MARIE WIELAND Gevolgen van den oorlog 47 President DescSianel Mina verongelukt Donderdag- Mei 1020 Eene uitspraak onder het vrou wenkiesrecht Het Dnltsch oorlogstuig ia Nederland achtergelaten- Een oude stad op hst eiland Kreta ontdekt. Ojze soldaten te Kevelaer Verkeer met Engeland DE TOESTAND IN IERLAND De geheimzinnige zaak van Dieghem. Hot gevaar der vuurwapens- XXVI* JAARGANG NUMMER 113 Kerkstraat, 9 en 22, Aalst. Tel. 114 jD Gr B I_i A D 7 CENTIEMEN Uitgever: J. Van Noffel-De Gendt Pubücitait bulten het Arrondissement Aalst, zich te wenden lot het Agentschap Havas, 8, Martelaarplein, te Brussel; 8, Place de la Bourse, Parijs en 105, Gheapside, Londen. H. Fredericus Zon op4,06, onder 7,47 Volle Maan den 1 De Deen, C. Döring, lieeft grondige en belangwekkende studiën laten af kondigen over de gevolgen van don oorlog voor de bevolkingscijfers in de vier groote landen die er in betrokken waren Frankrijk, Engeland, Duitsch- land en Oostenrijk. Als verliezen der laatste zes jaren rekent bij te samen achteruitgang dor geboorten, toeneming der sterfte en recbtstreoksche verliezen op de slagvolden. En als grootste ramp voor de toe- noming der bevolking beschouwt hij hot volslagen in duigen werpen van de verhoudingen tusschen de verschil lende leeftijdsgroepen en de beide geslachten, die ook in de toekomst in don weg staan van eene normale ont. wikkeling van het geboorte cijfer. Alhoewel in minderen graad, gel den zijne beschouwingen ook voor Belgie en daarom nemen wij uit die stücliën het voornaamste over. Bij alle berekeningen zijn de resul taten voor Engeland verrewei nog het gunstigt. Duitschland had ter oorzake van den oorlog, waarvan de gevolgen zich verstaanbaar eerst negen maanden na den aanvang, dus van begin Mei 1915 laten gevoelen, van dien datum af tot 31 Juli 1918, in vergelijking met de cijfers van 1914, een verlies aan ge boorten van 3 1/2 niillioen. Oostenrijk-Hongarië boekt een ver lies van ongeveer 3,800,000, het niet bezette Frankrijk 1 l/2millioen, En geland daarentegen slechts 846,000. In Duitschland stierven van 1914 tot 1918 circa 2,150,000 menschen meer dan in normale tijden het geval zou geweest zijn, en dit getal is nog zacht genomen, omdat er, gezien het gering getal geboorten, do sterfte on der de zuigelingen dus ook gering was. Tot Juni 19 verloor Duitschland in hot geheel ten gevolge van verhoogde sterfto 2,700,000 menschen, Oosten- rijk-Hongarie 2,000,000, Frankrijk 1 millioen 660,000, Engeland 800,000. De achteruitgang van hot getal hu welijken bedroeg in Duitschland voor de porioue 1914-191S gemiddeld circa 35 "IHongario 1914-1917 circa 63 Frankrijk 1914-1917 ongeveer 49 terwijl in Engeland hot ge middelde ongeveer normaal bleef. Het totale verlies dor vier genoemde landen betekent Döring op 17,000,000 waarvan 9,750,000 door achteruit gang-der geboorten en 7,350,000door verhoogde sterfte onder deze laatste zijn er 5,700,000 op het slagveld ge vallen. (Vervolo morgen.) Frankrijk en Duitschland's milliardenschuld In den Franschen Senaat is van een Duit- sche vergoeding van 66 milliard mark in goud gesproken, Senator Perchot heeft desaangaande opge merkt dat die 66 milliard goud 210 milliard frank papier vertegenwoordigen. Hij voegde er bij dat als de frank tot de normale waarde terugkeert, Frankrijk niet meer. dan 80 mil liard ontvangen zou terwijl da schatkist feite lijk 210 milliard zou hebben uitgegeven. De minister van financiën, die de zitting bij woonde, zweeg. Het totaal der aan particulieren berokkende schade bedraagt 58 milliard frank. Dit omvat voornamelijk pensioenen. De