MARIE WIELAND De wederopbouw der verwoeste gewesten Goed Nieuws Afslag op de eetwaren Ge Duiische Oorlogsmisdadigers. De grootste aannemer van Belgie. Het kelzer-standbeeld te Bona rood geschilderd. ïn de Taalkomtnissie Het gevaar der vuurwapens. Ministerie van Landsverdediging XXVI' JAARGANG NUMMER 119 Kerkstraat, 9 en 22, Aalst. Te!. 114 3I> A. Gr 23 Ui A. H> ~7 CENTIEMEN Uitgever: J. Vak Noefel-De Genot Publiciteit buiten het Arrondissement Aalst, zich le wenden tot het Agentschap Havas, 8, Martelaarplein, te Brussel8, Place de la Bourse, Parijs en 105, Cbeapside, Londen. Londen. Gisteren was de verminde ring der winkelwaren liet gesprek van den dag. De vcrsche eieren waren aan 2.50 fr. de dertien de thé onderging eene daling van 0,40 centiemen op het pond gewichthet scliapenvleesch was 2 frank per kilo goed kooper dan'daags'te voren en kost nu 2,50 de kilo de koflie gold 4 fr. de kilo de kaas 3,50 fr. de kilo de schoenen allerbeste kwa liteit, 25 fr. 't paar en een goed manskos mum 85' fr.de rijst 1,80 fr. de kilo een nianshoed 5 fr. en een mansstrooihoed 3 fr, New-York. De Amerikaansche zeepba- rons zijn 't hart in. Velen hebben reeds door de snelle daling der prijzen van de eetwaren hunne fortuin op groote schaal zien verminderen. De bevolking gaat voort mei haren strijd tegen de hooge prijzen en bekomt goede uitslagen. Madrid. De Spuansche wijnen, vruch ten, enz., daalden met 40 0/0 op de voorgaande week. Italia. Hier heeft de strijd tegen de hooge prijzen vruchten gedragen. De winke liers worden gedwongen hunne winkelprijzen te verminderen. Die zich verzet of het niet doet wordtf gewaarschuwd dat binnen de 24 uren zijne prijzen moet verminderen. Zwitserland. Groote afslag op de choco lade. Dc wereldberoemde Zwitsersche chocolade daalde gisteren sterk. Er was eene vermindering tcbestatigen in de Zwitsersche winkels van 40 0/'o en zelfs 50 0/o Kopenhagen. De boter gold hier 5 fr. de kilo dc eieren 0,12 fr. 'tstuk de melk 0,15 fr. de pint. Verleden week was het nog driemaal zooveel. Dus, overal prijsvermin dering. Een Belgische lijst. België had een lijst opgemaakt van Duit- sche oorlogsmisdadigers, waar enkele honder den namen op voorkwamen. De geallieerden hebben er.... 15 behouden Iletambtelijkestuk van beschuldiging door België aan de Duiische regcering toegezon den, betreft I. De misdaden te Andenneen teSeilles waar ongeveer 300, burgers hel leven lieten en 200 huizen vernield werden. Worden als schuldhebbenden beschouwd 1. Generaal von Bülow, hoofdbevelhebber van het 2a Duiische leger Ibis. Generaalvon Below. (Misschien wordt hiermede, door een spellingfout, dezelfde generaal, als onder 1 bedoeld) 2. Generaal majoor von Langermano 3. Prins Ernest van Saksen 4. Majoor of kapitein Jung of Jiinga 5. Hoofdman Wabnilz 6. Luitenant Steinmetz 7. Majoor Broncart von Schellendorf 8. Luitenant baron von Brunan of Bunau II. De wreedheden jegens mannen, vrou wen en kinderen tc Geeraardsbergcn en om strekenvooral einde 1917 en begin 1918. O. a. werden daar vier kinderen van 14 tot 16 jaar op 10 Februari 1918, twee jaar in de gevangenis opgesloten, werden er zeven, van 10 tot 14 jaar, naar Duitschland weggevoerd, nadat zc gemarteld werden In de gevangenis te Geeraardsbcrgen. Yvorden in verband met die feilen als schuld hebbende aangewezen 1. Max Ramdohr, geheime policieagent 10° Vervolg. Daar vraag