MARIE WIELAND Didieften ten nadsefe m dsn Slaal Donderdag Juni 1920 Heilig Sakramentsdag Ministerie van Spoorwegen. NAAR LOURDES Ons Koningspaar naar Brazilië. DE VOLKSSTEM XXVI* JAARGANG NUMMER 119 H. Clotildus Zon op 4,02, onder 7,54 I Kerkstraat, 9 en 22, Aalst. Tel. 114 JD jA* Cr X -A. T> y CENTIEMEN Uitgever: J. Van Nuffel-De Gendt i Laatste Kwartier don 9 Publiciteit bulten het Arrondissement Aalst, zich te wonden tot het Agentaohap Havas, 8, Martelaarplein, te Brussel8, Place de la Bourse, Parijs en 105, Cheapside, Louden. Wanneer de natuur in hare grootste pracht staat te pronken dat de aarde met lieve bloe men, de weide met wèeldrig gras en dé vel den met heerlijke vooi-brengselen versierd zijn, alsdan komt H. Sacramentsdag aan. Het feest van dit hoogverheven Geheim is eigenlijk op Witten DÖnderdag, doch deze dag verschijnt daar als eene lichtstraal te Vnidden der droefheid van de Goede Week, en laat de geloovigen onder den indruk van treurnis en rouw. Het betaamde dus dat de H. Kerk in 't mooiste jaargetijde eenen dag bepaalde, om de plechtigheid van het Aller heiligste op het luisterrijkste te vieren. Var. de eerste eeuwen des Christendoms werd gewis gedachtenis gehouden van de instelling van het aanbiddelijk Sakrament des Autaars maar er kwam een tijd dat de noodwendigheden des godsdienstes en der samenleving- een bijzonder feest vereischten. Wiclef, Zwingel, Kalvijn, Lulher en het protestantismus, (tkaTis door de dappere ver bondenen overwonnen) en andere vijanden van het beminnelijk Geheim van Jezus'onein dige liefde stonden vol razernij op, om de zalige levensbron der Kerk aan te tasten. De lasteringen en beleedigingen der nieuwgezin- den strekten vooral om het geloof der Chris tenen aan de wezenlijke tegenwoordigheid van Christus in tiet Hoogsveerdigste Sakra ment te doen wankelen, ja, ware het mogelijk gansch uit te dooven. Doch die zendelingen van satan hadden gerekend zonder de Voorzienigheid Gods. Al hunne pogingen mislukten, en wat zij als de vernietiging van het verheven Altaargeheim beschouwd hadden, diende tot deszelfs ver heerlijking. Omstreeks het jaar 1210, leefde in het klooster van Cornelisberg bij Luik eene nederige gasthuisnon Juliana genaamd. De Heer verscheen haar en gaf te kennen dat het H. Sakiauientsfeest moest tot stand ko men. Deze zuster zweeg gedurende twintig jaren cn dan overste geworden deelde zij hare verschijning aar. een geestelijke van Luik, die om zijne heilige levenswijze, bij allen in groote achting stond, mede. De priester nam de zaak ter herte en welhaast wa§ do Provin ciaal der Predikjieeren, die later Kardinaal en eindelijk onder den naam van Urbaan IV Paus van Rome werd door den ieverigen man Gods ingeiiclit, een hevige bevoorderaar van de godvruchtige onderneming. In de stad cn in 't bisdom Luik werd de feestdag van het H. Sakrament sinds 1246 gevierd en in 1311 op de Kerkvergadering van Vienna werd dezen door Paus Clemens V voor de gansche Christenheid ingesteld. Het Kerkelijk officie van het II. Sakrament opgesteld door den H. Thomas van Aquine is iels puik on bovennatuurlijk en zet ons aan meer liefde aan het Goddelijk Liefdege- heim te verleenen. Onze liefdemioest zich bijzonder uiten door het godvruchtig bijwonen van de H. Mis en Lof, den Zondag, alhoewel het zeer van pas komt deze openbare zoen-,dank- en smeekge beden op de weekdagen zooveel het mogelijk is insgelijks bij te treden. Volharden wij in onzen ijver, om Jezus, in zijn verheven Sakra ment, te aanbidden van verre indien we de kerke niet kunnen binnen treden of van bij met den oppermeester een kort bezoek te doen. Gaan wij bij den minnelijken Zalig maker, de ware deugden der christelijke volmaaktheid leeren. Hij geeft ons het voor beeld der armoede, met zichzelf onder de gedaante van