materieele scha de bedraagt 152 milliard frank te zamen 210 milliard frank of wel 70 milliard in goud. De Louis d'Or is dus op 60 trankin papier geschat. Aangezien Frankrijk recht heeft op 55 0/0 der totale schadeloosstelling, zal men dus de 70 milliard met 45 0/0 te ver moederen hebben en aldus op het totaal van 120 milliard in goud gekomen zijn. Voor de stad Maastricht, die door bijvoe ging van omliggende gemeenten, strek uit gebreid is, moest eene nieuwe gemeenteraad gekozen worden. Deze stemming voor den gemeenteraad heeft Maandag plaats gehad, en zij is hierorn merkwaardig, 1° omdat voor het eerst het vrouwenkiesrecht werd in toe passing gebracht en 2* omdat te Maastricht de verhouding in den ouden raad was rechts 13 katholieken, links 12 leden, 9 socialisten, 2 vrijzinnigen, 1 econ. bond. Rechts had dus maar even de meerderheid. Een harde strijd om de samenstelling van den nieuwen raad is geleverd. Het ging om 31 zetels. De katholieken behaalden niet minder dan 22 zetels, een winst 8; de socialisten zakten tot 7, een verlies van 2; de liberalen haalden 2 zetels. IN MEXIKO De opvolger van Carranza MEXIKO, 25 Mei. Het congres heeft met 224 stemmen generaal Adolfo de la Huerta als plaatsvervangend president aan geduid. Generaal Pablo Gonzales bekwam 28 stem- ïn. Heden namiddag hadden de lijkplechtig- heden van president Carranza plaats. Er vielen geene incidentert voor. Verscheidene personen van het gevolg" van president Carranza werden aangegouden in den trein waarmede het lijk van president Carranza naar Mexiko. gebracht werd. Onder de aangehoudenen bevinden zich M. Bonilias gewezen gezant te Washington, Berlanger, staatssekretaris van Binnenlandsche zaken, Eontes bestuurder der spoorwegen, de gene raals Murgia en Mariel. Allen zijn in de krijgsgevaogenis opgesloten. Een ultimatum aan Villa Generaal Galles heeft uit naam van de voorloopige regeering een ultimatum aan generaal Villa gezonden, waarin hem tot morgen den tijd wordt gegeven, om zijn besluit mede te deelen of hij in oo.-log dan el in vrede met de nieuwe regeering is. Carranza's loopbaan. Generaal Carranza was 63 jaar oud. Sinds 1 Mei 1916 was hij president, tengevolge eener revolutionnaire beweging tegen gene raal Huerta. In Maart 1917 werd eenparig voor hem gestemd. In 1911 was hij gouverneur van Goahuila. Toen Carranza met zijn troepen de hoofdstad binnen trokabdikeerden Huerta. Villa dwong nadien Carranza de hooldstad te verlaten. Nadien keerde hij er terug toen de verkiezin gen hem als president hadden uitgeroepen. 13* Vervolg. Dit verdroot Max hij had zich nu eensin rt hoofd gezet, verre de rijke Van Gaveren 's in alles te overtreffen behalve in geld, en nu zag hij hoe, niettegenstaande al zijne pogin gen en gemaaktheid, de eenvoudige Louis toch veel beter was dan hij. Wat zou hij an ders kunnen zeggen dan dat het alles slechts klatergoud was dat dit bij hem zelf 't geval was, dacht hij liever niet. Eens, eenige dagen na de aankomst van Louis en zijne zusldr, ging Max, dio in de pastorij, logeerde, naar ^Bagatelle om een be leefdheidsvisite af te leggen. Louis lag met eene zware koorts te bed. Hoe komt gij daaraan vroeg Max, om toch iets te zeggen. Och, antwoordde Louis lachend, ik heb gisteren in den regen geloopen. Wat 'n gekheid 't is recht kinderach tig welke baron loopt in den regen I Dan hebt ge uw verdiende loon. Bij zijn vertrek ontmoette hij aan de poort eene armelijk gekleede boerin, met een kind op den arm. Zij sprak hem aan Meneer, weel uwe ook of die jonge baron nog ziek is. Max zag haar verwonderd aan. Wat wilt ge dan van