Gevolgen van dsn oorlog MARIE WIELAND BELGIE en HOLLAND 28 De algemeene prijsdaling Vrijdag Mei 1920 Nog $ieeds de obussen. Drie slachtoffers HET SUIKERRANTSOEN De slachtoffers der tucMveroverlag. Teruggave van Belgische goederen. Bloedige onlusten te Rome. MER DE VOLKSSTEM XXVI» JAARGANG NUMMER 114 Kerkstraat, 9 en 82, Aalst. - Tel. 114 - DAGBLAD - 7 CENTIEMEN Uitgever: J. Van Nuffel-De Qenm Publiciteit butfen het Arrondissement Aalst, zich (e werden tot liet Agentschap Havas, 8, Martelaarplein, te BrusselS, Place de la Bourae, Parijs en 105, Clteapside, Lppden. H. Germanus Zon op 4,05, onder 7,49 I Volle Maan den 1 Percentsgewijze schat hij deu t(Ha len achteruitgang der bevolking voor Duitschland op 9,3 0/q, voor Oosten rijk-Hongarië op 11 0/o, voor Enge land op 4 0/o, voor Frankrijk op 8 O/o- Het percent voor Frankrijk is echter slechts schijnbaar gunstiger, zegt Dö- ring, omdat Frankrijk door zijn laag geboortecijfer van vóór den oorlog op dit gebied niet veel te verliezen had. Feitelijk was, in verhouding, de sterfte voor Frankrijk iets grooter dan voor Duitschlaud (Duitschland 4 O/o, Frankrijk 4,2 O/o. Voor de vier landen was Engeland het eenige dat in Juni 1919 meer inwoners telde dan in 1914. Duitsch land had 1,900,000 minder dan in 14, en in Oostenrijk-Hongarië en Frank rijk 2,900,000. In 1914 telde Duitschland 840,000 vrouwen moer dan mannen, in 1919 2,800,000; in Oostenrijk-Hongarië in 1914 waren or 700,000 vrouwen meer dan mannen, in 1919 2,700,000 in Frankrijk steeg het meerder getal vrouwen van 700,000 tot 2,100,000. In Engeland, waar het 1,300,000 be droeg voor den oorlog, is het nu ge klommen tol2.100,000. Meer en meer maken de mannen prime. Döring rekent dat de gevolgen van den oorlog zich nog jaren lang zullen laten gevoelon en dat in Duitschland, het oude Oostenrijk-Hongarië en Frankrijk do vermindering van ge boorten ongeveer 20 O/o van bet nor male bedrag zal bereiken, in Engeland 10 O/o- Verder zal ook de sterfte er veel grooter zijn, ton gevolge den slechten gezondheidstoestand der teruggekeer den en de slechte voedingstoestanden van de na-oorlogsperiode. Ton slotte zal do invloed van den oorlog zich doen gevoelen als de in dezen tijd geboren kinderen tot huw baren leeftijd komen 1. wegens do weinige geboorten uit dezen tijd 2. wegens den gestelstoestand der in dezen tijd geborenen. De Fransche romance luidt heel te recht Maudile soit la guerre Ge vloekt zij de oorlog Van alle kanten-blij-venjiospvolle tijdingen over eene algemene prijsvermindering ko-1 Woensdag avond rond 6 1/2 ure was een me£f. ir i - t i inwoner der Molenstraat te St. Joost, ten o« Ü'^rf6 '?f4,?iklveip0ï'|Noode, bezig een obus los te vijzln, toen van 91 op 43,bO penGegedaaldMen spreekt n„t„infto m Hü hnmcle. 1 De onvoorzichtige werd vreeselijk gewond, In Belgie zijn wij op rantsoen gesteld voor het suiker in hel Groot-Hertogdom Luxem burg niet. Nu, het eene land is het andere niet, zal men zeggen. Zeer waar, maar in Luxemburg heeft men geen ander suiker dan suiker uit België, na melijk van Thicnen. De Luxemburgers krijgen van de Belgi sche Bevoorrading zooveel suiker ais ze wil len maar de Belgen niet. Verstaat gc dat Ik niet M. Wauters zou dat eens moeien uitleggen, van bankroeten bij de Alexandrische hamste raars ofte spekulanten. Opnieuw wordt verzekerd dat ingelegde waren, thee, boter, visch, drooge vruchten, kaas, schoeisels, scheepshuur, kleeding, er.z. afslaan in Amerika en Engeland. Tc Boston staat de Engelsche wol van 0 lot 201. h. lag£»r het tin is van 419 pond per ton thans nog 275 pond waard. Voor 25 shillings kan men