvan zij is de bruid der Zon en blijft zulks ook in het graf Hare oogen werden als van glas haar anders zoo edel gelaat was geheel verwron gen met geweld wilde zij zich oprichten een dunne bloedstraal stroomde uit haren mond. Op dit oogenblik knalden geweer schoten wapengedruisch en krijgsge schreeuw drong in de zaal door. Als een tij ger sprong Manko naar buiten en Montenegro volgde hem. In de voorzaal waren de Peruanen met een ongelijk getal gepantserde Spaanjaarden handgemeen. Reeds lagen verscheidene Inka- edellieden op den grond uitgestrekt. Achter de vechtende stond Zumba, de negerin, met duivelsche vreugde op de tanden knarsende. Haar ziende, begreep Montenegro aanstonds het geheim van de plotselinge overrompeling Todos Demonios schreeuwde hij met al de ruwheid van zijne vreeselijke stem gij zijt roovers en schoften, geen christelijke, eerlijke krijgers Spoedig had hij een stervenden Inka-edel man de zware, mei koperen punten beslagen knods, afgenomen en viel toen met den oor logskrect Santiago op de Spaansche solde niers aan. Deze weken van schrik achteruit. Doch Montenegro sloeg vreeselijk om zich heen. Wie door zijne knods getroffen werd en zij raakte altijd viel dood neder. 'k Vecht heden eens op Peruaansche wijze, gij schelmen riep hij hun met donde rende stem toe, terwijl hij weder een soldaat den schedel' verpletterde. Aan zijne zijde weerde zich dc sombere Manko niet minder Al het geld dat zij bij zich hadden, eene nogal belangrijke som, werd aangeslagen. Nog twee aanhoudingen te Oostende. Te Oostende werden gisteren nog twee personen aangehouden die zich aan het winst gevend doch zoo hatelijk stieltje van geld- smokkelen overleverden. Aan boord van dc postboot Ville de Liège werd zekeren H... van Poolschen oorsprong geknipt en s'namiddags werd aan boord van de postboot Stad Antwerpen, eene vrouw, de echtgenoote V.., vau West-Roosebeke, aan gehouden. Beiden hadden belangrijke geld sommen in hun bezit. Zij werden naar Brugge overgebracht en er ter beschikking van den prokureur des konings gesteld. Legaat wan 3 miilioen. Een koninklijk besluit verleent machtiging aan het beheer der burgerlijke godshuizen van Antwerpen tot het aanvaarden, onder voorbehoud van boedelbeschrijving, van het legaat, aan de stad Antwerpen vermaakt door M. Alfred Chamay, koopman, wonende te St.Joost-ten-Noode. Uit de stukken van het onderzoek blijkt dat de waarde van de nalatenschap wordt beraamd op 3 miilioen. Na het overlijden van den vruchtgebruiker zal de stad Antwerpen in bezit der nalaten schap van M. Chamay treden en, met dit le gaat zat zij, door tusschenkomst van de be voegde besturen, moeten voorzien in het onderhoud der behoeftige oude lieden, die in gestichten zijn opgenomen. Eene samenkorhst te Londen. Men verzekert, dat 31. Millerand zich vóór de conferencie van Spa naar Londen zal be- geveD, om er zich met M. Lloyd George "t akkoord te stellen over de punten welke in de conferencie te Spa zullen besproken worden. De duitsche verlangens. De medewerker van de United Press te Berlijn, verneemt, dat de Duitsche afgevaar digden ter conferencie van Spa zullen verge zeld zijn van doktor Melchior van Hamburg, M. Ulbig van de Disconto bank te Berlijn en M. von Strauss van de Deutsche Bank. Men verzekert, dat Duitschland volgende punten zou willen-opgelost zien 1. Het totaal der le betalen vergoedingen 2. De manier op welke deze betaling zou geschieden 3. De kwestie der vervanging van sche pen, vee, enz. 4. De maatregelen te nemen voor de hand having der orde in Duitschland en bijzonder lijk de kwestie van het legereffektief. Duitschland zou ook vrageo, om zoo spoe