hein Ach, meneergisteren avond is mijn kieine Piet naar 't veld gegaan nou, daar rat hij te spelen, toen er een ouwcersbui kwam opzetten en dc regen bij stroomen BELGIE EN HOLLAND Het Nauw van Wielingen Zooals men weet zijn de Belgisclt-Holland- sche onderhandelingen betrekkelijk dc her nieuwing der verdragen van 1839 afgespron gen, daar Holland hardnekkig weigert de eigendomsrechten van Belgie op het nau van Wielingen te herkennen. De Wester-Schelde staat door drie water wegen in verbinding met de zee het Ooslgat langs Walcherenhet Deurlo, ten Zuiden van Walcheren, en de Wielingen, langs de Vlaamsche kust. Laastgenoemde waterweg is de belangrijkste en het best bevaarbaar voor groote schepen. De twee eerste doorsnijden Nederlandscli gebied dit punt wordt niet be twist. Een Oostendsch volksvertegenwoordiger, dus een goed kenner van den toestadd, ver klaart dat de Wielingen nauwelijks drie mij len voor Heist zijn en dat zonder de Wielin gen Zeebrugge niet kan bestaan. De Wielin gen zijn noodig voor onze bevoorrading. Nopens de verklaring van M. Hymans, minister van Buitenlandsche Zaken in de Kamer wordt bevestigd, dat deze verklaring op het volgende zal weerkomen Holland Holland weigert de verzoenende hand welke Belgie reikt door zich bereid te verklaren het verdrag te teekenen. Ons echter het bezit van het nauw te ont zeggen, dat in ons vaarwater ligt en ons dus toebehoort, is alle overeenkomst onmogelijk Vermits men dus al onze rechten miskent, zullen <\ij ook niet teekenen. neerviel. Nou moet uwe weten, dat hij pas ziek geweest is en dat de freule hier alle da gen soep voor 'm stuurde. Meneer Louis komt daar juist voorbij én ziet 't arm schaap, onder een boom, beven van kou. Eu weet uwe wat hij toen deed hij nam den kleinen in zijn armen en droeg hem 'n half uur^ ver. Nou hoor ik dal hij ziek geworden is. Waarom bracht hij 't kitid niet ir. de naaste woning Hecrementijd, meneer, weet udaq niet dnt in 't midden van 't veld geen huis met 'n dak te vinden is Max gaf de vrouw een rijksdaalder, en ging verder. Zij bleef niet in gebreke haar geluk aan Gasperine en Louis te vertellen, die ofschoon de laatste weer gelegenheid vond zijn ideaal op te hemelen, dc goede vrouw voortaan grooter bescheidenheid aanbevalen. Hierdoor kwam het, dat Helmond niets verder over de zaak hoorde en hij er liever over zweeg. Zondagmiddag echter, toen de heer Van Nicuwenburg, in gezelschap zijner def tige gasten en van aide dorpelingen, eene soort van wedstrijd met schuiten in den grooten vijver hield, ter eere van Lucie 's verloving, viel een der roeiers over boord. Zonder zich te bedenken, sprong Max hem na en bracht hem op 't drooge. De daad wcHl hemelboog geprezen, en liij had wel gaarne een dag of wat koorts daar voor opgeloopeti. Deze overigens zoo onwel komc gast bleef, helaas, tot zijne groote teleurstelling, achterwege. Hier en daar fluisterde men, dat Helmond zijn leven wat voorbarig blootgesteld had, daar de roeier, mij, vergezel mij tot de naastbijzijnde statie, opdat ik kan doen telefoneeren. Ik verzeker u, dat ik M. Paul Deschanel, president der Republiek ben. Ja, ja ik versta u. Om niet tegen te spreken zal ik maar hetzelfde zeggen. Gij moet het echter niet warm hebben en daar gij nog al wat geschud moet geweest zijn bij het vallen, zal ik u naar mijne woning gelei den. Daar kunt gij rusten en morgen zullen wij dan verder zien Zoo gezegd, zoo ge daan. Gelükkiglijk had de onderprefekt van Montargis kennis gekregen van het voorge vallene en ging hij den president verlossen. De baanwachter dacht vast en zeker, dat hij een