ik u ook niet om, wilde Marie zeggen doch zij bedacht zich en vergenoegde zich met te zeggen, dat haar vader dit huwelijk stellig zou hebben goed gekeurd. Des tc beteruw vader had geen be grip van den naam, dien hij droeg maar zoolang ik de kracht heb te spreken, beloof ja zweer ik, dat niemand onzen naam be zwalken zal. Gij kunt gaan. lleltooneel maakte weinig effect. Marie verirok en verklaarde slechts, dat zij zulke vooroordeelen niet hebbende als hare tante, slechts haar eigen gevoelen zou raadplegen en daarmede overeenkomstig zou handelen. Zij was noeit zoo besloten geweest als nu. Haar naam bezwalken, door een fatsoenlijken jonkman te trouwen, dat was te sterk nog vandaag zou ze Varmans schrijven, dat zij het aanbod aannam, onder voorwaaarde dat jhet hvwelijk binnen de twee maanden plaats had en zij dien tijd bij mevrouw Van Dron- gelen kon doorbrengen. De brief was klaar •feii zij stond op het punt, dien zelf naar Var- inans té brengen, toen twee handen zich op hare oogen legdep. rw» Gasperïne, riep Marie, half door instinct «n trolji lós. Gasperine stond daar, glim- lacheiul en beminnelijk als altijd. <4 ?ijtgij eiDdèUjk téru» hernam Marie, |C onlhélzen^. Zég, hebt gij den tijd mij Qp.JiSftr reisgewaad. 5, beste, éven mijn goed 2. Erpest Zahn, dito. III. De wreedè behandelingen der Belgen in het tuchlkamp te Sedan,waar bijv. van een ploeg van 116 gezonde ma.nnen er slechts een twintigtal overleefden. Ëen Belgische ziekenverpleegster heeft er 732 slachtoffers begraven. Worden beschuldigd 1. Danzig, Donzin of Dentzin, luitenant- feldwebel, hevelhebber van het kamp 2. Engel of Engels, luitenant-bevelhebber 3. Sergeant Hol/. 4. Gefreiter Aelbrechl 1 5., Officier Bigodzky. Uit vorige artikels in verband niet het vraagstuk der bouwmaterialen is duidelijk gebleken dat de Nationale Maatschappij der Bouwnijverheden in België, door hare kon- trool over onze belangrijkste steenbakkerijen en steengroeven alsmede over een aantal fabrieken van dakpannen en tegels, kalk en cementovens, Belgie's grootste voortbrenger van bouwmaterialen is. Immers wat de bak steen alleen betreft, brengt zij ongeveer 3/4 voort van de geheele productie die het land thans bereiken kan. Door de uitbreiding die zij aan al deze fabrieken geeft en de technische verbeterin. gen die zij er invoert, is zij tevens verzekerd hare productie gestadig te zien aangroeien en meteen den kostprijs er van te zien dalen. Yan dit standpunt alleen beschouwd, blijkt reeds welke winstgevende onderneming de Nationale Maatschappij der Bouwnijverheden of S. N. I. C. (Sociétè Nationale des Indus tries de Construction) is. Voortbrenger en verbruiker tegelijk. Doch, zooals wij reeds vroeger lieten uit schijnen, is het de S. N. I. C. minder te doen om de markt der bouwmaterialen te beïnvloe den, dan wel om zich de noodige bouwstoffen le verzekeren voor de uitvoering van de uit gebreide werken die zij in onze verwoeste gewesten aangenomen heeft. Want de S. N. I. C. treedt ook en wel in hoofdzaak als aannemer op, en welke aanne mer 1 Zij kan het immers in voorwaarden zooals geen ander zij bréngt haar eigen ma terialen voort, heeft die tegen de laagst mo- gelijlcen kostprijs en is derhalve bij machte om, voor aide werken die zij aanneemt, den laagsten inschrijvingsprijs te stellen. Trouwens het is voor niemand geen ge heim meer dat het grootste deel van den