Een Siaaisgreep ^ksen. De fteiiipriilaring Jeanna ö'Arc Congres van den wereld'nond De handgranaat ontploffing Vier terdoodYeroorrieelden te Vlncennes terechtgesteld. Verarming en verkwisting De Conferentie van Spa, De toestand in Ierland. Hst fortuin van ion gewezen keizer van Duitscbland. voor Vrouwenkiesrecht. De Senaatkieziügen. Belangrijke diefstal te Mschelsa Communisten willen te Sangerhauseri meester speten Te Sangerhausen in Sakien, zijn in den nacht van Vrijdag op Zaterdag op alle straat hoeken biljetten aangeplakt, waarin aan de bevolking werd gemeld, dat de regeering was ontzet, en de macht thans in handen der radicalen was. Wapens en munitie moesten in den loop van den dag op het gemeentehuis worden afgeleverd. Diefstal, plundering en woeker zou met den dood worden gestraft. Gewapende arbeiders hadden de stad bezet Het eommiteit van actie, dat vermoedelijk deze beweging op touw heeft gezet, zetelt o hei gemeentehuis en heeft bij de post 300.001 mark en bij een particuliere bank 200,000 mark opgeëisebt. De statie en het postkantoor zijn door de radicalen bezet. Het telefoon verkeerstaal stil. Latere berichten melden dat de meeste communisten zijn gevlucht. Acht jongelingen met geweren werden aangehouden. De oproerlingen gaven voor, dat zij met Rusland in verbinding stonden. De bevelen tot opvordering waren met den naam IJölz geleike.nl. Er werden ook sigarenwinkels geplunderd. Tijdons de Kap revolutie hebben er te San gerliausen erge wantoestanden geheerscht. Het is een stadje van 13.000 inwoners. te Gent. Het onderzoek nopen# de ontpofling van een handgranaat, op Zondag 9 Mei laatsleden tijdens de militaire feesten op St. Denysplein, word ieverig voortgezet. Ziehier hoe volgens de soldaat Van Ren- terghem, de ontploffing plaats had. In de loopgraven heeft hij 4 granaten op geraapt, heeft ze medegenomen om ze ergens onschadelijk te maken, maar is tusschcn het volk gaan slaan waarde ontploffing, gelijk wij te voorgaandelijk verteld hebben, plaats had. Tol nu toe heeft geen enkel gekwetste het inzicht te kennen gegeven schadevergoeding Ie vragen. Als er iemand aandringt wat echter mg gesel i;den kan zal de vraag der burgerlijke verantwoordelijkheid ook niet moeten gesteld worden. Met de vijf erg gekwetsten, in het militair hospitaal vc-rzorgd, gaat het goed. De soldaat Appaerts,- zoo erg in 't aangezicht getroffen, zal toch nog een geruimen lijd in behande ling moeten blijven. Het lijkt wel een wei nig zonderling Jat hij zoo wreed in het aan gezicht gewond werd, terwijl al de andere omstanders enkel aan dc beeuen en 't middel lijf gekwetst werden. Hoe het toegegaan is weet hij denkelijk zelf niet, maar heel waarsenijnlijk heelt hij den afget likten voet van Van Rcntergliem niet sclioen en al in volle gelaat ontvangen en aldus zijn kwetsuren bekomen. ■"Ook met den soldaat Van Rcntc.'ghem gaat het w.l. Men heelt zijn voel niet verder moeten, afzei ten en men hoopt hem te gene zen zonder te moeien snijden, kappen of zagen. De duitsche oorlogsmisdadigers Namen der nieuwe lijst Onder de 4ö namen, die geplaatst zijn op do nieuwe lijst der oorlogsmisdadigers zijn die van 4 dmkhoot-aanvocrders, die beschul digd worden van de lorpedeering van Ita lian nschc hospitaalschepen of andere Ilaliaan- selie schepen. Voorts generaal Stenger, wegens het bevel om gevangenen en gekwetsten af te maken cn tan de officieren die aan dc tenuitvoerleg ging van dal bevel heeten te hebben meege werkt. Den generaal-veldmaarschalk von Biilow, generaal von Below (bij deze laatste is een