Baadieterij te Waarschoot. Zaak Jamar, Lnys.LonguevilIe Maitlman en Splingard [OÜSELUK TE GT-Q^ÏPJGER! Nadere bijzonderheden. Een tweegevecht. Het Arsenaal van Cuesmes floor trand vernield. Een goede buit. namiddagzitting slagen worde. Zij zuilen van zich zeiven CD jan hunne gegradeerde ondergeschikten vei •gLschen «lal deze,groet op dezelfde onberispe lijke manier beantwoord worde. De politiemuts worut als hoofddeksel vod 'de manschappen behouden de otlicieren en ,<fr adjudanten drogen de pet. Voor de wapen- schouwingëh, eercilienslcn en plechtigheden zullen de opper-oillcieren hun korte jas ver sieren niet klaverbladeren, de hoogere en lagere officieren met schouderstukken die de schouderkleppen vervangen. In plechtigheids klecdij zullen de officieren de broek met voetriemen, de zwarte lederen schoeisels en wille vellen handschoenen diagen. Hei dra gen van lage schoeisels is verboden. De broek wordt altijd rechtvallend gedragen zij mag niet opgestroopt werden noch een ware of gestikte plooi dragen. Geene boordsels meer noch aan de broek, noch aan de se: ouder stukken. De bereden officieren mogen, in wandclkleedij, de slick a of de karwats Hel dragen van den wandelstok is den mili tairen van allen rang verbcden die wordt slechts op velddienst toegelaten Wat de met-verplichte kleedingstukken (dekmantel. Regenmantel en wijde kraagmantel met hoofd- iap) betreft, de kraag draagt dezelfde kenlee- kens als de kraag van de voorgeschreven dvoi jas. Het dragen van pelsen is enkel toe gelaten met «le \licgerskleedij des personnels van den vliegdiensl. De knoppen zijn half rond met den bclgi. schcn leeuw, in verguld metaal voor de offi eieren de adjudanten de leerlingen der Mili taire School de helpersen aspiranten van den Gezondheidsdienst en van den Vecartsnij. dienst, in koper voor de andere onder-officie- ren, de korporaals en soldaten. Er bestaan drie verschillige grootten. De grootste knoppen worden op de overjas, den dekmantel en den kraagmantel geplaatst de knoppen van middelbare grootte op de korte jas cn op de vest de kleine knoppen aan de zakken van de overjas, korte jas en vest, aan de schouderstukken en aan de pet der opper- officieren. De hoogere en lagere officieren en de adjudanten dragen twee kleine knoppen in bruin leder op de pet. Opden regenmantel worden grijze knoppen in been op hoorn gedr.gen. Wal de kenmerkende kleuren voor de wapenen en diensten betreft, herinneren wij er van dat het grondiaken dient voor de wa penschilden op de korte jas, voor den band van de politiemuts der officieren (dubbele band voor de hoogere officieren) en voor de kwispel van de pdiciemuts der korporaals en soldaten, en dat liet kenmerkend laken dient voor de boordsels van de pet en van de politiemuts, voor de kraag m hel wapen schild van de korte jas, voorde oplegsels van de korte jas en voor het boordsel van.de kraag der vest, alsook voor do rijbroek. Zie hier dus de kenmerkende^Ueuren Algenieepe. Staf, zwart als. grondiaken, amarant als kenmerkend- laken Bijzondere Stdf, kader, groen en amarant KarabinierS, groen en lichtgeel Karabiniers-wielrijdcrs groen en'lichtgeel Jagers te voet, gioert cn lichtgeel Li li ie! roep"),), scharlaken en ko ningsblauw Grenadiers, scharlaken en ko ningsblauw Gidsen, amarant en groen Jagers te paard. licfftgeel en koningsblauw Lanciers, wit en koningsblauw Artillerie, koningsblauw en scharlaken Genie, zwart (fluweel voor de officieren en adjudanten) en scharlaken Vervoerkorps, lazuurbluuw