reeds, te Londen, een goed paar schoenen koopen. Die daling zal heel vast aanhouden als wij willen minder invoer, d. i. beperking in het gebruik, en meer uitvoer, d. i. nog meer voortbrengen, zal de redding brengen. Alle heil in.dezen hangt af, niet van de regeering, maar van ons. Volgens den lieer Johnson, van de handels- schoor te New-York, en een bekende des kundige in ekonomische zaken, zal geen te rugslag zich voordoen op de daling der prij zen. Hij hoopt dat geen paniek er zal uit voortspruiten. Indiende daling normaal ver loopt, zal zij, voor twee jaar verstreken zijn, haar laagste peil bereikt hebben. Twee vliegers In het meer van Constanza verdronken. De vlieger Taddeoli, van Geneve heeft een doodelijken val gedaan, toen hij aan een uliegfeest boven het meer van Constanza deel nam. Taddeoli was opgestegen in gezelschap van zijnen gewonen mecanicien, Tievanolli, en vloog op eene hoogte van ongeveer 400 meiers toen men plotselings eene ontploffing hoorde en liet toestel in het meer plofte. Ofschoon men spoedig van allo zijden ter plaats snelde bij middel van motorbootjes, werd noch van het vliegtuig, nog van de beide vliegers, niets meer teruggevonden Een overeenkomst lusschen Belgie en Dnitschland beoogt dc zoo spoedig mogelijke teruggave in handen der eigenaars van in Duitschland gelegen of vastgehouden Belgi sche goederen, rechten en aaodeelen en het mogelijk maken dat deze eigenaars bij voor komend ge?al, zoodra mogelijk hun cischen voor de gemengde scheidsrechtbank kunnen brengen. liet spreekt echter van zelfs dat het beheer gansch ter beschikking blijft van de belang hebbenden, ten einde de indiening van hun bezwaren te vergemakkelijken. Daarom worden onze landgenooten aange raden zich tot den heer Minister van Ekono mische Zrken te wenden, telkens er op de door hen rechtstreeks bij dc Duitscheoverheid ingediende eischen binnen den normalen tijd niet zou worden ingegaan. Voormeld minister zal, desgevallend, hunne eischen onverwijld langs ambtelijken weg steunen. Hunnerzijds hebben onze diplomatische agenteft stipte onderrichtingen ontvangen, I om krachtdadig de op art. 297 van het Ver drag van Versailles gegronde bezwaren van Belgische onderdanen krachtig bij de Duit sche overheid te steunen. Ten slotte wordt onze landgenooten aan bevolen, bij het weer in bezit nemen van hun goederen, rechten en aandeelen, alle voorbe houd onder woord te brengen dar zij zouden oorbaar achten cn dit met het oog op verdere eischen welke zij naderhand, bij toepassing van het Verdrag van Versailles, zouden kun nen doen gelden hebben. evenals zijne moeder en een zijner vrienden die het werk stond na te zien. De drie slachtoffers moesten in bedenke- lijken toestand naar bet gasthuis overgebracht worden. 14* Vervolg. Estelle, het mooie weeuwtje, luisterde met welgevallen naar de interessante conversatie van twee heeren, terwijl Adelaide in een kring van ibngc dames gezeten, het oor slechts scheen te leenen aan het slechte Hollandsch cn het afschuwelijke Frahsch van zekeren lalliaanschefi violist Vercassoli, die nu juist erg in de mode was. Louis zat wat meer terzijde naast Marie en de kleinere Nieuwen- burg's. Zijn blik rustte op Virginie, die vreemd aan alle meer of minder flauwt praatjes rondom haar, legen een zonnewijzer leunde en met hare blauwe oogen ten hemel in stille verrukking scheen verdiept te zijn. Zie eens naar Virginie, teide Louis tot Marie. Welke bekoorlijke houding Weet ge aan wie zij mij doet denken, Louis Aan de H. Agnes uit Fabiola, sprak Marie. Waarlijk, Marie, gij hebt gelijk. Die bezielde, hcmelsche blikken