II. Joanna d'Arc bid voor ras MARIE WIELAND Zondag 16 Mei De Conferentie van Spa, 'I ICrisle!) Syndicaal van Y. P.T.T.Z. Da vredesvoorwaarden vew Turkije Ministerie van Landsverdediging Kerkstraat, 9 en 22, Aalst. XXVf JAARGANG NUMMER 115 Tel. 114— X> C3- X-. -A. 23 -1 O CENTIEMEN Uitgever: J. Van Ndffel-De Gbndt H. Joannes Zon op 4,18, ondor 7,34 j Maandag 17 Mol 1920 H. Posoulia Zon op 4,17, onder 7,353 Nieuwe Maan den 18 Publiciteit buiten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot liet Agentschap Havas, 8, Martelaarplein, te BrusselS, Place de la Bourse, Parijs en 105, Gheapside, Londen. Dit is do kroot dio uit duizende herten en monden vandaag te Romo in St. Pieterkerk zal opstijgen. Immers de heldhaftige Joanna d'Arc, de fransche nationale gelukza lige per uitstek, wordt heden door 7, II. Paus Benediklus XV, heilig verklaard. In 1869 verkreeg M"r Dupanloup, bisschop van Orleans, van Z. II. Pius IX de toelating hot proces tot zalig verklaring in te leiden Loo XIII riep Joanna als Eerbiedwaardige uit, don 27 Januari 1894 en Pius X deed de heldhaftigheid haror deugden den b Januari 1904 verkondigen laatst genoemde Paus ging ook over tot iiare zaligverklaring den 18 April 1909. Verscheidene hondorden bisschoppen wonen heden deplechtigheden bij. Al de fransche kardinalen en do in Rome verblijvende Prinsen der kerk, alsook onze wereldvermaarde kardinaal Mer- cier met 75 fransche volksvertegen woordigers, senators en raadsleden en 10,000 bedevaarders, (in betere tij den zouden er wel .50,000 geweest zijn) bevinden zich in de wereldhoofd- kerk met Joanna's d'Arc levensbc- schrijver Hanolaux, die de fransche natie vertegenwoordigt, aan hun hoofd. Eene bijzondere plaats is aan Frank - rijks afveerdiging, voorgezeten door Doulcet en aan de afgezanten voorbe houden. Daarbij beeft hot Ilaliaansch lands bestuur alles gedaan wat het kon om de toebereidselen van hot grootsche feest te vergemakkelijken en luister hij te zetten. Immers weinige gebeurtenissen ver dienen zooveel de algonisone aandacht en meèviering. Het geloof, do wetenschap, de va derlandsliefde spannen samen om do algomeene howondering ten gunste dezer nieuwe heilige te stemmen. De II. Joanna d'Arc is wel de chr stone vaderlandsliefde in persoon zoo zal voor altijd de fransche heldin door de Kerk voorgesteld worden. Van nu af behoort dat nederige meisje, thans op onze altaren verheven niet meer aan zijn Vaderland alleen. Allo ware vaderlanders zullen zo tot patro nes of beschermheilige aannemen. Door Joanna te verheerlijken zal Z. II. Benediklus XV insgelijks roe men al dezen die naar haar voorbeeld voor de verdediging van het Vader land en van hot recht hun leven offerden. Do II. Joanna werd te Domremy in Lorreinen don 6 Januari 1412 uit nederige landbouwers geboren. Toen zij dertien jaar oud geworden was, hoorde het zoo godvruchtige, gehoor zaam, zuiver en aan zijn vaderland vorkleofd meisje, zekere stemmen die zij waarnam als zijnde de II. Mi chael, de H. Catharina en de H. Mar- gareta. Dio stemmen kwamen haar verwittigen het vaderland ter hulp te snellen. Zij deed aan Ilarel VII ver staan dat zij mot do zending gelast was Frankrijk te verlossen, In 1429 stelde zij zich aanhet hoofd van 't leger en verloste hot belegerde Orleans den 8 Mei, van voornoomd jaar. Zij deed don Koning te Reims zalven den 17 Juli daaropvolgende, trok met haar leger naar Parijs en word er gewond. Verraderlijk door do Engelschen gevangen genomen