MARIE WIELAND Het gedenkteeken van DE BRUID DER ZON 08 toestand in Duitsctiland Kardinaal herder ESÖii Zondag 9 Hel Maandag 10 Mei 1920 De huishuur der soldaten Ontiekkiag te Ieperen van 49 lijken van Engslsche soldaten @0.000 kilo bedorven wSaesci'E aangeslagen Landsbond der Chrlstene Vereenl- gingea van Ouderlingen Bijstand in België. Ministerie van Spoorwegen. Vreeseiljk ongeluk ln eene kazerne Kerkstraat, 9 en 22, Aalst. Tel. 114 XXVI' JAARGANG NUMMER 133 T~> Gr JE3 Hl A 33 lO CENTIEMEN Uitgever: J. Van Nuffbl-Db Gendt H. Gregorius Zon op 4,28, onder 7,24 J II. Anloniui $2 Zon op 4,26, onder 7,20] Laalste Kwartier den 11 (Publiciteit buiten het Arrondissement Aalst, zich te wonden tot het Agentschap Hayas, 8, Martelaarplein, te Brusaul8, Place de la Bourse, Parijs en 105, Cheapside, London. Z. Ein. weigert dien huldeblijk Zooals men weot was eene inschrij ving geopend geworden om een gedenkteeken op te richten aan kardi naal Mercier. Z Em. de kardinaal aartsbisschop lieeft thans aan onzen konfrater La Libre Belgique volgend schrijven laten geworden I'm blad van 2 Mei spreekt van provinciale komileilen welke eene be looging ter mijner eere op louw eouden zetten. Ih ben zeer geroerd door de gevoelens, icelhe mijne vrienden aan zetten die voetstappen te doen en ih bedank degenen mijner landgenooten, die eene nieuwe doch overbodige gele genheid wilden te baat nemen om mij hunne toegenegenheid uitte drukken. Zegt hen. bid ik u, dal ih in geene gevalle, mij lian aansluiten bij de gedachte aan gelijk welk gedenkteeken dat ter mijner eer zou opgericht wor den. a De gedenliteekémn zijn voor de doode i en ih wensch nog niet, uit hel gelat dei' levenden gesloten te voorden. Aanvaard, Mijnheer de Bestuur der, de verzekering mijner toegenegen gevoelens Get. Kardinaal MERCIER Aahts-Bisscbop van Meciielen Evenals onze konfrater zijn wij van oordeel, dat het volkomen onnoodig is, daar nog iets aan toe te voegen. Hot wetsontwerp aangenomen door do Legerkommissie. De Legerkommisste heeft zich eenparig aangesloten hij het wetsontwerp betreffende do huishuur der ond-strijders, ontworpen door de hb. Brugman», Brifaut en Mathieu. M. Mathieu, die tot verslaggever was be noemd, heeft zijn verslag ingediend. Ziehier de groote lijnen van het ontwerp He militair geniet voort van voordcelen, die de wet van 30 April 1919 hem verschaft t.w. dat de rechter hem steeds gansch kan ontslaan, wanneer hij de bewijzen van zijn onvermogen voorbrengt. Maar in geen geval zal hij kunnen veroordeeld worden om meer dan 1/3 te betalen van de vervallen huishuur terwijl hij in het leger was of daarmee ge lijkgesteld. Alle militairen, zonder onderscheid van rang, genieten van de nieuwe wei, op voor waarde, dat kon huishuur jaarlijks niet meer bedraagt dan 3600 fr. Ter ontlasting van de militairen, komt de Staat bij de betaling van de achterstallige huishuren tusscheu voor een tweede derde. Wanneer de huurder gansch ontslagen werd, komt de Staat dus lusschen voor 2/3. In ieder geval zal de eigenaar dus 2/3 van de huur ontvangen. Het laatste derde valt ten zijne laste. Al de sommen, die de huurder boven he* derde, dat hij verschuldigd is, betaald heeft, moeten hem terugbetaald worden, maar op voorwaarde dat de betaling gebeurd is ter< gevolge van een gerechtelijk optreden. Ten slotte, zijn de hvpothekaire intresten aan dezelfde bepalingen onderworpen, wan neer de militaire zelf het huis, waai op de hypotheek rust, bewoonde. Hosgésdiool van Leuven. Vrouwelijke studenten. Te rekenen van Oktober eerstkomende zul len de jonge jufvrouwen die de leergangen wenschen te volgen ter Hoogeschool van Leuven in de Katholieke Alma Maler aan vaard worden. De vrouwelijke