De toestand in Duitsciiland Wetenschappelijk nieuws Bij bet baden verdronken Het bolsjewistisch offensief De valsche politiemannen van Sint Billis. De ongelukken In koolmijnen passen; alle bestuursmaatregelen waren aan net veto van Holland onderworpen. Voortaan zou de Schelde staan on^er het gezag eener gemengde commissie, die zich met alle vraagstukken, die het onderhoud en jde bevaarbaarheid van den stroom betreffen, zou onledig houden. De commissie zou bestaan uit drie verte genwoordigers van iedere Staat. In dringende zaken zouden hare beslissin gen uitvoerbaar zijn. In geval van oneenigheid zal een bestendige scheidsraad beslissen. In gewone gevallen zouden de twee regeeringen de besluiten moeten goedkeuren. Het nieuw riegiem, dat ook op het kanaal Gent Terneuzen zal toegepast worden, zal aldus een bestendig en bevoegd beheer met breede macht tot stand brengen. Dit regiem zal toelaten den stroom geheel aan al de eischen der handelszeevaart te doen beantwoorden. Dit is onbetwistbaar een vooruitgang. Antwerpen heeft zekere, gemakkelijke en rechtstreek'che verbindingen met den Neder Rijn noodig. Het ontwerp-verdrag bezorgt het kanaal Antweipen-Moerdijk. Een breede waterweg moet Antwerpen met bet Rijnland verbinden. Het ontwerp-ver drag geeft ons het kanaal Antwerpen-Ruh- rort over Venloo. Het is een doorvoerweg. Hij volgt een rechte lijn en bezit slechts eene sluis buiten Belgie. Hij stelt onze grootste zeehaven in verbinding melde grootste Rijn haven, die Ruhrort is en die in alles Keulen, Mannheim en Strassburg overtreft. Antwerpen is eenerzijds de grootste Wes terhaven van het vasteland Ruhrort de op slagplaats van Rijnland en Westfalen, is het uitgangspunt van het toekomstig kanaal dat de Elbe en de Weser met den Rijn zal ver binden. Die twee havens in verbinding bren gen, 't is naar Antwerpen de voortbrengsten van Midden Europa aantrekken. Ten slotte moet ook Luik door een breede- ner gemakkehjken waterweg verbonden wor den met de mijnen der Kempen en de zee havens. Het ontwerp-verdrag verzekert ons in het enclaaf van Maestricht tot 30 km. water per second, wat volstaat om een kanalenuet, voldoende voor het Luiksche bekken te be voorraden. Dit net zou vooreerst een kanaal bevatten, voor booten van 2000 ton, uitsluitend op Belgisch gebied en te graven van Luik naar Antwerpen langs Genek en Beeringen. Twee vertakkingen zouden leiden, de eene naar Brussel, de andere naar Mechelen op de Maas. Deze kanalen zouden het Kempisch koolmijngebied bedienen. De nieuwe watervoorraad zou ons toelaten ook de beslaande kanalen van Luik naar Maastricht en Bocholt te verbeteren voor boo ten van 1000 ton. Door den grooten weg Antwerpen - Rijn zou Luik ook rechtstreeks in verbinding staan met Ruhrort. i Dank zij deze bevaarbare wegen zou; Ant werpen op de Schelde aan het hoofd staan van een stro< msti Jsel in verbinding staagde met de Maas, <h n Rijn,.de Elbe en de Weser, Luik, vcrbci denUht Znideni met de mijnen van Lotharingen, ten Noorden met de Kem- pische koolbt kken, de Schelde en den Rijn, zou aldus eene groote binnenlandsche haven worden. D regcering gaf haar afgevaardigden toe laling over het ontwerp-verdrag, met Holland af te sluiten, hun goedkeuring uit te drukken dit eveneens in zake hel ontwerp verdrag af te sluiten met de vijf gio >te geallieerde mo gendheden en Hol'and. Dit tweede vcidrage boekt net economisch Hollandsch-Belgisch verdrag en erkent de bepalingen van neutra liteit en waarborg il.r vmbagen van 1839 voor afgeschaft. Aldus stonden de zaken eenige dagen