MARIE WIELAND Onislag van minister Min Juni 1920 Juni 1920 Den nagel op den kop Werkstaking in 't land van Charleroi DuitscSi dynamleffaariok door deo iiUkasm geti'offsa Veröand der kaiolieke VereBaip- gan, kringen ee der werktnanskrlngsn Een koninklijke gift Bone reusachtigs bedriegerij Voor 100 miljoen waren ontvreemd XXVI» JAARGANG NUMMER (20 Kerkstraat, 9 en 22, Aalst. Tel. 114 X> Cxr 3B5 I_i -gk. H> y CENTIEMEN Uitgever: J. Van Nuffel-De Gendt Publiciteit buiten het Arrondissement Aalst, zich Ie wenden tot liet Agentschap Havas, 8, Martelaarplein, te Brussel; S, Place de la Bourse, Parijs en 105, Cheapside, Londen. Zon op 1,01, onder 7,54 Laatste Kwartier deo 9 H. Antoaia II. Antonia M. Woeste sekreet in eenen brie! aan La Miïtropole van Antwer pen «In der waarheid worden wij te veel en te weinig bostuurd. To voel omdat de Staat zich op ovordroven wijze zich met alles wil be moeien, en te weinig omdat de regee- ri/ig niet genoeg gezag en krach tda- digheid bezit' Men zou zoggon dat in ons land, alléén de belangen der werkliedon geldon. Men zoekt onkol wetten te maken te hunnen voordoele wat vra gen zij wat denken zij wat willen zij Daarin ligt alles besloten. Monigo rodenaars bobben alléén oogen en woorden voorde werkliedon zij zijn verzot op hunne toejuichingen, door hot vooruitzicht derzeive be dwelmd verliezen zij uit bot oog do verschillende elementen waaruit de maatschappij bestaat, en da noodzake lijkheid tusschen dozolve oen billijk evenwicht te behouden. Voorzeker moeten do bestaansvoor waarden dor werkende klassen voort durend de algemoene aandacht vestb gen, doch de midden- en hoogore klassen verdionen ovenveol, voorname lijk de bedrijvige 011 workzarae burge rij, vol toewijding aan de openbare orde on veiligheid, en die bare zending slechtskan vervullen indien zij clogolak beschermd wordt. Iletzelldo geldt voor de landhou wers. Men mag ook vooral niet uit lie oog verliezen do intellektueele eletnem ten, dank aan welke bel genie en de kracht eener natie zich in allo domei nen doen'gelden, n M. Woeste, ten slotlo een beroop (loonde op de eendrachtigheid en samenwerking der katholieken aller standen en klassen, doet met roden opmerken dat de aloude katholieke partij er mot recht aanspraak mag op maken van immer do werkelijkheid en noodwendigheden dor menschelijke samenleving Ie hebben vlak ingezien en naar mogelijkheid verholpen. Het wordt officieel bevestigd, dat M. Ren- kin zijn ontslag geeft als minister van Bin nenlandsche Zaken. Hij is Staatsminister benoemd geworden. Zooals wij gisteren reeds vermelden onder onze laatste berichten, wordt M. Renkin vervangen door M. Jaspai die zijn portefeuille van Ekonomischc belan gen overlaat aan M. de Wouters d'Oplintcr. M. Jaspar zal evenwel in zijn nieuw depar tement de kwestie der oor.'ogsvergoedingen blijven waarnemen. Dinsdag morgend hebben de werklieden van de Centrale Electriquc du Hainaut le Monlignies sur-Santbre, het werk gestaakt tij hadden loonsverhooging gevraagd die niet loegestaa: werd. De Centrale - verschaft de elektriciteit »an het gtoals'.e deel der werkhuizen ia den omtrek. Talrijk zijn nu de nijverheidsgestichten die hunne poorten moesten sluiten. 10,000 werklieden zijn nu werkloos. Het verkeer der '.ramrijluigeti in hel land van Charleroi is stopgezet. De koolmijnen zijn ook bedreigd bij gebrek aan elektrische drijfkrachtdaarenboven zijn verscheidene gemeenten van licht beroofd, alsook de spoonyegstaties en dc groote bak herijen. 