zinnelooze ontmoet had Op een vraag van Marin, betreffende het in Nederlandsch Limburg door de Duitschers, op den dag, volgende op dien van den wa penstilstand achtergelaten oorlogstuig heeft de minister van buitenlandsche zaken geant- oord. De gezantenconferentie heeft besloten, de Duitsche regeering uit te noodigen, Neder land kenbaar te maken, dat al het haar toebe- hoorende oorlogsmateriaal moet worden uit geleverd. De Nederlandsche regeering zal worden verwittigd, dat de van de zijde van Duitsch land verwachte maatregelen in deze de goed keuring der voornaamste geallieerde mogend heden wegdraagt Bij de opgravingen op het eiland Kreta, onder leiding van Hatzidakis, heeft men een oude stad ontdekt. In het dorp Malla, niet van Kandia,stootte men op de puinen van een onderburcht, uit de vóór-Minoïsche periode. De grondvesten der uitgegraven zullen zijn versierd met gouden ornameuten en voorzien van opschriften. Een mijl van het paleis ver wijderd vond meu graven met geraamten, de uit den laat-Minoïsche tijd afkomstig moeten zijn. NADERE BIJZONDERHEDEN Zooals wij reetfe-meldden, werd de presi dent der Fransche Republiek, toen hij uit zijn waggon gevallen was, ontmoet door een baanwachter. Ls Matin verbaalt als volgt de ontmoeting tusschen den president en den baanwachter Wat doet gij hier op de spoorbaan Mijn vriend, zegde M. Deschanel, ik ben de president der Republiek. De baanwachter schoot in een luiden lach en antwoordde Zoodan, in nachtgewaad wandelt gij hier op de spoorbaan, in vlakke veld, te Lorcv Te Lorcy Ja op twaalf kilometers van Montargis. Hoe laat is het dan Tien minuten na middernacht. Zoo moet het zijn. Ik ben gisteren avond per bijzonderen trein uit Parijs ver trokken en ben uit den waggon gevallen. En hebt gij niets gebroken Neen. Alleen eenige kneuzingen. Ze; een uitmuntend zwemmer, zich zelf wel zou hebben gered. Louis juischte het hardste toe Gasperine glimlachte en haalde hare schouders op. Zij deelde Louis' bewondering in geenen deele Estelle sprak hem nooit aan jegens Marie was hij in den laalsten tijd iets voorkomender. VI. Nieuvvenburg en Bagatelle In vroegere eeuwen was Nieuwenbnrg een sterk kasteel geweestdrie ringmuren, en evenzooveele grachten omgaven toen het. gebouw. Thans waren zij verdwenen frisch1 groen gras bedekte de plaats, waar eens het water stroomde van de twee buitenste mu ren bleef geen spoor meer over, de derde stond nog overeind. Tusschen dat laatste overblijfsel van de voormalige sterkte en hel kasteel zelf bevond zich eene schoone bloe mentuin kiezelpaden kronkelden zich tus schen de perken, die er als welvoorziene bloemkorfjes uitzagenhier en daar stond eene tuinbank, dooreen treurwilg overscha duwd vlak tegenover de poort wierp eene prachtige fantein hare waterstralen omhoog Vier ronde torens stonden aan de hoeken van hel kasteel in het midden verhief zich de zeskantige slottoren, waarboven soms de vlag der Nieuwenbttrg's wapperde. Scheen het grijze kasteel, als een overblijf sel der middeleeuwen, met minachting op de omringende moderne landhuizen neer te zien 7.00 scheen Bagatelle niets liever te doen aan het tegenwoordige geslacht te behagen. Het was iu geen enkel bekenden slijt gCbötiwd. Lang reeds was er van gesproken. Nu was 't er toch van gekomen Gisteren, Sinxendag, trarten wij 't af, met een twintig tal, de aalmoezenier aan 't hoofd,.., naar de statie van Gladbach den trein in en van daar naarO. L. V. van Kevelaer. Daar zalen ze weër, onze kakhimannen, juist lijk twe'e jaren vroeger te Lourdes, ge knield voor Maria's beeld om genade en bij stand te