geleden. De Wie!ingeh-pas. Alles afgebroken Op Je laats e zitting van de commissie der XIV hadden dc Bel.en voorbehoud gemaakt voor de kwestie van den doortocht der oor logsschepen langs de Nederlandsche Schelde. Zij hadden ook uitdrukkelijk Bolgiê's reclit gehandhaafd nieuwe waarborgen te bekomen, noodig voor zijn veilig' eid en den algemoenen vrede. Buiten de kwestie van Defensief en mili tair belang, die geen oplossing bekwamen, was men het eens over de twee verdragen die ik geresumeerd hel). Nog slechts eenige for maliteiten waren te vervullen en verschillende kleine moeilijkheden te regelen. Het einde naderde over een punt echter, dat de waar digheid en de veiligheid van het land aanbe langt er ontstond een ernstige betwisting, namelijk over de soevereiniteit van den door tocht van Wielingen. Zoolang dit vraagstuk, overeenkomstig onze belangen en rechten niet opgelost zal zijn, oordeelt onze regeering dal het haar onmoge lijk is de onderhandelingen voort te zetten en te sluiten. Eerst, zegt de minister eenige woorden over den strijd, door zekere groepeeringen tegen de regeering gevoerd, naar aanleiding van dezelfs beslissing, de twee tractaten te teekenen. Evenals zij, hebben wij de bitter ontgoo chelingen gehad. Wij hadden gehoopt een sterker België te maken en de waarborgen te verzekeren, die hel failliet van het stelsel van 1839 noodzakelijk maakte. Dc verbonden mogendheden hebben het •wettige van onze berachlingen erkend, maar daarna zijn de politieke omstandigheden ons legengeloopen. Het doel werd niet bereikt. Moest het mislukken der onderhandelingen nan militairen en defensieven aard onze wei gering wettigen om de voldoende ongunstige voorwaarden van het Scheldebeheer, dat van de Terneuzensche vaart, alsmede de gemeen schap tusschen Antwerpen en den Rijn te Mgelen Door het economisch traclaal te onderlec- ienen, dacht de regeering eene daad vao re de en vooruitzicht te verrichten, die nog eene vernedering, noch eenen afstand voor het land zou zijn. De regeering oordeelde ook dat de politieke status van België door eenen bepaalden tekst diende geregeld. De onzijdigheid werd door den oorlog te niet gedaan de beperkingen door het trac- taat van 1839 moesten opgeofferd worden. Eindelijk dacht de regeering er aan, met Nederland de gewenschte goede gevoelens heraan te knoopen, zoo op politiek als op economisch terrein. Wij teekenen niet. Voor mijn deel en in overeenkomst met de regeering was ik besloten, de twee tracta- taten te verdedigen voor het land en voor het Parlement, denkende alzoo mijnen plicht te vervullen. Maar, nu word ik tegengehouden door eene nieuwe kwestie. Ik zou eene zware verantwoordelijkheid op mij nemen, door te veinzen ze niet te kennen of de belangrijkheid er van te verzachten. Eerst dient het conflict betrekkelijk de Wielingen uitgelegd. Men heeft meermaals gevraagd of de Schelde niet moet aanzien worden als een zeearm tot nabij Bath. Men kan daarvoor belangrijkébewijsvoeringen aanhalen Nabij" Vlissingen verwijdert zij zich van hare oevers en mondt uit in de Schelde langs een wijden inham waarin vele ondiep ten en zandbanken voorkomen en slechts zekere passen kunnen schepen van gemiddel den en grooten diepgang doorlaten. Er zijn er drie Deurloo en Oostgat Noordwaarts toegankelijk voor de groote schepen, loopende langs de Hollandsche kust en leidende naar dc noordelijke havens. De pa§ te Wielingen is de breedste en de meest gebezigde. Zij loopt langs de Belgische kust, lot voor Blankenberghe. Heel de breedte van de voor de groote