te Compiègne in 1430, werd zij naar Rowaan overgevoerd en aldaar levend verbrand den 30 Mei 1431, zijnde den vooravond van O. II. Hemelvaart. Vooraleer den brandstapel te be klimmen ontving zij de II. Communie en al stervende aanriep zij standvastig Jesus-Maria, dio ook haar strijdkreet was gowocst in al de veldslagen die ze aanvoerdo maar waarin ze nooit geen gebruik van eenig wapen maakte. Wonderen door Godos macht deed zij binst haar loven. Bij hare geboorte heerschte er oene ongemeene blijd schap in gansch het dorp on men wist or slechts later de oorzaak van. Do verschijningen dio zo genot waren bovennatuurlijk. Do Maagd van Orleans zooals ze diku ijls genoemd wordt nam deze stad op wonderbare wijze in. To Lagny werd door baar toedoen een kind uit den dood gewekt. v Boven don brandstapel zag een Engelschman oene duif zweven en liet hart van Joanna werd na de marteling en verbranding van haar lichaam ongodeord en ongeschonden in de asch gevonden. Niet te verwonderen dat de II. Kerk ze ons thans voorstelt als eene machtige voorpreekster die hij God met en voor ons bidt. De zending van deze II. Maagd was wonder en door de Voorzienigheid geschikt. Sedert de bekeoring van Constantinus, keizer van Rome mag men houden staan dat in den loop der tijden geene beschermster der Éui'o- peescbo Christen wereld zoo roemvol uistrokend werk verrichtte. Doch ver geten we niet dat zulks door den hemel werd ingegeven en bijgestaan. Zou de overwinning aan de Marne in 1914 door hare tusschenkomst niet geschied zijn, en zoude zij zoo nog eens de vijanden der Verbondenen on dei' beschaving en de macht van het 5® Vervolg. De luitenant sprak niet verder over dat onderwerp hij onderhield zich weder op de onaangename wijze met't jonge meisje over ollp mogelijke dingen. Louis kwam met Lucie hen voorbij. Is 't nu goed vroeg hij lachend. Ach, gij kunt geene dansen omdoen, Louis dit ding staat even mal. Ik heb hier geen andere. Morgen ga ik' eens bij Sinkel eene mooie uitzoeken. 't Is jammer van Lucie, dat zij zoon 'n man krijgt, mompelde de luitenant, toen zij weg waren. Zijn ze dan geëngageerd O, al lang. Kort daarop bracht hij Marie op de sofa terug. Mevrouw De la Méronière zat er ook. Haar zakdoek was gevallen, doch hij raapte dien niet op, maar verwijderde zich, er op tr .ppcnd. Hare scboone blauwe oogen nik kerden van verontwaardiging, terwijl zij den vuügcworden kanten doek zelf opraapte. Vindt gij hem geen allerliefst mensch vroeg zij Marie, bijtend. Ja, hij is zeer onderhoudend en aange naam, antwoordde deze naïef. Ik dacht 't wel. Sprak bij niet veel kwaad van ons Marie kreeg een kleur en schudde 't hoofd. Gelukkig kwamen eenigc heeren bij de be- hcr.allige vrouw, cn zij behoefde niet te ant woorden. protestantismus niet geknakt hobbon Smeoken wij de niéuwe heilige ons bij Ie staan, onze faumies te beschut ten, ons Vaderland te redden en bel den eebton, waren, lang verwachtte vrede te schenken. Ma.rc. Baron Guillaume van het Belgische Depar tement van builenlandsche zaken treft alle voorbereidingen voor do conferentie te Spa, Daar uit Parijs wordt geseind. M. Delacroix, de Bolgische premier, zal voorzitter van de conferentie zijn. M. Hvmans de minister van builenlandsche zaken, zal do tweede gedelegeerde van België zijn. Wel licht zal minister Jaspar met verscheidene an dere technische raadgevers worden uitgenoo- digd. Jacquemin, de Belgische Hooge-Com- missaris in het door de Belgen bezette gebied