vergissing met von Biilow niet uitge sloten), generaal von Langerinn (of von Langen), prins Ernst van Saksen, en van een aantal officieren wegens geweldplegingen, den kamp-commandant te Kassei von Kruska an den gouverneur van Kassei von Jack, we gens verspreiding van tyfus-epidemic, dan dc voormalige gouverneur van Metz, gene raal von Oven, en den commandant van het Lucic cn Adèle waren volleerd, en moes ten bij de Fransche gouvernante zich slechts in 't spreken oefenen. Mijne taak was vol bracht en mijne wond genezen. Zes jaren Eu is die tijd u niet lang gevallen 7 Bijwijlen wel Eugène .vas voor het minst even domen lui ais Léon thans is Lueie is 't nog meer Adèle was vlugger, doch ook lastiger. Van Delphine heb ik ple zier gehad, cn gij zult't ook van haar hebben. Gij hadt echter den troost, Gasperine, dal het uw eigen wil was en dat gij hen kon- det verlaten, zoodra gij er lust toe gevoeldet maar ik.. Dat is waar doch wat belet u, dit ook zoo te beschouwen Breng u alles, wat gij lied n lijdenen verdia,en moet, reeds bij uw morgengebed voorden geest dan moei gij u op 'l ergste voorbereiden en God om do noo- dige kracht smeeken, om alles- met liefde en onderwerping te verduren. Gij zeidet. dat ik vrijer was dan gij, Marie, dat is zoo niet had ik in dien tijd de kinderen links laten liggen, dan ware ik geheel en al gebrouil leerd geraakt met oom en tante J Met.Chris tus te lijden is zoet, zeer zoel 'tis zelfs een troost gij zult dit op uwe beurt ook wel eens ondervinden. Bewogen viel Marie Gasperine om den hals. O, Gasperine, zeide zij, welk een engel zijl gij En dan durft men nog zeggen dat gij huichelt. Zij had dadelijk spijt over ha.ro onvoor zichtigheid, maar Gasperine glimlachte be daart). temp te Hohensalza (Langensalza) Hauff, van de 25* Wurlcmburgsche landweer-divisie wegens beierde gewelddadigheden en mis handeling, van "den geneesheer üsear Mjchel- sen, bewesrden doodslag, bcrooving en mishandeling" gekwetsten. Die beschuldigden m^f^n voor liet Rijks- gerechtshof te Leipzig worde?* gebracht. (Nadere bijzonderheden). Zaterdag morgend werden te 5 ure 28 te Vincennes gefusilleerd George Toqué, Max Lemoine, Leander Herbert en de vrouw Alice Aubert. Zij waren door den 4D krijgsraad op 28 Juli II. ter dood veroordeeld om Franscho en geallieerde soldaten, die zich in 't bezet gebied verstoken hadden, aan den vijand te hebben overgeleverd. Het was de verraders- zaak van Laors. Rond vier uur werden de vier ter dood veroordeelden in hunne cel gewekt. Zij leg den allen moed aan den dag, ook vrouw Aubert. Zij vroeg de mis te mogen bijwonen en communiceerde. Haar advokaat vergezelde haar. Ook de almoezenier der gevangenis begaf 2ich naar de plaats der terechtstelling. De drie rijtuigen van de gevangenissen van St-Lazare, Cherche-Midi en de la Santé kwamen te 5.20 u.op het fort van Vincenines aan, waar de dragonders van af 4 uur voor den ordedienst zorgden. Toqué, door twee gendarmen vergezeld slapte de eerste uit. Na hem Lemoine, dan Herben als soldaat der infanterie gekleed, en vrouw Aubert, de laatste. De advocaten omhelzen hunne clienten. Herbert maakt gebaren. Dit doen ook Toqué en Lemoine. Vrouw Aubert blijft kalm en zegt niets. Wat Herbert betreft oij beeft ge weldig en kan geen woord uitbrengen al hoewel hij daartoe lust schijnt te gevoelen. Terwijl men hen aan de palen vastbindt en deoogen van Herbert geblinddoekt wor den, leest de griffier het doodvonnis af. Gedurende deze lezing heft Toqué de ar men in de hoogte en roept uit Ik zweer dat ik onschuldig ben. Leve Frankrijk