Voor onze pad-strijders. MARIE WIELANO 11 Dinsdag Mei 1920 DE WONINGNOOD vraagstuk der bouwmaterialen Een loorteM tas durf e» ondernemingsgeest Oe Nation. Maalsctiappij der Bouwnijverheid la België Herinrichting der tu gerwacht De Conferentie van Spa Oe houding de.' i/uïische regeering MINISTERIE VAN LANDSVERDEDIGING (Vervolgt.) Kerkstraat, 9 en SS, Aalst. Tel. 114 T"> Gr XXVI' JAARGANG NUMMER III A. 3D 7 CENTIEMEN Uitgever: J. Van Nüffbl-Db Gendt H. Franciacua Zon op 4,25, onder 7,27 SLsatste Kwartier dan lil Publiciteit buiten hat Arrondissement Aalst, zich te wenden tot liet Agenlaebap Havas, 8, Martelaarplein, tt Brussel8, Place de la Bourse, Parijs en 105, Gheapside, Londen. fiua HB3T De httisliHurkwestie en dc woningnood zijn in êen laatsteu tijd breedvoerig besproken en het JUfit geenszins ia onze bedoeling er in dit artikel •p terug te komen. Altocn willen wy cr aan herinneren hoe duidelijk daarbij is gehlekep, dat het eenige doeltreffende middel om den wo ningnood op te lossen bestaat ;a het bouwen van huizen. Vóór den oorlog worden er in Belgis elk jtar ep zijn minst 15,000 huizen gehouwd. Daar er van 1914 tot 1919 baast niet gebouwd werd en de oorlog de vernieling van ongeveer 80,000 hui len mot zich bracht, overdrijven we niet als we leggen dat er thans in ons land een minimum van 150,000 huizen ontbreekt. Alleen de aanvulling van dit tekort kan de woningnood doen afnemen, zonder te rekenen dat elk verloopen jaar ons woer achteruit stelt wat den normalen aangroei van 15,000 woningen betreft. 0nz° productie van bouwmaterialen. En dit brengt ons er toe te onderzoeken hoe hel met onze productie van bouwmaterialen is gestold, vermits dit vraagstuk onafscheidbaar is van den wederopbouw van ons land. Vóór den oorlog bracht Belgiö meer bouw- malerialen voort dan bet voor eigen gebruik noodig had, zoodat de prijzen van zelf zeer laag ■waren. De gemiddelde jaarlijksche productie vóór 1014 was 1 milliard 700 milltocn baksteenon 200,000 kut'. meters bouwsteen 100 raillioen dakpannen 20* millioen schaliën, voorts 1.300,000 ton kalk, 1,500,000 ton cimont, 20,000 kub meters marmeren meer dan 5 millioen vierkante me ters ciment-ceramiek en andere tegels. Om een minimum van 150,000 huizen te bou wen hehbqu wc noodig 18 milliard baksteencn 2,500,000 kub. meters bouwsteen, 650 millioen dakpannen, 150 mil- l:oon schaliën, 5,200,000 ton kalk, 2,500.000 ton cimcnt, 180.000 kub. meters marmer en onge veer 20 millioen viorkante meters ciment-cera- miek eu andere togols, zonder te gewagen van de ontzaglijk» hoevoelheden hout, ijzerwerk, glas, enz. Wat moot or gadaan worden Het verschil tussclien onze jaarlijksche pro ductie en onze onmiddelijke behoeften springt dadelijk in 't oog. Om het tekort aan huizen te kunnen aauv^len, moeten we, wat bv. baksteen en bouwsteen oetreft, beschikken over een voor raad, vertegenwoordigend meer dan tienmaal de productie van één jaar En de productie van 1914 is lang nog oi9t be reikt, want tal van fabrieken werden vernield of van hun machines beroofd. Doch. alles toont aan dat, om de oplossing van den woningnood door het bouwen van huizen te bespoedigen en tevens de rechtmatige misnoegd heid onder de geteisterde bevolking te doen ver dwijnen, de productie j>an bouwmateriaal moet opgevoerd worden tot veel hoog er cijfer dan vóór den oorlog. Het wordt dus een