van Duitschland, zal als secretaris-generaal van de conferentie optreden. Het plan der Bolgische regeering is, de hoofden der delegatie in een afzonderlijke villa onder te brengen, terwijl do overige leden in hotels verblijf zullen houden. In verschillende hotels zullen kamers voorbehouden worden voor de dagbladcorres- pondenten, die de delegaties vergezellen. De Fransche delegatie zal kamers hebben m Hotel Cbaine d'Or. Het Casino te Spa ztrt tijdens de conferentie gesloten zijn. Voor de correspondenten zijn rechtslreek- sche telefoonverbindingen met Parijs, Lon den en Brussel tot stand gebracht. Ook wordt er een speciale telegraafkabel naar deze steden aengelegd. M. Millerand zal Zaterdag M. Lloyd George in Folkestone gaan spreken. De geal lieerde vertegenwoordigers zullen eerst te Parijs of in België overleg plegen alvorens met de Dnitschers te Spa te onderhandelen. Of de conferentie nu bepaald verdaagd wordt is nog niet officieel vastgesteld. De verdaging werd niet officieel door Berlijn aangevraagd. EN OPENBARE DIENSTEN Op 11 dezer werd het Kristen Syndicaat door Minister Poullet ontvangen met eene afvaardiging der telegrambestellers. Volgende wenschen werden den Heer Mi nister voorgelegd a) Een vast loon van 4 fr. voor beginne lingen, 5 fr. na 1 en 6 fr. na 3 jaren dienst. Voor nachtdienst een supplement van 1,50 fr. Buiten dienst zijnde voor rust, verlof of ziekte eene vergoeding van 1,30 fr. b) Toekenning eener kleeding, alle twee jaar te hernieuwen. c) Opheffing van het verbod een drinkgeld te aanvaarden. d) Vcrleening van 4dienstkaarten per jaar. e) Toelating aan de dragers om in 't bezit te blijven hunner vrije reiskaart op de trams, wanneer zo 's avonds laat gedaan hebben en des anderen daags bij vroegen raorgend moe ten beginnen of enkel naar het bureel moeten komen om decursassen bij te wonen. f) Gemakkelijkheid van overgang naar ze kere kaders. De Heer Minister schonk welwillend aan dacht en zal later antwoord geven. Marie was treurig, toen zij in hare kamer trad zij had zich zoo gelukkig- gevoeld eene vriendin te hebben als Gasperine en nu, hoe onbarmhartig had de luitenant al hare illusion vernietigd. Zij besloot echter hare houding tegenover Gasperine niet te veranderen en alles aan den tijd over te laten. Den volgenden morgen om 8 uur traden freule Van Gaveren en Marie Wieland in de prachtige Redemtoristen-keak. Marie's mooie oogen getuigden van -bewondering. Zij had nooit zoo 'n kerk gezien. De Mis was uit, en eene zou beginnen. Gasperine was opgestaan en Marie volgde. Onder 't portaal stond Louishij iwilde juist naar binnen gaan doch keerde schielijk om, teneinde de twee nichten in bet rijtug te helpen. Zou hij een huichelaar zijn dacht Marie, terwijl ze wegreden, en hij vriende lijk groetend weer de kerk binnentrad. Hij is e9n goede, vrome jongen geble ven te midden van alle verleidingen van 't studentenleven, zeide Gasperine, als tot antwoord harer stille vraag. Ja, Marie, hij is mijn eenigste geluk ik heb voor hem steeds meer dan een zusterhart gehad ik kan zeg gen, dat, ofschoon we niet meer dan acht jaar verschillen, ik hem als mijn zoon bemin Hij is met Lucie verloofd, nietwaar? Neen;'tis altijd de innigste wensch van lante geweest, dat zij een paartje zouden vormen, maar mama had er veel op legen, daar zij volle neef en gnicht zijn en hunne eigene neigingen gaan vooraf. Hebt ge reeds mpt Max kennis gemaakt Het Dinsdag te Versailles aan de Turken overhandigde