MARIE WIELAND Brief uit Jerusalem 19 Nog te Senatorial kiezingen Woensdag Mei 1020 fle YroawsüSiewa.qiaa ia Aaisrlka. Br. German tis Blomuaeet. mmmmssBsmsmam—B»— in ten Haopen Land&oywaad Eene Holianüscbe disvenliend? geknipt ts Antwerpen Doodelijk ongeluk te Kortrljk Kerkstraat, 9 en 22, Aalst. Tel. 114 XXVI» JAARGANG NUMMER 1«7 33 A Gr 23 3Z> - y CENTIEMEN Uitgever: J. Van Nc ff el-De Gbndt H. GelealiiiUs Zon op4,14, onder 7,38 I Eerste Kwartier den 24 i Publiciteit buiten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot het Agentschap IJavas, 8, Martelaarplein, te Brussel8, Place de la Bourse, Parijs en 105, Cheapside, Londen. tssasssssüss^~a (Vervolg on slot.) Doch wat komt daar voor een meu bel aan. Saporlool Deze schijnt eene eulite windlnoek aan to hebben. Maar Oen windbroolc wat is dat voor een ding 1 Dat is eon soort zak gewoon lijk zwart, van boven zeer breed met breeds pijpon die- van ouder toege- atropt worden. Ja zoo'n broekje zou men iu de magazijnen van Aalst als pronkstuk moeten ophangen Daar ganscb die broek dus zoo breed is.ge lijken de boide pijpen ieder op een luchtballon. Daarbij moet ik u nog zeggen dat de brookzoldor bjjna op don grond komt, zet nu den man een fez op en trekt hem een soort lange jas aan en ge hebt een echten man van oudorwetschen trant die men zoo hier en daar nog in Jerusalem ziet. Zoo gaan ook do Syrianen gekleed maar hunne broek is wat enger en korter. Daar ziet go oenigo majesteit volle mannen met zwarten toog aan en tulband op. Dat zijn mahomedaan- scbe priesters. Als ze om bun fez een groenen doek dragen, dan is dat een teeken dat ze reeds een pelgrimstocht naar Mekka gedaan bobben, waar ze hot lichaam van bunnen proleet Ma- hornod bewaren. Ja 1 Ja laat ze maar roepen Allah is groot en Mahomed zijn pro feet. ij We zulten eens zien of hot. waar is. En wat zijn dat voor mannen, met een soort zwarten koormantel aan met breede mouwen, die hun hoofd haar laten groeien en daarop een Imo gen hoed dragen zonder rand. Dat zijn scbismatieksclie grieksche pries ters, want de griekschkatholiekon la- ton bun haar niet groeien. Als men dio ziet komen denkt men aan de vai- sche profeetou van het Evangelio waarvoor men zich in acht moet no men. Zoo gaan ook do Armeonsch schismatieke priesters gekleed maar op bun hoofd dragen ze een kap, zoo ook do Koptenpriesters uit Egypte maar op buu hoofd dragon ze eon tul band. Zoo bobt ge iets over de mannen kleeding. Nu voor zooveel bet mij mogelijk is wil ik ook iets zeggen ovor do vrouwen. Bij deze beschrij ving zouden onze Europeesche modo- Ja, maar 'tis ver van hier In Amerika. ■Dit zij tot geruststelling van het «sterk» geslacht voorafgaandelijk gezegd. Jackson-Ciiv, in de Vcreenigde-Staten, is sinds de laatste kiezingen, de eerste stad van de wereld waar hel bestuur uitsluitend uit vrouwen samengesteld is. Eene der kandidaten heeft zelfs, in de kie ming, haren eigen man geklopt. De bevolking van deze stad, het midden punt van een belangrijk jachtveld, is 500 zielen sterk. 7' Vervolg. Zij was echter vrij ver gevorderd. Luite nant Helmond had zicli met haar bemoeid hij stelde veel belang in 't meisje. Ofschoon Delphine's gelaat niet zoo schoon was als dat van Lucie, had zij ongetwijfeld de aangc naamste trekken jammer slechts dat hare gestalte, tengevolge van een val in hare eerste jeugd, onbevallig was 't arme kind moest, dank der ijdelheid harer moeder, veel lijden ijzeren csrsetten, lederen beugels, niets werd gespaard om 't gebrek te verbergen tcvergceis. Elke proef kostte Delphine nieu we tranen van smat t en 't ongeval