zuiver technisch en indus trieel vraagstuk, waarvan de verwezenlijking evenwel niet mogelijk is zoo er tusschen de ver schillende voortbrengende firma's geen samen hang en geen onderlinge vei standhouding be staat. De behoeften zijn te groot, en dc kleinzie lige geest van mededinging van destijds moet de plaats ruirncn voor een gemeenzame wedijver naar grooler productiecijfer. Wellicht zouden do partijgangers van Staats- tusschenkomst in alle omstandigheden hierin ook een geschikte gelegenheid gevonden hebben om hun Statism in toepassing te brengen, doch wie weet met welko uitslagen Ons land bezat editor ondernemende geesten die, met een helderziendheid waaraan hulde dient gebracht, van lang vóór 't einde van den oorlog het vraagstuk van den wederopbouw grondig haddon bestudeerd on bij 't aanbreken van den wapenstilstand hun grootsch opgerat pion in uitvoering brachton. Op 12 October 191S werd te Brussel door een g.-ocp ingenieurs en ny veraars, bijgestaan door enkele bankiers, de Nationale Maatschappij der Bouwnijverheden in België (Société Nationale des Industries de Construction ofS.N.I.C.) op gericht, mat het doel 's lands wederopbouw door ••gen middelem te bevorderen. Ter verwezenly- 1* Vervolg. Het portier was niet geopend, daar het op onthoud slechts vijf minuten zou duren. Hij bleef voor 't raam staan en kuste hartelijk beide jonge vrouwen hij had de handen der oudste in de zijne geklemd en verschoonde zich, dat hij niet mee kon gaan. De bevallige dame, die er teleurgesteld uitzag, sprak nu zuiver Hw—adsch. Ilc kan waarlijk niet, Stelle, zeide hij Ik heb vanavond college bij professor X. Wat kan mij uw professor schelen nu moet ik alleen pe reis miken. Zult gij mor gen op het bal zijn Natuurlijk morgen vroeg vertrek ik. 'tSein wern gegeven. Hij kuslte nogmaals de twee schoon handen en 't lieve kleine meisje, groette raet de pet even den kapitein en Marie en sprong toen weg raet de woorden Tot morgen Adieu, Nini, tot den eer- Sten wals. Neen, neen, den tweeden riep deze vrrolijk en boc.g zich uit het raam, totdat de daine haar verzocht'te gaan zitten. Tu m'agaces les nerfa, Nini, zeide ze, tresta tranpuille De verdere reis liep zonder iets belangrijks al', en het sloeg 8 uur, toen men in 't Amsler- damsche slation stopte. Een prachtige koats stond op de schoone dam* te wachten een jongraensch met een bleek, meisjesachtig gelaat, haalda haar af. Zij stapten in, terwijl kiDg van dit doel beijvert dese maatschappij zich om do fabrieken van bouwmaterialen herin te richten én tot grooter productievermogen op te voeren tevens treedt zij zelf als aannemer op om de vernielde huizen weder op te bouwen, en wie kan het in voordeeliger voorwaarden, ver mits zij haar eigen bouwmaterialen levert en tevens haar eigen bankier is I Het aanvangsbapitaal bedroeg slechts één milüoen. Doch aldra vloeide van alle kanten steun toe en het kapitaal werd opvolgentlyk op 6 en daarna op 12 millioen gebracht. Deze cijfers alleen getuigen reeds voor het vertrouwen dat de maatschappij inboezemt. Trouwens aide fabrieken van bouwmaterialen steenbakkerijen en steengroeven, fabrieken van dakpannen, kalk- en cementovens, welke de Na tionale Maatschappij onder haar toezicht nam. hebben uiet alleen hun productiecijfer van 1914 weer bereikt, maar de meeste,hebben ze reeds overtroffen en soms meer dan verdubbeld