vaart bruikbare pas is op minder dan 3 mij len van de Belgische kust, dwars voor het Zwin, waar de Belgische en Nederlandsche grenzen ophouden. Meer Westwaarts, vóór Zeebrugge verwij dert Pas z'ch ^enigszins van de kust maar z;j behoudt eene straal van drie mijlen uit de kust. is in internationaal recht het grond- begin ^us'zee deelmaakt van 't grond gebied* Belgie bezit dus krachtens het universeel erkend beginsel, de souvereinileit op het water langs de Vlaamscbe kust van af het Zwin eelijkloopend met de kust en zijn zee- domein strekt zich uit tot aan de Fransche grens op eene breedte van minstens drie mijlen, dus over geheel liet deel der Wielin gen dat in deze zone ligt. Om het anders te doen zijn, diende eene overeenstelling de grondbeginselen van ge meen recht te bepalen. Holland stelt onmogelijke eischen Zulke conventie bestaal niet. De verdragen van 1830 die de territoriale vowwaardcn-Van de scheiding bepalen, behouden geen enjcel woord dat getuigt van het' voomémeh flel- gie's natuurlijke rechten op de wateren zijner kust te verminderen. Thans wilt Holland de volledige bezitting der vaarwaters van Wielingen. Sinds 1830 is het de eerste maal dal Hol land zulke eischen stelt. Tijdens den oorlog beschouwden onze verbondenen evenals onzen vijand en de neutrale landen dal deze wateren met recht mochten gebruikt worden voorliet aanvallen als voor het verdedigen van de Belgische kust; nooit werden deze wateren als onzijdig gehouden, Nooit Heeft Holland desaangaande een voorbehoud gedaan of een protest ge- teek i nd. Thans eischt het deze wateren als de zijne. De Belgische regeering kan zulks niet aan nemen. Dit zou, indien het aangenomen was, eene afscheuring van het nationaal gebied zijn, en eene vermindering van 's lands veiligheid. De kwestie van het vaarwater van Wie lingen was het onderwerp, gedurende de onderhandelingen voor de herziening van het verdrag van 1839. van bijzondere bespre kingen tusschen de Belgissche en Hollandsche afgevaardigden, en bij de laatste zitting der commissie XIV, hebben de Belgische afge vaardigden de rechten van Belgie voor dc verbondene mogendheden bekend gemaakt- De Hollandsche afvaardiging antwoordde door eene oflicieele verklaring de uitsluitende en volledige Soevereiniteit van de Nederlan den op de Wielingen eischende. Deze verklaring noodzaakte de1 Belgische afvaardiging eenige dagen later eene nota neerteleggen, bewijzende dat de Hollandsche eischen ongegrond zijn in tegenspreking met de feiten van den oorlog en met de houding van de Nederlandsche regeering van het be gin tot bet einde der vijandelijkheden. Wij hoopten dat de Hollandsche afvaardi ging in zulke onrechtvaardige en arbitreuze terugeisehing niet zou volharden, doch op 3 Mei ontving de Belgische afvaardiging eene nota die de terugeisehing der Nederlanden bevestigde. Het belang van België is alleen de hoogste wet. In deze voorwaarden weigert de regeering de onderhandelingen betrekkelijk de her ziening dcf verdragen van 1839 voort te zet ten zoolang het geschil door Nederland ver oorzaakt, geene oplossing zal ontvangen hebben die ons .'echt eerbiedigt en onze hoofdzakelijke belangen vrij houdt. Dit besluit werd door de Belgische afge vaardigden ter kennis van den voorzitter der XIV en van de Hollandsche afvaardiging gebracht. De eischen van Holland zijn eene poging- om aan Belgie een deel vao zijn nationaal domein te ontrukken. Indien de Wielibgen aan Holland toekwa men, zou Holland 'de Belgische kust meester zijn, alsook den omtrek van de haven van Zeebrugge. In