Lemoine herhaalt denzelfden uitroep. Beiden werpen hun klakken op den grond. Een kort bevel: Vuur! Een geknetter. Vier lichamen die levenloos neerzijgen. Een lange weerklank, 't Is Toqué die niet op den slag gedood werd. De vier onder officieren gaan zien wat er scheelt. Toque verroert nog. Een pistoolschot maakt hem af. Daarna be gint het delilee der troepen, voorafgegaan van de trompetten van het 13e artillerie. De strafuitvoering is geëindigd. in Duitsclilana. Wat er in Duitscliland niettegenstaande de algemeene verarming van het volk zooal aan verkwisting besteed wordt, bleek o. ra. bij een proces wegens belastingontduiking tegen den bezitter van een melksalon te Keulen die in één jaar 21/2 millioen mark had omge zet en daarbij 700.000 mark verdiende. Door bevoegde zijde werd te Dortmund berekend, dat sommige eigenéren van groote zalen, waar publieke vermakelijkheden wer den gehouden, op enkele Zondagen 20.000 mark werd verdiend. Beigië's voorkeurrecht Excelsior meldt dal in zake de scha deloosstelling Frankrijk, door een gevoel van eerbied en vriendschap, het voorkeur recht aan België, als eerste slachtoffer van Duitscbland zal afstaan. De Duitsche schadeloosstelling In de Engelsche middens denkt men dat heldoor Duitscliland te botaien bedrag 5 tot 6 milliard pond sterling zou bedrogen, zijnde normaal 125 tot 150 milliard frank. Er wordt van gesproken dat Engeland groolenleels zijn oorlogsschuld aan Amerika zou betalen, op voorwaarde dat Amerika de door Duilichland aan Frankrijk verschuldig de schadeloosstelling voorschicte. Beraadslagingen in Engeland Te Folkenstone is het Fransch oorlogsschip toegekomen. Er was een groote toeloop van volk. M. Millerand werd begroet met den kreet- Leve Frankrijk Dal heeft max ongetwijfeld gezegd, antwoordde zij. Hij heeft ons nimmer mogen lijden. God weet waarom. öch, Gasperine, bad Marie verlegen, zeg hem toch niet, wat ik u verteld heb. Wees daar niet bang voor, kind Ik ben er reeds lang aan gewoon, dat Max ieder een vertelt, dat Louis en ik veinzaards zijn. 't Staat ieder vrij dit te onderzoeken maar Marie, geloof niets van 't geen hij opdiseht over Louis. Max wordt overal geprezen als een model van braafheid, van godsvrucht, van uitmuntend karakter doch geloof mij, Marie in Louis schaduw kan hij niet staan. Gasperine's oogen schitterden van zuster lijken trots. Marie moest iets antwoorden, en zij bloosde sterk, terwijl zij zeide Dat Leb ik al dadelijk gedacht. Die luitenant Helmond praat heel plezierig, maai er is iels in hem, Gasperine, alsof hij iemand verplicht door met hem te spreken. Cato, de meid van Adelaide, trad binnen, Of juffrouw Marie Marie even bij freule Adelaide wilde komen. Marie ging dadelijk. Ik zal met de koffie wachten, totdat gij terugkomt, nietwaar, Marie vroeg Gaspe- perine. Als 't u schikt. Om half één moetik met Delphine beginnen. Och neen, wacht maar niet wie weet hoelang ik daar blijven moét. Neen, kom maar spoedig terug, ik heb toch nog geen trek. Goede, lieve Gasperine, dacht zij, heen gaande o, als ik baar niet bad I In auto zijn de leden der Fransche en En gelsche missies naar de villa van sir Sa-soon vertrokken. De ontmoeting tuschen MM. Millerand en Lloyd George was hartelijk. Het kasteel van Lympne per draad met Parijs verbonden. Aldaar zullen de beraad slagingen plaats hebben. Officieel werd nog 'niet besloten of de conferentie van Spa zal verdaagd Worden. De Belgische,ministers Hymans en Jaspar worden Dinsdag ter zitting verwacht. De beraadslagingen te Hythe Er is druk beraadslaagd tusschcn