En, wie op zoek is naar oen voordeelige geld belegging,' ga maar even na wolke voorspoedige tijden onze fabrieken van bouwmateriaal thans beleven, en hij zal zich rekenschap geven van dc schitterende vooruitziohten welke voor de voornaamste eigenares van al dere bedrijven zijn weggelegd. De generaal-hoofdbevelhebber der bur gerwacht heeft aan de groepsoversten den volgenden omzendbrief gestuurd Onder het publiek, zoo niet in de burger wacht zelve, is de meening verspreid dat de wacht is afgeschaft door het feit harer ont wapening op 19 Augustus 1914 en harer ontbinding door het koninklijk besluit van 13 October daarop volgend dit is eene totaal verkeerde uitlegging de burgerwacht bestaat krachtens de grondwet en krachtens de wet van '97. Geen andere macht dan de consti tuante kan eene instelling afschaffen, die door de grondwet bestaat en de regeering is verantwoordelijk voor de uitvoering eener niet ingetrokken wet. Daaruit volgt ten overvloede dat de bur gerwacht de attributies blijft behouden haar door de grondwet en voormelde wet van September '97 toegekend cn dat de bijzon- derlijke omstandigheden, die in 1914 de ontwapening, vervolgens de ontbinding uit lokten, niets veranderen aan de voorwaarden van haar bestaan, noch haar de verplichtin gen ontneemt, die haar door de wet xrjn opgelegd. Dien tengevolge 1. Heeren wachtoversten moeten als niet toegekomen den ministerieelen omzendbrief aanschouwen, voorschrijvend, lot nader orde af te zien van vragen om lokalen, enz., voor de burgerwacht en zij zullen aan de gemeen, ten het naleven vragen van al hunne verplich tingen tegenover de burgerwacht. 2. Zij zullen onverwijld door kiezingen de kaders aanvullen en voorstellen doen voor de benoeming der door den Koning aangestelde officieren, bijzonderlijk voor de onderrichters.- 3. Zij zullen een nauwkeurig onderzoek der controollijsten instellen, en, bij gebreke dezer, trachten ze door alle middelen opnieuw op te maken 4. Zij zullen het effectief onderzoeken, welk het mogelijk is te bereiken, na van de bur- gerlijke revisieraden de noodige inlichtingen bekomen te hebben. Is het noodig deze raden berin te richten, zullen mij onverwijld voor stellen in dien zin onderworpen worden. De wachtoversten zullen voorafgaandelijk de noodige slappen doen op dat de gemeenten de lijsten der ingeschrevenen opmaken. Het is wel verstaan dat dc datums, bepaald door art. 14 tot 16 der wet op de burger wacht, enkel toepasselijk zijn op 1920 en dal de inschrijvingen der jaren 1914-1920 on- onvcrwijld moeten plaats hebben, daar de uit voering der wet enkel wegens heirkracht werd geschorst. Ik zal overigens de tusschen- komstdes ministers bij de gemeenten vragen Marie en de kapitein eene eenvoudige vigi lante huurden. Zullen wij die twee mooie wezens ooit terugzien, vroeg zij. Ik weet het niet, en ik bekommer er mij ook niet over. 't Zijn nare nuffen vind ik. De vigilante hield voor esn prachtig huis op de Keizergracht stil Kom, kind, tei de beschermer, wij zijn er, klim op dat noemt men hier een hóoge stoep. 