studenten zullen, in af wachting der inrichting eener nieuwe peda gogie ofwel bij hunne ouders moeten verblij ven, ofwel hunnen intrek nemen in een der geestelijke gestichten der stad. Het gesticht Parisdaens heeft reeds tot dat doel kamers ter beschikking gesteld der alia* demische overheden. In een gebouw op de Groote Plaats, te leperen, niet ver van de puinen der Iialle, heeft men do lijken ontdekt van 40 Engel- sche soldaten. Al de lijkon lagen in ver- schillige houding, het grootste deel met het hoofd lusschen de handen, alsof zij sliepen. Men veronderstelt dat deze soldaten die deel uitmaakten van eenen post, door gassen wer den verstikt. De lijken waren nog allen goed bewaard. Al do lijken droegen nog het num mer van het regiment en in hunne militaire kleedij vond men hunne eenzelvigheidspa pieren. Men zal gemakkelijk den datum hun ner verdwijning kunnen vaststellen. 31' Vervolg God zij hare ziel in het oordeel genadig fluisterde Montenegro, en twee groote tranen die als gesmolten lood op zijne wangen brandden, vielen in zijn baard. Daarop keerde hij zich om, en zijne blik ken zochten liet kamermeisje, hetwelk hem gered had. Het kind zat op eenigen afstand, doornat en van koude bevend, tegen een boom, het pclaat naar het graf van hare meesteres gekeerd. Montenegro ging lot haar hij scheen een groot besluit in zijn boe zem te dragen. Toen hel Peruaansche meisje hem zag naderen sprong zij op. Er lag iets en toch iets zachts in hare gelaatstrekken. Hare bewegingen hadden een onnavolgbare natuurlijke bevalligheid, toen zij baar hoofd in de hoogte hief en Montenegro met hare donkere oogen zoo kinderlijk-naïef en toch zoo maagdelijk-zedig aanzag Maar de avonturier, die nog nooit voor een gevaar teruggeschrikt had, was* toen hij haar naderde, meer verlegen dan een school knaap, die eene vermaning heeft ontvangen. Hij wilde spreken maar zijn toag was als verlamd. Todos Demonios brak hij eindelijk met een schielijlten ruk los, en begon in het Quichua.msch zijne toespraak gjIdali de lnka-dochter, is dood onge twijfeld zoo dood als men maar zijn kan. Gij licht nu geene meesteres meer, maar indien gij mij eens lot uw man naarat 'k Den wel een blanke en een Christen, maar toch zou ik uw man wel kunnen worden, verouder Stelt, dat gij uw Zounegekhcid afweren en Christen worden wildet. De groote geest Pachakamak cn de Zonnegod bestaan toch HET PAPIERGEBREK. Het papiergebrek in de Vereenigde-Staten leidt niet alleen tot een verhoogden prijs en beperkten omvang der bladen, maar dreigt ook tot represaillemaatregelen jegens Canada, dat de uitvoer van pulp beperkt, aanleiding te zullen gegen. Canada wil het papier zelf aan de Vereenigde Stalen verkoopen en niet de grondstoffen uit zijn bosschen. Deze toestand is ernstig voor Amerika, maar nog ernstiger voor Europa, waar Ame rika groote voorraden ophoopt, vooral nu een wereldgebrek aan grondstoffen dreigt. te A.sitweiT»en.. Dikwijls wordt er al eens gezegd- moest ge weten wat de menschen zooal te eten krij gen En dit is toch maar waar. Dank aan ft doorzicht van twee agenten deropsporings- brigade is er belet geworden dat veie men schen vergiftigd zijn geworden. Zij ontmoeten eenen met paard bespannen wagen en daar er een zonderlingen reuk uit voortkwam, keken ze eens eventjes onder het zeil, en bemerkten dat de wagen met voor- en achterhespen geladen was. Zij volgden hem totdat de wagen voor een beenhouwer der Reynderstraat stilhield. Vooraleer ze toelieten dat de hespen zou den afgeladen worden, lieten ze de waar door een stadskeurder onderzoeken en er werd bevonden dat het vleesch geheel bedorven was en het minstastukje dat verbruikt werd hoogst gevaarlijk was. De adjunkten