brood te verborgen der oot moedigheid, met zich aan onze zielen tot voedsel te willen schenken der gehoorzaam heid, met altijd bereid te zijn, om zich door den priester aan de kranken te laten dragen. Zijne liefde tot ons gaat zoo verre dat Hij in 19* Vervolg. Ga uw gang, koester op uw gemak achting en desnoods liefde voor hem Maar gij zult mg niet beletten hem onuitstaanbaar pedant te vinden. Ja, pedant, omdat hij, zooals uwe vrien den, de kunst niet verslaat complimentjes te maken. Volstrekt niet. Elke dame, die met hem in aanraking komt, roemt zijn tact en aan gename manier van converseeren. Tegen ons alleen maakt hij eene uitzondering. 'Hij kan ons niet uilslaan. Maar gij moet toch bekennen, dat hij mooi gehandeld heeft in de zaak zijns vaders. O ja, ongetwijfeld Ik laat hem immers recht wedervaren, zooals hij 't ons nooit heeft gedaan. Wilt gij weten, Louis, hoe hij over ons denkt Zeg maar op. Mijne achting voor hem vermindert cr toch niet door. Edelmoedige paladijn, 't Mankeert er nog maar aan, dal gij beiden 't oog laat val len op 't zelfde meisje. Nu, hij heeft gezegd (verstaat gij, niet gedacht) dat Gasperine een onuitstaanbaar klopje is, een oude vrijster met lippen, die van vroome woorden over vloeien, doch een hart die valsch en zoo cigenbaatzuchtig O, dat is niet waar, Estelle, dat is niet waar Op mijn woord! Estelle leeft alleen voor haar genoegen. ons wil wonen ?.oo dikwjjls mogelijk al ware het ook met Hém dagelijks in ons hert te ontvangen. Veelvuldig communicéeren dat verlangt Hij vurig van ons. Zullen wij daar aan als goede katholieken te kort blijven Openbare hulde moeten wij Hem ook be steden,' vandaar en daarom die plechtige ommegangen en procession. Daarmede en daardoor belijden wij voor iedereen, zonder meuschelijk opzicht,ons geloof in dit aanbid delijk Sakrament. Daarmee en daardoor doen we eereboet en herstellen wij den hoon door ketters, ongeloovigen en publieke zondaars Hem aangedaan. Daarmee en daardoor dan ken wij Hem voor de oneindige teederheid, welke Hij ons bewezen heeft met zijn eigen Lichaam en Bloed aan de H. Tafel aan ons arme zondaars mede te deelen. Daarmee en daardoor genieten wij geestelijke vreugde en den voorsmaak van het eeuwig leven dat ons wacht hierboven en waarvan het H. Schrift meldt.- Wij zullen het Lam volgen overal waar het gaat. Daarmee en daardoor doen we zien, en we schamen ons niet, of nooit, dat wij onze stra ten en opeubare plaatsen, onze huizen en vel den onder de bescherming van den Almo gende stellen en Hem gezamenlijk spaeeken van onze steden en dorpen, onze akkers en landen te zegenen, ja, met zijne hemelsche gunsten en genaden te verrijken en meer en meer de Vredezon overal en bij allen te doen schijnen. MARC, INVOER VAN VEE liet Staatsblad van 31 Mei-1 Juni kondigt het volgende ministerieel besluit af (i De invoer van herkauwers en varkens herkomstig van Nederland en dienende tot het kweeken of vetmesten wordt, tot het einde der wedernemiog der Duitsche rund- dieren, voor gansch het land toegelaten langs de quarantaine stallen van Middelburg, Wa tervliet, Santvliet, Meersel, Arendonck en De Planck, mits gezondheidsonderzoek onder oogpunt van de pokziekle voor de runddieren en van het moncf- en klauwzweer voor de runddieren, schapen* geilen en varkens. De dieren zullen er aan eene quarantaine van tien dagen onderworpen worden. ÏN DJ ITSCHLAND Een onrustwekkende tijding PARIJS 1 Juni. De hrtransigéant meldt uit Berlijn als volgt, zal het gouverne ment volgende tijding durven logenstraffen Voor enkele weken greep eene geheime raadszitting plaats te Berlijn, gedurende de welke de kwestie van een gewapend confiikt lusschen Duitschland eenerzijds en Polen met Frankrijk anderzijds besproken werd. Het hoofd van den staf gaf uitleg over den