en koningsbiauw Slaf-Secreta- rissen, koningsblauw en amarant Intendan- tie, Betalingsdienst, officieren rekenplichtigen Administratie- troepen, koningsblauw en blauwgrijs Géneesheeren, granaat-fluweel en amarant Apothekers, smaragdgroen flu weel en groen Veeartsen, lazuurblauw flu weel en koningsblauw Militaire School, koningsblauw fluweel cn scharlaken Pupil lenschool, koningsblauw cn scharlaken Mi- hlair Gerecht, koningsblauw en lazuurblauw; Aalmoezeniersdienst, khaki cn khaki. Er worden geen groole veranderingen ge bracht aan de versiersels en de kenmerkende teekens. Zeggen wij enkel dal de infanterie- troepen, de karabiniers- wielrijders en de gidsen het nummer van l et regiment (of van net wielrijders-bataljon) met een koninklijke kroon er bovenop geplaats zullen dragen. Ach dat weel ik niet, Marie God zal haar, hoop ik, genadig zijn. Ik zeg er niets van. Het zou twee dagen lang migraine en een week lang een zuur gezicht geven, zoo ik een woord hierover zeide. II. Het bal. De lichten waren aangestoken, de zalen heerlijk verlicht en versierd. Nog een kwar tier cn de gasten zouden verschijnen. De heer Van Nieuwenburg wandelde op en neer met den luitenant, die gisteren te gelijk met Marie was binnengetreden. Mevrouw De la Méronière had de laatste hand aan haar loillel gelegd en trad binnen, schoon als cene ster. Virginie, in een wolk van gaas gehuld, scheen cene kleine fee Delphino in haar roze kleedje, maakte den indruk van een bloeien de roos. Lucic wandelde aan den arm van Louis Van Gaveren zij had haar kwijnend voorkomen afgelegd en lac' le en schertste nu met haren cavalier, dat het een lust was hen beiden te zien. Eugène trok zijne hand schoenen aan en bromde op 't kleine grut, dat lot 9 ure op mocht blijven en langs stoe len en tafels klonterde. Marie had zich onder bloemenmandje gezet een prachtige geiari- um viel lunes haar hoofd, en vormde zoo een natuurlijken diadeem zij gevoelde zich ver laten te midden van dat gewoel, en hield zich slechts bezig met iedereen nauwkeurig op ie nemeu Eene dame trad naast de vrouw des huizes biunen Marie vertrouwde bare oogen niet was dat Adelaide, met die prachtige, blonde Ovtfr het ernstig ongeluk dat heeft plaats gehad op het kermisterrein vaji Groningen vernemen wij nog het volgende. Door een nog met bekende oorzaak knapte een dwars balk van het hoogste deel der rodel ba au (Klein Zwitserland) van Hommerson, staande over een groole breedte aan de Noordzijde der Groole Markt, met het gevolg, dat bet bovenste gedeelte der glijbaan met donderend geraas instortte cn een groot gat ontstond, door hetwelk zij, die zich op dat oogenb'.ik op dat deel crer glijbaan bevonden, en zij, die juist op hel puut stonden to gaan glijden, van een aanzienlijke hoogte op straat vielen. Een vreoselijk gekerm steeg op, angsten ontzetting maakten zich van de kermisgnn- gers meester. Zoo spoedig mogelijk werden de gekwetsten in de herberg De Unie, de Bodega en bij enkele partikuiieren binnen gedragen. De geneeskundige dienst verleende dadelijk hulp. In den loop van den avond zijn twee jon gelingen, de 17jarigc Korfage en zijn kame raad, de 17jarige Wiegers, beiden van den Korreweg te Groningen, aan de bekomen wonden overleden, en gisteren nacht is nog een meisje, de 18jarige Wilmink, uit de Griffestraat te Groningen, gestorven. De gewonden, 27 in getal werden naar het Akademisch Ziekenhuis vervoerd. Som migen hebben zulke ernstige beenbreuken, dat voor hun leven wordt gevreesd. De burgemeester