een nieuwen oorlog zou deze haven de zeebasis worden van onze verdedi ging en van de bevoorrading onzer burger lijke bevolking. Wij kunnen niet aannemen dat een vreem de Staat er den toegang van kunne bemees- teren en sluiten. De verbondenen mogendheden hebben, door hun besluit van 8 Maart 1919 de nood zakelijkheid verklaard de verdragen van 1839 in het bëlgïig van Belgie en van den algemeenen vrede lè herzien. Eene taak die ons opgedrongen is door de kommern's van 's lands toekomst zullen wij niet opgeven. De verklaring van den minister van Bui- tenlandsche Zakeó, werd herhaalde malen dóór bijna al de Kamerleden toegejuicht. M. DB VOORZITTER. Meerders spre kers hebben het, woord gevraagd. Ik meen gevolg te moeten geven aan den wensch van M. Huymans on) hier geen debat open te stellen, te meer, daar het door zijne onvoor bereidheid zeer zwaar zou kunnen zijn. STEMMEN. Geen debat. M. CARTON DE WIART zou gaarne vol lediger inlichtingen hebben dan hij uit de verklaring van M. Huymans heeft vernomen en vraagt een openbaar debat. M. WOESTE. Reeds sedert den wapen stilstand heb ik een stevige entente- voorge steld met Holland, die in het belang van beide landen zou zijn. Deze verklaring vraagt een besluit. Wij staan bier voor een dubbel vraagstuk een dal uit een nieuwen algemeenen toestand samenvloeit, het andere dat de belangen aan gaat van 2 zusternaties. M. HELLEPÜTTE vraagt nadere inlichtin gen, daar de regeering eerstdaags toch vol ledige gegevens zal moeten verschaffen. M. HUYMANS verzocht M. Helleputte niet aan te dringen daar zulk de algemeene belangen zou schaden. M. HELLEPUTTE. Voor wat het nauw van Wielingen betreft zijn wat 't akkoord en kauren wij de houding der regeering goed. M. DE VOORZITTER. Ik meen de tolk te zijn van heet de kamer, te verklaren dat de regeering goed gehandeld besft met de onderhandelingen te schorsen. (Zeer wel op vele banken.) M. MAX stelt bij wijze van dagorde, voor dat de Kamer het besluit door de regeering genomen (de ppschorsing van de onderhan delingen) ten vpll? goedkeurt, en de bespre king verdaagt tot; bij de bespreking van bet budjet van buitenlandsche zaken. M. DE VOORZITTER. De vraag is duidelijk: keurt de kamer, ja of neen bet besluit door de regeering genomen goed, en besluit zij tol de vei daging van alle verdere bespreking. Een Incident M. VAN CAUWELAERT neemt het woord in 't Vlaamseb. Orfniiddëlijk Stijgt bij dc Walen een geweldig'rurioer op. Ten slotte kan M. Van Cauivelaert toch vefkfai'en, dat de Kamer nioèt op dé hoogte gehouden worden van hetgeen er gebeurt. Voor wat betreft de kwestie van Wielingen staat heel de kamer achter de regeering. Wij zullen geene inbreuk op onze souvereinileit dulden. (Zeer wel op vele banken.) M.SEGERS treedt de dagorde Max bij. Bijstaan en zitten keurt de Kamer deze motie goed. Het debat over de buitonlandsche politiek wordt dus verdaagd tot de behande ling der begróötfng. Alfeen de frontpartij onthoudt zich. M. PASTUR (tot de frontpartij) Hebt dan toch den moed of de lafheid recht te staan De buitengewoone winsten Na eene korte bespreking tusschen de nog weinige aanwezige leden, worden de artike len aangenomen. De zitting wordl om 7 ure 1/4 geheven. rV Woensdag avond, rond 6 ure, waren verscheidene jongelingen aan 't baden in de Zwemkom van de Warmoesberg, te Brussel. De22jarige Al/ons Devaere, van Kortrijk, duikelde op zeker oogenblik en kwam niet meer boven. Toen men hem-, na eenige minuten, kon ophalen, gaf hij geen teeken van leven meer en ondanks alle zorgen kon dien er niet meer in gelukken hém tot liet leven terug te roepen. De ongélukkige had een bloédop- drang gekregen. De nieuwe reactionnaire beweging BERLIJN. 