2 Op de conference van Spa Hat congres der Luxamtisirgsclie Katholieken NAAR DEN AFSLAG Eene waterhoos in Enpland. Wat den koers der mark doet'rijzen %islerl8 van Woensdag .Juni 1920 De Huldeblijk aan Kardinaal Mercler Pauselijke encycliek Kerkstraat, 9 en 22, Aalst. XXVI* JAARGANG NUMMER 118 Tel. 114 33 -A- Gr ~FS I_, jA. 3Z> 7 CENTIEMEN Uitgever: J. Van Noffel-De Gendt Publiciteit bulten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot liet Agentschap Havas, 8, Martelaarpleib, te Brussel; 8, Place de la Bourse, Parijs en 105, Cheapside, Londen. u H. Emilia Zon op4,03, onder 7,53 Laalste Kwartier den 9 Iets belangrijks voor onze landbouwers Volgens liet blad United Revieuw zal Duitschiand op de konferencie van Spa al zijne krachten inspannen om ontslagen te worden van het verder leveren van vee aan België en het zou voorstellen eene som gelds of machienen enz. in de plaats te geven. Om hunne vraag te steunen zeggen de Dnitschers dal het leveren van vee voor hen «eer pijnlijk is. Wij gelooven dat zeer wel, want we weten hoezeer het ontvoeren van ons vee pijnlijk geweest voor ons, en welke onberekenbare slechte gevolgen het voor ons en ons land heeft gehad en nog altijd heeft. Duitschiand bezit nu ten dage nog 250 koppen rundvee op 1000 inwoners in Bel gië hebben we maar 64 stuks rundvee per 4000 menschen. België is dus veel slechter bedeeld dan Duitschiand en dat door de schuld der Duit scliers. liet is dus maar recht dat zij ons vergoeden in vee. Om weltezijnzou Duitschiand ons 600.000 stuks vee moeten leveren welnu volgens bat Vredesverdrag moet het ons maar 92,000 stuks weergeven. Duitschiand is dus door de Bondgenooten, ten minste onder dit opzicht, zeer genadig behandeld en er mag geene kwestie zijn nog verdere toegevingen te doen. De herstelling van onzen veestapel is de eerste faktor voor de heropbeuring van ons land. Het is te hopen dat onze afgevaardigden te Spa voet bij stek zullen houden, en dat de regecring hun wel op het hart zal drukken dat te doen. Dc zaak is even ernstig wat betreft de paarden. Vóór den oorlog voerde België jaarlijks voor 60,000,000 franks paarden uit. Indien het heden hetzelfde aantal paarden kon uitvoe ren. zou zulks de opbrengst uitmaken van een kapitaal van verscheidene milliarden. Maar Duitschiand heeft onze fokkerij kapot gemaakt, door onze beste fokdierente rooven, om het centrum der fokkerij van het Belgisch paard naar Duitschiand te verplaatsen. Geene enkele vergelding kan ons ooit voor dat verlies schadeloos stellen. België heeft gebrek aan merries ter opbeu ring van zijne fokkerij. Hel heeft gebrek aan gedresseerde paarden, en nochtans moet het aüe; in het werk stellen ter herverovering der markt van liet zware trekpaard, die thans belangrijker is dan ooit. Geheel dc wereld vraagt onze paarden, en wij kunnen er geene leveren. liet teruggeven der paarden aan België djor Duitschiand ïseen der voorwaarden van den voorspoed van onzen landbouw. Het is eene ekonomischc noodzakelijkheid, dat Duitschiand ons onze fokdieren leruggeve en z Iks in dc mate bepaald bij de het" vredes \e drag. Men han aannemen dat een Belgische merrie vervangen worde door een andere merrie van hetzelfde ras en dezelfde hoedanig beid maar men kan niet gedoogen dat een fokdier van het paardenras worde vergoed door eene machine of door een soui geld. Dit afwijken van het vredesverdrag zou den bloei der fokkerij van het zwaar Belgisch trekpaard verdagen tot een ver verwijderd tijdstip, en zóu Dhitschland vredig laten ge nieten van den roof van ons paardenras. Bijlage IV van het vredesverdiag voorziet cic levering op rekening van 10.200 lokdlei en van zwaar Belgisch trekras, geschikt voor de 13® Vervolg. Foei, oom, lachte Virginie, dan ben