Collard, Bovy en Van den Steeo, der opsporingsbrigade, gezien het be lang der zaak, begonnen dadelijk een streng onderzoek en wat ze te zien kregen was ver bazend. De verkensbeenhouwer had dit ▼leesch gekocht van zekeren V..., woonach tig Van Montfortsiraat, te Borger hout, doch die een magazijn heeft in de Kerkstraat. Werkelijk werd daar 'tzoogezegde vleesch-: magazijn gevonden, een soort krocht, waar van de vensters met planken toegenageld wa ren, gelegen lusschen een paardenstal en eenen koeienstalDe hespen die daar gevon den werden, lagen daar gelijk 'nen hoop af val op den vuilen grond opgestapeld. Het werd onder zegel gelegd en nu kwa men twee keurders het goed nazien. Het was van dezelfde gehalte als het vleesch dat naar den varkensbeenhouwer gevoerd was De hoeveelheid is niet meer of minder dan 30,000 kilos i Vrijdag is men begonnen dit gevaarlijk goed naar hel slachthuis te voeren, V... be weert deze bedorven hespen te hebben ge kocht aan 4 fr. 20 de kilo. Dat zou een duur koopje kunnen worden. De jaarlijksche algemeene vergadering van deze machtige nationale vereeniging heeft plaats gehad te Brussel, den 5 Mei 11. Waren vertegenwoordigd 6S Verbonden, die meer dan 5000 maatschappijen vereenigen. Onder de talrijke aanwezigen bemerkt aan bet BestuurII. Ridder de Chellinck d'Else- jhern, Senator, Ondervoorzitter H. Damoi- seaux, gouverneur van Henegouwen II.H. Maenhaut, De Bruycker en Hevman, Volks vertegenwoordigers. De voorzitter, M. E. de Pierpont, herinnert in zijn welkomsgroet aan de talrijke afge vaardigden van allo' kanten des lands geko men, wat sinds een jaar werd volbracht op gebied der mutualiteit hij wijst op den ge- durigen strijd tegen de staatsinmenging en brengt buide aan zijne verkleefde medewer kers van het Bestuur. Eerwaarde Heer Eeckhout, Bestuurder van het Secretariaat, doet de voorname rol dei- Verbonden uitschijnen en wijst op de drin gende noodzakelijkheid doze overal stevig in te richten, volkomen op de hoogte van dc huidige omstandigheden -.met bekwame en verkleefde leiders. Daarna geeft hij een ypl- ledig overzicht der werkzaamheden van het Secretariaat van den Landsbond praktische studiën met het oog op de herinrichting onzer werken, Mocderkassen, Levensverzekering, verspreiding der twee vakbladen van den Landsbond, Sanatorium van Mont-sur-Meuse waar binst do elf maanden van het verloopen jaar 131 zieken verpleegd werden. Dit verslag dient door al onze mutualisten overwogen te worden het zal volledig ver schijnen in het aanstaande nummer van De Gids van den Onderlingen Bijstand. Na de herkiezing van het Bestuur en het aanstellen van Mejttffer Marchand als derde ondervoorzitter, wordt het uitgebreid pro gramma van den Landsbond in zake sociale verzekeringen breedvoerig besproken. In de namiddagziuing werd het voorstel der bijzondere Commissie voor de ouderdoms pensioenen klaar uiteengezel door M. Rom. Moeyersocn. Allen waren het eens om dit voorstel verre te verkiezen hoven het wets voorstel Wattters. Bij gelijke tegemoetkoming der openbare machten zijn de voordeelen van niet dat is slechts ver wensch te onzin Het Peruaasnche meisje zag hem met ver trouwen aan en haar bruin gelaat begon te gloeien. Zij gaf hare toeslemming. De dag was met zijn helderen zónneschijn als in zegepraal het dal van Yukai binnen drongen. Op den achtergrond verhieven zich hooge rotstoppen, en het dal met zijne bloemtuinen geleek een lusthof, schooner dan de Noordsche fantasie zich verbeelden kan Daanheen wandelde Montenegro met het Peruaansche meisje in het kleedje van goud- paailen. Aan den ingang van zijn huis keerde hij zich om, en zag gedurende eenige oogenblik- ken peinzend naar hei uitgestrekte