militairen toestand. Tegen Frankrijk van Duitschland 709.000 man in 't gelid opstel len ea tegen Polen 300.000 man. Die sterkte werd voldoende geacht, daar men nog op reserve troepen kon rekenen. Duitschland re kende op de welwillende onzijdigheid van zekere landen. Men voerne het ontwerp niet uit omdat de houding van die landen niet te klaar afgelijnd was cn men bir.nenlandsche opstanden vreesde... Berlijn is gereed tegen eene Staatsgreep De minister van Reichswehr heeft aan het Berliner Tageblall verklaard, dat een nieuwe poging om Berlijn door eene Staatsgreep te overrompelen op een ernstigen tegenstand zou stuiten, daar het gouvernement over vol doende troepen kan beschikken om onmidde- lijk alle gewelddadige poging te onderdrukken De minister voegt er bij, dat het gouverne ment nu Berlijn niet meer zou verlaten en desgevallend zich ter plaatse zou ver Maar heeft hij de plank wel zoover misgeslagen Ik ben de beste van de drie, omdat' ik er ten minste oprecht voor uitkom terwijl gij evenals Gasperine, een meester zijt in 'l huichelen. Gij doet u tegenover hem voor als de bedrukte onschuld, altijd vol attenties, cn eigenlijk met een valsch hart, dat hem niets gunt. Dat is nu eerst rechtvaardig gesproken. Louis was treurig geworden. Ik hoop, zeide hij, dat er eens een dag zal komen, waarop Max anders 'over mij /al denken, ik heb hem nooit aanleidind gege ven tot zulke vermoedens. Daarom moet gij hem links laten liggen. Hij behoeft waarlijk zooveel pretenties niet te maken. Wat is hij in vergelijlcin van ons? Louis stond op. Dus zal ik, hernam hij, Virginie morgen het plan, alsof het alleen van mij uitgaat, voorstellen Juist, en dan vertrekken wij||zoo spoe dig mogelijk. En 't jaargetijde Nu, we gaan immers naar 't Zuiden daar is 't warmer. Den Rijn langs, zegt gij 't zal daar mooi zijn, in 't hartje van den winter. 'i Is waar ook Nu, Frankrijk dan door en zoo naar Italië. 't Plan werd besproken en betwist tot bij twaalven toen scheidden broeder en zuster. Virginie begreep zeer goed, hoe de vork aan den steel zatzij deed het echter voor komen alsof zij ten hoogste met ooms voorstel ÖE TOESTAND IN IERLAND Een stoutmoedige aanslag te Dublin. LONDEN 1 Juni. Een stoutmoedige aanslag had heden in vollen dag plaats te D n blij n. Een groep Sinn-feiners bood zich aan voor een openbaar gebouw in een der drukst be- zoohte wijken der stad. Het was toen rond 4 ure en de sinn-feiners kwamen in groepjes vart 3 tot 4 man bijeen in het hofje gelegep nabij het gebouw. De burgers die zich in het hofje werden door de gewapende sinn feiners aangehouden. Daarna drongeo de aanranders in het bouw. De schildwacht werd ontwapend"en het bevel weerklonk de handen omhoog te steken. Daar viel de bende in de wachtpost waar zich verscheidene soldaten bevonden. Daar deze geen dienst hadden waren zij meestal niét gekleed en ongewapend. Zij kouden dus geen tegenstand bieden. Al de bedienden in het gebouw aangetrof fen werden afgetast. Ook liet publiek, dat zich in de leeszaal bevond moest de zakken ledigen. De telefonische verbinding met het hoofd bureel werd afgesneden. De bende maakte zich meester van twee machiengeweren, derlig geweren en verschei dene duizenden kardoezen. Alles werd in twee autos geladen waarna de bende vertrok. Er warden geene docu menten gestolen en geene schade werd aan gericht. Daar niemand zich tegen de Sinn- feiners verzette zijn er ook geen gekwetsten. Het doel was dus enkel het bemachtigen der wapens. Ook konden geene aanhoudingen gedaan worden. Volgens ooggetuigen was bet duidelijk te zien, dat de aanslag moest voorbereid zijn tot in de minste punten ieder lid der bende wist wat hij te doen bad. Een draisiatissh ftooneel. In een Variété Schouwburg te Innsbruck, had dezer dagen een dramatisch tooneel plaats. Eon slangentemster, Giro, van Hongaar- schen oorsprong, verrichtte er hare gewone werkzaamheden met eene reusachtige slang, toen deze zich tond haar lichaam kronkelde en hare ringen zoo dicht sanmnknelde, dat de jonge vrouw met verpletterde borst neer zonk. Toen het personeel van don schouw burg haar kon verlossen, had zij reeds opge houden te leven. De toeschouwers, die eerts gedacht hadden dat de oefening met deze slang tot het po- gram ma behoorde, hadden geestdriftig toe gejuicht. 