MARIE W1ELAND 9 Ouderdomspensioenen. De kiezingsn in Ouitschland Db zaak Evence Copse Ex-koning Konstaniijn maakt De strijd tegen de levensduurte. Woensdag Juni 1920 Aangehouden Een Bolschewistlscii komplot aanspraak op zijn troon. Esn Dultsch koiisulaat aaogevaüsn. Processie aangevallen te Duinkerken De postcolll met waardeaangjfte EVOLK XXVI' JAARGANG NUMMER 124 IIPelagia Zon op 3,59, onder 7,59 I Kerkstraat, 9 en 22, Aalst. Tel. 114 X> A. Gr 23 JLi -A. ID 7 CENTIEMEN Uitgever: J. Van Nüffel-De Gendt g Laatste Kwartier den 9 j Publiciteit bulten het Arrondissement Aalst, zich te wonden tot het Agentschap Havas, 8, Martelaarplein, te Brussel; 8, Place de la Bourse, Parijs en 105, Cheapside, Londen. Een tegenontwerp Eene groep katholieke en liberale Kamerleden hebben een wetsontwerp op deouderdomspensioenen ingediend |u tegenst dling met dit der regeering. Die Ivamorleden zijn:MM. De Bruyc- ker, Heyman, Huyshauwer, Masson, Buyl en Hofmans. Dit ontwerp brengt enkele wijzigin gen aan dit van de commissie der sociale verzekeringen: het behoudt bet stelsel dor kapitalisatie en voert bet stelsel der verplichtende stortingen van werkman en patroon in, naast de Staatstoeiage. Het omvat een kosteloos pensioen voor hen die wegens bunnen tegen- woordigen ouderdom niet hebben kunnen storten, maar dit pensioen is tiet zoo hoog als do andere. De voorstellers van bet ontwerp hebben de 24 categorieën van go- meenten, die in bet ontwerp-Wauters voorkomen en die aanleiding zouden geven tot overbodige onderzoeken over de hulpmiddelen der benefician ten, doen vervallen. Het tegenontwerp houdt ook eene rente van overleving in voor de vrouw van den belanghebbende. De lasten van bet ontwerp komen voor 4/8 aan den Staat, 3/8 aan de gemeente en i/8 aan de provincie. Het ontwerp-Wauters, zooals men weet, voort bet volledig kosteloos pen sioen in, wat alle gedacht van voor uitzicht en spaarzaamheid uitrooien zou. Het zou er op neerkomen aan den werkman te zoggen Onnoodig te sparen, aangezien de Staat u toch 720 fr. per jaar op uw 65 jaar verzekert. Het nieuw ontwerp daarentegen be houdt de aanmoediging van de ver plichtende stortingen en bekrachtigt aldus bet gedacht van vooruitzicht. Berlijn, 7 Juni. Te 10 uur mogen 182 afgevaardigden als gekozenen aanschouwd worden. Daaronder zijn 48 onafhankelijke socialisten 44 meerderheids socialisten 29 gematigde conservatieven 22 nationalistische conservatieven 20 leden van het centrum 14 van de Duitsche Volkspartij (deinokra- len). 3 leden van den Wurtembergschen Boe renbond 1 Welf 1 communist 15.202,922 stemmen waren te 10 uur op - genomen. Daarvan gingen er 3,647,621 naar de onafhankelijke socialis ten 3.522,331 naar de meerderheidssocia listen 2,636,968 naar de gematigde conser vatieven 2,172,264 naar de nationalistische conservatieven 1.803, 987 naar het cen trum 1,627,704 naar de democraten 328.912 naar de communisten Erzbergcr is gekozen in Wurtenberg. 24° Vm-olg. Waarom moest zij alles, wat ze op aarde beminde, door Gaspe line's myslicismus ver liezen want deze was de schuld van alles, zoowel van Virginia's als van Louis' besluit. De goede Gnsperine leed echter veel, zeer veel. Een geheime stem fluisterde haar in, dat zij den geliefden broeder verliezen moest, en niettegenstaande zijn vrooijlc. Alle kogels ra ken niet, en Wie weet of er wel iets te doen is en l.oe gauw ik zonder een gekrenkt haar terug ben, kon zij niet anders dan een weinig glimlachen en hare tranen bedwingen. Marie hield zich uitmuntend het zwakke poppetje, dat om de minste ongehoorzaam- zaambeid harer leerlingen tranen gestort had wak waarlijk verheven. Zij vergeleek zich met die adelijke