wederopbouw te Ieperen en te Dinant door de S. N. I. G. wordt uitgevoerd, terwijl zij ook te Dendermonde een aanzienlijk deel van de werken in handen heeft. Zij beschikt te dien einde over -technische krachten van eerste gehalte, die tijdens den oorlog in Frankrijk of in Engeland bij de oprichting van munitiefabrieken, legerplaatsen, enz. proeven hunner ervarenheid hebben ge leverd. Do Staaf wendt zich tot deS. N. 1. C. Ten andere, na de vele en eilaas kostbare ontgoochelingen die hij op dit gebied heeft beloofd, heeft de Staat zelf ingezien dat de S. N. I. G. bij den wederopbouw onzer ver woeste gewesten het machtigste en bekwaam ste organisme was, waartoe hij zich kon wenden om de uilvoering dezer werken te bespoedigen. Bij de openbare aanbesteding van de eerste reeks werken (4 dorpen) voor den wederop bouw der verwoeste gemeenten in Zuid-Lu- afdoen en dan ben ik le uwer dispositie. Ik ben lang uitgeweest, niet .waar We zijn eerst tot Strasbourg geweest, mijn goede Louis en ik daar ontmoeten we den zoon van eenr zeer goede vriendin van mama, die bij Constanz op een landgoed woont. Hij in viteerde ons op dat buiten ik ben daar al dien tijd gebleven, terwijl Louis Zwitserland rondreisde. De goede oude dame is, of liever, was doodzwak, want ze is een week of drie geleden gestorven. Zij verzweeg echler, dat ze al dien tijd voor zieken oppaster gespeeld had, en met de edolste zelfverloochening nacht en dag bij de invalide gewaakt had, tot od 't oogenblik dat zij, ook al door haar toedoen, zalig in hare armen was ontslapen. Daar verscheen Louis op den drempel der kamer. Marie riep hij vroolijk. hoe gaat het Wat hebben we mekaar in een tijk niet ge zien Kom mee, ik hou uifdeeling van wat rariteiten zie, fluisterde hij, ik zal u voor eerst maar wat geven, ginds krijgt ge mis schien al heel weinig, en hij gaf haar een doos vol souvenirs van Einsideln, den be roemden bedevaartstempel in Zwitserland. Houd u nu maar of gc niets gekregen hebt, ging hij lachend voort, en bracht haar naar 't kleine zaaltje, waar al de nichten zaten te kibbelen boven een koffertje met snuisterijen dat Louis haar geschonken had. Moet zij er ook al bij riep Adcle. Relirons nous sprak Lucie, La Reine. Zij mag ook kiezen, zei Louis, ik heb evengoed om u gedacht, Marie, als om mijne lieve%ucie. Neem dit maar, Marie, zeiden zij allen xemburg, was de N. S. I. C. de eenige aannemersfirma die inschreef vooral de wer ken tegelijk en daarbij veruit de laagste in- schrijfster was. Haar totale inschrijvingsprijs bedroeg 4.002.963 fr. 70, tersvijl.de andere laagste inschrijvingsprijzen per dorp, samen vier miljard 420.594.32 fr. gaven. Is het dan te verwonderen dat de Slaat van stonden aan beslolen heeft den wederopbou van al de verwoeste dorpen in Luxemburg aan de S. N. I. C. toe te vertrouwen, op grond van haren inschrijvingsprijs bij de aanbesteding waarvan hierover spraak Er zijn daar 1021 huizen te herbouwen en het afgesloten kontrakt behelst voor 66 millioen werken, door de S. N. I. C. uit te voeren. Voor 150 miljoen frank werken Met de werken die zij daarbij te Dinant, te Ieperen, Dendermonde en elders in den lande uitvoert, heeft de S. N. I. G. thans voor ongeveer 150 millioen frank werken aan den gang. Er is becijferd dat zij op het totaal dezer aannemingen gemiddeld 10 lot 15 0/o zuiver winst lean verwezenlijken, zoodat zij ongeveer