MM- Millerand en Lloyd Georges en dezer raad gevers. De eene ziliidg na de andere werd gezamentlijk of afzonderlijk gehouden. Besloten werd-, dat op de conferentie te Spa, op 21 Juni te houden, hel verdiag van Versailles niet zat gewijzigd worden. De ontwapening van Duitscbland moei nu worden doorgevoerd. Het sciiadeloos8te'lingsbedrag, door Dnitsch- land le betalen, werd nog niet vastgestsld. Een volledige overeenstemming in alle pun ten wordt te gemoet gezien. De onlusten Zalerdag zijn er nieuwe berichten inge komen over gewelddaden in Ierland. Daar onder is de plundering vaneen auto-garage te Dublijn, waar eèn auto gestolen werd. In dc buurt van Sheeerie is een vrachtauto met levensmiddelen, bestemd voor politie- dosten vernield. De politiekazerne en het gerechtsgebouw benevens het postkantoo1' 'e Bruree, in het graafschap Limerick, zijn in brand gestoken. Te Limerick werd James Dullion, een dei- bijzonderste Sinn- Feinet's, door 9 revolver schoten van wege onbekende gedood. Om Ierland te heroveren Aan de Engelsche regeering is voorgesteld om honderden blokhuizen op te richten door geheel Ierland, die elk eene bezetting van 30 a 50 man zullen krijgen, voorzien van machien- geweren, handgranaten en motorvoertuigen. Voorts worden de blokhuizen voorzien van de modernste inrichtingen voor draadlooze telegrafie. Voorts zal, volgens men meldt, de Iersche veldwacht op militaire leest geschoeid worden en krijgt elke post een macbieDgeweer. De politie krijgt ook een soort harnas, stalen platen in grof linnen genaaid. Het schijnt, dat het Britsche opperbevel de her overing *an Ierland als een ernstig militair probleem opvat. Een slag in regel. Verleden nacht had te Londonderry een ware veldslag plaats tussehen .Sinn-feiners en Unionisten. Van weerskanten werden ver scheidene honderden ^revolverschoten gelost. De politie, per telefoon, verwittigd, char geerde de sinn-feiners met de bajonet. Een policietoazichter yverd door een revolverschot in volle borsi gedood /Een zijner kollegas werd erg gekwetst. Ook verscheidene andere personen werden, gekwetst. Talrijke aanhou dingen werden gedaan. Nog bomaanslagen. Te Mayncoth'werden het stadhuis en het gerechtshof verleden nacht hij middel van bommen vernield. De ontploffingen waren zoo geweldig, dat heel de stad er van beefde. Te Berlijn alleen bezit de gewezen keizer voor ruim 200 millioen mark eigendommen zijn inkomsten bedroegen jaarlijks meer dan 25 millioen fr. De socialisten zijn van oordeel dat liet keizerlijk fortuin aan de oorlogswe- duwen en wee^en moet afgedragen worden. De schuld van den gewezen keizer aan het Duitsche volk zal.gedeeltelijk uitbetaald wor den door de openbare verkoop te New-York, waar de meubejs van het paleis te Postdam overgebracht zijn. De opbrengst zal dienen om levensmiddelen aan te koopen voor Duitscliland. Bij de voorwerken, na de revolutie te Ber lijn in beslag genomen bevinden zich kande labers, lampen, borstbeelden, vazen, muziek- doozen, zetels, 'talels enz. Velen dragen den Duitschen adelaar. Men schat de verzame ling 3000 p. st. waard te zijn. ROME, 16 Mei. Van in den vroegen morgend verdrong eene overtalrijkc menigte zich op de St. Pietersplaats, om de heilig verklaring-van Jeanne d'Arc bij te wonen. De basiliek was prachtig versierd, Drie bijzondere tribunen zijn er geplaatst eenevoorM. Hanoteaux, de buitengewone Fransche gezant, eene voor de leden van het Fransch gezantschap, en eene voor de leden van het Fransch parlement. In deze laatste tribuun bemerkt men generaal de Gastelnau, de Eer