pasien zoo ge heel aan een heilige. Zoudt gij u kunnen voorstellen, dat Virginie evenals Agnes bloe dend en onthoofd daar netlerlag Houd toch op, Louis, ik kan er niet aan denkenHoe komt ge aan die akeligheid? Een schoon jonkman naderde Virginie hot was graaf Wcmpelsberg, secretaris der Pruisische ambassade. Wat zijt gij stil, mejuffrouw, begon hij Zij trilde door 't geheele lichaam en zag hem cenig/ins verward aan, alsof zij uit een a De betooging te Brussel. Woensdag morgend, ten 11 ure, hebben de kolenhandelaars in 't groot en in 't klein, in de Olympiaschouwbnrg, te Brussel, eene protestmeeting gehouden tegen het ontwerp der kolenverdeeling, dewelke gaat geschoeid worden op den leest der kolenzentralen die men onder do Duitsche bezetting gekend heeft. De voorzitter der kolenhandelaars M. Liesenberg hield ©ene geweldige redevoering tesen de kolenzentralen en gaf de minister citoyen Wauters duchtig op zijn broodje. Wij zullen ons niet laten wurgen, zegde hij, en wij zullen uit al ons kracht weerstand bieden aan deze kommimistische strekkingen Wij zullen ons niet laten leiden door een kerel, die, daags na het schandaal Doyen- Gaspart, zich niet geschaamd heeft zijn eigen broeder tot zijn kabinetsoverste te noemen. Wij verzetten ons tegen het stelsel, dat hij wil invoeren omdat wij weten dat de kolen eerst en vooral zullen geleverd worden aan de socialistische volkshuizen. Geen rantsoe- neeringWij hebben kolen genoeg. Waarom wil men dal stelsel invoeren Om weer 1500 nieuwe ambtenaars vet betaalde posten te verleenen en om de duurte van het leven te bestendigen. M. Wauwermans voerde ook het woord en steunde de kolenkooplieden in hunne eischen Men wil het socialistisch prognamraa uit voeren, zegde hij, maar wij willen meester blijven in ons huis en willen den toestand der Duitsche verordeningen en zentralen niet heringevoerd zien. Nog verscheidene sprekers kwamen aan de beurt en de voorzitter deelde de vergade ring mede dat de ko'.enha^delaars zullen ge steund worden door de volksvertegenwoordi gers MM. Wauwermans, Vandekerckhove, Woeste, Pirmez, enz. Vervolgens werd er een stoet gevormd waaraan talrijke kolengespannen deelnamen en waarin vele banderols en plakkaten werden gedragen met opschriften zooals Geene rantsocneering. Weg met de kolenzentrale, Geeft aan de verminkten de miljoenen der kolenverdeeling enz. 6 dooden 23 gekwetsten. Rome 26 Mei. Do nationalistische stu dentën hadden gisteren avond te Rome eene grootsche betooging op touw gezet om den verjaardag van hel intreden van Italië in den oorlog te vieren. De socialisten richtten eene tegenbetooging iaën hevige botsingen hadden plaats, ten gevolge waarvan de soldaten der wacht ver plicht waren van tusschen te komen. In gevolge eener hevige betwisting tusschen een betooger en een kapitein der Koninklijke wacht verloor men weldra alle kalmte en een hevig gevecht ontstond tijdens hetwelk meer dan 300 revolverschoten gelost werden. Vijf" soldaten en een burger werden gedood. E zijn 23 erg gekwetsten. zoeten droom ontwaakte. Och, was het ant woord, ik dacht aan iets anders. Aan iets anders Waarom mengt gij u niet in het gezelschap, wharvan j)|gij het schoonste sieraad zijt 't Meisje bloosde en hernam Ik zal uw raad volgen. ,lk mag mij niet zoo afzonderen, en zij zette zich naast Louis neer. De graaf volgde haar en trachtte, mis schien wel tevergeefs, het beminnelijke kind te boeien. Daar verhief zich een toon, heerlijk klin kend in de stilte van den avond. Het was Vercassoli's viool. Hij speelde zeer goed, schoon niet meesterlijk. Adelaide vooral was in geestdrift. Prachtig