dig mogelijk in den volkerenkond opgenomen te worden, alsook om aan de beraadslagingen van den Oppersten Raad te mogen deelnemen. De kwestie der vergoeding Wij hebben in een vorig nummer gewag gemaakt van het tolaal cijfer der vergoedin gen welke Duitschland zou te betalen hebben, en zegden dan dat er in de Duitsche tegen voorstellen betrekkelijk het vredesverdrag spraak was van eene vergoeding van vij f miljoen pond sterling, 't zij 100 miljoen mark of 125 miljoen frank, aflosbaar met jaarlijksclie deelen van 1 miljoen mark en dat de betaling aldus eene eeuw zou vergen. De Evening Standard schrijft daarover, dat de Duitsche rijkskanselier wel zou doen er twee maal op na le denken, vooraleer zulke belachelijke en tergende voorstellen officieel te doen. Het is verboden in Duitschland, met uit zondering van het Saargebied, om 't even welke goederen in zake handelsverkeer in le voeren, welke niet vergezeld zijn van een toelating tot invoer afgeleverd door de Rijks commissie (Reichs Kommissar te Keulen), (Hohe Strasse 52 tot 58). In- en uitvoer. Bij uitzondering wordt eene toelating niet geëischt voor na vermelde goederen rijst boonen, erwten, linzen en hun meel, artike len voor de textielnijverheid zooals katoen, hennep, kapot, wol, dierenhaar, zijde en af val dezer producten, vodden van alle slag, afval papier, gedrukte boeken, dagbladen, monsters zonder waarde en reismondbehoel- ten welke de reizigers niet kunnen missen. De bezendingen bestemd naar het buiten land en die in transito door Duitschland gaan, worden zonder toelating tot invoer doorgela ten. Dc goederen welke niet van vergunning ij zijn en zonder de vereischte toelating lot invoer aan de Duitsche grens aankomen, worden gevat of in beslaggenomen. Rollend spoorwegmaterieel Teruggegeven krachtens 't wapenstüstandsverdrag. Op datum van 15 April 1920 had de geïn- teralieerde commissie voor rollend materieel, afhangende van het ministerie vanStaatshuis. kundige zaken, aan het beheer van spoorwe gen teruggegeven Locomctieken voor goederentreinen 1,782 ld. voor reizigerstreinen 481 Bedekte spoorwagens 24,001 Kip-spoorwagens 39,642 Platte spoorwagens 7,875 Bijzondere spoorwagens 456 Tankspoorwagens 411 Reizigersrijluigen 3,963 Reisgoed wagens 163' Te zamen 2263 locomotieven en 77,987 spoorwegwagens en rijtuigen, met onder scheidenlijk eene waarde van circa 622 mii lioen en 1113 miilioen frank. Eene brandramp te Dison. Gisteren namiddag, rond 11/2 ure, is brand ontstaan in eene fabriek van afval toebehoorende aan M. Delclisart, Leopold- straat te Dison. Het vuur ontstond in eene ontvettingszaal en door de vette stoffen cn buizen liep het spoedig over tot het hoofdgebouw. In weinige oogenblikken tijds stond geheel de fabriék, bevattende een bouw van drie verdiepingen en een achtergebouw van twee verdiepingen, in laaie vlam. De pompiers van Dison vielen het ver nielend elemont met acht lansen aan en de pompiers van Verviers kwamen weldra met vier spuiten helpen. Zoo kon men langs vijf kanten te gelijk stroomen wa»er over den vuurkolk uitstorten, doch weldra kon men zich overtuigen, dat alles vruchteloos was en men er zich toe moest bepalen, de aanpalende fabrieken en werkhuizen te vrijwaren. Rond 5 ure was alle gevaar voor uitbreiding ge weken. Van de fabriek bleef enkel een puin hoop over. De schade wordt op een half miljoen frank -gerekend. Geene onderhandelingen. PARIJS, 6 Mei. In officieele kringen wordt verzekerd, dat het gouvernement op dit oogenblik tot geene onderhandelingen kan overgaan. Het werk moei eerst vooral en ten volle hernomen zijn. Nog aanhoudingen. Gezel Loriot, de agent der Bolschewisten