bekomen. Eerst hunne devoties volbracht, en dan onder dreunend lied, op stapmarsch naar Gelder toe, om weer plaats te nemen in den trein die ze terug voeren zou naar hun garni zoen te Gladbach. Aangenaam uitstapje»! Verkwikkend naar ziel en lichaam 't Is een voorbode van de algemeene bede vaart naar Kevelaer van al de Belgische gar nizoenen der Bezetting... Wanneer Binnen kor... Soldaten op uwen post, dien dag Een makker uit Gladbach Erge botsing in een autodroom. PARIJS, 26 Mei. Uit Indianapolis wordt aan L' Auto gemeld Een erg ongeluk had plaats op den auto droom van Indianapolis bij eene oefening voor de groote automobielkocrsen van 31 Mei. Een achttal rijtuigen waren op de baan meestal voorde proefneming van afneembare wielen en banden. De Fransche autorijder Arthur Cheirolet, reed met eene snelheid van ongeveer 130 ldm. per uur, toen een zijne banden sprong. De auto maakte eene vreeselijke tuimeling en botste op den auto van den Franschman Thomas juist op hel oogenblik dat deze een Amerikaanschen auto wilde voorbijsteken De twee autos kantelden om en het rijtuig van Thomas schoot in brand. Het vuur kon evenwel nog spoedig gebluscht worden. Thomas omkwam het ongedeerd, doch Arthur Chevrolet, werd verscheidene ribben gebroken. Zijn toestand is bedenkelijk. Zekere Belgische bladen geschreven heb bende dat in de toekomst geen vreemdeling,: zelfs der geallieerde landen, in Engeland zou| kunnen ontschepen zonder vergunning vanj Emigratie, verzoekt men ons bekend temaken; dat geen verandering heeft plaats gehad in, de reglementen der kontrole op de paspoor-t ten, met uitzondering der verhooging vanj het tarief der visas, gebracht van 5 op 10i shillings. De visas zijn gegeven zonder be-! perking aan de Belgische reizigers die zich: naar Groot Brelagne willen begeven voorj hunne zaken of voor persoonlijke uitspanning. De personen die zich in Engeland defini-- lief te vestigen om er te werken, moeten zich; met eene toestemming voorzien van het mini sterie van arbeid van Groot*Britagne. Deze vergunning is slechts toegestaan aan personen die kunnen bewijzen dat zij eene plaats ol eene verbinding voor werk aldaar bezitten. Het publiek schijnt niet te weten dat een visa vooreen tijdperk van een jaar gemakke lijk wordt afgegeven aan de reizigers die er na vragen. Deze visa kost een pond sterling. Aangaande dit, is het belangwekkend de volgende woorden op te merken, die verleden week uitgesproken werden in het parlement door Sir Cecil Harmsworth, ondersecretaris van den Staat aait de buitenlandsche zaken,; tijdens eene rede op de kwestie der paspoor ten voor Groot-Britangne, België en Frank rijk Groot-Britangne en Frankrijk geven, tegenwoordig visas die geldig zijn voor een jaar en een verzoek is gedaan aan het Bel gisch gouvernement om zijne reglementen zoodanig te veranderen om aan de Britscbe onderdanen toe te staan eveneens een visa voor een jaar te bekomen DUBLYN 25 Mei. Verscheidene hon derden Amerikanen zijn verplicht hier te Dublyn te blijven, daar delersche dokwerkers' weigeren hun reisgoed te verladen. De dokwerkers weigeren ook een schip te lossen dat eene kist revolvers, bestemd voor de policie aan boord had. Van den anderen kant duren de aanslagen onverpoosd voort. Het justiciepaleis van Tobercurry en een policiepost werden verleden nacht door brand vernield. Te Lough, nabij Galway, werd eene bom geworpen in een huis dat ais slaapplaats voor de policie diende. De agenten konden nog- tijdig ontkomen. DUBLYN 25 Mei. De spoorwegwerklie den hebben er in toegestemd het werk te her-; nemen, op voorwaarde dat zij geen