26 Mei. De Vorwarts deelt een bericht mede, waaruit blijkt, dat de voorbereidselen, welke genomen worden met het oog op eene nieuwe reactio naire bewe ging, van dag tot dag meer zichtbaar wordt. Te Stettin kwamen dezer dagen afdeëlin- gen oud-strijders toe, welke in Pommeranie ploegen zoogezégdè arbeiders moeten samen stellen. Deze oud-strijders waren voorzien van handgranaten en machiengeweren, het geen nu toch voor handarbeid niet noodig is. Deze oud-strijders schijnen bijzonderlijk tol gewezen Beyti'schc kontin-enten te be lmoren. Hun aahljal zou minstens 7000 man bedragen. Een dorp geplunderd BERLIJN, 26 Mei. Een bende roovers viel in het dorp; liaaren binnen. Zij verklaar den de voorhoede te zijn van een in aantocht zijnde bolsjewistisch leger, plunderden na genoeg het heeledorp leeg en vluchtten met 60.000 mark in geld on rone groote hoeveel heid goud- en zilyerwoiTwee der bandie ten konden later gevat worden. De gevreesde Staatsgreep De Leipziger Volkszig zegt uit be trouwbare bron vernomen te hebben, dat generaal Lüttwitz, kolonel Bauer en majoor Bischoff hun woonst naar Beieren verplaatst hebben en daar bezig zijn met het opstellen van nieuwe troepenformaties. De bevoegde overheid te Berlijn is, zoo voegt de zegsman van de Volkszig hier aan toe, ten gevolge vau den politieken toe stand niet in staat, iets ernstigs tegen het drijven van de samenzweerders te onderne men. De militaire overheden meenen dat de frontbonn geen aanhang vindt in de rijks- weer en dal de vrijkorpsen reeds grootendeels ontbonden zijn. DB TOESTAND IN IERLAND Londen, 26 Mei. De moeilijkheden, veroorzaakt door de havenwerkers van Du - blijn, duren voort. 200 dokwerkkers die ge weigerd hadden het werk te hernemen indien men hen verplichte munitie te laden of te lossen hebben nu bepaald het werk gestaakt. Geen enkel vrachtschip vertrekt nog voor Holyhead. De dienst der reizigers blijft even wel verzekerd. Gisteren" avond werde te Ballinesla eene veefokkerij en eene hoeve in brand gestoken. Beide gebouwen werden ten gronde vernield. Drie gezinnen konden nog gered worden alsook vele stuks hoornvee. De dorpelingen weigerdea evenwel de policie.en de troepen te helpen, om het vuur te bestrijden. Te Ranken in het graafschap Kerry, werden de posten der kunstwachters door brand ver nield. De bewakers hadden vruchteloos ge poogd, hunne aanvallers op afstand te houden. Nog op vele andere plaatsen werden openbare gebauwan in brand gestoken, waaronder eene atdeeling van het ministerie van land bouw en een gebouw toebehoorende aan de municipaliteit van Dublijn. Het jusliciepaleis van Waterville in het grarfscliap Kerry, werd ook in brand geslo ken. Hier kon het vuur nog tijdig gebluscht worden, doch tal van dokumenten werden vernield. Ook te Clayne, in het graafschap Cork werd bet justiciepaleis door brand vernield. De sinn-feiners, die zooals men weel, een eigen gouvernement gekozen hebben, hebben aan de gezwoornen, die" door het Engelsch gerecht geroepen waren om een vonnis uit te spreken in zake de moord op twee policie- agenlen, laten weten, dal zij zeiven plichtig bevonden waren aan verraad en zij hunne straf niet zouden ontgaan. De bolsjewistische beweging in het Oosten Volgens de bladen te Constantinopel strekt de bolsjewistische beweging' zich uit tot. in China, Egypte en Noord Afrika. Vooral in China wint het bolsjevisme veel terrein. Een verbond tuSsehen