MARIE W1ELAND Ds belasting op het inkomen zon den middenstand dooden Naar den afslag. President Deschanel bijna verongelukt. Dinsdag 25 Mei Woensdag 26 Mei 1920 Een bekeerde Peers-zoon treedt in het klooster. Het Vlaamscli Katholiek Kongres XXVI" JAARGANG NUMMER 112 Kerkstraat, 9 en 22, Aalst. - Tel. 114— D A G B L.,A D 7 CENTIEMEN - Uitgever: J. Van Noffel-De Genet j Publiciteit buiten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot het Agentschap Havas, 8, Martelaarplein, te Brussel;-8, Place de la Bourae, Parijs - en 105, Cheapside, Londen. H. Urbanus Zon op 4,08, onder 7,45 H. PhilippuB Zon op 4,07, onder 7,46 Volle Maan den 1 De heer Alin, leeraar bij do reclfts- fakultait te Parijs, zegt in de Revue jiolitique et Parlementaire, n waarom de groote meerderheid der Fransche Kamer do belasting op het kapitaal verworpen heeft. c De inbeslagneming der kapitalen, schrijft de heer Alin dreigt de mid denklassen te vernietigen. Maar integendeel zal men eene.an- dere klas zien opkomen of zich zien ontwikkelen, die uit den oorlog ont staan is deze der profijtzuigers. Want deze gedeeltelijke likwidatie der fortuinen zal overschotjes laten aan de vereffenaars. Een deel van de handels- en nijver heidsondernemingen, een deel der gro iden zullen samengetrokken wor den'in de handen van banken en by- potheokkassen die ze zullen opslorpen door het innen der interesten, en die alleon aan do eigenaars enkel een loo- zon eigendomstitel zullen overlaten. Zaken-schacheraars, geldzwende- iaars, oorlogsrijken zullen op den uitkijk ziften naar de lastenbetalers die verplicht zijn hun eigendom te verkoopen ofte belasten, eon deel zij ner onderneming over te laten of zijne titels te verkoopen. Financieelo sj'ndikaten zullen tot stand komen, in het geheim of in het openbaar, om de lastenbetalers te hel pen, mits goede kommissie, hunne lasten te betalon, alsook den Staat om de ontvangene waarden te gelde te maken. Volgens het geval dat zich voordoet zullen zij zich tot belanghebbende hel pers maken van den Staat, ofwel tot zijne tegenpartij in de reusachtige spc- kulaiie tót welke de te geldemaking van dezen overgrooten hoop spaargoo- deren zal aanleiding geven. De ontreddering van alle geldkoer sen der grondwaarden en der papier- waardon, wolke het onvermijdelijk gevolg zal zijn van de inbeslagneming der fortuinen of zelfs do eenvoudige aankondiging ervan zal alle oneerlijke werkingen en schandalige winsten bogunstigen, (evenals de oorlog dus). Men zou in ons land den wildsten goldzwondel doen uitbersten die ooit beslaan heeft. Men gaat middelmatige fortuinen ontbinden die de vrucht zijn van eene eeuw arbeid, opdat scbaamtelooze fortuinon op hunne puinen zouden verrijzen in een ommezien. VERKEERD INGELICHT. Ons deel van de 120 milliard Verscheidene bladen, op officieuse inlich tingen aangaande de conferentie le Hvihe voortgaande, hebben gemeld dat, van de 120 milliard door Duitschland te betalen, Frank rijk 55 0/o en 25 0/o zouden krijgen en dat de verdere 20 0/o, 't zij 24 milliard, zouden verdeeld worden lusschen België, Polen, Italië en Servië. Dit is eene verkeerde uillegging. De cijfers van 55 en 25 betreffen enkel de verhouding tusschen de sommen door Frankrijk en Enge- land te ontvangen, op elke 55 fr. die Frankrijk trekt, krijgt Engeland er 25 en die getallen gaan dus alleen die twee landen aan. Maar het is nooit vastgesteld dat Frankrijk 55 0/o van het geheel zou krijgen. Welke som België zou ontvangen, kan niet voorzegd worden, doch het is zeer waar schijnlijk dat zij op verre na het bedrag on zer geleden schade niet bereiken zal. Aangezien onze bondgenooten ontzaglijke oorlogskosten hebben, en de onze beperkt zijn, kan er geen spraak van voorrang