liet de kermis voor het verdere deel van den avond sluiten. Twee ketjes van Brussel, Karei D.., en Pieter Van O.., beminden hel zelfde meisje en zij besloten in een bokspartij hun geschil te beslechten. Maandag a*orid begaven zij zich naar de eenzame Hoeiantstraat en daar ingen zij er op los, juist alsof zij boksers van beroep waren en geheel hun leven niets anders gedaan hadden. Karei D... ging het onderspit delven, toen hij verraderlijk zijn mes trok en hel in de borst van zijn tegenstrever plofte. Deze stortte ten gronde en moest in der baast naar hel gasthuis overgebracot worden. Zijn toestand is bedenkelijk. D.., werd aangebonden en ter beschikking van den prokureur des Konings opgesloten. In den nacht van Maandag tot Dinsda; eenige minuten na middernacht, zag men vlammen opstijgen uit de modelmakerij van het arsenaal van Cuesmes. Spoedig werd alarm gegeven, doch het vuur greep bliksemsnel om zich een en weldra stonden de schrijnwerkerij, eene reeks barak ken, houtstapels en geladen waggons in laaie vlamt i De pompiers van hel arsenaal waren weldra ter plaats, doch waren machteloos tegenover liét vernielend element; duur hel water geen drukking genoeg had om toe te laten het vuur krachtig te bestrijden. De pompiers van Bergen, veel te Iaat ver wittigj, kwamen eerst om 2 1/4 ure 's mor- ;ends ter plaats. Zij moesteu er zich toe be palen.,.. te laten branden wal nog niet geheel vernield was. De schade is zeer aanzienlijk. De veldwachter Dp Muvnck, die zich per rijwiel naar Ecklao, begaf, hoorde op den Dam, in de dreef der hofstede van Karei Vermeulen, een verdacht gerucht. Hij sprong af en riep wie daar was. Voor alle antwoord werden verscheidene- revolverschoten gelost en de veldwachter hoorde de kogels langs zijn hoofd schuifelen. Hg trok ook zijn revolver en SCHOOI terug. Op het gerucht der losbrandingen waren ook de Vermeulen'? opgesprongen'en van op het hof schoten zij ook. Nn werd het den bandieten te gevaarlijk en zij namen door heiveld de vlucht. Eenige kogels werden de viep, schurken nog achterna gezonden. Toen men in de dreef ging zien, vond men er een grooten kruiwagen zwaar beladen met stukken stolfe, alsoök een rijwiel, dal de schurken hadden móéten in steek laten. Alles werd in de woning van Vermeulen gebracht en spoedig'vernam men nu van de diefte bij de weduwe Pauwels. Deze kwam ter plaas en hei kende hare stoften. Het gevonden rijwiel was dal van den soldaat. liet onderzoek werdt ieverig voortgezel en het parket is verwittigd. Dinsdag morgend viel de policie onver wachts in een huis tan den St-Blasiusgang te Sl-Pieters Jette, om er eene huiszoeking te doen. In eene soort stal, waarvan de ingang door twee groote wagenwielen verborgen was, vonden zij eeneövergrpote hoeveelheid waren, welke aan den inzamèjingsdienst behoorden, namelijk 25 kisten wijn op Hesscken, een automobiel en twee kumions van het Duitsch leger. Van daar begaven de politiemannen zich naar een buis der Boogschuttersstraat en vonden daar drie kisten, ieder honderd Duit- sche stormhelmen bevattende. Heel het vrachtje werd opgeladen en naar hetgereclits- hof overgebracht. In den nacht van Maandag tot Dinsdag drongen dieven bij middel van braak en be klimming inden kleergoedwiukel der weduwe Pauwels, Waarschoot doap. De dieven plunderden er om zoo te zeggen geheel den winkel en namen ook een rijwiel mede loeb hoorende aan een soldaat, die in het huis ingekwartierd lag. De weduwe Pauwcis, en hare twee dochters hoorden ge