MARIE WIELAND Oe toestand in Duifsohlanü 0. L HEER HEMELVAART Donderdag 13 Mei Vrijdag 14 Mei 1920 De martslarön van Rossignol. Het Turksche Vredesverdrag. Ministerie van Landsverdediging XXVI* JAARGANG NUMMER 933 Kerkstraat, 9 on 22, Aalst. Tel. 114 I t Gr J=S X_i 33 "7 CENTIEMEN Uilgever: J. Van Nuffel-De Gendt O. H. HEMELVAART Zon op 4,22, onder 7,30 3, Stephania I Zon op 4,27, onder 7,3) Nieuwe Maanden 18 Publiciteit bulten het Arrondissement Aalst, zich to wenden tot liet Agentschap IJat^s, 8, Martelearplein, te Brussel; S, Place de la Bourse, Parijs on 10o, Cneapeide, Londen. BERICHT. Ter gelegenheid van 0. H. •Hemelvaart zal ons blad niet verschijnen ien zullen onze biireelen gesloten zijn gelijk den Zondag. Da Hemelvaart OnzesHeoren Jasus- Cliristus drukt den stempel op de ze gepralen, welke de Heiland roeds over den dood en liet graf bekaaid heeft door zijne heerlijke Verrijzenis zij is do voltrekking van Jesus' zending op aarde. Ja, vandaag, Hoogdag der He melvaart Christi, viert de H. Kerk plechtig en geestdriftig het homelbin- nentredon van haren Stichter en Brui degom en van ons aller Vader, mees ter en vriend. Gansch de christene wereld gaat aan liet jubolen om den zegetocht van den Verlosser. Van den vroegon morgend tot in den avonddienst weerklinken do alleluia- kreten onder de gewelven van onze heiligdommen, alleluia Hij stak zijne handen omhoog en zegende zijne leerlingen en hij vaarde ten hemel, alleluia En de priester bidt aan het altaar, dat op zijn beste staat, het smeekgebed dat zoo wel schikt voor dien lieugelij- ken dag: Vergun ons. God Almach tig dat wij zelvon, die vandaag geloo- ven on belijden, dat onze Verlosser, uw eenige Zoon ten liemol is geklom men, ook mot onzen goest in den hemel mogen wonen. Na op alle wonscbelijke wijzen aan degenen, die belast waren zijn rijkdom van genade en waarheid over geheel de wereld rond te strooien, de wezen lijkheid zijner Verrijzenis bewezen te hebben, brak op den veertigstan da^ hot oogenblik aan om naar zijn Vader torug te kparen. En vóór de verrukte blikken zijner leerlingen steng Hij de hoogten in en zit aan de rechte hand zijns Vaders. Geen overwinnaar mocht ooit zulk een triomf beleven. Geen jammerende slaven, meestal door onrechtvaardige overmacht verslagen, waren aan zijn praalwagen geketend maar Satan was er aan vast geklonken en don den Dood voerde Hij gekluisterd mede Zóó heerlijk, zóó verrukkend was het schouwspel goweest, dat al de ge tuigen vol vreugde naar do H. Stad terugkwamen en er niet eens aan dach ten dat ze zelf nu eigenlijk vorweesd waren. Smeeken wij met de KerkO Koning van glorie, Heer der leger- kracliten, Die heden als een Overwin naar hoven al do hemelen zijt geklom men laat ons niet als we.ezen achter Dit wordt ons zoo wonderschoon on treffend voorgesteld in de bijzon derste mis van dezen hoogen dag, wanneer het Evangelie gezongen is en de uitdooving plaats grijpt derPaascli- keers, welko van den dag barer wij ding, gedurende alle plechtige dien sten moest ontstoken worden. Vroeger noemde men dit Feest hot Veerligdaagsche omdat het,juist voer- tigdagen na Paschen valt. Do II. Gre- gorius van Nyssa noemt hetzelfde, de dag van Zaligheid, dat van de Apos telen tijden af gevierd wordt. Het was van op het toppunt des Olijfbergs dat Jesus ten Xlómol klom. Het plekje waar Hij voor do laatste maal stond is Loden nog zichtbaar, volgens de getuigenis van menige Heiligen en bedevaarders, die het na gelalen spoor zijner goddelijke voeten in den steen, met eigen oogen besta- tigd hebben. Is Jesus tenllemel gevaren om eeno daats voor ieder van ons aldaar to jeroiden, dit