werd niel verholpen Twee dagen na bet bal was Estelle met Louis en Virginie vertrokken. Met Estelle bad Marie geen tien woorden gewisseld, doch Virginie had zij innig liefgekregen en geen wonder, schooner wezen, liever schep sel dan zij was niet te bedenken er lag iets engelachtigs tn baarteeder en zacht, scheen zij Marie eene fijne bloem loe, die door een tochtje kon geknokt worden. Alle maanden kwam zij met hare moeder, tot groote vreug de van de gehcelc fatnillie. over. Vroomheid Was eene dwaasheid, zoo-niet eène misdaad in ,t deftige 'huis. Twee nirmschen konden het echter ongestraft zijn. Luitenant Helmond en VirSinie. Van den corslen wist man, dal hij een knap mensch waswal hij deed kon niets anders dan goed wezen, en Virginie, dat gevoelde zelfs de materialistische huis- poppen wel moeien beschaamd staan, want om daar zoo'n maüomedaansche vrouw to zien moet men tocb zeggen dat deze zodelykor gekleed gaan als onze Europeesche modepoppen, die bun gezicht met poeder insmeeren om tocb maar als eeno roos to kunnen pronken die zulke ibooge kielen ou der de schoenen dragen dat ze bij den minsten wind omvorvliegen die zulke korte onge en doorzichtige bloesjes enz. dragen, dat wanneer zij onvoor ziens voor zekere personen verschij nen, verkleuren van schaam en schatnl; die zulke hoeden op haren haarblos dragen dat mon aan oorlogschepen ol bloementuinen denken moet. Nu om bat afschuwelijke en onzedelijke van deze kleederdracht heter in te zien moet men niet alleen de mahome- daauscbe, maar ook de krislene vrou wen van Jerusalem en omstreken ge zien hebben. Daar gaat zoo een rnaho- medaanscbe vrouw: zo is geheel in hot zwart, ofin 't geel, of in 't blauw gokleed, hoofd en geziclil versluierd. Zoo gingen vroeger ook alle Ckristene vrouwen tnaar doze mode is ongeluk kiglijk verdwenen in Jerusalem. De makomedaansche landbouwers vrouw gaat niet versluierd, daarvoor moet ze te veel arbeiden daar ze meer als slavin dan als echtgenoote be schouwd wordt. Zoo gaan ze naar do stad om groonsels to verkoopen. Mijn heer rijdt op eon ezel en de vrouw komt achterna to voet met een zwaren korf g roen ten of vruchten op 't hoofd. De Weeding der kristene en Mako medaansche boerenvrouwen is om zoo (e zoggen gelijk. Een blauw of zwart kleed met wijde mauwen, oon doek als gordel om de lenden. Daarover soms nog een jak mot geborduurde figuren er op. Als hoofddeksel oen witton dook, andere dragen een soort muts en daaromheen geldstukken om te toonen lioo rijk ze zijn, andere dra gen om den witten sluier soms nog oen fez zooals meestal de vrouwen van, Botlekem. Dat ziet er zeer komiek uit want bet schijnen beweegbare py-" ramiodon. Sommige boerinnen tatoe ëren zich ook nog vooral onder do bo- doewienen en dat vooral onder de oogen, om de lippon en de kin. De rageeringscrisis In Italië Bonoml zie! van de kafoiiietsvorming af Naar aanleiding de weigering van de par lementaire volksgroep deel te nemen aan de samenstelling van een kabinet Bonomi, heeft deze laatste de opdracht om het nieuw kabinet te vormen van de hand gewezen. De koning heeft gisteren namiddag de heeren Nitti en Joseph de Na va, libiraal minister van openbare werken in het ontslag- gevend kabinet, ontvangen. vader, dat hare plaats nergens beter was dan aan den vnet der altaren. Van de oude gra vin De la Méronièrc hae( zij eene zeer gods dienstige opvoeding ontvangen, en nog de wereldsche stiefmoeder, die haar overigens vergoodde, noch de onverschillige vader konden die kiem uit haar maagdelijk hart rukken. Een familieleven bestond cr bij de Nieu- wenburgs niet. Het ontbijt