Tegen de ontworpen De Economische toestand in het buitenland. A vendre ou a former en Sociéis !>e toestand in Ierland. Nog de Heiligverklaring van Jeanne d'Arc. De S. N. I. C. als aannemer in de verwoeste gewesten. Geheimzinnige misdaad te Dleghem Brandramp te St-Jans-Molenbeek Moorddadige ontploffing. iakle en M. DesclianeL liet evenwicht ver liezend, op de baan werd geslingerl. Ondanks het geweld van den slag verloor de president hel bewustzijn niet en met bui tengewone koelbloedigheid en tegenwoor digheid van geest stapte hij van de baan af eiï begon hij zijn wog le zoeken. Zoo is bij in de duisternis 2 kilometers ver gegaan, lol hij een baan werker ontmoet te, dien bij voigenderwijze toesprak Ik ga u verbazen vriend, ik was in den presidentieelcn trein, en ben er uitgevallen en wat u nog meer gaat verbazen, ik ben de president der republiek zelf. De werkman hielp daarop den president en leidde hem naar de naastbijgeiegen ka- bien, alwaar getelefoneerd werd naar Mon- targis, om eene auto, welke de president daar been bracht en waar hem de eerste zorgen toegedient werden. Het onderzoek dei geneesheeren bracht aan hel licht dat de toestand van M. Desclia- nel geen de minsie onrust baarde. M. Dcschanel is zwaar gekneusd. Alleen >f)j wijze van voorzorg werd hem eene inspui ting van spierkrampbestrijdend serum gedaan. Mev. Deschanel en M. Millerand zijn Maandag morgend naar Montargis vertrok ken. Toestand Maandag middag Maandag middag was de toestand van M. Deschanel zoo bevredigend mogelijk. De geneesheeren hebben enkele schrammen aan aangezicht, liandén én beenen ei) kneu zingen op het lichaam vastgesteld, doch 1011- dcr gevaar. De inspuiting met spierkrampverdrijvend ■erum werd gedaan onmiddelijk na de aan komst van den president in de onder-prefek- luur van Montargis. Dit het ofllcieel verslag over het gebeurde. Maandag morgend verschenen, blijkt dal de pre ident in den nacht van Zaterdag op Zon dag een hevigen aanval van griep had men had ei een oogenblik aan gedacht de reis naar Montbrison uil te stellen, maar M. Deschanel wilde er niets van hooren en Zondag avond was bij le 9 u. 20 met zijn gevolg vertrok- ken. Tc 10 uur had de president zich le rust gelegd en om eene verkoudheid te voorkomen had hij al de vensters hermciisch doen slui ten. Het is dan dat hij, kort nadat de trein Montgaris voorbij gereden was, door de warmte was bevangen en bet ongeval is voorgekomen zooals reeds gemeld is. Gelukkig viel hij op eene zandige plaats. Voor de rest is alles gegaan zooals hooger gemeld, liet is de oniler-prel'ekt van Montar gis die zelf den president is komen afhalen. M. Deschanel l.eefl zelf naar het Elyseum getelefoneerd, om zijne familie gerust le slel- 'fon. De minister ran binncnlandschc zaken en het gfevölg vair den president hébbëii de rei? haar' Monlbiison voorigczct. M. Deschanel terug te Parij$ PARIJS 24 Mei. De president de(- FiöuScbe republiekv vpivezl-ld vin) Mevrouw Deschanel cii^van Millerand, is te 7 ure, beden morgend, in hel Elyseum aangekomen per automobiel. Aanslagen en botsingen LONDEN, 24 Mei. Gisteren avond hebben verscheidene honderden sinn-feiners ie policekazernen v»n Glin en Granmère in brand gestoken. Een dagbladuitgever, Harold Percy Burgss, die onder de lersche soldaten oproerige «bro- chureo verspreidde, werd tot zes maand ge vang veroordeeld. BELFAST, 25 Mei. Er is nu ook eene beweging tegen de sinn-feiners op touw ge zel in hel graafschap Ulster. De Morning Post meldt, dat Zondag na middag eene groep sinn-feiners de woning au een gewezen policieagenl aanvielen in Fermanagh. Dadelijk