zijn, le meer daar onze bondgenooten definitief de voorschotten kwijtschelden, die zij aan België deden. Als eerste afkorting krijgen wij in 1920, zooals reeds vroeger was overeengekomen, 2 1/2 milliard door Duitschland te betalen. Wat er aan te kort is, tusschen de geheele som die wij van Duitschlaad zullen trekken, en het totaal bedrag der geleden schae, zal de gemeenschap zelf moeten dragen. De Paus en den Volkerenbond Tijdens esn der laatste zittingen van den Raad van den Volkerenbond heeft M. Bal four, afgevaardigde van Engeland, voorge steld dat het Vatikaan in den Raad van den Volkerenbond zou opgenomen worden. Er dient opgemerkt te worden dat M. Bal four, alsook sir Eric Drummond, sekretaris van den Volkerenbond, zich daags te voren naar Rome begeven hadden, waar zij een onderhoud met Z. H. Benediktus XV zouden ehad hebben. Een der aanwezige afgevaardigden deed opmerken dat de Bond geene vergadering van Monarken of Staatshoofden is, maar wel eene vergadering van vertegenwoordigers van Naties, die allen tot laak hebben genomen besluiten tc doen uitvoeren en lasten op zich te nemen. Eindelijk, ondanks hetaandj ingen van En geland, werd liet voorstel met algemeene stemmen afgewezen. Al de afgevaardigden waven hel evenwel eens om in grondbegin te erkennen dat het svenschelijk ware te zien dat de Volkeredbond zich eene zoo groote macht als de Kerk zou toevoegen, doch zij drukken hun spijt uit dat er geene wettelijke formuul kan bedacht worden, die zulks mogelijk zou maken. Prijsdaling in de Vereenigde Staten. De daling der prijzen, die over de Ver eenigde Staten krachtig heeft ingezet, .is thans ook in New-York (stad) dat in derge lijke zaken gewoonlijk achteraan komt, inge treden. Uit tal van sleden komen verder berichten over dalende prijzen. Te Washing ton zijn overal in de vooraanstaande winkels de prijzen van kleedingslukken aanzienlijk teruggeloopen. Velen verwachten, dat indien de banken er toe overgaan, aan de winkeliers en groot handelaars krediet te onthouden, er zooveel voorraden, vooral levensmiddelen op de markt zullen worden geworpen dat ook daar door de prijzen zullen worden gedrukt. Een telegram uit New-York bericht ook dat de wol een yermindering van 10 tot 20 0/o heeft ondergaan bij een verkoop van 5,500 balen. Woensdag waren de prijzen reeds 25 en 40 pet. gedaald. LONDEN, 24 Mei. De afslag op de Amerikaansche beurzen heeft reeds weerklank gevonden te Londen. Talrijke handelaars hebben dadelijk aan hunne leveranciers ge seind dat de bestellingen welke zij deden met de helft moesten verminderd worden, en anderen hebben die bestellingen effenaf op gezegd, daar zij vreezen met hunnen voor raad te zullen blijven zitten. Er is een ganschen tijd gebrek geweest aan booten voor het overbrengen der waren, doch men verzekert dat er thans reeds meer tonnemaat is dan vóór den oorlog. Daaruit volgt dan ook, dat de vrachtprijzen vermin deren vermits de eene maatschappij de andere concurrentie aandoet. LONDEN, 24 Mei. Uit New-York wordt aan den Daily Telegraph gemeld Alhoewel de afslag voor zekere waren 20 tot 40 pet- honderd bedraagt, mag men aannemen, dat de gemiddelde daling der prijzen ongeveer 15 per honderd is. Vrijdag leek het op de beurs van Chicago eene ware revolutie. De spekulateurs ver kochten hunne waren aan gelijk welke prijs. PARIJS, 24 Mei. De medewerker van Le Petit Journal te Rijsel overweegt welke de gevolgen zullen zijn van de daling van den wisselkoers op den prijs der geweefsels. De afslag is op weg en zal met rasse schreden voortgaan, evenals de opslag met verbazende snelheid is ingetreden. Men zal er zich moe ten op toeleggen te zorgen, dat de instorting der prijzen geregeld worde, 't is te zeggen, maken dat de