bleef tot tien uur op tafel, en wie lust had kwam alleen of met anderen daar eten. De dames brachten den morgend -door met japonnen op te maken of .liever daarover te redeneeren. De zorg voor dc huishouding rustte op Gasperine en juf- jrouw Augusta, tie huishoudster. Na de koffie stapte mevrouw met Lucie en Adèle in dc koets, om visites af te leggen. Tweemaal in de week bleven zij thuis en ontvingen bezoe ken. Het diner geschiedde in familie; daarna maakte tante en oom hun middagslaapje. Lucie, soms Adelaide, ging dan wandelen met Eugène of Lóón de kinderen met hun ne gouvernante of bonne was 't slecht weer, dan bleef men jn zijne eigene kamers. Als er 's avonds geen soiróe, opera of concert was, iets wat hoogst zelden gebeurde, bleef men tot acht uur in het kleine salon thee drinken, waarnaar de heer Van Nieuwenburg zich in zijn kabinet begaf en de overigen spoedig zijn voorbeeld volgden. Hoe mevrouw er loe kwam, voor zich en hare kinderen een adel ij ken titel aan te nemen, begreep menigeen niet. Beiden waren van Duitsclie afkomst. Graaf Wiehmd, zoo heette zijn vader, was in 1787 als onderfficicr(beter ingelichten teiden De offioieele uitslagen Maandag avond, om 9 1/4 ure, zijn de officieele uitslagen voor het arrondissement Brussel, in bet stadhuis aldaar uitgeroepen geworden, door M. Benoidt, voorzitter der rechtbank van 1* aanleg, voorzitter van het .hoofdbureel. Witte en ongeldige briefjes 82,429 Katholieke 83.476 Liberalen00,863 Middenstand 23,926 De Kiesdeeler is 30,432 Dc Katholieken hebben dus twee gekozenen MM. Halot en de Steenhault en de liberalen ook twee, MM. Huisman-Van den Nest cn doktor Depage. Eene vergelijking. Bij de Senatoriale kiezingen van 10 No vember laatstleden, hadden de socialisten 74,805 stemmen bekomen. Nu streden zij niet en zij hadden hunne parlijgenooten aan geraden witte briefjes ih de stembus te wer pen. ten teeken van protest tegen de ongeldig verklaring hunner gekozenen vanlGNovemb. In eene partij waar de tucht zoo groot is als iiij de socialisten, mag men wel aannemen dat de leden der roode syndikaten dat orde woord gevolgd hebben. 'Zooals wij hierboven meldden, is het offi cieel cijfer der ongeldige cn witte briefjes, in de stembus gevonden 82,429. Men mag ccliler niet denken, dat al deze witte briefjes vin socialistische kiezers zijn. Inderdaad, ér'waren bij de kiezing van 16 November reeds 33,403 witte briefjes. Deze kwamen dan toch niet van socialistische kie zers, vermits de socialisten dan eene lijst kandidaten hadden. Ook de oud-strijders hadden ditmaal hun ne aanhangers voor raad gegeven witte brief jes in de stembus te werper,. Redelijker wijze, zou men dus, opt he nciximum der socialistische witte briefjes' vast te stellen, de 53,493 witte briefje van 16 November, van dc §2,429 witte briefjes I moeten aftrekken. t Het aantal socialistische witte briefjes zou] dus nog 49,026 zijn, 't zij ecu achteruitgang! van 25,779 stemmen sinds November 1919. De katholieken hebben 13,320 stemmer.' meer dan bij de kiezing van November en de liberalen verliezen 732-4 stemmen, De middenstanders hebben bun aantal stemmen zien verdubbelen. Uit deze cijfers is slechts eene gevolgtrek king le maken De kiezing van 16 Novem ber geschiedde ineen tijdperk van algemeene misnoegdheid en tal van kiezers hoopten op verbetering, terwijl vele anderen, door bel stemrecht op 21 jaar, voorde eerste «naai ter tcmbus gingen zonder zich juist reken schap te geven van het bela-ng der rol welke zij le vervullen hadden. De toestand is thans nog niet verbeterd, met de verandering in het Parlement en de kiezers keeren naar hunne oude gedachten terug. Wij hadden zulks voorspeld en de eerste uitslagen zijn reeds daar om te bewijzen dat wij ons niet bedrogen hadden. Ta Antwerden De officieele uilslag is als volgt Katholieken. 