werd alarm gegeven en de aanvallers werden na een hevig gevecht, waarbij talrijke vuurschoten gelost werden, op de vlucht gedreven. geld te betalen, terwijl Max hem dit alles na zijne meerderjarigheid zou teruggeven. Een contract, dal door dc minderjarigheid van zijn pupil toch niet geldig zou zijn, werd niet gelcekcnd. De lieer Van Nieuwenburg wist met wien hij te doen had. Weinigen bedach ten, dal Nieuwenburg veel in de zaak le ver liezen had. Na eene korte gevangenschap werd Hel mond op vrije voelen gesteld wie beschrijft zijne verwondering, toen bij zijne vrouw en zes kinderen terug vond in een aangenaam huiselijk vertrek. Ook zijn zoon bevond er zi eb. Gij zijl gerehabiliteerd, papa, zeide deze. Vraag niets meer, de zaak is in orde. J)e gdieele familie wierp zich voor de voe len des icddors. Nog nimmer was Max'ijdel- heid zoo gestreeld geweest hij richtte hen allen op, zijn vader, zijne stiefmoeder en zijne zusjes. 't Is de moeite niet waard, sprak hij lachend, er zal slechts een advocaat minder op de wereld zijn. Door lusschenkomst des heeren Van Nieu wenburg kwam Max op dc militaire school le Jlre-ia. De pastoor had hem liever een andere loopbacn zien kiezen, doch Max wilde of advocaat, of officier worden. Hiertegen viel niets te zeg., en de pleegvader onder wierp zich. Wacht maar. zeide dc kapelaan lachend. IIij wordt eens missionaris of monnik. Nooit, antwoord© Max op denzelfden toon. Er zou al heel wat moeten gebeuren eer 't cover kwam 1 - Feu Belgische dagbladschrijver die de feesten bijwoonde, schrijft het volgende Tadiiig-d'jizend geloovfgen in St-Pislersherh. De plechtigheid werd bijgewoond door 200 bisschoppen der beele wereld, door bet col lege der Kardinaals, dat ook leden aller, naties lelt, door een ontelbaar getal priesters en kloosterlingen van alle orden en landen. Zij begeleidden in stoet het hoofd der Kerk, ver schijnend van op de hoogle van dc sedia gestatoria boven een menigte van 80,000 ge- loovjgen die de St-Pieters—basiliek vulde. De H. Vader werd aldus gedragen naar den Pauselijben troon, waar hij voor het H. Col lege, het Episcopaat en de geestelijkheid, rond hem vereenigd, bet onheilbaar woord zou uitspreken dat de verheerlijking der Dienaren Gods zou uitroepen. Op het graf zeil van den prins der Apostelen zou liet Eucharistisch sacrificie worden opgedragen met al den luister van den Pauselijken rilus. Een onvergelijkbaar schouwspel. Ja, dat is wel het visioen der strijdende Kerk, zich vereenigend met de Zegepralende Kerk om het menschdom zijn bovennatuur lijke lotsbestemming te herinneren en hel de diepe en sublieme gewaarwording van Chris tus' woorden te bezorgen. Gij z'ijt Petrus en op dezen steen zal ik mijne Kerk bouwen en de poorten der hel zullen tegen haar niels vermogen. Iloe onvergelijkbaar is de glans van dit visioen, dat zich ontrolt onder den koepel van St.Pieters, door duizenden lichten verlicht, die hun vurigen gloed neerstorten op het schitterend goud der Pauselijke gewaden, op de blinkende wapens en uniformen der Pau selijke wachten, op het r<Tod en purper der prelaten kleederen, dit alles terwijl de zan gers der sixtijnsche kapel de lucht met de overheerlijke melodie der godsdienstige ge zangen vervulden. Een der meest roerende oogenblikken van deze onovertrefbare liturgie is hel oogenblik, waarop de Paus de woorden der Consecratie uit spreekt, in tegenwoordigheid der neerge knielde menigte en van de edelwaeht die ha re wapens naar den grond neerbuigt en knielt terwijl van uil den hoogen koepel de engelachtige tonen der zilveren bazuinen weerklinken, waarvan de onverklaarbare