belot niot dat I-lij mot ons blijve in zijn II. Sacrament tot het einde der tijden en dat Hij op ons zijn onzichtbare en geheimvolle werking bijzonderlijk hij het ontvangen der H. Communie te wege brengen. Die hulp die troost, die sterkte bezorgt Hij ons meest door zijn Hoogwaardig verblijf onder en hij ons Dit is onze He mel op aarde en de voorsmaak on de voorbaat onzer eeuwige zaligheid. En wie acht zich tot den Homol niet iroepen Wie wil niet naar don Hemel Doch daarom moet men voor den Hemel werken Nochtans, och arme, de wereld, het winstbejag, do genotzucht, de strijd voor een handvol nietig gold en een bussol verboden vermaak,nemen maar al te dikwijls al onze gedachten in beslag en- zoo leven we dagen en weken lang misschien zonder ooit on- se- ©ogen en zinnen te richten tot den Hemel. De wereldlingen hebben voor droombeeld allo zinnelijke geneugten te genieten en inlusschen werken ze enkel en alleen voor het lichaam on hun ziel laten ze honger lijden, hun ziel die smacht naar een geluk, dat in het aardsche niet te vinden is, dat geld en goed niet kunnen verleenen 011 den menschendorst niet kan verzadigen. Do Heiland wijst ons den weg naar het onvergankelijke, naar het onster felijke, naar het onontbeerlijke dei- ziel de eeuwige zaligheid. Vergeten we niet dat we tot een he ter leven, tot de onsterfelijke woning en het onvergankelijk vaderland zijn uitgenoodigd. 3® Vervolg. Marie, tante. Zeg niet zoo dikwijls lanle, dat slaat onbeleefd... nu, dan is het beter, vindt ge niet Gasperine dat... Marie bij M. Graham les in 't Engelsc'u neemt ze kan al gauw op die hoogte zijn dat zij 't den kinderen leert. Enlrez. want ruen klopte aan de deur. Twee meisjes traden binnen. Lucie en Adelaide. Lucicging in all3 klingen voor een schoonheid door, en toch beviel zij menigeen niet. Haak gelaat had eene matte bleekheid die schitterend uitkwam door hare raven zwarte haren en donkere oogen, welke echter echter Hauw stonden. Er lag iets vermoeids over .haar wezen, dat met hare jeugd niet o\ereenkwam. Adelaide zag er nu ten minste eerder leelijk dan mooi uit. Haar blond haar was in papillotten opgemaakt, en papillotten maken niemand mooi. llaar gelaat was door cene menigte spoeten ontsierd, en had eene fletse kleur. Zij spiaken lachte luid, onbe schaamd zelfs, wat zeer verschilde met de kwijnende bewegingen barer zuster. Beider ochtendgewaad was dordtg eenige vlekken vertoonden zich op het witte kleed. Na de eerste begroeiing liet Lucie zich op eene sofa neervallen, terwijl Adelaide op de tabouret plaats nam. Zijn de ivitatiebricfjes reeds beantwoord 1 vroeg mevrouw. O ja mama, antwoordde Adelaide, zo komen allemaal. Wil u ze zien Moet nicht Marie'ook van 4l feest zijn 1 Tc Aarlen zullen 10S lijken van inwoners der gemeente Rossignol, op 26 Augustus 1914 door de Duitschers gefusilleerd, om graven en naar Rossignol overgebracht worden. Militaire overheden zullen daarbij aanwezig zijnT De plechtigheid zal op 23 en 24 Mei piaals vinden. Het vredesverdrag is dezen namiddag over handigd aan dc Turksche afgevaardigden. liet is in 13 hoofdstukken onderverdeeld. De plechtigheid bad plaats te 4 uur in de gekende Salie d'Horlo^e op de Quai d'Orsay. M. Millerand nam 't voorzitterschap waar. Toen de Turksche afgevaardigden binnen traden, stonden al de geallieerde afgevaardig den recht. Tewfik pachï, voorzitter der Turksche afvaardiging en zijne collegas, de ministers van binnenlandsche zaken, onderwijs en openbare werken, namen toen plaats, waarna M. Millerand hen het woord tocriehtte om het vredesverdrag te overhandigen. De Fransche minister-voorzitter herinnerde er aan in zijne