vredesverdrag bestaat uit 13 gedeelten. Hel begint met een herdruk van het verdrag van dea Volkenbond. Het bakend nieuwe grenzen af en stippelt politieke voor waarden uit. Noch de Vereeuigde Staten, noch eenige andere Amerikaanschc Staat onderteelcende het verdrag Armenië en Hcdjas daarente gen wel. Turkije erkend den president der Veree- nigde Staten als scheidsrechter aangaande de grens tusschen Turkije cn Armenië. Ar menië, Georgië en Aserbeidzjan zullen onder ling de grens vaststellen, die deze drie Staten onderling zal scheiden. Het bestuur van Palestina word aan een mandaris opgedragen. De voornaamste ge allieerden zullen hem aanwijzen en de grenzen afbakenen. De verklaring ten behoeve van de stichting van een nationaal Joodsch tehuis in Palestina word bevestigd. Een bijzondere commissie zal aMo kwesties en alle eischen regelen aangaande de godsdienstige genoot schappen in Palestina. Turkije erkend het. Britsche protectoraat over Egypte en draagt aan Engeland de be voegdheden van den sultan nopens 't Seuz- kanaal over. liet Turksche leger zal bestaan uit 50,700 vrijwilligers meteen diensttijd van 12 jaar. De geallieerden en neutrale officieren zullen aan het kommando der gendarmen meewer ken. Alle militaire werken langs de Zee van Marmera en de zeeengten op een afstand van 20 kilometers worden opgeruimd. Met luitenant Helmond Ja, ik heb eens met hem gedanst. Zoo, en zij liet zich niet verder uit. Gaat gij vandaag nog naar uwe armen vroeg Marie weder. Om halfhelf eerst. Voor dien tijd heb ik huiselijke zorgen. Wilt ge nu al meegaan of niet liever tot een volgenden keer wachten Zooals ge wilt Gaspsrine. Nu, dan zullen we 't nog wat uitstellen vindt ge niet Zij reden onder het koetshuis door. Haar oom stond daar toevallig naar zijne prachtige koets te zien, waarvan een der spiegelruiten gebroken was. Zoo, dames, zeide hij, toen beiden hem goeden morgen wenschten. Al zoo vroeg op na T bal gij zijl* verwonderlijk raatineus. Ik geloof, dat ik beter gedaan had, Marie u aan de zorg van Lucie of Adelaide toe te vertrouwen. Gasperine zal een nonnetje van u maken. Dat zal niet gaan, oom, antwoordde Gasperine lachend. Marie is niet nonachtig en ik ook niet, dat weet u wel. Ilebl gij 't dan al geprobeerd Nu, kind, als uwe lessen beginnen, moet gij wat vroeger thuis komen, 't Ia bij negenen. A propos, dio kapitein wacht reeds een half uur op u, in de spreekkamer. Marie snelde heen. Kapitein Adams was juist op het punt te vertrekken, toen hij haar zag aankomen. Een halfuur vervloog in een hartelijk en innig gesprek, waarna de kapi tein verklaarde niet langer te kunnen blijven. Nu, Marieke, zeide hij geroerd, als 'tu BELGIE EN LUXEMBURG Hervatting der onderhandelingen De onderhandelingen tusschen België en Luxemburg om tot een ekonomisch verdrag te komen worden eerlang hervat. Zij werden bijna een jaar lang stop gezet. Wanneer men tot een overeenkomst ge raakt, zullen België en Luxemburg, ie samen met Frankrijk, zich bezighouden met de ckonomische belangen van dit laatste land in het Groot-Hertogdom. Verleden jaar werd do Belgische zaakge lastigde teruggeroepen nu de onderhande lingen weder aangeknoopt worden zal de h. Lejeune, onzen gewezen gezant, in Mexico, als zaakgelastigde optreden. De duitsche oorlogsmisdadigers 09 nieuwe lijst overhandigd De geallieerden hebben Dinsdag vergezeld van een nota, de eerste namen! st overhan digd van hen, die beschuldigd zijn van oor logsmisdaden. De lijst is ter