zachte en krachtige klank meer hemelsch dan aardsch de ziel aangrijpt. Ik heb niet kunnen weerstaan aan bet verlangen deze bleeke schets der plechtigheid te geven, die ik zooeven bijwoonde ik wil echter niet beweren de plechtigheid in bij zonderheden te kunnen afschilderen. Zij zou den veeleer den indruk van het schouwspel verzwakken. - Kolènzentrale -• Belooging te Brussel. De vakvereenjging der Belgische, kolen* hapdelaars heeft den volgenden oproep ver spreid Het gouvernement neemt tegenover den kolenhandel ernstige maatregelen die het dringenste gevaar inhouden. Een officieel verdeelingsbureel gaat melde bediening der kliëntee! belast worden, en een grondig onderzoek der nieuwe maatrege ling geeft ons da overtuiging dat deze den tusschenbandel eenvoudig zal doen te niet gaan. Dit organisme schaamt zich niet nog onver- dragelijker rechten te nemen dan die welke de-zoo beroemde a Koklen-Zenlrale, welke wij onder de bezetting gekend hebben, in handen had. Zelfs de kleinverkoopers zijn veroordeeld, om met dit systeem, na korten lijd, hunne plaats over te moeien laten aan de hulpmaga zijnen der Volkshuizen. Het publiek zal zijne intresten geheel en gansch opgeoll'erd zien door de lusschenkomst van den eenigen, onbevoegden, en almachti ge!) leverancier, die geene verantwoordelijk heid draagt en ook niet de minsie rede ziet om zich met de verlangens der koopers te bekommeren. In een woord, men gaat zonder eene enkele Nu ja, wie kent de toekomst ?lk heb meer karakters gezien als het uwe, Max. Op liet tijdstip, waartoe ons verhaal thans gevorderd is, was Max negen en twintig jaren oud en kapitein. Hij was een schoon man geworden; dit viel niet le ontkennen. Aan zijn voorkomen en aan zijne bekwaamheid had hij die spoedige bevordering te danken. Nog altijd was hij, zooals de kapelaan vroe ger zeide, trotseh op zijne nederigheid. De oude Helmond had zeven jaren geleden het tijdelijke met het eeuwige verwisseld. Max droeg steeds zorg voor de opvoeding van diens kinderen. Alle jaren vertoefde hij veer tien dagen in de pastorie bij zijn vaderlijken vriend. De kapelaan was reeds twaalf jaar geleden naar Java vertrokken en een ander had reeds zijne plaats ingnomen. Pieternel was er niet weinig trotsch op, dat zij 's Zon dags aan den arm van den schoonen kapitein de kerk binnenkwam hare waardigheid won er door. Geen huisje in 'l dorp of Max kwam er een bezoek brengen en spreken over den ouden tijd, toen hij als vroolijk en be wonderd kind in de schoone streken rond huppelde. De Van Gaveren's alleen, hadden zich over hem te beklagen. Louis, wiens bewondering voor zijn ideaal nog niets verflauwd was* was altijd 'tmikpnnt van zijn bijtenden «pot. En toch Gasperuie had gelijk te beweren, dat haar broeder verre boven Max stond, in alles verstandelijke ontwikkeling uitgezonderd. Van weinigen kon gezegd worden, zooals van Louis, dat zij geen enkel gebrek bezaten. (Vervolgt.) rede, geheel de korporatie die 8.0C0 firmas met een personeel Van 100.000 man telt, die om hunne plaats over te laten aan vetbe- taalde staatsbedienden, die het werk dat wij sedert altijd uitoefenen zeer slecht zullen overnemen. Niet recht vee rdi'gt de instelling van eene kolencentraal. De voortbrengst onzer kool mijnen overtreft die van 1914 ieder wordt gemakkelijk gediend en de verdeelingsbureau die millioenen aan het land zal kosten, zal alleen dienen om d'e zaken in de war te bren gen. Het zal alleen eeiie zotte en verkwistende papierbekladding zijn, met den uitslag de bevoorrading der .leveraars en particulieren tegen te werken. Hel zal eene wijd open deur