in Frankrijk, die gedurig uit Gcnéve geld dapper. De overige Peruanen gevoelden zich verlicht en vereenigden zich om hunne voor vechters. De Spaansche soldaten werden uit de voorzaal in den smallen gang terugge drongen. Daar schudde wederom de aarde. De rot sen barstten, de gewelven braken en vielen in. Overal in het rond een vreeselijk gejam mer en gehuil. Montenegro's hooren en zien verging, maar hij bleef ongedeerd. Eene kleine hand greep zijne vuist vast trok hem voort door de stofwolken en de duisternis. Weldra voelde hij zich de frissclie lucht toestroomen, en zag hij den nachtelijken he mel voor en boven zich. Naast hem stond het kamermeisje in het kleedje van goudpaarlen. Ga zitten, bleek gezicht, sprak zij hem voor de eerste maal aan met eene stem kortom, Montenegro vergat de aardbeving bij het zoete geluid geluid daarvan.... Maar thans schudde de rots heviger dan te voren. Een onderaardsch gedruisch rolde als een duizendmaal weerkaalsenden donderslag door den schoot dor bergen. Er volgde een kraken en dreunen, als vielen de ontzagge lijke hoogten der Andes ineen. De geheele atmosfeer werd een ondoordringbare stof wolk... liet dreunen, waggelen en instorten had slechts een oogenblik geduurd. Bleek gezicht, gij zijt nog daar klonk het toen naast den plat op den grond uitge- slrekten, van schrik bevangen Spanjaard. Door deze vraag kwam hij tót bezinning Waar zijl gij, mijn reddende engel vroeg hij. Ik zie en voel niets dan stof. Weder greep het zachte handje bemaan, ontving om propaganda te maken voor dtf Sovyets, is aangehouden te Parijs. Te Le Havre werd M. Montagnc, sekreta- ris van het syndikaat der scheepslieden, li<I van den municipalen raad aangehouden cn opgesloten. Men schat dut er op 10,000 metaalbewer kers, 7,500 in staking zijn. Bij de mijnwerkers van het Pas de Calais BETHUNE 6 Mei. De bestuurraad der mijnwerkerssyndikaat van het Nauw vari Kales, na hetverslag hunner afgevaardigden te Parijs gehoord te hebben, riepen de alge- meene werkstaking uit voor .Maandag aan staande. De toestand Vrijdag morgend PARIJS 7 Mei. Op de spoorwegeri wordt geene bijzondere wijziging in den alge- meenen toestand vermeld. Uit de verschillige havens komt bericht, dat de toestand er langzamerhand verbeterd» Maar nu opende de hemel zijne groote wa tersluizen.. De regen viel neder en reinigde de atmosfeer van stof. De aarde zal niet meer beven, zeide het meisje en sprong op. Dc hemel weent reeds over de ramp. Mad re de Dios riep thans Montenegro uit, terwijl hij do frissche lucht inademde en zich langzaam van den grond ophief, als vreesde hij opnieuw te vallen. Waar zijn wij Op den rug van den berg, antwoordde het Peruaansche meisje. Op den rug van den berg, herhaalde Montenegro. Wij kunnen hier lang zitten, voor er aan onze schouders vleugels groeien om naar het dal te vliegen. Spoedig hield de regen op, en aan den ooslelijken horizon vertoonde zich een roos kleurige streep. De morgen brak aan. Voor zich zach Montenegro het dal van Yukai, achter zich woest en Steil gebergte met ruw vaneen gespleten bergkloven en loodrechte rotswanden. Tot zijne bewonde ring bemerkie hij, dat er naar den kruin, waarop hij stond, trappen in de rots uitge houwen waren. Langs deze daalde het meisje, terwijl het hem wenkte, bij het licht der morgenzon af, en weldra bevonden zij zich in eene open rotsgalerij, die door menschenhanden in den rotswand uitgehouwen was. Nog qooger echter klom zijne bewonde ring, toen toen hij in den steilen wand ope ningen in den vorm van vensters zag. Het was een der wonderbare geheime MILITAIRE PÜE3TAT8Ê5I. Aan de Heeren Burgemeesters der sleden