hand gesteld aan den procu reur-generaal en zal, zoodra als de niet volkomen nauwkeurig bekend gemaakte na men zijn vastgesteld, openbaar worden ge maal^ Een ander telegram meldt dat deze nieuwe lijst 45 namen bevat, hoofdzakelijk van officieren van verschillendo rang en van een aantal onderzeeboot-officieren, welke door Engeland worden aangeklaag. Hindenburg, Ludeodorff en de Kroonprins komen op deze lijst niet voor. Hel toekennen van een eeregraad aan de gepenslonneerde officieren. De wet van 16 Juni 1836 op de bevorde ring der officieren van het leger bepaalt inzonderheid het geen volgt Er mag geen graad toegekend worden zonder functie, nog geen hoogeren graad dan dien der functie de eeregraden mogen enkel toegekend f worden aan de op rustgeld gestel de officieren. Overeenkomstig deze laatste zinsnede sverd een eeregraad toegekend tot bij het uitbreken van den oorlog aan de verdienstelijke officieren, die den leeftijd bereikt hebben waarop hun het rustgeld toegestaan wordt, of die op hunne aanvraag gepensionneerd werden na de functie van hun graad uitgc- bier niet bevalt, dan weet gij, dat te Rotter dam de famillie van kapitein Adams woont. Daar zuil gij altijd welkom zijn. Marie weeudebij was haar eenigste vriend, en nu moest ztj hem ook vaarwel zeggen. Houd u dus goed, kind, zeide hij nog maals en kuste haar, ik zal in het Oost uwe complimenten brengen, en bij vertrok. Ach, dacht Marie, hoe eenzaam ben ik hier in dit groote huis De eenigste, die mij als hunne gelijke behandelen, zijn liuicaelaars voor wie ik mij in acht moet nemen. Tot wie zal ik mijn toevlucht nemen En zij dacht aan haar goeden, lieven vader, hoe verschilde deze van den kouden heer Nieuwenburg en dan al hare oude kennis- sen hoe geheel ander waren zij dan de def tige vrienden van dit huis Tot 10 uur bleef 't weesje eenzaam en treurig iti hare kamer toen ging zij naar hare tante, van wie zij, evenals van de nichtjes, menige spotternij over hare vroomheid moest hooren. III. In de Leerzaal Maandag was eindelijk aangebroken, 's Morgens riep de heer Van Nieuwenburg Marie bij een venster in de ontbijtkamer. Marie, sprak hij, ik zeg u vooruit, dat ik mjj niet met liet onderwijs mijner kinderen bemoei. Dat laat ik aan mijne vrouw qver. Ik waarschuw u echter voor één ding. Wees niet driftig over hen uw vader was een groote driftkop en zijn voorbeeld moet gij niet volgen. Verslaat ge oefend te hebben gedurende hel*aantal jaren door de wet vereischt. Dit gebruik werd ge schorst gedurende de vijandelijkheden. Hel Besluit van het voorloopig Bewind, genomen op 44 December 1830, zal echter nauw keurig toegepast worden. Dit Besluit luidt als volgt De eeregraden, aan de officieren van het leger toegekend, geven hun geen ander voor recht als'dat van de kenmerkende teckens van hun graad te dragen. Deze graad geeft hun geen ander recht tot bevordering als dal voortspruitend uit hun werkelijken graad cn hun ancienneleit in dezen graad. Bijgevolg kunnen de gepensionncerdé officieren die de hierna vernielde voorwaar den vervullen een eeregraad bekomen 1. Zoo zij gepensionneerd werden wogen? dienst- anciënniteit of wegens verwondingeu of gebrekkelijkheden Zoo zij, gepensionneerd vóór 1 Oogsf 1914, weer in dienst getreden zijn gedurende de vijandelijkheden 3. Zoo zij werkelijk de functie uitgeoefend hebben van den praad onder dien waarop zij recht hebben, gedurende de tijdruimte voor zien door arlikèls 1 en 2 der wet van 46 Juni 1836 4. Zoo