zijn voor orde loosheid, vriendjesoevoordeeling, bedrog en smokkelhandel. De Union Pröfessionnelle des Gharbon- niers de Belgiquè heeft besloten eene laatste en uiterste poging 'aan le wenden om het gou vernement van zijne dwaling terug te houden Aanstaande Woensdag, 26 Mei, richten wij te Brussel eenen beloogingssloet in, die de voornaamste straten der hootdslad zal door kruisen, met opschriften die het publiek de schandelijke dwangmiddelen, die men tegen de korenhandelaarswil nemen, en hunne gevolgen voor de bevolking zullen voor oogen leggen. De stoet zal voorafgegaan worden door eene groote meeting die zal plaats heb- iien om 11 uren in 'i Kursal, Nieuwstraat,13 Verschillende redenaars onder dewelke eeiiigé volksvertegenwoordigers zullen er hel woord voeren. Bij het slot der meeting zal een prolestalie- adres aan de Kamers en den Ko.iing gezon den worden. EEN FAMILBE VERMOORD TE BOORTMEERBEEK De gebroeders Hendrik en Leopold Van Dyck, woonden met' hunne zuster Jeanne, op eenigen afstand van de Dorpplaats, te Boort- meerbeek. Zondag nacht was Hendrik, een machinist der staatsspoorwegen, rond 1 ure 't huis ge komen. Waarschijnlijk zijn bandieten na hem in huis geslopen, want pas was hij bin. nen of verscheidene revolverschoten weer klonken en Hendrik plofte dood ten gronde. Leopold Van^ D.yek sprong op, doch hij ook werd met revolverschoten afgemaakt. De zuster der vermoordden kon nog buiten vluchten, doch werd daar door de bandieten ingehaald, die haar met eene melkkan den schedel verbrijzelden. Men vond haar 's anderendaags in eenen breeden bloedplas op den koer liggen. Diefstal was ongetwijfeld de drijfveer der misdaad geweest in huis was alles openge broken en doorzocht. De moordenaars zullen zich met een kleinen buit moeten vergenoe gen hebben. want bel gezin Van Dyck plaat ste gewoonlijk hun geld in eene bank; De bandieten moeten goed op de hoogle geweest zijn van den omgang ter hoeve, daar de Van Dyck© óidangs'nog twee' koeien ver kocht hadden. Wellicht'hadden dé schurken het oj> dat geld1 gemunt. De gendarmerie 'van Hkecht heeft een on derzoek geopend en het parket verwittigd. 4» Men meldt ons dal de Nationale Maat schappij der Bouwnijverheid in Belgie (So- ciété Nationale des Indruslries de Contruc- tion of S. N. I. C.), die, zooals men weet, voor meer dan fo0( millioen werken aan den cang heeft in onze verwoeste gewesten, de zer 'dagen le Dinaiil de eerste huizen onder dak heeft gezet, waarvan zij den bouw on langs had aangevangen. Om een denkbeeld le geven van den om vang der werkcij, welke te leperen en omliggende, te Dinïint en in Zuid-Luxemburg door de S. N. I. G. worden uitgevoerd, weze vermeld dat zij verleden maand le leperen 700.000 frank en voor Dinant en Luxemburg 400.000 frank aan dagloonen alleen heeft uitbetaald. Zondag avond, rond 7 ure, vond men in een wegeltje nabij dc spoorbaan, een vrouw, VictorineOrlhovéf., in een bloedplas uitge strekt liggen. De ongelukkige had eene gapende wonde aart den bals en gaf schier geen teeken van leven meer. Spoedig was de burgemeester ter plaats, die de vrouw naar hare woning deed over brengen. Ondanks alle zorgen bezweek het slachtoffer zonder bet bewustzijn herkregen te hebben. Mevrouw Orthoyen was 33 jaar oud, ge huwd en moeder vau een kind. Zij behoorde tot eene alom geachte familie. Zondag namiddag was zij een bezoek gaan brengen aan hare schoonmoeder, te Saven- them en 't is bij haren terugkeer dat zij bel slachtoffer werd van den laffen aanslag. Hot parket van Brussel is Maandag mor gend ter plaats geWeest voor het onderzoek. Tol hiertoe heeft mén niet