61,831 Socialisten 48,176 Neringdoeners 10,285 Witte en ongeldige briefjes 16,86-1 Hier streden de liberalen niet. In November behaalden de katholieken 52,711 stemmen en de socialisten 47,833. De katholieken hebben te Antwerpen dus 10,117 stemmen meer behaald cn de socia listen 343. De liberalen hadden in November 26.775 stemmen bekomen en de lijst der heiopbeu ring 3068, samen dus 29,743 stemmen. Er waren alsdan ook verscheidene duizenden witte briefjes. Thans bedraagt het aantal witte briefjes 16864 en bekomen de neringdoeners 10,208 stemmen of samen 27,072. Da katholieken behalen dus hier ook eene schitterende zegepraal, dank aan 't feit dal zij ditmaal met vereenigde krachten ten strijde trokken. Dat belooft voor de aanslaande gemeente- kiezingen. [Da samenstelling van dan Senaat Na de kiezingen van Zondag zal de Senaat samengesteld zijn als volgt Katholieken 62, liberalen 38, [socialisten 21. De katholieken hebben dus 3 stemmen meerderheid. Troepen naar Cui'scSifand Belangrijke verplaatsingen van troepen hebben sedert gisteren plaats, en die zullen duren tol 20 Mei. In drie treinen vertrokken Maandag 17 uit Antwerpen-Zuid, 17,20 u., 7.45 u., cn 21,30 ure naar Weywcrtz, de staf, 24 officieren, 410 manschappen, 290 paarden en 52 rijtuigen. In drie andere treinen uit Mee helen ten 1,50 u., len 5 u. en ten 6,15 n. naar het zelfde garnizoen, 10 officieren, 355 manschap pen, 260 paarden en 36 rijtuigen. In den nacht van 17 op J8 Mei uit Ant- werpen-Zuid eveneens naar Weywcrtz, 9 offi cieren, 395 man, 195 paarden en 39 rijtuigen. De staf en 16 officieren, 220 man, 390 paarden en 36 rijtuigen vertrekken vandaag uitMechelen ten 1,30 u., ten 5 u. en 6,45 u. In den nacht van 18 op 19 Mei vertrekken drie andere treinen vit Antwerpen-Zaid met den staf, 8 officieren, 224 man, 300 paarden en 36 rijtuigen. Dc drie laatste treirfen vertrekken uit Meckel en met 9 officieren, 6'Sz 77. g-,-* en 36 rijtuigen. als soldaat) met de Pruisen in Holland geko men, en daar gebleven op een handelskantoor als Duitsche correspondent of iels dergelijks. Hij had zich bij de dochter van zijn patroon bemind welen te maken. Gravin Wieland te heeten, meende papa, kon wel opwegen le gen oen rijken schoonzoon, -en zoo kreeg hij de dochter on later de zaak. 't Heerlijke #oed Nkmwcnburg in Gelderland was te koop hij kocht het en liet zich Wieland Van Nieu wen bur g noemen. Zijn zoon dreef het verder on heette eeuvoudig Van Nieuwenburg. Me vrouw noemde zich echter Gravin, zij was evenals hare zuster baronnes Van Gaveren, de dochter vau een oud achlcrneef des oer- slen Wieland deze was uit het diepste van zijn moïïenland gekomen met de twee kleine meisjes om eene betrekking van den Hen- Graf, die hem goed behandelde, en, daar de man kort daarop overleed, zijne twee doch ters bij zich aan huis nam. Dat de beeld- achoone Louise met Gaspar trouwde, stond hem misschien minder aan dan Marie's hu welijk met den baron Van Gaveren doch aangezien zij juist de vrouw was om aan bel nieuwe huis Allen mogelijken glans te geven, maakte hij geene tegenopwer,pingen. Onder de Amsierdamsche koopmans-aristoeratie had Van N.'ouwenburg talrijke vrienden doch dit wilde hij juist niet. Bij den adel zoude hij gaarn op gelijken voel willen staan, maar deze hield zich steeds op een afstand, want het eenigste middel, om met hen vertrouwe lijk om