ik ook nog oen kind want Dclphine is maar een maand jonger dan ik. O, Nini, Nini ik zal zoo brutaal niet «ijn, om eene dame, die met graven en ba ronnen dient, een kind te noemen. Virginie bloosde en Louis giDg ernstig voort Waarom zou ik moeite doen een van haar te kiezen Ik bemin Marie oprecht waarom verder te zoeken Bravo, oom, bravo riep Virginie, ik geef u groot gelijk. Marie is juist geschikt om u gelukkig te maken. Mag ik zaar uwe woorden overbrengen, Kinij vroeg hij opgeruimd. Wel zeker, oom, zij zal er niet trotsch om worden. Qch ja, ging Estelle voort, ik geloof wel dat zij op hun manier gelukkig zullen zijn. Marie is van de school der deugdzame Gasperine en Louis niet minderzij gaan hand in handden weg des levens bewandelen, terwijl Casperinc biddend vooruitgaat. Ondeugend xling, altijd hebt ge wat aan te merken Ach neen ik heb juist niets' aan te merken maar dat staat vast bij mij, dat ik wanneer ik man was, zoo'n woudbloem niet tot vrouw zou willen hebben. Ja, als pij man waart, en dan zoudt ge reker een wijfje willen hebben als mevrouw fokkerij, en artikel 238 voorziet de teruggave der dieren waarvan de eenzelvigheid kan vastgesteld worden. De teruggave van onze naar Duitschiand gevoerde keur-fokdieren kan zonder moeilijk heden gebeuren, daar de Landbouwkamers van Duitschiand registers bezitten waarin de opeischingen, aankoopen en verkoopen ver meld staan. Het verzaken aan ons recht van terugvor deren zou een betreurenswaardig verwaar- loozen zijn der landbouwbelangen, die bij de wapenstilstandovereenkomst van Spa zwaar werden miskend. De Hoogere Landbouwraad heeft jde aan dacht van den heer Minister van Landbouw gevestigd op deze twee pnnten teruggave van rundvee en paarden, zonder inkrimping Het is te hopen dat onze Bondgenooten ons onder dat opzicht eene behulpzame hand zullen reiken en niet in den nek «uilen schoppen. De landbouwersbond van Oost Vlaanderen belegt op Vrijdag 14 Jnni eene algemeene vergadering in het Landbouwershuis te Gent, om deze kwestie te bespreken en een vertoog naar de Regeering te zenden. Alle landbouwers die hunne belangen begrijpen moeten daar zijn. Daar Z. Em. Kardinaal Mercier, zooals men weet zijn standbeeld geweigerd heeft is het komiteit zinnens, naar er verzekerd wordt, toch het monument op te richten doch het standbeeld van Mgr. Mercier vervangen door een zinnebeeldige groep, de weerstand van het land, onder de ingeving van den Kardinaal, herinnerend. De inschrij vinge.i blijven bijgevolg open. Tusschen de inschrijvers zijn voorzeker vele Katholieken, maarook andersdenkenden tol zeifs M. Bloch, groot rabbijn van den Joodschen Eeredienst, die, met een brief vol met den grootsten lof voor Zijne Eminencie, nogal aanzienlijke sommen aan het Komiteit gezonden heeft. Ophefmakende redevoering van M. Renkin De Luxembnrgscire katholieken hebben Zaterdag en Zondag een gewestelijk congres gehóuden te Marche en minister Renkin heeft de gelegenheid gevonden om in het kleine Waalsche stadje eene redevoering uit te spreken, die verder zal klinken dan te Marche alteen. liet is minder wat de binnenlandsche poli tiek aangaat, want daar heeft de minister gezegd, over de onderscheidene vraagpunten water op de vergadering der kringen t( Brussel is verkondigd. Hij wil eene heilzame regeling der syndi calistische vrijheid, doch geen syndicaten- heerschappij geen tirannij, zoo min de patronale als de syndicale. Hij wil eene goede iegerin rich ting, eene gezonde linancieele politiek en sprak vervol gens over den internationalen toestand, ei hier is het nu dat de woorden van den mini ster zekere beteekenis krijgen, omdat hij een persoonlijk standpunt heeft uiteengezet, dat hem regelrecht legen sommige zijner collegas van het