20® Vervolg, Dit alles bestemt graaf Wengelsbei a vooru bet zijn de schatten zijner familie. Zez een woord en ze belmoren ze 11. Virginie schudde 't hoofd en glimlachte. Mijn bruidegom bezit veel schoonere kleinoodiën. Hij zal mijn hoold met heerlijker diadeemen, mijne armen met kostelijker Diaceletten versieren. Gij zijl dus vast besloten vroeg Estelle. Virginie antwoordde met vaste stem Ja. Welnu hoor dan naar mij Ik heb u de wereld van hare schoone zijde leeren kennen. Ik heb n getoond wat er van haar te genie ten viel en gij hebt uwe fantasie wiilen door drijven. Nu blijft mij slechts een middel over. Ik beproef 'l met bloedend hart. Ver- trek ga naor 't klooster uwer keuze daar «uit gij een jaar zwaren proeftijd moeten ondergaan.Na verloop van dien tijd spreek ik u nader. Virginie zag hare moeder met schitterende oogen aan, doch vroeg weifelend O mama, is 't werkelijk waar, werkelijk Estelle keerde het hoofd om en v cende. Mama, liefste mama ging 't jonge meis je voort, wat doe ik n lijden Zeker doet ge mij lijden, ontaard schepsel maar wal maakt u dit uit, als Uwe grillen slechts voldaan zijn Neen, mama, neen. 't is geen gril. Voor een gri verlaat men u en de wereld niet De oorzaak van het ontslag. M. Renkin beeft Woensdag middagschrif lelijk zijn ontslag ingediend bij M. Dalocroix Noch M. Delacroix, noch M. Renkin stem den er in toe den tekst van dit schrijven openbaar te maken. Een konfrater weet evenwel te zeggen, dat de minister van BinnenlandscheZaken in zijn brief verklaarde, dat hij niet langer de verantwoordelijkheid der internationale pol tiek van het gouvernement kan deelen. Hij zou er in herinnerd hebben, dat reeds in de maand Maart laalsleden, toen het gou vernement er in toestemde het Hollandse!» Belgisch verdaag, zooals het door onzegevol machte te Parijs was verhandeld, te teekenen, hij verklaard had zulk verdrag niette kunnen aannemen en dat hij dan zijne koilegas van het gouvernement verwittigd had, dat het dat het hem brandde, het land in te lichten over de gevaren waaraan dat verdrag ons blootstelt. De minister van Binnenlandsche Zaken zou er bij gevoegd hebben, dat hij feitelijk reeds van dat oogenblik af ontslaggever was en dat hel enkel op aandringen van zijne kolleg: was, dat hij er in toegestemd heeft tot nu in bediening te blijven. Sommige bladen zijn van oordeel, dat M. Destrée, minister van Wetenschappen en Kunsten ook zijn onislag zal geven, daarbij evenals M. Renkin tegen het Hollandsch Belgisch verdrag is. Le Pewpie verklaart echter, dat er daa niets van is. Het oordeel van M. Devéze. Het oordeel van M. Devèze is nog al typiek De liberale groep heeft met het gouver- nemet niets te zien. Wij moeten slechts de ontbinding of uiieensehakeiing van hel gou vernement bijwonen. Wij stellen enkel vast, dat op het oogen blik dat M. Jaspar op de hoogte begint te komen der zaken svelke zijn ministerie aan belangen, hij naar de Binnenlandsche Zaken overgaat, alwaar alles nieuw is voor hem, terwijl M. de Wouters d'Oplinter zijne oplei ding moet ontvangen als minister van Ekono- tnische belangen. Van den anderen kant zal men ons ook toelaten eene kleine vergelijking te doen. M. Van der Velde kon vrijelijk zijn oordeel laten kennen op het socialivtisch Congres. Niemand heeft hem zulks euvel geduld. M. Renkin heeft van dezelfde vrijheid gebruik gemaakt op het Congros van Marche en wordt afge keurd. Kortom, wij wonen het begin van bet einde bijde doodstrijd van het ministerie. M. de Wouters is pas minister, zijne be noeming is nog in het Siaatsblad niet ver schenen of't zit er al op. 