oorlogs materialen, wapens, munitie, enz. bestemd voor troepen of policie te behandelen hebben. Wenteltrapjes, balkons, tuinkamers, torent jes met gekleurde glazen, vergulde ornamen ten, vormden een uiterst smaakvol geheel. Te midden van den grooten heerlijken tuin schitterden de witte en gele muren als goud en zilver coquet en sierlijk verborg de vila zich tusschen hei lommer der jeugdige eiken of tusschen de frische linden en het bloeiende klimop. liet was een zeldzaamheid, dat Louis terwijl de Nieuwenburg's op hun kasteel waren, te Bagatelle verbleef. Max ging zijn eigen gang. Hij zocht gezelschap bij Delphi, ne en Ade'laïde. Virgine ofschoon do gèliefde stiefdochter van Esleilc Van Gaveren, oefende op hem zekeren invloed uit. Hij sprak gaarne met het beminnelijk meisje, want kind was ze niet meer doch dan kwam de angel der jaloozie er Insschen. Waarom gevoelde Vir gin ie zooveel meer sympathie voor den nieii- gen Louis dan voor hem, den degelijke» man? Hel kwant, doordat zij bloedverwanten waren, meende hij, want zulk een wezen als Virginia kon niet sympathseeren met een kwast als zijn neef. Op een heerlijken Juni-avond zat dc familie Van Nicuwenburg in den tuin. Lieflijk sche nen de maan en de sterren ais feeën zaten de dames iu hunne witte kleederen op hel groene gras. Het was een heerlijke aanblik en geen der heeren verzuimde die vleiende opmerking te maken. Behalve den gewonen kring bevonden er zich nog enkele adelijke bezoekers uit de hoofdstad en van conige na burige builens. (Vervolgt.) Het onderzoek. Het onderzoek der geheimzinnige moord gepleegd op Mev. Victorine Orlhoven, wordl ievcrig voortgezet. De gendarmen van Haren, die de eerste vaststellingen deden, hadden nabij de plaats waar het lijk ontdekt werd, voetsporen ge** vonden, waarschijnlijk van den moordenaar, langsheen den wegel welke naar het vlieg- plein van Evere leidt. De moordenaar zou dan rechts ingeslagen zijn en den weg naar Woluwc-St-Etienne genomen hebben. Daar is men echter het spoor verloren geraakt. De opzoekingen werden Dinsdag den geheelen dag voortgezet, doch zonder gevolg. Maandag namiddag wilden eenige knapen op de Leopoldplaats te Namen, een apachen- dt'anta nabootsen, dat zij in een cinema had den zien spelen. Twee hunner, de 15 jarige Roherl Olivier, en de löjarige Felix Martin, waren met een revolver gewapond. Op zeker oogenblik mikte Olivier op Martin en niet wetende dat de revolver geladen was, trok hij den haan over. Martin kreeg den kogel in de linkerzijde en moest in bedenkelijken toestand naar het gasthuis overgebracht worden. Hel parket heeft een onderzoek geopend. De moorderij van Boortmeerbeek Eene aanhouding Van bij het begin van het onderzoek waren vermoedens gevallen op zekeren Victor M., 28 jaar oud, wonende bij zijne ouders te Mcchelen. M... had kennis met een meisje van Boort» meerbeek en de magistraten hadden verno men, dat hij Zondag nacht niet thuis gekomen* was. Ook maandag werd hij niet gezien. Dinsdag morgend zond de bevelhebber dei gendarmerie twee zijner tnannen om M. aan te houden. Terwijl deze zich naar de woning van M... begaven, bood M... zich in de gendarmerie aan en verklaarde dat hij gehoord had dat hij van eene ijsclijke mis-, daad beticht werd en zich gevangen kwam geven. Hij beweert ceh'er onschuldig te zijn. Victor M... werd naar het parket van Leuven overgebracht. In zijne woning'wcrd eene huiszoeking gedaan, waarbij de kleede ren welke hij Zondag droeg, alsook een, revoher aangeslagen werden Vader Kl.., beweert deze revolver van zijn zoon gekregen

De Volksstem | 1920 | | pagina 1