MARIE WIELAND Overal dezelfde klachten Eere aan ta LanflSsouw Enoelsob-Belgiscfie handel. Ds zaak Evence Coppée DAGBLAD - 7 CENTIEMEN Donderdag Juni 1920 'V Afgevaardigden van het N. S. der Bakkers hij minister Waaters De Duitsdie verkiezingen De Suikeroogst in 1920*21 Ontdekking van nieuwe Kolenlap NAAR LOURDES van 6 tot 14 September 1920. DE VOLKSSTEM Kerkstraat, 9 en 22, Aalst. Tel. 114 XXVI' JAARGANG NUMMER 125 Uitgever: J. Van Nufbel-De Gendt Publiciteit buiten het Arrondissement Aalst, sioli te wonden lot liet Agentschap Havas, 8, Martelaarplein, te Brussel8, Place de la Bourse, Parijs en 105, Cheapside, Londen. Het Engelsch blad Daily Mail schrijft in zijn nummer van 1 Juni Het eerste werk dat bet Lager huis zal doen als bot vandaag weer bijeenkomt zal zijn belastingen en tak sen milddadig uit te deelen. Do eerste minister beloofde, acht tien maanden geleden, eens in de zak ken der Duitscbsers te tasten Tot hiortoe beeft hij niet gepoog daar iets van te doen, maar in de plaats heeft hij zijnen minister van financiën toegelaten te tasten in on ze zakken, en verhooging van tak' sen op te leggen beloopende tot niet minder dan 300 miljoen pond sterling (dat is 7650 miljoen frank of bijna 8 miljard) Geen volk in wereld kan zulke financiën uitslaan. Taksen van de verschrikkelijkste soort zijn in don loop van den oorloj opeengestapeld. De last is nog vorgroot geworden door eene verschrikkelijke verhooging der gemeentelasten. Het voorbeeld van de regeering heeft besmettelijk gewerkt op de stads besturen. Indien we willen ontsnappen aan eone trapsgewijze verlamming in den handel, vergezeld van eono wijduitge spreide werkeloosheid en faillieten, moet de geldverspilling zonder uitstel gefnuikt worden door het Gouverne ment en de gemoantelijke overheden Do verspilling van meer dan 30 miljoen pond 750 miljoen frank in Mesopolamië is niet te versckooueiï in oenen tijd als nu. De hooge uitga ven in Peiestina zijn boven onze geld middelen. Hst voorstel 3 miljoen pond (150 miljoen franks) te besteden om de roodo en gouden galons voor de mili taire uniformen te vernieuwen is er een dat onze lezers als lsuitonsporig zullen betitelen. Vvo kunnen geene pracht vo met eene ledige beurs. Om die reden zou bet ministerie ran vervoer dat niet anders doel dan klappen, en bet nutteloos Werkbureel hunne deuren mogen sluiten. Het goede middel voor bot Gouver nement is van de ministeries te eischen dat zij tering naar nering stellen on ontniddelijk besparingen beginnen te doen op groolo schaal. Op Zondag, 13 Juni, zal de Koning in hoogst eigen persoon de prijzen uitdeelen door de boerkens behaald mei hunne paarden op den algemeenen prijskamp van het Belgisch Trekpaard gehouden in het Jubelpark ie Brussel. Daardoor geeft de Koning een blijk van hoogachting aan den landbouw en aan de landbouwers. Dit moet ons niet verwonderen. Immers, zooals alle verstandige en welden- II. Landri Zon op3,59, onder 7,59 Nieuwe Maan dea 1G kende lieden ziel de Koning klaar in dat de 3De iDurgerwaclit. landbouwer de voedstervader is van ons volk, Er wordt verzekerd dat M. Jaspar, minis, dat een bloeiend Belgie zonder een bloeien-1 ter van binnenlandsche zaken, inden loop den boerenstand een volstrekte onmogelijk- der eerstkomende week, in den Senaat eene beid is, dat de boerenstand het tuighuis is I belangrijke verklaring zal afleggen nopens «aarmt de andere standen der Maatschappij de kwestie der burgerwacht. 