anderhalfinaal haar kapitaal van 12 millioen zal winnen En in 't voorbijgaan weze aangemerkt dat deze gemiddelde winst van IQ tot 15 0/o geenszins een overdreven cijfer is in zake aanneming van werken, waarbij de aannemer altijd aan zwaar risico blootgesteld is, De S. N. I. C. levert ons dus een schitte rend bewijs van wat Idurf en ondernemings geest vermogen om, zooals zij zich ten doel stelt, 's lands wederopbouw cfoor eigen mid delen te bevorderen. Het standbeeld van keizer Wilhelm I te Bonu is 's nachts met roode verf bevuild. De policie heeft het standbeeld daarom met een doek omhuld en er een zwart-wit-roode vlag over gespreid. Men vermoedt dat de radicale elementen het beeld ontsierden. Ruim een jaar geleden werd het beeld ook beschadigd. liet is dus de tweede maal dat dit kcizer-beeld frisch angestrichen werd. De taairegeling te Brussel eu omgeving Gistermiddag vergaderde de Taaikommis sie onder voorzitterschap van den heer De Bue. De bespreking liep over een tekst van de hh. Fischer-Crick, tot wijziging van art. 2 voorgesteld door den h. Vtfn Cauwelaert. Die wijziging luidt als volgt De gemeentebesturen van Brussel en om geving zullen bepalen welke van de twee talen zij zullen gebruiken voor den inwendi- gen dienst voor de briefwisseling onder el kander 'of met de hoofddepartementen, de besturen en ondernemingen onderworpen aan onderhavige wet. Evenwel zullen de ambtelijke berichten en dokumenten bestemd om aangeplakt te wor den, alsmede de reglementen, opgesteld worden in het Fransch en in het Vlaamsch. De ambtelijke briefwisseling met private per sonen zal gebeuren in de taal van den brief wisselaar dat geldt ook voor de bestuurlijke stuken op te maken of af tc leveren namens genoemde gemeentebesturen. In den loop der lange bespreking hebben de indieners-van het voorstel toegestaan het woord gemeentebesturen - te vervangen door gemeenteaaad Na eane lange bespreking werd eene motie te gelijk, haar 't een of andere onbeduidende voorwerp aanwijzende. Zij echter stelde allen tevreden door een photograghie van den dom te Straatsburg te nemen en ging toen weer heen. Preutsch ding, mompelde Adéle. Bij Gasperine gekomen, verhaalde Marie haar alles, wat er voorgevallen was. eenvou dig en zonder omwegen. De freule liet haar doorpraten zij betreurde bet zeer, 't jonge meisje niet terzijde te hebben kunnen staan. Hebt ge God wel om verlichting ge smeekt? vroeg zij, nadat Mariegeeindigd had. Marie bloosde in hare verbittering had zij daar niet aan gedacht. Gij hadt dit het eerst moeten doen, Ma rie gelukbig dat die brief nog niet weg is. Vervolgens bracht Gasperine haar onder 't oog, hoe diep ongelukkig zij zou zijn aan de zijde vaiV iemand, wiens karakter zij in 'l geheel niet kende, en in een burgerlijk huis houden. Misschien zouden haar in die woning dezelfde plichten wachten, welke zij thans zoo drukkend vond hier had ze.ten minste den troost, dat het niet altijd duren zou; ter wijl ze daar voor haar geheele leven verbon den was. Dit en nog veel meer besprak Gas perine. Marie luisterde uandachtig en kon zich zelveu maar niet vergeven, dat zij aan dit alles nu zoo in 't geheel niet aan gedacht had. Gij hebt gelijk, Gasperine, zeide ze, ik geloof niet, dat ik ooit gelukkig zou geweest zijn met Varmans maar iets moet gij mij ronduit zeggen. Als ik mei hem getrouwd was, zoudt gij mij dan nog