't Meisje was doodsbleek. Ach, zuchtte zij, wat wacht mij hier? Toen vouwde zij de handen om te bidden. De kapitein schelde. Bijna op hetzelfde oogenbiik hoorde zij aan de andere trap van de hooge atoep 't ramme len van een degen het was een officier, een eerste luitenant. Hij raakie bij wijze van groeten even zijo pet aan en bleef tegen 'thek leunen. Marie was een weinig verleden, maar bekeek toch bij het licht van de grootc lantaarn, die boven de deur brandde, den luitenant. Hij deed haar denken aan haar geliefden vader. Het was diezelfde fiere echte krijgsmansgestaUe, en dan die vorm van het hoofd, die schoone krullen het ge laal verschilde wel is waar. De deur ging open, Goeden avond Netje, zeide de officier tot hel meisje, dat open deed, en ging zon der Aerderc complimenten naar binnen. 't Is zeker oow's oudstse zoon, dacht Marie. Hel dienstmeisje liet beiden in een zijka mer, zoo prachtig gemeubileerd, dat Marie voor de uitvoering van bovenstaande. Heeren wachtoversten zullen ai het moge lijke doen om zoo spoedig mogelijk de een heden te herstellen en zullen mij de door hen bereikte uitslagen mededeelen zij znHen geen rekening houden van beschouwingen betreflende kleedij, bewapening, enz. KLEEDIJ. In afwachting der beschik kingen van de regeering ter zake, zal een erkenningsteeken volstaan (een armband b. v. voor wachten, gegradeerden en officieren. Zijn er onder deze laatste, die hun uniform bewaard hebben, kunnen zij hem dragen. WAPENS. Maatregelen «uilen geno men worden om zoo ras mogelijk wapens uit te declen. ONDERSCHEIDINGEN. De generaals- bevelhebbers hebben de noodige stappen bij de bevoegde overheid aangewend, opdat de burgerlijke eereteekens en onderscheidingen, aan de wacht toekomend, haar zouden uitge deeld cn dat alle achterstallige vergoedingen zouden uitbetaald worden. ONDERRICHT. Het meest dringend is het onderricht der niet onderrichte wachten en bijzonderlijk dit der bijzondere korpsen. De generaal-opperbeveihebber rekent er op dal alle wachtoversten hem op de hoogte zullen houden van den nilslag hunner po gingen. De Duitsche regeering hoopt te Spa te kunnen overeenkomen, wordt uit Berlijn ge seind. Zij zou het te batalen bedrag en de wijze van betaling vaststellen. Om te arbeiden, zijn er kolen noodig. Dit zal doen onderhandelen over Opper-Silezic. Verder zijn er vervoermiddelen van doen, wat een bespreking moet uitlokken over de teruggave van een deel der handelsvloot. In zake grondstoffen zou er aangedrongen wor den op teruggave der Duitsche koloniën. In financieel opzicht zou er uitstel moeten verleend worden. Het bezettingsleger zou moeten verminderd worden om de onkosten van onderhoud ie verminderen. Dnitschlandzou'aan den heropbouw der ver woeste huizen Duitsche arbeiders willen zien werken. Denkelijk zal Duitschland nog maals aandringen op bot behoud van ean legér van"200,000 man. voor het benoemen van een toegevoegden op steller en van tijdelijke opstellers bij de Vlaamsche Diensten van de Kamer Parle mentaire Dienst en Beknopt Vei slag). In den loop van Juni zal in de Kamer der volksvertegenwoordigers overgegaan worden tot een examen voor het benoemen van een toegevoegden opsteller en van tijdelijke op stellers bij de Vlaamsche diensten van de Kamer (parlementaire dienstel en beknopt verslag). De candidaten mogen niet meer dan 38 jaar oud zijn. Voor hen die gedurende den oorlog in het leger hebben gediend, wordt de leeftijdsgrens gebracht op 43 jaar (art. 5 der wet van 3 Aug. 1919). Op de verminkten, oud-strijders of op hen, die onder den oorlog gemobiliseerd werden, worden de voordeelen van gezegde wet toe gepast. De aanvangswedden van de toege voegde