't Komt natuurlijk van de Walen. Alhoewel M. de Wouters d'Oplinter door alle partijen aanzien wordt als een man vanfpersoonlijken durf en veelzijdige bekwaamheid welke nochtansdebeste gaven zijn voor een minister kan men het hem bij de Walen niet verge- oeten. tk dank u voor uwe toestemming, mijne lieve mama. Gij hebt uwe kleine Nini gelukkig gemaakt. Maar, ach geef mij niet zoo met tegenzin aan mijn Bruidegom Hij verdient het niet. Ween niet meer, lieve, goede moedei', terwijl ik zoo gelukkig ben. Ja, gelukkig, omdat gij mij verlaten moet Sta op, en speel geene commedie. Neen, neen, laat me zoo blijven, aan voeten laat mij u bedanken voor ofk vrien delijk woord, voor eiken glimlach, voor elk gunstbewijs dat ik van u ontvangen heb, voor uwe moederlijke zorg, voor uwe liefde, voor alles wat gij ten mijnen beste gedaan hebt. Geloof toch uwe Virginie, mama! Na God bemin ik u 't meest op aarde. Getroffen sloot Estelle het meisje in hare armen. Beiden weenden. Ozuchtte Estelle, was ik maar half zoogoed als gij, Virginie Ach, kind. het scheiden valt mij zwaar. En mij niet minder. Maar heeft Chris tus zelf niet gezegd, dat degene, die zijne ouders, zijne familie om zijnen naam verlaat, duizendvoudig terug ontvangen zal En zoo vertrok zij dan naar een verwij derd klooster in haar vaderland Normandië, die schoone, die geestige, die rijke Virginie! Dc wereld wist niet, wat van hare opoffering denken. Eenigen ineenden, dat bet een grO was, anderen excentriciteit nog fluisterden anderen, dat de schoone stiefmoeder er bij aar op aangedrongen bad uit jaloezie., Slechts weinigen begrepen, dat Virginie een dier enkele uitverkorenen was. die aan de ven, dat hij het maximum-programma der Vlamingen voorstreeft. Ook jammeren meest al JoFransche bladen, dat het Vlaamsch element in het kabinet weer versterkt is. Nu, zooals Het Handelsblad, het terecht zegt, als die kleppers aan '{jammeren gaan, dan kunnen de Vlamingen tevreden zijn. _T, Wie nog meest van al te vreden zijn, dat zijn de socialisten, daar zij in minister Renkin een hevigen bekamper der roode dwinge landij hadden. In de socialistische Kamergroep dien VN oensdag namiddag vergaderde, werd eene mededeeiing van het hoogste belang gedaan betreffende het aftreden van minister Renkin. Er was echter geen middel om desaan- gaande iets te vernemen. De socialistische geheimen worden goed bewaard. Het ministerie derUnion Sacrée is dus weer eens terecht, 't Valt echter af te wachten hoelang het nu zal duren want vele bladen verklaren zich stellig overtuigd, dat hel al lapmiddelen zijn op een houten been en dat het ministerie zelf zijnen tijd gehad heeft. NIEUWE TREINEN Met ingang van 3 Juni en ter vervanging van zekere afgeschafte treinen, worden na volgende nieuwe tremen ingelegd. Deze treinen bevatten alleen 3rt® klasse rijtuigen en stoppen in alle statiën. Van Haine Si. Pierre naar Geeraardsber gen (behalve 's Maandags) vertrek 4. 52 u Aankomt 6. 29 u. Van Geeraardsbergen naar Sottegem (be halve 's Zondags en 's Maandags) V' G.33 u A. 7.00 u. Van Geeraardsbergen naar Solregem Ver 9.10 u. A. 9.41 u. Van Sottegem naar Haine St. Pierre (be halve's Zondags) V. 16.24 u. A. 18.13 u Van Denderleeuw naar Charlerov (Zuid) (behalve's Zondags; V. 4.15 n. A. 7.32 i Van Charlerov (Zuid) naar Denderleeu (behalve 's Zondags) V. 16.24 u. A. 20.27 u Van Haine St. Pierre naar Sottegem (behalve 's Zondags) V. 16.40 u. A. 19.00 u Van Sottegem naai Haine St. Pierre (bekalv 's Zondags) V. 4.40 u. A. 6.38 u. DE PRIJSDALING Do algemoene af>!agbewecjing duurt voort en neemt zélfs t09. Het is niet meer in Amerika, Engeland en Frankrijk alleen dat dc afslagbeweging lot groot genoegen aller verbruikers steeds meer en meer omvang neemt, doch ook uit andere landen komen geruststellende