te gaan, hun lui leven navolgen, kon hij niet, en zoolang hij koopman was kon hij zijn graventitel niet anders dan en familie De ,-ioogere Landbouwraad vergaderde j"- ■"HMKOiiU, om 10 uur in het Paleis der Akaaemiën. Bij het begin der zitting wordt buide-ge bracht aan wijlen den beer Theunis, leeraar aan de IIooj?eschool van Leuven. De beer Tibbaut zat voor. De heer Fralur brengt verslag uit over de verbetering van het rundersgeslacht. Nadien spreekt de heer Hubert over het vaststellen van den prijs der tarwe door de commissie der inlandse be levensmiddelen. Deinlandsche tarwe voortforengst is verminderd de prijzen zullen in 1921 hooger zijn dan in 1920, en bet tekort aan -tar.we zal aanzienlijk zijn. Spreker weerlegt ook de bewering als/.ouden de landbouwers tijdens de bezetting hunne medeburgers uitgebaat hebben en eischt vol ledige handelsvrijheid voor de voortbrengers, van landbouwproducten. Hij zegt ook dat het toezicht over de in- landsche levensmiddelen door het Ministerie van Landbouw zou moeten uitgeoefend wor den. Dc heer Tibbaut voorspelt dat de prijs der tarwe in 4921 300 fr. per 400 kilos zal be dragen- De voedingspoütiek der regeering is oor zaak dat België aan de spits dei landen slaat, wat het peil der levensduurte betreft. De po litiek der regeering in zake vooiibrengst moei door liet Ministerie van Landbouw gevoerd worden. De heer Evcrard houdt lezing van de wen schen door den Raad uitgedrukt betreffende de verbetering van het lot derlandhouwwei k. lieden, o. a. verhooging van arbeidsloon, en deelname in de winst, arbeidswoningen, uit breiding van liet privaat eigendom, gebruik van doeltreffende cn moderne laudbouwma- chienen. Betreffende de kwestie van den achturen- werkdag, beslist de Raad twee verslaggevers aan te stellen gelast met liet onderzoek van dit vraagstuk. De voorzitter doet enkele mededeelingen betreffende de teruggave van ons vee uit Duitscblaud. Hij wijst hoofdzakelijk op den slechten wil der Duitscbers waar net de te ruggave van de Belgische trekpaarden geldt. De zitting wordt ge bever.. Sinds eenigen tijd was dc Antwérpschft rechterlijke brigade te weet gekomen dat eene bende Ilollandsche dieven zich te Ant werpen schuil hield en dat tal van hundicte- rijen, inbraken enz. wel op hunne rekening mochten gezet worden. Maandag morgend werden verscheidene logementen van het statiekwartier door de policie bezocht en verscheidene kerels wer den aangehouden, namelijk de gebroeders Corned en Hendrik Van Bergen, zekeren Willem Scharz en eene vrouw Marie Sonne* mans. In hun bezit vond men een geheel inbre kersmateriaal, valschc sleutels, elcclriekc lampen, breekijzers, vijlen, ccnc ijzerzaag, enz. enz., De vier aangehoudenen verbleven sinds drie maanden le Antwerpen en waren nog niet ingeschreven. Het onderzoek is nog iu vollen gang, doch hel is reeds gebleken dat een der breekijzers juist in de sporen past, dic.op de deur van den wisselagent Thienpont werden gevonden. Men zal zich herinneren dat over een drietal weken of langer daar de brandkast werd ('opengebroken. De vier Hollandsche schuimers zijn tn alle geval reeds ter beschikking van den procu- reiH -des konings opgesloten. Maandag morgend gebeurde alhier langs don Bruggestcenweg een smartelijk moto-on geluk welke den dood kostte aan den rijder. Deze, zekere Remi IMowy, wonende, Dreef len Ackere, was naar Izegem gereden, en keerde huiswaarts. Aan de statie te Izegem had hij op zijn molocyde een vriend, zekere Bosloen medegenomen, welke zich ook naar Kortrijk begeven moest. Zoo kwamen zij sa men in matige snelheid huiswaarts