opstellers bedraagt fr. 8530 buiten de huishuurvergoeding. De lijdelijke opstellers worden betaald per uur of per bladzijde. De aanvragen moeten, voor 31 Mei 1920 aan den heer griffier der Kamer, Paleis der Natie, toegezonden worden. er verwonderd over stond. Vijf minuten verstreken, en daar trad de koopman binnen. Hoe verschilde hij van zijn broeder klein, ineengedrongen, met loensche oogen, had hij wel iets aristocratisch in zijne houdmg, maar bij den kapitein kon hij niet in vergelijking komen. Mijnheer, begon de gezagvoerder, ik breng u uw nichtje, in behoorlijke orde over. O zoo. antwoordde de heer Van Nieu- wenbur*. Dag, nicht, en bij reikte haar de hand. Welkom in mijn huis. Kapitein, ik dank u voor de moeite, welke gij genomen hebt, ik ben nu verhinderd langer met u te spreken als u over zaken spreken wilt. dan ben ik eiken morgen van 10 tot 8 uur op mijn kantoor tot uw dienst. Hij boog even eft wenkte Marie hem voor te gaan. Zij was verbluft door die koele ont vangst en op het punt in tranen los te barsten. Snel wendde zij zich tot haren beschermer en weldoener, fluisterde terwijl zij hem de drukte Tot morgen dus Zij trad na met haar oom in de helder verlichte vestibule. Juist kwam iemand uit een der zijvertrekken, en wilde langs de prachtige trap naar boven gaan. Gij zidt wel moe zijn, nicht, zegde de oom morgen knnt met de familie kennis maken. Gasperine, riep bij tot de dame, die naar boven wilde gaan. Hier hebt ge een nichtje van mij ik vertrouw haar aan uwe hoede. Geef haar eene kamer. Het gelaat der dame, die doo: den heer des huizes Gasperine genoemd werd, boezem- Verschillij hulpgelden welke den gedemoblliseerden of hun gezin toekomen. Gezien het betrekkelijk, groot aantal vra gen, die nog ingediend worden door gede mobiliseerde militairen of door hun gezin, blijkt het nuttig de verschillige hulpgelden, vergoedingen en pensioenen, welke den belanghebbenden toekomen, opnieuw in her innering te brengen. Het is wetenswaardig de verschillige hulpgelden, in Belgie ver leend aan degene die den oorlog megedaan hebben of aan hun gezin en de hulpgelden, in soortgelijke omstandigheden toegestaan aan de militairen van zekere verbondene volkeren, over dewelke wij volledige of afzonderlijke inlichtingen bezitten, te ver gelijken. Afdankingsvergoeding en spaargeld. Een vaste som van 100 fr. verhoo:d mot 25 fr. per dienstjaar in oorlogstijd vervuld een som van 200 fr. tot aankoop van kleede ren een verloi van 40 dagen, met al de vergoedingen. Het spaargeld beloopt tot ongeveer 500 fr. voor den militair die den heelen veldtocht op het front meegedaan heeft. Het zij een totaal van ongeveer 1200 fr. per soldaat. De belanghebbenden, die meenen recht te hebben op de soldij en de verschillige hulp gelden en vergoedingen (spaargeld inbegre pen), in 't geheel of gedeeltelijk, dienen zich te wenden tot de kantonale rijkswacht. Het uitbetalen dezer vergoeding gaf aan leiding tot een uitgave van ongeveer 271 800.000 fr. Frankrijk een globale gezamenlijke som van 1400 fr. Italië 300 lire, waarbij een volledig bur gerspa k. Engeland van 5 tot 8 pond voor bet eerste dienstjaar, waarbij 10 sh. per maand tijdens het volgende tijdperk 28 dagen ver lof met soldij een burgerspak of 52 sh. 6. Begiftiging. 