en hoopvolle berichten. In Oostenrijk De door de meubelfabrieken van VYeenen op dc markt geworpen hoeveelheid meubelen is zoo groot, dat de prijzen dadelijk sterk jedaald zijn, 6000 slaapkamers in dennen- itut of gedraaid hout weiden tegeu 700 tot 900 fr. verkocht. Uitvoervergunningen zou den gemakkelijk te verkrijgen zijn. 9n KSuEgarsë. Beursberichten uil Ag ram wijzen od een felle daling van de wol. P Groote voorraden welke opgestapeld liggen zullen vermoedelijk door Zuid-Slavische fabrikanten aangekocht worden ten einde hnn door gebrek aan grondstof stilgelegde fabrieken, weer in werking le kunnen 'stellen, In Japan. In de bijzonderste wereldbanken is men overtuigd dat er een algemeene groote afsla gaat komen binnenkort. In Japan waar het toon zeer laag is en waar de werklieden enkel rijst eten heeft men ■•-...uMuuiui-iiucnerniiiiiei «mveiu uiuciKorcnen was, die aa antwoordde zij, en wierp zich voor ^teHesj'^melsche roepstem gehooi geven, Wal Es telle betreft, wij ge loeven niel, dat dit ver driet haar belet heeft, dien winter een dans over te slaan. VII!. Naar Roti» Het was een heerlijke Septembermorgen men zou gezegd hebben, dat de zomer nog steeds voortduurde, en waarlijk niettegen staande de bladeren een rooden gloed aan namen, kon niemand zeggen, dat de natuur er minder mooi om was. Kapitein Helmond oevond zich sedert veeuien dagen op Nteu- wenburg. Hij was er dol gaarne, en zou verblijf aldaar nog liever hebben, wanneer Bagatelle zou niet in de nabijheid was. Hij- had er nog geen bezoek gebracht, in weerwil van Louis warm aandringen nu kon hij liet niet langer uitstellen, en toen hij den pastoor, zijn vaderlijken vriend, 'niet le huis aantrof, besloot hij eens te zien hoe de Van Gaveren hot maakten. Bagatelle was slechts een groot kwartier van Landrust verwijderd, en Helmond be- vond zich spoedig bij het landhuis. Delphine Nieu wenburg en hare jonge zusjes en broert jes die allen op vacaneie waren, brachten daar juist ?en bezoek. Gaepcrine zat in de tuinkamer, Delphine t haar en de kinderen ronnom hen. Zij amuseerden zich met knippels, waarin Gaspi. rine vooral eene groote bedrevenheid bad. Lossen zijn bruidje wandelden vroolijk la chend de linden laan, die links aan het huis eene gi oote koelte schgnk, op en neer. Hel mond was onaaugeaaum gesiermlbij dik too- zoodanig gewerkt en voortgebracht dat Japan binnen enkele dagen zulke groote hoeveel heid voortbrengselen op de Amerikaanscbe markten gaat brengen dat het waarlijk een revolutie gaat teweeg brengen onder de spe- kulanten der hooge prijen. Deze laatsten zijn gedoemd tot failliet. 75 °/0 afslag Te New-York neemt de afslagbcweging meer en meer toe. In verscheidene groote handelshuizen verkoopt men thans reeds aan prijzen, 75 per cent lager dan een drietal weken geleden. Dat belooft Te Glasgow Na eepe groote volksmeeting alhier werd er beslist niet meer te koopen zoolang de prijzen niel rnet 50 0/o verminderd werden. Dit was verleden Vrijdag. Maandag morgend wanneer de Glasgowenaars in de straten kwamen, zagen zij op de plankieren plakbrieven geplakt voor de ingangen der bijzonderste winkels met: Hier verkoopt men met 50 afslag. In de vlasnijverhesd Deze week werd op de bekende viasmarkt te Korlrijk eene werkelijke daling der prijzen waargenomen. Zulks komt overal, doordien er reeds veel Russisch vlas begint toe te komen en ander zijds doordien er in de Vlaanderen vee! vlas gezaaid is. Het is (Jus te voorzien, dat de prijzen van het vlas zullen blijven dalen. De dorpen in den omtrek geloistard Bij Lauerburg ad Elbo werd dezer dagen een dynamielfabriek door den bliksem