het minsie spoor van den moordenaar. Zondag avond rond 9 ure, ontstond brand in de fabriek van kleuren en vernissen toebe- hoorende aan Levy-Finger, en gelegen Leo pold Il-laan, te Molenbeek. Het heele gebouw was weldra slechts een vuurgloed en hoewel de brandweer van5 Molenbeek onmiddellijk ter plaatse snelde kón zij zich enkel nóg tot het beperken van de ramp bepalen. Al hare middelen werden dan ook samen getrokken op de naburige gebouwen welke groot gevaar liepen eveneens door het ver nielen! element aangetast te worden. De brand woedde met een onbekende he vigheid en van tijd 'tot tijd deden zich telkens een val petrool of,andere liebt ontvlambare koopwaar vuur yatlen, geweldige ontploffin- voor. Na verscheidene uren werkens was men eindelijk het vuur meester. De schade is zeer aanzienlijk. Engeische tentoonstellingen in Europa Engeland doet thans zijn uiterste best om zijn handel met alle mogelijke middelen lot ontwikkeling te brengen. Een dezer middelen is de oprichting bestendige handelstentoon stellingen in de bijzonderste handelscentra van Europa. Opdat die tentoonstellingen meer indruk zouden maken, wordt gelijktijdig een artikel tentoon gesteld zooals bijv. giasaitikelen, ijzerwaren, ledervoortbrengselen, en»? Een 30 tal firma's zullen aan zulke tentoonstelling gelijktijdig deelnemen. In de volgende steden zullen tentoonstel lingen worden opgericht Guristiania, Ko penhagen, Stockholm, Amsterdam, Bordeaux, Lyon, Lissabon, Oporto, Bilbao, Geneve, Athene, Salonika, Bukarest, Sofia, Danlzig, Barcelona en Algiers. De Engeische regeering steunt de onder neming door bij het vervoer, ook per schip, tegemoetkoming le bewerken. De spoorvtegprijzen in de versohillende landen Dat de spoorwegtarieven de algemecne prijsstijing op den voet gevolgd ïijri. bewijst de volgende vergelijking. België 100 pet Egypte 50 tot 100 pet Nieuw Zuid-Wales en Zuid-Australié 10 pet Duitschland 225 pet Frankrijk 140 pet Holland 70 tol 140 petItalië40 tot 100 pet; Noorwegen 130 potOostenrijk 500 pet Portugal 57 pet Zwitserland 150 pet Zweden 180 pet Spanje 50 pet Hongarië 300 pet Argentinië 33 1/2 pet Brazilië 20 pel Vereenigde-Slaten 40 pet. Blijft ten slotte Rusland. De cijfers zijn niet na te gaan maar schijnen een verhooging van 3400 pet aan te wijzen. Europa's wederopbouw Volgens de meening van George Paish is het noodig om Europa herop te bouwen dat vooreerst men er zorg voor drage het gebrek aan levensmiddelen zooveel mogelijk te be perken. Rusland voerde eenvijfde van zijn graanvoorlbrengsl uit, Ibans brengt hel de helft niet voort van wat het noodig heeft. Daarom, zegt Paish, moet Rusland ook aan Europa's heropbouw meewerken. Verder dienen de handelsbeperkingen in de verschillende landen te worden afge schaft en meer dan ooit onbeperkt crediet verleend. Voor den heropbouw der verwoeste ge westen en het weder aanvullen van den noo- digen voorraad in Europa, schal Paish een bedrag van 7000 millioen pond sterling noodig. Engeland's krediet aan België De - Times» meldtdat het noodige krediet Van 4.000.000 p: st. dat werd losgestaan aan België verleden jaar, door een groep banken waarvan de London County Westmin ster anu Pali's Bank zich aan het hoofd be vonden voor een jaar verléngd is. Het krediet werd toegestaan onder den vorm van een wisselbrief van drie maanden, driemaal her beginnende, heigeen een tijd van een jaar vormde. De wisselbrieven waren gediscoteerd op de markten. Hel doel van deze leening was aan België de middelen te leveren om in Groot Bretagnede noodige koopwaren le koo- pen voor den heropbouw van zijn handel. Men