25' Vervolg. Dat God over u wake, besté Marie En u in zijn bescherming neme Ga gerust, Louis, daar, waar Zijn stem u roept, wat er ook gebeure moge, Zijn naam zij ge prezen Nu en in alle eeuwigheid, antwoordde hij plechtig. Een laatste handdruk, en hij was weg. Zijne jonge vriendin stond op den heuvel. Met betraande oogen, doch fier van harte, zwaaide zij haren zakdoek, totdat een boschje hem aan haar gezicht onttrok. Toen viel zij op de bank neer en weende. Even zag zij hem nog hij wuifde met zijn hoed. Zij stond op en bewoog haren zakdoek, en de laatste groet was gewisseld. IX. Te Laat De ramen aan de Westzijden van Nieu- wenburg stonden wijd open een heerlijke geur van de lentebloemen, door den April wind gedreven, stroomde naar binnen, te gelijk met de vriendelijke zonnestralen. Op een rotsstoel gezeten door hooge kussens ge- ftUtend, zag Louis Van Gaveren, vriendelijk glimlachend, met de handen over de borst gevouwen, en de oogen naar buiten gericht, naar de vriendelijke, levende natuur naast hem, op een blauw fluweelen tabouret, zat Marie te werken. Soms streelde bij met zijne magere, marmerwitte hand haar lokkig hoofd, voortdurend nieuwe krachten putten om alzoo in 't leven te blijven en dit leven te verrijken. Trouwens Koning Albert is de eenigste vorst niet welke den landbouw hoogschat. Joris II van Engeland laat geene gelegenheid voorbijgaan zonder het boerenbedrijf aan te moedigen en te ondersteunen. Den 7 Juni 1905 werd doo.* eene Interna tionale overeenkomst en op aandringen*van den koning van Italiii een Internationaal In stituut voor landbouw gesticht dal zich bezig houdt met de belangen van den landbouw heel de wereld door. Niet minder dan 55 re geeringshoofden onderteekenden die overeen komst en drukten alzoo hun hoogachting uit voor den landbouw en de landbouwers. Een der eerste onderteekenaars was onze toenma lige koning Leopold II. Hij ook begreep het gewicht en het belang van den landbouw en hij heeft dal begrip overgemaakt aan zijn op volger. Dat eert den Belgischen landbouw en ook de Belgische Koningen. t Ware te wenschen dat eenieder in het land er die gezonde begrippen op nahield. zijn De afgevaardigden van het Nationaal syn dikaat der bakkers werden door M. Wauters, minister van bevoorrading, ontvangen, en hebben dezen de volgende wenschen voor gelegd 1. Grootere uitbreiding der vrijheid van de bakkers. Vaststelling van een enkele soort bloem getemschtop 78 t. h. in vervanging van de huidige bloem, die getemscht is op 80 t. b. 3. Herinvoering van het platien- en galet tenbrood, alsook van het klein gebak met de bloem op 78 t. h. volgens de schikkingen in voege voor den 17 Februari 1920. 4. Vrijheid voor den bakker, zelf maalder te kiezen. o. Instelling eener bestendige kommissie, samengesteld uit afgevaardigden van het Nationaal svndikaat der Bakkers, van afge vaardigden der maalders en der werklieden, u gelast met de maandelijksche herziening d^tschikkingen betreffende den vérkoop van brood en bloem. Deze wenschen worden druk besproken en de bijeenkomst duurde tol 6 ure 's avonds. De minister beweerde dal bet onmogelijk de lemsching der bloem te wijzigen, want eene lemsching op 78 t. li. zou de regeeri eene opoffering van verscheidene millioenen trank per maand kosten. In den huidigen fi nancicelen toestand van het land mag zulks niet gebeuren. Daarentegen wil de minister aan de bakkers de vrije keus van den maalder laten. De overige punten zullen welwillend onderzocht worden. De Herziening der Gemeente Kieswet Dinsdag namiddag vergaderde de bijzon dere kommissie der Kamer en verklaarde zich in grondbegin voor de verkiesbaarheid der vrouwen, en voor de vermeerdering van het getal gemeenteraadsleden. M. Pepin is gelast een wetsvoorstel, over deze twee pun ten