ge troffen en in vlam gezet. Tien minuten later volgde er een geweldige ontploffing, die zelfs in naburige plaatsen ontzaglijke schade veroorzaakte. In dc dorpon Obermaischacht en Tespe, die op den Harmoverschen Elbe-ocver liggen bleef geen buis onbeschadigd. Ramen werden ingedrukt, kozijnen ver nield, daken afgerukt eu weggeslingerd. Ook in het Lauerbuschje dorp Tesperliude bleef geen ruit heel. Tal van personen werden ernstig verwond. BRUSSEL Aangezien het Verbond der katholieke Ver- eenigiiuen, Kringen en der Werkmanskria- gen, in zijne zittijd van 1® en2®Mei laastlcdcn het onderzoek niet heeft kunnen voleinden raagstukken die aan zijne dagorde stonden Gezien de begeerte van éénsgezind ti werken, die zich van alle kanten tijdens deze iudrukwekkende zittingen openbaarde, beeft het Verbond besloten, op Zondag 13Jun aanstaande, de bespreking voort te zetten der verschillende punten wier onderzoek op l®ei 2® Mei niet kon ten einde gebracht worden Op 13 Juni zullen de Afdeelingen zitting houden 's morgens van 9 1/2 tot 11 1/2 .ure in de lokalen van Patiua 23, Broekstraat te Brussel. De 1. Atdeeliag zal aicli bezig houden met de herinrichting der Katholieke Vereenigin- gen De 2. Afdeeling, met het Katholiek Pro graiuma (naar bet ontwerp dat op den 2 Mei aan de vergadering voorgelegd werd) Dc 3. Afdeeling, met de sociale verzeke- •ingen, het afschaffen van Artikel 310 van het Strafwetboek en den arbeidsdag van S uren. 4. Afdeeling, met de herinrichting der stichtingen voor de jeugd Van 11 1/2 tot 1 ure, zullen de Afdeclin- gen in algemoene zitting samenkomen om kennis té nemen der uitgebrachte wenscben en Vleze ta bespreken. Van 3 tot 5 ure, zal in de feestzaal van Patri a eene algemeer.e vergadering plaats grijpen waar voorname sprekers het woord zullen voeren cn voor dewelke toegangskaar ten ter beschikking der leden van de Katho lieke groepeiKzullen gesteld worden. Zijne Majesteit de Koning heeft, door ds tusschenkomst van den intendentvan dc Bur gerlijke Lijst eene som van ÏGO.G'OO frank, aan het Inrichtiugskomilcit voor de hei-op beuring van de Leurensche HoogcschooJ, laten geworden. Deze gift die men dubbel koninklijk mag heeten, plaatst Albert I aan het hoofd der groote weldoeners van de Leu- vensclie Hoogeschool. Voortaan zal dc Ko ning-Ridder bij zijne talrijke glorietiiels dezen mogen voegen van Iloogen Beschermer van het Alma Mater. De gewezen studenten van Leuven en al de Belgen die de horop bearing van onze beroem de Hoogeschool ter harte nemen, zullen zich verheugen in deze schoone daad van onzen welbeminden Vorst. De Koning, die tijdens den oorlog, onvermoeibaar gewerkt heelt om de zegepraal te betalen, wil nu ook de eerste werker zijn voor de nationale heropbeuring. Woorden zijn er niet te vinden om de erken telijkheid zijner trouwe onderdanen uit le drukken, erkentelijkheid die zich vertolken zal door eene verdubbelde gencgenhe id jegens zijnen Persoon, jegens dc Konir.gin en jegens ons Vorstenhuis. Laat ons allen het voorbeeld dat van hoog komt navolgen, en dat de edelmoedig heid van eenieder deze van den Koning tot voorbeeld neme. uecJ van zoete vrede. Wat lactate alles toch die Van Ga verens toe en hem Hij was aan de eenige kwetsbare plaats- gewond, en dit was genoeg om hen aileron aangenaamst te maken. Wel, Max eindelijk dat mogen we opschrijven riep Louis vroolijk, en sprong hem tegemoet. In 's Hemels naam, Van Gateren, was koude antwoord, maak zoon beweging niet. 1c wil u niet in 'l minste storen. Ga voort met uw tcte a lête. liet zou zoude zijn, het oor mij te onderbreken. Wel zeker nietWe gemeten zoo zel den