MARIE WIELAND Sinxen. 03 burgeroorlog ia Mexico- EEN WOnTnG^^NGRES DE BURGERWACHT De Defuslli38rde Jo aas Belg Leo Tralin Zijn «srraders voor den krijgsraad te Rijssel. Eene koufroatatle aan de grens. iiitisterie van Landsverdediging DoDdelilk tramongeluk ts Wiiryck DE VOLKSSTEM XXVI' JAARGANG NUMMER 111 Kerkstraat, 9 en 22, Aalst. Tel. 114 H> A Gr IES L 33 10 CENTIEMEN Uitgever: J. Van Nuffel-De Qendt Publiciteit bulten het Arrondissement Aalst, zich te wenden lot liet Agentschap Havas, 8, Martelaarnlein, te Brussel8, Place de la Bourse, Parijs en 105, Ciieapside, Londen. Het feest van Sinxen is een der •grootste plechtigheden van onzen hei ligen Godsdienst. Trouwens heden viert de Kerk de nederdaling van den H. Geest over de Apostelen welk Buitengewoon wonder eene aanzienlijke uitbreiding gaf aan de nieuwe leering van Christus. Van den beginne des Christendoms nam Sinxon de derde plaats in onder de feesten der Kerk en trad onmidde- ïijk op na Kerstmis en Paschen; daar om ook is de plechtigheid door eeni- ge bereidingen voorafgegaan. Do Ad vent bereidt ons tot Kerstmis, de veertigdaagsche Vasten tot Paschen; de Paaschtijd tot Sinxen. Dit feest heeft gelijk al do voor- naamste feestdagen des jaars zijnen vigiliedag, welke aldus genoemd wordt naar het latijnsche vigilare of waken omdat de nacht voor de groote plech tigheden, eertyds in den tempel, met bidden word doorgebracht. De eerste christonen deden alzoo en volgden het voorbeeld der Apostelen, die na de Hemelvaart van hunnen goddelijken meester zich te Jerusalem vereenig- den, om, door hot gebed zich tot de ontvangst van den H. Geest waardig te maken. De Sinxenplechtigkeid be gonnen met de opkomende Kerk werd reeds ten tijdo der Apostelen gevierd. Joden vierden in de oude Wet dien dag, ter gedachtenis van de afkondi ging der tien geboden door God aan Mozes gegeven op den Sinaïberg. Dit gebeurde vijttig dagen na dat zij het Paaschtam genut hadden, vóór bun vertrek uit Egypte. Zoo werd slechts afgebeeld wat eens in bot nieuwe verbond zou afgespeeld worden. Ins gelijks vijftig dagen na Paseben daal de do II. Geest zienlijk neder onder do gedaante van vurige tongen over de Apostelen en Christusleerlingen vereenigd rond de Moeder Gods en de II[I. Vrouwen in het Cenakel binnen Jerusalem. Zoo werden al do aanwe zigen versterkt om de prediking der nieuwe Leering van don Zaligmaker te beginnen en 0111 aan alle christenon do genade en bet licht te verleenen om in Jezus geboden te- leven. Gelijk de Oude Wet aan Mozes gegeven werd te midden van donderslagen en blik semflitsen, zoo ook daalde do II. Geest over do Apostelen neder bij bet gedruisch van oenen hevigen wind, en onder de gedaante van vuurtongen beteokonende de gave van talen en van welsprekende overtuiging dio Go- dos Goes! kwam meedeelen. Ook zooals Mozes den wil des Hoe ren, in do tegenwoordigheid van de samengestroomde menigte aan den voet van den Sinaï verkondigde, zoo deed de II. Petrus aan bet joodsche volk, voor hel Sinxenfeest, te Jerusa lem vergaderd, de Heilleer van het 11° Vervolg. Hij was geen luitenant meer, doch tot kapitein bevorderd, en dit maakte hem tegen over Louis, zoo 't kon, nog pedanter anders was hij een alleraangenaamst mensch, de afgod van Nieuwenburg en het dorp, waar Lij opgevoed was. En waarlijk, hij verdiende de algemeene bewondering in alle opzichten. Innemend, vriendelijk jegens den minsten daglooner, door en doorkundig en godsdiens- lip, nam hij iedereen voor zich in. Jammer slechts, dat deze uitmuntende hoedanigheid beneveld werden door, of lie ver voortkwamen uit den grooten hoogmoed. Hij had een zonderlingen levensloop gehad. Zijn vader wes met