op te maken, en aan dc kommissie, reeds in 't bezit van het ontwerp van herziening der Gemeentewet, voor te leggen. terwijl hij nu en dan een minzamen blik wierp op de gravin De la Méronnière, die het geschikte oogenblik zocht om de 'zieken kamer te verlaten. Arme Louis waar was zijne vroolijkheid, ij n levenslust gebleven Een kqgel te Monte- Libretti bad alles meegenomen Sedert vijf maanden ruim leed hij, onderworpen en op geruimd, de grootste pijnen, en thans had de geneesheer Gasperine toevertrouwd, dat zij elk oogenblik op 't ergste moest voorbereid zijn. Het was een slag voor haar geweest tot nu toe had ze steeds gehoopt en gebeden. Wie weet of de lente geen verandering brengt had zij in den winter gedacht. Waarschijnlijk zal de zomer hem goed doen, zeide ze giste ren nog aan de bezorgde Marie, en nu was alle hoop verdwenen in hare kamer lag de liefdevolle zuster neergeknield, biddend om de noodige kracht, om dit zware offer, het zwaarste dat zij brengen kon, met geduld en liefde op te dragen. Haar Louis sterven, in deze maand, die zijne en hare liefste wen schen zou zien vervullen die maand, welke getuige zou zijn van hunne gelukkige ver. eeniging, zou dan slechts zijne begrafenis zien. Geen wonder, dat hare tranen stroom den, hare borst hijgde en zwoegde onderden loodzwaren last. En zij moest kalm zyn voor Marie, die nu en dan Amsterdam verliet, om haar stervenden bruidegom te verplegen. Voor Estelle behoefde zij geen voorzorgen te gebruiken. Het lichtzinnige schepsel vond het aangenaam altijd te denken, dat hij niet erger was, en zeker herstellen zou. In November van T vorige jaar had Ghspe- De ministerraad van Maandag zou zich reeds met de kwestie hebben bezig gehouden. De eerste minister zou de amendementen betrek hebbende op herinrichting der bur gerwacht, uit de begrooting heeft doen terug trekken. Daaruit zou blijken dat het kabinet, enkele weken geleden volkomen 't akkoord met M Renkin, nopens de uitvoering der wet, volkomen van meening zou veranderd zijn. Naar men zegt zou de burgerwacht in ha ren ouden vorm niet kunnen hersteld wor den, doordal een zeer groot deel dergenen die er zouden moeten deel van maken, in hei leger hebben gediend, en diensvolgens vrij zijn van den dienst der burgerwacht. In die voorwaarden, zou men er aan den ken de burgerwacht te vervangen door een soort van territoriale milicie Dinsdag avond, om 9 ure, waren volgende uitslagen officieel gekend Duitsche nationa listen 4G; Duitsche volkspartij 59; centrum 67; christene volkspartij 1; Beyersche volks partij 3; demokraten 41; sociaal demokraten 99; onafhankelijken 74; communisten 2. Men voorziet nog de kiezing van 2 of 3 Duitsche nationalisten; 2 leden der Dnitsche volkspartij; 1 lid der partij der Wurtemberg- sche boeren; 1 lid der Wurtembergsche bur gerij; 2 leden van den Thuringer landbouw; 1 lid der Beyersche volkspartij ,en mogelijks één lid van den ekonoraischen bond. Zooals wij gisteren reeds meldden heeft het ministerie zijn.ontslag ingediend. Tot hiertoe kon nog niets bepaalds gezegd worden over de samenstelling van het nieuw ministerie. Alles bepaald zich bij ver onderstellingen. Het merkwaardigste in den uitslag der kiezingen is, dat de twee uiterste partijen versterkt uit den strijd komen, doch noch de rechterzijde, noch de linkerzijde, zul len over eene voldoende meerderheid beschik ken om de gouvernementsschuit te schip peren. Alleen eene samenwerking van verschei dene partijen schijn; hje£ eene goede oplos sing te kunnen geven. Van den anderen kant zou de oude coalitie geneigd zijn opnieuw de teugels uan bet bewind in