vindt ge niet zeide zij tot Marie zie eens, hoe mooi de maan op zijn haar schijnt. Hij draagt 't zoo echt artiatiek. Een knap mon, zoo door en door kunstena Wie met Adèle's bewondering in 't geheel niet ingenomen was, was mevrouw Van ^'ienwenburg. Zij bad hem niet dan mat tegenzin in 't kasteel ontvangen. Estelle, die in zijn snarenspel leniging in de weduwsmart gevonden had, bracht hem in den kring. De goede vrouw had na de verloving van Lucie een heel plan voor de andere dochters maakt. Adèle zou Louis' vrouw worden. Delphine die van Max, Virginie die van Eugène. Het kon niet beter, als de jongelai slechts gezeggelijk wilden zijn, maar hier mankeerde 't juist aan. Graaf Wengelspeg maakte zeer veel werk van Virginie. Louis bekommerde zich niets om Adelaide. Max alleen scheen aan hare hoop te beantwoorden Hij had zich eens in 't hoofd gezet eene vrouw te hebben, die hij zelf gevormd had Daarom moesf Delphine algebra leeren ei meetkunst, strategie misschien ook. Zij nam zijne lessen met hare gewone onderworpen heid aan, hoewel zij dikwijls wanhopend werd bij die vervelende studiën. In Juli werd Lucie's bruiloft met groote pracht gevierd. Graaf Bornstierne kon over de schoonheid zijner bruid niet klagen. Haar lang satijnen kleed sleepte wel twee ellen achter haar. Naast de bruid gingen hare vier bruidsmeisjes, Delphine, Virginie, Christine en nog een meisje barer kennissen. Louis bad atechts oogen voor de bevallige Marie nooit nad zij er zoo lieï uitgezien, in dat lichtroze gazen gewaad met die geurige guirlande van rozen losweg op het gitzwarte haar geplaatst. Virginie was treurig zij vond die plechtigheid, zonder eenige kerke lijke inzegening, zoo koud. Het contact was geteekend en 't paar ontving hunne geluk wenschen. Lucie bloosde hevig, toen de beur aan Louis was zij durfde nauwelijks op zien hij liet echter niet de minste ontroering blij ken. Veel geluk Lucie, zeide hij, ik hoon dat gij nooit berouw zult gevoelen van aezen stap gewaagd te hebben. Gasperine was koel zij had dit huwelijk openlijk afgekeurd. Wees gelukkig, Lucie, sprak zij, voor zoover men 't zonder Gods zegen zijn kan. Gij zijt eene dweepster Gasperine, ant woordde de bruid geraakt, en wendde zich van haar af. Verklaringen van Ma Hymans Verdragen van 1839 en over een incident dat Zitting van Woensdag 26 Mei Morgehdzitling geopend om 10 ureonder voorzitterschap ran M. Brunet. Het geval Colleaux M. VAN HOEGAERDEN vraagt dat M. Colleaux uitleg zou geven over de beschuldi» gingen tegen de magistratuur uitgebracht. M. VAN DER VELDE, Minister van Rechtswege. M. Colleaux heeft gezegd, dat hij zal spreken. Voör zich zelf is hij dus verplicht om te spreken. Hij heeft het beloofd en hij zal ook woord houden. M. MECHELYNCK. Het geldt hier een zeer ernstig geval. Ik sta er op, dat de Kamer de verklaring aandringe met dezelfde kracht als die waarmede zij enkelen tijd ge leden een dergelijk geval optrad. Is er een onwaardig magistraat, dan moet hij gestraft worden M. WOESTE. M. Van der Velde heeft het noodig geoordeeld dit geval voor het parlement te brengen. De openbare meening is door de aanklacht van M. Colleaux zeer ontroerd geworden. Er is geen zwaarder aanklacht mogelijk dan die van M. Colleaux. Hij heeft zijn uur gekozen. Maar dat is niet meer alleen, want door dit geval in het parlement te brengen is het publiek gewor den en er is daarmede nog een tweede uur ;ekomeii, dat van het parlement. Als niet .poedig door M. Colleaux uitleg wordt gege ven, dan zal het parlement met eene dagorde omen om de magistratuur van aHen blaam te bevrijden, M. DE VOORZITTER is