afslag geleidelijk geschiedt. Men zou een soort verbond tusschen de producenten en de verbruikers moeten tot stand brengen, om tot een soort inler-corpo •atief vergelijk te komen. In alle geval, het schijnt buiten allen twij fel, dat tegen October de prijs van het kle goed gevoelig zal gezakt zijn Het oerdeel van den Times De Times zegt dat, ondanks de daling der prijzen in Engeland en in de Vereenigde- Staten waargenomen, men in bevoegde krin gen van oordeel is, dat eene bestendige prijs vermindering afhangt van toenemende pro ductie. Het is mogelijk, schrijft liet blad, dal hier tot binnen enkele wekon, zekere artikelen in prijs dalen, maar er is nog geen voorteeken van algemeene aanhoudende prijs daling, dit bijzonder voor - voedingsarlikelen. De oorzaken van den afslag De voornaamste oorzaken der daling ir Amerika zijn 1° De verstopping op de spoorwegen; 2' bet besluit van het publiek om niet meer te koopen aan hooge prijzen 3° het besluit dei- bankiers om geen geld meer tc leenen en alle kredieten voor speculatiedoeleinden in te vorderen. Wall Street vreest dat de beweging, hoe heilzaam ook voor de natie, te ver zal gaan en eene paniek zal uitlokken, die nadeelig zou zijn voor de nijverheid. in de groote Amerikaansche magazijnen 12® Vervolg. Was hij ons ondeugend, dan behoefde zijne moeder slechts te zeggen Foei, Max zou zich schamen zoo iets te doen, en dadelijk tiet hij af. De kleine Helmond bemerkte deze bewondering zeer wel doch dit was een re den te meer voor hem zich op, een distantie van den jonker te houden. Louis zocht hem op, hij moest dit zien, dit bewonderen, of schoon het laatste hoogst zeldzaam gebeurde. Toen Max elf jaar oud was geworden, werd er een kapelaan te Landrust benoemd. De kapitein herinnerde zich nog steeds den dag, toen de eerwaarde heer voor 't eerst in de pastorie kwam. Hij was een geheel ander mensch dan do goede oude pastoorofschoon door defszelfden geest bezield, kon men geen jjrooler verschil bedenken. Lang, van oene indrukwekkende houding, krachtig en ijverig brandde de nieuwe kapelaan van vuur voor 't goede. Zijn kring was hem to klein, en hij tou gaarne op uitgebreider grond in den wijngaard des Ileeren werken. Hij was zeer geieerd, doch had vooral den naam van een fijn menschenkenner te zijn. Kort nav zijne aankomst verzocht de pastoor hem, den klei nen leerling eens te examineeren. Het onder hoek duurde verscheidene dagen en gedu" rende dezen tijd liet hij zich niet uit over den uitslag. Eindelijk kwam hij in de bibliotheek van den grijsaard. Ik kom u het resultaat van mijn examen mededeelen, begon hij lachend. En, vroeg de pastoor, hoe luidt het Ik heb nog nooit een jongen van zijn leeftijd gezien, die zoo ontwikkeld was. Zijne kennis van het Latijn'verwonderde mij. De pastoor glimlachte van voldoening, de goede man Max en zijn Latijn vooral waren immers zijn werk I Het was slechts eene be koring. Ja ja, antwoordde hij. De goede God heeft hem heerlijke vermogens geschonken Dat ontken ik niet, doch. Nu, wat dan Er is eene groote slang in den schoonen bloementuin zijner ziel geslopen. En dat is de ijdelheid. IJdel ï-iép de pastoor, met wijd geo pende oogen, Ja, hij is trotsch, vreeselijk trotsch. Mijn hemel waarde kapelaan, hoe komt gij aan die gedachte? Zie hem eens vroolijk met de boerenkinderen spelen. De eerwaarde man schudde het hoofd IJdelheid, zeide hij slechts. 