rede hoe Turkije, door luilp te verleenen aan Duitsdiland, de schuld is dat de oorlog zooveel jaren langer geduurd heeft. Hij deelde mee, dut de geallieerde rc- geeringen voor lunnê veiligheid verplicht zijn de noodige maatregelen genomen ie ne men, doch zij gaven reeds blijk van hunnen wenseh voor den eervollen vrede, door hun besluit de souvereiniteit van den sultan over Gonstantinopel te handhaven. Tewlik pacha heeft met bevende handen het vredesverdrag aanvaard en met bewogen stem geantwoord. De bezettingsoverheid te Frankfurt Uit Frankfurt wordt gemeld, dat de Frank furter Opera aldaar voor twee dag'en is ge sloten, omdat in de daar opgevoerde operette Der Bctlelstudent de samenkomst van Fransche en Duiische smokkelaars wordt be zongen en verder den spot wordt gedreven met de Fransche parade. Generaal Vidalon heeft den componist Rosrti veroordeeld tot acht dagen gevangenis straf, welke onmiddei ijk ingaat. Ook in Mainz en Darmstadt zijn dergelijk© maatregelen getroffen. De Frankfurter Zeitung verneemt uit Straatsburg, dat hel verbod van de Frank furter Zeitung is uitgebreid tot alle Duiische dagbladen. De policiekommissaris heeft de boete van 10.000 mark betaald. Hij zegt dit niet als een schulderkenning te beschouwen, daar er niet meer wapenen voorhanden waren. Do troepen in fiot Roergebied BERLIJN, 11 Mei. De Buitsche nota. waarin het gouvernement mededeelt dat het aantal troepen in bet Roergebied gebracht is tot het cijfer door de Entente bepaald, is gisteren door de Duiische militaire kommis sie aan generaal Noliet overhandigd gewor den. Deze heeft commandant Besgravcs ge last de juistheid der gedane verklaringen te onderzoeken. Volgens dc Duiische nota is het effektief der Duitsche troepen in hel Pioergebied thans als volgt 19 bataljons, 9 schadrons en 2 batterijen. Zoo deze cijfers juist zijn, dan is er zelfs een bataljon en een schadron miuder dan toegelaten was. De Duiische drukpers bedreigd. Op eene vergadering van deskundigen, te Leipzig gehouden, verklaarde de voorzitter dal de toestand der Duitsche drukpers ernstig bedreigd was door den steeds stijgenden prijs van liet papier, daar het gouvernement geene maatregelen neemt tegen de eischen dei fabrikanten. De toestand der Duitsche bladen zou zelfs zoo kritiek zijn, dd vele bladen mogelijks dezer dagen zuilen ophouden te verschijnen. Eene prolestbetooging. BERLIJN' 11 Mei. De onafhankelijken en de socialisten hadden heden namiddag om 5 ure eene prolestbetooging op touw gezet tegen alle militaire tiklic welke zou onder nomen worden tegen de Russische Sovjets. In een manifest door hen uitgegeven be weren zij, dal hpt Duilsch gouvernement met generaal Mannheim onderhandeld had, over het leveren van wapens aan Finland. De minister der Reichswehr logenstrafte zulks echter. Het oud Iieichslaglid Le Jebour toekende verzet aan tegen de aanvallen welke in ver scheidene landen tegen de Russische Sovjets gedaan worden. Hij verzette zich ook kracht dadig tegen alle inmenging van Ouitschland in de Russische aangelegenheden. Ja, uw pa wil 't absoluut. Zijn uwe strikjes en lintjes goed in orde 't Is zoo naar, wanneer men nv pas moet den ken aan zijn toilet. Wat zal uw costume zijn cousine vroeg Lucie. Ik weet 't nog niet, ik zal 't maar aan 't toeval overlaten, nichtje, antwoordde Marie. Aan het toeval Hoor eens, ma, zij wil 't overlaten aan het toeval. Gasperine zou zeggen aan dc belchikking der Voorzienig heid. Wat denkt ge dan, kind, dal uw bal japon zoo geheel uit zijn eigen van Parijs zal overvliegen en Adelaide schaterde het uit van 't lachen. Marie wil zeggen, dat zij wenscht te wachten, totdat een uwer haar aanwijst, hoe zij zich klecden moet, verschoonde Gasperine. O Cielmoet gij daarop nog wachten Dan is 't beste om het bal maar te laten pas- see.