ook van oordeel, dat M. Colleaux uitleg moet geven. M. VAN DER VELDE verklaart nogmaals dat hij overtuigd is dat M. Colleaux zal spre ken, wanneer de Kamer er hem toe uitnoo- gL De algemeene begrooting Verschillige redenaars vragen verbelerin ;en voor de magistraten en ambtenaars der erechtshoven. M. WOESTE vraagt of de nieuw voorgc- stelde traktementen vast bepaald blijven. M. VAN DER VELDE. Ja, zelfs als de levensvoorwaarden gunstiger worden. De zitting wordt om 12 ure 10 geheven. Namiddagzitling, geopend om 1 ure 50 in onder voorzitterschap van M. Brunnet. De buitengewone winsten. De vorige week uitgestelde stemming over t amendement Wauwermans op art. 2 lid 2 van het wetsontwerp tot heffing eener bijzon dere belasting op de buitengewone winsten wordt thans bij naamafroeping gedaan. Men herinnert zich, dat dit amendement de belastingvrije winst van 10.000 op 20.000 fr. wil brengen. Het wordt met 104 tegen 55 stemmen ver worpen. Nog een paar sprekers voeren het woord. M. HYMANS, minister van buitenland sche zaken, legt de volgende verklaring af over de Belgisch Hollandsche onderhande lingen. Hij doet dat van op het tribuun. (Op de diplomatieke tribuun hebben meer dere leden van het diplomatiekkorps plaats genomen. Wij bemerken daar o. m. M. Brand Withlock (Amerika), Sir F. Villiers (Engeland). Het is noodig, zegt de minister, dat ik aan de Kamer uitleggingen geve over de onder handelingen betreffende de herzienning der Nog denzelfden dag vertrok 't jonge paar naar 'Denemarken men moest toch plezier hebben op zulk een plechtigen dag, en er werd besloten een rijtoertje te maken Louis, Max, graaf Wengelsperg, de violist Vercas soli, Eugéne en nog eftnige anderen zouden de dames begeleiden. Marje was bijzonder vroolijk en opgewekt, zij had haar lange, grijze amazone aan, met het blauwe hoedje op 't hoofd, en zag er zoo lief uit, dat er na genoeg niemand onder 't gezelschap was. die zijne bewondering niet over de bevallige Indische te kennen gaf. Virginie was reeds den geheelei dag erg teruggetrokken, ei volstrekt niet als hare schoone stiefmoeder aan wie men niet kon zien, dat zij eerst se dert acht maanden weduwe was. Vindt gij 't niet heerlijk in 't woud zeide Majie tot Louis, toen zij onder de zware beukeboomen voortreden dat geheimzinnig uisschen in hét bosch. dat murmelen van dien verren waterval doen me denken aan de schoonste oorden van Java en Sumatra Maar dc palmen ontbreken hier geheel en al. Dat is waar, maar die denk ik er bij daar missen we ook dien lieven nachtegaal en vink cn dien ondeugenden koekoek. /Zijn er in die oude bossehen in 't heel geen zangvogels, Marieke Wel zeker, heel mooie met prachtige veeren. Dal moest ge eens zien Louis, er zijn vogeltjes, zoo groot als een noot, iets kleiner misschien, en die zijn zoo geel als goud ol zoo rood als robijnen. Men zou denken gou- jien bloemen in 't donkore groen te zien. Hun zich heeft voorgedaan toen die onderhande lingen bijna tot einde waren gebracht. Hij kan natuurlijk niet in omstandige uitleggingen treden, terwijl de onderhande lingen feitelijk nog aan gang zijn te Parijs en zal dan ook enkel zeggen wat hij zeggen mag. Do verdediging der Schelde. Bölgio's vragen afgewezen door de bondgenooten. Hij beschrijft eerst den oorsprong der onderhandelingen voor de herziening van de Verdragen van 1839 eD het arbeidsveld binnen hetwelke onderhandelaren zich moch ten bewegen; 't is te zeggen met uitsluiting an alle oplossingen die eene overdracht van sonvereinileit of het scheppen van interna tionale servituten in zich omsloten. De studie werd aan eene commissie van 