's Avonds kwam Max van Nicuwenbur. terug hij was daar veel liever dan op Baga telle de gravin had hem eene fraaie pet ge schonken, die hij zich beijverde aan zijne dorpsvrienden te vertoonen. Daar bemerkte hij blinde Griet, eene oude bedelares, bij den weg gehurkt zonder bedenken ging hij naar haar toe, en geleidde haar door 't dorp heen naar de eenzame hut. De beide geeste lijken waren van deze daad getuige. Nu, wat zegt gij daarvan vroeg de pastoor. Gok al hoogmoed, antwoordde de ka ïn de Engelsche handelshuizen Niet alleen te Londen, doch ook te Liver- poól, Manchester en Bradford zijn de prijzen erg aan 't zakken gegaan. Zulks is vooral toe te schrijven aan .het feit, dat het publiek in de-laatste weken niets meer kocht. Gewoonlijk was de week voor Sinksen een der beste weken van het jaar voor de han delaars dan werden vooral de groote aan- koopen van schoenen gedaan. Nu zitten alle magazijnen nog met hunne laden vol gepropter werd niets gekocht. In Amerika heeft de verbruiker de staking van aan koopen doorgedreven, zoodat de ma gazijnen geen kliënt meer zagen en wel ge dwongen waren te verkoopen soms onder den inkoopprijs. Zoo werden kostumen, die verleden, week nog 10 pond kosten nu voor 5 pond verkocht en schoenen van 3 pond oor 1 pond. Men is overtuigd, dat vóór de herfst aan breekt, de meeste waren 25 zullen afge slagen zijn. In den Amerikaanschen Senaat hield M, Thomas Colorab eene vlammende redevoe ring tegen de oorlogswoekeraars hij wees op zijne versleten kleederen en ze^de dat hij liever met vodden aan het lijf zou loopen dan woekeraars rijk te maken. pelaan. Griet vindt alle avonden den weg naar hare woning, dat weet Max zeer goed, en het is slechts om eene treffende tegenstel ling met zijne mooi pet te vormen, dat hij nu als haar geleider optreedt. Max is trotsch op zijne nederigheid. Geloof mij Den volgenden dag werd die handeling in het salon op Nieuwenburg als een bewijs van 't goede hart van den knaap verhaald. De baron daarentegen, vond het mal, Estelle gemeen, doch Gaspcrine, de bekende nede rige weldoenster der armen, zei niets dan Tt-otsche nederigheid. De fijne menschenkenner en het dertienja rige kind hadden alleen den knaap doorgrond, Tot rijn zestiende jaar bleef Max op eene beroemde kostschool, waar hij den algemee* nen lof zijner meesters inhoogste. Wanneer hij, als overwinnaar, zijn buit van prijzen en eeieteekens naaasl den van voldoening glim lachenden pastoor nederlegde, dan was er iemand slechts ten halve voldaan, v AI de prijzen, Max, zei de kapelaan, zijn in de oogen van Godset) in de mijne niets waard, zoolang die der nederigheid er niet bij is. Max grimlachte door eene zonderlinge tegenstrijdigheid beminde bij den kapelaan niet met de kinderlijke genegenheid, welke hij voor den pastoor koesterde, maar toch hartelijk en oprecht. Een woord van goed keuring van zijne lippen was hem meet waard dan 't koor der gewone loftuitingen die hem van alle zijden ten deel vielen. Zijn vader zag hij weinig eens was deze te Landrust, en een paar keeren bad Max, Een lezer schijnt er ons een verwijt van le maken dat wij liet nieuws uit andere landen over den ekonomischen toestand mededeelen. Er is hier nog geen afslag, zegt hij, inte gendeel, er is opslag voor zekere waven, waarvan hij cr eenige aanhaalt, zooals choco lade, konserven, beschuiten. Dat is zeer wel mogelijk indien echter de menschen zich gedurende eenigen tijd ont hielden zulke artikelen te verbruiken, liet zou zeer spoedig veranderen. Wat er van zij. We verzenden onzen lezer, tot ons artikel Afslag van Vrijdag 21 dezer. Daarin zeggen wij dat de afslag zal komeD maar traagzaam,*en dat men zich geene ba- goochelingen moet maken. Verders geven wij het nieuws uit vreemde landen, volgens de bladen nit die landen onze lezers zullen zeer wel verslaan dat wij zelven niet alle dagen kunnen gaan kijken. Evan Morgan de eenige zoon en erfgenaam an Lord Tredegar, heeft besloten om af te zien van zijn rechten op zijns vader titel en bezittingen. Deze laatste bestaan in een grond bezit van meer dan 