hoopte dat de heropbouw van België zich redelijk gauw zou voordoen om toe te laten een leening uit te geven op de Engeische markt in de Lente, leening waarvan een ge deelte de terugbetaling van het kredit zou toestaan. Maar ofschoon de heropbouw van België vlug toenam, heeft de wisselkoers een hinderpaal gesteld aan de uitgave van deze leening enkierdoor werden maatregelen getroffen voor de verlenging van bovenstaand krediet. mannen is vennoord geworden. Volgens een ander telegram werd de pre sident door generaal Herrera in een valstrik- gelokt. Poging tot vadermoord De 18 jarige Nestor Demeuter had sinds eenigen tijd de ouderlijke woning Transvaal, straat te Cureghem, verlaten en was bij zijn patroon, een mulder van Neerpedebij Ander- lecht gaan wonen. Zondag ter gelegenheid van kermis was hij zijne moeder komen be zoeken. Hij bleef zich dan verder vermaken en daar het le laat werd om nog naar zijn patroon te gaan, ging hij in de ouderlijke den nacht doorbrengen. Rond 1 1/2 ure 's nachts kwam vader De meuter in dronken toestand thuis en verne mende dat zijn zoon thuis was, zocht hij twist legen zijne vrouw en bedreigde haar. De zoon Demeuter sprong zijne moeder ter bulp, trok een mes en plofte het in den wig van zijn vader. Deze werd zeer gevaarlijk gekwetst en verloor veel bloed. De pliehiige nam dé vlueht en werd Maan dag morgend bij zrjn patroon aangehouden. De toestand van vader Demeuter is hope loos. IN MEXIKO Nog de moord op president Carranza NEW YORK 24 Mei. Volgens berich ten uit Mexiko was de leider van den aanval, waarin president Carranza bezweken is, ge neraal Rodolfo Herrera. Deze behoorde vroeger tol de partij van president Carranza, doch was een jaar gele den tot de muiters overgegaan. President Carranza was vergezeld door generaal Barragan, zijn stafoverste en M. Bonnilas, gewezen gezant van Mexiko te Washington. Deze zouden er in gelukt zijn te ontsnappen. EL PABO, 23 Mei. Generaal Qbregon heeft aan zijne agenten le La Paso geseind, ,dat president Carranw doer zijne eigene. Une usine frigorifique de construction solide et moderne exploitant les SALAI- SONS BELGES et la GLACÉ AR'ÏÏPÏ- CIELLE siluóe au centre de la ville d'Alost avec sortie coohèro, Place «hupèriale, 14, d'une contenance d'environ 12 a. 50 c. Gomprenant: Les sallee de maohines at de gazogène, 2 compresseurs (B. Lebrun) ave© oondenaeura ©t accessoires d'une production de 250 kil. et de 175 kil. de glace par heure, 1 congelatour de 150 raoules, 1 re- froidisseur a fascine, 1 machine A vapeur mi fixe Wolf tandem a double surohauffe aveo condensation de 45 a 54 HP., 1 moteur a gaz pauvre (Otto Deutzjda30a 35HP. aveo accessoires, 1 oompresaaur Blanoke aveo reservoir, 1 Dynamo Lahmeyer de 2.9 k.w. avec tableaux de distribution, 2 ponipes a pignons, réservoir en fer de 10 HI., 3 oiler- nes reliées, 2 puits artésiens de fort rende ment, paliers (.raisseurs, transmissions, poulies, courroies, étaux, banos de travail, forge, outils, pieces de rechange panieri d'expóditions, etc. N. B. Le frigo divisé en 3 aalles superpo- sée9 de 10 X 10 sur 1,10 m. épaisseu.r, isolées a temperature reglëe póur la conser vation de denrèes perissables, pourvu d'un refroidiseeur a délentes variables, échangeur d'air, 2 ventilateurs, bacs réservoirs, saloirs, oages do dépot, monte charge, esoaliers de service spacieux contigus a des salles de dépot de glace, inagaains a charbons, d'hui- les, cendrier couvert, petit bureau et grande douche en ouivre maconnóe. L'ótablisseinent est éclairé a l'electricité» et pret a la mise on murche. Fortune assuróe au bout de 10 a 15 ans a toute personne active, grande facilité de payement avec facullé d'acquórir la propriétê Rue Neuve, avec les bureaux, magasins et fumoirs. Au besoin reslerait interesse. A visiter sur demande Rua Neuve, 44, le Lundi et Samedi, de 2 a 4 beurss. 