jonkvrouwen uit de middeleeuwen die c'e hand van haren bruidegom niet ont vangen wilden, voor hij ten kruistocht gelo gen was en voor Godes zaak gesneden had. Haar edel en vurig hart deed haar slechts be treuren, dat zij geen man was, om ook voor den Paus te overwinnen of te sterven. Zij had een fraai en sjerp voor baren bruidegom gemaakt, en verzocht hem dien in 't uur des gevaars te dragen. Vrees niet u bluot le stellen, zeide zij, wanneer gij valt zal ik wel tranen ter uwer gedachtenis storten, doch de gedachte, dat gij voor Gods zaak gestorven zijt, zal mij opbeuren. Ik zal mijne oogen naar boven heffen eu dan denken Louis is een Heilige, TeBerliju kunnen van nu af de meerder heidssocialisten rekenen op 3 zetels, de onaf- hankelijken op 7, de liberalen op 1, de ge matigde conservatieven op 2, de nationali stische op 1. Te Berlijn behaalt het centrum geen zetel. Bij de laatste kiezing te Berlijn hadden de gematigde conservatieven maar één zetel en de onafnankelijke socialisten slechts 4. Daarentegen haalden toen de democraten er 2, de meerderheids socialisten 5 en het centrum 1, Onder de gekozenen van het centrum telt men Fehrenbach, voorzitter der Nationale Vergadering en Wirth, minister van justicie. De Berliner Zeitung am Mittag onder vroeg verschilüge leiders van de gematigde conservatieven, die het volgende verklaarden De uitslag overtreft al onze verwachtingen. Daar de algemeene uitslag nog niet gekend is, zou het voorbarig wezen nu veronderstel lingen te maken over de samenstelling van het toekomstig kabinet. Zekere leden van de socialistische meerder heidspartij hadden een verbond met de onaf- kelijke eu de christene arbeidsvereenigingen vooruitgezet. Dit blijkt met de uitslagen der kiezingen niet meer mogelijk. De leden der gematigde conservatieve par tij vergaderen morgen om te beraadslagen over hunne houding ten overstaan der samen stelling van hei kabinet. Men kent onze zienswijze desaangaande. Wij aanzien als onontbeerlijk de spoedige samenstelling van een grondwettelijke re geering. Wij achten dat dergelijke regeering op de breedste grondslagen moet worden samen gesteld en, vraagt men onze medewerking, dan zijn wij bereid die onder zekere voor waarden te verlecnen. te Parijs De rechterlijke policie van Parija zet zijne opzoekingen voort in betrek met het Bolscke- wistisch komplot dat te Parijs ontdekt werd. Gisteren avond werd eene huiszoeking ge daan bij zekere juffer Kaufmans, die tot de derde internationale behoort. Gedurende den oorlog deed zij verscheidene reizen naar Zwitserland, zoogezegd voor han delszaken en woonde er onder meer hét socia listisch Congres bij. Zij was ook op het socialistisch Congres te Slraasburg. De policie vond ten harent eene lijvige biiefwisseling. waaronder ook brieven van Trotsky en Lenine. Nog in verscheidene an dere lokalen werden ook huiszoekingen ge daan doch zonder uitslag. Het onderzoek Onze lezers herinneren zich oog, dat op 24 April 1919 baron Evence Coppée beschuldigd werd handel met de Duitschers te hebben gedreven. Een streng onderzoek werd inge- steld en bracht verscheidene zaken aan het licht. Men moest vooreerst weten hoe de houding was van Evence Coppée als voorzit ter van het Verbond der Belgische Kolenhan delaars. Voorts moest men nagaan wat er werd vervaardigd in de werkhuizen door beklaagde bestuurd, hetgeen allesbehalve gemakkelijk was. Experten-boekhouders werden aangesteld en gingen tot het onder zoek over van de boeken. Wat beklaagde zegt Beklaagde houdt staande dat hij voorzeke re handelszaken de toelating had bekomen van de regeering of door den vijand werd verplicht te leveren. Hij verklaart gehandeld te