'I Was slechts later dat zij deijse- lijke waarheid vernamen. Eene goede vangst (e Haren. Wij hebben in een vorig nummer gemeld, dat de bevelhebber der gendarmerie van Haren er in gelukt was. vijf kerels aan te houden, ten wiens huize men verscheidene kamions materialen, ten nadeele van den Staat gestolen, gevonden had. Zijn onderzoek voortzettende, ging de be velhebber der gendarmerie Maandag namid dag eene huiszoeking doen bij zekeren Jozef D..., voerman te Haren. De bevelhebber kreeg er weldra zekere vermoedens en daar vrouw D... alleen thuis was, vertrokken de gendarmen. Hij deed echter 's nachts het huis door zijne mannen bewaken en rond 11 ure zagen zij twee onbekenden het huis van D..,, binnen gaan. Nu werd het huis omsingeld en toen Dinsdag morgend om 5 ure Jozef D..., zijne deur opende sprongen de gendarmen uit hun schuilhoek en drongen binnen. inganomen was. Misschien was zij 't ook wel, doch inwendig verzuchtte zij O mijn Bruidegom Niets zal mij van u kunnen scheiden. Zij willen mij U doen vergeteu, doch ik blijf eeuwig trouw, Gasperine keek vreemd van Yirgmie's plan op. Zij had dit-nooit in haar voorondersteld. Het voornemen van Louis keurde zij goed. Het was, zeide zij, uitmuntend, dat hij voor 't huwelijk wat ver.van zijne bruid verwijderd was. Zoo zouden ze elkander dan beter kun nen beproeven, dan van nabij. Als hij nu maar niet als Nini's bruide gom terugkeert, zeide Adelaide tot Marie, ik vind haar duizendmaal mooier dan u, en 't zou zoo'n slechte keus niet zijn. Als 't hem gelukkiger maakt antwoord de Marie, zou ik er mij niet over bedroeven. Edel hart! Waar vindt men uws gelijke? spotte Adéle en zette haar. lectuur voort. -In September van 't volgende jaar zaten Estelle en Virginie in't boudoir der gravin. Estelle hield een brief in de hand. Nu, Virginie, zeide zij, hij dringt op een antwoord bij mij aan Wat mag ik hem nu zeggen Ach, mama, zuchtte het meisje, ik heb u immers reeds eens mijn antwoord gezegd. Estelle fronste hare wenkbrauwen. Dit is nu bijna een jaar geleden. Zijt gij nog niet verstandiger geworden 0 mama, denkt gij dat mijne liefde zoo zwak is antwoordde 't meisje met haar hemelschen lach. Ik zal mij dus van u moeten scheiden, Virgigie, ff iep Ésielle uit en barstte in eeq. Zij vonden er de twee kerels bij eene ge heime stpkèrij in volle werking... Verdefs troffen zij ngg veertien vaten met gistende stoffen en eene groote hoeveelheid suiker aan. Alles werd aangeslagen. Jozef D..., ep zijne medeplichtigen, de fenaamden Florimond L..., van Putteen rans Van H..., van Schaarbeek, werden aangehouden en ter bèschikking van deii prokureur des Konings opgesloten. De prijsdaling in Frankrijk Een paniek bij de handelaars te Havre De prijsdaling heeft te Le Havre een erge opschudding verwekt. In de magazijnen is in eene maand tijds, zooals reeds gemeld, het koper Van 620 fr. op 450 gevallen de koffie verloor 76 fr. per 50 kilo en de katoen is 350 fr. gezakt. In afwachting vragen de stockhouders zich af, of zij aan den huidigen prijs niet moeten verkoopen om paal en perk aan hunne veriie- zen te stellen. Men spreekt van een koftie-invoerder die 52 fr. per zak verliest. Hij heeft er meer dan 100.000 Dus een verlies van 5 millioen 200.000 fr I Een huis met twee millioen kapitaal heeft in magazijn 20 