kabinet gaat plaatsen. België, zegde hij, heeft Frankrijk en Engeland gered, en had mogen hopen be loond te worden voor zijne opoffering. Men heeft dat in vele officieele redevoeringen beloofd, maar beloven en woord houden zijn twee verschillende zaken. Belgie heeft vijfmaal meer schulden dan in 1914 en heeft tot nu toe niets ontvangen De la Méronièré, geboren van Gaveren, niet waar - Precies, ik ken geen liever vrouw. Virginie stond lachend op en liet het avond maal opbrengen. De avond ging vroolijk om, ofschoon geen van drieën op zijn gemak was. Virginie begreep, dat hare mama Louis had doen roepen. Estelle was onrustig, over geen kaar broeder zeggen zou, en hij nieuwsgierig over de dringende geheime zaak die behandeld moest worden. Toen Virginie naar hare kamer gegaan was, vroeg Louis dadelijk En wat hebt gij mij nu te zeggen Estelle verhaalde hem haar plan en wat er haar toe bewogen had. Louis schudde het hoofd. 't Is jammer, zeide hij, van dat prach tig mooi meisje zij zou zoo gelukkig kunnen zijn en zoo velen gelukkig maken. Niet waar? riep Estelle verheugd, vindt gij 't niet zonde en jammer O ik bid u, Louis, help mij toch. Zij kent u voor een odvruchtig en deugdzaam mensch, terwijl zij Gaston en mij voor wereldschc lieden aanziet, die van zulke dingen geen verstand hebben maar gij, dat is iets anders. Ach, doe mij 't genoegen om morgen met haar te spreken en haar te overtuigen, dat men in de wereld even vroom en goed kan zijn als in 't klooster. Neen, antwoordde Louis, zoo ver ga ik niet, God beware mij daarvoor. Ik zal mij we! wachten om in deze belangrijke zaak tusschen haar en God tetreden. Neen, Estelle met u reizen en haar verstrooien, dat wil ik tenzij de kwijtschelding der oorlogsuitgaven. Om den terugkeer van den aanval van 1914 te voorkomen was het noodig de trac- ten van 1839 te herzien. En.waal* is men nu gekomen Dood eenvoudig dat men ons een vrede van overwonnenen oplegt. In den kabinetsraad welke Maandag mor- gend gehouden werd, hebben naar het schijnt, MM. Delacroix, Hymans, Van der Velde en Jaspar hun beklag gedaan over de woorden door M. Renkin te Marche uitge sproken. M. Renkin zou echter geantwoord hebben dat enkel zijn persoonlijk gedacht heeft te kennen gegeven cn het gouvernement daar mets in te zien heeft In België De prijs der tool- zakt. De laatste ver koop bij opbod van wol uil La Plata, ter markt te Antwerpen, was flauw, er waren weinig of geene koopers het gevolg was, dat al de stocks welke men nog moest ver koopen werden ingetrokken. Op de 13.000 balen Australische wol, werden er 7.500 balen verkocht aan prijien welke gemiddeld 15 per honderd lager waren dan diegene welke in de maand April 11. werden verwezenlijkt. Te Londen Een der grootste magazijnen van Londen kondigt eene vermindering aan van 5. p. h. op de voedingswaren en van 10 p. h. op al de kleerarlikelen. Nog andere prijsverminde ringen zijn te verwachten. In Frankrijk De prijs van het kalfvleesch met 50 p. c. gedaald. Chalon-sur-Saóne, 31 Mei. Op de kal verenmarkt alhier deed de afslagbeweging reeds op flinke wijze haar invloed gelden. De kalveren die een paar weken geleden, tegen fr. 3.50 per half kgr. verkocht werden gelden nu slechts nog 1 fr. 50 tot 2 fr. Dc wijn. De prijs van den wijn daalt in Frankrijk. Er is groole vooriaad van ver leden jaar, daar de vervoerkrisis en het ge brek aan vaten den uitvoer beperkten. An derzijds belooft de oogst van dit jaar over vloedig te wezen. Zo zal de wijn' wel niet goedkoop Worden, maar toch veel in prijs verminderen, 't Is niet te vroeg. Nadere bijzonderheden. Vijftig huizen zijn letterlijk door het water omyergerukt en weggespoeld en een duizend tal inwoners zijn dakloos. De ramp gebeurde Zaterdag namiddag rond 