de zuster des barons Van Gaveren gehuwd geweest. Niemand had ooit kunnen begrijpen, hoe de sclioone gees tige Berta genegenheid had gevoeld voor den stuggen, verkwistenden koopman tegen pen zin barer familie had zij hem getrouwd. Hun huwelijk was dan ook verre van geluk kig de jonge freule gevoelde zich misplaatst in den burgerlbken kring zij kwijnde weg en stierf na de geboorte van baar tweede kind Rosine. Max, de oudste was nog eerst jdrie jaren oud. De weduwnaar wist niet, wat piet de kinderen aan te vangen. Zijne zuster wilde zich wel met de zuigeling belasten, jpaar Max moest toch ook verzorgd worden. De familie Van Gaveren had nooit veel met Helmond opgehad, en hij was te trolscb om iets van hen te verzoeken. In zijne verlegen- Evangelie kennen. Het verhevon won der op Sinxen voorgevallen, besluit menige beteekenis. De hevige storm wind die van boven komt, is de adem dor genade, welke bet geestelijk leven onderhoudt in onze zielen, zooals jde lucht het leven aan onze lichamen schenkt. De hevigheid beduidt de kracht der gratie op onze herten om dezelve te veranderen en te verlevendigen. Hij vervulde geheel het Cenakel, waar de Apostelen zich bevonden, omdat do H. Geest zijne gaven overal en aan allen ronddeelt. Het vuur der vurige tongen die den H. Geest zelf is en die boven ieders hoofd zweefde en laaide beteekent de liefdevlam, welke hunne harten moet ontsteken en doet verstaan dat zij. door de prediking van het woord Gods,het vuur van Godes liofde in de zielen moeten doen ontvlammen. Smeeken wij den Beloofde des Va ders,don Geest van waarheid,opdat bij ons niet als weezen late maar ons schenke overvloedig de zevenvoudige Gave van Wijsheid, Verstand, Weten schap, Godsvrucht, Sterkte, Raad en Vrees des Heeren. Het is geen over bodigheid om onze ziel te brengen tot dat hoogtepunt van bovennatuurlijk licht en sterkte, dat vereischt is om immer levendig en workkraebtig als Christen te leven en le sterven, ja wij hebben behoefte aan hulp van den II. Geest; on niet alleen aan zijne werking in ieder onzer afzonderlijk, maar nog bovendion aan zijn invloed in de gansche Kerk. Naderen wij veelvuldig,ten minste een of tweemaal met deze dagen ter H. Tafel, na vergiffenis verworven te hebben in do Biecht, zullen wij gevoed, gesterkt, geharnast worden tegen de booze geesten van bel on slechte we reld die or op lieden zooveel meetrek ken; en ontvangen den Vader, don Zoon en den II. Geest werkelijk, waarlijk, wezonlijk onderdo gedaante van Brood in de H. Communie. •p De werold is bewust van zijn verdorf- en genotzucht, van zijne valschhoid en bedriegerij, van zijn verkeerden en tegenstrijdigen geest die den duivel weet aan te prêeken en het kranke en bedorven vleesch te gemakkelijk aan- veerdt. In zijn levenswandel, in zijn kleedij, in zijn nasporing van vreemden pracht on uitzuinigen praal en pronk zucht, in zijn verderfelijke vermaken lokt hij bijzonderlijk onze jeugd aan on hoopt slaven en nog slaven in on verbrekelijke kluisters te werken en te houden. Doch wij christenen ver sterkt door don II. Geest van Sinxen die we meer moeten aanbidden, smee ken, ontvangen en liefdevol in ons hert bewaren, wij zullen dien Geest stellen met moed en zeker van den SINXEN onder Eerste Kwartier heid kwam de pastoor van Landrust hem le hulp. Geef mij uw jongen zeide de waarlijk evangelische man, toen Helmond op een winter-Zondag bij hem zijn nood kwam kla gen. (Helmond's vader was de boezemvriend des priesters geweest). Vertrouw hem mij toe ik zal voor zijne gehede opvoeding zorgen gij zult er niet naar behoevan om te zien. Dit deed de koopman maar al te weinig. Max werd uaar den pastoor gebracht, en de