handen te nemen, niettegenstaande zijne meerderheid vermin derd is. Oe voorspellingen. Er wordt gemeld dat M. Ebert aan M. Muller last gegeven heelt het nieuw kabinet te vormen. Men denkt dat hij voetstappen zal doen om te trachten zich met de onafhankelijken te verstaan, doch men voegt er al dadelijk bij, dat zulke naar alle waarschijnlijkheid niets zal opbrengen. Daarna zou M. Muller trachten het met zijn oud ministerie voort te doen. Men denkt dat ook dat zal mislukken en dat M. Muller èr zal moeten van af zien, een ministerie samen te stellen. Dan zou M. Trimboru verzocht worden de kans te wagen. Deze zou beproeven de gema tigde behoudsgezinde in bet kabinet te doen treden, doch er tevens de meerderheidssoci listen in behouden en hier is het te voorzien dat deze laatste zouden weigeren. De bladen zijn het eens om te herkennen dat het onmogelijk is eene duurzame coalitie samen te stellen. Het Berliner Tageblatt voorziet zelfs dat de nieuwe Reichstag teiug zal ontbonden worden. rine de eerste tijding van zijne verwonding vernomen. Zonder bedenken reisde zij naar Rome af alleen, zonder éénig geleide, dan hare kamenier. Eerst meende zij hoop te kunnen voeden maar ach noch een ver blijf van drie maanden te Nizza, noch de nauwzelter.de zorgen der kundigite genees- heeren, brachten verbetering teweeg. Hij haakte naar zijn vaderland, naar zijne bruid vooral. Zou 'tinwliigen van dezen wensch hem veel kwaad doen vroeg Gasperine aan den dokter. Deze schudde 't hoofd. Neen, zeide hij overluid terwijl hij inwendig dacht, dat niets hem meer kwaad kon doen. Zoo vertrokken zij naar Landrustde tante had Nieuwenburg aangeboden tot ver blijf voor den zieke, daar Bagatelle te veel aan den wind blootgesteld was. Hier nam zijne gezondheid meer en meer afals eene kaars, die langzamerhand uit baat, naderde de schoone jongeling zijne laatste oogenbllkken. Hij schiep zich geen droombeelden, en trachtte de lieve Gasperine en Marie nog moed in te spreken. Het is voor den Paus, dat ik sterf, zeide hij dikwijls is dat geen groote eer En niet tooals vele anderen, ben ik akelig op een slagveld omgekomen, doch de goede God heeft mij nog de genade verleend, ip mijn lief vaderland terug te keeren en tusschen mijne beschermengelen te sterven. Estelle wil mij verlaten, sprak hij dien morgen schertsend, terwijl hij haar ongeduld In- sn uitvoercijfers. De pa i'tik u li ere berichtgever van het Times Trade Supplement geeft de volgende cijfers aangaande den Engalsche-Belgischen handel gedurende Maart en April 1920 April 2.095 8.620 64.268 72.052 Engelsche invoeren in Belgie (per 1000 fr. Maart 3.927 16.918 109.625 81.866 Levende dieren Levensmiddelen Grondstoffen of half Lew. Bewerkte produktea 212.232 J47.125 Belgische uitvoeren naar Groot-^rilanië (per 1000 fr. Levende dieren Levensmiddelen 1.228 16.115 Grondstoffen of half bew. 36.542 62.029 Bswerkte produktea 75.818 88.444 113.589 167.604 De Engelsche produkten, waarvan de invoer in Belgie verminderd is zijn kolen, vleesch, margarine, koffie, zout, koper, ka toen, zaden, ruwe huiden en draaen. De invoeren in Belgie van bitume, ruwe gumm en machienen zijn vermeerderd. De Belgische uitvoeren van wol, katoen- goed, draden artikelen in glas, hop, suiker en groenten zijn vermeerderd. Belgie heeft in Engeland vooreen som van 8.746.000 fr kaas ingevoerd. Volgens eene tabel der suikeropbrengst in verschillende landen, voorde jaren 1919-20, voorziet men in Europa voor 1920 1921 eene meerdere opbrengst van 1,001,556 ton. Er dient nochtans te worden opgemerkt dat er in werkelijkheid toch nog mindei suiker zal zijn dan