14 afgevaardigden toevertrouwd en Belgie en Holland worden aanzocht gemeenschap pelijke formulen op te geven \vatlde water wegen aangaat. De vraagpunten werden in twee categorieën ingedeeld die welke s lands veiligheid en verdediging aanbelan gen, van een anderen kant die welke het Schelderegiem betreffen en de verkeerwegen tusschen Schelde Maas en Rijn. De minister vat de voorstellen samen door België onderworpen aan de commissie der XIV, ten einde aan Belgie waarborgen van detensieven aard te verschaffen, ten einde Belgie's verdediging op Schelde en Maas te verzekeren. Belgie had gevraagd in tijd van oorlog met zijne troepen Zeeuwsch Vlaanderen te mogen bezigen voor zijne verdediging en die ver dediging aldus op heel den stroom te steu nen Belgie vroeg ook te allen tijde den stroom te mogen bezigen voor den doortocht ijner schepen. De afgevaardigden der mogendheden heb ben bij eenparigheid deze vragen van Belgie afgewezen en dit, gesteund op argumenten, die wij hebben weerlegd, maar die de mili taire deskundigen der geallieerde natiën ge weigerd hebben.als gegrond te beschouwen. Wat Hollandsch-Limburg aangaat en de Limburgsche Maas, hier hebben de Belgi sche afgevaardigden doen uitschijnen dat Holland niet alleen de verdediging ervan op zich nemen kon en dat er dus niets anders overbleef dan samenwerking der troepen van Holland en Belgie, bij middel eener militaire overeenkomst. Het Belgisch voorstel ontmoette de bijtre ding der geallieerde mogendheden, want het gevaar der Limburgsche trouéewerd door allen ingezien. Op dit voorstel antwoordde evenwel Hol land met eene stellige weigering, alhoewel verklarend dat het alle schending van zijn ebied als een casus belli zou beschouwen. Óp het terrein der verdediging van het land hebben onze onderhandelaren dus iliets kun nen bereiken. Stroomgebied en economische belangen. Van een anderen kant werden de onder handelingen over de vraagstukken van stroomgebied en economische aangelegenhe den voortgezet en na lange besprekingen kwam een ontwerp vah verdrag tot stand waarvan de breede trekken volgen Onder het regiem van het verdrag van 1839 had België op de schelde geen ander recht dan met Holland samen te werken in het toezicht en het bewaren der bevaarbare- gezang is zoo mooi niet als hier, doch hun getjilp is allerliefst. En zij ging voort met over haar vaderland te spreken, vol vuur, met levendigen gloed en eene bezieling, zooals zij alleen over dit onderwerp kon aan den dag leggen. Louis hing aan hare lippen. Of de beschrij ving hem z.oe interesseerde ofwel de bevallige spreekster, dit zullen we liever niet beslissen. Plotseling hield zij op cn riep uit O Louis, wat hebt gij mij laten praten ik geloof nu waarlijk dat we verdwaald zijn. Verdwaald wel neen, Marieke, daar* toeken ik mijn domein te goed. Maar neen, deze streek ken ik niet. Waar is 't gezelschap toch 't is hier zoo woest. Vrees niet Made lief, we zullen wel térecht komen Ach Louis, wat hebben we toch gedaan Zoo alléén in hel boscb... FoeiZijt gij nu het wakkere meisje, dat in de bossehen van Borneo heeft gereisd t Een oogenblik, Marie laat me even rondkij ken. Wilt gij in een boom klimmen Neen, ik ben geen Vlein Duimpje. Hal- ik heb Bagatelles dak ontdekt, in plaats van het huis van den reus. Helaaswaarom moet ons avontuurtje zoo prozaisch eindigen. Prozaisch Ik houd meer vrm zulk pro za dan van verdwalen I Louis had den rechten weg spoedig ge vonden, en zij reden «enigen tijd zwijgend voert. Wat denkt gij van Lucie, vroeg Louis eindelijk, gelooft ge, dat zij gelukkig zullen zijn

De Volksstem | 1920 | | pagina 1