de eer van uw bezoek, en dan zou ik er niet van proffleeren Niet waar Marietje? We hadden immers geene geheimen. We kunnen even goed in presentie van Max lachen en keuvelen Zeker, antwoordde Marie koel. Neen, Louis Ik ga onmiddeiijk heen, anneer ge zooveel complimenten maakt. Ga oort met uwe wandeling; ik zal me wel amuseeren. Wat moois Ik zon u uw fortuin laten zoeken Kom, ga met in ij mee naar de tuinkamer, waar het eene familievisite is. Delphine is er ook. Wilt gij nu voortgaan, Van Gaveren of niel Laat mij begaan, ik weet den weg wel Hij keek lioog5\ ernstig en Lwis besloot, ;ebeel ontstemd, hem zijn zin 1e geven. Dc kapitein gin- m.arde veranda* stak C;.speri>»c koel de hand toe, lachhj vriendelijk vtgen De![.b!ne cn de kleines, en zetlei v.ich on een stool neer. (Vervolgt.) Heel Italië staat op dit oogenblik in rep en roer, door de ontdekking van bedriegerijen op groote schaal, gepleegd ten nadeele van de vluchtelingen van het oud bezette lla- liaansch gebied Eenige ambtenaars behooroiule tol de bestuurlijke diensten dezer streken zouden eene overgroote hoeveelheid lijnwaad, kleer stoffen enz. enz. bestemd voor de vluchtelin gen, ontvreemd en verkocht hebben. Daar het schandaal bleef aangroeien, deed de minister M. Le Pogua den algemeenen komnnssaris Girmeni aanhouden, evenals zijne snelsclirijfster en drie hoogere ambte naars. Nog andere aanhoudingen worden verwacht. Men berekent dat het bedrag der ontvreem dingen lot meer dan 100 miljoen lira zou beloopen. BELGIE EN HOLLAND Do Hnngsche Post schrijft het volgende over het afspringen der oudcrhandelingeti tusschen Hollond en Bolgie Zoo de Delgen den schijn voor het vvezelijlteverkiezen, moeten zij het weten, liat ware echter betreurenswaardig, moesten de betrekkingen tusschen ons land en Belgie door het afbreken dor onderhandelingen meer gespannen warden, dan het behoort tusschen twee naburige Janden. Onder ekono- misclt oogpunt hebben wij elkander noodig, of liever, wij kunnen ons onderling, goedé dienste bewijzen. Zooals do zaken nu echier slaan zal er niet veel van in huis komen. Zulks is Ie be treuren, zooveel le meer, daar Belgie om 100 te zeggen lijn laatsten steun verliest en zich in 't Fransche vaarwater iaat meesleuren, hetgeen volgens de voorspelfing van zekere Vlaamsche bladen, voor gevolg zal hebben, dat België in twee gesplitst vordl Wallonië zou aan Frankrijk gehecht worden en een Vlaamsche. vrije eu onafhankelijke slaat zou geslicht winden Zulks ware niel te wenschon noch voor ons, noch voor Belgie. Een sterk en voorspoedig België ware ons het aangenaamst, doch hel lot schijnt er anders over le beslissen. Onze Hollandsche konfraler mag gerost zijn. Betgie is één en zal het blijven, ondanks alle kuiperijen en onheerlijke handelwijzen. Eene Nederlandsche verklaring M. Van Karnebeek, Nederlandsche minis ter van buitenlandsche zaken, zal een dezer dagen in de Staten.generaal eene verklaring doert over de ondei handelingen der herzie ning van dc verdragen van 1839. Nog de kweelïe van Wielingen Opmerkenswaardig is het, dat het Hol landsch gouvernement niets heeft gezegd, toen het Belgisch gouvernement, ter gelegen- lioid van hei-aanleggen der haven van Zee- brugge belangrijke werken deed uitvoeren in hel nauio van Wielingen. Hc-t Hollandsch gouvernement liet dus ofwo, die werken uitvoeren door Belgie, om d»'n de profijten zelf op te trekken, ofwel' ■uerlende liet de Wielingen als Belgisch eigendom. Wij zijn echter overtuigd, dat zoowel internationale kommissiën als Volkerenbond, die kwestie ten voordcelC van Belgie zullen oplossen.

De Volksstem | 1920 | | pagina 1