vroeger, aangezien de opbrengst in Duitschland die /oor den oorlog 2.750,000 ton bedroeg dit jaar enkel tot 1,300,000 ton zal beloopcn. IN LIMBURG Tot heden^toeht -men algemeen dat de ontginbare lagen van het Limburgsch kolen bekken zich enkel uitstrekten ten noorden eener lijn die uitgaat van Eisden over Genk naar Beeringen en doodioopen in de omstre ken van Moll. De boringen door de Brussel- sclie maatschappij Solvay tot op eene diepte van 1000 meters schenen dit vermoeden te bevestigen. Ondanks dien tegenslag ondernam een maatschappij uit het Luifcerland nieuwe bo nngen ten Zuiden van hoogergenoemde lijn voor rekening van Fransche kapitalisten zegt men. In elk geval hare pogingen zijn beloond s-eworden. Een eerste vlaag van ten minste 70 centimeter dikte vette kolen wordt ontdekt op het gehucht Tiewinkel ten Zuiden van Lummen, dus buiten de tot heden door den staat toegestane vergunningen. Aangespoord doordien uitslag zette men de opsporingen voort. Zij legden e«ne tweede laag brandstof bloot op 590 meters, dit is 32 meter dieper dan de eerste. Uit genomen proeven blijkt dat de pas bovengehaalde kolen van dezelfde hoedanigheid zijn als die van Genk, die vooral in de nijverheid gezocht worden. Overal elders in de Kempen had men veel last van sterke waterstroomingen bij het bo ren. Tot nu toe ontmoette men te Lummen dien inderpaal niet. Ook zal men binnenkort op verscheidene plaatsen in de streek nieuwe boringen aanvangen. bemerkte. Verlaat mij niet, beste zuster. Ik zal 't wel doen, blijf gij slechts hier. Wilt gij opstaan doe dat toch niet, Louis, dat ware onvoorzichtig riep Estelle, dieonnoozel genoeg den zin zijner woorden niet begreep. Hij glimlachte en zag Made, wier oogen vol tranen stonden, treurig aan. Zij begrijpt mij niet, zeide hij zacht, en ging voort Lieve Stelle mijne schoone ster, zouden ze in Italië zeggen, wilt ge vanavond toch naar het bal costnmé gaan Och, liefste doe dat uit liefde voor mij niet. Kom, Louis, je bent vandaag beter dan anders waarom zou ik nu niet mogen gaan Mijne costumes zijn geheel gereed, en ik zal een geheele quadrille defigureeren als ik niet kom. Wat zou 't geven 't gaat toch tegen den avond, en dan gaat gij rustig slapen. Wat hebt ge er aan of ik hier ben of op de partij 't Is maar kinderachtig van u Och, dat weet ik wel, Stelledoch ik heb u drieën zoo graag rondom mij er kon eens.... Kom, Marie-lief, wisch die tranen uit je oogen. Geen droefheid moet er heer* schen als ik gelukkig zal zijn. En hij staarde weder met zijn schoonen, loerenden blik naar den hemel. Weet ge nog wel, Marie, vervolgde hij, noe we twee jaren geleden in de omstreken ronddoolden, en dien dag, toen we verdwaald warenJa, dat waren prettige dagen Ik zou ze soms kunnen terug wenschen. Estelle stond lachend op. Wie weet, scherste zij, hoe spoedig die wandelingen weer kunnen komen t Over ee^ EERSTE BEDEVAART van de bewoners der Denderstreek onder liet Eerevoorzitterschap van den Zee\ Eeno. Heer Kanunnik ROE LA ND 2fS> Pastoor-Deken van Aalst. Vertrek uit Aalst op 6 Sep. in den voorraid: Aankomst te Lourdesop 7Sep. 's namiddags. Vertrek uit Lourdes op 13 September. Terugkomst te Aalst op 14 Sep. 's naraid. VOORWAARDEN DER REIS Onze reis naar Lourdes wordt toever trouwd aan de Agentie «Thos. Cook en Son», de zeer voordeelig gekende Reis-Agentu van Londen. De reis geschiedt in bijzonderen trein, i* Belgische rijtuigen, met doorgang en W. C., zonder omstijgen of veranderen onderwege. De bijzonderste hotels te Lourdes zijn aai onze bedevaarders voorbehouden, namelijk i Voor de reizigers van 1° en 2e klas Grand Hotel Heins Hotel d'Angleterre Hólel Royal Hótel de la Chapelle. Voor de reizigers van 3® klas Hólel Beige Villa Ste-RoseGroin dt Lorraine. De prijzen zijn bepaald als volgt IJzeren wegbi Ij et Aalst-Lourdes en leruj alleen l®klas Ir. 400 2® klas fr.205. 