hebben zooals alle handelaars. een martelaar. Hij bidt, opdat God mij een zalig sterfuur verleene. De heer Van Nieuwenburg meende, dat zijn neef geen grocter dwaasheid had kun nen begaan. Zouaaf worden was goed voor gomeenen boerenjongen gelukkig slechts, dat hij geen Nieuwenburg heette. Wat Max betreft, deze aarzelde niet, aan iedereen te zeggen, dat, hoe verheven hij de roeping van een zouaaf ook vond, hij den stap van zijn neef niet kon goedkeuren want deze ge schiedde uit ijdellieid, uit zucht om zich te onderscheiden. Zoo was die Woensdag aangekomen.... In den vroegen morgend had de jonge held in de kerk het brood der Engelen ontvangen hij was toen neergeknield voor de voeten van den grijsaard, die hem gedoopt en aange nomen had. Hij ontving diens zegen voor den strijd. Toen bracht hij een laatste bezoek aan de graven zijner ouders, en begaf zich nadenkend doch welgemoed huiswaarts en ontbeet daar met den grootsten smaak. Hij had nauwelijks gedaan, of daar klonk 't klokje van half hachtom 8 uren zou de trein vertrekken. IJlings knielde hij met zijne zus ter en bruid neder, om het laatste Wees gegroet te bidden. Nu en in 't uur van onzen dood, her haalde zijne heldere stem. Gaspcrine brak in snikken losMarie zuchtte. Al haar moed was verdwenen zij gevoelde slechts de smart der scheiding. Vaarwel, lieve zuster, zei Louis, op staande en haar omhelzende. Blijf hier, ik zal wel alleen naar 't station wandefen. De Kamer van inbeschuldigingstelling wil de eerst beklaagde in vrijheid laten tot het einde van het onderhoek, doch daar nieuwe feiten aan het licht kwamen, besloot men dadelijk tot zijn aanhouding over te gaan. Het onderzoek duurt voort. De Raadkamer De h. Coppée bijgestaan door zijn verdedi ger, Mr Alexandre Braun, zal over een paar dagen voor de Raadkamer verschijnen. De Grieksche regeering treft «taalregelen. De oppositie in Griekenland is een propa ganda veldtocht begonnen voor het herstel op den troon van den gewezen koning Kon- st an tij n. Konstantijn zelf heeft aan een medewerker van de Epoca die hem te Salsomaggiore, waar de gewezen koning een kuur ondergaat, kwam interviewen, verzekerd dat hij nooit afstand van den troon heeft gedaan. Hij heeft enkel Griekenland tijdens den oorlog verlaten. Hij was vast overtuigt dal zijn partij bij dc algemeene verkiezingen de overwinning zal behalen en zinspeelde op zijn terugkeer door te verklaren, dat zelfs de Fransche-commis- saris Jonnart indertijd heeft erkend dat de mogendheden zich niet tegen zijn terugkeer zouden verzetten als het land hem terug mocht roepen. Verder verklaarde de ex-koning Als Griekenland tijdens den oorlog tjsschenbei- de was gekomen op het tijdstip dat Venizelos het wilde, zou het gekraakt zijn. Het moest een gunstiger tijdstip afwachten en omdat het zulks gedaan heeft, is het behouden ge bleven. Omdat Venizelos volksbeloogingen vreest ten gunste van den terugkeer van koning Konstantijn, heeft hij den staat var. beleg hersteld. De bladen van de oppositie verlan gen de onmiddelijke terugkomst van den koning. De regeering heeft in de laatste da gen met policie en tioepenuitgebreidde maat regelen moeten nemen om de rust te hand haven. DE TOESTAND IN IERLAND De Sin.