4 ure, doch 't was slechts vier en twintig uren later dat zij te Londen gekend was. Het had geweldig geregend en alles scheen kalm te worden, toen men boven de heuve len welke de stad Louth omringen eene groote grijze wolk zag samentrekken en dan eensklaps, terwijl verblindende bliksem stralen de lucht doorkliefden, openscheuren. Eene groote watermassa viel in weinige oogenblikken tijds neer, tengevolge waarvan de Lud, welke de stad op heel hare breedte doorkruist in een bruisenden stortvloed herschiep. De Lud welke in normalen tijd slechts twintig voet breed is, bereikte spoedig eene breedte van twee honderd voet en op sommi ge plaatsen lot 10 voet boven het normale peil. De drukking van het water was zoo ge weldig, dat eene overgroote steenen brug medegesleept werd. Een pompierspost langsheen de rivier werd gaarne, doch een woord zeggen om 't haar af te raden, dat nimmer, w. - Dwaasheid gij zijt uit de mystieke school van zuster Gasperine ik vrees eerder dat gij haar in die excentriciteit zult verster- Dat beloof ik u in het geheel niet te zullen doen. Ik hond veel te veel van mijn lief nichtje, dan dat ik er plezier in zou heb ben haar tusschen vier muren opgesloten te zien. En waarom wilt gij 't haar dan niet zeggen Omdat ik het niet op mij durf nemen, een Bruid des Heeren van haren Bruidegom afvallig te maken. Gesteld eens, Estelle, dat Virginie met graaf Wcngelsperg verloofd was en ik bij haar alle moeite deed om het engagement te doen verbreken, zou hij dan geene reden hebben om woedend op mij te zfjn. Mysticisme Gij weet, Louis, dat ik daar niet van houd. De godsdienst moet naar mijn begrip niet met aardsche dingen verge leken worden. Daarvoor is hij te verheven. Hij moet zuiver wezen, ontdaan van alles, wat naar zinnelijkheid en dweepzucht zweemt. Och, och, lieve Estelle, wat verstaat ge t preken goed riep Louis lachend. Estelle lachte ook mee, en beiden zwegen een oogenblik. Zal uwe bruid het niet kwalijk opne men, wanneer zij met ons gaat reizen? vroeg zij. O neen, Marie is bóven zulke kleinig heden verheven. Nu, dan zullen we 't plan opmaken, Wat denkt u van een tochtje langs den Rijn omvergeworpen. Achtereenvolgens zag men al de huizen op de kaaien verdwijnen en de meubelen en puinen werden weggespoeld. Een houten werkhuis kantelde om en dreef -weg. Een kindje, door het water medege sleept bleef in eenhoorn van den hof van den burgemeester haperen en steeds hooger klim mend ontkwam het aan den vloed. Eene vrouw en bare dochter hadden zich ook aan een boom vastgeklampt, doch deze werd ont' worteld en beide vrouwen verdronken. Eene vrouw sprong met haar kind door een venster, Haar man kon beiden redden, doch door het geweld van den vloed werd het kind uit de armen der moeder gerukt en medegesleept De arme kleine verdronk. De aanblik der stad, Maandag morgend was waarlijk bedroevend. Alle straten waren versperd door allerhande meubelen. Overal lagen lijken van neerhofdieren. Het aantal slachtoffers kan nog niet met juistheid opgegeven worden. Maandag morgend lagen reeds 21 lijken in het doodenhuis. Een twintigtal personen worden nog vermist. De toegangswegen tot de stad zijn op een afstand van verscheidene mijlen versperd. OokteHorncastle, Werthall, Spa en Leigh werd groote schade aangericht. De Koning en de Koningin hebben aan den burgemeester een telegram gezonden om hem hunne hartelijke deelneming uit te drukken. Een financieel redacteur van de Vossische Zeitung schrijft de huidige stijging' van den koers der mark aan de volgende oorzaken toe 1. Meer volkomen sluiting van de westelij. ke grens; invoering, in de bezette gebieden van de wet op de woekerwinsten; verbot van invoer voor zekeren artikele. 