licht, doch dierven den soldaat niet gaan wekken zij stonden zelf op en dc dieven zulks hoorende trokken er van door. Toen hel gezin, niets meer hoorende be neden kwam, stelde men vast dat de dieven voor meer dan 30.G00 IV. kleerstoffen, lijn waad, enz. medegenomen baddeo. De schur ken zouden echter niet ver met den buit Ioopen. krullen, dat dat elegante blauwe kleed en t frische voorkomen Men moest al zeer dicht bij haar staan, om de dikke laag pou- dre de riz tc ontdekken, die hare sproeten aan onbesclieidene oogen onttrok. Gasperine bleef achter alles regelen voor 't feest zij verscheen niet op 't bal. Daar naderde Vir- ginie 't eenzame weesje. O Marie riep zij, laat die roode bloe men toch op uw hoofd blijven. Gij zijl nu zoo mooi. Marie trok 't gelaat terug en antwoordde 'i Staat te zwierig Virginie. Te zwierig Neen, niet waar Delphine Och ja toe, Marie smeekte deze drin gend. Vindt ge 't niet, Louis, dal de tak magnifiek staal Louis en Lucie kwamen naderbij. Allerliefst, nichtje zeide de eerste kom ik zal 'lmpoie bouquetje maar afsnijden. Lucie keek 'tooslersche meisje nijdig aan. Zij vond haar zoo liel in dut sneeuwwitte gewaad, zonder eenig versiersel dan een rose ceiuture. Dat vuurrood steekt te veel af tegen i rose van haar ceinture, antwoordde zij koel. - Dat is niets, 't staat mooi. Allons, Vir- ginie, attache cette guirlande Komaan Vir ginie, hecht dien bloemkrans vast. De beide meisjes jubelden en de mooie bloemen werden op Marie 's haar gehecht. - Fi done, zeide Lucie, en Adelaide trok baar neusje op. De eerste koets deed zich hooven. Een half.uur later waren de muziek begon. ERG AUTGüflOBIELGE&GELUSC. Gisteren namiddag is een auto-taxi, naar Boschvoorde rijdende, op den steenweg van Boendael op een tram rijtuig gebotst. De schok was zoo geweldig, dat de taxi geheel verbrijzeld werd. De twee personen, die zich iaden taxi bevonden, waren zoo erg gekwetst dat zij in eene naburige woning moesten ge dragen worden, alwaar een geneesheer ben kwam verzorgen. Zij werden daarna, op hunne aanvraa naar hunne woning gevoerd. Na eene achtervolging van verscheidene minuten kon heel de bende aangehouden worden. Zij zijn opgesloten N/W STOUTMOEDIGE SCHURKENSTREEK Een inwoner van Schaarbeek, M. Charles De Cock, kwam Maandag rond middernacht huiswaarts, toen hij op de Teichmamibrug aangerand werd door een sterk gebouwden kerel, dié hem ten grónde wierp, met'slagen overlaadde en dan dè vlucht nam,' met zijne brieventescli, cene sohi v*n drie duizend frank inhoudende. Pe stoutmoedige bandiet werd nog door een paar agenten achtervolgd, doch kon met meer ingehaald worden. Eene dievenbende geknipt te Scliaarloeeic. Eenige nachten geleden, werden ten na- deele van M. Denis,«eigenaar, Lambennont- laan, te Schaarbeek, uit een in opbouw zijnde huis aldaar, voor 5.000 fr. looden darmen en zink gestolen. Klacht werd neeergelegd, doch de dieven werden niot ondekt. Gisteren avond, toen M. Denis huiswaarts kwam, be merkte bij dat verscheidene kerels rond een ander in opbouwzijdde huis der hoogerver- melde laan zwierven. M. Denis ging de po licie verwittigen endeze legde zich in hin derlaag. Rund 1 ure s' nachts vonden patroeljceren- de politieagenten ouder de spoorwegbrug vijf kerels en eene vrouw, die waarschijnlijk het gunstig oogenblik afwachten, om in het inopbouwzijndc huis'te dringen. Tas hadden de kerels de policieagcnten bemerkt, of heel de bende nam de vlucht, verscheidene revolverschoten lossende. De agenten schoten terug, doch