300 fr. aan iederen militair van lageren rang dte tijdens den oorlog deelraaakte van het leger100 fr. en een spaarboekje voor ieder der wettige, geboren of nog te komen kinderen, op 11 November 1918 minder dan 18 jaar oud. .Om deze begiftiging te bekomen dient men zich te wenden tot het gemeente bestuur. Deze begiftiging komt gebeurlijk aan de weduwe en de weezen toe. Globale uitgave, ongeveer 60.000.000 fr. Frankrijk geen begiftiging voorzien. Italië een kosteloos' verzekerings-polis van 1000 fr., betaalbaar met rente na 30 jaar van af het opmaken dezer polis, of eene som van 1000 l. aan de weduwe, of een som van 500 1. aan de wees minder dan 21 jaar oud. Engelandwerkeloosheids-vergoeding tij dens een tijdperk van 26 weken, bedragende 24 sh. per week, waarbij 5 sh. per week voor het eerste kind onder de 15 jaar, en 3 sh. per week voor ieder der andere kinderen. Rente voor frontstrepen. 100 fr. voor de eerste frontstreep en 50 fr. voor ieder der volgende frontstrepen. Deze jaarlijksche rente wordt betaald van af den SOjarigen ouderdom aan degene £die vijf of meer frontstrepen, en van af den 55jarigen ouderdom aan degene die 4 of min front* strepen bebben. De rente wordt onm iddelijk betaald aan de weduwe in geval van over- Marie niet veel moed in. Zij was eerder klein dan groothare trekken waren stug en onvriendelijk. Zij was eeuigszins donker van uitzicht en liep daarbij zeer mank. Narie naderde haar verlegenzij voeldo het hart ineenkrimpen door al die koude ge zichten. De dame glimlachte, en het was alsof een geheel nienw leven haar gelaat bezielde de oogen, de mond, alles ademde vriendelijk heid. Kom met mij mee, ik zal u mar mijne kamer brengen. Wat zqt ge koud; bij mij brand een heerlijk vuurtje. Kunt ge goed trappenklimmen Uw oom geeft zoo'n baast, omdat hij mijne zuster wil zien, die zoo pas aangekomen is, zeker met denselfden trein als gij Nog een paar schreden. Zie *oo, we zijn er. Zij opende eene deur en trad in een lief huiselijk vertrek een gaslamp, waarvan het felle licht door een abat-jour getempeerd werd, brandde beven een groote marineren tafel, die overladen was met papiertjes, knip sels en linnen. Eene meid was oezig alles ep te ruimen. Het huisraad was gerieflijk, doch op verre na niet prachtig. Ga zitten, zei de vriendelijke dame, laat mg u eens ontdoen van dien hoed en dien mantel. Roosje, wees zoo goed, de ka chel in de kamer hiernaast aan te maken, en de lamp op te steken, 't Is een lief kamert* je het zal u wel bevallen. Laat bet goed van freule Wieland daar ook brengen. Roos, dan zult ge er dadelijk nieuwe bekenden ontmoe ten. Hoe. heet gij Marie, me,, vrouw. lijden des echt'gcnoots. Om deze rente te be komen dient men eene aanvraag te sturen tot het Departement van Landsverdediging. Globale uitgave voorzien 700.000.000 fr. Frankrijk geene rente voorzien. Italië.- id. id. Engeland id.' id. Herstel van den haard van den gedemobiliseerden militair Het totaal der vergoedingen tot nog toe verleend beloopt tot 4.205.000 fr. tc verdee- len als volgt 4300 vergoedingen van 0 tot 500 fr. 2200 van 500 tot 1000 fr. 1300 van 1000 tot tot 1500 tr. 350 van 1500 tot 2000 fr. 70 van meer dan 2000 fr. In geval van overlijden des echigenoots word de vergoeding tot herstel van den haard aan de weduwe toegestaan. Een voorloopig krediet van 50 millioen is voorzien. Frankrijk geen hulpgeld voorzien. Italië 90 dagen salaris aan hel gezin van den strijder. Engeland geen