landschap. Een prachtih, overheerlijk dal I mom pelde hij, in gedachten verzonken. Daarin te leven en te sterven Neen, neen Niet onder dezen vreemden hemel, niet op het gebied van den trouweloozeu Pizarro. Voort voort naar het vaderland 'k Ben rijk genoeg ook zonder het goud van de Bruid der Zon hetHelk zij mij wilde laten aanwijzen. Op de beroemde vlakte Huerta de Valencia die de tuin of Elyzeesche Velden van Spanje genoemd wordt." ligt de stad Valencia. In deze vlakte, die door hooge bergketen in een bal ven cirkel is ingesloten en aan den zuidkant door de golven der Middellandsche Zee bespoeld wordt, lag in de nabijheid van Valencia een landgoed, dat bet schoonste van allo was. Hiei' woonde de Hidalgo Don Mon tenegro met zijne lieftallige echtgenoote, de gewezen dienstmaagd der Zonnebruid. De gouden droom, dien hij als avonturier ge* droomd had, was eindelijk waarheid gewor den. Hij bracht zijne dagen in overstoord geluk door en werd de stamvader van een het eerste voorstel veel belangrijker dan deze door het voorstel van het Ministerie voorzien; de werklieden hekomen een recht en geene aal moes,de hatelijke onderzoeken verdwijnen, geen vermindering van pensioen omdat men in een min bevolkte gemeente woont. Er werd aangedrongen opdat het penstoen in het overgangstijdperk voor allen ongeveer twee frank daags zou bedragen. Een dagorde neergelegd door E. H. Eec- hout, als besluit der bespreking, werd met geestdriftige toejuichingen aanvaard. Na eene korte gedachlenwisseling over de provinciale Congressen cn een hartelijk dankwoord van den Voorzitter werd de ver gadering in de Leste stemming gesloten Mutualisten, overal krachtdadig aan 't werk. wakker geslacht. Geheel anders ging het met Pizarro. Deze maaide slechts heigeen hij gezaaid had. Op den 260u Juni 1541 werd hij in zijn paleis te Lima, terwijl hij met eenige vrienden het middagmaal gebruikte, door de< aanhangers van zijn terdoQdgebrachten bondgenoot Al- magro overvallen en vermoord. Zijn huis werd door het gepeupel geplunderd. Zijn lichaam bleef eerloos in het bloed liggen. Eerst in den nacht wikkelde een oude die naar de bloedige overblijfselen in een doek van boomwol, cn eroeg te met eenige neger slaven naaa de domkerk. Daar werd in een donkeren hoek in het geheim een graf ge maakt en het lijk in de aarde gelegd bij het flauwe schijnsel van een paar waskaarsen door arme, trouwe dienaars aangebracht. Zoo heeft Pizarro, de Veroveraar van Peru de moordenaar van den laatston Inka, zijn leven geëindigd. Hij vond Peru als een wel- bebouwdland met gelukkige inwoners hij verliet het verwoest en vol van hongerige slaven. Want de heerschappij der Spanjaar den steunde niet op den ploeg, maar op bet zwaard. Het Spaansche juk is thans reeds langs op het Amerikaansche vasteland ge broken, en eenmaal zal in Peru het morgen rood van een beteren ttfd aanbreken. Intusschen k-linken nog altijd om Kuzko de weemoedige liederen, welke de Indianen bij het weiden van hunne lamakudden aan heffen, en nog altijd werpen zij droevige en neerslachtige blikken op dc puinhoopen van de vesting der Inka's. Maar hoog boven hen straalt in het einde loos hemelruim met onbeschrijflke glorie het verheven teelten der Christendomshet Kruis van het Zuiden. EINDE. Postzegels van 0,65 centiemen; Tegen einde dezer maand hoopt het Post- bestuur een postzegel van 0,65 centiem in verkoop te stellen, verbeeldend bet door de Duitschers in brand gestoken stadhuis van Dendermonde. Het gedenkteeken is in 't zwart afgedrukt in een granaatkleurige omlijsting. Deze nieuwe postzegel, welke hoofdzakelijk dienen moet voor do^pankeering der brieven met spoedbestelling*al een merkwaardig heid te meer zijn in de reeks