vader, verheugd van die zorg ontheven le zijn, bekommerde zich niet meer om den knaap. Hij hertrouwde met een meisje uit de heffe des volks, en verbrak op die wijze alle ban den met de familie zijner Berta. De pastorie lag in de kom van het lachende dorpje, dat, zooals we vroeger reeds zeiden, in een van de schoonste streken van Gelderland gelegen was. Heerlijke villa's omringden het van alle kantan ten westen op een kwartier afstands verhief zich het fraaie kasteel Nieuwenburg met zijnen middeleeuwschen bouwtrant, zijne vier ronde torens, zijne grachten, die ge deeltelijk in bloembedden veranderd waren, zijn prachtig park en bosschen met vijvers, hertenkampen, kiosken enz. Aan de andere zijde stond Bagatelle, 't lieve buiten dei- Van Gaveren's. Mijnheer de baron hoorde met leedwezen den stap des pastoorshij zou gaarns ge wild hebben, dut'de jonge wees nooit den voet opzijn gebied gezet bad bij wilde hem volstrekt niet in zijn Luis zien, maar hier kwam de barones tegen op. Hoe de vader eindzogepraal tegen al wat door don hellogeest wordt opgezweept, opge ruit, opgemaakt, en maar tot onder gang onzer zielen en onzer lichamen (die tempels zijn van. den II. Geest) zoude willen dienen. Marc. De Daily News meldt, dat bijna ulle geallieerde gouvernementen en verschillende neutrale afgevaardigden zullen zenden naar het Internationaal Congres, dat zich zal bezi^ houden met de kwestie der nieuwe woningen en dat moet plaats hebben le Londen binnen een lo-tal dagen. Hieronderstaande landen zullen deelnemen. België, Vereenigde-Slaten, Australië, Tcheko Slovakië, Kanada, Denemarken, De Kaap, Egypte, Spanje, Zwitserland, Finland, Frankrijk, Holland, Italië, Nieuw-Zeeland •Noorwegen, Polen, Rumenië, Zweden cn Vougo-Slavic. Zekere landen ".uilen afgevaardigden zen den, bijvoorbeeld Holland, Noorwegen en Finland zullen er ieder door vijftig experten vertegenwoordigd zijn, Zweden door 25, en België, Denemarken en Spanje door 20 ieder Het aantal der leden van liet Congres zal ongeveer duizend zijn. De gebeurlijke en waarschijnlijke herin richting der burgerwacht valt niet in den smaak der socialisten. De roode Peuple schreeuwt bijna moord en brand, bij de en kele gedachte aan'dat er opnieuw eene bur gerlijke militie zou beslaan gelast met de handhaving der openbare orde. !^|Wat ligt daar zoo vreeselijks in Is het 't woord burger-wacht dat de socia listisch orgaan tegen de borst stuit, ofwel is net de vrees van niet meer zoo gemakkelijk den hoogen toon te kunnen voeren door drei gementen of gebaren van de bestaande orde onderste boven le werpen De Etoile Beige schrijft daarover Zoo Le Peuple» te paard is gesprongen, dan komt zulks doordat de gedachte alleen, van het gebeurlijk bestaan eener soort van burgerlijke wachten, gelaat met de handha ving der orde in de steden hem geweldig nijpt. Onze konfraler heeft do nachtmerrie. Hij ziet, in verbeelding, pretorianenWaarom niet een Cë$ar Le Peuple heeft ongelijk zich dermate op te winden. Aangezien het zuiver algemeen stemrecht werkelijkheid is geworden, ligt de soevereiniteit thans in de handen van het volk. En aangezien het volk over de soeve reiniteit beschikt kan er geen spraak meer zijn van wetlelijken oproer. Wij begrijpen dus de kiltelachtigheid niet der socialistische pers. Hoe kan de burger wacht de gezellen hinderen Zouden zij soms nog een gebeurlijk slraatopstootjc in 't vooruitzicht houden Wal er ook van zij de verbitterde houding van Peuple en consoorten zal als para- doscaal gevolg hebben van de openbare meening diep mistronwen in te prenten, en onrechtstreeks menigen die er minder toe genegen was, tot de gedachte aan het behoud en herinrichting