niemand werd ekwelsl. Marie vond vele dansers. Evenals de mees te Indische dames, danste zij licht en beval lig als eene sylphide.1 Prachtige oogón, vindt gij niet? zei Louis tegen Lucie onder een polka wat glinsteren ze, nu zoo.wat verhit is Welk een geestdrift, waarde neef Ach Lucie, ik houd zooveel van zwarte oogen en haren. Maar ge hebt een moei nicht- je, hoor. Ik merkte baar gisteren op 't spoor reeds op. Vermoeid 'en verhit, besloot Marie hare riendin Gasperine eens op te zoeken. De 'lille kamer vormde eene aangename tegenstelling mei de balzaal het licht brand- zachl en helder. Roósie en Cato zaten bij de tafel te naaien Gasperine 6tond bij de canapé en vouwde alles op, wat uit bare handen kwam. Heele stapels linnen lagen er al. Hoe prettig is 't hier, zei Marie en zette zich naast freule Va li Gaveren neer. Amuseert gij u foïet vroeg deze. Och, jawel. Maaf 't is hier veel huise lijker, veel aangenamer, veel lekkerder, zou men op Java zeggen. lloudi van huiselijk Marie O ja 1 Wij leefden ook zoo huiselijk, zoo prettig, toen papa nog leelde als 't bui- Assisenhof van Antwerpen Verhoor van Dinsdag il Mei. M»' WITTEMANS klaagt dat er dagblad schrijvers Ja mar woorden iu den mond leg den, welke deze nooit uitsprak. DE VOORZITTER. De gezwoornen oordeelen niet naar het geen er in de gazet ten geschreven wordt, doch naar hetgeen zij hier hooren verklaren. M. Lepièee Getuige Lepièee, die als archivist in dienst was van het Oftiee Beige, geeft uitleg, in welke omstandigheden Dierckx gezegd heeft dat Pannecoucke ging verklikt worden, DE VOORZITTER. Heeft hij een naam genoemd GETUIGE. Neen hij sprak enkel van een lieer en voegde er bijIk ga Panne coucke doen hangen. ADV.-GENERAAL. Werd er van be wijzen gesproken GETUIGE- Hij heeft gezegd de stuk ken liggen op 't bureel. M1' HOLLENFELZ. Dit is zeer belang rijk. Heeft bij gezegd dat de stukken in het bureel waren of wel dat de stukken gestolen waren. GETUIGE. Hij had ze gevonden hij. ADV.-GENERAAL. Dierckx, Leeft u gezegd dat de heer die bij Onnen moest gaan hem gezegd had dat er bewijzen noodig wa ren, maar dat hij die wel zou brengen. Er is dus eene tegenspraak, daar Dierckx u eerst gezegd had dal bij de bewijzen in handen d. GETUIGE. De eerste maal zegde Dierckx mij, dut hij Pannecoucke ging doen hangen. Eenige dagen later verklaarde hij Wij heb ben ze. Die - ze bedoelde zeker de bewij zen. Mier SERREGIERS. Voor de onder zoeksrechter heeft de getuigte verklaart dat Dierckx zegde. Wij hebben nu de geschreven bewij-en. Hij had ze dus niet te voren. VOORZITTER. Misschien had hij de eerste maal de stukken niet op zak. ADV. GEN. Heeft Dr Terwagne u ge zegd dat men Jamar had zien binnen gaan bij generaal Onnen. GETUIGE. Jawel, hij heeft Jamar ge noemd. Op eene vraag van den Voorzitter, verklaart getuige, dat hij niet denkt dat Splingard do- kUmenten zou ontvreemd hebben. HL Van Herrewoghe. DE VOORZITTER. Gij waart ook in dienst aan het Office Beige Gij zijt met Van Hecke de wacht gaan houden aan het huis van generaal Onnen. Hebt ge Jamar ook gezien,? GETUIGE. Toen Jamar is binnengegaan bij generaal Onnen. was ik juist gaan eten. DE VOORZITTER. Alvorens ge de wacht ging houden aan het huis van Onnen, heeft Pannecoucke u gezegd dat het Jamar was die zou kespen. G^rröTDE. Neen. M, Van Bcmberghe Deze getuige was ook in dienst van het Office Beige. Hij geeft zeer goede inlichtingen over de werking van Jamar, Mahlmaen, Splingard. Daarna geeft Lij inlichtingen over den