2. De exportateurs die weten, dat van 1 Juni al uitgaande rechten ad valorem ten bedrage van 10 0/0 op de uit te voeren goe deren zullen worden geheven, hebben zich gehaast, voor de invoering van die- rechten hnnne waren naar 't buitenland te zenden. Aangezien de koopwaren, voor welke men voor 10 Mei verlof tot uitvoer verkregen heeft, tot 30 Juni vrij van rechten blijven, zal vermoedelijk- de uitvoerbeweging nog evev terk blijven tot aan genoemden datum 3. De derde oorzaak is van speculatieven aard. Daar het publiek stelling heeft ge nomen voor de daling, heeft een plotselinge ommekeer de verkoopers tot overhaaste aan koopen gedwongen. 4. Het Duitsch papier wekt niet meer zoo veel wantrouwen, zulks ter oorzake van de betere houding der mark, en het buitenland is er niet meer zoo afkeerig van, zich te ont doen van zijne schuldvorderingen op Duitsch iand. De verblijfplaats der Militairen De miliciens die in dienst zijn worden aan zien als lijdelijk afwezig van de gemeente waar hun familie of gezin wonachtig is en blijven voorts opgeschreven in de bevolkings registers dezer gemeente. Worden alleen uitgezonderd de dienstplichtigen die In geen enkele gemeente van het land noch haard, noch gezin behouden hebben. In dit buitengewoon geval worden zij opgeschreven in de registers der gemeente waar zij gekazerneerd zijn. De beroepsvrij- willigers, dienst hernemenden van alle cate- goriön en de leden van de rijkswacht worden aanzien als hebbende de kazerne als gewone verblqfplaats en opgeschreven in de gemeen te op welker grondgebied dit gebouw staat. De officieren worden opgeschreven in he' bevolkingregister daar waar het gezin waar van zij deel uitmaken gevestigd is. Hetzelfde dient gedaan voor gehuwde onder officieren en gendarmen, door den korpsoverste uitzon derlijk veroorloofd samen met hun gezin buiten de kazerne te wonen. De planlons, ordonnansen, auto geleiders, vliegeniers, enz., worden indien zij tot de vrijwilligers behooren, aanzien als hebbende de karzerne als gewone verblijfplaats, zelfs indien zij om dienstredenen veroorloofd zijn bij een officier, in een autobergplaats, te wonen. Daarentegen worden de leden van den gezondheidsdienst, de muzikanten, enz., die oorlof bekomen met het oog op persoon lijke belangen, buiten de kazerne gehuisvest te zijn, opgeschreven daar waar zij werkelijk wonachtig zijn. Voor svat den dienstplichtige betreft die in werkdadigen dienst bijhoorige verplichtingen op zich neemt, deze wordt enkel als dienst hernemende aanzien op het einde van zijn normalen diensttermijn. Voor wat de woonstveranderingen aangaat van de beroepevrijwilligers, de dienst herne menden aller categoriën en de leden der rijkswacht, welker gewone verblijfplaats de kazerne is en uitzonderlijk de dienstplichtige die nergent noch gezin, noch haard behouden deze worden aangemeld bij de aankomst en het vertrek door tusschenkomst van de mili taire overheid. Al de pleegvormen voorgeschreven voor de veranderingen van woonst moeten nage leefd worden, met als enkele uitzondering dat de verklariugen gedaan en onderteekend worden door den Bevelhebber der plaats en niet door den belanghebbende. Voor wat de miliciens betreft die hun gewoon verblijf in een andere gemeente be houden hebben, geen enkele overplaatsing uit hoofde van hnn militairen dienst geeft aanleiding tot pleegvormen. Wat de officieren aangaat, wanneer zij van verblijf veranderen, past het hun zelf de voorgeschreven pleegvormen te vervullen. Indien zij uit hun verblijf gezonden worden om een vastgestelde zending le volbrengen, worden zij aanzien als tijdelijk afwezig. De vrijwilligers en diensthernemenden die deel uitmaken van het bezettingsleger, alsook de miliciens die geen haard meer hebben in Belgie worden aanzien als hebbend hun