ï-foiners hebben hunne rechtbanken en gevangenissen. De strijd der Sinn-feiners legen de Engel- sche regeering, geeft aanleiding tot recht buitengéwone incidentee. Een vijftal dagen geleden werd te Tuam, in het graafschap Galloway, een man 's nachts van zijn bed gehaald door gewapende Sinn- feiners en voor een krijgsraad der Sinn-fei- ners gebracht. Hij werd beticht geld gestolen te hebben uit een huis dat hij had aangeval len. Hij werd tot eene opsluiting in een kamp der Sinn feiners veroordeeld. Gisteren bood de man zich bij de policie van Tuam aan en deed er het verhaal over zijn avontuur er bijvoegende, dat hij de plaats kon aandui den waar hij opgesloten geweest was en ook zijne bewakers kende. Toen hij door de sinn-feiners weggevoerd werd, had men hem een doek over het hoofd geworpen, doch hij -kon er in gelukken, met de handen eene opening te maken in het doek en kon aldus zien dat men hem naar Belclare voerde. Daar kon hij ontvluchten, doch werd opnieuw gevat en ditmaal in eene oude turf- uilbating opgesloten te Castle Hackett. De policie en eene afdeeling soldaten trok er met een gepanlserden auto heen en kon den drie sinn-feiners aanhouden. O Louis, snikte zij, dat God u zegene en behouden in onze armen terugvoere. Een laatste kus nog op hare brandende wangen, en bij snelde de kamer uit. Nooit had hij Gasperine zoo aan hare ge voelens overgegeven gezien. Marie was hem gevolgd. Nietwaar, lieve vriendin, vroeg hij hare hand in de zijne nemende, gij brengt mij naar 't eiken heuveltje Marie knikte van ja spreken kon zij niet. Langzaam, hand in hand, gingen zij 't voet pad over, dat uit den tuin naar 't heuveltje leidde. Hij sprak haar moed in zijne oogen glinsterden van geestdrift en zijne wangen gloeiden. We kannen nog een oogenblikje zitten, zeide hij, toen zij boven gekomen waren, en hij liet haar naast zich op de zodenbank plaats nemen. Marie l ging hij voort, zult gij er om denken, mocgen dat geweer aan Max te zen den met mijn briefje. Ach, Louis, zuchtte zij, verstoor de laatste oogenblikken, die wij overhebben niet, door over Max te spreken. Neen, mijn Engel Kom, droog uwe oogen. Waar is uwe geestdrift gebleven Is het dan geene schoone zaak, voor Pius IX te overwinnen of te sterven. Zeker, antwoordde Marie, en zij droog de ijlings hare tranen. Ik mag uw moed niet verzwakken. Neen, Louis, ga gerust heen en strijd voor onzen doorluchtigen Opper herder. Wij zullen doen wal we kunnen, wij iullen bidden^ Eene Engelsche patroelje ontwapend Een honderdtal gewapende sinn-feiners hebben tusschen Carrigroechill en Middleton (Ierland) een dozijn agenten en soldaten, die per rijwiel op patroeljo waren, bij verrassing omsingeld en hen van hunne geweren, mu nitie en rijwielen beroofd. LONDEN 7 Juni Reuters agentschap verneemt, dat het Duitsch konsulaat van Ta briz op 4 Juni aangevallen werd door leden van de Perzische demokralische partij, die de uitlevering eischten van eenige Perzische Bolschewislen die in het konsulaat eene schuilplaats gezocht hadden. De Duitsche konsul, M. Wustrow weiger de schoot in de menigte met een machien- geweer. De demokraten gingen dan een kanon halen en braakten het op het konsu laat, terwijl zij opnieuw vroegen om met den konsul le onderhandelen. Later vernam men evenwel, dat de konsul zich gezelfmoord had. Zijn plaatsvervanger heeft de Perzische Bolschewislen nog niet uitgeleverd. ✓VW Duurteonlusten in Oostenrijk Weenen, 76 Juni. Uit Gratz wordt ge meld, dat de buitensporige prijzen der kersen en der eieren aanleiding gegeven hebben, tot geweldige betoogingen. De policie kwam 'tusschendoch werd mishandeld. De toe stand verslechtte nog 's namiddags. Nu was de policie de sterkste en bleef dan ook mees ter van het terrein, daar de woelmakers uit het center der stad verdreven werden. Op verscheidene plaatsen weiden machiengewe- ren opgesteld. De policie moest verscheidene malen met ^den blanken sabel chargeeren. Talrijke aanhoudingen werden gedaan. Daar de menigte eene brug, welke door de policie verboden wa« wilde bestormen, kreeg de policie bevel te schieten. Zeven personen werden gedood en