millioen onbetaalbare koop waren Men spreekt van een ander huis, dat met een kapitaal van één millioen voor vijf-en twintig millioen aan facturen in den handel heeft. Dat de daling een echt® paniek te Le Havre veroorzaakt heeft is te begrijpen. Da bloemversiering in onze Statiën De jaarlijksclie wedstrijd door de Belgi sche Touring Club ingericht tusschen de statie en halte oversten die zich onderscheiden door de bloemenversiering in hunne statie, wordt dit jaar voorbehouden voor de statiën en halten van den Belgischen Staat, gelegen op de lijnen Schaerbeek-Herbesthal over Luik; Schaërbeek-Tervueren; Leuven-Otti- gnics; Thienen-Namen; Landen-Gembloers; Landen-Statte; Hoei(Zuid)-Ciney; Angleur Trois Ponts over Rivage en Pepinster-Trois Ponts. Zeven prijzen, voor een gezamenlijk bedrag van 3200 frank, alsmede een aantal eervolle meldingen, worden hiervoor uitgeloofd, alle met diploma's. Voorts richt de Koninklijke Maatschappij van Land- en Tuinbouw le Gent, door'bemid deling van de Touring-Club, een wedstrijd voor bloemenversiering in, welke uitsluitend voor de statiën en halten der provincie Oost- Vlaanderen voorbehouden is. Voor dezen edstrijd is een bedrag van 250 fr. uilge trokken, te verdoelen in vijf prijzen. De 50 vermindering op den Spoorweg ten voordeeie der Staatsgep9nsioneerden. Ingevolge eene ministerieele beslissing en in overleg met de betrokken spoorwegmaat schappijen, wordt de vermindering van 50 op de normale prijzen der reizigersticketten ten voordeeie van de gepensioeneerden van het Departement van Spoorwegen, Zeewezen Posterijen en Telegrafen, uitgebreid tot het verkeer met de spoorweglijnen, Nord-Belge, Ghimay, Mechelen-Terneuzen en Gent-Ter - neuzen. Deze vermindering is insgelijks toepasse lijk op de overvaarten Oostende-Dover. De Banque Tpansatlantique Beige, Naamlooze Maatschappij, 150, Koninklijkestraat, (2 Kongresplaats), Brus sel, Telefoon 1955 en 1956, postcheokreke- ning 15,500, doet aan de voordeeligate voor waarden alle Bank-, Wissel- en Beursver- handelingen. 18456A luid geween los. O, mijn lieve kind, ging zij voort, heb ik u ooit doen gevoelen, dat ik uwe stielmoeder was Ben ik niet altijd als een raoader, of liever als eene zuster, voor u geweest Zeg mij, wat had uwe moeder meer voor u kunnen doen Virginie viel haar om den hals. O mama, snikte zij, ik bemin u, zooals ik 't mijne eigene moeder zou hebben gedaan. Maar Hij heeft meer voor mij geofferd. Voor mij heeft Hij geleden, is Hij gestorven, en nu roe?tHij mij om Zijne bruid te worden. Mag ik dan weigeren, lieve mama Ga weg, ga weg hernam Estelle, ik geloof u niet, gij vleit mij slechts. Gij bemint mij niet. Ga heen waar gij wiltEn zij sliet het meisje van zich af. Den volgenden dag nieuwe smcekingen, nieuwe bedreigingen, nieuwe tranen te ver geefs Ten einde raad besloot de gravin tot het uiterste over te gaan. Zij liet Virginie roepen en bracht haar voor een prachtigen spiegel. Zie eens, Nini, zeide ze vroolijk, hoe schoon gij zijtzie welk prachtig haar, welke mooie oogen Zou 't nu niet eene misdaad zijn, dat haar af te knippen, en u voor eeu wig op te sluiten Virginie sloeg haren blik ten Hemel en antwoordde zoet Wat zqu te schoon voor hem zijn Vervolgens nam de gl-avin de praqhtigste kleinoodiën, kostelijke piaiien en juweel- snoeren, bracelolten en ringen. Zij liet zij iq het zonnelicht schitteren, deed iè omhftren zwanenhals en sprak. (Vervolgt.) EERSTE BEDEVAART van de bewoners der Denderstreek van 6 tot 14 September 1920. onder het Eerevoorzitterschap van den Zeef Eeno. Heer Kanunnik ROELANDTS, Pastoor-Deken van Aalst. Vertrek uit Aalst op 6 Sep. in den vnormid. Aankomst te Lourdes op 7Sep. 's namiddags. Vertrek uit Lourdes op 13 September. Terugkomst te Aalst op 14 Sep. 