alge- meenen toestand in Holland. De verdedigers stellen hem eenige vragen. Mr DE SWARTE. Was het de Office Beige niet die de richting gaf aan de Belgi sche pers in Holland. GETUIGE. Zeker. Eene verkiaring van generaal Boucqua- beille De heer advocaat generaal geeft lezing van eenen brief van generaal Boucquabeille, die gedaagd was. De generaal verontschuldigd zich, maar schrijft wat hij zou kunnen zeg- nering is in de wereld een onaangename last. Ja, ik begrijp 't, men heeft geen tijd om aan dat alies en dan nog aan zijn loillel ledenken, en aan de toebereidselen van een bal. Gaat het hier 'tgeheele jaar zoo door Zeker Marie aan ernstige plichten, aan nuttige werkzaamheid denkt niemand in dit huis er heerscht hier een treurige geest. Maar laten wij hen niet verhoordeelen"; wie weet, hoe wij zeifin Gods oogen aangeschre ven. Ik ben toch blij, Gasperine, dat ik be- daalde bezigheden zal hebben wat zou ik me hier anders vervelen Gij zult eene zware tank hebben, Marie dat verzeker ik u, en 'tgoed, op alles voor bereid te zijn. Leon is een akelige, verwende lastige jongen, dom als een zesjarig kind Christine doet hem in alles na Amelie en Evelne hebben al de gebreken van hun leef tijd. Gij zult veel menschenkcnnis moeten gebruiken, want oom hoort niet graag over de opvoeding zijner kinderen spreken. Tante bemoeit er zich voel mee, doch kiest gewoon lijk hunne zijde. Maar, dat is toch lastig, Gasperine hoe zal ik hun zooveel ontzag inboezemen, dat ze mij alleen gehoorzamen ten hard waaide of regende, dan staken we; —Vraag God om Zijn bijstand, anders de lamp open gingen we samen lezen, scha-[kan ik u niets raden. Blijft ge nog bij uw ken of dammen. Dat was zoo plezierig. Ach, Gasperine, en bier sprak ze zachter, 't is zoo naai, dat niemand inn hier naar mijn lieven papa vraagt, oom zelfs niét zalen eivol en del -Ach, kind, antwoordde Gasperine, de j leerlingen, «naar geef daar niets om ft zal Jdooden verbeet men spoedig. Hunne herin-1 hun eerst vervelen. Ik heb mijn eigen rytuig plan morgen mee naar de mis te gaan Zeker 1 Nu, gij zult veel spotternijen moeten hooreu, van tante, van Eugène van uwe gen. Hij was vroeger attaché militaire van Frankrijk in Den Haag. Hij verklaart dat do Russischen attaché hem inderdaad gezegd heeft dat de dienst van M. Ernest die zeel belangrijk was door de - Belgische Socialist»» verraden werd. De Russische kolonel had zelfs gevraagd dat men de - Belgischè' So cialist op de Zwarte lijst zette. De agent van de Generaal had gezegd dal Jamar de stukken had gebracht bij Onnsn, maar er waren geen bewijzen om die be* schuldiging te staven. M. Dierckx DE VOORZITTER.Hebt gij aan Lepièee niet verklaard Panrfecoucke te zullen doen hangen. GETUIGE. Ik Leb nooit zulks gezegd. De getuige ontkent ten stelligste al hetgeen volgens Lepièee zou gezegd zijn. Óver bet onderzoek dat gedaan werd doo* Terwagne na het stelen der documenten, geefi Dierckx een geheel andere uitlegging dan vroeger. M. DE POTTER, onderzoeksrechter wordt teruggeroepen. GETUIGE geeft den volgenden uitleg. Dr Terwagne, heeft mij niet Lepièee gekonfron- teerd, Lepièee herhaalde wat ik hem zou ge zegd hebben. Ik heb geantwoord Gij liegt, ik ken geen Fransch en gij geen Vlaamsen. Lepièee is dan weggegaan. Mier SERREGIER. Ik zie niet waar er tegenspraak bestaat. ADVOKAAT-GENERAAL. Dekwestia is van klaarte te maken. De verklaringen van Dierckx zijn geheel in tegenspraak met die van Lepièee. Men komt tot Splingard. Aan dezen zou Dierckx gezegd