een 25 tal gekwetst. Volgens de laatste berichten gaf de bevel hebber der gendarmerie het bevel te schieten daar de menigte met sleenen enz. naar de policie wierp. A De vrijdenkers aan 't werk. Over enkele dagen werd, in de gemeente raad van Saint-Pol sur Mer, bij Duinkerken, aarvan de meerderheid socialistisch is sinds de laatste verkiezingen, geweldig te keer gegaan tegen den uitgang der processie. Men wilden ze doen verbieden. Men verklaar de dat er in geval de processie zou plaats hebben, een tegen betooging ingericht zou worden. De maire M. Rambout, een katholiek was van oordeel dat de vrijheid der straat dezelfde was voor allen, en gaf de noodige toelating. Zooals zij het beloofd hadden, kwamen eenige kerels, die aanspraak maakten op het vrije gedacht, om den geloovigen den weg te versperren. Het kruis werd ontrukt, kin deren werden verdrongen en weggestooten, De gendarmen en de policie is tusschen gekomen maar zij werden door de tegenbe- toogers mishandeld. Het publiek werd dan kwaad, en trok partij voor de processie. Tal- ijke slagen werden uitgedeeld. Ten slotte kon de processie hervormd wor den, doch de socialisten van uit het venster van een drankhuis schreeuwden de Inter nationale wanneer de kinderen hunne kerk zangen begonnen. Twee van die deftige kereltjes, die zooveel •erbied hebben voor de vrijheid, weiden aangehouden Ja. mijn liefste, blijf doorbidden, op dat God onze wapenen mogen zegenen. O, ik voel 't bloed veel vlugger door mijne aderen stroomen als ik denk, dat ik over weinige dagen dien groolen Paus zal zien. Weet gij wat, Marie, als ik teruggekeerd ben en wij getrouwd zijn, dan gaan we samen met Gas perine naar Rome. Zij glimlachte door bare tranen heen. Het onverbiddelijke uur sloeg. Nu, Marie, blijf hier onder deze eiken laat me uwe gestalte zoo lang mogelijk zien dat zal me goed doen in 't heetste van het gevecht zal ik denken, dat ik twee bescherm engelen heb, die voor mij bidden. Ik mag niet langer talmen. Over zes maanden ten hoogste zal alles beslist zijn, en dan bon ik terug. Dag, mijn lieve, goede Marie, tot cderziens groet Gasperine en Estelle, als ge haar ziet. Louis, snikte Marie, neem deze medail le, hang haar op uw borst. De II. Maagd zal u dan nog zichtbaarder wijze beschermen tegen de kogels dqs vijands. Ach, Louis wees moedig maar voorzichtig, en vraag ook voor mij den Pauselijken zegen. Natuurlijk, Marie-lief ik ben zoo blij de, dat ik zulk eene moedige, godvreezende bruid heb wanneer ik val moet gij alteen niet treuren. Beter voor den Paus te sterven, dan hier nutteloos te leven. We zien elkaar terug Eene geheime slem /.egt 't mij. Ilij drukte een kus op baar voorhoofd, nam hare beide handen in de zijne en voegde er nog slechts bij (Vervolgt.) Verklaringen van M. Dolannoy, roorzittor der Brussslsche Har,delskamer. Ziehier de verklaringen door den voorzit ter der Handelskamer van Brussel aan een onzer confraters afgelegd De daling is een feit, dat niet alleen op geruchten rust, doch ook op onloochenbare werkelijkheden. Eene inzakking jin den prijs van het leven was overigens, naar mijn oor deel onafwendbaar. Inderdaad, de wereldproductie was op zulk punt gekomen dul dt' hoogt' prijs der produhen sedert lang niet meer te rechtvaar- digen is. De verbetering van den wissel, de vermin dering der vraag, hebben de paniek in de wereld der voorraad opstapelaars geworpen, meestendeels vulgaire handelsschuimers, die zioh vroeger nooit met handel bezig hielden. En de waren opgestapeld, in de hoop eener steeds toenemende rijzing, werden in dergelijke hoeveelheden op de markt gewor pen, dat eene zekere daling thans totaal fa taal schijnt. Er bestaat geen