ex gemeenten dezer Provincie. MIJNHEER DE BURGEMEESTER, Ik heb de eer U te verzoeken de grootst mogelijke ruchtbaarheid te wiilon geven aar* navolgend bericht, betrekkelijk de vergoe dingen voor opeischingcn of beschadigingen; aan de Belgische troepen toe te schrijven. Al de bezwaarschriften zullen door uwe zorgen, vooi* 15" Oogst 1920, aan de Belgische Commissie der Reclamation van het district overgemaakt worden. Deze Commissie zal zich in iedere gemeente begeven om er op eene bepaalde wijze ter plaatse al de verrichtingen te doen. In het belang uwer bestuurden verzoek ik. U, Mijnheer de Burgemeester, zoo spoedig1 mogelijk gevolg te geven aan de vragen om. inlichtingen die U door gemelde Commissie zouden gedaan worden. De Gouverneurt M. LIPPENS. OPBISCIÏI3VOE3V In 't belang der rechthebbenden op de ver goedingen wegens opeischingcn of beschadi gingen die aan de Belgische troepen kunnen; toegeschreven worden, worden zij er uit drukkelijk toe aangezet al de bezwaren waar in het Belgisch leger zou betrokken zijn, iiv zake deze aangelegenheden, vóór den 1 Juli 1920 in te dienen hij het bestuur der ge meente waar de opeischingen werden gedaan of de schade aangericht. Die bezwaren hoeven samen te gaan mei stukken en inlichtingen waaruit de rechten op de vergoedingen blijken. De aanvragen om schadevergoeding we gens het opeischen van autovoertuigen (auto's en moto's) dienen, echter, het Departement van Landsverdcdcging rechtstreeks toege- i stuurd. zonder dat de gemeentebesturen hoe-»' ven op te treden zulks geldt ook voor del bons model nr 32 (opeisching van paardeir en voertuigen), in 1914 afgeleverd door de remonte-commissies, niet opgetrokken bin nen de maand der uitgifte, en die overeen komstig de erop aaifgeteekende nota, moeten, vervangen worden door betalingsbevelen. De bezwaren aangaande reeds in handen, zijnde en nog niet opgeloste zaken, moeten niet opnieuw ingediend worden. De belanghebbenden die zich, behalve om behoorlijk ernstig blijkende reden, vóór den; 1 Juli 1920 niet zullen schikken naar wat hooger is gezegd, zullen gevaar loopen hunne bezwaren zien te verwerpen. De Minister van Landsverdediging9 P. JANSON. bergvestingen der Ink's, geheel in het ge bergte uitgehouwen en met den beschreven onderaardseken ingang in het gebergte langs een loodrechten muur aangelegd, en zagen in een oupeilbaren afgrond uit. Daar hadden zij een uitgang boven naar de kruin van den berg. Door dezen gang had Idali's dienst maagd, toen de geweren ineenvielen, Mon tenegro en zich zelve gered. Thans lag alles in puin. Langs gevaarlijke omwegen klauterden Montenegro en het meisje over den berg naar. het dal af. Toen zij daar waren aangekomen en naar den hoogen rotsmuur zagen, die achter den Inka-tuin oprees, vonden zij niet» meer de rotsmuur was verdwenen, meö ontzaggelijke puinhoopen in het dal neerge stort en had het oude paleis der Inka's het bosch en de bron voor eeuwig vernietigd. Diep ademend stond Montenegro daar eit zag naar zijne bekoorlijke villa heen. Zij was- ongedeerd gebleven. Nu richtte hg weder* zijne blikken naar dc reusachtige graftombe, welke door de aardbeving zoo snel voor d© Zonnebruid was opgericht Daar rustte zij nu met hare laatste getrou wen en Pizarro's spionnen, te midden van d& kleinoodiën -en dc gouden beelden der Inka's. De dichte neveldampen. welke zich in bet1 dal van Yukai ophoopten, stegen steeds hooger en hooger, kropen ah een laat nacht spook, hetwelk als hel ware de eerste licht stralen van de'n dag verslond, langs de» ontzaglijken puinhoop op en hulden hen boven in natte en koude wolken. (Vervolgt.j

De Volksstem | 1920 | | pagina 1