-en voor dezen keer au moins. 't Is zoo difficile om alles in eenige uren 4e acheveeren. Weet ge wat, Lucie, het menigste, wat wij doen kunnen, is, dat Marie een uwer japonnen aantrekt. De witte b. v. rnet lilas bloemen. Ge zijl beiden even groot niet waar Dat kan geschieden ma maar excusez- moi, tot straks. Ik heb zulk een hoofdpijn Dat komt u slecht te pas, Lucie, als gij vanavond goed dansen wilt, sprak Gasperine opstaande. Neem wat cau de-cologne, ried me vrouw aan. Praatjes, ma Zij heeft geen hoofdpijn, riep Adelaide. Als Louis straks komt, dan is die heele ongesteldheid naar de maan. Ze; De wedden der Onderwijzers Ziehier de voornaamste bepalingen van het voorstel Buyl Artikel 27 der wet lot regeling van hel la ger onderwijs wordt door de navolgende be palingen vervangen De "gemeenteraad stelt de wedde van de gemeentelijke onderwijzers vast, deze wedde bestaat noodzakelijk uit 1® Eene aanvangswedde van 4,500 frank voor de onderwijzers en voor de onderwijze ressen i) 2" Eene huishuurvergoeding bepaalt voor beiden als volgt In de gemeenten van 25,000 inwoners cn minder, !r. 400. In dc gemeenten van 25,001 tot en met 100,000 inwoners, fr. C00. In de gemeenten van meer dan 100,000 inwoners, fr. 750. Deze vergoeding wordt op het dubbele ge bracht a) Voor de gehuwde onderwijzers en on derwijzeressen alsmede voor de weduwnaars eo weduwen met een of meer kinderen b) Voor de schoolhoofden. Indien de onderwijzers of onderwijzeressen een schoolhuis bewonen, wordt de huishuur- vergoeding verminderd ten beloopc van de huurwaarde daarvan. Een jaarlijlcsche gezinsvergoeding van 300 frank per minderjarig kind ten laste van de onderwijzers of onderwijzeressen, die gehuwd weduwnaar of weduwe zijn is vanaf 1 Januari of 1 Juli na de geboorte van het kind ver schuldigd zij is niet meer verschuldigd van af 1 Januari of 1 Juli na het overlijden van het kind, na den datum zijner meerderjarig heid of na dien waarop liet ophoudt ten laste van zijne ouders te zijn. Zij kan echter niet worden uitbetaald te zamen met eene gezins vergoeding toegekend aan den medeechtge noot. Mocht zij minder dan 100 frank bedra gen, dan zou alleen het verschil aan de recht hebbende toegekend worden. Is eveneens verschuldigd eene gezinsver goeding van 100 fr. per kind ten laste van de onderwijzers, van de onderwijzeressen cn van de onderwijzeressen der Froebelscholen. De onderwijzer en de onderwijzeres der la fere schoten cn der Frccbelscholen hebben aanspraak op twintig jaarlijksche verhoogin gen van 200 fr. en vijf van 300 frank, der wijze dal het bij artikel 29 bepaald wettelijk minimum met 5,000 fr. wordt verhoogd. Na 25 jaren dienst, bekomt elke onderwij zer titularis ecner klasse, den titel van schoolbestuurder ten persoonlijken titel met de helft der voordeden aan hel bestuur ver bonden. In eene zelfde gemeente genieten al de schoolbestuurders dezelfde bestuursvergade ring berekend volgens de school waar de meeste klassen zijn. De aanvangstedden van de onderwijzeres sen der Froebelscholen, voorzien bij artikel 33 der wet tot regeling van bet lager onderwijs wordt vastgesteld als volgt Aanvangswedde4,500 frank. Echter 'hebben de onderwijzeressen der reis, Marie, ga met mij mee Lucie, geef mij je sleutels, dan zal ik haar toilet eens maken. Kijk dat haar eens Dit heeft Gasperine bepaald gedaan zie eens aan, hoe mal die boel daar achter zit. Ga met Adelaide, ma cbère, zeide tante zij zal u helpen. Het arme kind Alles is haar hier zoo