4689 RIJSEL24 Mei. Twee jongelingen van La Bassée, de gebroeders Maurits en Louis Gopain, 24 en 27 jaar oud, waren bezig een obus los te vijzen, toen deze schielijk ontplofte. Beiden werden letterlijk aan stukken ge rukt evenals hunne moeder, die zich in de zelfde plaats bevond. Een 7jarig nichtje, dat juist het huis binnen trad werd levensgevaar lijk gewond. Ministerie van Nijverheid, Arbeid eir Bevoorrading RAADGBVBSPE KOMMISSIE. Ambtelijke normale prijzen Tijdperk van 16 tot 31 Mei 1920. Onbederf bare koopwaren. Vastgesteld door de raadgovend6 kommissie van den Minister van Nijverheid, Arbeid en Be voorrading, oqi de .deskundigen van hot parke' in de mogelijkheid Ie stellen, het besluit van, 5.November 19l8, .31, Maar,t 1919, op de woeker prijzen der kpopwaren van eerste noodzakelijk heid toe te passen. leder handelaar is er toe gehouden navolgende lijstder artikels met naam en prijs aan teplakkeu. De fabrikanten handelaar» en verbruikers zün er toe gehouden deze prijzen niet te boven te gaan daar de overtredingen dezer besluiten waardoor ze insgelijks voor de fabrikanten en handelaars de sluiling van hun werkplaats of handelshuis voor gevolg hebben, gelijk artikel 2 van de 'wet van den 11 October laatst het voor ziet. De maxima prijzen moeten niet verward wer den met de normale prijzen, die enkel voor doel hebben hoi publiok in te lichten nopens den ge middelden prijs, dio redelijker wijze kan prac- tisch zijn op het oogenblik zelf der bekendma king, do verkoopprijs kan dus mot den normale prijs verschillen om reden van nieuwe omstan digheden van do markt die zich zouden kunnen voordoen, of van de hoedanigheid der koopwa ren zonder den verkooper of don kooper aan vervolgingen bloot te stollen. MAXIMAPRIJZEN Bevrozen vfeeoch De schoonste stukken. per kilo 7.50 Do overige naar verhouding. (Zie aanplakbiljet der bevriezingsdionst). Boter door de regcering ingevoerd Kaas Canadeesche Chedder, 1* hoedanigheid volkomen zuiver per kilo Q^adeesche Chedder, 2« hoedanigheid Verduurzaamd vleesch Corned Beef 2,45 Verduurzaamde Visch. Portugccschesardienen l/4 22m/m Fr. 1,50 id. 1/4 club 30 m/m (de beste) l.öft Roze zalm van Alaska (hooge doos» 1 pond 2.10 Zout Geraffineerd zout voor boter Geraffineerd zout Soda in brokken Rijst ameldonck Belgische lucifers (wit hout) Voedingsdeeg Vermieelle, noedels, gewonen voedingsijeeg (inlandsch) per 1/2 kilo 2,00 Macaroni (inlandsche) 2,2A Buitenlandsche voedingsdeog per kilo 4,20 Gewone rysfc 2,25 Vet en pekelwaren Amerikaansch spek Hesp picnic met borax Reuzel zuiver (ingevoerd) Rundvet (volgens hoedanighoid) Margarineboter Allerlei Petroleum den lier 1,20 Groene smeerzeep por kilo 3,75 tot4,50 Olijfolie don liter d,(0 Grondnootolie (sla-olie) 10,00 Chocolade (wettelijk) per kilo 0,—- Koffie De gebrande Koffie allerbeste van het Ministe rievan Bevoorrading, het pak van SOOgrammea netto fr. 0.00. Ruwe koffio Santos t beste per kilo gewone goede gewone 14,00 11,— 0,— per kilo 0,60 0,35 tot 0,40 0,50 per 1/2 kilo 2,60 het pak 0,50 per kilo 8,50 - 8,00 8.00 6 50 tot 7,50 tot Gebrande koffie Santos Kinde rspijzeit. Havervlokken in pakjes Aardappelbloem. Onverpakt In pakjes van 1/2 kilo Gecondenseerde melk Verdampte melk beste gew. goede gewone 9,25 8,45 7,85 11,35 10,35 9,35 3,00 het pak j t kilo 3,00 3,7^ de doo$

De Volksstem | 1920 | | pagina 2