der thans in om loop zijnde postwaai'den. Het reizigers en goederenverkeer met Eupen en Malmédy. Daar den frank den mark als geldwaarde heeft vervangen in de districten Eupen en Malmédy, is het rechtstreekse!) verkeer inge steld lusschen de kantoren van het oude Belgische net en statiën dezer districten. De op de Belgische spoorwegen van kracht zijnde bepalingen nopens het vervoer van reizigers, reisgoed en koopwaren, zijn ook toepasselijk op het verkeer met de statiën van het nieuwe gebied. De prijzen der reizigers ticketten en dc taksen voor reisgoed worden vastgesteld door toepassing van het barema der Staatslijnen op den afstand lusschen het vertrekpunt en de bestemstatie. De prijzen en voorwaarden der gewone abonnementen school- weekabonnementen voor werklieden, in zwang op het oude Bel gische net,, zijn toepasselijk op de abonne menten van allen aard af te leveren voor het verkeer met de statiën der districten Eupen en Malmédy. Russisch-Duitsch gekonkel. Li' Petit Parisien verneemt uil Berlijn, dat de successen door de Poolsche troepen in de laalste dagen behaald, de jaloerschheid der Russische reactionnairen, in Duitschland gevlucht, hebben opgewekt. Zij hebben het plan opgevat hun oud gouvernement *an Noord-Rusland herop te richten. Te dien einde hebben reeds herhaalde onderhandelingen plaats gehad tusschen den gewezen Duitschen staatssekrelaris Solf, ge neraal Mannerheim, de hetman Skoropaski. Zij zouden trachten de Russische krijgsge vangenen, zich nog in Duitschland bevin dende, tot hun plan te winnen. Zij zouden zich ook de hulp verzekeren an Duitsche en Hongaarsche kontingenten. Dit leger zou in Bessarabie samengetrokken worden, onder de hevelen van generaal WraogeL Het Duitsch gouvernement is op de hoogte van dat gekonkel. Men verzekert evenwel d» het zich zou verzetten tegen het zenden vai! Duitsche troepen buiten de grenzen. Duitschland zal niet betalen... Een medewerker van de XX* SiMe beeft M. Massermann, bestuurder der Deutsche Bank, ondervraagd over den ekonomischen toestand in Duitschland. Volgens dezen konfrater, zou M. Wasser- mann er geen doekskens om gedaan hebben, en heel duidelijk laten hooren hebben, dat Duitschland niet geneigd is zijne schulden te' betalen. Zoo zou M. Wasserman onder meer ge zegd hebben g Frankrijk en België steunen thans hun begrooting's evenwicht op de toekomstige betalingen van Duitschland. Zij hebben on- gelijk - Duitschland zal niet betalen. Duitsch land kan niet betalen. Reeds op dit oogenblik zijn cle lasten verpletterend. De rijken beta len 80 per honderd van hunne inkomsten aan den Staat. Het gevolg daarvan is dat velen hunne eigendommen verkoopen, in de hoop aldus gemakkelijker aan den flskus te ont snappen. Zij weten dan niet tneer waar hun geld te plaatsen, en verteren, of liever ver brassen het. Zij die verplicht zijn te werken om te leven, werken niet meer of zeer veel. Van daar moet noodzakelijker wijze de ware fortuin van het land verminderen. De opbrengst der lasten is ter nauwer-' nood voldoende om de uitgaven van eerste noodwendigheid le bestrijden bevoorra ding, ppnsioenen van weduwen en vermink ten. De toekomst zal ons zeggen welke de ware oorzaken van den oorlog waren. Doch van nu af herken ik, dat de partij welke in 1914 in Duitschland meester was, overgroot© fouten begaan heeft. Desondanks moet cr een onderscheid gemaakt worde-n tusscheu oorlog cn vrede. De oorlogsschulden moeien ver deeld worden tusscheu alle landen, in even redigheid met hunnen rijkdom. Zulks is in 't belang van allen. Goed zoo Tijdens den oorlog verwoesten en plunderden de Duitschers alles, onder voorwendselKricg. Thans zouden zij daarover de spens willen vagen en zeggen Fricde, 't is Vrede. 