vreemd. Gasperine, ma bonne, gij zult voor het diner zorgen, een diner russe. Laat de zorg daarvan maar aan mij over, tante, 't is de eerste keer niet. Ach, Gasperine, gij zijt mijn engel bewaarder. Adelaide nam Marié onder den arm cn geleidde haar naar eene kamer, die met eene andere in verbinding stond. Dit waren de vertrekken der beide zusters. Evenals alle andere waren zij k'ouriggemeubileerd., maar vreeselijk slordig któederen bedekten den vloer, de sofa's en de stoelen. Met zeer veel moeite gelukte het Adelaide een plaatsje voor Marie te vinden om te kunnen zitten. Zij schreeuwde om bare kamenier, en bromde over bare slordigheid. Lueie's kamer was nog erger, want die was bijna geheel gevuld met vogels. Op den console stond cene kooi, prachtig verguld in de boeken hingen kooi en in 't midden, overal, Hondjes en katjes van hun kroost omringd, lagen op fluweclen kussens te rusten kortom, het leek meer op menagerie dan op 't boudoir eener jonge da me. Adelaide opende, eene kast, waarin de prachtigste kleederen in de beminnelijkste wanorde over elkaar lagen. Zij haalde cv eenige Uleeren uit, keurde die af en wierp alles weer ongevouwen op dc andere. Einde- Froebelscholen, die niet in het bezit zijn van het diploma van onderwijzeres der lagere scholen, slechts aanspraak op eene aanvangs wedde van 3,600 frank. Hetzelfde artikel 33 wordt aangevuld alf» volgt De gediplomeerde hulponderwijzeressenj der bewaarscholen, benoemd voor 1 October1 1919, worden gelijkgesteld met de onderwij zeressen titularissen eener klasse. Paragraaf 2 van artikel 25 wordt gewijzigd- als volgt Echter mag de onderwijzer niet worden' afgezet dan na gehoord te zijn in een onder zoek op tegenspraak, onder dc leiding van' een afgevaardigde der gemceoleoverhcid en! van don hoofdopziener, en mot goedkeuring van de Bestendige Deputatie. De onderwijzer heeft het recht zich le verweren en te doen erweren voor den gemeenteraad en voor de Bestendige Deputatie. De gemeenteraad en dc onderwijzer kun nen in beroep gaan. Uniform van het Belgisch Leger De Koning komt het besluit, dat de kwestie ■an het uniform eri de kleedijen van hel lc,«er egclt, te onderteekenen. De khaki-tint wordt' behouden, voor alle wapenen en diensten, uitgezonderd de rijkswacht, de torpidisten en de mariniers. Het uniform gelijkt aan dat welk gedurende den oorlog in gebruik was. De ondervinding heelt ten andere aangetoond dat het aan de behoefte vokloet het is zoo weinig mogelijk zichtbaar en het is praktisch Anderzijds, zoo het redelijk is het veld-uni- form te toaien om het, eene tot plechtigheden geschikte bevalligheid' te geven dient deze looi de eenvoudigheid die de eerste hoedanig heid van ons oorlogs-uniform was niol weg te nemen. Dc soldalen zullen twee kleedijen. hebben de veld-kleedij, voor de oefeningeu manocuvers, de wapenschouwingen en eerediensten, als voornaamste kleed ij, en de gewone kleedij, voor den dagelijkschen dienst en de wandelingen in de stad. ('s Zondags en op gewone dagen). Daarenboven zullen de officieren een derde uniform bezitten, de plechtigheids-kleedij, bestemd voor den dienst of voor eene openbare of private plechtigheid. En het Koninklijk Besluit eindigt als volgt Officieren cn Manschappen wijden de groo'- ste aandacht aan hunne kleedij. Een welver zorgde kleedij is voor helleger het uitwendig kenmerk eener volmaakte tucht. In een onderricht tot uitvoering van het Koninklijk Besluit voegt de Minister van Landsverdediging hierbij Ik vestig ernstig de aandacht der officieren' onder-officieren en soldaten op de dringende noodzakelijkheid voor allen van de kleedij flink te dragen. Dé officieren