tv. Heeren Delsor, Westerlé, enz. In de tribuun der buitengewone Fransche missie bemerkt men onder meer generaal Fayolle, admiraal Lacaze, enz. Toen de menigte op de St. Pietersplaats generaal de Gastelnau herkende, werd dezen eene geestdriftige ovatie gebracht. Toen de II. Vader aan den troon, geplaatst naast den stoel van den H. Petrus kwam, legden de kardinalen en aartsbisschoppen den eed van gehoorzaamheid en onderwer ping af. Daarna herhaalde de procureur der heiligverklaring driemaal de aanvraag, opdat de Paus de heiligverklaring zou uitspreken. Alle aanwezigen staan recht. De H. Vader spreekt met kloeke vaste stem dc gebruikelijke woorden uit. De groote klok gaat aan 't luiden, onmiddelijk beant woord door alle klokken van Rome. Daarna stond de H. Vader recht en zong het Te Deum. Duizenden personen antwoord den. Roerend oogenblik. Talrijke aanwezigen blikken naar de tribuun waar M. Hanoteau rechtstaat. De H. Vader gaf den pauselijken zegen. Nadat de gebruikelijke offeranden gedaan waren, verliet de pauselijke stoel de basiliek De inwoners van Rome herinneren zich niet ooitzulken volkstocloop gezien te hebben. Dc uitgestrekte basiliek was propvol. Dc Fransche bedevaarders men scbat hun aantal op minstens 60,000, droegen allen op de borst een bijzonder herkennings- teeken. In alle straten naar de St. Pieters plaats leidende verdrong zich eene overtal- rijke menigte. Op den voorgevel der basiliek, versierd zooals naar gewoonte, prijkte in 't midden eene groote schilderij van Jeanne d'Arc Op het oogenblik dat de H. Vader, de heiligver klaring uitsprak, viel het doek, waarmede de schilderij bedekt W3s. Een stormachtij gejuich begroette de heldin van het feest. ROME, 16 Mei. Eene bijzondere gra tieplechtigheid voor de heiligverklaring van Jeanné d'Arc had heden namiddag plaats in de Jezuskerk. De plechtigheid werd geopend met de uit voering van een huldezang aan Jeanne d'Arc. Al de Fransche kardiaalen, bisschoppen en parlementsleden, te Rome aanwezig, woon den de plechtigheden bij. Eene "ontelbare pjenigle Fransche .pelgriips waren ook in |de smaakvol versierde kerk. 'M«r Toqchet dejed eene hartroerende aanspraak. De zegen met bet Allerheiligste werd ge geven door kardinaal Amette, bijgestaan d<?or M«'' Boudhinon', overste van het klooster vjan den H. Lodewijk van Frankrijk en door ka nunnik Allaines, viearis-genoraal le Orleans. M. Hanoteau zal morgen avond een gala feestmaal geven, waar ook de kardinalen Gaspari en Mercier uitgenoodigd zijn. Jeanne d'Aro-feeslen le Parijs. Later zullen grootsche Jeanne d'Arc-feesten, te Parijs plaats hebben, zoolang echter heeft men niet kunnen wachten. In kerken en kloosters werden godsdien stige plechtigheden gehouder. In de Notre Dame hield kanunik Couget de lofrede. In St-Denys de la Chapelle waren de dien sten bijzonder luisterrijk, 't Was in deze dat de heilige communiceerde alvorens den aan val op Parijs te leiden. Vele huizen in den omtrek waren met vlaggen, standaarden, wimpels en bloemen versierd. Te Londen. LONDEN, 16 Mei. Ter gelegenheid der heiligverklaring van Jeanne d'Arc werd in de kathedraal van West-Minster eene groote pontificale Mis opgedragen- Onder de talrijke aanwezigen bemerkte Wel, juffrpuw, hoe bevallen die kin deren u, stoute bengels, niet waar vroeg Cato nier eene familiariteit, die Marie tegen de borst stuitte. O neen, antwoordde zij koel, er mankeert niets aan. Bah, dan kent u ze niet. A!s ik u eens wou vertellen...'Wee haar, die in dat huis als gouvernantedient, juffrouw Marie en dit zal n ook ondervinden. Dienen