zij in do gepaste volgorde gekomen zijn, inet betrekking tot hun tijdgenooten der werkelijke kaders. Een uitzondering kan alleen gebracht wor den aan nr 4 ten voordeele van de officieren die gepensionneerd zijn wegens liet bereiken van den leeftijd waarop het rustgeld word! verleend. De gepensionneerde officieren die begeeren hun rechten op het bekomen van een cere-* graad te doen gelden, worden verzocht hun viaagaan het Ministerie van Landsverdedi ging, 1* Algemeen Beheer, te laten ge worden. Openstaande betrekkingen. Twee betrekkingen van boekbinder (be stendige betrekkingen) staan open in d? Boekdrukkerij van liet Militair CartographiscU Instituut te Ter Kaïneren. Deze betrekkingen worder. de oud-strijders voorbehouden. De aanvragen dienen gestuurd naar hef Ministerie van Landsverdediging, 4' Alge meen Beheer (Cartographie). Zij moeten de dienst-bijzouderheden der aanvragers aan geven. DE DRAMAS DER ZEE Dertig zeeschuimers overvallen een paket- boot in de Zwarte Zee. M. Paul Gentizon, medewerker van Le Temps zendt uit Constantinopel volgende niededeeling over een avontuur dat hem en zijne reisgenooten overkwam. CONSTANTINOPEL, 11 Mei. e In den nacht van 6 tot 7 Mei verliet de Souirah toebehoorende aan de Compagnie Paquet, Batonm. Aan boord bevonden zich ongeveer 400 passagiers, de eenen in be stemming voor Constantinopel, de anderen voor Marseille. Wij hadden ongeveer twee uren de haven verlaten en 't kon rond 9 ure zijn. Meestal de reizigers bevonden zicli of in hunne kabie- nen of in de salons, toen men plotselings op het dek vuurschoten hoorde lossen. De kapi tein van de Souirah en de bedienden van de draadlooze telegraaftoestellen waren door bandieten, die als passagiers de reis mede- maakten gevangen genomen geworden. Zij bedreigden ook de reizigers met hun ne revolvers en overmeesterden weldra ge* heel de bemanning. De zeeschuimers, ten getalle van dertig, hadden de voofzorg genomen eerst de sein^ toestellen te vernielen. Daarna begonnen zij het schip te plunderen. Ja wel, oom Nu, dan is 't goed I Verder kunt gij uw gang gaan. Dit alleen wilde ik u zeggen, en hij ging heen. Mevrouw was vroeger visible dan gewoon lijk. Daags te voren had zij bet programma, der lessen dat Marie op haar verlangen had opgemaakt, nagezien, elk punt betwist en eindelijk alles goedgekeurd zij wilde zelf getuige zijn van 't examen, dat Marie harea kinderen zou laten ondergaan. De leerzaal was een schoon vertrek op da tweede verdieping, met een balkon voor de vier ramen, die op den thans kalen, ontbla derden, vrij groolen tuin uitzagen. De muren waren met landkaarten behangen. Er stonden^ eene groote boekenkast, aardglobe, tellurium^ en alle mogelijke benoodmheden voor elk va)c van studie. Aan de tafel in 't midden zatQn, Léon, Christine, Amelieen Eveline. Delphia^ die nog maar alleen repetceren moest, kwam; als de anderen uitspanningen hadden. Leon speelde met zijn grooten hond Mars- Christine knipte papiertjes Amelie beet hgre zwarte nagels af, en Eveline amuseerde ziet* met haar schortje heen en weer boven 't noofdf te werpen, 't Examen begon. Hoor eens, zeide Marie, dat gaat zooi nietLéon, jaag dien hond weg, en Chris-j tine, gooi die papiertjes in de snippermandJ Ach, juffrouw, (mevrouw Van Nieuwen?! burg wilde bebben, dat de kinderen haac^ onder den leertijd zouden noemen) antwoorde^ Lèon, ikkan immers wel luisterlijk en tego-^ lijk met Mars spelen. {Vervolgt.)

De Volksstem | 1920 | | pagina 1