dienen zich te dien opzichte veeleischend le toonen en moe ten zelf het voorbeeld geven. De pel dient recht gedragen en niet in den nek getrokken zij mag geene verandering van vorm-ondergaan. De politiemuts wordt licht overgeheld naar het linkeroor. Deklee- •deren moeten altijd toc^eknoopt zijn. De riem moet op voldoende wijze gespannen zijn, zon der de kleederen te doen plooien. De kraag der overjas moet behoorlijk neergelegd zijn, tenzij in geval van zeer harde koude ot stort buien. De soldaten moeten vermijden dc handen iu de zakken hunner kleedcren te ste ken. Zoo het publiek op zekere wijze hel leger beoordeelt volgcr.sde manier op dewelke het uniform wordt gedragen, beoorde'elen de menschen het eveneens naar dc wijze op de- elke de eer bewezen en de uitwendige teekeoen van eerbied gegeven worden. Ik verzoek dus de officieren er voor zorg le dragen dat op onberispelijke manier aange- lijk had ze een toilet gevonden, dat haar aanstond. Nu begon Marie's marteling. Gedurende twee volle uren zal zij voor den grooten toilet spiegel. Adèle en hare kamenier achter zich 't arme haar werd nu hier dan daar getrok ken, gevlochten weer geopend en dan vast gestoken, onder onophoudelijk gebabbel of liever schelden tegen de kamenier, die niets naar Adéle's «in deed. Lucie trad ook binnen 7,ij pruttelde over Adcle's slordigheid deze wierp de Schuld op Cato, de meid, die op hare beurt hare ontschuld verklaarde de drie vrouwen, geaccompagneerd door het getjilp der vogels, liet geblaf der honden, het gemauw der katten, schreeuwden tegen el kaar in. Marie's hooren suisten overgeluk kig gevoelde zij zich, toen beide zusters ver klaarden, dat het kapsel haar zeer mooi stond en zij maar zorgen moest, dat het niet in dc war kkam legen vanavond. Het witte kleed werd in een doek gewikkeld en zij mocht het naar hare kamer brengen. Mario stond een oogenblik verbluftzij kende den weg in het groote huis niet, doch zij wilde ook hare nichten niet lastig vallen en besloot moedig door te gaan. De deuren schenen haar bekend toe, en zij meende zeker hare kamer binnen te treden, toen zij zich plotselings voor twee vreemdelingen bevond Op de canapé zat de beeldschoone dame uit het spoor, haar prachtig' bruin haar. waar aan de zon een heerlijken goudgloed gaf, hing golvend tot over haar middel naast haar zat de student, die te Leiden aan 't sta tion stond. Hij had eene menigte lintjes, die,[aan 'tkaar op haren schoot lagen, door elkander gewor pen en keek haar met eene sckalke. teedere^ uitdrukking aan. Ulin^s keerde Marie zich om het tweetal had haar niet bespeurd. Zij ontdekte Gasperine, en vroeg deze den weg naar hare kamer. Hebt gij mijne zusier gezien vroeg Gasperine. Is dat uwe zuster Ja, Estelle de la Méronnière. Haar ntan is attaché van 't Fransch gezantschap in Den Haag. En Virginie is toch hare dochter niet De dochter van haar man. De heer, die bij haar zit, weet gij wie hij is. Neen, haar eehtgenoot. Wel neen, onze broeder LouisEn Marie ontdekte een tweern van trots in hare slem, toen zij die woorden uitsprak. We zullen te samen den koffie gebrui ken, ging Gasperine voort, toen zij hare ka mer betiaden. Onthoud nu goed. waar onze vertrekken liggen, opdat ge u niet meer ver gist. Wat 'n verschil met de kamers van Lucie en Adelaide, zei Marie, met een zucht, van verlichting. Ja, dat gaat nog al, antwoordde Gaspe rine glimlachend. Uw haar zit zeer goed. Is 't haar werk Nu me dunkt hetIk heb twee uren lang op de pijnbank gezeten. Zij zitten ten minste elk vier uur. Vier uur Hoe zullen ze dat eens ver antwoorden Dagelijks viec üur te verspiller^

De Volksstem | 1920 | | pagina 1