zij dienen! zij, de dochter van kapitein Wieland.Van Nieuwenbürg, op eene lijn staan met de kamenierAl baar trots ontwaakte, doch daar herinnerde zij zich Gasperine 's woqrdcn. Met wien was haar goddelijke Verlosser gelijkgesteld Be schaamd sloeg y.ij hare oogen, die zich fon kelend op de dienstbode gericht hadden, neder, en toen zij de kamer barer nichten binnentrad, was er geen spoor van den strijd baars gemoeds o[J 't schoone gelaat te lezen. Lueie lag op eöne sofa en Jas. Adelaide, die,nog op de tafel, nog op 't bureau eene plaats voor haar werk gevon den had, zat op 'l lapijl met eene reusachtige patroonplaat voor/ziel), om over te teeltenen, maar waaruit zij .ie vergeefs trachtte wijs le worden 't vloeipapier scheurde, 'l potlood kraste en zij tierde, van spijl. Wel, riep zij uit, toen zij Marie ont waarde, hoe is 'l jou bevallen een prettig werkje, kinderente loeren, hé en verbeeld je eens, daar wpq. mama mij aanzetten Ik zou je danken. Èq.zlj is er altijd bij geweest. Wie uwe mama Ja, en dat doet me jgiooe genoegen, too.*.. Miséricorde uitte Lucic, is zij er altijd bij geweest Hinderde u dat niet Marie Waarom, Lueie Ik vond des te plezie riger ik had toen alleen Voor 't lecrcn te zorgen en behoefde dus de orde niet te hand haven. Bon cipl Adelaide. O, Marie, Marie en Adelaide gierde het uit van 't lachen, als zij wist, dat gij haar zoo maar op stel en sprong tot secondante bcnoemdet, o, o. Wat zegt gij ik benoem tante tot niets ik zeg slechts, dat.... Kom, blijf daar zoo niet staan, ga wal zitten, en vertel ons eens wat je lotgevallen. Arme kinderen 't is veel prettiger, door eene gehuurde gouvernante onderwezen te worden dan door een nichtjedaar weten we van mee te praten, niet waar, Lueie Ver beeld je ja, ge zult 't wel weten, je bent immers hare goede vriendin verbeeld je, dat freule Gasperine onze gouvernante ge weest is. Zij wilde ons met alle geweld vroom makenEugène zelfs, doch zij is niet geslaagd boor Met geen stokslagen is Eugène naar de kerk te krijgen cn wij als we geen standje kregen, zou ik ook, dankjo zeggen, 't Is zoo vervelend in die kerk, 't is niet, Lueie. Je crois bien, beaamde de zuster. Foei, Adéle, sprak Marie geergerd, hoe kunt ge toch zoo (lichtzinnig spreken t geldt hier toch 't voornaamste, dat we heb ben, ons geloof. Hoor eens aan, hoor eens aan Alle ^cherts terzijde doel ge dat om Gasperine te. men den vertegenwoordiger van den Franv schen gezant le Londen, de meier van West^ minster en vele in aanzien staande Franschérï! en Engelse hen. j Ook in de Fransche kerk van 0. L. Vrouwl van Frankrijk hadden godsdienstige jffeeH* tigheden plaats. Dit congres zal gehouden worden te Ge.nevs van 6 tot 12 Juni. De Hollandsche bladen melden dat de Ne- derlandsche redering geweigerd beeft een regeeringsafgevaardigde voor het congres i& benoemen. Een gehcele zitting zal besteed worden aan het door den oorlog op den voorgrond gedrongen vraagpunt der prostitutie in ver band rnet verspreiding der geslachUiekten. Voor het vraagstuk het optreden van. vrouwenverenigingen in verband met de ine* ternationale arbeidsconferenlie van Washing ton, betreffende vrouwenarbeid en regeling van bel werk voor zwangere vrouwen, zal hel intern, congres van arbeidsters, te Was hington, een afvaardigde zenden om de zaak in te leiden. Verder zal er een zitting gewijd wordet» aan het ontwerp De houding der vrouwen ten opzichte van politieke partijen, waarbij de vragen zullen behandeld worden :a)Móe- tcn de vrouwen tol de bestaande politieke partijen toetreden b) mo3ten