de Russische regee ring en de Chineesehe bolsjewiki is waar schijnlijk een voldongen feit. (Wij laten het bericht dezer voor, de bolsjewiki rooskleurige belichting voor rekening van bedoelde Turk- sche bladen. Red.) Hel leger der Pasjas In een telegram uil Constantinopel aan de - Messagero» wordt beweerd dal Enver Pas ja aan het hoofd van een bolsjewistisch leger op weg is van Bakoe naar Tiflis-Batoem. Hij wil zich met Kemal Pasja vereenigen, die van uit Erzeroem met 100.000 man ver trokken is. De Bolsjewiki vallen Finland weer aan Uit Helsingfors wordt aan een Duitsch blad gemeld De bolsjewiki hebben weerom een inval in Oost-Karelië gedaan en Snokkinieni veroverd. De Finsche minister van buiten landsche zaken telegrafeerde aan de sovjet- regeering, dat ondanks het aanvaarden der vredesonderhandelingen de roode troepen hun aanvallen voortzetten. De Finsche re geering eischte, dat de aanvallen onmrdde- lijk geslaakt, en het status quo hersteld worcfe. Engeland en Perzië Reuter meent te weten dat geen Engelsche troepen naar Batoem gezonden werden. Franschen uit Constantinopel zijn er eek ter heen en denkelijk nu reeds ter plaatse zijn. De Perzische minis'er von buitenlandsche zaken, prins Firouz, is te Londen aangeko men. Hij stelt zich in betrekking met de Fo reign Office en den Volkerenbond. DE QEHEIMZIJVN1QE ZAAK VAN DIEGHEM Eene belangrijke verklaring Het parket heeft zich Woensdag ander maal naar Diegbem begeven, om een onder zoek te doen nopens eene belangrijke verkla ring, ingewonnen door de gendarmerie. Zondag namiddag waren 3 kinderen, ver gezeld door een löjarig meisje, langsheen de spoorbaan Dieghem-Saventhem bloemen aan 't plukken, toen plotselings een kerel uit een koornveld sprong. De kinderen namen ver schrikt de vlucht, terwijl de kerer met eene bijl dreigde en daarna terug in het koorn verdween. De kerel was gekleed met een blauw kos tuum, witte balsband met mauwen krawat. Hij droeg gele schoenen en een slappen kak- kihced. De kinderen zagen later van verre, dat de kerel eene vrouw, in 't zwart gekleed, achtervolgde. Maandag morgend keerde het meisje met baren vader naar de plaats terug, waar zij door den kerel aangesproken was. Zooals het no* voorkomt, dat zekere moordenaars naar de plaats hunner misdaad aangetroffen worden, bevond de kerel met de bijl zich op den wegel waar 's avonds t& voren het lijk van Mev. Orlhoven gevondeiv was. Pas had hij echter het meisje met bh ren vader gezien of hij sprong in het koornveld en was weldra verdwenen. Is deze man nu de mpordenaar De ieverigstcf opzoekingen worden gedaan om dit punt op te klaren. Eene vierde aanhouding De rechterlijke brigade van het parket heeft Woensdag morgend den vierden kerel aangehouden, betrokken in de zaak der val sche politieagenten van St Gillis. Men zal zich herinneren dat kerels, zich uitgevende voor politiemannen, eene huis zoeking hadden gedaan bij! Mev. T.., Henri Waflelaertstraat, te St Gillis, terwijl zjj door een anderen kerel verzocht werd hem naar het polieiebureel der Koolmarkt te vergezel len. De schurken stolen er een kistje, inhou dende 60.000 nlark en eene som van 10.000 fr. in Belgische briefjes. Woensdag morgend werd zekeren Henri U..., 39 jaar oud, geboren te Hal, in een logementhuis der Walerloolaan aangehouden Gekonfronteerd met Mev. T... en dezer dienstmeid werd hij stellig herkend. be kerel is opgesloten. In de mijnen van Mambourg-, te Monti- gnies-aan-Samber, werd de mijnwerker August Malcord tusschen een ophaalbak en het gewelf der gaanderij waarin hij