h ilpgeld voorzien. Rente voor Eereteokene. Jaarlijksche rente van 200 fr. voor de Leopoldsorde, van 150 fr. voor de Kroonorde en van 100 fr. voor de Leopold IF. Deze ren ten kunnen gezamenlijk ontvangen worden. Zij kunnen, voor de helft van het bedrag, overgaan op de weduwen en de weezeen. Frankrijk 250 fr. voor het Eerelegioen 100 fr. voor de Millitaire Medalie. Italië het bedrag der hooge soldij voor de Medalie der Militaire verdienste. Engeland geen vergoeding. Invaliditeit* pensioenen. Zij zijn in verhouding met den graad der gebrekkigheid en verschillen van 360 tol 3600 fr. verhoogingen van 150 tot 1500fr. kunnen toegestaan worden aan deinvalieden die de volstrekte gebrekkigheid overschrij den daarenboven kan eene bijzondere ver goeding van 500 tot 3600 fr. verleend wor den aan don invalied dte niet in staat is om de noodzakelijkste daden van hel leven te bedrijven. Het invaliditeits-pensioen wordt verhoogd met 30 tot 300 fr. per jaar voor ieder kind, geboren of ter wereld te komen, Een militair die zich in den ongelukkigsten toestand be vindt, zou 8700 fr. pensioen ontvangen en, zoo hij vader is van 3 kinderen beneden de 18 jaar, 9600 fr. De invaliditeiti-pensioenen kunnen geza menlijk met de ouderdoms-pensioenen ont vangen worden. De invaliditeitspensioenen welke uit te betalen zijn aan militairen van lageren rang, zullen een uitgave van 60 millioen noodzaken. Frankrijk van 240 tot 2400 fr., plus 100 tot 1000 tr. voor bijkomende gebrekkighe den, plus 1/4 van het pensioen voor de inva lied die niet in slaat is de noodzakezijkste daden van het leven te bedrijven, plus 30 tol 300 fr. per kind beneden de 18 jaar. De in valied, die zich in den ongelukkigsten toe stand bevindt, kan 4250 fr. ontvangen. Italië De eenige vergoeding van 756 tol 2268 lire aan deze wier invaliditeit minder dan 30 0/q bedraagt. Voor dezen die meer dan 30 0/o invaliditeit bebben, een pensioen van 378 tot 1260lire; plus 150 tot 1200lire aan deze die niet meer in staat is de noodza kelijkste daden van het leven te bedrijven, plus 100 lire voor het eerste kind, 75 lir« Ach, Marie nu, gij moet mij geen mevrouw nemen, ik ben 't nietzeg maar rond wet Gasperine we zijn oek bijna nicht- jee, al is het wat ver Gasperine Van Cave- ren heet ik, en mijne moeder zaliger heette evenals gij Marie Wieland. Zij was de zuster van mevrouw Nieuwenburg, uwe tante en dus eene verre nicht van uw vader. Marie kon hare tranen niet bedwingen en beaon hardop te weenen. Hare minzame ge zellin gevoelde diep medelijden met baar zij maakte de lange haren los wat Marie een* groote verlichting aanbrachttoen nam «ij eau-de-cologne om er haar voorhoofd mee a te wachten. Zichtbaar herstelde het arme weesje. Gevoelt gij u bet er? vroeg Gasperine belangstellend. O ja, zeker. Ach wat zijige toch goed voor mij. Een licht kloppen deed zich aan de deur hooren. Ma tante, maman.... Zeg uwe mama, dat ik nog niet bij haar kan komen, was het antwoord ga naar haat toe Nini, en wat spoedig. Die naam klonk Marie bekend in de oorea het was die van 'tschoone meisje op 't spoor doch zij gevoelde zich te vermoeid om eens vraag te doen. Roosje kwam met de thee binnen Gaspe rine schonk een fijn Japaansch kopje vol voer bare beschermeling in en maakte nog een boterham raet vleesch voor haar klaar T Marie kon echter niets eten.

De Volksstem | 1920 | | pagina 1