's namid. VOORWAARDEN DER REIS Onze reis naar Lourdes wordt toever trouwd aan de Agentie «Thos. Cook en Sou», de zeer voordeelig gekende Reis-Agenlie van Londen. De reis geschiedt m bijzonderen trein, in Belgische rijtuigen, met doorgang en' W. C., zonder omstijgen of veranderen onderwege. De bijzonderste hotels te Lourdes zijn aan onze bedevaarders voorbehouden, namelijk Voor de reizigers van i® en 2" klas Grand Hotel Heins Hótel d'Anglelerre Hótel Royal Ilótel de la Chapelle. Voor de reizigers van 3® klas Hótel Beige Villa Ste-Rose Croix de Lorraine. De prijzen zijn bepaald als volgt IJzerenwegbiljet Aalst-Lourdes en terug !®klas fr.400 2®klasfr.28o 3'klasfr. 190 IJzerenwegbiljet Aalst-Lourdes en terug en 6 dagen verblijfkosten te Lourdes 1® klas fr. 550 2C klas fr. 410 3® klas fr. 275 Het groot getal inschrijvingen, tot nu toe reeds ontvangen, laat onze bedevaart een weergaloos succés tegemoet zien. Aangezien, er niet meer dan 500 inschrijvingen kunnen aanvaard worden, worden degenen die zou den verlangen aan de bedevaart deel le nemen, verzocht, zoohaast mogelijk hun vol ledig adres, alsook het bedrag hunner inschrijving te sturen aan den schatbewaar der J. Van Nuffel-De Gendt, Kerkstraat, 22, Aalst. Voor alle inlichtingen wende men zich lot de Heeren van het uitvoerend komiteil. HET UITVOEREND KOMITEIT E. Heer De Witte, onderpastoor, St Martinus.' MM. Modest Cercelet, Leopoldstraat, 11. F. De Hert, burgemeester van Aalst. F. De Loose, Botermarkt, 11. V. De Valkeneer, Esplanade. Eug. Moens de Hase, Keizerl. Plaats. Arth. Van Ertvelde, Moorselbaan. Pol. Van Gyseghem, Dirk Martensstr. Jan Van Nuffel, Kerkstraat, 22 Het is op 1 September dat het Belgisch koningspaar le Antwerpen zal inschepén op den Braziliaanschen dreadnought Sao Pavlo, die onze vorsten naar Brazilië zal voeren. De hertog van Brabant blijft in België. President Pessoa heeft M. de Barros- Morelra, minister vau Brazilië te Brii'ssel, aangeduid om onze Vorsten te vergezellen eft de hoogere leiding over de reis waar «té nemen. Per vliegtuig naar de Zuidpool Een 5000 meiers hooge tocht over de ijsbergen. Omtrent de plannen om m2t behulp van een vliegtuig de Zuidpool te bereiken, melden buitcnlandsche bladén de volgende bijzon heden. De Terra Nova zal in Juni aanstaande Europa verlaten en in October van Nieuw- Zeeland den tocht naar den Zuidpool aan vangen. Bij gunstig weer zal dan in Decem ber de vlucht naar den Pool ondernomen worden van 4e Walvischbaai de afstand van daar tot aan de Zuidpool bedraagt 1300 kilometers. Het vliegtuig kan drie personen, eer^lede, proviand voor een maand en een fotografische uitrusting meenemen. Ten einde de machien in de aanvang eenigzins te ontlasten en de mogelijkheid te vergrooten om overhel 3000 meters hooge gebergte te kunnen vliegen, zal de voorloopige niet benoodigde hoeveel heid benzine gebracht worden naar een tus- schenstatie, die ongeveer 85 graden Zuide lijker zal liggen. Van die plaats is de pool nog 600 kilome ters verwijderd en men hoopt dezen afstand, waarvoor men met sleden 53 dagen zou noodig hebben, in ééa dag af te leggen met het vliegtuig. Deze onderneming stelt aan de machieir verschillende technische eischen van bijzon deren aard. Ten eerste moeten de motoren en de ontstekingstoestellen het vliegen ut een door sneeuwstormen sterk bewogen lucht bij een temperatuur van 30 tot 40 graded mogelijk maken. Ook de juiste plaatsbepaling bij bewolkte lucht en bij nevel zal moeilijkheden opleve ren, aangezien de kracht der nihgneetnar»kien hier zeer zwak is de kompassen moeten derhalve een vijfmaal groenere gevoeligheid hebben dan in onze streken. De ijsbergen aan/<fe Zuidpool bereiken cei) hoogte van 450Q meiers, zoodat de vlieger bij nevelig weer'op een hoogte van ongeveef - 5000 meters moet bljjven.

De Volksstem | 1920 | | pagina 1