wilde afstappen, verpletterd. De ongelukkige werd borst en hoofd ingedrukt en bleef op den slag dood. In den put van La Blancbisserie, der mij nen van Marcinelle Noord, kreeg de perion Camiel Lorent, een zwaren steen op het hoofd. Het slachtoffer, 47 jaar oud, gehuwd .en vader van verscheidene kinderen, werd op den slag gedood. De verklikkers van Trulin. Rijsel 26 MeiNa twee dagen langdu rige debatten, heeft de krijgsraad uitspraak gedaan in zake de verklikkers van den l8jarigen Trulin, van Ath. Voor de verklikking van Trulin zeiven, werden Denèque kreeg echter twintig jaar opsluiting om zekere dame Cuvelier verklikt te hebben. Het reizen per vliegtuig op groote hoogte Op 27 Februari van dit jaar steeg majoor R. W. Schroeder in Ohio tot op 10.939 me ter op die hoogte weigerde het zuurstof apparaat cn de loods verloor het bewustzijn echter dank zijn automatische handelingen kon hij de aarde zonder ongelukken bereiken in 2 uren èn 5 minuten. Echter bleken zijn oogen bevrozen te zijn de temperatuur op ongeveer 11,000 meter bedroeg 66 graden Celsius vorst. De barograat toonde aan, dat hij in twee minuten 8000 meter daalde of liever naar beneden viel met eene snelheid van 67 meter in de seconde. Op 19 Maart 1.1. steeg de Franschman J. Weiss tot op 12.000 meter hoogte hij be merkte toen, dat de zuurstoftoevoer te wen- schen overliet, liet met volle kracht dalen en bereikte de aarde in 51 minuten. De ba- rograaf toonde aan, dat hij in 38 seconden 4300 meter daalde of 113 meter per seconde. Dat onder deze omstandigheden een vlie genier zijn schip nog geheel in de macht heeft, dwingt verwondering af. Met hetgeen reeds is verkregen kan men veilig aannemen, dat de samenwerking tus schen wetenschap en techniek het binnen weinige jaren het aan ieder mogelijk zal maken, zonder eenig levensgevaar, de reis per luchtschip van Europa naar New- York in 10 uren af te leggen, langs wegen, die twaalfduizend meter van hel aardoppervlak verwijderd zijn. Wolken als weervoorspellors In den volksmond heet het, dat 't verschij nen van veder-(cirrus) wolken of scl aapjes (cirrocumlus) wolken aan regen en wind voorafgaat. Vederwolken worden in sommige streken dan ook wel windboomen genoemd. De grootste hoogte waarop de bekende veder wolken voorkomen is ongeveer 8000 M. en die van de nog meer bekende schaapjes bedraagt ongeveer 7000 M. Snel uit betZ. of Z. W. aankomende cir ruswolken laten binnen 24 uren regen ver wachten, komen ze uit 't Z. O. tot N. O. dan voorspellen ze mooi weer en 'l zelfde geldt voor de schaapjeswolken (in Duitschland, Nederland e. a.) Twee Fransche waarnemers hebben onder zoek gedaan in welke mate cirruswolken verrrouwd mogen worden in zake voorspel lingen ten opzichte van te verwachten depres sies (afstand, diepte, snelheid en richting.) Zij komen tot het besluit dat de regel voor cirruswolken in 70 van de 100 gevallen uitkomt, dat er dus een zekerheid is van 70 0/0. Groote en kleine sterren. Volgens prof. Nijland levert de fotografie de plaats van eenige honderden millioenen stenen van eenige honderdduizenden is de nauwkeurige plaats bekend. Alle witte sterren zijn groot alle zeer kleine sterren zijn rood. Roodeen gele sterren bêhooren of tot de reuzen of tol de dwergen. Sedert de vorige eeuw was het reeds uitge maakt dat de afstanden overgroot zijn en slechts bij hooge uitzondering minder te be dragen dan liet millioenvoudige van den afstand aarde zon. Zijn de sterren zoo ver van ons verwijderd, dan moeten bet reus achtige zonnen zijn.

De Volksstem | 1920 | | pagina 2