16,000 heet. De jongeman die 26 jaar oud is, denkt in een klooster te gaan en de rest van zijn leven aan den katholieken godsdienst te wijden, waartoe hij is overgegaan. Zijn vader zal zich, naar men zegt, legen de plannen van zijn zoon verzetten. Deze laatste heeft le Santa Barbara bet leven der monniken bestudeerd. Tijdens het eerste jaar van den oorlog diende hij bij de Welsh Guards, terwijl hij in 1915 tot luite nant werd bevorderd. In 1917 verliet hij om gezondheidsredenen den militairen dienst en aanvaardde een betrekking aan het ministerie van landbouw. Naderhand maakte hij deel uit van den staf van het buitlandsche persbu reel ter vredesconferentie. In Mei ging hij over tot den katholieken godsdienst. Zijn vader, Lord Tredegar, is kapitein bij de En gelsche marine. TE ANTWERPEN. Een groot sukses is dit Kongi es geworden. De aanwezigen waren ongemeen talrijk en de geestdrift was groot. In de feestzaal van Sl-JansBerchmans, spraken de hh. Helieputte en Van Gauwelaert. Daarna vergaderden de verschillende afdeelingen. Te 7 uur werd een feestmaal gehouden in bet lokaal van het SLjndikaat voor Handel en Nijverheid waarop do beer Poullet bet woord voerde en in de feestzaal van St-Jans Bercbmans had te half negen een plechtigheid plaats, onder leiding der hh. Lodewijk De Vochten Dr De Guy Ier. Gisteren werden de afdeelings-vergaderin- gen den heelen morgen voortgezet. Om half drie had de algemeene vergadering plaats in d en Burgerkring. In de groote zaal die, volgepropt tot de nok, nog veel te klein bleek, sprak minister Poullet een belangrijke rede uit. De tijd is voorbij, zegde de minister, waar< op de Vlamingen geen opinie mochten heb ben over onze buitenlandsche politiek. Het is een blijk van onze herleving, dat ook voor die aangelegenheden de belangstelling in, Vlaanderen stijgt. En op stuk van buitenland sche politiek verloochenen wij ten stelligste, het verderfelijk optreden van het Comité de Politique Nationale. Voor imperialistische' strekkingen zijn de Vlamingen niet te vinden. Een ontzaglijke ovatie volgde op deze vei-i klaring, waarop een aandachtige stille volgde toen minister Poullet over de binnenlandschej politiek sprak, waarvan de Vlaamschu kwestie het brandpunt is. Het belang en de vrede vanj België eisclien dringend gelijkheid zonder, die gelijkheid is vrede onmogelijk tusschen: Vlamingen en Walen. Na M. Poullet namen nog bet woord MM., Helieputte, Van Gauwelaert, Dr Van dc Perre en senator Brvs. Allen werden geestdriftig toegejuicht. Reusachtige brand in Den Haver Meer dan 10 miljoen schade Zondagavond is brand ontstaan aan boord van den transaliantieker Lamentin gemeerd in de haven van Den Haver. Het vuur sloeg weldra over lot eene partij vaten rhiim welke juist uit het schip gelost' waren en daar het hier gretig voedsel vond liep het over tot de hangaars der firma Worms. Hier lagen 12,000 vaten minerale, olie opgestapeld De brandende olie liep op. de straat en deelde het vuur mede aan een tolkantoor en eene kleine spoorwegstatie. De pompiers, bijgestaan door al de troe pen van bet garnizoen vielen moedig 't vuur aan, doch de hitte was zoo hevig, dat zij er zich moesten toe bepalen loopgraven te ma») ken, om zoo de brandende olie tegen te hou den en de uitbreiding van den brand te bij lenen. De hangaars zijn met geheel den inhoud vernield geworden. Ook de transaliantieker is grootendeels vernield. De schade wordt op minstens 10 miljoen frank gerekend. Hij valt uit eene in volle snelheid rijdende trein en is niet eens gevaarlijk gewond. De president der republiek. M. Paul Des- chanel, was Zondag avond te half 10 uit Parijs vertrokken, in beslemming van Monl- brison* waar hij de inhuldiging van eeri gedenkteeken ter