'i Is al te kolossaal, om cr lang op aan te dringen.... te Ettertoeelc Een vreeselijk ongeluk gebeurde Donder dag avond in de kazerne van het 2° gidsen, te Etterbeek. Een soldaat der klas van 1918. Rodolf Fayarts, was bezig het hooi aan de paarden te verdeclen, toen hij door een geweldigen hoefslag in volle borst getroffen werd. De ongelukkige werd een tweetal metera ver weggeslingerd en kwam tusschen andere paarden terecht. Deze verschrikten en be gonnen le steigeren. Aldus bekwam de arme soldaat nog verscheidene hoefslagen op het hoofd. Toen men hem van tusschen de paarden kon halen, had het slachtoffer reeds opge houden te leven. De ouders van den ongelukkige, te Marte- lange wonende, zijn met de noodige voorzor gen op de hoogte gebracht van het droevig einde van hun zoon. I. Het Oostindisqh Nichtje Er zaten slechts twee personen in den wa on eerste klasse, die tot den trein van 6 uur ehoorde. Een heer, die, naar zijnen ringbaard en roode kleur te oordeelen, klaarblijkelijk scheepskapitein was, en een jong meisje van omtrent 20 jaar Hij was zoo zachtjes aan 'l dutten geraakt, en zijne gezellin trachtte den lijd te verdrijven door uit het raampje naar buiten te zien. Het was een mistige, akelige Novemberdag, en de atmosfeer w as vrij koud; zij had hare handschoenen uiigetrokken, en keek soms met trourigen, afgematten blik, naar hare fraaie, door de koude roodgewor- den vingers. Het fluitje siste en een oogen blik later klonk bet den Haag van den conducteur, terwijl de trein langzamerhand stopte. je oude lieer opende de oogen, wreef ze uit en keek om zich heen. We zijn in de residentie kapiteinzeide het meisje. Zoo? Ja, ik zie't. Wil u wat gebruiken Dank u, kapitein. Ach, wat is'thier een akelig land, foei en zij blies in de top pen haver vingers. Ha, vindt gij het nu al akelig? Wat zult ge dan zegden, juffrouw Marie,- als wij een maand verder zijn. Ach, ik weet het niet, kapitein, 't is zoo koud en dan die nare ontbladerde boo- men. Was ik maar weer op Java. Ha, ha, Marieke, gij komt pas hier, en dan wilt ge weer heengaan nu, zorg dan dat ge spoedig den eau of anderen rijken Indischegast beloovert, om met hem naar Indië terug te keeren. Het meisje glimlachte treurig. Ik zal daaraan maar niet denken ik moet mij geheel bezighouden met die onbe kende familie, die ik binnen weinige oogen- Mikken zal ontmoeten. Ze zijn me^allen zoo vreemd.p Kom meisje wees maar zoo triestig niet. 't Zal beter gaan dan gij wel denkt, geloof mij Ze zijn in Holland zoo kwaad niet. Maar je bent erg koud een glasje wanna wijn, hé Dank u, kapitein Kom, bedank maar niet, ik zie aan je oogen, dat ge wel trek hebt. Ik zal *t gaan halen. En de goede man stapte den waggon uit naar 't buffet. Zij zag naar 't station, waar de gaslampen reeds aangestoken waren eet 't grootste gewoel heersebte menig oog, met of zonder lorgnet, richtte zich naar 't lieve meisje, dat met hare nieuwsgierige oogjes naar buiten keek. Lief, ja, dat was Marie Wieland zeker. Hare taille, ontsierd als die was door het dikke merinos reisge waad en den ruigen oudenwetschen mantel," moest in eene andere kleeding zeer slank eo bevallig schijnen. Zij had eene warme ge laatskleur, eerder bruin dan blank de roode koontjes, die eene lange zeereis en de temperatuur haar geschonken hadden, ston den allerliefst. Haar dik golvend haarwas gitzwart't reishoedje, daler vrij (oud uit zag, was met de onbehaaglijke kleeding geheel in overeenstemming, doch, wat ieders oog tot zich trok, dat waren hare schoone oogen, prachtige zwarte kijkers, die als zij ze opsloeg eene fiere en hartstochtelijke uit drukking hadden, maar zooals zij ze nu

De Volksstem | 1920 | | pagina 1