der burgerwaent te be- keeren. Bij 'l uitbreken van den oorlog was Leo Trulin, 17 jaar oud. Een zwakke gezondheid hebbend gelukte hij er niet in, ondanks al zijne pogingen, zich als soldaat te doen aannemen. Maar, vol geestdrift en moed zijnde, vroeg en bekwam bij van de Engel- ook was, Max bleef de zoon van Berta.diare schoonzuster en vriendit. Zij, de anders zon zachte en onderdanige vrouw, trotseerde op dit punt den wil des barons, en zoo werd het den knaap toegestaan Zondags na het lof bij zijne nichtjes op Bagatelle te komen spelen. Op de pastorie had hij anders een vorstelijk leven de pastoor schiep groot vermaak in het schrandere kind. Pieternel, de bnishoud- stev, vergoodde hem bij was er nommer een, en dat gevoelde bij wonderwel. Op de dorpsschool snelde Max zijne mede leerlingen verre vooruit hij ontving steeds de eerste prijzen hij werd altijd tot voor beeld der anderen gesteld. Toen hij zes jaar, oud geworden was, kleede de oude Pieternel hem in zijn beste gewaad zij kamde zijne schoone, krullende haren zorgvuldiger dan gewoonlijk uit, wreef er voorzichtig een weinig permade in, iets dat anders slechts bij plechtige gelegenheden voor haar eigen hoofdhaar diende, knipte zijne nagels zeer mooi rond, en ging toen zelf tot de hoogst belangrijke zaak van haar toilet over, na den troeteling aanbevolen te hebben zoo zoet en stil mogelijk te zijn. Aan hare band trad hij de kerk binnen heerlijke bloemen versier den het hoogaltaar, tapijten bedekten den vloer en de doopvont vooral was prachtig versierd. - Zie nu goed toe, fluisterde Pieternel hem in'toor, uw nieuw neefje, de kleine baron wordt gedoopt. Max zweeg en keek nieuwsgierig om zich heen daar trad de gravin Nieuwenburg binnen, gekleed in paarsch satijn, met prach- schen het vervullen van een uiterst gevaar lijke bijzonder zending. Om deze le vervullen moest bij tot twee maal toe doorheen de vijandelijke linies dringen. De tweede maal, den 22 September 1915, werd bij door de Duilsche policie aangehouden. Trulin, ter dood veroordeeld, stierf moedig met vrije handen en opgeheven hoofd. Hij had aan zijne moeder een brief geschreven, waarin hij den verrader noemde die hom verkocht had. Vergeef aan Denèque, zegde hij, wat hij gedaan heeft. Het is een veroordeelde, die het u vraagt. De moeder bewaarde het geheim van haar zoon. Het was maar na het teekenen van den wapenstilstand dat de makkers van Trulin spraken. Denéque werd dan aangehouden. Dinsdag verscheen voor den krijgsraad van Rijssel, Louis Denèque en zijne vriendin, het meisje Dauchy, vermoedelijke verklikkers van den heldhaftigen jongen Belg. Leo Trulin, de 8 November 1915 door de Duit schers gefusilleerd. Tegen de pasteibakkerijen Zooals men weet heeft het gouvernement voorgeschreven, dat thans nog enkel taarten, koeken, enz. gebakken met witte bloem, melk, boter en eieren, mogen verkocht wor den op Zon- en Feestdagen, 's Maandags en 't Donderdags. Op bevel van den onderzoeksrechter M, Chevalier, van Brussel, zijn thans een vierta pasteibakkerijen uit den omtrek der Noord- statie te Brussel gesloten geworden, omdat zij dat bevelschrift overtreden hadden. lieeds te voren hadden diev pasteibakkers eene verwittiging ontvangen van betgeen hen te wachten stond indien zij zich niet gedroe gen haar de wet. De rechtspleging in zake de sluitingsman daten is dezelfde als voor de aanhoudings mandaten. Na vijf dagen moet de Raadska mer beslissen of de mandaten moeten ver nieuwd worden, 't is te zeggen of de sluiting moet blijven voortduren ofwel of de manda ten moeten ingetrokken worden en de pas teibakkerijen mogen heropenen. Gisteren zijn de parketten van Brussel Bergen. Parijs