hebben willen kennen Wat denkt gij dan, Marie, dat ik een van uitstel in stemming gebracht en aanvaard met 9 tegen 8 stemmen een lid had zich voor de stemming verwijderd. Wordt het voorstel Fischer-Crick aanvaard dan zal de h. Braun de volliende wijziging voorstellen Hetzelfde stelsel zal toegepast worden in dc gemeenten der Vlaamsche provinciën in dien door volkstemming, 1/6 der kiezers ten minste er zich voor verklaren. De volksraad pleging moet plaats hebben, indien zij ge vraagd wordt door ten minste 1 t. h. der kiezers. De jachtwachters Dumcst en Dumont, van van Mignault kwamen van hunne ronde te rug, toen aan deu rand van een bosch Du mont op den vochtigen grond uitgleed en viel. Op hetzelfde oogenblik ging het geweer, dat Dumont onder den arm droeg af en de lading trof Dumest, die eenige meters vóór was, in de linkerbil. Dumest werd in zeer bcdenkclij ken toestand naar zijne woning overgebracht. De gendarmen van Ilceuls hebben een onr derzoek geopend. TE VEEL DÜITSCHERS Het departement van buitenlandsche zaken meldt dat het, wel verre van de terugkeer van Duitsche onderdanen in België, in de hand te werken, zelf verontrust is geweest door het groot getal aanvragen die met dit doel werden ingezonden en dat het voor re gel genomen heeft, zich te verzetten legen de herneming van hunne oude werkzaamheden, van degenen die vóór den oorlog in het land waren gevestigd. Het is slechts in gansch uitzonderlijke ge vallen, wanneer liet personen geldt die het land gedurende vele jaren bewoonden, die er hunne familie hebben en soms zelfs Belg ge worden zonen die .in ons leger hebben ge streden, ofwel vrouwen van Belgischen oor sprong aan vvien de toelating werd gegeven. Op vraag van het departement van buiten landsche zaken heeft dat van binnenlandsche zaken de gemeentebesturen aanzocht de in schrijving tc weigeren aan eiken vreemde ling die niet van een regelmatig paspoort is voorzien, dat geteekend is door eenen Bel gischen consul, en dan de overtreders bij de hoogere overheid aan le klagen. Laffe schurkenstreek Een 70 jarige ouderling van Strytheur, Karei Van E... had Woensdag namiddag eene begrafenis bijgewoondT Nadien bezocht hij talrijke herbergen, in gezelschap van twee nietdeugen, Leon D..., en Louis V..., die beiden hun rijwiel bij zich hadden. Rond 10 ure besloot de trio huiswaarts le keeren, doch Van E... kon op de beenen niet meer staan. Zijne gezellen zeüen hem zoo goed het ging op een der rijwielen om hem huiswaarts tc voeren. Op eene eenzame plaats gekomen, wierpen zij hem achter met geweld ten gron de, zoodat deman met eene gevaarlijke wonde aan het hoofd en ontwrichten schouder bleef liggen. De schurken ontnamen hem dan zijne brieventesch, alsook zijn uurwerk met keten en een ring, waarmee zij wegvluchtten. Het was slechts Donderdag morgend, rond 4 ure. dat Van E... gevonden werd door personen die zich naar hun* werk boga- ven,. Door een geneesheer verzorgd, kwam Van E... weldra tot het bewustzijn en ver haalde wat er gebeurd was. De twee schurken werden aangehouden en het parket heeft ter plaats een onderzoek gedaan. stuk van Raphael niet zou willen erkenen, omdat het in eene schuur hangt Welnu, dan behoeft Fritz Varrnans ook niet meer aan mij le denken. r; scheur de den brief. Gasperine lachte. Én met zoo weinig ge^euhèi" zoudt gij uw hart aan een man willen geven I Als er niets van