vrouwen een afzonderlijke politieke partij vormen Engelsche Staatslieden stellen in deze laat ste hwestie groot belang en een hunner, Sir Willoughby Dickinson, die het wetsontwerp lot invoering van vrouwenkiesrecht in Enge land heeft ingediend en verdedigd, heeft zich als congreslid laten inschrijven, om de discus sies over dit onderwerp te hooren. Op den 10 Juni zal een openbare vergade ring gewijd worden aan de vrouwenbeweging in Aziatische landen, waarover uitsluitend door vrouwen uit Britsch-Indië, China en Japan het woord zal weden gevoerd. Zooals men weet moesten Zondag kiezingen plaats hebben, om le voorzien in de vervan ging der gekozen socialisten wier kiezing van 16 November nietig verklaard was, daar zij den bepaalden cijns niet betaalden. Te Bergen Zoningen werd de socialist Volckaert en te Gent, de katholiek Casier ge kozen verklaard, daar er slechts eene lijst ingediend was. Er hadden dan Zondag kiezingen plaats te Brussel en te Antwerpen. Te Brussel moesten vier socialisten vervangen worden en te Ant werpen twee. Drie lijsten waren ingediend te Brussel Katholieken, liberalen en Midden stand. De socialisten hadden bèslotén niét te strijden en hunne volgelingen aangeraden witte briefjes in dc bus te Steken. Te Antwerpen was er strijd tussehen socia listen, katholieken en neringdóeners. Zondag avond om 11 ure waren (Je vol gende cijfers gekend VOOR BRUSSEL 106 bureelen op 214 gevenkatholieken 39,783liberalen 30,338; middenstand 11,793. Volgens deze cijfers zouden de katholieken en de liberalen ieder twee gekozenen hebben. VOOR ANTWERPENkatholieken 60,374; socialisten 47,334. Hier zullen M. Drys, ka tholiek en M. Speyer, socialist, gekozen zijn. (Zie verder onze laatste berichten.) Eenigen tijd geleden wierd de houtzagerij* welke de Duilscheis te Mechelen-Neckerspoel hadden opgericht, door den inzamelingsdie.ïst verkocht. Een i ondernemer van Gent had or een groolen koop gedaan, doch toonde niet veel haast het gekochte te doen afhalen. Toen hij zijnen koop dezer dagen naar Gent wilde doen vervoeren, stelde wij vaat, dat drie machienen, eene waarde hebbende van 28.000 IV. verdwenen waren. Een onderzoek is geopend. believen, want het is niet mogelijk dat gij 't zoo meent- Ik ben geen huichelaarster. Nu ja, dat weten we welmaarzeg, in de Oost doen ze er immers niet aan De groote hoop, dat is mogelijk. Maar je papa, ging die naar de kerk Als er eene kerk op de plaats was, zeker en zoo niet, dan hielden wij te huis godsdienstoefening. Fi done, dat is wat nieuws Ze lachen luitenant Helmond wat uit, omdat hij bijna alle datfen naar de mis gaat, en dit past niet vsor officieren, zeggen ze, en in de Oost nog minder. De officieren geven daar hoor ik, zooveel niet om hun geloof. Dat is, helaas al te waar doch papa maakte daarop, Goddank eene gunstigo uitzondering. Evenals deze dag, gingen bijna ai de dagen van Marie om zij was echter niet ongeluk kig ön zeker veel levredener dan de ijdele Lueie en de dwaze Adelaide. Gasperine stond haar steeds met raad en daad bij. Altijd éven lief en zacht, had de freule spoedig Marie's geheele hart gewonnen. De kinderen gingen nog al vooruit, dank zij hare goede zorgen en bekwaamheid. Van Delphine echter bad zij 't meeste genoegen. Gij moet geduld met mij hebben, Marie lief, zeide deze bij de eersteles, ik ben hiel knap, maar ik zou 't graag willen worden als is wal ouder ben, dan zou ik gaarne zoo veel willen welen, dat ik mijn tijd niet be hoefde te verbeuzelen, zooals Lueie en Adèle. (Vervolgt.)

De Volksstem | 1920 | | pagina 2