en Avosnes, aan de Franscli- Belgiscke-grens,-op het gescheid der ge meenten Auinois-Quëvy en Feignies samen gekomen om den Hollander Conrard Deutsch- mann, le Parijs aangehouden wegens aflrug- gelarij eener som van 300.000 fr. te konfron- teeren met zekeren Lecocq, te Brussel aangehouden wegens medeplichtigheid. Deutschmann had zich van de papieren van Lecocq bediend om zijne oneerlijke daad te plegen. Hij beweert nu echter, dat Lecocq van niets wisi en dat hij de papieren gevon den heeft. Zoo hij dezen eene geldsom zond, dan was het alleen om hem ook een weinig van den buit te laten genieten... Lecocq loochende alle plichtighcid. Na de konfrontalie werden de twee aange houdenen naar hun weder/.ijdseh pensionaat teruggevoerd. VW' VERGOEDING VOOR DE KOLONIALEN.— Krachtens een Koninklijk besluit van 8nen Sün Maart verleend aan het Departement van koloniën verscheidene vergoedingen wegens demobilisatie en wegens het einde van den veldtocht, aart liet Europeesch personeel, of fieieren en onderofficieien alsook aan de militaire die in den burgerdienst van de Kolonie aangenomen geweest zijn. De Minis ter van Landsverdediging komt de militaire tige Brusselsche kanten opgelegd zij droeg den kleinen stamhouder, wiens nieter zij zou zijn. Achter haar kwam de beer Van Nieu wenburg en de gelukkige vader vervolgens de drie freules Gasperine, Adolphine en Estelle gevolgd door eenige dames en hee ren, allen even deftig. Pieternel schoof Max vooruit, en de pastoor plaatste hem naast zijne nichtjes. Evenals zij, moest de knaap eene brandende waskaars vasthouden, dicht bij den doopvont. Aandachtig lette hij op alle ceremoniën, doch toen de laatste koets van den schetterenden trein na den afloop verdwe nen was, zocht hij zijne goede pleegmoeder op. Waarom is de kerk nu veel mooier versierd, dan toen de kleine Junger van den armen schoenmaker gedoopt werd vroeg hiJ- - Wel, lieve tijd, kind, dat spreekt van zelf. Jurgen was 't kind van den armen schoenmaker, en Lputs is de oudste zoon van uw oom den baron. En bij mijne geboorte dan, ging toen alles ook zoo plechtig toe Mama was immers ook barones Och, kind, dat weetik niet gij zijt in Amsterdam gedoopt. Straks zal de lakei van den baron u komen balen. Wees nu heel beleefd en vooral zeer lief tegen uwe tante en den kleinen jonker. Maar, Pieternel, al ben ik nog zoe be leefd tegen dat kind, hij zal er niets van merken hij is nog zoo klein en nietig. Al is hij baron of jonker, ik ben toch veel grooter en verstandiger dan hij. Wacht maar hij zal ook groot en ver- Overlieden te verzoeken deze schikkingen 1<n kennis te brengen van «le officieren i*n mil} tairen van lageren rang die thans in he» metropoUtaansch leger dienen en kunnoi» dingen naar het bekomen dezer geidelijka voord celen. D? belanghebbenden dienen zich te dien einde, schriftelijk te laten kennen bij het ministerie van koloWien, Dienst van hét l*er soneel, n° 10 Namensche Pooit te Brussel. DE KRIJGSGEBOUWEN VAN ROUAAN EN HAVERE. De Bevelhebberschappen der Kriigsgebou wen van- ROUAAN en HAVERE worden afge schaft onderscheid?!i_ik op 15n en 25n dezer. Bij-gevolg dient alle briefwisseling met be trekking tot den Belgischen Dienst der Krijg gebouwen in Frankrijk voortaan gestuurd te worden tot het 5e Algemeen Beheer van het Ministerie van Lands\eidediging, 7e Bureel, 2e afdeeling Nr. 10 Meridiaanstraat, te Brus sei. OPENSTAANDE BETREKKINGEN. Betrekkingen als bestendige plaatsbescht ij vers en vergeliikers staan open in het Mil I TA IR CARTOGRAPHISCH I NSTt 1 UüT. Deze betrekkingen zullen voorbehouden worden aan oud strijders die den veldtocht medege maakt hebben, overeenkomstig de voorkeur categorien