de minste reden om te veronderstellen, dat de staat van voortbrengst die meer en meer voldoening schenkt, zal ophouden te verbeteren. In die voorwaarden, moet de vermindering der prijzen stand hou den, indien zij nog niet toeneemt. En de plicht, alsook het belang van den handelaar, is gansch aangeduid van weer stand te bieden aan de daling, moet hij haar loyaal helpen, medewerken (lus om aan hel sociale leven het evenwicht terug te schenken, dat onontbeerlijk is voor den goeden gang der zaken, want de bestaande toestand is nadeelig en gevaarlijk voor iedereen. Dat is nu geen gazettenpraal; 't is de voor zitter der Handelskamer van Brussel die spreekt en die verder zegde .- Ik meen dat de handelaars de prijsdaling der koopwaren moeten wcnschen. Wij heb ben de uiterste grens van den opslag bereikt. Dat de afslagbeweging nadeelig is voor zeke re handelaars, die over groote voorraden beschikken, is onvermijkelijk dit maakt deel uit van de handelsbalans. Doch deze over weging mag goenszins den veldtocht wetti gen, die zekere leden van de Handelskamer zouden willen voeren tegen de geruchten betreffende den afslag. Ik heb mij legen die zienswijze verzet ik denk niet dat het voor zichtig is of dat men zelfs het recht heeft, in den huidigen toestand persoonlijke belangen le verdedigen. Zulks neb ik verklaard na mens het algemeen welzijn. Sedert i Juni 1.1. mogen, in dezelfde voor waarden als voor de vijandelijkheden, post- colli met waarde-aangifte worden gewisseld tusschen Belgie eenerzijds, Engeland. Frank rijk, Groot-Hertogdom Luxemburg, Noor wegen, Nederland en bepaald verkeer in doorvoer door die landen anderzijds. Een schip in nood op de Belgische kusten Een wreede storm, opgezweept door een feilen Noorderwind, brak Vrijdag laatstleden los langsheen de gansche kust. Met angst in 't hert stond een groot aantal vreemdelingen, het gevaarlijk binnenloopen der visschersloe- pen in de haven gade te slaan, 't genegelulc- kiglijk ditmaal zonder rampen is geschied. Later in de namiddag bemerkte men tusschen Blankenhergbe en Zeebrugge een koopvaardijschip ten prooi aan de hevige baren, heen en wéér geslingerd, hebbende de noodvlag geheeschen in top van den mast. De redders togen er been, doch gezien de geweldige zee, waren zij in de onmogelijk heid iets te verrichten. Intusschen kwam het schip nader in 't zicht. Het had te kiezen tus schen twee redmiddels ofwel 't moest vooruit met 't groot gevaar zich stuk te loo- pen tegen den pier van Zeebrugge, ofwel- het anker werpen ter plaatse. Dit laatste werd' verkozen. De grond der zee, eveneens omwoeld, liet het anker niet toe het schip in bedwang te houden en het anker sprong los. De bemanning trok de red dingsgordels aan en bereidde zich voor een noodlottigen afloop. Hetschip slingerde steeds vooruit en kwam terecht op het houtwerk aan 't hoofd van een baarbreker. In den nacht door het toenemen van den storm, werd het schip gedreven tot op 100 meters van den voet der duinen, waar het, hoe zonderling ook, is blijven stilstaan, dwars boven den zelfden baarbreker met, zijn voor- en achter sleven in volledig evenwicht. De bemanning bestaande uit een kapitein en zeven mannen is gave en gezond aan land gestapt. Het koop vaardijschip, slechts lichtbescbadigd, is de Abeiile uit Oostende, sterk gebouwd, varende met een motor en twee schroeven. Hel kwam uit Londen met eene lading aller hande koopwaren voor Brussel, waarondor vele lasten eetwaren, machienen, metalen, enz. Zaterdag heeft de kapitein, na eene on derhandeling met het beheer der douanen, de toelating bekomen zijne waren op le Sta pelen in een hangaar der statie.

De Volksstem | 1920 | | pagina 1