gewoon verblijf behouden in de plaals waar zij voor hun vertrek gekazerneerd waren. Indien de voorgeschreven pleegvormen op dit tijdstip niet vervuld geweest zijn, zal het den plaatsbevelbebber behooren hun toestand in orde te brengen wanneer zij in hun garni zoen terugkomen. De offiicieren die deel uitmaken van het bezettingsleger, alsook de miliciens die een gezin, een haard in België behouden, worden aanzien als tijdelijk afwezig en blijven bij de gemeente hunner woonplaats ingeschreven. door het Schwarzwald en zoo door Zwitser land naar GeneAe Mij wel, al wildet gij ook naar Finland gaan. Weej gij, vroeg Estelle snel, aan wien ik dadelijk dacht, toen Nini me zei, dot zij verloofd was Aan Eugéne Mis, aan Max. Wat, ijan Max Hoe komt gij er aan Och, ik weet 't niet, maar 't kwam mij in den laatsten zome i voor, dat zij nog al veel met elkaar ophadden. Nu, wanneer xij haar kloosterfantasie, zooals gij zegt, opgeeft, geloof ik, dat nie mand beter voor har geschikt is. Hij Zijt gij ook gek geworden Even lief zag ik haar naar 't klooster gaan Bedenk toch, Louis, dat het een mesaliance zou zijn. Kom dat is te erg. Hij is officier, kapi tein zelfs, en dan, wat een man, zooals er geloof ik geen tweede bestaat. Als gij met uw Max bezig zijt, Louis, dan vind ik u doodelijk vervelend. Ik kan hem niet uitstaan. En waarom niet Ik weet 't niet. Hij ziet zoo uit de hoog te op ons neer. Jegens iedereen is hij de be- leetdheid zelve, maar tegen ons.... Zeg eens oprecht, Louis, heeft hij ooit iets, dat van Gasperiije, uof mij kwam, lof gegeven Dat herinner ik me niet meer, maar hij is iemand voor wicn ik de grootste achting koester. (Vcrvoglt.) Rome, 31 Mei. De Papv heeft aan al de bisschoppen der wereld eene encycliek gezonden over de christene verzoening en de vrede. Deze encycliek komt aan dat, hoewel de oorlog ten einde is, er toch nog kiemen van r.k blijven voortleven. De Paus herinnert zijne daden gedurende den oorlog, daden beoogende het herstel van den rechtvaardigen vrede, eerzaam en duur zaam en bekwaam om de ongeluhken te sternen. Nu, zegt de brief roepen wij alle kinderen der Kerk, alle menschen van goeden wil van het heelal toe, hunnen ouden wrok te vergeten om plaats te maken voor wederzijdsche liefde en overeenkomst. Het document vervolgt dan wijzend op de gevaren die de wereld bedreigen, indien de volkeren voortgaan met in dien staat van vijandschap te leven. Hij herinnert vervolgens de lessen der postelen en van Jezus zelf over de naasten liefde. De Paus voegt er bij dat hij uil ter harte de vijanden der katholieke Kerk vergeeft en elk hunner in het bijzonder. Wij vergelen geene enkele gelegenheid om hun goed te doen zoo veel wij kunnen. Al de christenen dezen naam waard, moe ten aldus handelen tegenover hen door wie zij in den oorlog beleedigd werden. Inder daad de christene liefdadigheid bepaalt er zich niet bij hare vijanden niet te halen en hen te beminnen, maar zij wil ook dezer verlossing. Heden heeft de menschheid er meer dan ooit behoefte aan de grenzen der liefdadig heid en der oprechte naastenliefde te ver- breeden want de puinen door den oorlog nagelaten zijn overgroot. Om zooveel wonden te genezen is Jezus hand noodig. Het is deze taak die dc Kerk voor haar opcisckt. Ook verzoeken wij u, eerbiedwaar dige broeders en wij bezweren u om Jezus liefde de geloovigen aan te zetten hunne vijanden te vergeten, hunne beleetligingcn le vergeven en werken van liefdadigheid te beoefenen. De Paus zet heel de katholieke pers aan zich te onthouden van alle onmatigheid, van alle bitterheid in de taal strydig met de christene wet of die de nog niet genezen won den zou kunnen heropenen. Wat wij aan een ieder gezegd hebben, her-

De Volksstem | 1920 | | pagina 1