nagedachtenis van senateur Raymond, gesneuveld op het slagveld, ging bijwonen. Maandag morgend meldde een eerste tele gram, dat de president het slachtoffer is geweest van een ongeval, over den aard en de ernstigheid waarvan men in de eerste oogenblikken geen inlichtingen kon geven. In alle geval men wist te zeggen dat hij in de nabijheid van Montai-gis uit den trein op de spoorbaan was gevallen. Een later telegram meldt Het is Zondag avond rond 11 uur dat het ongeval is gebeurd bij hetwelk M. Deschanet als bij mirakel aan de dood is ontkomen. Hij sliep reeds eenigen tijd, toen hij het wegens de stikkende in zijn slaapwagon be nauwd kreeg. Hij belde op zijn kamerdie naar, die echter vast sliep en niet spoedig kwam. De president stond toen zelf op, om hel raam open te schuiven men vermoedt nu dat, zulks moeilijk gaande, de president zoo geweldig trok, dat de raam plotselings neer die alle jaren in de vaccantie bij de familie Nieuwenburg tc Amsterdam kwam logeeren, hem opzocht. Zoo zou hij dau op zestien jari gen. leeltijd naar de Utrechtsche academie gaan omtrent zijne zelfstandigheid tejnid- den der verleiding was zelfs de kapelaan ge rust Max was door en door godvreezend en ook hierin, zeide de eerwaarde heer Verbaas schuilt ijdelheid hij is er geheel van door trokken, misschien zal eens eene zware les hem kunnen genezen. De pastoor glimlachte hij had geen hoog denkbeeld der menschcnkennis van zijn medebroeder. Eens, in een strengen winter, zat de kape laan bij't vuur zich te warmen, koud als hij was van een tocht, dien hij langs sneeuw en ijs naar eene ziekte opgedaan had. Daar hoort hij Pieternel's heftige stem, die tevergeefs eene weenende vrouw wil wegzenden door te zeggen, dat de paslooV niet thuis was. Neen, ik moet hem spreken, ik moet gilt de andere, en snelt de woonkamer met twee kleine kinderen, waarvan zij er een op den arm draagt, en valt voor de voeten des kapelaans. Ach, mijnheer pastoor, snikt ze, red mijn man toch. Hij is in de gevangenis Maar wie zijt ge, goede vrouw Sta toch op, waarmee kan ik u helpen 1 Ach mijn man, mijn man Nu, hoe heet uw man Helmond, mijnheer, en ik heet Antje. Ach, ach waar is toch de jongeheer Max hij moet zijn vader helpen. Eindelek, na veel been en' weder vragen begreep de kapelaan, dat de lieer Helmond fai'liet was niet alleen, maar dat men hem dien middag naar de gevangenis had overge bracht. Men verbeelde zich de ontsteltenis van Max. Zijn naam, zijn eerlijke naam was ver loren, en dat door den vader, die hem om zoo le zeggen verstooten had Deze gedachte viel hem onbeschrijfelijk zwaar. Hij was rijk door zijn moederlijk erfdeel. Helmond en Berta waren buiten gemeensehap van goede ren getrouwd, en daar de kleine Rosine reeds sedert jaren overleden was, was hij eenig erfgenaam. Lang en zwaar was de strijd, dien hij in zijn kamertje streed. Als hij zijn vermogen opofferde om dat zijns vaders te redden, dan was zijne toekomst gebroken hij zou zijne studiën als rechtsgeleerde niet kunnen voort zetten, en dat alles voor iemand, die zich zoo weinig om hem bekommerde doch van den anderen kant was het zoo vreeselijk. te leven met een geschandvlekten naam. Volgde bij zijn eerste [dan, ja, dan zou hij zijn liefste droombeeld moeien opgeven doch won bij daardoor niet ieders bewondering en achting t Deze laatste beweging behield de overhand. IJdelheid deed, wat kinderliefde niet ver mocht v De heer Van .Nieuwenburg was, na den dood des barons Vau Gaveren, zijn voogd geworden. Hij had het geheele vermogen des jongelings onder zijne berusting. Tot Max groote verwondering ontmoette hij van dezer, kant niet de minste zwarigheid. De koop man stemde er in toe al de schulden van zijc.

De Volksstem | 1920 | | pagina 1