3fk!as fr. 19fl IJzerenwegbiljet Aalst-Lourdes en terug en 6 dagen verblijfkosten te Lourdes 1® klas fr. 550 2°-klas fr. 410 3®klas fr. 275 Het groot getal inschrijvingen, tot nu to« reeds ontvangen, laat onze bedevaart een weergaloos saccés tegemoet zien. Aangezien er niet meer dan 500 inschrijvingen kunnen aanvaard worden, worden degenen die zou den verlangen aan de bedevaart deel ta nemen, verzocht, zoohaast mogelijk hun vol ledig adres, alsook bet bedrag hunner inschrijving te sturen aan den schatbewaar der J. Van Noffel-De Gendt, Kerkstraat, 22. Aalst. Voor alle inlichtingen wende men zich tol de Heeren van het uitvoerend komiteit. HET UITVOEREND KOMITEIT E. Heer De Witte, onderpastoor, St Martinus MM. Modest Cercelet, Leopolds tra at, 11. F. De Hert, burgemeester van Aalst F. De Loose, Botermarkt, 11. V. De Valkeneer, Esplanade. Eug. Moens de Hase, Keizerl. Plaats. Arth. Van Ertvelde, Moorselbaan. Pol. Van Gvseghem, Dirk Martensstr. Jan Van Nuffel, Kerkstraat, 22 Zooals wij reeds meldden maakt de aan houding van baron Coppée groote opschud' ding en deze is verre van te verminderen, daar nu ook de zoon Coppée aangehouden is. Baron Evence Coppée thans 69 jaar oud, is de eigenlijke stichter der belangrijke nijver heidsgestichten niet. Het was zijn vader, Evence Coppée I, zooals men hem noemde, die de grondlegger was der groote fortuin, ddbr gelukkige nijverheidsondernemingen en door de uitbating van cokesovens. Evence II, in 1912 baron benoemd, breidde na de dood van zijn vader de verschillige nijverheidsgestichten zeer uit, tot zelfs ia Rusland, Spanje en Frankrijk. Hij werd in zijne ondernemingen gesteund door zijn zoon Evence 111 thans een veertigtal jaren oud. Deze was bestuurder of beheerder van meest alle gestichten waarvan zijn vader voorzitter van den beheerraad w.as. Dinsdag morgend begaf M. Keffer, overste der policie van het parket, zich naar de wo. ning van Coppée zoon, en verzocht dezen. dag of tien misschien zijt ge weer beter. Zij verwijderde zich. En onderwijl maakt zij haar toilet en gaat dansen, terwijl gij hier lijdt pruttelde Marie. Niet uw lipje laten hangen, Marie, dat slaat u niet ik ben zoo zwak ik verbeeld me, dat ik nu zelfs mijn rottinkje niet zou kunnen optillen, en toch kon ik vroeger mijn karabijn hanteeren, dat het een lust was. Hij zweeg even en ging voort Ja, Marie, dat was een schoone dag, toen de kogels langs mijne ooren floten en de stem van onzen luitenant tot den aanval com mandeerde. Ik had nooit gedacht, dat men zoo weinig bang zou zijn op hel slagveld wij gingen vooruit onder het roepen van Viva il Pape re, Viva Pio nono I Wij snel den vooruit, zonder ons te bekommeren, hoe onze kameraden links en rechts neervielen wij dachten slechts aan de overwinning. Hoe zou 't ook anders kunnen, als men de oogen van dien grooten Paus op zich heeft gericht gezien, als men zijne zoete stem gehoord, zijn zegen ontvangen heeft T Ja, Marie, ik stormde er maar op los toen ik mijn kara bijn had afgeschoten, gunde ik mij den tijd niet eens haar weer te laden, en drong maar vooruit overal die roodhemden heen, totdat ik plotseling zoo'n pijn in de zij kreeg, die me deed wankelen. Gelukkig stond die goede Selm Flikken achter mij en ving me op anders had ik u nooit meer gezien, Marieke, daar hadden die roodhemden wel voor ge zorgd.

De Volksstem | 1920 | | pagina 1