vastgesteld door de vet van 3n Augustus 1919 zooals art. 8 van gezegde wet tiet voorziet. De aanvragen moeten voor 15 Juni gezonden worden naar den Algemeeneu Beheerder van liet militair Cartographiscli Instituut, te TER KAMEREN' (Brussel die ook de voorwaarden tot aanneming zaldoen kennen. Deze aanvragen zullen vermelden de ouderdom, de verplaatsing door den kan didaat tijdens den veldtocht ondergaan, de gedane studiën (met aanduiding der bezoch te onderwijsgestichten). Zij zullen overigen* ook vergezeld zijn van een getuigschrift var, goede zeden afgeleverd door den politiecoiü missaris hunner huidige verblijfplaats. In de Berkenlaan, nabij het Nachtegalen, heeft een erg ongeluk plaats gehad met denv tram. De 14-jarige Aug. Hoes, wonende St- Jozefstraat, te Wilryck, volgde eenen wagen met bloemen, om le"zien of er niets afviel. Op hem volgde een span, waarvan het paard nogal schichtig was. Op zeker oogenblik sprong de knaap op zij om het paard te mijden, maar kwam onge lukkig voor een aankomend tramrijluig te recht. De jongen werd onder het rijtuig vreeselijlc gekwetst aan het hoofd, terwijl hem de twee beenen werden afgereden. Men moest het tramrijtuig oplichten om den jon gen er van onder te halen. Doktor Donnv, ter plaatse geroepen kon niets meer dan de dood1 van het kleine slachtoffer bcslatigen, die ^ogenblikkelijk moest geweest zijn. Het lijk is naar het doodenhuis van Wil- rvck overgebracht. De revolutionairen zegevieren De minister vari buitentandsche zaken van het revolutionair bewind deelt mee, dat de revolutie volkomen heeft gezegevierd. De generaals Gonzalez cn Ohrogon zbn het vol komen met elkaar eens. Carrenza bevindt zich met een klein aantal aanhangers in de bergen van den Staat Peu- bla. De rijksgelden zijn bijna geheel terugge vonden, handel en nijverheid staan niets meer in den weg. Carranza tracht te vluchten Wij zijn verloren. Vaarwel heeren wa ren de laatste woorden van Carranza, voordat hij uit Mexico City vluchtte, in den namiddag van den 14 Mei. Hij was slechts vergezeld door enkele vertrouwelingen en werd be waakt door een, volgens de tèlegrnmmen, zeer kleine macht cavalerie. Men gelooft, dat Carranza thans de kust tracht te bereiken, om op een of andere ver borgen plaats an boord van een klein stoom schip le gaan. standig worden. Doch wees nu zeer zoet en vergeet niet, wat ik u gezegd heb. Daar komt men u reeds halen. Vind je Louis niet allerliefst vroeg de achtjarige Gasperine hem, terwijl zij het dek van 't keurige wiegje oplichtte. Foei, neen, antwoordde Max, ik vind mij zeiven veel mooier, hij kan nog met praten of denken. Maar hij zal 't spoedig doen, en dan zal hij 't beter kunnen dan Max. Beleedigd, liet Gasperine hem den gehee lendag links liggen van dit tijdstip dag- leekende Max antipathie voor den kleine. Met tegenzin ging hij in 't vervolg naar Ba - gatelletoe hij wasjaloersch op alles, wat den kleine behoorde. Wat verhief hem zoo boven zich zeiven Alleen zijne geboorte. Deze gedachte, zoo vreemd in een kind van dien leeftijd, beheerschte hem geheel en al. Overigens droeg zijne opvoeding de schoonste vruchten hij bezat alle mogelijke gaven naar geest en hart. De korpskinderen hadden een bijna afgodischen eerbied voor hem hij was hun leider hun meester, zoo wel onder schooltijd als in de speeluren. Do meisjes Van Gaveren alleen waren onver schillig. Estelle kon hem niet jiitstaan. Gasperine bekommerde zich zich niet om hem. Adolphine was een jaar na de geboorte van Louis overleden. In de oogen van Louis was en bleet Max het hoogste ideaal hij streefde er naar, hein in alle opzichten te gelijken. (Vervolgt.)

De Volksstem | 1920 | | pagina 1