komt, wensch ik hem meer geluk dan u. Mevrouw Van Nieuwenburg was zeer in haar schik met Marie's besluit, dat ze natuur lijk geheel aan hare flinke manier van han delen toeschreef. De zaak bleef een geheim lusschen de echtgenooten, Gasperine en Marie. Varmans was teleurgesteld, doch vergat zijn leed spoedig door het aardige dochtertje van een rijken winkelier, zijn buurmeisje, het hart te bieden, dat freule Wieland ge weigerd had. Bij mevrouw Van Drongèlen kwam Marie nu zeer zelden meer, uit vrees hem te ontmoeten. Zonderling zij had er nu geen behoefte meer aan, sedert de goede Gasperine weer bij u was. Zoo verliep de tijd eentonig en toch met verbazende snelheid. V. Kapitein Helmond De tweede zomer na Marie's aankomst zag da familie Nieuwenburg op hun schoon landgoed. Ook Estelie. die in den laatsten winter baar echtgenoot verloren had, bevond er zich met de beminnelijke Virginie. Baga telle, het landgoed der Van Gasperen's, 'lag op een hafl uur afstand van het slot. Hier woonden Gasperine en haar broeder. Overi gens was Nieiiwenburg af en toe met bezoe- VOOR DE KOLONIALE OFFICIEREN J Mr. P. E. Janson, minister van Larulsvpr (lediging komt té besluiten dat de oflicieroh'; gedatocheerd bij den dienst der Kolonie gé; durende hun verblijf in België alsook IniiVj familie kunnen genieten vkn dè schikkingen» betreffende de reserve officiëren voor \vaH aangaat de geneeskundige zorgen van het" leger. 1 De officieren die begeeren van dat voorj deel te genieten moeten driemanndelijksclu en bij voorbaat, aan den kwartiermeester: van liun oorspronkelijk regiment eene som* zenden of doen zenden door hun borg in'; België. Die som is gelijk aan l 2 der welde die ze zouden ontvangen indien bo lui Let' nretropolitaanscli leger in dienst gebeivenï waren. De onderrichtingen betreffende de, reserve officieren zullen liun toegt pust won den. DE OFFICIEREN CEPEN3IONNEERD DOOR VERWONDING OF ZIEKTE OPGEDAAN GEDURENDE DÉ VIJANDELIJKHEDEN Een Koninklijk Besluit van 16 September 1919 heeft den Minister van Lands verdedig ging gemachtigd zeekre betrekkingen te ver, leenen aan de officieren die gèpensionnco-rd- werden wegens verwonding oi ziel-te. opga daan 'tijdens een strijdende 'eenheid'. Met- het oog on het erkennen der diensten welke deze officieren bewijzen in de hun .toever, trouwde betrekkingen en op liet Mijwaren hunner waardigheid tegenover bun Lollegae van liet werkdadig legre, komt de Koning op voorstel van den Minister van T,andsver dediging, een nieuw besluit, te ouderteeke nen dat hen toelaat, op aanvraag, hun over gang tot de reservekaders et bekomen met den graad die zij in het werkdadig leger bekleeden. In de reseivekacters kannen ze^ bevordering bekomen, doch ze zullen niet, benoemd worden voor de officieren van hun, wapen of dienst van het werkdadig leger. De bevordering van deze officieren zal be perkt worden: voor die hoogere officMenen j tot den graad onmiddelijk bovendien welke ze bekleeden toen ze gepensionneerd Wee) den; voor de lagere officieren tot de maait van majoor. De schikkingen van het Koninklijk besluit van lGu September 1919 en deze van het Ko' ninklijk Besluit van 5e Mei 1920 werden aan genomen om een rechtvaardige schadeloos1 stelling teverleenen aan de officieren oor. logsgebrekkigen die voorloopig gepension neerd werden. Die officieren zullen op 55jti' rigén ouderdom het leger moeten