hebben - Binnen vijf minu ten zal Jamar bij generaal Onnen wezen GETUIGE zegt dat liet niet waar is. Mier Serregiei-s geeft lezing van het stenografiscu verslag van hel inkwest van Terwagne. SPLINGARD ondervraagd, aDlwoordl dat hij nooit van een verklikking Pannecoucke gehoord had alvorens Dierckx hem gezegd had - Binnen vijf minuten zal Jamar bij Onnen zijn DE VOORZITTER. Is het waar dat Splingard u de kaart aangaande Kleinhaus, gegeven heeft. GETUIGE. Ja, Splingard zegde mij 7.9 gevonden te hebben, en ik heb ze aan Jamar egeven. L»E VOORZITTER. Splingard, wat heeft Dierckx daarover gezegd wanneer hij voor Terwagne gekomen is, tijdens het onderzoek door deze laatste, ingesteld. SPLINGARD. Dierckx, zegde van nooit de kaart van mij te hebben ontvangen. LUYS valt hevig Terwagne en Dierckx aan en zegt dat zij in Holland geld geklopt hebben. De betichte Mahlmans wordt onpasselijk en moet buiten gebracht worden. ;Er wordt beslist 's namiddags Dierckx met Lepièee en Van Hecke le confronleeren. bezitting wórdt om 12 1/4 uur geheven. De zitting wordt geopend om 2 1/2 uur. Mahlmau komt met de andere betichten zijne plaats innemen. Mier DE SWARTE verklaart, dat den heer Franquignoul. die gisteren als getuige geko men is, gezegd heeft dot de - Belgische socia list» den koning en de koningin als boches - hebben beschreven. Mier De Swartc geeft le zing van het bedoeld artikel dat alleenlijk de afkomsten aanduidt niet alleen van den ko* njog en de koningin, maar ook van Delbeke, Woeste, Strauss, prins de Ligne, enz. Men hoort dan een getuige ten ontlastte van Longville. Hij verklaart dut hij met be schuldigde oenen dienst van briefwisseling tusschen Holland en bezet België heeft inge richt. De getuige voegt erbij dat hij Longville altijd beschouwd heeft als een persoon met hooge patriotische gedachten. Daarna komt eeno reeks getuigen ten ont lasten voor Splingard. Eenige geïnterneerden van het kamp van Harderwijk komen eveneens getuigen dat Splingard brieven deed geworden am hunne familie en dat den beschuldigde zelf, verge zeld van zijne vrouw, hen kwam bezoeken in het kamp. en niemand heeft 't recht mij te ontzeggen naar de kerk te gaan. Gij zijt wel goed, lieve Gasperine Maar zeg me eens, waarom zijn ze er zoo op tegen Oom, tante en al de kinderen zijn toch Katholiek. Wel zeker, in net oog der wereld zeer getrouwe Katholieken zelfs. Geen Zondag gaat voorbij of de hceie familie begeeft zich naar «Ie Hoogmis op Paaschen ontvangen zij allen de H. Sacramenten. Meer te doen is dweperij. Men noemt mij de heilige, omdat ik dagelijks naar de kerk ga. 't Zou wel gemakkelijk zijn, vindt ge niet. ais men door dat weinigje kou gecanoniseerd worden 1 O, Gasperine, ik maak volstrekt geen aanspraak op vroomheid, maar het doet mij schrikken, als ik bedenk, dat ik me ook eens zou moeten tevreden stellen om le leven zoo als zij allen. Ik vrees zoo zeer, dat ik evenals Lucie en Adelaide, le wereldsch, te beuzel achtig zal worden, liet is zoo verschrikkelijk een leven le leiden, waaraan 't eenigste doel een bal of een nieuw kleed is. Dat is 't ook, Marie toen ik op uw leeftijd was, verloor ik mijne goede lieve moeder, zij was 't tegenbeeld van hare zuster onze tante. Zij is 6 jaar jonger dan ik en moest zich dus nog geiieel en al vormen zij nam, helaas alles aan, wat verkeerd is, en huwde op 16 jarigen leeftijd meteen Fransch- man, die wel eens zoo oud is als zij en een dochtertje had, Virginie. (Vervolgt.)

De Volksstem | 1920 | | pagina 2