gereden. Gekomen aan de Bi uggepoort, rechtover de woning van de wed. Lannoy moest de rijder zwenken voor een gespan dat langs den steenweg gereden kwam. De moto reed legen denborduurstecn der straat. Het ongeval wilde dat de rijder met het hoofd terecht op eene lantaarnpaal welke zich daar bevindt. Hij werd van zijn voertuig ge worpen en bleef bewusteloos ten gronde lig gen. Het machien reed eenige meters verder om eindelijk stil te vallen. Bosloen sprong af en liep zijn reisgezel ter hulp die hij in een bloedplas uitgestrekt vond liggen, geen tee ken van leven meer gevende. Een bijgeroepen geneesheer kon nog enkel den dood vaststellen en bcstaligen dut deze loe te schrijven svas aan eene schedelbreuk. liet lijk werd naar het doodenhuis van liet hospitaal overgebracht. I)c vrouw van het slachtoffer werd voorzichtig verwittigd. Hare droefheid grenst aan wanhoop. De ongeluk kige Iaat eene weduwe met 3 kinders achter. dragen. Hij wilde Eugène lot den staatsdienst opleiden, doch daar was deze te dom en te lui voor. Zoo er iemand was, voor wien Marie een sterken weerzin gevoelde, dan was het Eugène Eens kwam hij, zooals het trouwens twin tigmaal gebeurde, fluitend voorbij ne leerzaal., - Hoe gaat het, kinderen vroeg 'bij ge woonlijk, passen ze goed op, nichtjo Marie Jawel, zeer goed, antwoordde ze dan kortaf. Hij bleef dan even kijken en ging weer heen. Nu echter trad hij binnen, omdat de gravin niet meer zoo geregeld als vroeger elke les bijwoonde, daar zij bekennen moest, dat het meisje er juist den slag van bad. bare leer lingen te rageeren,en zij bet daar erg verve lend vond. Hij trad dus binnen en zette zich, lui geeu wend, op een stoel. Ik verveel mij, Marie! riep bij. Het meisje, wrevelig als zij was over de domheid van Eveline en de levendigheid van Léon, antwoordde vrij barsch Wat kan mij dat schelen Verveel u ergens and«rs, maar bier niet. Ha we zijn kwaad gemutst vandaag, zou ik zeggen. Marre-lief, laat ons eens ern stig praten. Ik begrijp niet, dat gij uw werk zoo in vollen ernst opneemt, u kwaad en drif tig maakt, ei gen lijk voor «niets. -7- Ik maak roe niet driftig 1 Komt, laat ons voortgaan, kinderen. Neen, riep Eugéne genoeg gewerkt voor vandaag kana naast mij zitten, Marie. Ge zijl een beste meid overal, behalve in de leerzacl. Vertel mij eenige aardige stukjes on jullie, klein grut, doet maar wat je wilt. Wat drommel we zijn niet op ue wereld om uit te rekenen hoeveel 7 maal 8 is niet waar. Bravo, Eugène riep Léon vol vreugde je bent me eeist 'n kerel. Komt meisjes, naar deu tuin. Leve de vrijheidLeve Eugéne Leve Eugène en zij stormden naar buiten. Marie was wanhopend. Ach, Léon, zuchtte zij, gij begrijpt im mers dat ik er de schuld van krijg. Blijf toch hier, Ametie, wees verstandig. Eugène heeft ons vacantie gegeven, en wij willen er van profiteeren, was Amelia's antwoord. Mama is niet thuis, zei Christine kom Marie, wees zoo streng niet. Iaat ons maai spelen. Niemand zal toch klikken. Neen, hernam zij met zijne, toestemming gaat gij niet naar de kamer. Eugène beeft geen u vacantie te geven. Hoor eens, ik geen machtDat zullen we zien Geen maeht Naar buiten, kinde ren, dan zullen wij met juffrouw Marie wel klaarkomen.. Ilier, zoo, -naast mij, gouver nante Weg klein grut, twee aan twee, ik zal met baar achteraan komen. Maar Eugéne, begrijp toch iu welks ongelegenheid ik kom, als men ziet, dat zij om die uur spelen. Dwaasheid wij zullen ons wel amu seeren, vacantie vandaag De kinderen klauterden over de stoelen en tafels onétr Eugene's luid gelach. (Vervolgt

De Volksstem | 1920 | | pagina 1