verlaten eri liet bedrag van hun penisoen zal voorts berekend worden volgons deu werk el ijken" graad dien zij bekleeden op den datum bun ner pensiopneering. De zelfde voordeden zullen dus in 't vervolg niet kunnen verleend worden aan de officieren die nog tot de werkdadige kaders behooren;inderdaad deze officieren" nemen voorts op regelmatige wij ze deel aan de bevordering in deze kaders Nochtans zullen de officieren die zouden be ge er-en voordeel te trekken uit liet Konintc lijk besluit van IGn September 1919, hun peil sionneering mogen aanvragen ten einde van de schikkingen van dat besluit kunnen te genieten voor 31n December 1920. Na dezen datum zal geen enkele aanvraag meer aan. vaard worden tenzij vanwege de officieren die op lieden het aantal dienstjaren voor zien door de wet om een ouderdomspensioen te bekomen nog niet bereikt hebben: indien ze bcgeeren de bovengemelde voordeden te genieten, zullen de officieren hun pensioen moeten aanvragen zoohaast zij dat aantal: dienstjaren bereikt hebben. De aanvragen der officieren die begeeren in reservekaders over te gaan, alsook de voorstellen betreffende tie officieren dezer soort die de vereischte voorwaarden vervul len om tot. den hoogeren graad benoemd te worden, zullen in den kortst mogelijke tijd en op ln Juni ten laatste bij den Minister- van Landsverdediging moeten toekomen. HET BUREEL DER KLACHTEN BIJ HET MINISTERIE VAN LANDSVERDEDIGING. Wij ontvangen een bericht aangaande del werkzaamheden van het bureel der Klachten bij het Ministerie van Landsverdediging en de uitslagen bekomen sedert ir» Maart 1920 datum waarop dat bureel werd gesticht tot met 30n April. AFDEELING A. Wedden, (lagloonëp. sol' dijen en vergoedingen: Aantal zaken behan deld 5302; voelindigd: 1012. AFDEELING A bis. Spaargeld; Aantal- kers gevuld. Graaf X. en baron V., door de i goede tafel gelokt, vereerden liet slot metj hun bezoek. Mevrouw hoopte, dat een hunner, spoedig het hoog zou laten vallen op baroi dochter Adelaide, want Lucie was sede.'ti 't voorjaar met een Deenschen Graaf, Axelj Bornstierne, geëngageerd hij was schatrijk, en hoog gezien bij 't Deensche bof wat' konden de ijdele moeder en dochter meerj verlangen.? Hij was wel niet Katholieken wilde volstrekt gniet, dat zijne kinderen het zouden worden doch dit was eene kleinig- i heid, waarover men gemakkelijk heen kon, stappen. Dc heer van Nieuwenburg had zijne toestemming slechts gegeven, na herhaalde smeekingen en tranen der beide dames. Hij vond, dat men niet loyaal handelde; tegenover Louis Van Graveren, wien Lucie's hand toch reeds half en half behoorde. Deze echter, die reeds lang alles gemerkt had, gevoelde in zijn zuiver godsdienstig! gemoed een diepen afkeer voor het lichtzin-, nige, ijdele ding, dat hij nooit met ware liefde] had bemind en daarenboven zijne bloedver wante was. Zoo werd Lucie aan den Doen verlooft! en wie er treurde, Louis niet. Hij amuseerde zich goed, cn 't was hem' zeer aangenaam schoone lange wandelingen te doen, in den omtrek, vergezeld door zijne nichtjes Virginie, Delphine en Marie. Zijn- geluk zou volmaakt geweest zijn, zonder Maxi Helmond, die of) de pastorie logeerde en geene enkele gelegenheid liet voorbijgaan om den goeden jongen kleine speldenprikken te geven, die ongetwijfeld op den duur pijn^ lijker waren dan menige dolstcek. (Vervolgt.)

De Volksstem | 1920 | | pagina 1